Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1716
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 413

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: venomer »

Minden hozzászólással fennáll a veszélye, hogy ráerőltetitek a másikra a felsőbbrendűségetek, nem féltek?

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5088
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2060

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: cables »

"fapaci: Régebben is készültek minimális utómunkájú felvételek, de a többség nem ilyen volt, mert nem azokra volt igény. Mindig is ezt állítottam, de ennek nincs közvetlen köze az igényességhez, hiszen sok munkát is lehet igényesen végezni és a semmittevés is lehet káros. Sok cikket írok a témában mostanában, azokból talán majd kiderül..."

Probléma, problémakör, vagy témakör... ne a szavakon lovagoljunk! Lássuk a cikkeket! Mert ez sok embert érdekel.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: juliush »

cables írta:
2020.03.11., szer. 15:35
Hol lehet olvasni a sok cikket, amik rávilágítanak a problémára?
Beszélt itt valaki "problémáról"? Mármint Rajtad kívül?
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5088
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2060

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: cables »

fapaci írta:
2020.03.10., kedd 18:05
... Sok cikket írok a témában mostanában, azokból talán majd kiderül...
Hol lehet olvasni a sok cikket, amik rávilágítanak a problémára?

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: juliush »

fapaci írta:
2020.03.10., kedd 18:05
...Régebben is készültek minimális utómunkájú felvételek, de a többség nem ilyen volt, mert nem azokra volt igény. Mindig is ezt állítottam, de ennek nincs közvetlen köze az igényességhez, hiszen sok munkát is lehet igényesen végezni és a semmittevés is lehet káros...
leborulok.gif
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2020.03.10., kedd 17:54
Nocsak? Tömeg igények, meg csúnya zenei producereken túl is van zenei igényesség a felvételekben? Eddig nem az vót, hogy nincs számottevő piaca a vájtfülű igények kielégítésének?
Hello, István! Számottevő piaca szerintem most sincs, idehaza néhány száz főre tenném az érintettek létszámát. Régebben is készültek minimális utómunkájú felvételek, de a többség nem ilyen volt, mert nem azokra volt igény. Mindig is ezt állítottam, de ennek nincs közvetlen köze az igényességhez, hiszen sok munkát is lehet igényesen végezni és a semmittevés is lehet káros. Sok cikket írok a témában mostanában, azokból talán majd kiderül...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2020.03.10., kedd 17:16
Egyébként a történet azért is vicces, mert hónapok óta olyan hangfelvételeken dolgozunk, amiken semmilyen utólagos beavatkozást nem hajtunk végre. De tény, néhány mikrofonon át kell engednünk a hangot, szóval sajnos ezek sem lesznek természetes hangzású anyagok. Vagy mégis.
Nocsak? Tömeg igények, meg csúnya zenei producereken túl is van zenei igényesség a felvételekben? Eddig nem az vót, hogy nincs számottevő piaca a vájtfülű igények kielégítésének?
Lassan múlni látszik az utómunka fétis?

Avatar
Kriszbet
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 206
Csatlakozott: 2012.11.27., kedd 00:11
Értékelés: 30

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Kriszbet »

marconi írta:
2020.03.10., kedd 09:26
Off

Már elnézést de nem úgy volt néhány hete hogy ti (Fapaci és Kaef) teátrális búcsút vettetek az AVX fórumoktól mert már elviselhetetlen volt számotokra ez a légkör? Most akkor mi ez a visszaszivárgás?
Hogy aztán majd megint - mint ahogy a történelem ismétli önmagát - ezt megint el lehessen játszani?
Szerintem ha valaki valamit elhatároz tartsa is ahhoz magát.
Félreértések elkerülése végett nincs ebben semmi személyes, nekem nem baj hogy itt vagytok, csak akkor ne legyen ilyen színpadias elköszönés többet ha nem tetszik valami.

ON
Én speciel sokkal szivesebben olvasnám az ő megnyilvánulásaikat mint a tiédet, de hát ez sajnos nem kivánságmüsor..

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

mike-rame írta:
2020.03.10., kedd 16:56
Szegény fapaci! :P Gyűlik ellene a nép haragja.
A "Régen minden jobb vót!" tábla lemaradt a képről, de ez csak a véletlen, vagy a gonosz Photoshop műve lehet. Kicsit aggasztó egy voodoo topikban témává válni. Ráadásul a személyi kultusz semmilyen formáját nem támogatom.

Egyébként a történet azért is vicces, mert hónapok óta olyan hangfelvételeken dolgozunk, amiken semmilyen utólagos beavatkozást nem hajtunk végre. De tény, néhány mikrofonon át kell engednünk a hangot, szóval sajnos ezek sem lesznek természetes hangzású anyagok. Vagy mégis.

Avatar
mike-rame
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 192
Csatlakozott: 2016.10.23., vas. 16:01
Értékelés: 598

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: mike-rame »

cables írta:
2020.03.09., hétf. 23:05
Ha 5 ezren like-olják akkor sem OK. Természetes hang az, ha az eredeti hangforrás és a füled között csak levegő van. Ha átalakítók, meg elektronika, meg szoftverek, meg fapaci, akkor az nem természetes. Ettől még lehet iszonyatosan élvezni. Az egy teljesen más kérdés.
Szegény fapaci! :P Gyűlik ellene a nép haragja.
tüntetés1.jpg
tüntetés1.jpg (253.17 KiB) Megtekintve 2340 alkalommal
feketerigofapaci2.jpg
feketerigofapaci2.jpg (239.76 KiB) Megtekintve 2340 alkalommal
"Áldozat nélkül nincs veszteség"

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Robici »

cables írta:
2020.03.09., hétf. 23:05
Ha átalakítók, meg elektronika, meg szoftverek, meg fapaci, akkor az nem természetes.
Ez baromira tetszett, a hónap kommentje! :fekverohog:

Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 319
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

avl2 írta:
2020.03.10., kedd 12:03
gyongyhalas írta:
2020.03.10., kedd 10:15
Nem értelek miért nem engeded el ezt a természetes hangot.???
Hiszen már többen leírták hangszer és hangszer között is sok a különbség ...
a mondandoddal egyetertek, az ervelessel nem: persze hogy sok a különbseg, de attol lehetne mind "termeszetes" !
pl. a rigo meg a kakukk hangja mas, megis mind termeszetes, elö hang
Igen igen :D
A fekete ébenfa oldalú rigó valóban... V, akácfa nyakú kakukk. is ;peace;

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

marconi írta:
2020.03.10., kedd 09:26
Off

Már elnézést de nem úgy volt néhány hete hogy ti (Fapaci és Kaef) teátrális búcsút vettetek az AVX fórumoktól mert már elviselhetetlen volt számotokra ez a légkör? Most akkor mi ez a visszaszivárgás?
Hogy aztán majd megint - mint ahogy a történelem ismétli önmagát - ezt megint el lehessen játszani?
Szerintem ha valaki valamit elhatároz tartsa is ahhoz magát.
Félreértések elkerülése végett nincs ebben semmi személyes, nekem nem baj hogy itt vagytok, csak akkor ne legyen ilyen színpadias elköszönés többet ha nem tetszik valami.

ON

OFFFFFFFFFF
Furcsa ez a világ itt... Van abban valami egészen elkeserítő, hogy nem az a fontos, hogy mit írunk, hanem az, hogy írunk egyáltalán...

Én magam részéről ezen a mostani megnyilvánuláson kívül csak a "Stúdió látogatások" fórumban reagáltam egy nekem szóló kérdésre az elköszönés óta, azóta csak a Facebookon kommunikálok illetve négyszemközt, továbbá azon projekt keretében lebonyolított találkozók során, aminek nem írom le a nevét. Privát üzenetekben viszont szoktam segíteni azoknak, akik megkérdeznek, vagy úgy látom nem kaptak esetleg megfelelő választ a kérdéseikre.

Itt is csak azért reagáltam arra a véleményre, hogy nincs semmi fejlődés az elmúlt időkben a hifiben, mert mitadisten dolgozom olyan projektekben, ötletekkel, amik még nem publikusak, de pontosan arról szólnak, hogy milyen áttörések várhatóak a zenei élmény feldolgozásának megismerésében más tudomány- és iparágak felől és ennek következtében milyen változások állhatnak be esetleg a módban, technológiában, amivel most zenét hallgatunk.

Botor módon úgy gondoltam, hogy lesz néhány ember akit, legalább az ezoterika topikban, érdekelni fog, amit írtam és nem zavarja pár mondatban egyfajta kitekintés az iparág egészének a fejlődésére. Sejtettem, hogy megkapom a magamét és lesz valaki, aki ki tudja miért, de beleköt ebbe is és számonkérésre kell majd magyarázkodnom, de mivel ismeretterjesztésként fontosnak gondoltam amit írtam, bevállaltam ezt is.

Az, hogy ki mit érez teátrálisnak, a magánügye.

Mint, ahogy az is hogy ki mivel gondolja hozzátenni a magáét egy közösség életéhez, fejlődéséhez.
ON

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: avl2 »

gyongyhalas írta:
2020.03.10., kedd 10:15
Nem értelek miért nem engeded el ezt a természetes hangot.???
Hiszen már többen leírták hangszer és hangszer között is sok a különbség ...
a mondandoddal egyetertek, az ervelessel nem: persze hogy sok a különbseg, de attol lehetne mind "termeszetes" !
pl. a rigo meg a kakukk hangja mas, megis mind termeszetes, elö hang

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: juliush »

Az én fejemben valahol ott húzódik a határvonal, hogy
  • vagy tisztán akusztikus és/vagy elektromosan erősített hangszereken játszó muzsikusokat a helyszínen hallgatok, ebben az esetben az elektromos feldolgozást/erősítést a szándékolt élő hangszín és a produkció részének tekintem, az erősített hangszóróig bezárólag praktikusan önálló hangszernek,
  • vagy az előadást egy távközlési csatornában továbbítva, térben és/vagy időben távol élvezem, lett légyen szó valós idejűről (lásd rádióadás) vagy memóriával rendelkezőről (lásd hangrögzítés és disztribúció különböző médiumokon)
Ha így nézem, Cables példája az akusztikus és elektromos gitárokkal számomra azt jelenti, hogy mindkettő ugyanolyan "jól" szól a "természetesség" szemszögéből tekintve, persze ettől még tetszhet egyik vagy másik hangszer hangja jobban.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

marconi írta:
2020.03.10., kedd 09:26
Most akkor mi ez a visszaszivárgás?
Amennyiben valaki megszólít engem, vagy az általam forgalmazott, gyártott termékeket, már csak kötelességből is reagálni fogok, ha érdemi válasszal tudok szolgálni. Ez mindig is így volt és így is marad.

A "teátrális" szó jelentése: nem őszintének ható, színészies. No ezek egyike sem áll esetemben, mivel amiket elköszönésemben írtam, azokat ma is pontosan úgy gondolom, de szerintem ez itt most mindegy. Máris többet írtam, mint kellene.

Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 319
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

cables írta:
2020.03.09., hétf. 23:05
Aszpirin írta:
2020.03.09., hétf. 17:07

....
Ha 5 ezren like-olják akkor sem OK. Természetes hang az, ha az eredeti hangforrás és a füled között csak levegő van. Ha átalakítók, meg elektronika, meg szoftverek, meg fapaci, akkor az nem természetes. Ettől még lehet iszonyatosan élvezni. Az egy teljesen más kérdés.
Nem értelek miért nem engeded el ezt a természetes hangot.???
Hiszen már többen leírták hangszer és hangszer között is sok a különbség .
A zenészek között is sok a különbség.
Az akusztika ahol játszanak az is különböző.
Aki hallgatja az emberi tényező is más.
Kihez mit is minek?
Elméletileg értem mit akarsz mondani de 100% ban azonos hangot soha nem fogsz hallani ezt garantálom.
Akkor mihez is hasonlítunk vagy próbálunk méricskélni?
Más ...
A fotókon a hölgyet kellett volna lefotóznod aki zenélt nálad. :D
üdv

Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 319
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

marconi írta:
2020.03.10., kedd 09:26
Off

Már elnézést de nem úgy volt néhány hete hogy ti (Fapaci és Kaef) teátrális búcsút vettetek az AVX fórumoktól mert már elviselhetetlen volt számotokra ez a légkör? Most akkor mi ez a visszaszivárgás?
Hogy aztán majd megint - mint ahogy a történelem ismétli önmagát - ezt megint el lehessen játszani?
Szerintem ha valaki valamit elhatároz tartsa is ahhoz magát.
Félreértések elkerülése végett nincs ebben semmi személyes, nekem nem baj hogy itt vagytok, csak akkor ne legyen ilyen színpadias elköszönés többet ha nem tetszik valami.

ON
Én örülök ,hogy itt vannak és remélem mindenki visszajön. :smile53: :napsut:
Minél több vélemény a igazi vitafórum .

Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 972
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 581

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

cables írta:
2020.03.10., kedd 09:32
Szerintem természetesebb. A mikrofon után már nem levegő rezgés van, hanem villamos jel ami még több fokozaton át jut el a hangszóróhoz, annak a levegő rezgetése már nagyon más, mint az eredeti hang rezgés. Ez már nem a természet része.
A mikrofon előtti és utáni események meglehetősen jól kötődnek az alkotó emberhez,
következésképpen jól kézben tudjuk tartani azokat. Határt általában csak a pénz szab.
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6144
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5199
Tartózkodási hely: Szár

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

cables írta:
2020.03.10., kedd 07:08
Aszpirin írta:
2020.03.09., hétf. 23:56

Az eredeti hangforrás pl. a húr. A doboz csak arra szolgál, hogy felerősítse, és egyben meg is másítsa azt. Ennyire egyszerű. Tehát ha dobozos gitárt vagy hegedűt, trombitát, stb hallgatsz, az már ezek szerint nem természetes hang, mert az eredeti hangforrás és a füled között ott a doboz, cső, stb. gondolkodik.gif

A hangforrásokat a régen kitalált hangszereknél is erősítették, a technika akkori állásának megfelelően. Most bevetjük az elektronokat is a hang-erősítéshez, mert bizony ők is részei a természetnek, de még mennyire... A gitárkombó hangszórója és a füled között pedig már csak levegő van, ha nem hangosított koncerten vagy.

Ja, amúgy a kábeleket engedélyezed? :D
Ha természetes hangúak :D Ezt csak a poén kedvéért...

Persze terminológia kérdése az egész. Én ott gondolok egy határt, ahol a levegő rezgésből valami más lesz (pl. elektromos jel).
Akkor viszont az elektromos hangszerek többségénél bajban vagy, mert kevés kivétellel nem a levegő rezgését alakítják elektromos jellé (egyike a kevés kivételnek pl.: elektroakusztikus gitároknál van egy olyan hangszedő-változat, amely tulajdonképpen a gitárlyukba a húrok alá helyezett apró mikrofon, na az tényleg a gitárlyukon ki/beáramló levegő rezgését "veszi"). A legelterjedtebb hangszedők a merevtestű gitároknál simán indukciós elven működnek (ezért aztán az elektromos áram vezetésére képtelen anyagú húrok nem is "szólalnak meg" rajtuk), az elektroakusztikus gitároknál (és egyéb "dobozos" hangszereknél) pedig a leggyakrabban piezolelektromos hangszedőket használnak, amelyek a híd és a fedlap rezgéseit az azokkal együtt rezgő piezoelektromos kristály segítségével közvetlenül alakítják elektromos jellé, a levegőnek itt elhanyagolható a szerepe (eléggé leegyszerűsítve a dolgot, a dobozos húros akusztikus hangszereknél nem a húrok keltik tulajdonképpen a hallható hangot, hanem a "doboz" fedlapja, amelyet a húrok hoznak rezgőmozgásba a "híd" vagy "palló" közvetítésével, és úgy viselkedik mint egy hangszóró membránja: az fogja megrezegtetni a doboz belsejében (és fölötte is) a levegőt - szóval a piezoelektromos hangszedők eme "membrán" rezgéseit közvetlenül alakítják elektromos jellé, nem a levegő közvetítésével.

És akkor még nem is beszéltünk a szintetizátorokról, amelyeknél aztán végképp semmi köze a levegőnek az eredeti elektromos jel képzésében, amely mindenféle átalakításokon, erősítéseken, torzításokon, tárolásokon, stb "átmenve" végül mégis egy hangszóró mebránját mozgató tekercsben köt ki... (ismét csak leegyszerűsítve).

A végén úgyis ott kötünk ki, hogy szerinted természetes hang az, amelynek képzésében nem vesz részt elektron - ezzel csak annyi a bibi, hogy az elektron és az elektromos jelenségek ugyanúgy a természet és a fizika részei, mint a mechanikus (tömegmozgatással járó) rezgések és hullámok. Az akusztikus hangszerek pedig ugyanúgy az emberi elme kreálmányai, mint az elektromos hangszerek (ismétlem: azok sem a fán teremnek). Szóval nem, nincs határ. Egyik sem természetes, mert mindegyik mesterséges. Vagy mindegyik természetes, mert mindegyik természeti jelenségeket használ hangkeltésre.

Just my two pence.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1828
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1661
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Nagyon kéne az a downvote.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5088
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2060

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: cables »

fapaci írta:
2020.03.10., kedd 09:13

"Az akusztikai erősítés semmivel sem természetesebb az elektromos átalakításnál, mindegyik beavatkozás a természet része. Mikor a szánkon kifújt levegővel megrezegtetünk egy náddarabot, ami így hangot hoz létre, az miért elfogadhatóbb átalakítás egy mikrofonban létrejövő folyamatnál?
Szerintem természetesebb. A mikrofon után már nem levegő rezgés van, hanem villamos jel ami még több fokozaton át jut el a hangszóróhoz, annak a levegő rezgetése már nagyon más, mint az eredeti hang rezgés. Ez már nem a természet része.

Avatar
marconi
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 466
Csatlakozott: 2011.03.30., szer. 08:42
Értékelés: 287

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: marconi »

Off

Már elnézést de nem úgy volt néhány hete hogy ti (Fapaci és Kaef) teátrális búcsút vettetek az AVX fórumoktól mert már elviselhetetlen volt számotokra ez a légkör? Most akkor mi ez a visszaszivárgás?
Hogy aztán majd megint - mint ahogy a történelem ismétli önmagát - ezt megint el lehessen játszani?
Szerintem ha valaki valamit elhatároz tartsa is ahhoz magát.
Félreértések elkerülése végett nincs ebben semmi személyes, nekem nem baj hogy itt vagytok, csak akkor ne legyen ilyen színpadias elköszönés többet ha nem tetszik valami.

ON
Audiomeca J1,Airtangent2b,SupexSD900SuperII,Krell KSP-7B(Kaisei recap), AudioPC, KarunaUltimateUSB/SPDIF, Philips cd304mkII fullBGrecap, Marantz CDA94 Vfet mod/BG recap), Philips CD100 Demo Vfet mod/BG recap, Townshend Allegri+, Tunerman OTL twin servo, vFET srpp, Lowther Acousta (P6M square)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2020.03.09., hétf. 23:05
Természetes hang az, ha az eredeti hangforrás és a füled között csak levegő van. Ha átalakítók, meg elektronika, meg szoftverek, meg fapaci, akkor az nem természetes.

Én ott gondolok egy határt, ahol a levegő rezgésből valami más lesz (pl. elektromos jel).
Ha már megszólítottál...

A szótár szerinti meghatározás a "természetes" melléknévre: "A fizikai világ rendjével megegyező (szabály, jelenség, dolog), amely abból következik, azzal kapcsolatos."

Eszerint természetes anyagnak mondható a fa, a fémek és minden tárgy, jelenség (mágnesesség, elektromosság, rezonancia, rezgés, stb.), ami ezekből készül, jön létre. Pl. a hangszerek, legyenek azok akusztikusak, vagy elektromosak. Mindegyik használ valamilyen átalakítást, erősítést. Értem, hogy ezek között Te mazsolázni szeretnél a természetesség zászlaja alatt, de ez önkényes lépésnek tűnik. Az akusztikai erősítés semmivel sem természetesebb az elektromos átalakításnál, mindegyik beavatkozás a természet része. Mikor a szánkon kifújt levegővel megrezegtetünk egy náddarabot, ami így hangot hoz létre, az miért elfogadhatóbb átalakítás egy mikrofonban létrejövő folyamatnál?

Mit tekinthetünk hangszernek? Nagyjából mindent, ami egy muzsikus kezében zenét képes létrehozni. A lista hosszú a fakanáltól a templomi orgonáig és bármennyire méltatlan néhányak számára, ide sorolandó az elektromos gitár és az elektronikus hangszerek (szintetizátor, elektromos orgona, stb.) is. Elfogadom, hogy számodra csak az lehet természetes hang, ami nem esik át elektromos átalakításon, de bizonyára hallottál már elektromos gitárt, vagy valamilyen elektronikus billentyűs hangszert akusztikusan, hangosítás nélkül. Biztos, hogy azt akarod hallani koncerteken is?

A második idézett kijelentésedet elfogadva némi zavart okozol, amikor a saját (elektromos) kábeleidet természetes hangzásúnak titulálod. De az egész téma meglehetősen furcsa egy olyan fórumon, amin hangfelvételek otthoni lejátszásával kapcsolatos témákról beszélgetnek. Én nem tudok olyan ma használatos hangfelvételi technikáról, aminek során a levegő rezgése ne alakult volna elektromos jellé, aztán vissza. Emlékeim szerint több felvétel esetén is használtad már a természetes jelzőt, de mostani definícióddal erősen megkérdőjelezted saját korábbi szavaidat, hiszen ha jól értelek, egyetlen hangfelvétel sem lehet természetes hangzású.

Egy másik fórumon napok óta az a téma, mi számít élő előadásnak. Elhangzott olyan állásfoglalás is, miszerint ha egy koncerten hangosítást használnak, akkor az már nem élő előadás. Úgy tűnik, a hazai HiFi társadalom definíciós válságba került és elkezdte újraértelmezni a korábban elfogadott terminusokat. Érdeklődéssel várom, mire jutnak.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Aszpirin írta:
2020.03.09., hétf. 23:56
cables írta:
2020.03.09., hétf. 23:05
Aszpirin írta:
2020.03.09., hétf. 17:07

....
Ha 5 ezren like-olják akkor sem OK. Természetes hang az, ha az eredeti hangforrás és a füled között csak levegő van. Ha átalakítók, meg elektronika, meg szoftverek, meg fapaci, akkor az nem természetes. Ettől még lehet iszonyatosan élvezni. Az egy teljesen más kérdés.
Az eredeti hangforrás pl. a húr. A doboz csak arra szolgál, hogy felerősítse, és egyben meg is másítsa azt. Ennyire egyszerű. Tehát ha dobozos gitárt vagy hegedűt, trombitát, stb hallgatsz, az már ezek szerint nem természetes hang, mert az eredeti hangforrás és a füled között ott a doboz, cső, stb. gondolkodik.gif

A hangforrásokat a régen kitalált hangszereknél is erősítették, a technika akkori állásának megfelelően. Most bevetjük az elektronokat is a hang-erősítéshez, mert bizony ők is részei a természetnek, de még mennyire... A gitárkombó hangszórója és a füled között pedig már csak levegő van, ha nem hangosított koncerten vagy.

Ja, amúgy a kábeleket engedélyezed? :D
A realitás talaján maradva azt is el kell mondani, hogy egy csomó olyan hangszer van (például az akusztikus gitár is), ami hangosítás nélkül általában nem élvezhető, mert nem elég hangos már egy kisebb koncertteremben történő megszólaláshoz sem.

Lehet azon filozofálgatni, hogy meddig "eredeti" a hangforrás és honnan nem az, csak éppen nem érdemes. Már ha valaki zenét hallgat és nem hangot. Vannak realitásai a szobaméretet meghaladó térben, közönség előtti megszólalásnak, amiről nem szabad megfeledkezni.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”