Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord_ írta:
2024.02.21., szer. 12:39
De tényleg, mi a garancia arra, hogy az adott kiválasztott track ugyanúgy fog szólni holnap?
Nincs rá garancia, a szervereken tárolt felvételeket bármikor lecserélheti a jogtulajdonos, a kedvenceid akár örökre eltűnhetnek a kínálatból. Ez a korlátlan, kényelmes, de olcsó zeneforrás árnyoldala, ám havi 3-4 ezer forintért szerintem így is jó vétel (ez persze privát vélemény. Némi előrelátással azért elkerülhetők a nagy drámák, a pár héttel ezelőtti szolgáltatói problémák sem taszítottak tartós letargiába minden zenehallgatót, viszont sokaknak adtak egy triggerjelet, hogy nem hiba néhány kedvencet offline is őrizni. Másrészt olyan szerintem még nem fordult elő, hogy valamelyik streamnél Mozart Requiemje D-moll helyett Cisz-mollban szólal meg, ami az analóg világban azért előfordult egy rosszul beállított lejátszónál. Persze abba sem haltunk bele, sőt pár másodperccel tovább is tartott az élvezet.

Aki azon aggódik, hogy holnap nem tökéletesen ugyanazt kapja a felhőből, amit tegnap hallott, annak némi őszinteséget javaslok. Tudunk olyan forrást, amit használva tökéletesen ugyanazt halljuk mindig? Vaktesztek ezrei buktak el amiatt, mert mindenféle változtatás nélkül is felemelte valaki a kezét, hogy hú, ez mennyire másként szól. No nem azért, mert félsüket, vagy agyalágyult volt, hanem mert a környezetünk (és mi magunk is) folyamatos változásban van, meg aki rá van feszülve a különbségek keresésére, az fog is találni.

Emlékezzünk vissza a CD korongok festegetésére, a hanglemezekre helyezett súlyok hatására, a hangkarok beállítására, ne adj' ég a színes korongokra! Ezekkel elég "komoly" változásokat tudtunk elérni és semmi sem garantálja az állandóságukat. A festék fakul, a rugó fárad, az ékszíj tágul, a vinyl kopik, a szalag mágneseződik, stb. Hogy a bitek idővel változnak-e, azt majd párszáz év múlva megtudjuk, jelenlegi tudásunk szerint nem változnak.

zoli73 írta:
2024.02.21., szer. 12:47
Ha jól figyeltem, Fapaci is írt olyat, hogy a legtöbb albumból van alternatíva, és nem vagyunk kiszolgátatva, nem kell a rossz verzióval együtt élni.
Nem kell, ráadásul ami Pistinek "rossz", Bélának esetleg pont az tetszik. HiFi berkekben menő az újabb kiadásokat ekézni, de a statisztikák szerint az átlagos zenehallgató szívesebben fogyasztja a felújított anyagokat. Ha nem így lenne, a pénzéhes zeneipar biztosan nem gyártana ilyeneket, hiszen nem ellensége önmagának. (És ezt most néhányan biztosan megint úgy fordítják le, hogy szerintem ez jól van így, pedig nem gondolom ezt.)

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 12:00
... ezért nem/sem értettem a már menetrendszerű Cables elleni kirohanást.
Hát igen, meg kell védeni Rudibát, hiszen ő csak annyit állított, hogy " ...másoktól hallom - nem szól mindig egyforma minőségben." :rolleyes: Egyszer talán megérjük, hogy saját tapasztalata is lesz a kérdésben. Addig marad az árnyékboksz és a léggitár.

Aszpirin írta:
2024.02.21., szer. 15:40
Szóval az egész nagyon-nagyon szőrszálhasogatás így, és nagyon gyenge érv a zene-streaming ellen.
Jó, de hát minden alkalmat meg kell ragadni, hátha egyszer...
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2024.02.21., szer. 16:24-kor.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

asebestyen írta:
2024.02.21., szer. 14:48
Egész pontosan hallottak olyat másoktól, aki szintén hallotta valakitől, hogy a streaming nem szól mindig egyforma minőségben. Persze, hogy ezt hogy értik... azon túl, hogy az LP... :D
cables írta:
2024.02.20., kedd 07:01
... a streaming - ezt másoktól hallom - nem szól mindig egyforma minőségben.

Most ténylag felteszem a kütyüzős kalapot, szóval kütyüzzünk -hangminőségezzünk, aki ezt nem akarja, nincs értelme elolvasnia, amit írok, mert hosszú lesz.

Szerintem a gondolatmenetben egy nagyon erős logikai hiba van: nem azonos szintű fogalmakat használ.
"a streaming" egy nagyon általános fogalom, szóval azt mondani, hogy "a streaming nem szól konzisztens minőségben" azzal a mondattal párhuzamosítható, hogy "a fizikai zenehotdozó nem szól konzisztens minőségben". Ezen a szinten mindkettő igaz.

Hogy a saját szakmai ártalmaimmal éljek: a "streaming" egy ősosztály, a "fizikai zenehordozó" egy ősosztály.
A "Tidal" egy a "streaming"-ből származtatott osztály, a "lemez" egy a "fizikai zenehorzdozó"-ból származtatott osztály.
Egy konkrét Stan Getz album lemezen konkrét kiadótól konkrét kiadási évvel, na az egy példánya a "lemez" osztálynak.
Igen, a konkrét, kezemben lévő Stan Getz album (a példány) minőségére többé-kevésbé számítani lehet (bár ugye ezt sem igaz hosszabb távon, de egyszerűsítsünk). És ezt - hogy egy konkrét példányra számíthatsz - szembeállítja egy ősosztállyal.

Ez így nem működik. Ugyanis a tulajdonságok különbsége adódhat a származtatásból vagy a példányosításból is. Ezért volt igenis érv részemről az, hogy az LP-k is szólhatnak másként, csak cables ezt nem értette.

Az "egy konkrét, kézbe vehető lemez stabil minőségére mindig számíthatok" csak azzal a kijelentéssel állítható szembe, hogy "egy konkrét streaming-szolgáltató palettáján lévő konkrét kiadvány stabil minőségére mindig számíthatok" - ez utóbbi teljesen igaz, az egyetlen bibi, hogy a konkrét kiadvány eltűnhet a szolgáltató palettájáról.

Tehát az egész gondolat arra redukálható, hogy "a lemezt örökké megvan, ha tudom hová raktam" de "a streaming-szolgáltató palettájáról viszont eltűnhet egy-egy kiadvány /vagy ugyanazon mű másik kiadása jelenhet meg/, rajtam kívülálló okból, ezért azt egy idő után esélyes, hogy már nem vehetem elő".

Ha így - nem általánosítva - tálaljuk, az érvelés elvileg helyes, de nézzük a kontextust is: a komponens cseréje utáni hangminőség-kipróbáláshoz kell stabil alap. Na itt álljunk meg, mert ez azt jelenti, hogy tesztanyagról beszélünk. Tesztlemez kontra streamelt tesztanyag.

A jó hírem az, hogy tesztanyagot lehet a streaming-szolgáltatóknál is gyűjteni. A Tidalnál pl. a tesztanyagnak kiszemelt zenéket egyszerűen megjelölöd kedvencnek vagy rárakod egy lejátszási listára, és ha onnan eltűnik, amikor tesztelni akarnál, akkor tudod, hogy ez már nem tesztanyag, egyszerűen a kedvenceid / tesztlistád másik darabjával tesztelsz. Ennyire egyszerű. És a jó hírem az, hogy nekem pl. van tesztanyagom a Tidalon, amire már sok-sok év óta számíthattam (és számíthatnék most is, ha nem mondtam volna le a Tidal-előfizetést).

Más kérdés, hogy én nem így tesztelném a komponens cseréje által elért eredményt, ha már mindenképp A/B összehasonlítás elven akarnék tesztelni, akkor előbb meghallgatnám ugyanazt az anyagot acsere előtt (A), majd a csere után (B). Esetleg meg is ismételném ezt a folyamatot (vissza a régi komponens, és újra). Erre viszont a streamelt zene is teljesen megfelel, mert infinitezimális a valószínűsége anak, hogy pont abban a kis időben veszik le a tesztanyagot a streaming szolgáltató palettájáról, amíg a tesztet elvégzem.

Arról nem is beszélve, hogy ha nagyon biztosra akarok menni, akkor a tesztanyagnak szánt kiadványokat letöltöm offline-ba :D

Szóval az egész nagyon-nagyon szőrszálhasogatás így, és nagyon gyenge érv a zene-streaming ellen.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5860
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7197
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 14:35
Alex_Aston írta:
2024.02.21., szer. 14:27

Olyan dologról alkotsz véleményt, amit sosem próbáltál, de valaki írt valamit róla, és akkor ez alapján oldalakon keresztül egyetértesz benne.
Többen írtak valamit róla. Most is és korábban is. Azt, hogy nem szól mindig egyformán.
Ebből indult ki az egész.
Egész pontosan hallottak olyat másoktól, aki szintén hallotta valakitől, hogy a streaming nem szól mindig egyforma minőségben. Persze, hogy ezt hogy értik... azon túl, hogy az LP... :D
cables írta:
2024.02.20., kedd 07:01
... a streaming - ezt másoktól hallom - nem szól mindig egyforma minőségben.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2768
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Alex_Aston írta:
2024.02.21., szer. 14:27

Olyan dologról alkotsz véleményt, amit sosem próbáltál, de valaki írt valamit róla, és akkor ez alapján oldalakon keresztül egyetértesz benne.
Többen írtak valamit róla. Most is és korábban is. Azt, hogy nem szól mindig egyformán.
Ebből indult ki az egész.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4399
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2387

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 14:20

Én viszem off- ba, ugye ?
Olyan dologról alkotsz véleményt, amit sosem próbáltál, de valaki írt valamit róla, és akkor ez alapján oldalakon keresztül egyetértesz benne.

Ez szerintem eléggé off. Én sem beszélek lemezjátszókról, pláne nem alkotok véleményt. Bár 30 évvel ezelőtt a Philips music center tetején lévő LP pörgetőt használtam néha. Szóval veled ellentétben legalább valamikor már láttam olyat ;)
Csak a Marantz! :-D

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2768
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

zoli73 írta:
2024.02.20., kedd 12:32
cables írta:
2024.02.20., kedd 07:01

Ahhoz, hogy előre lépjünk, kell stabil összehasonlítási alap. Egy lemez erre alkalmas, a streaming - ezt másoktól hallom - nem szól mindig egyforma minőségben. Tehát nincs lehetőség az összevetésre.
Ez így, egy eléggé elfogult vélemény!
Nekem stream alapú forrásokkal nincs tapasztalatom, csak fizikai hanghordozókkal, de azoknál is ugyanúgy tettenérhető a hangminőségbeli szórás.
Ez már 10-20 lemez(cd, Lp) birtoklásánál is szembejőhet, nagyobb gyűjtemény esetében, meg már hatalmas lehet a szórás.
Nem értem, miért kell az általunk nem használt, ellenszenvesnek ítélt formátumot folyton ekézni, mumusnak beállítani? Egyik sem tökéletes, de mégis mind alkamas a minősegi zenehallgatásra.
Az én fogalmaimban jól megfér mind egymás mellet.
Én viszem off- ba, ugye ?

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3754
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2352
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 13:47
zoli73 írta:
2024.02.21., szer. 12:47
denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45

Rock60 szerintem arra gondolt, ha mondjuk van egy CD-nk, arra mindig számíthatunk, mert tudjuk, hogy mi van rajta és holnap is az lesz rajta. Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Nem szükséges magyarázni, én értettem, hogy Rock60 mire gondolt.

Rudi Bácsi kommentje is nagyon hasonló volt, csak éppen arra akart utalni, hogy a steam nem megbízható, sőt sz@r.
Egy történet.
Úgy egy éve, látogatóban voltam egy hifis ismerősömnél, akinél csak stream a forrás. Kérte tőlem, ha megyek, készítsek egy listát(albumok, előadók, dalok), amiket szívesen hallgatnék nála, amiket jól ismerek, amikkel jól meg tudom ítélni a rendszere kvalitásait.
Mikor leültünk zenét hallgatni, elkezdtem sorolni a listámat, rögtön a második dalnál szembejött, egy silány minőségű felvétel, erre a barátom szólt, "várjj, ez nagyon sz@r, rögtön keresek egy másikat", 1-2 kattintás, és máris szólt ugyanaz a zene, kifogástalan minőségben.
Nem tudom melyik szolgáltatót használja a barátom, nem kérdeztem meg, számomra ez nem releváns infó.
Ha jól figyeltem, Fapaci is írt olyat, hogy a legtöbb albumból van alternatíva, és nem vagyunk kiszolgátatva, nem kell a rossz verzióval együtt élni.
Ez a "várjj ez sz@r verzió, rögtön előkapom a jót", lp, cd esetén is megtehető, de már plusz anyagiak ráfordításával, és több-kevesebb utánajárással.
Példának okáért, nekem sokszori(6-7×)nekifutásra sem sikerült jó minőségű felvételben megszereznem, Eric Clapton - 461 Oceans Boulvard albumát Lp-n. A barátomnál stream-ről, jó minőségben hallgattuk elsőre.
Semmi sem tökéletes, és ne feledjük, a stream még most kezdi kinőni a gyermekbetegségeit, így nem éppen korrekt sok évtizede futó, kiforrott formatumokkal szembeállítani, és azt sem szaban elfelejteni, hogy a "csata" már eldőlt, a streamé a jövő, sőt már a jelen is.
Az, hogy ilyen magamfajta, begyöpösödött hifisták ragaszkodnak a fizikai formátumokhoz, az a folyamatot nem fogja visszaforditani.
Szerintem butaság a formátumokat egymással szembe állítani, versenyeztetni, ezek csak alternatívák, amikből szabadon választhatunk.
Ez a monológod is arra bizonyíték, hogy nem, nem érted - ez szerintem így is marad. :kiss:

Nincsen szembeállítás, nincsen versenyeztetés és csata, még csak nem is az a kérdés, hogy kié a jelen vagy a jövő és van - e a gyermeknek betegsége. Ja, és Rudi bácsi sem utalt olyasmire, amit minden áron bele szeretnél magyarázni, már mint, hogy s...r.
Kiderült, hogy nem olvasod elég figyelmesen a fórumot, és a sorok közűl sem tudsz olvasni.
Ez úton megkérlek rá, hogy szokjj re róla, hogy az aktuális témát folyamatosan az "offba" viszed! Köszönöm!
Nem kell válaszolj, már nem fogom látni.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

cables írta:
2024.02.21., szer. 13:35
Rossz gumicsonton rágódsz! Én kezdettől arról beszélek, hogy a lemez ami nálad van otthon az biztos támpont hangilag ha cserélsz valamit a rendszeredben. Szóval árnyékra vetődtél...
Ha a Tidal-on lementek egy kedvencet (akár offline-ba, ha 1000%-ban biztosra akarok menni), és meghallgatom a csere előtt is, az nem biztos támpont? Én nem rágódok, ez az "LP-supremacy" a Te gumicsontod (mert valld be, nem véletlenül hoztad a "lemez"-t példának).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2768
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

zoli73 írta:
2024.02.21., szer. 12:47
denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45

Rock60 szerintem arra gondolt, ha mondjuk van egy CD-nk, arra mindig számíthatunk, mert tudjuk, hogy mi van rajta és holnap is az lesz rajta. Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Nem szükséges magyarázni, én értettem, hogy Rock60 mire gondolt.

Rudi Bácsi kommentje is nagyon hasonló volt, csak éppen arra akart utalni, hogy a steam nem megbízható, sőt sz@r.
Egy történet.
Úgy egy éve, látogatóban voltam egy hifis ismerősömnél, akinél csak stream a forrás. Kérte tőlem, ha megyek, készítsek egy listát(albumok, előadók, dalok), amiket szívesen hallgatnék nála, amiket jól ismerek, amikkel jól meg tudom ítélni a rendszere kvalitásait.
Mikor leültünk zenét hallgatni, elkezdtem sorolni a listámat, rögtön a második dalnál szembejött, egy silány minőségű felvétel, erre a barátom szólt, "várjj, ez nagyon sz@r, rögtön keresek egy másikat", 1-2 kattintás, és máris szólt ugyanaz a zene, kifogástalan minőségben.
Nem tudom melyik szolgáltatót használja a barátom, nem kérdeztem meg, számomra ez nem releváns infó.
Ha jól figyeltem, Fapaci is írt olyat, hogy a legtöbb albumból van alternatíva, és nem vagyunk kiszolgátatva, nem kell a rossz verzióval együtt élni.
Ez a "várjj ez sz@r verzió, rögtön előkapom a jót", lp, cd esetén is megtehető, de már plusz anyagiak ráfordításával, és több-kevesebb utánajárással.
Példának okáért, nekem sokszori(6-7×)nekifutásra sem sikerült jó minőségű felvételben megszereznem, Eric Clapton - 461 Oceans Boulvard albumát Lp-n. A barátomnál stream-ről, jó minőségben hallgattuk elsőre.
Semmi sem tökéletes, és ne feledjük, a stream még most kezdi kinőni a gyermekbetegségeit, így nem éppen korrekt sok évtizede futó, kiforrott formatumokkal szembeállítani, és azt sem szaban elfelejteni, hogy a "csata" már eldőlt, a streamé a jövő, sőt már a jelen is.
Az, hogy ilyen magamfajta, begyöpösödött hifisták ragaszkodnak a fizikai formátumokhoz, az a folyamatot nem fogja visszaforditani.
Szerintem butaság a formátumokat egymással szembe állítani, versenyeztetni, ezek csak alternatívák, amikből szabadon választhatunk.
Ez a monológod is arra bizonyíték, hogy nem, nem érted - ez szerintem így is marad. :kiss:

Nincsen szembeállítás, nincsen versenyeztetés és csata, még csak nem is az a kérdés, hogy kié a jelen vagy a jövő és van - e a gyermeknek betegsége. Ja, és Rudi bácsi sem utalt olyasmire, amit minden áron bele szeretnél magyarázni, már mint, hogy s...r.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Aszpirin írta:
2024.02.21., szer. 13:20
GTomi írta:
2024.02.21., szer. 13:07
ez már nem igazán hifis téma, de pl. Sonny Rollins - Way Out West cd-je meg van 5 féle változatban , és egy offline változatban, de a jelzések szerint mindegyik a mesterszalagot vette alapul (úgy emlékszem). Ezek között 2 legalább japán nyomás xrcd pl, egy német nyomás, usa nyomás, az offline itthoni vétel, európai nyomás 24bit remastering, és mind "eredeti".

Gyakorlatilag mindegyik máshogyan szól, más a hangzása.
LP-nél és CD-nél is simán megtörténik, hogy ahány kiadás, annyiféleképpen szól.
Nincs új a nap alatt, ez nem érv semmi mellett, sem ellen, csak cables egy gumicsontja, amit ha bedob, lehet rajta marakodni :D
Rossz gumicsonton rágódsz! Én kezdettől arról beszélek, hogy a lemez ami nálad van otthon az biztos támpont hangilag ha cserélsz valamit a rendszeredben. Szóval árnyékra vetődtél...

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

GTomi írta:
2024.02.21., szer. 13:07
ez már nem igazán hifis téma, de pl. Sonny Rollins - Way Out West cd-je meg van 5 féle változatban , és egy offline változatban, de a jelzések szerint mindegyik a mesterszalagot vette alapul (úgy emlékszem). Ezek között 2 legalább japán nyomás xrcd pl, egy német nyomás, usa nyomás, az offline itthoni vétel, európai nyomás 24bit remastering, és mind "eredeti".

Gyakorlatilag mindegyik máshogyan szól, más a hangzása.
LP-nél és CD-nél is simán megtörténik, hogy ahány kiadás, annyiféleképpen szól.
Nincs új a nap alatt, ez nem érv semmi mellett, sem ellen, csak cables egy gumicsontja, amit ha bedob, lehet rajta marakodni :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3754
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2352
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

chord_ írta:
2024.02.21., szer. 12:39
Alex_Aston írta:
2024.02.21., szer. 10:53
denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Aki ezt gondolja, az nem látott még közelről ilyet.
De akkor meg felesleges állást foglalni ebben, csak, hogy mondjon valamit.
OK.
Kérdezek.
De tényleg, mi a garancia arra, hogy az adott kiválasztott track ugyanúgy fog szólni holnap?
Az, hogy ugyanaz a címe... ?:)
Bele lehet látni bármilyen szinten, egy oszcilloszkóp meg spektrumanalizátor meg mérnöki diploma nélkül, hogy atomra ugyanaz fog a lejátszón landolni ma is, meg holnap is? (bár ezeken egy sima hangfalkábel-csere kifog...) Úgy, hogy a szervergépek fizikai elhelyezkedését lassan már 1000km pontossággal sem lehet behatárolni? Tudva azt, hogy mennyi minden kimondottan aprónak/lényegtelennek tűnő változtatás más hangot eredményez az otthoni rendszereknél? A 'felhők' mentesek ezektől a furcsaságoktól?

Én sem láttam ilyet közelről, azért kérdezem.
Külföldi barátok már évek óta hajtogatják nekem, hogy nem az a gond, hogy rosszabb/jobb a CD-nél, ez ma már majdnem ízlés kérdése, hanem a fent vázolt bizonytalanság. Amely ellentmondani látszik a digitális technika egyik legnagyobb előnyének.
Mondjuk, egy darab digitális összekötő is termel annyi ellentmondást, hogy évekig megy a vita a miérteken.
Egyetertve veled, csak egy kérdésem van.
Mi táplálja azt a félelmet, hogy a szolgáltató, ha kicseréli a kedvelt albumunk fájlját egy másikra, akkor azt rosszabb hangminőségűre teszi?
Szerintem a fejlődés nem ilyen irányba megy, és a szolgáltatóknak sem érdekük, hogy neked rosszabb minőséget biztosítsanak.
Érdekes, hogy ez a félelem, csak azok részéről merül fel, akik nem is használnak stream forrást. gondolkodik.gif
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
GTomi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4775
Csatlakozott: 2003.11.20., csüt. 11:45
Értékelés: 566
Tartózkodási hely: Sopron/Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: GTomi »

ez már nem igazán hifis téma, de pl. Sonny Rollins - Way Out West cd-je meg van 5 féle változatban , és egy offline változatban, de a jelzések szerint mindegyik a mesterszalagot vette alapul (úgy emlékszem). Ezek között 2 legalább japán nyomás xrcd pl, egy német nyomás, usa nyomás, az offline itthoni vétel, európai nyomás 24bit remastering, és mind "eredeti".

Gyakorlatilag mindegyik máshogyan szól, más a hangzása.
hivox 3 utas zártmonitor/ hivox dac4me/ hivox amp4you/ hivox usb/spdif konverter/ alces 4, hivox/ hidiamond rca d3/ hidiamond koax/ luxor y usb/ diy kábelek/ revox b226/ laptop+roon+tindal

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 12:00
Ez szerintem könnyen belátható, ezért nem/sem értettem a már menetrendszerű Cables elleni kirohanást. :yingyang:
Cables """"véletlenül"""" összekevert két dolgot és most ezen megy a rugózás, teljesen feleslegesen.
Valóban volt korábban olyan vélemény, hogy "mindig más a stream", de ez egy felhasználói élmény összessége. Nem arra kell gondolni mint 50 éve a cseh 2 analóg tv adásnál.
Maga a digitális zenei adat az pont ugyanannyira egyforma, mintha helyben olvasná a cd olvasó.
Az esetleges adat hiba, vagy beolvasások közötti eltérés sem nagyobb, mint egy cd olvasónál.

Amitől "mindig más" az a kapcsolódó felhasználói élmény és környezeti hatás:
- hallgató lelki/szellemi/fizikai állapota
- a környezeti paraméterek: hőmérséklet, páratartalom, hattérzaj, stb.
- a láncra ható EMI/RFI elektromos zavarok
- lánc egyéb állapota, pl. bemelegedés, stb.

De ezek egy CD lejátszásnál is változó paraméterek ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3754
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2352
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
zoli73 írta:
2024.02.21., szer. 06:48
Rock60 írta:
2024.02.20., kedd 22:28


Nem ártana értelmezni az olvasottakat, mielőtt lerohanunk valakit... :smile53:

A forrás állandóan változó hangminősége a következő fokozatok hangjának a megítélésében akadályoz, ennek ahhoz semmi köze, hogy általában milyen a streaming hangminősége, vagy hogy három lemez, vagy három CD , hány féle képen szól - erről beszélt Cables.
Tehát : ha van egy lemezünk, vagy Cd - nk, / vagy bármennyi / amit kiindulópontnak tekinthetünk, arra mindig számíthatunk pl. kábel vagy erősítő-fejlesztés terén.
Az állandóan változó minőségű éteri forrás erre nyilvánvalóan alkalmatlan, és ebből a szempontból tök mindegy, hogy kinek mi az ellenszenves, az eke, meg a Mumus...
Úgy látszik, rajtad kívül mindenki tudja értelmezni, hogy Rudi Bácsi részéről ezek a gondolatok mit takarnak.
Mielőtt betámadnál bárkit is...
Rock60 szerintem arra gondolt, ha mondjuk van egy CD-nk, arra mindig számíthatunk, mert tudjuk, hogy mi van rajta és holnap is az lesz rajta. Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Nem szükséges magyarázni, én értettem, hogy Rock60 mire gondolt.
Rudi Bácsi kommentje is nagyon hasonló volt, csak éppen arra akart utalni, hogy a steam nem megbízható, sőt sz@r.
Egy történet.
Úgy egy éve, látogatóban voltam egy hifis ismerősömnél, akinél csak stream a forrás. Kérte tőlem, ha megyek, készítsek egy listát(albumok, előadók, dalok), amiket szívesen hallgatnék nála, amiket jól ismerek, amikkel jól meg tudom ítélni a rendszere kvalitásait.
Mikor leültünk zenét hallgatni, elkezdtem sorolni a listámat, rögtön a második dalnál szembejött, egy silány minőségű felvétel, erre a barátom szólt, "várjj, ez nagyon sz@r, rögtön keresek egy másikat", 1-2 kattintás, és máris szólt ugyanaz a zene, kifogástalan minőségben.
Nem tudom melyik szolgáltatót használja a barátom, nem kérdeztem meg, számomra ez nem releváns infó.
Ha jól figyeltem, Fapaci is írt olyat, hogy a legtöbb albumból van alternatíva, és nem vagyunk kiszolgátatva, nem kell a rossz verzióval együtt élni.
Ez a "várjj ez sz@r verzió, rögtön előkapom a jót", lp, cd esetén is megtehető, de már plusz anyagiak ráfordításával, és több-kevesebb utánajárással.
Példának okáért, nekem sokszori(6-7×)nekifutásra sem sikerült jó minőségű felvételben megszereznem, Eric Clapton - 461 Oceans Boulvard albumát Lp-n. A barátomnál stream-ről, jó minőségben hallgattuk elsőre.
Semmi sem tökéletes, és ne feledjük, a stream még most kezdi kinőni a gyermekbetegségeit, így nem éppen korrekt sok évtizede futó, kiforrott formatumokkal szembeállítani, és azt sem szaban elfelejteni, hogy a "csata" már eldőlt, a streamé a jövő, sőt már a jelen is.
Az, hogy ilyen magamfajta, begyöpösödött hifisták ragaszkodnak a fizikai formátumokhoz, az a folyamatot nem fogja visszaforditani.
Szerintem butaság a formátumokat egymással szembe állítani, versenyeztetni, ezek csak alternatívák, amikből szabadon választhatunk.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: denesdr »

chord_ írta:
2024.02.21., szer. 12:39
Mondjuk, egy darab digitális összekötő is termel annyi ellentmondást, hogy évekig megy a vita a miérteken.
Ha olyan nagy az ellentmondás (nem csak digit összekötőkábel esetében), akkor érdemes elgondolkodni, hogy vajon hol lehet a "hiba". Egyáltalán nem biztos, hogy a műszaki eszközben.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5860
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7197
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 12:00
Ok, lehet.
Én nem hallgatok stram - et és más hasonló forrást sem, annak hangminőségét megítélni nem tudom, nem is igazán érdekel.
De, azt simán el tudom képzelni, hogy egy erősítő, vagy hangfal vagy akár kábel hetekig, hónapokig tartó fejlesztése során rengetegszer kell nyúlni akár több hanganyagot tartalmazó, de fixnek tekínthető forráshoz, amely forrásnak a hangját nem befolyásolja, nem változtatja sem a Napszél, sem a vihar, sem az internet kimaradás, sem a szolgáltató szeszélye, meg ki tudja, még mi...
Ez szerintem könnyen belátható, ezért nem/sem értettem a már menetrendszerű Cables elleni kirohanást. :yingyang:
A villamos hálózatból kivett áram paraméterei, zajterhelése is változik folyamatosan, a levegőben terjedő RF és egyéb zavarok is állandóan változnak, a tesztelő ember fiziológiai, lelki és pszichés állapota is folyamatosan változik. Egy dolog fix és állandó, a változás, ahogy azt mondani szokás. :)
Az internet persze kimaradhat, de az áram is, aztán ha akkuról üzemel a motyó, az is kifogy 1x. A szolgáltató nem szeszélyes, hanem egy üzleti modellt követ, mint ahogy a lemezkiadók is. A napszél meg a vihar majd hat a tesztelő emberre, az bőven elég. :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 541

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Alex_Aston írta:
2024.02.21., szer. 10:53
denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Aki ezt gondolja, az nem látott még közelről ilyet.
De akkor meg felesleges állást foglalni ebben, csak, hogy mondjon valamit.
OK.
Kérdezek.
De tényleg, mi a garancia arra, hogy az adott kiválasztott track ugyanúgy fog szólni holnap?
Az, hogy ugyanaz a címe... ?:)
Bele lehet látni bármilyen szinten, egy oszcilloszkóp meg spektrumanalizátor meg mérnöki diploma nélkül, hogy atomra ugyanaz fog a lejátszón landolni ma is, meg holnap is? (bár ezeken egy sima hangfalkábel-csere kifog...) Úgy, hogy a szervergépek fizikai elhelyezkedését lassan már 1000km pontossággal sem lehet behatárolni? Tudva azt, hogy mennyi minden kimondottan aprónak/lényegtelennek tűnő változtatás más hangot eredményez az otthoni rendszereknél? A 'felhők' mentesek ezektől a furcsaságoktól?

Én sem láttam ilyet közelről, azért kérdezem.
Külföldi barátok már évek óta hajtogatják nekem, hogy nem az a gond, hogy rosszabb/jobb a CD-nél, ez ma már majdnem ízlés kérdése, hanem a fent vázolt bizonytalanság. Amely ellentmondani látszik a digitális technika egyik legnagyobb előnyének.
Mondjuk, egy darab digitális összekötő is termel annyi ellentmondást, hogy évekig megy a vita a miérteken.
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Mark Levinson №512 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4399
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2387

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 12:00

Én nem hallgatok stram - et és más hasonló forrást sem, ...
...De, azt simán el tudom képzelni....
Nem, ne képzeld el, próbáld ki, aztán alkoss véleményt.
Vagy kérdezz.
Csak a Marantz! :-D

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2768
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

asebestyen írta:
2024.02.21., szer. 11:36

Mint azt már többször megtudhattuk, Rudi bácsi az egy ülésből megítélést preferálja. Azért arra elég kicsi az esély, hogy pont abban a fél órában cserélni ki a szolgáltató az összes "teszt nótát". Másrészt van megoldás arra is. Harmadrészt a megváltoztatott anyaggal is ugyanazok a különbségek adódnak, tehát teszt szempontjából (szinte) mindegy. A nagyobb időtávlatban gondolkozás pedig úgyis alkalmatlan az ilyen fajta összehasonlításra, mert az agy ilyen jellegű memóriája elég gyatra. :)
A szolgáltató ha kicseréli kedvenc anyagunk verzióját, az nem a tesztelés szempontjából szívás, hanem a zenehallgatás vagy épp a kedvenceink listájából eltűnés okán.
Ok, lehet.
Én nem hallgatok stram - et és más hasonló forrást sem, annak hangminőségét megítélni nem tudom, nem is igazán érdekel.
De, azt simán el tudom képzelni, hogy egy erősítő, vagy hangfal vagy akár kábel hetekig, hónapokig tartó fejlesztése során rengetegszer kell nyúlni akár több hanganyagot tartalmazó, de fixnek tekínthető forráshoz, amely forrásnak a hangját nem befolyásolja, nem változtatja sem a Napszél, sem a vihar, sem az internet kimaradás, sem a szolgáltató szeszélye, meg ki tudja, még mi...
Ez szerintem könnyen belátható, ezért nem/sem értettem a már menetrendszerű Cables elleni kirohanást. :yingyang:

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5860
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7197
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Rock60 írta:
2024.02.21., szer. 11:22
denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
Rock60 írta:
2024.02.20., kedd 22:28

A forrás állandóan változó hangminősége a következő fokozatok hangjának a megítélésében akadályoz, ennek ahhoz semmi köze, hogy általában milyen a streaming hangminősége...
Tehát : ha van egy lemezünk, vagy Cd - nk,..... amit kiindulópontnak tekinthetünk, arra mindig számíthatunk pl. kábel vagy erősítő-fejlesztés terén.
Rock60 szerintem arra gondolt, ha mondjuk van egy CD-nk, arra mindig számíthatunk, mert tudjuk, hogy mi van rajta és holnap is az lesz rajta. Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Köszönöm a magyarról magyarra fordítást ! :smile53:
Persze, hogy arra gondoltam, ahogy Cables Rudi bácsi is érthetően megfogalmazta.
Mint azt már többször megtudhattuk, Rudi bácsi az egy ülésből megítélést preferálja. Azért arra elég kicsi az esély, hogy pont abban a fél órában cserélni ki a szolgáltató az összes "teszt nótát". Másrészt van megoldás arra is. Harmadrészt a megváltoztatott anyaggal is ugyanazok a különbségek adódnak, tehát teszt szempontjából (szinte) mindegy. A nagyobb időtávlatban gondolkozás pedig úgyis alkalmatlan az ilyen fajta összehasonlításra, mert az agy ilyen jellegű memóriája elég gyatra. :)
A szolgáltató ha kicseréli kedvenc anyagunk verzióját, az nem a tesztelés szempontjából szívás, hanem a zenehallgatás vagy épp a kedvenceink listájából eltűnés okán.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2768
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
Rock60 írta:
2024.02.20., kedd 22:28

A forrás állandóan változó hangminősége a következő fokozatok hangjának a megítélésében akadályoz, ennek ahhoz semmi köze, hogy általában milyen a streaming hangminősége...
Tehát : ha van egy lemezünk, vagy Cd - nk,..... amit kiindulópontnak tekinthetünk, arra mindig számíthatunk pl. kábel vagy erősítő-fejlesztés terén.
Rock60 szerintem arra gondolt, ha mondjuk van egy CD-nk, arra mindig számíthatunk, mert tudjuk, hogy mi van rajta és holnap is az lesz rajta. Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Köszönöm a magyarról magyarra fordítást ! :smile53:

Annyiban pontosítanék, hogy ezek nem az én érveim, nem állítom sem ezt, sem az ellenkezőjét.
Csak simán értelmeztem Cables gondolatait, nekem ez jött le, amit leírtam.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Rock60 2024.02.21., szer. 11:39-kor.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Alex_Aston írta:
2024.02.21., szer. 10:53
denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Aki ezt gondolja, az nem látott még közelről ilyet.
De akkor meg felesleges állást foglalni ebben, csak, hogy mondjon valamit.
Azért olyanra nem nehéz példát találni, hogy a streamnél lecserélik egy zenének a korábbi verzióját egy frissebbre (pl remaster), ami máshogy szól.
Na de hogy ugyanaz a verzió egyik nap így szól, másik nap úgy, az szerintem is nonszensz. Legalábbis én még ilyet nem tapasztaltam. Tudom tudom, ilyenkor jöhet a mindent ütő "nem elég jó a rencered, hogy megmutassa a különbséget" mantra. :napsut:

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4399
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2387

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

denesdr írta:
2024.02.21., szer. 10:45
Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.
Aki ezt gondolja, az nem látott még közelről ilyet.
De akkor meg felesleges állást foglalni ebben, csak, hogy mondjon valamit.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: denesdr »

zoli73 írta:
2024.02.21., szer. 06:48
Rock60 írta:
2024.02.20., kedd 22:28
zoli73 írta:
2024.02.20., kedd 12:32


Ez így, egy eléggé elfogult vélemény!
Nekem stream alapú forrásokkal nincs tapasztalatom, csak fizikai hanghordozókkal, de azoknál is ugyanúgy tettenérhető a hangminőségbeli szórás.
Ez már 10-20 lemez(cd, Lp) birtoklásánál is szembejőhet, nagyobb gyűjtemény esetében, meg már hatalmas lehet a szórás.
Nem értem, miért kell az általunk nem használt, ellenszenvesnek ítélt formátumot folyton ekézni, mumusnak beállítani? Egyik sem tökéletes, de mégis mind alkamas a minősegi zenehallgatásra.
Az én fogalmaimban jól megfér mind egymás mellet.
Nem ártana értelmezni az olvasottakat, mielőtt lerohanunk valakit... :smile53:

A forrás állandóan változó hangminősége a következő fokozatok hangjának a megítélésében akadályoz, ennek ahhoz semmi köze, hogy általában milyen a streaming hangminősége, vagy hogy három lemez, vagy három CD , hány féle képen szól - erről beszélt Cables.
Tehát : ha van egy lemezünk, vagy Cd - nk, / vagy bármennyi / amit kiindulópontnak tekinthetünk, arra mindig számíthatunk pl. kábel vagy erősítő-fejlesztés terén.
Az állandóan változó minőségű éteri forrás erre nyilvánvalóan alkalmatlan, és ebből a szempontból tök mindegy, hogy kinek mi az ellenszenves, az eke, meg a Mumus...
Úgy látszik, rajtad kívül mindenki tudja értelmezni, hogy Rudi Bácsi részéről ezek a gondolatok mit takarnak.
Mielőtt betámadnál bárkit is...
Rock60 szerintem arra gondolt, ha mondjuk van egy CD-nk, arra mindig számíthatunk, mert tudjuk, hogy mi van rajta és holnap is az lesz rajta. Míg egy streamnél, akár egy szolgáltatón belül, szerinte (vagy mások szerint) ez nem feltétlenül van így.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”