Megkérünk mindenkit, hogy a topikokkal kapcsolatos kéréseiteket, mint hirdetés újbóli megnyitása, cím javítás, stb... NE privát üzenet formájában jelezzétek, hanem a jelentés gomb használatával!
Köszi!

(A jelenetéseket minden moderátor és adminisztrátor látja, így a kéréseitek hamarabb teljesítésre kerülnek)

Általában a hifiről

szigony
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1224

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: szigony » 2013.07.16., kedd 00:03

Egyszer olvastam egy hasonló tesztről, ahol a 320kbs-os möpöszfri-ket hasonlítottak össze veszteségmentes formátummal, különböző rétegből vett emberekkel. Ott is ugyanilyen meglepő eredmény született. Ráadásul a vájt fülűek (hifisták) találták el a legkevésbé, mikor, mit hallottak. Ha eldugod a készülékeket, de elkezdesz beszélni arról, hogy a csöves meleg hangzás, meg ingyom bingyom frázishegyek, lehet az asztal alatt egy tranyós, vagy IC-s vég is akár, a nagy többség nem találja el, mi szól éppen. Sőt, a high-high-fülűek számára még az ilyen jellegű feltételezés is sértő. ;)

Helytállo. :smile32: A UK-s Harbeth fórumon ezeket a dolgokat a kábelre és más csoda dolgokra vonatkozóan elég korrekt módon leírják.

A Harbeth-ek nem csak a hangjukkal hanem a figyelmes olvasó számára az ott leírtakkal is "gyógyítanak"  :smile53:

szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 4086

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: szamóca » 2013.07.15., hétf. 18:12

mikor volt még a "mi a hájend" topik, ezt szerettem volna belinkelni, noha a tartalom másról szól, de a háttérben a "pszichológia" ugyanaz, ezek szerint.

http://index.hu/tudomany/2013/06/26/a_borszakertes_bloff/

Egyszer olvastam egy hasonló tesztről, ahol a 320kbs-os möpöszfri-ket hasonlítottak össze veszteségmentes formátummal, különböző rétegből vett emberekkel. Ott is ugyanilyen meglepő eredmény született. Ráadásul a vájt fülűek (hifisták) találták el a legkevésbé, mikor, mit hallottak. Ha eldugod a készülékeket, de elkezdesz beszélni arról, hogy a csöves meleg hangzás, meg ingyom bingyom frázishegyek, lehet az asztal alatt egy tranyós, vagy IC-s vég is akár, a nagy többség nem találja el, mi szól éppen. Sőt, a high-high-fülűek számára még az ilyen jellegű feltételezés is sértő. ;)

Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

GTomi
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 480

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: GTomi » 2013.07.15., hétf. 12:36

mikor volt még a "mi a hájend" topik, ezt szerettem volna belinkelni, noha a tartalom másról szól, de a háttérben a "pszichológia" ugyanaz, ezek szerint.

http://index.hu/tudomany/2013/06/26/a_borszakertes_bloff/

hivox 3 utas zártmonitor, hivox dac, konverter, erősítő, mm phono, alces 4, hivox/ hidiamond, diy kábelek, revox b226, lenco l75 diy,

venomer
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 255

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: venomer » 2013.07.13., szomb. 21:51

Elmélkedtem ma a high-end - és kiegészítői ezotéria - fronton és arra jutottam, hogy van ugyebár a szubjektum, van aztán az önbebeszélés, főleg az ár függvényében. Van még egy harmadik dolog, ami egy "belsősnek" a legegyszerűbben levezethető, de aki az ok-okozatok világában nincs otthon, nem tapasztalt bennük, ellenben a köznevelés megtette hatását, azoknál a legnehezebb levetkezni az egész addigi életen át plántált dogmákat. Aztán szembe találkozik - ha szerencséje van - a hifivel, a józan hifistával. Ami persze paradox, mert olyan nincs. Úgy értem objektív hifista nem is lehet. A szerencsés eset az, amikor akarava, arakaratlanul mentorává válik a tapsztaltabb és megtanítja önmagára a tapasztalni vágyót, a kezdőt. A nehéz levetkezés sok formában ölthet testet: nem érti miért kell az ipari style a "tűre", a cartridge-ra, miért kell ballaszt, állvány a hangfal alá, nem érti mi miért van, könnyedén ezotériának minősíti azt, ami egyszerű fizika. De valljuk meg: mi sem az iskolában tanultuk meg, hogy mi hogy működik jól, mitől mi lesz élvezhető, mi is voltunk szkeptikusok és vagyunk is szkeptikusok. Önmagában sem teljesen biztos a hallgató, esetleg biztosABB lehet, mint az, aki nem tudja elkülüníteni a törvényszerűségeket a humbugtól. Ha tudtok még követni - amiért minden elismerésem :D - akkor itt tulajdonképp 3 dologról beszélek, ami aztán kiadja az egyéni hallgató saját útját. Nem egzakt, mégis meg kell fogni valahol. Ki van elveszve és ki nem? Mi az út? Mi a cél? Mi adja az élvezeti értéket? Vannak-e valós korlátok vagy a preztizskérdés dominál? Mekkora korlátozó erő a hallásromlás? Mi limitál leginkább? Biztos, hogy az anyagiak? Ki boldogabb a láncával, aki épít is vagy aki csak felhasznál?

zz7
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 361

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2013.07.12., pén. 12:11

Na de miért? Hátha ez már egy tényleg pöpecül megcsinált Artemiz.

Na ja. Hússzoros áron.

Ear
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 569

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Ear » 2013.07.12., pén. 09:58

Ha már a High-End topik le lett zárva ide írom a vele kapcsolatos véleményemet.

13 millió Ft-nak megfelelő pénz egy hangkarért.

http://www.youtube.com/watch?v=8lUM8JKiPRk

Az ilyen dolgok miatt veszíti el sok ember szemében az egész mai high-end audio a hitelét teljes mértékben.

Na de miért? Hátha ez már egy tényleg pöpecül megcsinált Artemiz.

ear.hu - hifi meg ilyesmi

tonee73
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 3009

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonee73 » 2013.07.12., pén. 09:45

Vajon tényleg boldog?

Van aki csak ettől boldog. :smile51:

Jó zenék --> Philips CD600 --> Kenwood KR4200 --> Braun L730
Jó zenék --> Marantz CD16 + Marantz ST72 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus
Jó zenék --> Panasonic SC-PMX70BEB,  Panasonic SA-PM25
Mindezek különféle madzagokkal összekötve állványokon

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

natilla
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 23

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: natilla » 2013.07.12., pén. 07:51

Erről Én is lemaradtam...

13 milka???? gondolkodik.gif A felső 'tízezernek' így kell árazni!!! Van is rá vevő! Sőt, ha még többért adnák, lehet, hogy többet eladnának. 

Aki ilyet birtokol, az már hipermegaszuperabszolutehigend kategória boldog tulaja! :D

Vajon tényleg boldog?

Linn
Pierre Lurne Audiomeca
Naim CDX2
Optoma HD
Cambridge Audio BD
Arcam AVR
Focal Aria 926

audioline
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2530

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline » 2013.07.11., csüt. 22:17

Az ilyen dolgok miatt veszíti el sok ember szemében az egész mai high-end audio a hitelét teljes mértékben.

Erről Én is lemaradtam...

13 milka???? gondolkodik.gif A felső 'tízezernek' így kell árazni!!! Van is rá vevő! Sőt, ha még többért adnák, lehet, hogy többet eladnának. 

Aki ilyet birtokol, az már hipermegaszuperabszolutehigend kategória boldog tulaja! :D

.

jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 228

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: jott/ment » 2013.07.11., csüt. 20:17

Köszi! Bárhogy kerestem, nem találtam.

tonee73
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 3009

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonee73 » 2013.07.11., csüt. 19:32

Lemaradtam a balhéről?

Nem, nincs még törölve, csak zárva.

http://www.avx.hu/forum/index.php?/topic/53507-mi-a-high-end/

Jó zenék --> Philips CD600 --> Kenwood KR4200 --> Braun L730
Jó zenék --> Marantz CD16 + Marantz ST72 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus
Jó zenék --> Panasonic SC-PMX70BEB,  Panasonic SA-PM25
Mindezek különféle madzagokkal összekötve állványokon

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 228

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: jott/ment » 2013.07.11., csüt. 19:30

Ha már a High-End topik le lett zárva

Lemaradtam a balhéről?

zz7
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 361

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2013.07.11., csüt. 11:37

audioline
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline » 2013.07.10., szer. 12:58

Ez eddig világos, igazából a mi a hájgend  :D (High End) példájára írtam ide!

"Kifinomult, igényes". E két szó adja talán a legjobban vissza a kifejezés jelentését. (Hogy kinek mi számít annak, az már más kérdés.)

Ez sajnos nem minden annak kikiáltott termékről mondható el. sad.gif

.

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 366

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2013.07.10., szer. 11:55

Ennek megfelelően elleneztem azt, amikor pl a Preludiumot úgy emlegették, hogy az első (?) magyar Hi-Fi hangsugárzó, hiszen nincs összhangban sem az én szemléletemmel, sem maga Darvas néhány sorával az első stádiumról.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)

"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2013.07.10., szer. 11:52

Számomra a Hi-Fi: az olyan hangátviteli rendszer, amelyik bőven teljesíti a DIN 45500 normáit és a készülékek műszaki színvonala megenged 1-2 évtized üzemeltetést lényegi meghibásodás nélkül. Továbbá csakis szeparált rendszerekre vagyok hajlandó használni.

Nálam a Hi-Fi alsó korlátja a 84-es Videoton tornyok világa, a 82-es nagy Orion toronyra pedig szívfájdalom nélkül használom ezt a kifejezést.

Nagyjából ezt az alsó korlátot írja le Darvas az "első stádiumban":
"Az első, mindenki által ismert stádiumban a zene "jól szól". Vannak "mélyek" és "magasak", fel lehet ismerni a különféle hangszerek hangját, egyáltalán: a berendezés lesugározza a zenemű teljes információtartalmát. (Habár ezt sohasem tudhatjuk biztosan. Elég kicserélni egy hangszedőt, hogy olyan szólamokat ismerjünk fel a zenében, amelyeknek létezéséről addig fogalmunk sem volt. Hacsak nem partitúrával a kezünkben fülelünk.) Ez a "korszerű elektroakusztika" világa, amelybe a közhasznú hifi-tornyokkal, a DIN 45500 szabvánnyal válthatjuk meg a belépőjegyet."

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)

"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2013.07.10., szer. 11:43

Szösszenet egy enciklopédiából:

"A High Fidelity vagy hi-fi egy szabvány, amely a reprodukált hang vagy kép magas minőségét garantálja. Az adott hang vagy kép elkészítése során igyekeznek a zajt és az egyéb torzítást okozó tényezőket minimális szintre, vagy nem észrevehetőre csökkenteni. 1973-ban a Német Szabványügyi Hivatal (DIN) a DIN 45500 nevű szabványban fektette le a minimális követelményeket a frekvenciamenet, a torzítás, a zaj és egyéb hibákra vonatkozóan,melynek az első kiadott hi-fi terméke a német Schneider HiFi Concept cég Schneider Power Packje volt.

Filozófiából pedig gyenge vagyok sajna... sad.gif

Ez eddig világos, igazából a mi a hájgend példájára írtam ide!

GTomi
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 480

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: GTomi » 2013.07.09., kedd 21:52

"A High Fidelity vagy hi-fi egy szabvány, amely a reprodukált hang vagy kép magas minőségét garantálja. Az adott hang vagy kép elkészítése során igyekeznek a zajt és az egyéb torzítást okozó tényezőket minimális szintre, vagy nem észrevehetőre csökkenteni. 1973-ban a Német Szabványügyi Hivatal (DIN) a DIN 45500 nevű szabványban fektette le a minimális követelményeket a frekvenciamenet, a torzítás, a zaj és egyéb hibákra vonatkozóan,melynek az első kiadott hi-fi terméke a német Schneider HiFi Concept cég Schneider Power Packje volt."

érdekes, hogy a képet is idesorolja.

hivox 3 utas zártmonitor, hivox dac, konverter, erősítő, mm phono, alces 4, hivox/ hidiamond, diy kábelek, revox b226, lenco l75 diy,

audioline
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline » 2013.07.09., kedd 20:43

Mi a Hi-Fi?

"A High Fidelity vagy hi-fi egy szabvány, amely a reprodukált hang vagy kép magas minőségét garantálja. Az adott hang vagy kép elkészítése során igyekeznek a zajt és az egyéb torzítást okozó tényezőket minimális szintre, vagy nem észrevehetőre csökkenteni. 1973-ban a Német Szabványügyi Hivatal (DIN) a DIN 45500 nevű szabványban fektette le a minimális követelményeket a frekvenciamenet, a torzítás, a zaj és egyéb hibákra vonatkozóan,melynek az első kiadott hi-fi terméke a német Schneider HiFi Concept cég Schneider Power Packje volt.

.

Shinagawa
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 335

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shinagawa » 2013.07.09., kedd 16:07

Ki vagyok én?

fapaci?

:rolleyes:

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 5871
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2013.07.09., kedd 16:04

Ki vagyok én?

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2013.07.09., kedd 15:53

Mi a Hi-Fi?

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2013.07.09., kedd 07:21

Hmm, ez érdekes, valamelyik magnósok évkönyvében láttam részeit a szabványnak. Kíváncsi lennék a teljes DIN 45500-ra, de leginkább az erősítőkre és hangsugárzókra vonatkozó részeire.

Érdekes, hogy mára mennyire tekintélyét veszítette a hi-fi kifejezés, különösen a köztudatban, persze az is furcsa lenne, ha újabb és újabb normák születnének, szigorúbbak és mondjuk egy-két Altec, vagy Wharfedale kicsúszna a szabványból, vagy mondjuk csöves erősítők.

Kíváncsi lennék a teljes DIN 45500-ra, de leginkább az erősítőkre és hangsugárzókra vonatkozó részeire.

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2013.07.07., vas. 18:38

Igen,1996-tól az  EN 61305 számú európai szabvány váltotta fel ,amely  csak a mérési eljárást és  teljesítmény megjelőlést ír elő,de nem tartalmaz  minimális követelményt,mert a korábban megfogalmazott követelmények ma már  nem jelentenek müszaki kihivást.

Érdekesség képpen a DIN45500-ból:

A mágneses hangátvitelnél 250 és 6300HZ közötti lineáris  frekiátvitelt házi  HIFI-studióberendezéseknél 5dB tűréssel  irt elő. Studió berendezéseknél ez az előírás szigorúbb volt 80-8000 Hz között csak 3dB-es türést engedett meg.

"So schrieb die DIN 45500 für die Magnettontechnik einen linearen Frequenzgang im Bereich von 250 Hz bis 6300 Hz für HiFi-Heimstudiogeräte vor, wobei eine Toleranz bis 5 dB erlaubt war. Für Studiogeräte galten nach der DIN 45511 strengere Regeln: Hier war in einem Frequenzbereich von 80 Hz bis 8000 Hz nur eine Toleranz von 3 dB erlaubt." ( Deutsche Wikipedia)

Hmm, ez érdekes, valamelyik magnósok évkönyvében láttam részeit a szabványnak. Kíváncsi lennék a teljes DIN 45500-ra, de leginkább az erősítőkre és hangsugárzókra vonatkozó részeire.

Érdekes, hogy mára mennyire tekintélyét veszítette a hi-fi kifejezés, különösen a köztudatban, persze az is furcsa lenne, ha újabb és újabb normák születnének, szigorúbbak és mondjuk egy-két Altec, vagy Wharfedale kicsúszna a szabványból, vagy mondjuk csöves erősítők.

Klang
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 90

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klang » 2013.07.07., vas. 18:20

Ha már témánál vagyunk, valaki el tudná nekem küldeni a DIN45500-at részletesen, meg esetleg valami stúdió DIN szabványt is? Különösen a 7-es érdekel, ami a hangsugárzókra vonatkozik.

Valójában a hi-fi, vagy nem hi-fi kérdés ügyében a németek levették a vállunkról a terhet, van hivatalos, objektív definíció. :D

Persze ez nagyon szögletes, ráadásul megengedő is, technikailag túlhaladott és vissza is vonták állítólag.

Igen,1996-tól az  EN 61305 számú európai szabvány váltotta fel ,amely  csak a mérési eljárást és  teljesítmény megjelőlést ír elő,de nem tartalmaz  minimális követelményt,mert a korábban megfogalmazott követelmények ma már  nem jelentenek müszaki kihivást.

Érdekesség képpen a DIN45500-ból:

A mágneses hangátvitelnél 250 és 6300HZ közötti lineáris  frekiátvitelt házi  HIFI-studióberendezéseknél 5dB tűréssel  irt elő. Studió berendezéseknél ez az előírás szigorúbb volt 80-8000 Hz között csak 3dB-es türést engedett meg.

"So schrieb die DIN 45500 für die Magnettontechnik einen linearen Frequenzgang im Bereich von 250 Hz bis 6300 Hz für HiFi-Heimstudiogeräte vor, wobei eine Toleranz bis 5 dB erlaubt war. Für Studiogeräte galten nach der DIN 45511 strengere Regeln: Hier war in einem Frequenzbereich von 80 Hz bis 8000 Hz nur eine Toleranz von 3 dB erlaubt." ( Deutsche Wikipedia)

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”