A fórum általános részén és az adás vételi topikokban is elszaporodott off-ok és trollkodás okán innentől warning-al jutalmazzuk az elkövetőket, ismételt viselkedés esetén ideiglenes vagy végleges kitiltás is járhat.Kérünk mindenkit, hogy normális mederben folytassa a diskurzust !
A szabályzat adás-vételi részre vonatkozó követelményei 2020. Január 06. 00:00 kezdeti hatállyal megváltoznak!Kérünk mindenkit, hogy olvassa át és annak megfelelően adja fel hirdetését.Köszönjük!

Általában a hifiről

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 366

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2016.02.04., csüt. 15:57

Csak nagyon komoly rendszeren szabad komolyzenét hallgatni, a szinergia miatt.

Válassz hozzá valami komolyabb vörösbort, orosz szerzőkhöz komoly vodka dukál.

Mindenképpen kellő komolysággal állj hozzá, mert a komolytalanság nem való ilyen műfajhoz, és a zene (mármint a komoly) meg fog sértődni, ha nem veszed komolyan.

Hogyan lehet válaszolni az ilyen komolytalan kérdésre komolyan? Kb. így!

Közben fapaci komoly választ írt.

Ok, szerencsésebb kifejezés a klasszikus zene. Mindazonáltal nem hinném, hogy okot adtunk volna efféle gunyoros hozzászólásra. Kiváltképp, hogy én legkevésbé sem gondolom, hogy "nem klasszikus" "nem komoly" zene "komolytalan" volna...

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)

"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Shinagawa
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 351

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shinagawa » 2016.02.04., csüt. 15:51

Csak nagyon komoly rendszeren szabad komolyzenét hallgatni, a szinergia miatt.

Válassz hozzá valami komolyabb vörösbort, orosz szerzőkhöz komoly vodka dukál.

Mindenképpen kellő komolysággal állj hozzá, mert a komolytalanság nem való ilyen műfajhoz, és a zene (mármint a komoly) meg fog sértődni, ha nem veszed komolyan.

Hogyan lehet válaszolni az ilyen komolytalan kérdésre komolyan? Kb. így!

Közben fapaci komoly választ írt.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 6224
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.04., csüt. 15:38

Továbbra sem tudom, mire vagytok kíváncsiak, egy hangmérnök mit is mondhatna zenehallgatási tanácsként. Az én komolyzenei ismereteim sajnos elmaradnak a könnyűzenei tudásomtól, ezért én általában felkészülök a művekből, amiket meghallgatni készülök egy koncerten, vagy otthon. Szerintem ez meg tudja emelni a zenehallgatás élményét, egyfajta mederbe terelve a közben felmerülő gondolatainkat és persze segít rendszerezni az élményeket is. (Talán nem véletlenül adnak jobb helyeken) És hogy kapcsolódjunk a HiFI-hez is, mindenkit biztatok, hogy igenis olyan lejátszó rendszert építsen, amin mindenféle muzsika élvezetesen szólal meg. Fórumokon szokás az ilyen láncok létezését tagadni, de nekem több példám is van rá. Nagy hibának tartom, amikor valaki az alapján szelektálja a zenegyűjteményét, hogy melyik albumot tudja szépen megszólaltatni a technika. Ennek pont fordítva kellene történnie, tehát a kedvenc zenéinkhez kell megfelelő technikát választanunk. És ha valaki hozzám hasonlóan mindenféle zenét hallgat otthon, akkor neki is csak egy univerzális rendszer lesz megfelelő.

Thunder
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 355

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Thunder » 2016.02.04., csüt. 15:18

No de mi?

Hogy

Van esetleg még valami tanácsod komolyzene hallgatásához?

tv: LG 47LB671V // hangfalak: DIY Monster, B&W HTM60 s1, B&W 685 s1 // sub: DIY B&W klón + XTZ Sub Amp 1 // házimozi: Arcam AVR400 // sztereó: LZ végfok + passzív előfok // lejátszók: Oppo BDP-105 (CFW), Ariston RD60 (tuningolva, Jelco Enigma kar, Shure szedő), Indiscreet phono

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.04., csüt. 13:46

Pedig most itt a lehetőség, hogy megmondd, Te mit javasolsz :)

Ha már itt tartunk, engem is érdekel.

No de mi?

Thunder
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 355

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Thunder » 2016.02.04., csüt. 13:36

Zenehallgatáshoz tanács tőlem? Már így is túlságosan rátelepedtem a topikra. :)

Pedig most itt a lehetőség, hogy megmondd, Te mit javasolsz :)

Ha már itt tartunk, engem is érdekel.

tv: LG 47LB671V // hangfalak: DIY Monster, B&W HTM60 s1, B&W 685 s1 // sub: DIY B&W klón + XTZ Sub Amp 1 // házimozi: Arcam AVR400 // sztereó: LZ végfok + passzív előfok // lejátszók: Oppo BDP-105 (CFW), Ariston RD60 (tuningolva, Jelco Enigma kar, Shure szedő), Indiscreet phono

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.04., csüt. 13:28

Zenehallgatáshoz tanács tőlem? Már így is túlságosan rátelepedtem a topikra. :)

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2016.02.04., csüt. 12:04

Minden esetre érvényes választ nem lehet adni a kérdésre, hiszen helyszínenként erősen eltér a koncerttermek és a színpadok kialakítása. Általában a nézőtér 10-15. sora az a hely, ahonnan már egységesen halljuk a zenekart, de még nem keveredik túl sok visszaverődés a direkt hangzáshoz, no és az akusztikus hangszerek is úgy vannak kialakítva, hogy ilyen távolságból szólaljanak meg helyesen egy szimfonikus zenekar eredeti belső arányai. (Nem véletlen, hogy ezek a legdrágább jegyek.) Hangfelvételeknél is nagyjából az ott megélhető hangzásra törekednek az alkotók. Vannak persze kivételek, pl egy templomi kórus felvételnél szándékosan többet mutatnak meg a helyszín atmoszférájából, mert a hallgatóság így, sok zengéssel szokta meg ezeket a műveket. Egy zajos, rossz akusztikájú teremben pedig kénytelenek vagyunk közeli mikrofonozást alkalmazni és igény esetén utómunkában teremtjük meg az elvárt térhangzást.

Köszönöm!

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)

"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.04., csüt. 11:52

Az érdekelne, hogy nagyjából melyik része a nézőtérnek az, amire hasonlítani szándékolt egy tipikus komolyzenei fölvétel? Már ha egyáltalán van ilyen...

Minden esetre érvényes választ nem lehet adni a kérdésre, hiszen helyszínenként erősen eltér a koncerttermek és a színpadok kialakítása. Általában a nézőtér 10-15. sora az a hely, ahonnan már egységesen halljuk a zenekart, de még nem keveredik túl sok visszaverődés a direkt hangzáshoz, no és az akusztikus hangszerek is úgy vannak kialakítva, hogy ilyen távolságból szólaljanak meg helyesen egy szimfonikus zenekar eredeti belső arányai. (Nem véletlen, hogy ezek a legdrágább jegyek.) Hangfelvételeknél is nagyjából az ott megélhető hangzásra törekednek az alkotók. Vannak persze kivételek, pl egy templomi kórus felvételnél szándékosan többet mutatnak meg a helyszín atmoszférájából, mert a hallgatóság így, sok zengéssel szokta meg ezeket a műveket. Egy zajos, rossz akusztikájú teremben pedig kénytelenek vagyunk közeli mikrofonozást alkalmazni és igény esetén utómunkában teremtjük meg az elvárt térhangzást.

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2016.02.04., csüt. 11:35

Kedves Fapaci!

Engem egy valamennyire közérdekű kérdés foglalkoztat, végül is azért nem pm-ben írom.

Komolyzenei felvételek esetében az akusztika. Személyes tapasztalatom, de amúgy tök logikus is, hogy élő hangversenyen meglehetősen függ a hallott hangzás a hely megválasztásától, ezzel kísérletezni is szoktam, szándékosan.

Az érdekelne, hogy nagyjából melyik része a nézőtérnek az, amire hasonlítani szándékolt egy tipikus komolyzenei fölvétel? Már ha egyáltalán van ilyen...
(Mondjuk hihetőleg nem célja a hangmérnöknek az első sor jobb szélét idéző hangzást (brumm-brumm.. :) ), produkálni, de lehet, hogy a karmester mögött közvetlen hallhatót (ezt kedvelem) sem, vagy gondolom nem is a 3-4-dik emeleten hallhatókat szeretné idézni.)

A dolgot nyilván tovább bonyolítja, hogy hol is mivel hallgatjuk vissza  fölvételt, de induljunk ki abból, hogy mi a hangmérnök célja.  Tegyük föl, hogy jó hangsugárzókkal, szabályos háromszögben, nem pedig fejhallgatóval történik a visszahallgatás, fülessel külön műfaj...

meridián
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 492

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: meridián » 2016.02.04., csüt. 11:29

Szegény megboldogult Barátom Tóbel Béla sok anekdotát mesélt----

Mert magamat kigúnyolom, ha kell,

De hogy más mondja, azt nem tűröm el!

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.04., csüt. 11:26

Nem akarok senkit megbántani, de úgy látom, hogy a hangmérnök munkája is olyan, mint a foci, vagy az orvoslás - mindenki ért hozzá!

Csak a hangmérnök nem. :)

meridián
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 492

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: meridián » 2016.02.04., csüt. 11:18

Nem akarok senkit megbántani, de úgy látom, hogy a hangmérnök munkája is olyan, mint a foci, vagy az orvoslás - mindenki ért hozzá!

Bizony....ebben az országban mindenki ért mindenhez....de nagyon.....sajnos... :rolleyes:

Példaképpen találkoztam már itt olyan fórumtárssal aki azért nem vette meg a 220-as kábelem,mert saját bevallása szerint nem tud rá tenni dugót!

Ez fájt....de ......nagyon! gondolkodik.gif

Mert magamat kigúnyolom, ha kell,

De hogy más mondja, azt nem tűröm el!

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2016.02.04., csüt. 11:12

GTomi
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 485

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: GTomi » 2016.02.04., csüt. 10:19

Szerintem ez mindent visz. Megmutatja milyen nehez egy hangmernok munkaja.

öcsém egy bizonyos mhelyen dolgozik :P ,  a háttérben van, és miután 35 éve zenél, és ért is hozzá, van rálátása, ráhallása a dolgokra.

ő szokott mesélni egyes sztárolt énekes(nők) hangbéli (nem)tudásáról, hogy mennyivel másképpen hangzik kifelé a nézők felé, mint "befelé"...

hivox 3 utas zártmonitor, hivox dac, konverter, erősítő, mm phono, alces 4, hivox/ hidiamond, diy kábelek, revox b226, lenco l75 diy

tottyi
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 415

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tottyi » 2016.02.04., csüt. 06:46

Szerintem ez mindent visz. Megmutatja milyen nehez egy hangmernok munkaja.

Zozoweb Audio PC, DAC: Chord 2Qute, Crown PSA-2/DC300A MK-II, Hydrasound, Infinity IRS Sigma, Violectric HPA V200, Sennheiser HD800

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2138

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2016.02.03., szer. 16:52

tollact
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 636

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tollact » 2016.02.02., kedd 21:04

Én nem ostorozom véletlenül sem a hangmérnököket. Minden szakmában van jó és rossz szakember, ez alól nincs kivétel. Amiről pl most én beszélek, ott nem is hangmérnök volt, max hangmester, de lehet még az sem. Egyébként én a kis színpadról írtam, ami egy téren volt, az épületek ennél jóval messzebb, de persze ott is visszhangzott rendesen. Viszont a fúvósok is hangosítva voltak. Én kifejezetten arra szerettem volna rámutatni, hogy mivel a rossz idő miatt alig voltak nézők, tök felesleges volt csutkára tekerni, ami valamiért a hangosításban alap?, ezen a rendszeren lehetett volna egy sokkal élvezhetőbb, egységesebb megszólalást eszközölni. És ami érdekes, rengeteg hangmestert képeznek ebben az országban, Ők hol vannak? Még egy pillanatra visszatérve az anyagi oldalhoz. Ezért a hangosításért 2Ft is sok. Viszont amiről mindenki jókat mondott, sajnos nekem nem volt szerencsém hozzá, pedig közel is lakom, az a Dzsesszmély fesztivál volt, ahol a Magyar Rádió hangosított állítólag frenetikusan, legalábbis az utolsó 2 év kivételével. Mondjuk ott a motyó se volt kutyaütő állítólag.

Én is közel lakom (szomszéd falu) Neszmélyhez, ki is szoktam menni a koncertekre, legtöbbször tényleg jó volt a hangosítás, a neszmélyi borok pedig még tovább javították az élményt :D
LP: Voyd Valdi, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-A kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC belsőkábel DIY, AN-SP QSSC kábel
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN Stand

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2016.02.02., kedd 16:48

...A 80 dB nagyjából 27 szeres hangerő különbséget jelent a leghalkabb és a leghangosabb részek között. Ha egy átlagos hangsugárzót veszünk és 10 Wattal hajtjuk, akkor a zenei csúcsokban 270 Wattot kell kipumpálnia a hangsugárzók felé, és akkor még nem vettük figyelembe a hangsugárzó induktív és kapacitív viselkedését.

Fönti példában reális szobai körülmények között kb. 100dB-ről 114.3dB-re való hangosodást jelentene, utóbbitól meg jó pár szobai hangsugárzó elfüstölés szélére kerülne, vagy tovább...

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2016.02.02., kedd 16:20

... A 80 dB nagyjából 27 szeres hangerő különbséget jelent a leghalkabb és a leghangosabb részek között. Ha egy átlagos hangsugárzót veszünk és 10 Wattal hajtjuk, akkor a zenei csúcsokban 270 Wattot kell kipumpálnia a hangsugárzók felé, és akkor még nem vettük figyelembe a hangsugárzó induktív és kapacitív viselkedését.

Tárgyi tévedés. A 80 decibel hangintenzitásban 10^8-on arányt jelent.

Másrészt senki nem mondta, hogy a halkabb résznek is 10 wattal kéne szólnia, meglehetősen durva lenne. A leghalkabb részek ezred-tízezred, vagy még kevesebb wattal szólalnak meg szobai körülmények között.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.02., kedd 15:56

Ez azért van, mert egyesek túl komolyan veszik a hifizést, mint hobbit. Pedig a hobbi szabadidőben végzett, pihenést, kikapcsolódást szolgáló tevékenység, ennek megfelelő lazasággal kellene hozzáállni, szórakozásból és nem kényszeresen csinálni. Sokan érzésem szerint komolyabban vennék, ha a rendszerükről mondasz valami negatívumot, vagy akár csak az övékétől különböző véleményt, mintha a feleségükről lenne szó. :D Ezt egyszerre tartom betegesnek és nevetségesnek.

Valami ilyesmi. Ha valaki komolyan vesz egy hobbit, energiát és pénzt áldoz rá, az még tisztelhető is lehet, hiszen valahol ez az élet egyik értelme. De ha háborút visel azon hobbitársaival, akikkel egymást kellene segíteniük, csak mert néhány dologról más véleménnyel vannak, az már nem hobbi, hanem betegség, amiben itt sokan szenvednek. Ezen kívülről lehet nevetni, megbotránkozni, de bosszankodni is. Néha én sem tudom eldönteni, melyikkel éljek.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2016.02.02., kedd 15:52

Fapaci,

A görbe tükröt te kényszerítetted a plénum elé azzal, hogy, ha nekik nem tetszik valamiért egy zene, felvétel, akkor mondják meg milyen jellemzőben kéne konkréten máshogy, mit kéne szerintük másként csinálni. Ez most akkor nagyon átcsapott a (fa)ló másik oldalára. Ne akarjon a kedves felhasználó olyanokat okoskodni amihez nem ért, mert ez is egy szakma.

Kezdek kételkedni néhány alapvető vizuális szabályban, miknek létezésében eddig magabiztosan hittem. Kérlek olvasd el ismét, amit ezzel kapcsolatban írtam! Senkitől nem kérdeztem, mit hogyan kellene másként csinálni szerintük. Jelzőket kérek, amik miatt jobban tetszene nekik egy bizonyos felvétel és én majd kitalálom, hogyan lehet azt megoldani, amennyiben ezek a jelzők nem ellentétesek egymással (és hát általában azok, pont ez a lényeg a mondandómban). Hányféleképpen írjam még ezt le, hogy ne lehessen félreérteni?

A sánta paripa másik oldalára Te estél át szerintem, mert olyan dolgokról akarsz velem vitázni, amikről velem nem tudsz. Nem azért, mert nem értesz hozzá, hanem mert ezek a kérdések számomra értelmezhetetlenek. Jó mikrofon/rossz mikrofon, közeltéri/távoli mikrofonozás, meg a fene tudja, még miket szoktál felhozni. Ha bármelyiket definiálod, körülírod, akkor talán én is megértem. Enélkül, hidd el, egyik hangmérnök sem fog tudni hozzászólni.

audioline
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2625

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline » 2016.02.02., kedd 15:51

...minden hifista fura szerzet.

Asszony pajti is gyakran említi...:D

De legalább nem a kocsmában okoskodunk, ott hagyománya van! :D

.

Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 699

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2016.02.02., kedd 15:39

Értem én, hogy görbe tükör, de azt sokan másként értelmezik és inkább besértődnek. Ez pedig nem kimondottan hifista szokás, ez csak úgy van, nem mindenki bírja a kritikát

Ez azért van, mert egyesek túl komolyan veszik a hifizést, mint hobbit. Pedig a hobbi szabadidőben végzett, pihenést, kikapcsolódást szolgáló tevékenység, ennek megfelelő lazasággal kellene hozzáállni, szórakozásból és nem kényszeresen csinálni. Sokan érzésem szerint komolyabban vennék, ha a rendszerükről mondasz valami negatívumot, vagy akár csak az övékétől különböző véleményt, mintha a feleségükről lenne szó. :D Ezt egyszerre tartom betegesnek és nevetségesnek.

Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 15 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda :D

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2138

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2016.02.02., kedd 15:35

Fapaci,

A görbe tükröt te kényszerítetted a plénum elé azzal, hogy, ha nekik nem tetszik valamiért egy zene, felvétel, akkor mondják meg milyen jellemzőben kéne konkréten máshogy, mit kéne szerintük másként csinálni. Ez most akkor nagyon átcsapott a (fa)ló másik oldalára. Ne akarjon a kedves felhasználó olyanokat okoskodni amihez nem ért, mert ez is egy szakma.

De tudod, van egy olyan marketing elem, hogy mégis csak jó megkérdezni a kedves felhasználót, mennyire van megelégedve, mit szeretne másképp. Persze ezt akkor is meg lehet tenni, hogy speciel a kuncsaft nem ért a lézeralapú szikraforgácsoláshoz, de ha elé tesznek két terméket, az egyiket présöntéssel, a másikat lézerrel készítettek, akkor melyikkel üzemelő gépkocsit tartja több szempont szerint is jobbnak.

Én ez utóbbi megközelítésre utaltam több formában, te ezt boksz-zsákolásként fogtad fel. Akkor a boksz.zsáknak illik állni az ütéseket.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”