Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

fapaci írta:
2024.02.29., csüt. 20:31

Vagyunk itt néhányan mérnökök, akik láttunk már mérési adatokat és összetett képleteket, de ezred dB különbségeket és a mérőmikrofonok mindenhatóságát vallási szintre emelni... Hát ezt eddig még senki nem gondolta jó ötletnek.
Aki műszaki diplomákat és szakmai előmenetelt lobogtatva vonja kétségbe, hogy mindenkinek joga van eldönteni, neki mi tetszik és nem látja be, hogy szubjektív jellemzőket semmilyen műszer nem képes objektíven mérni, az szerintem erősen eltévedt a szétgurult tablettáit keresgélve.
Ennél szebben én sem fogalmazhattam volna, max, ha mérnök lennék. :D
:tutiok:

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12099
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3586
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 17:02
revox írta:
2024.02.29., csüt. 16:54
az, hogy valamire van magyarázat, nem jelenti, hogy bárki ennek birtokában is van
Oké, Jézus kártya kijátszva, akkor engedjük el ezt a vonalat. Marad az, hogy miért csak akkor sikerül ezeket hallani, amikor egymás közt megy a circlejerk, bármilyen mérési metodika nélkül? A vaktesztek miért buknak sorra? Miért nem mertek tömörítések közt se vaktesztelni, mikor azt mondjátok, hogy az asszony is hallja a konyhából?
revox írta:
2024.02.29., csüt. 16:54
Általában megfigyeléseken, próbálgatásokon alapul az egész mizéria
Ugye olyan sose fordulhat elő, hogy valaki azzal indokolja meg az eltapsolt vagyonát, hogy jobbnak látja, amit vett... Mind tökéletesen objektívek vagyunk.
revox írta:
2024.02.29., csüt. 16:54
A hangminőség nem mérhető jellemző.
Ez az átfogalmazása annak a tévhitnek, hogy az ember füle jobb a mikrofonnál. Te meg tudsz mondani 0.001 dB különbséget? A legalja mobilom gyári mikrofonja képes erre. Az konkrétan ki tudja mérni, ha egy zsebkendőt odébbteszek a szobában. Szóval miért is alkalmasabb egy ember a hangminőség megítélésére, mint bármilyen mérés?
revox írta:
2024.02.29., csüt. 16:54
Pl amikor megjelent a Kondo KSL technológia, az nem egy tudományos kutatással kezdődött, csupán megfigyelték, hogy a régebben bundon álló ezüstzsinórokból készített hangszedők jobban szólnak.
"Ha a távolba nézek, nem egy körívet látok, tehát a Föld lapos." Komolyan, itt tartunk?
revox írta:
2024.02.29., csüt. 16:54
Ebből lett a KSL technológia, amiért egy összekötőért ma ki kell pengetni 3600EUR-t méteres szettben. Ez megfelezve alkalmas a digitális koax összeköttetésre futómű és dac között, ami nem analóg jelközvetítés, mégis hallható. Ennyi erővel, bár sose próbáltam, mert nem képezi érdeklődési körömet a hálózati lejátszós, holtbiztos, hogy a LAN kábelek között is van hangbéli eltérés.
"Nem próbáltam, de biztos így van." Na az a helyzet, hogy én próbáltam, a tulajjal vakteszteltem, 4/10 lett az eredmény. És ez az első vakteszt volt, amivel házhoz mentem. Őszintén hallani akartam, és amikor a szemem előtt cserélte, hallani is véltem. Csak hát az embernek is vannak mérési hibái, amit a teszt igazolt is. Minden teóriának úgy állok neki, hogy az akár igaz is lehet, de sajnos ezt a kábeles béltekervényt bárhogy nézzük, csak szar jön ki a seggén.
ez kicsit hosszú, így este, meg ez a buli már lepörgött régebben a villamosmérnkökökkel. akik szerint ha két kábel mérhető (ismert) paraméterei egyezőek, azoknak egyformán kell szólnia. Abban az időben vetették papírra a kétfázisú "törvényt", ami kimondja:

"Az első felében kimondja, hogy ha egy mérnök és egy hifista azon vitatkoznak, hogy egy jelenség létezik e, akkor mindig, minden körülmények között a hifistának van igaza. Ez nem egy elméleti fizikai törvény, mint a relativitáselmélet vagy hasonlók, hanem tapasztalati törvény, úgy hetven évre visszamenőleg. Amit a hifisták hallani vélnek, az létezik is. A törvény második fele viszont kimondja, hogy ha ezek után a hifista büszkén meg is akarja magyarázni elektroakusztikai terminusokban, hogy miért van ez így, akkor okvetlen nagy marhaságot fog mondani! "

Ezt nyugodtan lehet adoptálni a jelenkor összefeszülésére. Aztán tisztán látszik.hogy ezek alapján bárkitől. bármit kérni, hogy bizonyítsa,... mindenki jobban jár, ha nem teszi :D

de nemigazán értem ezt a dolgot. ha nem érdekelnek a madzagok, xard le. értelmesebb dologkra is el lenet pengetni 3600eurot, főleg, hogy egy kábel, nem kábel.

vannak még olyan giccses dolgok, hogy mindig a másként gondolkodók vitték előre a világot, de az már fölös kör.
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 18:46
Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 18:44
Ok, köszönöm, megegyeztünk, elfogadom a meghívást ! :tutiok:
Sietek, de amíg oda nem érek, addig ne írj semmit, különben oda az egyezség... :smile49:
Éppen a "kábelesek nyitottabbak" elvet látjuk a működésben.
Csak azt látjuk, hogy buktad az egyezséget, és a provokációt sem adtad fel. :noproblemo:
Hidegen hagy. :smile49:

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4396
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 18:34
Inkább mondok jobbat, mert végre van hifim Budapesten is, nem csak a világ végén Nagykanizsán. Ugorjatok át, és meg tudom mutatni, hogy jelenleg hogy áll a valódi tudomány, milyen az igazi dinamika, mi is az, ha tényleg van szeparáció. Garantálom, hogy olyat fogsz hallani, amit még soha. És még itatásban is tudok újat mutatni, nálam sör helyett koktélok vannak, és abból sem az egyetemista szarok.
Off.

És még szerény is vagy! :smile53:

A sörrel amúgy mi a baj? Mitől "jobb" egy koktél?

On.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Lefelé a lejtőn ritkán mondjuk, hogy Isten hozott!, most mégis egyazon szövegkörnyezetbe kerültek.

Megélt már ez a topik egy s mást, de ami pár napja zajlik itt, az már szerintem sokaknál okoz heveny emésztési zavarokat, nekem is kavarog a gyomrom tőle. Vagyunk itt néhányan mérnökök, akik láttunk már mérési adatokat és összetett képleteket, de ezred dB különbségeket és a mérőmikrofonok mindenhatóságát vallási szintre emelni... Hát ezt eddig még senki nem gondolta jó ötletnek.

Általában a realista oldalon állok és nekem is (túl) nagy a pofám néha, most mégis én szeretnék egy kis visszafogottságot kérni az ide szabadult Pro és Hard vektoroktól. Lehet, de nem érdemes fizikai törvényekkel villogni szubjektivitással és érzelmekkel annyira átitatott tevékenységek környékén, mint a HiFi és a zenehallgatás. A ProSzoftver oldal legalább annyira erős és létre jogosult, mint a ti lovatok. Aki műszaki diplomákat és szakmai előmenetelt lobogtatva vonja kétségbe, hogy mindenkinek joga van eldönteni, neki mi tetszik és nem látja be, hogy szubjektív jellemzőket semmilyen műszer nem képes objektíven mérni, az szerintem erősen eltévedt a szétgurult tablettáit keresgélve. Önmagában is kellemetlen a helyzet, amit nem feltétlenül kellene azzal súlyosbítani, hogy telekiabáljátok az utcát.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2024.02.29., csüt. 20:51-kor.

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fererencz »

chord_ írta:
2024.02.29., csüt. 20:20

Nem.
Annyit beszéltünk már erről, úgy tűnik, nem olvastad.
A hallgatási élményünk, az egy tanult folyamat pillanatnyi eredménye. Sokkal bonyolultabb, 'sablon-leakasztó' képességekkel rendelkezik.
A mikrofon, az nem adaptív, nem emlékezik, nem szépít, nem fed, nem felülír, az teszi a dolgát.
De akkor a hallásunk az két eszköz, egy "hardver" és a "szoftver". Ennek megfelelően kellene összehasonlítani is.
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 541

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord_ »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 18:10

Szóval miért jobb a fülünk bármiben, mint egy mikrofon? Hallok még ma rá bármilyen érvet? Tényleg, a legapróbb két hangocskát, amit füllel bárki meghall, de egy mikrofon ugyanazt fogja rájuk mutatni. Én lennék a legboldogabb.
Nem.
Annyit beszéltünk már erről, úgy tűnik, nem olvastad.
A hallgatási élményünk, az egy tanult folyamat pillanatnyi eredménye. Sokkal bonyolultabb, 'sablon-leakasztó' képességekkel rendelkezik.
A mikrofon, az nem adaptív, nem emlékezik, nem szépít, nem fed, nem felülír, az teszi a dolgát.
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Mark Levinson №512 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Avatar
kammerer
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2016.03.16., szer. 14:53
Értékelés: 63
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kammerer »

ZolaBA írta:
2024.02.29., csüt. 18:25
kammerer írta:
2024.02.29., csüt. 13:20
Szóval kinek hol a határ saját maga szerint saját maga számára, kinek meddig tartanak a tapasztalható hifi jelenségei, versus honnantól kezdve LEHETETLEN VUDU? Meg tudjátok fogalmazni?
Többféle határ létezik:
1.) egyértelműen hallom
2.) gyakaran hallom, de nem mindig
3.) hallási határ: csak néha veszem észre, vagy nem is veszem észre, esetleg csak hosszabb távon érzem jobbnak
4.) nem veszem észre, de elfogadom a műszaki hátterét
5.) műszakilag sem fogadom el

és direkt nem írtam példát, hogy az olvasó előbb értse a szinteket...
de akkor most itt vannak az én példáim a fenti 1-5 szintre:

1.) két hangsugárzó, akusztika
2.) spotify vs. deezer, két erősítő
3.) analóg ic, hangusgárzó kábel
4.) analóg táp kábel, digit kábel ami nem garantáltan bitperfekt, pl. usb, koax, hdmi, stb.
5.) ezo cuccok és bármi digitális, amit műszakilag bitperfektnek szántak (lan, switch, ssd, windows tuning, stb......)

Ugyanakkor tegyük hozzá, erre csak szkeptikusoktól fogsz őszinte választ kapni. Egy igazi hívő hifista számára presztizskérdés, hogy mindent is halljon. Náluk ha gonosz akarok lenni a valódi határ valahol ott van aminek a vaktesztelésére még hajlandóak.

Következő érdekes kérdés majd, hogy mire költök, költenék? Egyértelmű, hogy az 5.) szintre én már nem. Ugyanakkor a 4.-re még egy szintig hajlamos vagyok :D ... és ez antihifista fejjel már biztos furcsa ;)
Na ez egy elég jól megfogható határmeghúzás.

Ha mondjuk sokféle hangrendszert hallottál-teszteltél már életedben (valamint élő - akusztikus - hangversenyek), és ettől esetleg éreztél fejlődést magadon abban, hogy milyen hangminőségkülönbségeket hallasz meg, és mennyire tudsz megítélni hangminőségkaraktereket, történt-e már olyan, hogy a mostani kategorizálásod valamely eleme korábban még másik kategóriába tartozott? - értelemszerűen magasabbra számozott kategóriából alacsonyabbra számozottba átkerülést kérdezek. Magyarul állapítottál-e meg a hangminőségmegítélési képességedben fejlődést, előrelépést ennek gyakorlása révén?
Lakott sziget-Bogár a hangyabolyban-Válaszd az életet

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 18:43
Tctronic írta:
2024.02.29., csüt. 18:39
Hát még jó kábelekkel milyen lehetne. ;) :napsut:
Felőlem jöhetnek vaktesztelni, eddig úgyis csak 40-0 van a teszt javára. Olcsó kábel van hasonlítani :D
Vannak olyan rendszerek amik kevésbé érzékenyek a kábelezésre, és vannak olyanok amik nagyon. Ha minden rendszer érzéketlen lenne a kábelezésre, akkor létre sem jöttek volna a nagy Hifi kábelgyártó cégek vagy pár éven belül elhervadtak volna, viszont köszönik szépen jól vannak. Ahonnan "mi jövünk", ezen már túl vagyunk, szerintem ezen a fórumon senkit nem kell megmenteni. Had égesse mindenki úgy a pénzt ahogy jólesik neki. ;) :napsut:
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 18:44
Ok, köszönöm, megegyeztünk, elfogadom a meghívást ! :tutiok:
Sietek, de amíg oda nem érek, addig ne írj semmit, különben oda az egyezség... :smile49:
Éppen a "kábelesek nyitottabbak" elvet látjuk a működésben.

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 18:34

Inkább mondok jobbat, mert végre van hifim Budapesten is, nem csak a világ végén Nagykanizsán. Ugorjatok át, és meg tudom mutatni, hogy jelenleg hogy áll a valódi tudomány, milyen az igazi dinamika, mi is az, ha tényleg van szeparáció. Garantálom, hogy olyat fogsz hallani, amit még soha. És még itatásban is tudok újat mutatni, nálam sör helyett koktélok vannak, és abból sem az egyetemista szarok.
Ok, köszönöm, megegyeztünk, elfogadom a meghívást ! :tutiok:
Sietek, de amíg oda nem érek, addig ne írj semmit, különben oda az egyezség... :smile49:

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

Tctronic írta:
2024.02.29., csüt. 18:39
Hát még jó kábelekkel milyen lehetne. ;) :napsut:
Felőlem jöhetnek vaktesztelni, eddig úgyis csak 40-0 van a teszt javára. Olcsó kábel van hasonlítani :D

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 18:34
....

Inkább mondok jobbat, mert végre van hifim Budapesten is, nem csak a világ végén Nagykanizsán. Ugorjatok át, és meg tudom mutatni, hogy jelenleg hogy áll a valódi tudomány, milyen az igazi dinamika, mi is az, ha tényleg van szeparáció. Garantálom, hogy olyat fogsz hallani, amit még soha. És még itatásban is tudok újat mutatni, nálam sör helyett koktélok vannak, és abból sem az egyetemista szarok.
Hát még jó kábelekkel milyen lehetne. ;) :napsut:
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 18:26
Ha valóban segíteni akarnál, azt a néhány embert megkeresnéd privátban és felhomályosítanád, hogy élete baklövését kívánja elkövetni - hiszen Te tudod.
Erről nyílván szó sincs, hiszen akkor dugába dőlne a valós szándékod.
Tehát egyenként írjak rá mindenkire, hogy "helló, téged épp átvert emberek visznek bele a rosszba, vagy ennél is rosszabb történik", mintsem gyökerestül tépjem ki a dezinformációt? Tök jó, ha a hozzá nem szólók csak ezt az oldalt látják...

Inkább mondok jobbat, mert végre van hifim Budapesten is, nem csak a világ végén Nagykanizsán. Ugorjatok át, és meg tudom mutatni, hogy jelenleg hogy áll a valódi tudomány, milyen az igazi dinamika, mi is az, ha tényleg van szeparáció. Garantálom, hogy olyat fogsz hallani, amit még soha. És még itatásban is tudok újat mutatni, nálam sör helyett koktélok vannak, és abból sem az egyetemista szarok.

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 17:52
Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 17:47
Az antihifistáknak ezek szerint /is/ semmi nem jó.
Sem a szegény ember faragott hifije, sem a gazdag High - end rendszere.
Felmerűl újra a korábban feltett kérdés, hogy mit keresnek itt, egy hifi fórumon ?
A válaszom az, ami előbb, hogy szánt szándékkal bosszantsanak, provokáljanak minket.
Sose legyen nagyobb örömötök.
Őszinte leszek, tényleg szórakoztató, néhány ember nagyon könnyűvé teszi. Ettől függetlenül én az átverések terjedésének megakadályozását tűztem ki célul, hogy ne zsebeljenek legalább ezen a szegény népen olyan nagyot a csalók.
" Az átverések terjedésének megakadályozását tűztem ki célul."
Ennek ezek szerint ez a módja, hogy elmondod mindenről, hogy nem úgy van, azoknak, akik örömmel űzik ezt a hobbit évtizedek óta és tapasztalatuk szerínt úgy van ?
"...tényleg szórakoztató, néhány ember nagyon könnyűvé teszi ".
Ha valóban segíteni akarnál, azt a néhány embert megkeresnéd privátban és felhomályosítanád, hogy élete baklövését kívánja elkövetni - hiszen Te tudod.
Erről nyílván szó sincs, hiszen akkor dugába dőlne a valós szándékod.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Rock60 2024.02.29., csüt. 18:34-kor.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

kammerer írta:
2024.02.29., csüt. 13:20
Szóval kinek hol a határ saját maga szerint saját maga számára, kinek meddig tartanak a tapasztalható hifi jelenségei, versus honnantól kezdve LEHETETLEN VUDU? Meg tudjátok fogalmazni?
Többféle határ létezik:
1.) egyértelműen hallom
2.) gyakaran hallom, de nem mindig
3.) hallási határ: csak néha veszem észre, vagy nem is veszem észre, esetleg csak hosszabb távon érzem jobbnak
4.) nem veszem észre, de elfogadom a műszaki hátterét
5.) műszakilag sem fogadom el

és direkt nem írtam példát, hogy az olvasó előbb értse a szinteket...
de akkor most itt vannak az én példáim a fenti 1-5 szintre:

1.) két hangsugárzó, akusztika
2.) spotify vs. deezer, két erősítő
3.) analóg ic, hangusgárzó kábel
4.) analóg táp kábel, digit kábel ami nem garantáltan bitperfekt, pl. usb, koax, hdmi, stb.
5.) ezo cuccok és bármi digitális, amit műszakilag bitperfektnek szántak (lan, switch, ssd, windows tuning, stb......)

Ugyanakkor tegyük hozzá, erre csak szkeptikusoktól fogsz őszinte választ kapni. Egy igazi hívő hifista számára presztizskérdés, hogy mindent is halljon. Náluk ha gonosz akarok lenni a valódi határ valahol ott van aminek a vaktesztelésére még hajlandóak.

Következő érdekes kérdés majd, hogy mire költök, költenék? Egyértelmű, hogy az 5.) szintre én már nem. Ugyanakkor a 4.-re még egy szintig hajlamos vagyok :D ... és ez antihifista fejjel már biztos furcsa ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

" Te meg tudsz mondani 0.001 dB különbséget? A legalja mobilom gyári mikrofonja képes erre. Az konkrétan ki tudja mérni, ha egy zsebkendőt odébbteszek a szobában. Szóval miért is alkalmasabb egy ember a hangminőség megítélésére, mint bármilyen mérés?
Bütykös f@ßt tud 0.001dB-t egy mikrofon, és a zsebkendő áthelyezését is csak akkor tudod kimérni, ha a magassugárzó elé teszed.
Ha ugyanolyan két pin@ súrlódási együtthatója, akkor neked mindegy is, kit kettyintesz épp (esetleg Csodapityu módra /vakteszt/), statisztikailag ugyanaz az eredmény? gondolkodik.gif
A harag rossz tanácsadó, inkább járj utána módszeresen. Az eddig publikált zenehallgatási vaktesztek mindig ezer sebből véreztek, sőt tovább megyek, a hallásteszteket (nem hifi) sem végezték el korrekten, a zajszabványok jelentős része ebből fakadóan sok ember életét keserítik nap mint nap.
Ha meg nem érdekel a hifi, akkor minek koptatod a billentyűzetet?

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

cables írta:
2024.02.29., csüt. 17:24
Hogy jöhet szóba egy szimpla fizikai jellemzőket mérő mikrofon egy olyan összetett fogalommal kapcsolatban, mint a hangminőség? Az emberi agy hihetetlen mennyiségű minta alapján dönt hangminőség értékelésekor. pl. egy telefon beszélgetésben megérezzük, egy számunkra ismeretlen ember hangjából annak érzelmi állapotát.
Erről már beszéltünk egyszer, szerintem Te is benne voltál, kb 1-2 éve, amikor be is linkeltem egy nyílt forráskódú szoftver projektjét, amit futtatva egy számítógép képes elég nagy biztonsággal felismerni 10 különböző érzlmi állapotot az emberi hang elemzésével.
A dolognak elég komoly etikai oldala is van, de jól megmutatja, hogy ez nem annyira komplex, mint gondolnánk.

Én már régóta terezek egy projektet, amely neurális hálózat segítségével próbálja meg megtalálni a "megfoghatatlanabb" hifis jelzők mögötti fizikai mintákat, és meggyőződésem, hogy ha nem szór nagyon az, hogy kinek mit jelentenek ezek a foglamak, akkor meg is találom a hangzásban azokat a törvényszerűségeket, amelyek alapjámn már egy számítógép is rá tudja aggatni ezeket a jelzőket egy-egy felvételre vagy mikrofonos lehallgatásra (ergo, ha nem nagyon szubjektív, akkor mérhetővé válik - legalábbis ez a hipotézisem, amit elenőrizni szertnék, és ma már rendelkezésemre áll - azt hiszem - a megfelelő számítási kapacitás ehhez).
Nem akarom mindebből semmiféle mélyreható tanulságot levonni, csak érdekel a dolog, és megvalósíthatónak érzem.
Egy kisebb adag pénzt már el is költöttem rá (matlab, simulink, simscape és néhány kiegészítő toolbox árát - egyelőre olyanokkal kísérletezek pl. hogy hogyan állítsak elő és adjak hozzá mondjuk -90dB-es gauss-eloszlású fehérzajt egy audio hangmintához, ilyenek...).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

juliush írta:
2024.02.29., csüt. 18:01
Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 17:47
Az antihifistáknak ezek szerint /is/ semmi nem jó.
Nem épp arról van szó, hogy nekik sokkal több minden jó? gondolkodik.gif
Ez az antihifista egy nagyon vicces szó, főleg, hogy azokra aggatjátok, akik tényleg a hobbi határait feszegetik, nem csak kamu dolgok közt variálnak. Az egy legendás pillanat volt, amikor PH-n egy kisebb analógmániás társaság életében először megpróbált egy relatíve olcsó full digit és kalibrált rendszert, majd kapásból 4-5 név váltott oldalt vagy bújt el a takaró alá a felismeréstől, hogy ez bizony már tényleg az a változás, amiért elpazaroltak évtizedeket.
Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 18:08
Ha neked a hangminőség szinonímája az egy ezred dB hangnyomáskülönbség kimutatása, az mindent megmagyaráz.
Nem kötöttem össze a kettőt, csak egy triviális példát adtam a fülünk alsóbbrendűségére. Adok neked többet is:
https://www.youtube.com/watch?v=Ffka-hPzug0
https://www.youtube.com/watch?v=BYTlN6wjcvQ
Szóval miért jobb a fülünk bármiben, mint egy mikrofon? Hallok még ma rá bármilyen érvet? Tényleg, a legapróbb két hangocskát, amit füllel bárki meghall, de egy mikrofon ugyanazt fogja rájuk mutatni. Én lennék a legboldogabb.

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 17:02

Ez az átfogalmazása annak a tévhitnek, hogy az ember füle jobb a mikrofonnál. Te meg tudsz mondani 0.001 dB különbséget? A legalja mobilom gyári mikrofonja képes erre. Az konkrétan ki tudja mérni, ha egy zsebkendőt odébbteszek a szobában. Szóval miért is alkalmasabb egy ember a hangminőség megítélésére, mint bármilyen mérés?
Ha neked a hangminőség szinonímája az egy ezred dB hangnyomáskülönbség kimutatása, az mindent megmagyaráz. :kiss:
Feltételezem a tápkábel hangja közötti különbség is vudu és szemfényvesztés, hiszen mérhetetlen műszaki okok lapulnak a háttérben, tehát nincsen, hiába hallja mindenki, még a telefonod mikrofonja is. :D
bravo.gif

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 17:47
Az antihifistáknak ezek szerint /is/ semmi nem jó.
Nem épp arról van szó, hogy nekik sokkal több minden jó? gondolkodik.gif
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 509
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: diagnet »

cables írta:
2024.02.29., csüt. 17:24

Hogy jöhet szóba egy szimpla fizikai jellemzőket mérő mikrofon egy olyan összetett fogalommal kapcsolatban, mint a hangminőség? Az emberi agy hihetetlen mennyiségű minta alapján dönt hangminőség értékelésekor. pl. egy telefon beszélgetésben megérezzük, egy számunkra ismeretlen ember hangjából annak érzelmi állapotát.
Készüljetek fel, hogy Ti sem fogjátok megúszni a digitális átállást.
https://www.geers.hu/hallokeszulek-tech ... okeszulek/
És hidd el még jobban is fogod "érezni" a másik hangulatát a telefonban.

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

Rock60 írta:
2024.02.29., csüt. 17:47
Az antihifistáknak ezek szerint /is/ semmi nem jó.
Sem a szegény ember faragott hifije, sem a gazdag High - end rendszere.
Felmerűl újra a korábban feltett kérdés, hogy mit keresnek itt, egy hifi fórumon ?
A válaszom az, ami előbb, hogy szánt szándékkal bosszantsanak, provokáljanak minket.
Sose legyen nagyobb örömötök.
Őszinte leszek, tényleg szórakoztató, néhány ember nagyon könnyűvé teszi. Ettől függetlenül én az átverések terjedésének megakadályozását tűztem ki célul, hogy ne zsebeljenek legalább ezen a szegény népen olyan nagyot a csalók. Jó ez a hobbi, ha ésszel csinálod, és nem bullshit a témák 99%-a. Annyi szép dolgot lehetne művelni vele, akusztikai kezelésektől a zajszűrésen vagy szeparáción át a DSP-tervezésig, ahol már tényleg a csillagos ég a határ, erre megakadtok ott, hogy "kék kábel = jó magasak".
gyongyhalas írta:
2024.02.29., csüt. 17:49
Mit akarsz? Vitatkozzak veled?
Igen. Minden tudományterületet a vita visz előre, így derül ki, hogy ki téved. Tényleg érdekel, hogy hogyan máshogy működik a fül, mint ahogy például azok a kutatók ismerik, akik konkrétan a fül és agy közé ültetnek elektródákat, és a tudásukkal süket emberek hallását vissza tudják adni. Csak ismerniük kell hozzá egy icipicit az embert, nem?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára VoidX 2024.02.29., csüt. 17:57-kor.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Nah, a taníts mester és hasonló személyeskedésbe húzó hozzászólásokat gyorsan felejtsétek el! Normális stílusban és hangnemben tessék vitatkozni.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 657
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

VoidX írta:
2024.02.29., csüt. 17:42
gyongyhalas írta:
2024.02.29., csüt. 17:32
Hát ezt azért gondold újra....Ekkora butaságot már régen olvastam. :smile53:
Taníts, mester. A kutatási eredményeid természetesen majd visszaviszem az orvosis és akusztikai oktatóimnak, ők keresni fognak a Nobel-díjaddal, miután megcáfoltad az elmúlt 100 év legkomolyabb felfedezéseinek egyikét.
Mit akarsz? Vitatkozzak veled ? Na ne...Tudod a mondást ....ennyi.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”