Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Azok után amit korábban írtál a révbe érésről, a 801/D örökbefogadásának gondolata mosolyt csalt az arcomra.
Megértem - nem is hangoztattam soha úgy, hogy a Magneplanarjaim is "hallják".  
 
Az, hogy "örökbe fogadnék" egy 801/D-t, azonban nem mond ellent a "révbe érésnek".
Arra nem tértem ki, hogy ha lenne annyi pénzem, hogy ne csak "örökbe fogadhassam", hanem meg is vehessem, akkor azt a pénzt inkább 20.7-es Magneplanarra költeném. Az nem mindegy, hogy "beengedném", vagy megvenném.
 
(Pesterzsébetről kell eldöntened, hogy messze-e vagy közel)
longkft.hu/audioblog/

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »


Mázlista vagyok, az álámínium lakodalmon már túl vagyok!
 
Helyesbítek, az üvegen!
Szóval a 'révbeérés' gondolatával jó óvatosnak lenni. Gondolom mindannyian tudnánk mesélni a "mostmá jó így ahogy van" pillanatnyi érzéseinkről, amik több/kevesebb idő elteltével elpárologtak.
.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »


Erről valamiért a házasságkötések jutottak most eszembe. Az ünnepélyes aktus során örök hűséget fogadunk új párunknak, pedig tisztában vagyunk vele, a házasságok többsége néhány éven belül válással végződik. Sebaj, házasodunk ismét, aztán persze megint elválunk.
 
Mázlista vagyok, az álámínium lakodalmon már túl vagyok!
.

Online
Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12187
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3623
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »



...még szerencse, hogy nem impulzusválaszokat és megrázott papírlapokat hallgatok rajta, akkor aztán tényleg bajban lennék.  
 
Egyébként bejegyzésemhez odaírtam "szigorúan magánvélemény" ami kizárólag saját tapasztalatokon és nem olvasott mérési eredményeken alapul, valamint hangsugárzókat sem árulok - még Magneplanart sem.

nyugi,én is lefejeltem az asztalt egyébként  a maggi-kről lehetett látni sok baromságot,ahogy magukat is promótálták,de a valóságban nem rossza ám azok
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Azok után amit korábban írtál a révbe érésről, a 801/D örökbefogadásának gondolata mosolyt csalt az arcomra.
Erről valamiért a házasságkötések jutottak most eszembe. Az ünnepélyes aktus során örök hűséget fogadunk új párunknak, pedig tisztában vagyunk vele, a házasságok többsége néhány éven belül válással végződik. Sebaj, házasodunk ismét, aztán persze megint elválunk.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »



Egyébként hangsugárzóimmal tényleg révbe értem, s köszönöm pozitív hozzáállásodat ez ügyben
 
A Magneplanarral kapcsolatos felvetéseid jogosak - talán meg kellene hallgatnod (pl. nálam - veheted meghívásnak).
 
(Mondjuk a 801/D-t bármikor beengedném a szobámba, odaadnám érte a Planáromat.)[/i]

Mondandóm lényege nem tudom átjött e. Nem vagyok a szavak embere. Az ízlés különbözősége sok tényező eredménye. Erről már sok mindent leírtunk korábban. Ezen nem tudsz Te sem, én sem változtatni. Akármennyire is próbálnál egy Audi szerelmest meggyőzni arról, hogy a BMV sokkal jobb autókat gyárt, hiábavaló erőfeszítés lenne.
A meghívást fülelésre köszönöm, ha nem vagyunk túl messze egymástól, egyszer összehozzuk.
 
Azok után amit korábban írtál a révbe érésről, a 801/D örökbefogadásának gondolata mosolyt csalt az arcomra.
.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Tényleg lehet, hogy egyedi, ha hallom, hogy van koncertterem, ami szenzációs hangi élményt (is) jelent és van olyan, aminél a mérési eredmények messze nem garantálják a terem egészére az "Európa egyik legjobbja" hangzást.
Sőt, van élményem, tapasztalatom pl. a Zeneakadémia felújítás előtti és utáni hangzásával kapcsolatban, vagy ugyanazt a monumentális, termet próbáló zeneművet (mondjuk Carmina Burana) több teremben is, többször is hallottam, így csak "egyedi" hallásomnak lenne köszönhető, hogy felvetem, nagyon nagy különbségek vannak a koncerttermek hangzásában... 

Ezt az "Európa egyik legjobb akusztikája" címkét már vagy két tucatnyi teremről hallottam. Nagyjából annyit ér, mint a világ legszebb strandja cím: meghatározhatatlan. Azonban azzal sem vagyunk előrébb, ha csupán annyit mondunk, hogy jó vagy rossz. Ha beszélgetni akarunk a témáról, ennél beszédesebb jellemzésre lenne szükség. A Zeneakadémia nagytermének akusztikai változása mérhető paraméterekkel részben jellemezhető, de nem tudjuk pontosan, ezeknek a paramétereknek milyen értéket kell felvenniük a tökéletes eredményhez. Etalon nincs, csupán ajánlások, tapasztalati értékek forognak közkézen. Nyilván sok szubjektív jellemző is beleszól a vélemények alkotásába, csak hát ezeket általában nem tudják jól megfogalmazni az érintettek, így nem lehet levonni belőlük a tanulságot.

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Nálam se etalon a Magneplanar, elég komoly gondokkal küzd. Az impulzus válasza értelmezhetetlen, köszönhetően a nagy membránnak. Pont úgy viselkedik mint egy papírlap, amit megrázunk. Az, hogy ezt hangnak értékeljük csak addig igaz, amíg nem teszünk mellé egy rendes hangsugárzót.
...még szerencse, hogy nem impulzusválaszokat és megrázott papírlapokat hallgatok rajta, akkor aztán tényleg bajban lennék.  
 
Egyébként bejegyzésemhez odaírtam "szigorúan magánvélemény" ami kizárólag saját tapasztalatokon és nem olvasott mérési eredményeken alapul, valamint hangsugárzókat sem árulok - még Magneplanart sem.
longkft.hu/audioblog/

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hosszu »


..de hidd el, a Te füled is "egyedi", (a koncert akusztikai véleményed is erről árulkodott.)...
Amikor a nyolcvanas évek elején átadták a felújított Vigadót, amit hosszasan és rendkívül profin kimértek, akusztikailag beállítottak, ódákat zengtek a hangzásáról. Európa legjobb akusztikájú koncerttermei között emlegették, sőt egyes (párt)fórumokon időnként a legjobbnak tartották. Aki esetleg jelezte, hogy mérve tényleg jó lehet, de valahogy nem az igazi, nemcsak lehurrogták, de még munkahelyi irgumburgumot is kapott.
Aztán egy-egy bátrabb zenész is felvetette, hogy nem hallja, mit játszik a zenekar másik fele, majd szólt néhány külföldön élő karmester, hogy nem érzi a zenekart... A megnyitáskori "hallelújából" szépen eljutott az őt megillető szintre, beismerték, hogy nem jó a hang (szó szerint idézem a lényegét: sz@r), mérések ide, vagy oda, sikerült tönkretenni a terem hangzását.
 
Nem tudom, mennyire egyedi az a fül, amelyik a saját gyerekeit, ismerőseit hallja énekelni a Zeneakadémián, a MÜPA nagytermében, az esztergomi és a budapesti Bazilikában és sok egyéb hely mellett otthon is, vagy ugyanazt a hegedűst (hegedűt), akár ugyanazt a darabot hallotta a lakásán kívül különböző koncerttermekben is...
Tényleg lehet, hogy egyedi, ha hallom, hogy van koncertterem, ami szenzációs hangi élményt (is) jelent és van olyan, aminél a mérési eredmények messze nem garantálják a terem egészére az "Európa egyik legjobbja" hangzást.
Sőt, van élményem, tapasztalatom pl. a Zeneakadémia felújítás előtti és utáni hangzásával kapcsolatban, vagy ugyanazt a monumentális, termet próbáló zeneművet (mondjuk Carmina Burana) több teremben is, többször is hallottam, így csak "egyedi" hallásomnak lenne köszönhető, hogy felvetem, nagyon nagy különbségek vannak a koncerttermek hangzásában... Ugye ezt te sem gondolod komolyan?
 
Egyébként hangsugárzóimmal tényleg révbe értem, s köszönöm pozitív hozzáállásodat ez ügyben  
 
A Magneplanarral kapcsolatos felvetéseid jogosak - talán meg kellene hallgatnod (pl. nálam - veheted meghívásnak).
 
A B&W a legtöbb árkategóriában piacvezető, konkurenciái ugyan nem halnak el, de kevesebb bevételt termelnek - logikádat követve, ezek szerint a B&W hangsugárzók lennének árkategóriájukban a legjobbak? Ugye ezt sem gondolod komolyan?
(Mondjuk a 801/D-t bármikor beengedném a szobámba, odaadnám érte a Planáromat.)
 
longkft.hu/audioblog/

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nálam se etalon a Magneplanar, elég komoly gondokkal küzd. Az impulzus válasza értelmezhetetlen, köszönhetően a nagy membránnak. Pont úgy viselkedik mint egy papírlap, amit megrázunk. Az, hogy ezt hangnak értékeljük csak addig igaz, amíg nem teszünk mellé egy rendes hangsugárzót.

http://www.stereophile.com/content/magn ... k5Orjgw.97
 

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »



Amennyiben valaki az összes pozitív tulajdonságot, melyeket felsoroltatok szeretné egyetlen hangsugárzóban megkapni, akkor vagy tegyen még 1-2 "nullát" a hangsugárzóra szánt kerethez, vagy válasszon Magneplanart - szigorúan magánvélemény.
Magneplanarral pártfüggetlen lettem...

 
Tök jó, hogy révbe értél! Tényleg.
Azt viszont kétlem, hogy a magneplanar mindenkinek, minden rendszerben, minden fülnek meghozná ugyanezt. Ha így volna, árkategóriájában már abszolut piacvezető lenne és már sok-sok nagy konkurense elhalt volna. De ennek nyoma sincs. Félre ne érts, biztos jó...de hidd el, a Te füled is "egyedi", (a koncert akusztikai véleményed is erről árulkodott.) Nincs ezzel baj. Az is lehet, hogy vannak, akik hasonlóan hallanak mint Te, de ettől még többen lehetnek a "máshogy hallók"...
>
.

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Amennyiben valaki az összes pozitív tulajdonságot, melyeket felsoroltatok szeretné egyetlen hangsugárzóban megkapni, akkor vagy tegyen még 1-2 "nullát" a hangsugárzóra szánt kerethez, vagy válasszon Magneplanart - szigorúan magánvélemény.
Ezt mind tudja:
- "A nagy hangfalak produkciója "betölti" a szobát és olyan - jó értelemben vett - nagy hangja van"
- "Mindent át tud adni egy jó monitor amit a a konzerv zenén rögzítettek számomra."
- "...szeretem, ha a lábdobot is hallom a felvételről"
- "Viszonylag szerény hangerőn is képes megszólaltatni nagyzenekart vagy orgonát úgy, hogy nem csak nekem tetszik, hanem az asszony is tolerálja még..."
- "A hangváltó mindössze (5) 3 alkatrész"
 
Ezeken kívül:
- A jobb "állványosak" adta hangszínpad, csak valóságosabb (nagyobb) méretű.
- Surround rendszereket idéző körbevevő(!) hangérzet elég sok felvételen.
- A zenészek, a hangszerek láttatása - nem csukom be a szemem zenehallgatás közben, mert akkor nem látom a zenészeket.
- A legmélyebb basszus is ugyanolyan gyors, mint a legmagasabb hangok - egyetlen frekvenciatartományban sincs "lassulás".
- Nem szűkíti be a zenei ízlést (mindegy, hogy opera vagy metál)
...
 
"Szóval a "pártokkal" nincs semmi gond szerintem" sem, a Magneplanarral pártfüggetlen lettem - vagy mindegyiket egyformán támogatom és szeretem, végül is csak nézőpont kérdése  
 
longkft.hu/audioblog/

Avatar
nor
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 428
Csatlakozott: 2010.03.07., vas. 18:45
Értékelés: 392

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: nor »


Én is monitor kedvelő vagyok. Óriásmonitor 36-os méllyel 
Ez tetszik! Mert ugye a méret nem lényeges....csak ha kicsi
Garrard 301, Sony PUA 1600L, Benz Micro Glider (Malfox), Raspberry Pi4(Volumio), Innacoustic DAC mod., DPA VW 2 phono-előfok, DPA 6C33C SE monoblokkok, Hangsugárzó: Lua con Espressione, kábelek DIY (Schmidt Ferenc), tápkábelek (saját DIY), EWA LS-40

Avatar
lacy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2012.09.28., pén. 17:43
Értékelés: 696

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lacy »


Elmondod, hogy mi ez a láda?
én készítettem
Nem olyan szép a doboza mint fakopáncs által gyártott (de el lehet nézni mivel idén lesz 35 éve hogy az első összerakása megtörtént, és az akkori érában nemigen volt sok lehetőség) persze több változáson és moddon is átment a hangfal a hangszórókészlete sem ugyan az mint 30 éve 
Most - az egyelőre végsőnek tűnő változatban van 300-as mély papírmembránnal, 130-as Visaton közép és Vifa D26TG magas amit gondolom nem kell bemutatni.
A hangváltó mindössze 5 alkatrész
volt már biwire-biamp is, most is lehetne csak már az erősítő nincs meg hozzá
belső kábelezése mélynek saját ami a HFK-ban is van a közép Monitor Atmos air magas Monitor Bingó ezüstből
kb...

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Én pedig a monitor kedvelök pártjába tartozom:-) Mindent át tud adni egy jo monitor amit a a konzerv zenén rögzitettek számomra. 
 
Én is monitor kedvelő vagyok. Óriásmonitor 36-os méllyel 

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »


Jó ez így színesen!
Mindenki preferál valamit. A kialakult ízlést, a 'voks irányt' befolyásolja sok minden. Erről már néhány napja írkáltunk. Az adott szoba mérete, akusztikája, a rendelkezésre álló anyagiak is közéjük tartozhatnak. Vagy a kedvenc zenei műfaj. Aki szinte csak vonósnégyest hallgat, nem valószínű, hogy testes lábdobra is képes sugárzót keres. Vagy másnak olyan az akusztikája, hogy a normálisabb féle monitora is teljes értékű hangra képes pincétől a padlásig. Vagy a 'kevesebb' néha több (ha tisztább...) elvet vallja. X pénzért, hogy erre mi és hogyan képes, az is érdekes történet.
 
Szóval a "pártokkal" nincs semmi gond szerintem. Viszont a különbözőségek okán tudni kell helyén kezelni a tesztek és fórumok kommentjeit, hiszen más-más szemüvegeken keresztül látunk (hallunk).
 
>
.

Avatar
nor
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 428
Csatlakozott: 2010.03.07., vas. 18:45
Értékelés: 392

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: nor »

Magam is Lacy-hez hasonlóan "apró" doboz kedvelő vagyok. Viszonylag szerény hangerőn is képes megszólaltani nagyzenekart vagy orgonát úgy, hogy nem csak nekem tetszik, hanem az asszony is tolerálja még... Persze az igazi számomra is az, amikor nem Sokol rádiós hangerőn tudom hallgatni. Monitort hallgatva mindig van némi hiányérzetem.
Garrard 301, Sony PUA 1600L, Benz Micro Glider (Malfox), Raspberry Pi4(Volumio), Innacoustic DAC mod., DPA VW 2 phono-előfok, DPA 6C33C SE monoblokkok, Hangsugárzó: Lua con Espressione, kábelek DIY (Schmidt Ferenc), tápkábelek (saját DIY), EWA LS-40

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2063
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1631
Tartózkodási hely: Pest megye

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: viri »


És én vagyok a két subos illető Bár sosem autóhifiztem, mégis szeretem, ha a lábdobot is hallom a felvételről.
De Viccen kívül nálam a nagy csillapított szoba akusztikája indokolja a használatot, de mióta felfedeztem az állítható, hangolható aktív mélyeket, rajongójuk lettem, így merjetek a véleményemre adni!
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
csövi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3876
Csatlakozott: 2005.01.11., kedd 17:10
Értékelés: 949

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: csövi »

Én pedig a monitor kedvelök pártjába tartozom:-) Mindent át tud adni egy jo monitor amit a a konzerv zenén rögzitettek számomra. 
Michell Engineering, SOtM sMS Neo, Devialet D200, és MartinLogan CLS+ 2db Rytmik Audio, canare cable

Avatar
tollact
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2009.07.14., kedd 18:24
Értékelés: 664

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tollact »



Magam a 2x30 cm alatt nincs igazi mély csoportba tartozom
na jó talán ez nem teljesen így igaz de a lényeget jól megfogtad
hozzátenném azonban hogy pl nekem az én két nagy 200 literes hangfalam nyújtja azt az élményt amiért jó leülni és zenét hallgatni - nekem és otthon
A nagy hangfalak produkciója "betölti" a szobát és olyan - jó értelemben vett - nagy hangja van.
Lehet, hogy nem fogom tudni  megmondani zenehallgatás közben hogy a színpadon a bőgős hány centire van a gitárostól vagy az énekestől de én ezt a szobát el és betöltő hangot jobban szeretem, mint a térbeli leképezést, persze nem mondom hogy nálam minden mindenhonnan szól, mert persze nem.
Csak azok a centik nem hallatszódnak annyira de ettől még jó zenét hallgatni

Elmondod, hogy mi ez a láda?
LP: Pink Triangle PT One, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-V kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC-vel AN-SP QSSC +Townshend tweeter
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »



Magam a 2x30 cm alatt nincs igazi mély csoportba tartozom
na jó talán ez nem teljesen így igaz de a lényeget jól megfogtad
hozzátenném azonban hogy pl nekem az én két nagy 200 literes hangfalam nyújtja azt az élményt amiért jó leülni és zenét hallgatni - nekem és otthon
A nagy hangfalak produkciója "betölti" a szobát és olyan - jó értelemben vett - nagy hangja van.
Lehet, hogy nem fogom tudni  megmondani zenehallgatás közben hogy a színpadon a bőgős hány centire van a gitárostól vagy az énekestől de én ezt a szobát el és betöltő hangot jobban szeretem, mint a térbeli leképezést, persze nem mondom hogy nálam minden mindenhonnan szól, mert persze nem.
Csak azok a centik nem hallatszódnak annyira de ettől még jó zenét hallgatni

 
 
Láthatod, nem a levegőbe beszéltem...  
.

Avatar
lacy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2012.09.28., pén. 17:43
Értékelés: 696

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lacy »



Azé, aki szerint 25-30cm-es membrán és 60 liter alatt nincs élet..., vagy azé, aki azt mondja nem az a lényeg, hogy valaki mekkorát tud labdába rúgni, hanem az, hogy hogyan tud célozni? Szóval a mihez szoktunk hozzá, vagy mit kívánnak a zsigereink, milyen Guru mellett nevelkedtünk vagy mit tudom én még micsodák...igencsak ki fognak hatni arra, hogy mi mellett szállunk síkra egy-egy HiFi-s 'hitvitában'. 
 .
 
Magam a 2x30 cm alatt nincs igazi mély csoportba tartozom
na jó talán ez nem teljesen így igaz de a lényeget jól megfogtad
hozzátenném azonban hogy pl nekem az én két nagy 200 literes hangfalam nyújtja azt az élményt amiért jó leülni és zenét hallgatni - nekem és otthon
A nagy hangfalak produkciója "betölti" a szobát és olyan - jó értelemben vett - nagy hangja van.
Lehet, hogy nem fogom tudni  megmondani zenehallgatás közben hogy a színpadon a bőgős hány centire van a gitárostól vagy az énekestől de én ezt a szobát el és betöltő hangot jobban szeretem, mint a térbeli leképezést, persze nem mondom hogy nálam minden mindenhonnan szól, mert persze nem.
Csak azok a centik nem hallatszódnak annyira de ettől még jó zenét hallgatni

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A Zeneakadémia esetében a megfigyelésed helyes, de az abból levont következtetéssel nem értek egyet. Volt szerencsém látni a felújítás előtt és után végzett akusztikai mérés adatait. A nagyterem utózengés átlagos ideje (2,2 sec) ideális volt, azonban a spektrális eloszlása nagyon egyenetlen volt, az elmúlt évtizedekben végzett gányolások alaposan lerontották az eredetileg nagyon jó akusztikai paramétereket. 1 kHz felett az utózengés felére csökkent a 200-300 Hz-en tapasztalt mértékhez képest, a magasabb tartományokban töredékére, fél másodperc alá esett az utólag beépített sok textil és plusz ülések miatt. Ezt megélhetted "szívhez szóló hangzásként", de a felújítás tervezésébe bevont, zenészekből és akusztikai szakemberekből álló csapat nem volt ennyire elégedett, ezért úgy határoztak, kiegyenlítik a terem utózengési idejét. Ez meg is valósult, a felújítás után a basszus és középtartomány azonos ideig zeng a teremben, csupán a felső 2 oktávban alacsonyabb, ami teljesen elfogadott. Sajnos a mennyezet által előidézett csörgővisszhang nem változott, mert ehhez a műemléki szerkezeten kellett volna változtatni, amit nem engedélyeztek a hatóságok. Úgy gondolom, az eredmény szubjektíve is jobb lett, de nyilván sokaknál erősen működik a nosztalgia és nehezen vonatkoztatnak el a régi élményeiktől.
 
 
A MÜPA esetében én is azok közé tartozom, akik nagyon jónak tartják a nagyterem paramétereit, de nyilván lehet benne hibát találni, hiszen egy ekkora teret nem lehet tökéletesen besugározni. A 10-12. sor valóban ideális annak, aki a direktebb hangzást kedveli, én is közéjük tartozom. Ennél közelebb nyilván nem érdemes ülni, hiszen ott nem áll össze a hangszeres szekciók hangja. Én ültem már az erkély több pontján és az orgona alatt is, nem tapasztaltam az általad említett problémákat. Amit hallottam, annál engem sokkal jobban a zavar a sok köhögés és szöszmötölés, sugdolózás. (2 héttel ezelőtt a Rachmaninov zongoraverseny alatt kb fél pecig csengett egy mobiltelefon az 5. sor környékén, még a karmester is hátrafordult miatta.) Tény, hogy a hangzást erősen befolyásolja a közönség öltözéke, elhelyezkedése, létszáma (szerintem 70-80 %-os telítettségnél legjobb az akusztika), de a zenekar sem hanyagolható összetevő. Néhány évvel ezelőtt a Royal Filharmonikusok koncertjén bizony sokan megtapasztaltuk, mennyire másként szólalhat meg ugyanaz a terem a megszokotthoz képest.

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Érdekes ízlésed van...
Biztos vagy benne, hogy a leírtak ízlésfüggőek?
longkft.hu/audioblog/

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Elárulod, milyen szempontok alapján ítéled meg egy terem akusztikáját? Mitől lesz jó számodra, mitől nem tetszik?
Nincsenek ismereteim, referenciáim egy terem akusztikájának megítéléséhez, ellenben meg tudom ítélni, hogy az adott teremben mennyi élvezetet jelent a hangszerek hangja, mennyire érzem a hangszerben a "hangszert" a zenészben a "zenészt".
 
Zeneakadémia
Felújítás előtt puha, meleg, "szívhez" szóló hangzás - inkább a zenészek "zenei" mondanivalói, érzelmei "jöttek" át.
Felújítás után hideg, részletező, "észnek" szóló hangzás - inkább a zenészek "technikai" tudását hallom.
Az új "hang" számomra kényelmetlen, szeretném visszakapni a régi "kabátomat" - nem tudom jobban megfogalmazni.
Elfogadom, hogy akusztikailag (műszaki paraméterek terén) jobb(?), mint régen, azonban számomra kedvesebb volt a régi "fülre hangolt" terem, mint a mostani, műszerekkel beállított.
 
MÜPA Nagyterem
Némi túlzással, ahány ülés, annyiféle hangzás - ott aztán nagyon nehéz lenne bármiféle közös szempontot találni a terem akusztikájának megítéléséhez.
Vannak helyek, ahol nem hallani komplett hangszercsoportokat, a fortissimóknál pedig isten bizony torzít a terem.
A Nagyteremben különösen érvényes, hogy ülj a 10-12. sorba - szerintem.
A legtöbb érzelmet (legjobb hangot?) a zenekar mögötti részen az orgona alatt kapom. Kicsit furcsa a fordított elrendezés, a hatalmas dinamikai csúcsok (érdekes módon ott nem hallatszik torz "katyvasznak"), de nagyobb élményt jelent ott hallgatni a zenét, mint a terem számos más helyén (kivéve a 10-12 sor közepe) - talán ott jelentkeznek legkevésbé a terem "sajáthangjai"?
 
longkft.hu/audioblog/

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”