Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Aktív vagy passzív váltás?

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

Majik írta:
2020.08.26., szer. 09:16
turho írta:
2020.08.22., szomb. 18:57
... Jellemzően vékonyan, sokszor basszustalanul. És ez zavar. Hiába cd, vagy FLAC.
...Kíváncsi volnék ezzel kapcsolatban, ezt ki hogyan kezeli le.
Én ismerek olyat, aki több rendszert üzemeltet párhuzamosan. Egyet pont a 70-80-as évek zeneileg jó, de siralmasan basszusszegény felvételei miatt. Ezen a rendszeren kiválóan szólalnak meg a már említett zenék. Mást nem igazán lehet hallgatni rajtuk.

Elgondolkodtató a high-end felső tartományában tevékeny cégek hozzáállása is a témához. Ők ugyan szobaakusztikához illesztésre ajánlják a dolgot (Avantgarde Acoustic, Focal Utopia széria, stb).
Érdekes módon a különböző műfajok más-más mélyhang beállításnál szóltak a legjobban egy többször meghallgatott Avantgarde Acoustic rendszeren.
Szerintem a felvételek különbözősége miatt, aki teheti (rendszere lehetővé teszi) nyugodtan írja felül, azt, amire a költő gondolt.
OK, egy újabb vélemény, ami hasonlítani kezd a sajátomra.
Ha tudok szerezni valami alkalmas WIN10 szoftvert, akkor azt hiszem, FLAC eq-zás és visszamásolással balanszírozom ezt a pár albumomat.
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Avatar
Majik
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 377
Csatlakozott: 2015.03.01., vas. 14:20
Értékelés: 161

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: Majik »

turho írta:
2020.08.22., szomb. 18:57
... Jellemzően vékonyan, sokszor basszustalanul. És ez zavar. Hiába cd, vagy FLAC.
...Kíváncsi volnék ezzel kapcsolatban, ezt ki hogyan kezeli le.
Én ismerek olyat, aki több rendszert üzemeltet párhuzamosan. Egyet pont a 70-80-as évek zeneileg jó, de siralmasan basszusszegény felvételei miatt. Ezen a rendszeren kiválóan szólalnak meg a már említett zenék. Mást nem igazán lehet hallgatni rajtuk.

Elgondolkodtató a high-end felső tartományában tevékeny cégek hozzáállása is a témához. Ők ugyan szobaakusztikához illesztésre ajánlják a dolgot (Avantgarde Acoustic, Focal Utopia széria, stb).
Érdekes módon a különböző műfajok más-más mélyhang beállításnál szóltak a legjobban egy többször meghallgatott Avantgarde Acoustic rendszeren.
Szerintem a felvételek különbözősége miatt, aki teheti (rendszere lehetővé teszi) nyugodtan írja felül, azt, amire a költő gondolt.

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

Kizárt :D ezért is vagyok értetlen.

Nem Talking Heads ez, ami okádékul szólt élőben is, direkt 😁
Tagja vagyok a Lynne rajongói csoportnak. Most kérdezzem meg tőle, nem kell egy suttyó hangtechnikus remaszterhez?
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

turho írta:
2020.08.23., vas. 20:51
denesdr írta:
2020.08.23., vas. 20:44
Az ELO - TIME-ot végig is hallgattam EQ-val, teljesen rendben volt így szerintem, tetszett amit hallottam. Viszont időnként kikapcsoltam az EQ-t, hát, őszintén szólva nem tudom meddig bírtam volna így (EQ nélkül) idegekkel. :D
Off: ráadásul a kedvencem tőlük, és még nem is a legrosszabb példa. De ha hallgatom, mindig káromkodok is egyet, és olyankor csuklik Jeff Lynne 31_1_21.gif
Hja, ha kikapcsolod, még rosszabb. Olyan, mint hosszú szabi után a hétfő.... :D
Pont így, ráadásul még kicsit aktuális is a mostani hosszú hétvége miatt. :D
Egyébként nem igazán tudom elképzelni, hogy a így szólt volna a banda a felvétel készítésekor vagy bármilyen fellépésükön, mint ahogy EQ nélkül "felcsendültek". :smile29:

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

denesdr írta:
2020.08.23., vas. 20:44
Az ELO - TIME-ot végig is hallgattam EQ-val, teljesen rendben volt így szerintem, tetszett amit hallottam. Viszont időnként kikapcsoltam az EQ-t, hát, őszintén szólva nem tudom meddig bírtam volna így (EQ nélkül) idegekkel. :D
Off: ráadásul a kedvencem tőlük, és még nem is a legrosszabb példa. De ha hallgatom, mindig káromkodok is egyet, és olyankor csuklik Jeff Lynne 31_1_21.gif
Hja, ha kikapcsolod, még rosszabb. Olyan, mint hosszú szabi után a hétfő.... :D
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Az ELO - TIME-ot végig is hallgattam EQ-val, teljesen rendben volt így szerintem, tetszett amit hallottam. Viszont időnként kikapcsoltam az EQ-t, hát, őszintén szólva nem tudom meddig bírtam volna így (EQ nélkül) idegekkel. :D

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

Aki még belehallgat ezekbe,talán megérti, mi az én értetlenkedésem veleje :smile53: a zenék jók volnának, de a kész cd valami perverz.....
Igen, mikor majdnem tweereren szól a lábdob 31_1_21.gif
És az ELO-t sem tudtam megérteni sosem. Hatalmas kedvenc, de néha náluk is meglep a hangproducer elképzelése...de a Moon Safari az durvább. Pedig szeretem. És a hatalmas T+A TL dobozokon is úgy szól, mint nagyanyám zsebrádiója majdnem. Remaster is. Dts is.
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

turho írta:
2020.08.23., vas. 15:34
- Rush zenekar albumainak több mint fele
- Yes: The tales of ocean topographic
- Moon Safari zenekar legtöbb albuma
- Camel együttes régebbi albumai
- Mike Oldfield legrégebbi albumai
- Electric Light Orchestra 70 százaléka
Belehallgattam ezekbe a zenékbe, bár én nem ilyen zenéket hallgatok általában, de nekem jobban tetszett a nagy része egy plusz kiemeléssel alul és fölül, nem lőttem be minden zenéhez külön csak úgy kanyarintottam egyet az átviteli görbén. Több olyan felvétel is volt ami tényleg röhelyesen szólt (számomra) EQ nélkül, se rendes alja, se teteje, ahogy turho is írta, mintha valami minihifin szólna ami ugye alapvetően sávhatárolt. Persze ez sokszor nem feltünő, de amikor egy lábdobból csak pittyegés hallatszik az azért érdekes, várná az ember a löketet de semmi... Ráadva egy kis mélyet sokkal élvezhetőbb lett egyből. Persze a sávhatároltságnak is lehet egyfajta feelingje, ha valaki erre gerjed.
Aztán, hogy az alkotó ilyen sávhatárolt hangzást szeretett volna azt csak ő maga tudná megmondani, mindenesetre nekem jobban tetszett EQ-val a zenék nagy része és ezek között remaster verzió is volt.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: Dorian »

istvan01 írta:
2020.08.23., vas. 16:53
egy helység utózengése erősen freki függő, azt az equalizer nem tudja helyre pofozni.
A helyiség utózengését nem azért nem tudja az EQ helyre hozni, mert freki függő, hanem azért, mert az a helyiség csillapításának függvénye. Mai impulzusalapú EQ-k azért kicsit fejlettebbek a régieknél, simán megoldható 0,2 Hz-enként felvett hangnyomás-értékek fázishelyes korrigálása is. Utózengés ettől ugyanakkora marad adott frekvencia-értéken.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

denesdr írta:
2020.08.23., vas. 17:09
istvan01 írta:
2020.08.23., vas. 16:53
Hidd el, vagy idővel majd rájössz, meg belefáradsz, hogy ezeket a neked nem tetsző felvételi egyensúly, tonalitás, nevezzük akárminek, equalizerrel nem lehet, nem érdemes kész felvételen megváltoztatni. Ha téged néhány felvétel egyensúlya zavar, akkor az kb azt is jelenti, minden lemezhez ide-oda tologatnod kell a sávokat, persze előtte jól kikísérletezni, azt megjegyezni ... neeeem, ez nem fog menni. A lehallgató helység akusztikája enyhe korrigálásra talán még el megy az equalizer, de csak példaként, egy helység utózengése erősen freki függő, azt az equalizer nem tudja helyre pofozni.
Az elhivésnél hatékonyabb dolog szerintem a megtapasztalás. De egyébként ha érdekel, én nem használok EQ-t a nekem nem tetsző tonális balanszú felvételekhez, sose használtam, mert egyszerűen lusta vagyok hozzá, de meg tudom azt is érteni, ha valaki mégis használna vagy kipróbálná.
Kiváncsiságból bele fogok hallgatni egy-két itt említett albumba, zenébe.
A helyiség utózengését ne keverjük most ide, a szoba EQ ellenzők legtöbbször ezzel szoktak jönni, hogy azt úgysem lehet megoldani vele, ami egyébként igaz is. Viszont van amit szépen ki lehet korrigálni EQ-val.
bocsi, nem neked akartam címezni, de akit érdekel, az majd értelemzi

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

Denesdr: köszi hogy észrevetted, nem véletlen írtam pár példazenét. Elég mindenevő lettem, progresszív vonalon főleg, de ezek jutottak hirtelen eszembe. És mindet szeretem.
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

istvan01 írta:
2020.08.23., vas. 16:53
Hidd el, vagy idővel majd rájössz, meg belefáradsz, hogy ezeket a neked nem tetsző felvételi egyensúly, tonalitás, nevezzük akárminek, equalizerrel nem lehet, nem érdemes kész felvételen megváltoztatni. Ha téged néhány felvétel egyensúlya zavar, akkor az kb azt is jelenti, minden lemezhez ide-oda tologatnod kell a sávokat, persze előtte jól kikísérletezni, azt megjegyezni ... neeeem, ez nem fog menni. A lehallgató helység akusztikája enyhe korrigálásra talán még el megy az equalizer, de csak példaként, egy helység utózengése erősen freki függő, azt az equalizer nem tudja helyre pofozni.
Az elhivésnél hatékonyabb dolog szerintem a megtapasztalás. De egyébként ha érdekel, én nem használok EQ-t a nekem nem tetsző tonális balanszú felvételekhez, sose használtam, mert egyszerűen lusta vagyok hozzá, de meg tudom azt is érteni, ha valaki mégis használna vagy kipróbálná.
Kiváncsiságból bele fogok hallgatni egy-két itt említett albumba, zenébe.
A helyiség utózengését ne keverjük most ide, a szoba EQ ellenzők legtöbbször ezzel szoktak jönni, hogy azt úgysem lehet megoldani vele, ami egyébként igaz is. Viszont van amit szépen ki lehet korrigálni EQ-val.

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

Az álláspontok közelednek. A szóhasználatom valóban nem jó, nem helyes minden esetben.
Toleránsabb lettem én is, ahogy közeledek az ötvenhez. De bizony pár zeneanyag mérgel, mert nagyon jó zene lenne, ha nem cseszne fel, amilyen mélyszegényen, tompán, dinamikátlanul szólal meg. Nem sokadjára konvertált mp3 anyagok, természetesen.... Teszem hozzá, néhány házi, lelkes, közzétett 96/192 khz-es LP ripben is csalódtam már, pedig hát....emberünk nem hallotta otthon, hogy beteg a RIAA korrektora, vagy a pc-je?

Még mindig megköszönnék jó szoftverötletet, pár év kimaradt nekem ebből most... Sokat segítene.

És köszi a beszélgetést, 2 dologról is meggyőzött.
Egy: sztereotíp gondolkodásomat el kell hogy engedjem, bebizonyítottuk itt szépen visszaolvasva magunknak, hogy nem muszáj valami gyengébbet elfogadni, ha kis pozitív tálalással elfogadhatóbbá tehetjük. Ez egyeseknek támogatott, másoknak megtűrt, egy szintén más csoportnak viszont valódi szentségtörés lesz.
Kettő: magamnak hallgatok zenét, magamnak kell megfeleljek. De abban nincs semmi rossz, ha ehhez kérem több tapasztalt ember véleményét, ötleteit. Ezzel csak több leszek. Feltárulnak lehetőségek. Bővítem a saját tapasztalati tudásom és hitem.
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

denesdr írta:
2020.08.23., vas. 16:42
fapaci írta:
2020.08.23., vas. 16:31
Érdekes az első felvetésed. Szavakon lovaglásnak tűnhet, de mégis leírom ismét, az ekvalizálás kiegyenlítést jelent. Persze az eszközeink elkövetnek átviteli hibákat számos paraméterben, de pont ezek minimalizálására törekszünk. Értem én, hogy közben kialakult egy másik célt követő irányvonal, ahol egyfajta DJ-ként, producerként új hangképeket kreálnak otthon, de ez számomra nem HiFi.
Az ekvalizálás valóban kiegyenlítés, de ugye mit is akarunk kiegyenlíteni? Ha valakinek egy felvétel tonálisan nem kiegyenlítetten szól, akkor például azt.
Lejjebb néhány példa is le lett írva, hogy miért lehet visszafogva egy-egy felvétel mély vagy magastartománya, ami ráadásul nem feltétlenül az alkotó művész elképzelése miatt történt meg.
Hidd el, vagy idővel majd rájössz, meg belefáradsz, hogy ezeket a neked nem tetsző felvételi egyensúly, tonalitás, nevezzük akárminek, equalizerrel nem lehet, nem érdemes kész felvételen megváltoztatni. Ha téged néhány felvétel egyensúlya zavar, akkor az kb azt is jelenti, minden lemezhez ide-oda tologatnod kell a sávokat, persze előtte jól kikísérletezni, azt megjegyezni ... neeeem, ez nem fog menni. A lehallgató helység akusztikája enyhe korrigálásra talán még el megy az equalizer, de csak példaként, egy helység utózengése erősen freki függő, azt az equalizer nem tudja helyre pofozni.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2020.08.23., vas. 16:31
Érdekes az első felvetésed. Szavakon lovaglásnak tűnhet, de mégis leírom ismét, az ekvalizálás kiegyenlítést jelent. Persze az eszközeink elkövetnek átviteli hibákat számos paraméterben, de pont ezek minimalizálására törekszünk. Értem én, hogy közben kialakult egy másik célt követő irányvonal, ahol egyfajta DJ-ként, producerként új hangképeket kreálnak otthon, de ez számomra nem HiFi.
Az ekvalizálás valóban kiegyenlítés, de ugye mit is akarunk kiegyenlíteni? Ha valakinek egy felvétel tonálisan nem kiegyenlítetten szól, akkor például azt.
Lejjebb néhány példa is le lett írva, hogy miért lehet visszafogva egy-egy felvétel mély vagy magastartománya, ami ráadásul nem feltétlenül az alkotó művész elképzelése miatt történt meg.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

turho írta:
2020.08.23., vas. 16:07
Nekem ezzel csak az a bajom, hogy minden típusú hangfal, hangdoboz, és akusztikai környezet is kvázi egyfajta ekvalizáció. Mégis hifinek nevezzük.

Minden tiszteletet megadva minden itt jelenlévőnek, tudását elismerve, arról beszélgetek vagy -nék, hogy (denesdr jól értelmezte) miként jártok el, ha nem szól jól az általam lentebb ismertetett okokból valamelyik lemezetek (ami amúgy jó zene lenne...)
Érdekes az első felvetésed. Szavakon lovaglásnak tűnhet, de mégis leírom ismét, az ekvalizálás kiegyenlítést jelent. Persze az eszközeink elkövetnek átviteli hibákat számos paraméterben, de pont ezek minimalizálására törekszünk. Értem én, hogy közben kialakult egy másik célt követő irányvonal, ahol egyfajta DJ-ként, producerként új hangképeket kreálnak otthon, de ez számomra nem HiFi.

Számos szeretett, de technikailag kevésbé sikerült albumom van. Egy időben zavartak, ma már szinte semennyire, eltekintve attól a két szélsőséges esettől, amikor a hangzás miatt töröltem valamit a gyűjteményből. Vélhetően én is, meg a rendszerem is toleránsabb lett. No meg itt van az a sokat emlegetett véleményem is, hogy az egyik legjobb tuning a zenei ismeretek megszerzése. Rengeteg pénzt és csalódást lehet vele spórolni, de biztosan van, aki szerint ez hülyeség.

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

fapaci írta:
2020.08.23., vas. 15:48
turho írta:
2020.08.23., vas. 15:13
Nem létezik, hogy én hallok csak a végtelen sok kiadott cd lemez közt ekkora minőségbeli eltéréseket (ez nem egyenlő az egyen-hangzás utópisztikusan fura elképzelésével...).
Tetszene egy zene, de előtte hallgatott zenék után betéve (vagy akár kezdésnek betéve is) kiábrándítóan rossz keverés (nekem). Ekvalizáljak, vagy sem?

Sőt, már azzal a gondolattal us eljátszottam (ha létezne ilyen szoftver), mivel nekem minden zeném FLAC-ban van többnyire, kiigazítanám albumonként batc-feladatban a zeneszámokat, és felülírnám őket saját magukkal. Van ilyen szoftver, program?
Akinek elfogadható hallása és viszonylag jó lejátszó rendszere van, az sok különbséget hall a kiadványok megszólalása között. Ha ez nálad is így van, az egy örömhír. Ha nehezen viseled ezeket az eltéréseket, illetve hogy az alkotóknak néha más szempontjaik, céljaik vannak, akkor bátran tekergesd a gombokat, de keverési hibákat EQ-val nem lehet korrigálni, csak hangszíneket. Akár a felvételeidet is átszínezheted valamilyen ingyenes alkalmazással, sőt még rá is játszhatsz néhány szólamot. Nincs nekem ezzel bajom, szórakozásnak jó, csak ne nevezzük HiFi-nek, meg akusztikai korrekciónak, ráadásul teljesen off-topic itt. Az eljárás sokkal inkább hasonlít az elfajzott házimozira, ahol gyakori elvárás, hogy a 7 éves kislánynak is Godzilla hangja legyen és ennek sok alkotó is aláfekszik. Sokan sokféle céllal és módon hallgatunk zenéket, nézünk filmeket és senki sem kényszerít rá minket, hogy egyetértsünk.
Nekem ezzel csak az a bajom, hogy minden típusú hangfal, hangdoboz, és akusztikai környezet is kvázi egyfajta ekvalizáció. Mégis hifinek nevezzük.
Persze, hogy nem keverem a keverést, masteringet az ekvalizációval. Becseszne.... nem laikusként beszélgetek erről. Megadatott, hogy kezdő dolgozóként egy térségi televíziónál helyezkedtem el, ahol voltam technikus, hangtechnikus, operatőr, vágó, digitális vágó, hangmérnök (nincs iskolám dedikált), majd adásvezető szerepkörben. Mellette hangosítottunk a céggel, falunapok szintjén túlmutató, nem csak könnyűzenei koncerteket, eseményeket. Fénykoromban kipróbálhattam, milyen az, amikor csak a dobszerkót egy 11 darabos AKG dedikált dobmikrofon-szettel hangosítottam, és 32 sávos Behringer-rendszeren kevertem a kifelé menőn. Plusz egy 16 sávossal a monitorrendszert. És tőlem függött a megszólalás sok paramétere.
Minden tiszteletet megadva minden itt jelenlévőnek, tudását elismerve, arról beszélgetek vagy -nék, hogy (denesdr jól értelmezte) miként jártok el, ha nem szól jól az általam lentebb ismertetett okokból valamelyik lemezetek (ami amúgy jó zene lenne...)
Miért teszem mindezt? Mert hozzám képest sok itt a tapasztaltabb zeneszerető, hifista. És egyfajta mérce szerint gondolkodik mindenki.
Nekem fontos volt, hogy olyan hangdobozom, erősítőm, DAC-om legyen, ahol egy számomra kiegyenlített felvételnél ne legyen hiányérzetem vagy tonális balansz megborulás érzésem.

És, ilyen szoftvert is keresnék, ha tud valaki ajánlani, amivel könnyen, akár batch folyamatként is meg-eqzhatnék néhány lemezt. Higy ne számonként kelljen....
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fülelek írta:
2020.08.23., vas. 15:05
OKÉ. De akkor vegyük ki a hifi elnevezésű gyűjtőtopikból ezt az eq témát, és mindenki úgy sózza el a levesét, ahogy csak szeretné.
Az általános hifi topikban is meg lett mondva (talán fapaci írta, de ha nem így van, akkor elnézést), hogy a hifi mint objektív dolog nem létezik, hanem a cél, hogy a hallgatónak tettszen amit hall.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2020.08.23., vas. 15:45
Ha egyszerűen valaki kevésnek találja egy zenében mondjuk a mélyet, akkor miért ne változtathatná azt meg a saját ízlésére? Ahogy kiveszem turho szavaiból, ő csak néhány zene hallgatásakor használna EQ-t, amiknél ő úgy érzi, hogy szükség lenne rá.
És ezt nem is tiltotta meg neki senki. A kérdező eleve így kezdte: "Érdekel, hogy vélekedtek..."

Értem, hogy mindenáron ellenkezni szeretnél, de a kijelentésem nem törvényerejű rendelet, csak egy vélemény és információim szerint egy fórumon véleményeket is megosztunk egymással, jó esetben toleránsan fogadjuk őket. Persze ez sem előírás, csak egy vélekedés... mielőtt felszólalnál ellene.

Az EQ számomra egy korrekciós eszköz, nem hangszínszabályzó és még nem találkoztam olyan esettel, amiben egy EQ hozta meg a boldogságot hosszú távon. Lehet, hogy Turho rácáfol.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2020.08.23., vas. 16:03-kor.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

turho írta:
2020.08.23., vas. 15:13
Nem létezik, hogy én hallok csak a végtelen sok kiadott cd lemez közt ekkora minőségbeli eltéréseket (ez nem egyenlő az egyen-hangzás utópisztikusan fura elképzelésével...).
Tetszene egy zene, de előtte hallgatott zenék után betéve (vagy akár kezdésnek betéve is) kiábrándítóan rossz keverés (nekem). Ekvalizáljak, vagy sem?

Sőt, már azzal a gondolattal us eljátszottam (ha létezne ilyen szoftver), mivel nekem minden zeném FLAC-ban van többnyire, kiigazítanám albumonként batc-feladatban a zeneszámokat, és felülírnám őket saját magukkal. Van ilyen szoftver, program?
Akinek elfogadható hallása és viszonylag jó lejátszó rendszere van, az sok különbséget hall a kiadványok megszólalása között. Ha ez nálad is így van, az egy örömhír. Ha nehezen viseled ezeket az eltéréseket, illetve hogy az alkotóknak néha más szempontjaik, céljaik vannak, akkor bátran tekergesd a gombokat, de keverési hibákat EQ-val nem lehet korrigálni, csak hangszíneket. Akár a felvételeidet is átszínezheted valamilyen ingyenes alkalmazással, sőt még rá is játszhatsz néhány szólamot. Nincs nekem ezzel bajom, szórakozásnak jó, csak ne nevezzük HiFi-nek, meg akusztikai korrekciónak, ráadásul teljesen off-topic itt. Az eljárás sokkal inkább hasonlít az elfajzott házimozira, ahol gyakori elvárás, hogy a 7 éves kislánynak is Godzilla hangja legyen és ennek sok alkotó is aláfekszik. Sokan sokféle céllal és módon hallgatunk zenéket, nézünk filmeket és senki sem kényszerít rá minket, hogy egyetértsünk.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2020.08.23., vas. 15:32
denesdr írta:
2020.08.23., vas. 10:31
Miért van az, hogy valaki mindig megmondja, hogyan kell zenét hallgatni?
Elárulod, miként olvastad ezt ki a szavaimból?
"A zeneművek, előadások megszületésénél az alkotók nem basszus, közép, magas hangokra bontják a történést, így hát talán műveik hallgatásakor nekünk sem ezekben kellene gondolkodnunk."

Ha egyszerűen valaki kevésnek találja egy zenében mondjuk a mélyet, akkor miért ne változtathatná azt meg a saját ízlésére?
Ahogy kiveszem turho szavaiból, ő csak néhány zene hallgatásakor használna EQ-t, amiknél ő úgy érzi, hogy szükség lenne rá.

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

fülelek írta:
2020.08.23., vas. 15:05
denesdr írta:
2020.08.23., vas. 10:31

Miért kell a művész művét és az ő hallását, elképzelését magunk elé helyeznünk? Még ha úgy is álmodta meg a művet, hogy az átlaghoz képest kevesebb mélyhang legyen benne, miért kellene ezt feltétlenül elfogadnunk? Tetszik a zene, de a mély-közép-magas balansz nem tetszik benne, most akkor addig kellene magunkat nyüstölni különféle hanganyagokkal amíg már tetszeni fog a kevés mélyhangú felvétel is vagy hagyjuk inkább és be se tegyük akkor a lejátszóba? Honnan tudjuk, hogy valóban (az átlaghoz képest) kevés mélyhangot akart a művész és nem csak a kreálásban résztvevő berendezések linearitásának hiánya tréfál meg mindenkit? Miért van az, hogy valaki mindig megmondja, hogyan kell zenét hallgatni? Hadd döntse már el a hallgató, legalább az otthonában, hogy hogyan szeretne zenét hallgatni. Attól, hogy a művészek nem mély-közép-magas hangokban gondolkodnak, mi hallgatók miért ne gondolkodhatnánk abban? Nem kell mindenkinek műkritikusnak lenni, valaki csak szeretne olyan hangot (vagy balanszot) hallani amit saját maga elképzelt, miért olyan nagy baj ez?
Ha szubjektív kérdés a basszus mennyisége/aránya, akkor miért ne szabhatná azt kedvére bárki is? A kérdező lehet, hogy pont a szubjektív érzet miatt szeretné megváltoztatni egy-egy felvétel miatt a balanszot. Mi a probléma evvel végfelhasználói szinten? Szerintem semmi.


Úgy veszem észre, hogy itt sokan eleve le akarják beszélni az emberekete az EQ-ról. Miért? Végfelasználói szinten miért nem szerezhet saját tapasztalatot benne aki ilyenben gondolkodik?

Azt hiszem ilyesmiről pont nemrég volt szó egy másik topikban.
OKÉ. De akkor vegyük ki a hifi elnevezésű gyűjtőtopikból ezt az eq témát, és mindenki úgy sózza el a levesét, ahogy csak szeretné.
Ahhoz ki kell tiltani a DSP-ket és a keverőket, EQ-kat a stúdiókból is, minden ott kezdődik.... :D
Már a monitorozásnál is félremehet sok minden....
Elhangzott itt egy olyan mondat: ahogy a "művész megálmodta".... Hát. Ha nekem a Mona Lisa 3x3 méteres faliposzteren van kitéve, művészeti törvényt szegek?

Mindenkihez: az alap elmélkedésem arra vonatkozott, mást is utolért-e már ez az érzés (sok jól szóló jó zeném van, de van pár kedvenc, ami gyenge minőségben van rossz balansszal utómunkázva került kiadásra), és ilyenkor milyen módszerekkel éltek?
(Akusztika és lánc tételezzük fel hogy szubjektíve rendben).

Azoknak a jó, akik minden felvételt és kiadott lemezt elfogadnak abban a hangbalanszban és minőségben, ahogy az létrejött.

Ok, legyen pár példa arra, tényleg csak néhány album, ami számomra klassz zene, de rossz mastering:

- Rush zenekar albumainak több mint fele
- Yes: The tales of ocean topographic
- Moon Safari zenekar legtöbb albuma
- Camel együttes régebbi albumai
- Mike Oldfield legrégebbi albumai
- Electric Light Orchestra 70 százaléka
(Ez külön érdekes....az ELO. Vajon azért nincs sem igazi mélye, sem dinamikus magasa az ő albumaiknak, hogy minden kommersz zenecuccon, hordozható magnón, konyhahifin stb. is kvázi nagyot szóljon? Régen voltak ilyen törekvések, nem is titkolták. 45 Hz alatt semmi, 50-100 Hz-en vastagítás, 14 Khz fölött semmi, és dinamika-kompresszor....)
- Marillion néhány régebbi albuma
- Jon Anderson régebbi szólólemezei
Ez csak néhány példa, és szubjektív.
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2020.08.23., vas. 10:31
Miért van az, hogy valaki mindig megmondja, hogyan kell zenét hallgatni?
Elárulod, miként olvastad ezt ki a szavaimból?

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: turho »

Én a kiegyenlített hangzást szeretem, valahogy bennem az alakult ki. Legyen a zenének alja, teteje. Néhány különlegesebb és főleg régi zenénél van hiányérzetem, érzem azt sávhatárolt vagy vékony, nem minőségi megszólalásúnak. Különösen azért, mert sok jól szóló (az én olvasatomban így fogalmazok, de szerintem érthető amire gondolok) zeném is van, régi is, friss is. Mivel sok felvétellel elégedett vagyok, dinamikus, neadjisten dögös, van alja, teteje....akkor abból indulok ki, hogy a lánc, az akusztika hellyel-közzel (nekem tetszően) rendben van. És változatlanul fogalmazom meg a problémát is: vannak zenék, melyek (nekem) nagy kedvenceim lennének, de gyári kiadásban is lapos, dinamikátlan, vérszegény, homályos felvételek.
Nem létezik, hogy én hallok csak a végtelen sok kiadott cd lemez közt ekkora minőségbeli eltéréseket (ez nem egyenlő az egyen-hangzás utópisztikusan fura elképzelésével...).
Tetszene egy zene, de előtte hallgatott zenék után betéve (vagy akár kezdésnek betéve is) kiábrándítóan rossz keverés (nekem).
Ekvalizáljak, vagy sem?
Sőt, már azzal a gondolattal us eljátszottam (ha létezne ilyen szoftver), mivel nekem minden zeném FLAC-ban van többnyire, kiigazítanám albumonként batc-feladatban a zeneszámokat, és felülírnám őket saját magukkal. Van ilyen szoftver, program?

Bocs ha hosszú lett.... Szép maradék hétvégét!
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Aktív vagy passzív váltás?

Hozzászólás Szerző: fülelek »

denesdr írta:
2020.08.23., vas. 10:31

Miért kell a művész művét és az ő hallását, elképzelését magunk elé helyeznünk? Még ha úgy is álmodta meg a művet, hogy az átlaghoz képest kevesebb mélyhang legyen benne, miért kellene ezt feltétlenül elfogadnunk? Tetszik a zene, de a mély-közép-magas balansz nem tetszik benne, most akkor addig kellene magunkat nyüstölni különféle hanganyagokkal amíg már tetszeni fog a kevés mélyhangú felvétel is vagy hagyjuk inkább és be se tegyük akkor a lejátszóba? Honnan tudjuk, hogy valóban (az átlaghoz képest) kevés mélyhangot akart a művész és nem csak a kreálásban résztvevő berendezések linearitásának hiánya tréfál meg mindenkit? Miért van az, hogy valaki mindig megmondja, hogyan kell zenét hallgatni? Hadd döntse már el a hallgató, legalább az otthonában, hogy hogyan szeretne zenét hallgatni. Attól, hogy a művészek nem mély-közép-magas hangokban gondolkodnak, mi hallgatók miért ne gondolkodhatnánk abban? Nem kell mindenkinek műkritikusnak lenni, valaki csak szeretne olyan hangot (vagy balanszot) hallani amit saját maga elképzelt, miért olyan nagy baj ez?
Ha szubjektív kérdés a basszus mennyisége/aránya, akkor miért ne szabhatná azt kedvére bárki is? A kérdező lehet, hogy pont a szubjektív érzet miatt szeretné megváltoztatni egy-egy felvétel miatt a balanszot. Mi a probléma evvel végfelhasználói szinten? Szerintem semmi.


Úgy veszem észre, hogy itt sokan eleve le akarják beszélni az emberekete az EQ-ról. Miért? Végfelasználói szinten miért nem szerezhet saját tapasztalatot benne aki ilyenben gondolkodik?

Azt hiszem ilyesmiről pont nemrég volt szó egy másik topikban.
OKÉ. De akkor vegyük ki a hifi elnevezésű gyűjtőtopikból ezt az eq témát, és mindenki úgy sózza el a levesét, ahogy csak szeretné.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”