Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Általában a hifiről

gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 226

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

gyongyhalas írta:
2021.01.19., kedd 13:23
Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:21
LIMAR írta:
2021.01.19., kedd 12:16

Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
De hát itt csak egy eltévedt post van,és az a tiéd. :D Jópofa vagy,törlést kérsz a saját hosszászólásodra.Ilyet tényleg csak egy birka követelhet. :D
Ne csináld... :ohnoohnoohno:
Csak jó indulatból gondolom ....Nem akar senki senkit -sértegetni ...
Mindenki nyugodjon le és dőljön hátra ,zenét hallgatni. Már ha van rá lehetősége.. :D :smile53: :napsut:

gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó

Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:21
LIMAR írta:
fapaci írta:
2021.01.19., kedd 07:46
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
De hát itt csak egy eltévedt post van,és az a tiéd. :D Jópofa vagy,törlést kérsz a saját hosszászólásodra.Ilyet tényleg csak egy birka követelhet. :D
Ne csináld... :ohnoohnoohno:

Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1363

Hozzászólás Szerző: Shimano »

LIMAR írta:
fapaci írta:
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Ez nem az Index!
"egy birka"

gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó

Dorian írta:
2021.01.19., kedd 13:03
LIMAR írta:
fapaci írta:
Ez nem az Index!
"egy birka"

Elég vicces, hogy politikát gondolsz bele a zenei kultúrával kapcsolatos szövegben az "önjelölt vezetők" említésére. :D És még moderáltatnád is :smile29:
Szavazzunk? :fekverohog:

Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 827

Hozzászólás Szerző: Dorian »

LIMAR írta:
fapaci írta:
Ez nem az Index!
"egy birka"

Elég vicces, hogy politikát gondolsz bele a zenei kultúrával kapcsolatos szövegben az "önjelölt vezetők" említésére. :D És még moderáltatnád is :smile29:
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 2347
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

fapaci írta:
Ez nem az Index!
"egy birka"

cables
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: cables »

juliush írta:
2021.01.19., kedd 11:14

Talán egy picit figyelmesebben kellene olvasni és nem előítéletek mentén értelmezni!
Jogos. Ha azt írtad volna, hogy otthon hallgatva, akkor nem olvasom félre :)

Robici
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 648
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Robici »

Bécó írta:
2021.01.19., kedd 09:23
Már ha szóba jött Laci bácsi. Nálunk tartotta utolsó előadását, amit rögzítettünk. Megosztom és remélem sokakat érdekel majd!https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be
Igen, nagyon jó előadás, a könyvéről is ebből értesültem. Köszönöm hogy ilyeneket rendeztek és közzé is teszitek, ez nagyon fontos misszó szerintem. leborulok.gif

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 2022

Hozzászólás Szerző: juliush »

cables írta:
2021.01.19., kedd 10:12
juliush írta:
2021.01.19., kedd 09:17
A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, ...
Ebben a posztban keverednek dolgok. Szerintem azt senki sem mondta, hogy az élő zenéből bármi hiányzik.
Csak hogy egy malomban őröljünk, én sem azt írtam, hogy az "élő zenéből hiányzik bármi", hanem azt hogy a róluk készült felvételeket itthon hallgatva sem hiányolok sokat abból az élményből, amelyet ugyanazt a zenekart, ugyanabban a teremben, sok esetben ugyanazt a darabot játszva élőben hallgatva tapasztaltam. Épp ellenkezőleg, sokszor az nyűgöz le, hogy értő kezek, fülek és a rendelkezésre álló műszaki háttér mennyire sokat tudnak megőrizni és közvetíteni belőle!
Talán egy picit figyelmesebben kellene olvasni és nem előítéletek mentén értelmezni!
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene

cables
Őslakos
Őslakos

juliush írta:
2021.01.19., kedd 09:17
Jómagam szomorúnak tartom azt a "hifis" körökben sajnos nagyon gyakori tendenciát, hogy különösen klasszikus zene esetén az audiofilek ízlésvilágát, a bennük élő elképzelést illetve preferenciákat az élő hangzást illetően adott matricaszámú, szent ereklyeként tisztelt néhány LP rendszeres hallgatása alakítja...

...

A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, hanem épp ellenkezőleg, hogy milyen sokat ad vissza belőle! Ennek a felismerésnek és a valódi koncertélmények sok-sok bennem élő emlékének a birtokában tanultam meg igazán értékelni a sokezer felvételemet olyan nagyszerű kiadók, mint BIS, Reference Recordings, Decca, Philips, DG, Harmonia Mundi, Alpha, ACT, Blue Note, folytathatnám napestig.
Ebben a posztban keverednek dolgok. Szerintem azt senki sem mondta, hogy az élő zenéből bármi hiányzik.

Abban viszont "sajnos" van valami, hogy egyes régi LPk színvonatát, értsd valóság érzet hatását mai albumokon nem lehet érezni.

Bécó
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 108

Hozzászólás Szerző: Bécó »

Robici írta:
2021.01.18., hétf. 17:56
Ujházy László könyvében több fejezet szól csak kizárólag a hangfelvételek szubjektív értékeléséről és azok szempontjairól. (A könyv egyébként a Gramofon magazinban az évek során megjelent sok-sok tanulmány összefoglalása.) Idézek:
"Még a hanglemez kritikáknál is megfigyelhető, hogy az elhangzó műről, a művészekről, az előadásról sok szó esik, ám magáról a felvételről — tehát az akusztikai tálalásról — nagyon kevés, vagy szinte semmi. Olyan ez, mintha egy fotókiállításról beszámolva csak a képek „tartalmáról" szólnánk, ám magát a kompozíciót, hogy a művész a háromdimenziós valóságot milyen egyéni eszközökkel közvetíti, figyelmen kívül hagynánk. Márpedig a hangfelvétel folyamata — ideális esetben — művészi újjáteremtés, amelynek révén a zenei rendező és a hangmérnök a stúdióban elhangzottakat a technikai eszközök segítségével, a mű és az előadás iránti alázattal, saját művészi hitvallásának megfelelően „ülteti át" a hangszórókra. Ezért elengedhetetlen, hogy a hangfelvételekhez ne csak a technika, hanem az esztétika oldaláról is közelítsünk. A következőkben azokat a nemzetközileg is ajánlott szempontokat mutatjuk be, amelyek segítségével közelebb kerülhetünk egy felvétel hangzásvilágához."
Itt csak a fejezetcímeket sorolom fel amiken keresztül tárgyalja hogy milyen szempontok vannak:
- A hangfelvételek teremhatása (teremérzete). (Utózengési idő, mélységi tagozódás, természetes/mesterséges hangtér)
- A hangfelvételek sztereóhatása
- Hangzásegyensúly és dinamika
- Felvételek háttérzaja (elektroakusztikus zajok, akusztikus zajok)
- Hangtisztaság, hangszínezet, összbenyomás (külön kitérve a "szintetikus" zenére)

A hangfelvételek esztétikájával egyébként az irodalom már a múlt század 40-es éveitől kezdve foglalkozik. További idézet a 4. fejezetből:
"A művészi újjáteremtés megjelenése
Az 1950-es évek közepén egy német akusztikai-hangtechnikai tanulmányban jelentek meg a következő gondolatok: „... ha a hangfelvételi technika megszabadul attól, hogy egyes-egyedül az állítólagos természetes hangképet hajszolja, elkerülhetők lesznek a gyenge zenekonzervek. A művészi szempontból optimális hatás érdekében egy bizonyos technikai-művészi átformálási folyamatnak kell megtörténnie, mindehhez nagyfokú művészi felelősségvállalás szükséges, mert a folyamat nem vezethet az eredeti meghamisításához". Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót Ezt az újjáteremtést a mű és az előadás iránti legnagyobb alázattal szabad végrehajtani. E gondolat teljes mértékben összecseng Gould felfogásával [azt egy korábbi fejezetben ismertette], csupán az egyik az előadóművész, a másik pedig a hangmérnök oldaláról mondja ki ugyanazt E mögött az egyre erősödő felismerés is meghúzódik, hogy nincs az a technikai bravúr, amellyel egy lakószobában teljes egészében felidézhető egy koncert hangulata, ami egy teljességgel reménytelen vállalkozás lenne, ugyanakkor a hangfelvételnek - mint minden művészi alkotásnak - élményben kell részesítenie a hallgatót, úgy, hogy a zenei élményen túl hangzásesztétikai élmény is legyen. Olyan élmény, amely különbözik a hangversenyteremben hallható benyomástól. Miben nyújthat egy hangfelvétel többet az élő hallgatásnál? Többet nem, csupán mást, ám valóban van néhány olyan eszköz a hangmérnök kezében, amelyek hatása túlmutat a koncertélményen. Az alábbiakban röviden ezeket foglaljuk össze. "

Itt a következő szempontok merülnek fel Ujházy szerint:
- felvételi helyszín megválasztása
- hangzásegyensúly beállítása
- hangsíkok beállítása
- hangtér-felépítés

Szóval a felvételek értékelése szép és érdekes téma, ami immár 100 éve foglalkoztatja a hangfelvételek kedvelőit, de én azt gondolom, egy hifis fórumon aligha tart számot szélesebb körű érdeklődésre (mint ezt többen le is írták itt közvetett módon).
Már ha szóba jött Laci bácsi. Nálunk tartotta utolsó előadását, amit rögzítettünk. Megosztom és remélem sokakat érdekel majd!https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 2022

Hozzászólás Szerző: juliush »

Jómagam szomorúnak tartom azt a "hifis" körökben sajnos nagyon gyakori tendenciát, hogy különösen klasszikus zene esetén az audiofilek ízlésvilágát, a bennük élő elképzelést illetve preferenciákat az élő hangzást illetően adott matricaszámú, szent ereklyeként tisztelt néhány LP rendszeres hallgatása alakítja, holott kis hazánkban is pezseg az élőzenei élet (legalábbis a COVID-on kívül), remek hazai zenekaraink, együtteseink, szólistáink csodálatos akusztikájú helyszíneken hallgathatók élőben, majd az ugyanott felvett előadásaik otthon. Sokszor emlegettem már, milyen szerencsések is vagyunk a Fischer Iván dirigálta Fesztiválzenekarral, a világ egyik legjobbnak tartott együttesével, melynek előadásait korábban a Philips, manapság a Channel Classics kiadó számára Jared Sacks rögzíti a legmodernebb technikával a Müpában, az Olasz Intézetben vagy a Zeneakadémián. De hasonló élményekkel gazdagodhattunk, igaz más műfajokban a My Reel Club rendezvényein is.
Meggyőződésem, hogy csak megfelelő rendszerességgel szerzett ilyen élmények birtokában lehet hitelesen értékítéletet alkotni a felvételeken hallható előadói gárda és az őket rögzítő műszaki csapat teljesítményéről és nem a demók és tesztelések során újra meg újra meghallgatott egy-két tucat (ha egyáltalán van annyi) "referencia lemezhez" viszonyítva.
A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, hanem épp ellenkezőleg, hogy milyen sokat ad vissza belőle! Ennek a felismerésnek és a valódi koncertélmények sok-sok bennem élő emlékének a birtokában tanultam meg igazán értékelni a sokezer felvételemet olyan nagyszerű kiadók, mint BIS, Reference Recordings, Decca, Philips, DG, Harmonia Mundi, Alpha, ACT, Blue Note, folytathatnám napestig.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene

dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1319

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

cables írta:
2021.01.19., kedd 08:36
Robici írta:
2021.01.18., hétf. 23:09
tunerman írta:
2021.01.18., hétf. 21:45
Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
Jellemző, hogy valakinek a zenéről/hangfelvételekről egyből a demonstráció és a tesztelés jut eszébe. Ez sok mindent megmagyaráz. :D
Igen, mert ez audio fórum. Csak, hogy tudd hova írogatsz.
Neked is illene tisztában lenni vele... :rolleyes:

cables
Őslakos
Őslakos

Robici írta:
tunerman írta:
Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
Jellemző, hogy valakinek a zenéről/hangfelvételekről egyből a demonstráció és a tesztelés jut eszébe. Ez sok mindent megmagyaráz. :D
Igen, mert ez audio fórum. Csak, hogy tudd hova írogatsz.

tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 660

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Robici írta:
tunerman írta:
TJ.
Igen, sok mindent megmagyaráz arról, hogy mit kell tudni a zenéről, ha a hallgatóság egyértelmű tetszését el szeretném nyerni. Nem a saját ízlésvilágomat kell "ráerőltetni" az érdeklődőkre, hanem a lehetőségek határáig megmutatni a visszajátszott zene teljes spektrumát.
Például klasszikus művek esetén a következő szempontok jöhetnek szóba:
- zenekar
- karmester
- a felvétel helyszíne, időpontja
- a kiadó neve (lehetőség szerint az első!)
- a hordozó (mesterszalag másolat, LP, CD)
- a hordozó kiadási sora (nyomatszáma)
- a hordozó fizikai állapota
Szóval ne gondolja senki, hogy nem maga a zene lenne a legfontosabb egy demonstrációnál, főleg akkor, ha azt szeretnénk, hogy a bemutatott készülékekkel minél több hallgató legyen elégedett a demonstráció után.
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat Ruby, PHONO: Twin Servo MCRIAA, VÉGFOK: 6528 PP tube, CD: Philips CD100 trial run JFET mod, TUNER: SAE Mark Six, DECK: Nakamichi 1000/II, REEL: Stellavox SP-8, HANGFAL: Sansui/JBL2115+Raven 2.1

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 7004
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci »

LIMAR írta:
2021.01.18., hétf. 22:17
Feje tetejére állt világban élünk, ahol az értékrend totálisan eltorzult.
Nyilván igazad van sok szempontból, de az ugye megvan, hogy az idézett sorokat 7 évtizeddel ezelőtt írták? Ide lehetne citálni József Attila sok versét is száz évvel ezelőttről, vagy akár Platón művészeti eszmefuttatásait is kicsit régebbről, azokban is rendre visszaköszönnek az ide vágó, ma is érvényes gondolatok, de ez már nyilván bizarr lépés lenne ezen a fórumon. Az előadások, sztárok, sikerlisták tökéletesen tükrözik a társadalom aktuális állapotát, kulturális és morális helyzetét. Ez minden korban így volt, bármennyire is szépítjük utólag, a tömeget soha nem Wagner érdekelte, hanem a pop. Nem Sosztakovicsból lett világsztár, hanem a Beach Boysból, idehaza meg Mary Zsuzsiból a múlt század derekán, amire ma kövér pátosszal mutogatsz vissza.

Félreértésnek tartom kizárólag az alkotókra haragudni, de azzal is tisztában vagyok, hogy sokaknak erős ellenségképre van szükségük és meg is találják. Nekem sem tetszik sok mai (meg régi) alkotás, bár inkább úgy lenne helyes írni, hogy nem érdekelnek. Ha valami érdektelen számomra, nem követem, tehát véleményem sem igazán lehet róla. De amíg teltházzal mennek és tódul rájuk a nép, fura lenne bármivel is vádolni az alkotókat, hiszen ők kulturális kereskedők, vagy ha így kifejezőbb: nepperek. Hogy nekem nem tetszik, az egy dolog, nem megyek oda és kész, a kérdés részemről lezárva. Hogy rájuk szabadítsam a szent inkvizíciót, eszembe nem jutna. A gagyi celebeknél és az igénytelen előadóknál jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.

Ellenpontozásként pedig egy idézet Hobotól: "Ne szidd a sznobokat, hisz' belőlük élsz!"

Robici
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

tunerman írta:
TJ.

Robici
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

LIMAR írta:
2021.01.18., hétf. 22:17
Na, pont ez hiányzik a legtöbb esetben. Főleg a ma oly "népszerű" opera előadások esetében, amikor a rendező náci katonákat, kurvákat, hivatalnokokat rak egy Wagner mű előadásába, vagy meztelenül táncoló balett kart. Az ilyen előadások első felvonása után ürül ki a fél nézőtér. Wagner meg forog a sírjában. Szégyen, hogy ma mit művelnek "modern művészet" címszó alatt a jobb sorsra érdemes művekből. A sznob közönség persze örjöng örömében, aki meg tisztában van a mű eredeti gondolataival, menekül.
Van sok minden amiben hasonlóan gondolom. A modern operarendezésekről nekem sincs túl jó véleményem (de vannak kivételek, például épp a Budapesti Wagner Napok), de ennek semmi köze az itt felvetett témához (ráadásul az "átértelmezések" már az 50-es években elkezdődtek, az sem mai divat). A kortárs komolyzene problematikája megintcsak érdekes, de ide végképp nem kapcsolódó kérdéskör. A celebek meg pláne. Be lehet borítani ide a személyes elkeseredettség kifejezését és még ha van is amiben egyetértünk, ez szerintem sehová se fog itt vezetni.

A hangfelvétel témakörében beírtam egy pár sort de aztán kitöröltem. Szerintem te teljesen máshogy látod az egész kérdéskört, szándékosan kihagysz olyan tényeket amik a "régen minden jobb volt ma meg minden rossz" véleményedet cáfolnák és soha nem fog nemhogy megváltozni de még árnyalódni se az álláspontod. Minden tiszteletem mellett: szerintem ebben a kérdésben teljesen értelmetlen veled bármiről is beszélgetni. (Hacsak valaki nincs ugyanilyen végletes állásponton.)

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1954

Hozzászólás Szerző: trane »

bitrograde írta:
2021.01.18., hétf. 22:38
trane írta:
2021.01.18., hétf. 21:51
bitrograde írta:
2021.01.18., hétf. 20:36
Házi feladat (esszé):
A hangművész/hangmérnök
Fejtse ki kétezer szóban a hangmérnöki tevékenység potenciális művészi értékteremtő tevékenységének hatásait a klasszikus, a pop- és a kortárs zene történetére. Tézise bizonyításához használjon zenei illusztrációkat, mondanivalóját a közérthetőség mindenkori igényének megfelelően fogalmazza. Kerülje az intézményes gyakorlatokra való autoriter hivatkozásokat, gondolatmenete során esztétikai érvekre támaszkodjon.
az előzmények után egy egyenesvonalú és naiv kérdés: ezt a ('hagyományos') képzőművészek közül ki(k) tette(-ék) meg saját művészeti águkra vonatkozóan 'csak úgy' :rolleyes: ?
Colreridge a költészetről, Bartók a népzenéről, Truffaut Hitchcockról, Jarman Caravaggióról, stb....
És én nem keverném az újrateremtést az át- és újraértelmezéssel, melyek éppen a művészi szabadság megnyilvánulásai, éppen a legélőbb közegben, a (zenés) színházban. Ízlések, ugye....
a 'csak úgy' a számukra valaki által kiadott házi feladatra vonatkozott leborulok.gif - s részemről szó nem volt a 2. mondatodban megfogalmazottakról :ohnoohnoohno:

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

bitrograde
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1505

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

trane írta:
2021.01.18., hétf. 21:51
bitrograde írta:
Házi feladat (esszé):
A hangművész/hangmérnök
Fejtse ki kétezer szóban a hangmérnöki tevékenység potenciális művészi értékteremtő tevékenységének hatásait a klasszikus, a pop- és a kortárs zene történetére. Tézise bizonyításához használjon zenei illusztrációkat, mondanivalóját a közérthetőség mindenkori igényének megfelelően fogalmazza. Kerülje az intézményes gyakorlatokra való autoriter hivatkozásokat, gondolatmenete során esztétikai érvekre támaszkodjon.
az előzmények után egy egyenesvonalú és naiv kérdés: ezt a ('hagyományos') képzőművészek közül ki(k) tette(-ék) meg saját művészeti águkra vonatkozóan 'csak úgy' :rolleyes: ?
Colreridge a költészetről, Bartók a népzenéről, Truffaut Hitchcockról, Jarman Caravaggióról, stb....
És én nem keverném az újrateremtést az át- és újraértelmezéssel, melyek éppen a művészi szabadság megnyilvánulásai, éppen a legélőbb közegben, a (zenés) színházban. Ízlések, ugye....
Audio-PC (zozoweb & mzperx) - RME ADI-2 FS - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference | Wyre4Sound, freeba & Mogami

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 2347
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

fapaci írta:
2021.01.18., hétf. 18:30
Robici írta:
"Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót"
Ezt pont így is tanítják, én magam is leírtam sokszor ezen a fórumon, de úgy tűnik, a hifisták nagy részének 70 év sem volt elegendő az elfogadásához. Nem baj, van időnk bőven, főleg este 8 után. A festészetben is szükség volt pár száz évre, hogy a (vélt) valóság hű ábrázolásán túlmutató alkotások is elfogadottá váljanak.
Akkor folytatni kellett volna az idézetet:
Ezt az újjáteremtést a mű és az előadás iránti legnagyobb alázattal szabad végrehajtani.
.
Na, pont ez hiányzik a legtöbb esetben. Főleg a ma oly "népszerű" opera előadások esetében, amikor a rendező náci katonákat, kurvákat, hivatalnokokat rak egy Wagner mű előadásába, vagy meztelenül táncoló balett kart. Az ilyen előadások első felvonása után ürül ki a fél nézőtér. Wagner meg forog a sírjában. Szégyen, hogy ma mit művelnek "modern művészet" címszó alatt a jobb sorsra érdemes művekből. A sznob közönség persze örjöng örömében, aki meg tisztában van a mű eredeti gondolataival, menekül.
Az egy más kérdés, hogy hangfelvételek esetében én nem vagyok kíváncsi egy zeneileg másod-harmadsorban lévő "hangmérnök" művészi elképzeléseire. Ne egy olyan ember művészieskedjen a felvételeken, aki nem volt képes még másodrangú zenésznek se válni, pláne nem zeneszerzőnek. Az ő "művészi alkotására" nem vagyok kíváncsi. Neki egy dolga van: a maximális alázat a művel és az előadókkal szemben.
Feje tetejére állt világban élünk, ahol az értékrend totálisan eltorzult.
Az írni, beszélni se tudó celebekből lesznek a sztárok. A közösségi és kereskedelmi média bárkiből világsztárt kreál. A valódi érték ma már senkit nem érdekel. A modern képzőművészet is elszakadt a közönségtől, a természetes emberi esztétikai élménytől. Csupán befektetési értékkel bírnak a felkapott alkotások. Esztétikai értékük egyenlő a nullával.

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1954

Hozzászólás Szerző: trane »

bitrograde írta:
Házi feladat (esszé):
A hangművész/hangmérnök

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 660

Hozzászólás Szerző: tunerman »

TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat Ruby, PHONO: Twin Servo MCRIAA, VÉGFOK: 6528 PP tube, CD: Philips CD100 trial run JFET mod, TUNER: SAE Mark Six, DECK: Nakamichi 1000/II, REEL: Stellavox SP-8, HANGFAL: Sansui/JBL2115+Raven 2.1

bitrograde
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1505

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Házi feladat (esszé):
A hangművész/hangmérnök
Audio-PC (zozoweb & mzperx) - RME ADI-2 FS - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference | Wyre4Sound, freeba & Mogami

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 7004
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci »

Robici írta:
"Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót"
Ezt pont így is tanítják, én magam is leírtam sokszor ezen a fórumon, de úgy tűnik, a hifisták nagy részének 70 év sem volt elegendő az elfogadásához. Nem baj, van időnk bőven, főleg este 8 után. A festészetben is szükség volt pár száz évre, hogy a (vélt) valóság hű ábrázolásán túlmutató alkotások is elfogadottá váljanak.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”