Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tunerman »

fapaci írta:
2018.09.28., pén. 00:54
audioline írta:
2018.09.27., csüt. 21:45
Azt az atmoszférát nehéz konzerválni, aztán 'kinyitni'. :smile28:
Érdekes felvetés. Azt hiszem, ez nem is a hangfelvétel feladata, hanem a hallgatóé. Egy koncerten sem csak a zenei produkció hat ránk, sokféle inger ér minket. Ezek az otthoni fotelmagányos zenehallgatás közben nem jelentkeznek, sokan mégis elvárják a koncertélményt ilyen helyzetben is.
Legújabb tervezésű erősítőm fülelése során derült ki, hogy az élő, koncertfelvételek még több infóját lehet megjeleniteni. Tehát reálisan lehet nagyobb elvárásunk a megtörtént esemény meghallgatása során. Viszont valóban nem lehet teljes(!) az élmény tökéletes átélése, mert egyedül vagyunk, a többiek nincsenek velünk...
Üdv: TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Online
Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 580

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

asebestyen írta:
2018.09.28., pén. 22:38
Erről a felvételről mi a vélemény?
Csak az, hogy az öreg Neumann U47-nek milyen jó hangja van még most is. Vigyázhattak rá a Capitolnál.
A tere az olyan, amilyen. Egy kapszulával ilyet lehet csinálni. A youtube-ra tökéletes.
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5853
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Erről a felvételről mi a vélemény?


youtu.be/ajXRTNsoOlg
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Voyager
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4219
Csatlakozott: 2009.03.21., szomb. 21:59
Értékelés: 1572
Tartózkodási hely: Interstelláris tér

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Voyager »

fapaci írta:
2018.09.27., csüt. 19:48
Mostanában úgy alakult az életem, hogy hivatalból gyakran, heti 3-4 este is előfordulok a Budapest Jazz Clubban.
Ennek okáról, lehetne itt olvasni néhány részletet? :smile53:

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2048

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

fapaci írta:
2018.09.28., pén. 00:49

"A mai fiatalok..." kezdetű szöveg gyakori használata a legbiztosabb jele az öregedésnek, de nagyon kedves tőled, hogy esetleg a fiatalokhoz sorolsz 52 éves korom ellenére. :)
Fiatalabbnak gondoltalak, 40-45 körülinek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

audioline írta:
2018.09.27., csüt. 21:45
Azt az atmoszférát nehéz konzerválni, aztán 'kinyitni'. :smile28:
Érdekes felvetés. Azt hiszem, ez nem is a hangfelvétel feladata, hanem a hallgatóé. Egy koncerten sem csak a zenei produkció hat ránk, sokféle inger ér minket. Ezek az otthoni fotelmagányos zenehallgatás közben nem jelentkeznek, sokan mégis elvárják a koncertélményt ilyen helyzetben is.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2018.09.27., csüt. 21:07
Jó hogy leírtad ezt. Én, ha a barátommal beszélgetek rá figyelek. Nagyon.
Ha esetleg velem is megtetted volna ezt, akkor nagyon észrevetted volna, hogy nem írtam, hogy beszélgettünk. Néha percekig csak a zenét figyeltük, ha már egy jazz klubban voltunk. Persze nem ez volt az írásom lényege, de ha már kommunikációs szakértőként belekaptál a témába, esetleg elárulhatnád, egy zenekar tagjai mégis miként tudnának együtt muzsikálni, ha nem tudnák megosztani a figyelmüket.

"A mai fiatalok..." kezdetű szöveg gyakori használata a legbiztosabb jele az öregedésnek, de nagyon kedves tőled, hogy esetleg a fiatalokhoz sorolsz 52 éves korom ellenére. :)

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

fapaci írta:
2018.09.27., csüt. 19:48
cables írta:
2018.09.26., szer. 21:31
A természetességet nem a kitólt sávhatárok adják, hanem a fínom részletek, azok pedig elvesznek a vastag kábeleken.
Rudi! Mostanában úgy alakult az életem, hogy hivatalból gyakran, heti 3-4 este is előfordulok a Budapest Jazz Clubban. Így volt ez a minap is, amikor koncert közben ki kellett mennem az előtérbe egy barátomat fogadni. A találkozás örömére persze ittunk pár sört is, közben fél füllel hallgattam a benti előadást. Finom részletekről a becsukott, vastag ajtó miatt nem igazán lehetett beszélni, csak a hangosabb részek hallatszottak ki, ráadásul még hangosítva is voltak a hangszerek (zongora, szax, bőgő, dob), szóval minden összejött, ami szerinted vállalhatatlan. Mégis állítom neked, átkozottul élő volt a hangélmény, amit a bárban átélhettünk.

Azt az atmoszférát nehéz konzerválni, aztán 'kinyitni'. :smile28:
.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

jott/ment írta:
2018.09.27., csüt. 21:26
chord írta:
2018.09.27., csüt. 09:22
Cables (...) vékony drótjai a 2000-3000E klub tagjait szorongatják,
2-3 millio? Aszta...
Es szorongatjak?

36_1_5.gif

Landoljunk a föld felé...
.

Avatar
jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1550
Csatlakozott: 2007.03.12., hétf. 01:15
Értékelés: 303

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: jott/ment »

chord írta:
2018.09.27., csüt. 09:22
Cables (...) vékony drótjai a 2000-3000E klub tagjait szorongatják,
2-3 millio? Aszta...
Es szorongatjak?

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2048

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

fapaci írta:
2018.09.27., csüt. 19:48
A találkozás örömére persze ittunk pár sört is, közben fél füllel hallgattam a benti előadást. Finom részletekről a becsukott, vastag ajtó miatt nem igazán lehetett beszélni, csak a hangosabb részek hallatszottak ki, ráadásul még hangosítva is voltak a hangszerek (zongora, szax, bőgő, dob), szóval minden összejött, ami szerinted vállalhatatlan. Mégis állítom neked, átkozottul élő volt a hangélmény, amit a bárban átélhettünk.
Jó hogy leírtad ezt. Én, ha a barátommal beszélgetek rá figyelek. Nagyon. Nemcsak arra, amit mond, hanem arra is, hogy mondja. Leköt a beszélgetés. Ha dolgozok ugyanúgy csak arra figyelek, amit csinálok, szólnak hozzám,hallom,de nem reagálok rá, kizárom a környezetet. Én még az a korosztály vagyok, akik ezt meg tudják csinálni. Volt egy fantasztikus újság riport egy magyar tudóssal, talán Gyarmati István volt a neve a 90-es években. A szétszórt figyelem korában élünk - valami ilyen címe volt. 90-ben! Mit írna arról ami ma van...
Valahogy azt érzem a mai fiataloknál, pl. zenét hallgatva, hogy felületesebben hallgatnak és talán élnek is. Nagyon izgága lett a világ, vibrál mindenki, nagyon nehéz lett a lényegre figyelni.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2048

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

fapaci írta:
2018.09.27., csüt. 19:48
cables írta:
2018.09.26., szer. 21:31
A természetességet nem a kitólt sávhatárok adják, hanem a fínom részletek, azok pedig elvesznek a vastag kábeleken.
Rudi! Mostanában úgy alakult az életem, hogy hivatalból gyakran, heti 3-4 este is előfordulok a Budapest Jazz Clubban. Így volt ez a minap is, amikor koncert közben ki kellett mennem az előtérbe egy barátomat fogadni. A találkozás örömére persze ittunk pár sört is, közben fél füllel hallgattam a benti előadást. Finom részletekről a becsukott, vastag ajtó miatt nem igazán lehetett beszélni, csak a hangosabb részek hallatszottak ki, ráadásul még hangosítva is voltak a hangszerek (zongora, szax, bőgő, dob), szóval minden összejött, ami szerinted vállalhatatlan. Mégis állítom neked, átkozottul élő volt a hangélmény, amit a bárban átélhettünk.
Nagyon jó sör lehetett... :) De kicsit másról beszélünk azt hiszem.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2018.09.26., szer. 21:31
A természetességet nem a kitólt sávhatárok adják, hanem a fínom részletek, azok pedig elvesznek a vastag kábeleken.
Rudi! Mostanában úgy alakult az életem, hogy hivatalból gyakran, heti 3-4 este is előfordulok a Budapest Jazz Clubban. Így volt ez a minap is, amikor koncert közben ki kellett mennem az előtérbe egy barátomat fogadni. A találkozás örömére persze ittunk pár sört is, közben fél füllel hallgattam a benti előadást. Finom részletekről a becsukott, vastag ajtó miatt nem igazán lehetett beszélni, csak a hangosabb részek hallatszottak ki, ráadásul még hangosítva is voltak a hangszerek (zongora, szax, bőgő, dob), szóval minden összejött, ami szerinted vállalhatatlan. Mégis állítom neked, átkozottul élő volt a hangélmény, amit a bárban átélhettünk.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Amúgy érteni vélem, mire gondolsz. Hogy sokszor mintha maga a zene zavarna sokakat a hifiben, pl. egy nagy beütés, vagy egy hirtelen trombita, vagy akármi.
Igen, élőben is van úgy, hogy egy barokk hegedű elviselhetetlen, mondjuk egy helytelenül megválasztott térben.
Meg lemezek közt is van nehezen hallgatható.

Van olyan rendszerfejlődés, ahol ezek egyre elviselhetetlenebbek, ilyenkor célszerű a kiadót meg a hangmérnököt szidni.
Van olyan, ahol meg egyre elviselhetőbbek, és rájövünk, hogy a gyenge láncszem mégis csak a mi sz@r hifink.
Én hallottam mindkét félében nagyon-nagyon jó hangot.
Ellentmondás?
Az.
Megoldás?
Az nincs. Vagy pl. egy jó kávé...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

chord írta:
2018.09.27., csüt. 14:40
A harmadikat én nem nevezném rekreációnak. Mert egy olyan dologba pénzt, energiát nyomni, ami végül is nem élvezetes, mármint saját magunknak, az gáz. Szóval, ez az utolsó a fő hajtóerő szerintem. Annyira fontos, hogy jó esetben képes belevinni akár addig idegen zenei birodalmakba is.
Élvezetből is sokféle van, magyarul nehéz különbséget tenni közöttük, de angolul a "enjoyment", a "pleasure", az "entertainment" szavak egészen mást jelentenek. Ahogy a "szép" meg a "fenséges" is, stb.
Mindegy.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Továbbra is azt mondom, hogy legalább három szálon megy a jóhanghajszolás.

Legyenek a technikai paraméterek rendben. Sávszélek, dinamika, torzítások, ilyesmi
Legyen hangszerhűség meg felharmonikus-helyesség.
Legyen élvezetes hallgatni.

Az kavar be nem kicsit, hogy ez a három dolog, van úgy, hogy egy egyenesen van, meg van úgy, hogy teljesen széttartanak.
És a fő baj, ill. a kereskedők szerencséje, hogy ez a három dolog, bármennyire is furcsa, nem mindig következik egymásból, egymásnak nem mindig folyományai.
A harmadikat én nem nevezném rekreációnak. Mert egy olyan dologba pénzt, energiát nyomni, ami végül is nem élvezetes, mármint saját magunknak, az gáz. Szóval, ez az utolsó a fő hajtóerő szerintem. Annyira fontos, hogy jó esetben képes belevinni akár addig idegen zenei birodalmakba is.

Ebből azt levonni, hogy akkor irány a punnyadt, nyugis hang, az erős tévedés. Mert az is ugyanolyan hangi diszkomfort, mint pl. a jódinamika-de-lelketlen hang. Főleg, ha az élő verzióba kicsit belekóstoltunk.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

chord írta:
2018.09.26., szer. 20:31
LIMAR írta:
2018.09.26., szer. 19:35
Egyetlen rendszerben sincs annyi mély és magas, mint a "természetes", vagyis az élő zenei hangban. Ha valaki hangosított koncertekre jár, akkor az ott hallottakban.
Szóval hagyjuk ezt a "természetes" hangzást. Közelíteni se tudjuk se mélyben, se magasban (meg még sok minden másban sem).
Az igazán nagy rendszerek kitágítják a határokat mind mélyben, mind magasban, mind dinamikában (meg sok minden másban is) közelítve a "természetes" hanghoz.
A se mély, se magas, se dinamika rendszereket lehet hosszan hallgatni, nem fárasztanak, de messze nem "természetesek".
Persze egy gyenge rendszer hibáit olykor el lehet fedni "természetes" hangú kábelekkel, amivel a hang messze nem lesz persze "természetes", maximum elviselhető.
Ez a tipikus technokrata megközelítés. A HighEnd Show-k nagy része ezt támasztja alá. Tehát sávszél-tágítás meg dinamikanövelés meg teljesítményfokozás minden áron.
Nem azt mondom, hogy nincs helye ennek a filozófiának. De ez azt jelentené, hogy nagyrendszer = jóhang. Az ellenkezőjére viszont túlontúl sok a példa.
De ezt már sokszor rágtuk.

Az valóban érdekesebb, hogy a drótőrület előtt, mondjuk 30 éve, komoly dolgokat meg komoly hangokat fejlesztettek úgy, hogy egy mai szemmel nézve kuka sodrott réz volt pl. a hangszóróvezeték. Egyszerűen nem volt divat a spec. kábel. Tehát, innen nézve, az indító cikk, nem egészen baromság, most kapcsoljuk ki az elektrotechnikai fejtegetéseket belőle.
Én az eszmecserének ezt a részét találom a legérdekesebbnek. Amennyire meg tudom ítélni, a zenehallgatók, de még az ide ellátogatók jó része is rekreációs célokból hallgat zenét. Magyarán nem azért, mert az érdekli, hogy hogyan szól igazából a zene, hanem az, hogy élvezze. És bizony van olyan, hogy a hangerő, a sávszélek, de akár a zene komplex mivolta is zavar egyeseket az élvezetben. Ezzel nincs is semmi baj szerintem. De azt a hangot kikiáltani "természetesnek", ami a rekreációs zenehallgatók szeretnének hallani, szerintem merő tévedés. A dinamika, gyorsaság, részletek, zeneiség, teljesítmény összességének reprodukciója pedig nyilván a hifi szent grálja, és már egy ésszerű (az adott térhez és a zenehallgató pénztárcájához és ízléséhez mért) kompromisszum megalkotása is nagyon nehéz. Ez valahol egyébként a rendszer finomsága és ereje közti egyensúly megtalálásában rejlik, szerintem is.
Ha valaki trombitát, nagyzenekart, fúvósokat, stb. szeretne a nappalijába, az kb. olyan, mint hogy Olivier-vel játszatná otthon a Hamletet. A hifizés szerintem ennél sokkal szerényebb törekvésekről szól, és nem a vágyak felpörgetésére, hanem az önmérsékletre és a visszafogottságra kellene tanítson. Szerintem, persze.

Mindennapi Coelhónkat add meg nekünk ma, és bocsásd meg a mi Popper Péterkedésünket. :kapdelm:
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5853
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Mér vettétek el a mínuszolást? :quetionmark: :smile51:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2048

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Dinamikáról, meg hangszer hűségről...

Múlt szombaton Gajer Bálint koncert volt az óbudai Főtéren. Meg óbudai bornapok. Őszintén szólva én az utóbbi miatt mentem, de állva utálok borozni így hát leültünk meghallgatni a koncertet. A beállásnál egyenként próbálgatták a hangszereket. Itt sokan emlegetik, hogy koncertekre kell járni élő hang élményért, hát az nekem valami borzalmas élmény volt. Iszonyúan torz hangszer hangokat hallottam. Aztán elkezdődött a koncert, összevegyültek a rossz hangok és - hát nem mondom, hogy jó hang lett - de ki lehetett bírni. Ráadásul ez a Gájer Bálint eltekintve attól, hogy tudja magáról, hogy ő az ügyeletes bájgúnár és erre rá is játszik összekötő dumával meg mozgással, egy rém laza és közvetlen tag.

A fentiek abban erősítettek meg, amit eddig is tudtam és mondtam: a hangosított koncerteknek közük sincs az élő hangzáshoz és ha hangszerhűséget akarunk kiérezni valamilyen teszt során, akkor nemcsak minél jobb felvételt, hanem lehetőleg kevés hangszeres, vagy éppen egy hangszeres számot érdemes választani. Akkor lehet igazán figyelni a természetes hangzásra. Mert ha egy hangszer úgy szól a felvételen mintha a szobában játszana a zenész, akkor a többi hangszer is jól fog szólni. Az elektronoknak tök mindegy, hogy milyen jelalakot varázsolnak.

Avatar
janesz
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 673
Csatlakozott: 2010.11.24., szer. 11:45
Értékelés: 404
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: janesz »

chord írta:
2018.09.27., csüt. 11:10
avl2 írta:
2018.09.27., csüt. 10:11
chord írta:
2018.09.27., csüt. 09:22
....Cables az 501., van ára, van hangja, van direktmarketingje, aztán meg mindenki azt vesz, amit akar.

...Az én szobámban is szólt már igazi cselló, 5 mp alatt kiderült, hogy ehhez az élő dinamikához szerintem min. 500-700W lóerő kellene meg néhány 45cm lavór, pedig nem is nagyzenekarról van szó, és a szoba sem nagy.
Csak az van, hogy az ilyen 'nagykiterjedésű' rendszerek hangjából nekem nagyon sokszor hiányzik pontosan a hangszerhűség, a felharmonikus-özön, amely beállítja a természetes színt. ...
nana, miert az 501. ? miert nem az elsö ? ha már emlited a direktmarketinget: a "masik 500"-bol hanyan csaptak azonnal ide, hogy direkteljenek ???

dinamika: na ez az. többen is leirtak mar, es talan ebben egyezseg is van: otthon az elö dinamikajat gyakorlatilag nem lehet elerni. ez viszont van akinek nem, van akinek kicsit, van akinek nagyon hianyzik - ez is adja a különbözö megiteleseket.

a "termeszetes"-nek része a "hangszerhűség, a felharmonikus-özön, a természetes szín" es a dinamika is. kinek-kinek fontossag szerint (illetve ki mekkora hianyt tud könnyen toleralni), ez adja, hogy egyikünkenk X cucc jo, masiknak Y.
szerintem a dinamikat nehezebb elerni, mint az altalad szépen leírtat: "hangszerhűség, a felharmonikus-özön, a természetes szín" - vagy talan csak kevesebb az erzekenysegem, sokak erzekenysege erre, mint a dinamikara.
Szerintem meg a dinamikát könnyebb elérni. A komoly, nagy rendszereket szidom sokszor, de dinamikájuk, az aztán van, azt el kell ismerni, legalábbis sokszor.
De azt elérni, hogy az a cselló az ne cselló-szintetizátor legyen, az nagyon nehéz dolog.

Igen, látszik, hogy ki erre, ki arra érzékeny.
.................mondjuk ennél az albumnál is ................https://youtu.be/ywVArOOk4sw
EAD UD2000, Lavardin IT, Verity Audio Finn, Acoustic Zen, Shunyata R. Hydra, Finite Elemente Spider

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

avl2 írta:
2018.09.27., csüt. 10:11
chord írta:
2018.09.27., csüt. 09:22
....Cables az 501., van ára, van hangja, van direktmarketingje, aztán meg mindenki azt vesz, amit akar.

...Az én szobámban is szólt már igazi cselló, 5 mp alatt kiderült, hogy ehhez az élő dinamikához szerintem min. 500-700W lóerő kellene meg néhány 45cm lavór, pedig nem is nagyzenekarról van szó, és a szoba sem nagy.
Csak az van, hogy az ilyen 'nagykiterjedésű' rendszerek hangjából nekem nagyon sokszor hiányzik pontosan a hangszerhűség, a felharmonikus-özön, amely beállítja a természetes színt. ...
nana, miert az 501. ? miert nem az elsö ? ha már emlited a direktmarketinget: a "masik 500"-bol hanyan csaptak azonnal ide, hogy direkteljenek ???

dinamika: na ez az. többen is leirtak mar, es talan ebben egyezseg is van: otthon az elö dinamikajat gyakorlatilag nem lehet elerni. ez viszont van akinek nem, van akinek kicsit, van akinek nagyon hianyzik - ez is adja a különbözö megiteleseket.

a "termeszetes"-nek része a "hangszerhűség, a felharmonikus-özön, a természetes szín" es a dinamika is. kinek-kinek fontossag szerint (illetve ki mekkora hianyt tud könnyen toleralni), ez adja, hogy egyikünkenk X cucc jo, masiknak Y.
szerintem a dinamikat nehezebb elerni, mint az altalad szépen leírtat: "hangszerhűség, a felharmonikus-özön, a természetes szín" - vagy talan csak kevesebb az erzekenysegem, sokak erzekenysege erre, mint a dinamikara.
Szerintem meg a dinamikát könnyebb elérni. A komoly, nagy rendszereket szidom sokszor, de dinamikájuk, az aztán van, azt el kell ismerni, legalábbis sokszor.
De azt elérni, hogy az a cselló az ne cselló-szintetizátor legyen, az nagyon nehéz dolog.

Igen, látszik, hogy ki erre, ki arra érzékeny.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

chord írta:
2018.09.27., csüt. 09:22
....Cables az 501., van ára, van hangja, van direktmarketingje, aztán meg mindenki azt vesz, amit akar.

...Az én szobámban is szólt már igazi cselló, 5 mp alatt kiderült, hogy ehhez az élő dinamikához szerintem min. 500-700W lóerő kellene meg néhány 45cm lavór, pedig nem is nagyzenekarról van szó, és a szoba sem nagy.
Csak az van, hogy az ilyen 'nagykiterjedésű' rendszerek hangjából nekem nagyon sokszor hiányzik pontosan a hangszerhűség, a felharmonikus-özön, amely beállítja a természetes színt. ...
nana, miert az 501. ? miert nem az elsö ? ha már emlited a direktmarketinget: a "masik 500"-bol hanyan csaptak azonnal ide, hogy direkteljenek ???

dinamika: na ez az. többen is leirtak mar, es talan ebben egyezseg is van: otthon az elö dinamikajat gyakorlatilag nem lehet elerni. ez viszont van akinek nem, van akinek kicsit, van akinek nagyon hianyzik - ez is adja a különbözö megiteleseket.

a "termeszetes"-nek része a "hangszerhűség, a felharmonikus-özön, a természetes szín" es a dinamika is. kinek-kinek fontossag szerint (illetve ki mekkora hianyt tud könnyen toleralni), ez adja, hogy egyikünkenk X cucc jo, masiknak Y.
szerintem a dinamikat nehezebb elerni, mint az altalad szépen leírtat: "hangszerhűség, a felharmonikus-özön, a természetes szín" - vagy talan csak kevesebb az erzekenysegem, sokak erzekenysege erre, mint a dinamikara.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

"Önmagában a keresztmetszet növelése vagy csökkentése nem csinál jó hangot"

Nem tudom jól értelek e, gondolkodik.gif, jó magam azt tapasztaltam zsenge diyerkedésem kapcsán, hogy ugyanazon alapanyag keresztmetszet változásai jól hallható változásokat eredményeznek, az "egyéni optimum" megtalálása időigényes türelem játék. Legutóbb 12V DC ill. USB kábelek tesztelésekor ez egyértelmű volt. 230-as tápkábelezésnél ugyanez volt a helyzet. Vagyis a keresztmetszet növelése vagy csökkentése - mikor melyik, törvényszerűség sajna nem létezik - bizony képes jobb hangot eredményezni.
.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Az, hogy a vastag vagy vékony kábel jó, egy sokkal bonyolultabb és drágább történet. Önmagában a keresztmetszet növelése vagy csökkentése nem csinál jó hangot. A vastag kábel, van úgy, hogy sokkal jobb, mint a vékony,meg fordítva is van. Cables nyilván nyomja a magáét, de az, hogy ezek a vékony drótjai a 2000-3000E klub tagjait szorongatják, az pl. a kereskedőknek enyhén szólva idegesítő lehet, akkor is, ha nem jobbak, de kétségbeejtően közelítik. Amúgy van még 500 kábelgyártó, az ő szövegük sem jobb sokkal, tehát egészségesebb úgy felfogni, hogy Cables az 501., van ára, van hangja, van direktmarketingje, aztán meg mindenki azt vesz, amit akar.
De ez drótügy, sose érünk a végére, és tényleg az hifizés megkapta a nyakába ezt az egész zagyvalékot, a régieknek de jó volt...:)

Az sokkal érdekesebb, hogy milyen vonalak mentén haladhat az igazi jó hang.
Az én szobámban is szólt már igazi cselló, 5 mp alatt kiderült, hogy ehhez az élő dinamikához szerintem min. 500-700W lóerő kellene meg néhány 45cm lavór, pedig nem is nagyzenekarról van szó, és a szoba sem nagy.
Csak az van, hogy az ilyen 'nagykiterjedésű' rendszerek hangjából nekem nagyon sokszor hiányzik pontosan a hangszerhűség, a felharmonikus-özön, amely beállítja a természetes színt. (Mármint, most nem a 'nagyot' támadom, mert a kicsikből is hiányzik sokszor, még többször, csak a méretek meg a költségek növelésével az elvárásaim is növekedtek (-nének))

Az a szerencse, hogy ez utóbbi paraméter nem hangerőfüggő és nem dinamikafüggő, és némi szerencsével meg nagy mennyiségű készpénzzel azért valamit össze lehet hozni, relatíve kis hangerő mellett is.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Online
Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4391
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2227
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mishow »

audioline írta:
2018.09.26., szer. 22:41
Szép szavak
Köszönöm! Sajnos Apukámat 49 évesen legyőzte a rák, vagyont gyűjteni sem ideje, sem módja nem volt, így leginkább a mondásai és az állandóan visszatérő poénjai maradtak rám. A felnőtt beszélgetésekre már nem maradt időnk, a mondásait pedig - ahogy öregszem - egyre több tartalommal tölti meg számomra az Élet.
A poénjai meg hát ... valljuk be, ki nem unta anno a faterja ezredszerre hallott vicceit? Most meg néha azon kapom magam, hogy ugyanazok szökkennek ki fogamnak kerítésin :D
A hf kábel keresésed...azt sejteti, még a bölcseknek is sok-sok év szükségeltetik a megérkezéshez
Ez kapufa, látom nem olvasod a Heed topicot :rolleyes:
Arról van szó, hogy a Heed lánc végére az állványos, törpe méretű, közeltéri hallgatásra és munkavégzésre tervezett állványos monitor (LS3/5) helyett egy régóta vágyott, nagyméretű, földön álló, basszreflex rendszerű, mindezek tetejébe nem-direktsugárzó láda (Enigma5) került, ami átgondolásra késztette az eddigi, hangdobozokról és azok kiszolgálására vonatkozó tapasztalataimat.
A kérdés egyszerű (bár az egyenlet ettől még sokismeretlenes marad) : maradjon az eddigi olcsó single-core, vagy legyen mégis sokeres sodrott? Ha igen, milyen vastag legyen? Esetleg behozzam-e a képbe a bi-wire kábelezést, és ha igen hogyan? Négy egyforma kábelből legyen, vagy valamelyik ér legyen vastagabb? Ha igen melyik? A két basszus szál, vagy vagy a két visszamenő (-) ér?
Mivel ezeken a játékokon már tényleg rég túl vagyok, ezért azt pontosan tudom, melyik felállás, illetve a változás iránya merre fogja elvinni a hangot, csak azt kell végighallgatnom, melyik változtatás konkrétan hogyan működik az Enigma esetében. Mert ahogyan egy öreg ügyvéd barátom tanította: Más a gyakorlat, és más a praxis!
Hozzáteszem még, hogy a kísérletezés tárgyai a legolcsóbb AQ Type2 tömör szálakból álló, quad core felépítésű, és egy no name, filléres, főleg autóhangosításban használt japán sodrott kábel.

Valójában tehát a vitaindító cikkben említett, műszaki paraméterekkel leírható, anyagszerkezet és vastagság nyomvonalon mozgok, mert saját tapasztalatom az, hogy a kábeltípusok és vastagságok közti lépegetés nagyobb változást hoz, mint egyforma kábeltípusok közti cserebere. Az előbbi meglehetősen jól hallható, a második hatás sokszor a konjuktív disszonancia határán mozog.

A szenteltvízzel megáldott kábelekből teliholdnál sodort és szűzlányok combján a lámák által lerágott és kikakált titkos perui fa kérgéből préselt maszkolószalag szigeteléssel lágyan betekert 300€/cm kábeleket pedig tisztelettel meghagynám másnak ... :ohnoohnoohno:


Ps: ... és ekkor a Jó Kábelgyártó mondá, Gyermekem, Te most nekem hiszel vagy a saját fülednek? :kapdelm:

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”