GDPR/Adatvédelem: (viewforum.php?f=194) Tényleg kérdezzetek, kérdezhettek :D

Sztereó erősitők

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 803

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2020.02.19., szer. 07:31

ktommy91 írta:
2020.02.18., kedd 22:53
Sziasztok!
Nemrég vettem itt egy CA A500-at, aminek sajnos van egy kis alapzaja így ismét erősítőt keresek. Hivox castor 1.0-át néztem... Valaki hallotta már mindkét vasat? Sajnos a hivox-ról nem találtam semmi infót.
masik CA-m volt, hivox=Dunaudio=Szabo Zoli=Fülelek több erösitöjét hallottam (egyik 20+ éve megvan és használom)
egyertelmüen biztatlak a castor felé. Infot arról ezen a forumon Fülelek tud adni: memberlist.php?mode=viewprofile&u=5813

Gonagra
Isten Hozott! :)
Értékelés: 0

Hozzászólás Szerző: Gonagra » 2020.02.19., szer. 00:56

trane írta:
2020.02.18., kedd 07:24
Gonagra írta:
2020.02.18., kedd 05:28
Jó reggelt! Van egy jó öreg Wega modul V-41 erősítőm. Nagyon szeretem a hangját, viszont elég nagy a magas alapzaja. Remélem jól fogalmaztam. Gyakorlatilag van egy folyamatos fehér zaj, ami hangosabb részeknél nem annyira zavaró, de csend esetén vagy csendesebb részeknél eléggé észrevehető. Van olyan beavatkozás, ami meg tudja ezt szüntetni? Köszönöm!
valszeg (minimum) a táp-kondik cseréje szükséges> keress egy jó szakit :rolleyes:
Köszönöm! Van még egy jelenség, talán megerősíti ezt, talán közelebb visz: be és kikapcsoláskor felerősödik ez a hang, vagy akár recseg, durrog is...

ktommy91

Hozzászólás Szerző: ktommy91 » 2020.02.18., kedd 22:53

Sziasztok!
Nemrég vettem itt egy CA A500-at, aminek sajnos van egy kis alapzaja így ismét erősítőt keresek. Hivox castor 1.0-át néztem... Valaki hallotta már mindkét vasat? Sajnos a hivox-ról nem találtam semmi infót.

hifitibi
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 29

Hozzászólás Szerző: hifitibi » 2020.02.18., kedd 17:08

Az-X írta:
2020.02.18., kedd 00:50
No hát szép kis "vita" kerekedett ebből :) Jól látszik már, hogy miért nem akartam belevágni a megépítésbe.

Ezek fényében tudna valaki egy konkrét megoldást ajánlani? :)
Igen. Azt, amit kinéztél az Ailexpressen (https://a.aliexpress.com/_se318e) pont jó. Ettől nem lesz a rendszerednek olyan csöves hangzása, de ha nem ártana neki kis dinamika, meg sávszélek, akkor ez a Te hangerőszabályozód. Nem fog hozzátenni, olyan neutrális hangú a cucc.

..."vita"... Én írtam, hogy a hagnerőszabályozásnál be kell kapcsolni a biztonsági övet. ;)

Majik
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 130

Hozzászólás Szerző: Majik » 2020.02.18., kedd 14:03

alto írta:
2020.02.18., kedd 12:26
Majik írta:
2020.02.18., kedd 11:53
Tibor77beat írta:
2020.02.18., kedd 10:18

:D Igazad van, pontatlanul fogalmaztam: a teljesítmény nagyságára gondoltam
Arra viszont feleslegesen, szerintem.
Ha ugyanis a hangsugárzókat kiválasztottad a helyiség méretéhez és a hallgatási szokásaidnak megfelelően, és a hangsugárzóhoz is kiválasztottad a megfelelő végfokot, akkor a teljesítmény illesztésével is kész vagyunk. Nem kell a végfok teljesítményét még egyszer a szobához illeszteni, szerintem.
Annyiban mindenképp figyelembe kell venni a szoba méretét, hogy más teljesítmény szükségeltetik 20nm kihangosításához mint 100nm kihangosításához.
Szerintem erősen túllihegjük a témát.
A helyiség méretét figyelembe vesszük a hangsugárzó kiválasztásánál, a végfok kiválasztásánál pedig a hangfalat.
Ezért nem kell a végfok kiválasztásánál a szobát méricskélni. Szerintem.

alto
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 603

Hozzászólás Szerző: alto » 2020.02.18., kedd 12:26

Majik írta:
2020.02.18., kedd 11:53
Tibor77beat írta:
Majik írta:
2020.02.18., kedd 09:23

Arra gondolsz, hogy beférjen az erősítő a szobába? Nem mellékes szempont...
Ha ugyanis a hangsugárzókat kiválasztottad a helyiség méretéhez és a hallgatási szokásaidnak megfelelően, és a hangsugárzóhoz is kiválasztottad a megfelelő végfokot, akkor a teljesítmény illesztésével is kész vagyunk. Nem kell a végfok teljesítményét még egyszer a szobához illeszteni, szerintem.
Annyiban mindenképp figyelembe kell venni a szoba méretét, hogy más teljesítmény szükségeltetik 20nm kihangosításához mint 100nm kihangosításához.

BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Majik
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Majik » 2020.02.18., kedd 11:53

Tibor77beat írta:
Majik írta:
Tibor77beat írta:
2020.02.15., szomb. 11:41

Ez nagyon szép gondolat, bár az erősítő méreténél sem árt figyelembe venni a szoba méretét (szerintem). ...

Tibor77beat
Értékelés: 2

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.18., kedd 10:18

Majik írta:
Tibor77beat írta:

Ez nagyon szép gondolat, bár az erősítő méreténél sem árt figyelembe venni a szoba méretét (szerintem). ...

Majik
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Majik » 2020.02.18., kedd 09:23

Tibor77beat írta:

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1341

Hozzászólás Szerző: trane » 2020.02.18., kedd 07:24

Gonagra írta:
2020.02.18., kedd 05:28
Jó reggelt! Van egy jó öreg Wega modul V-41 erősítőm. Nagyon szeretem a hangját, viszont elég nagy a magas alapzaja. Remélem jól fogalmaztam. Gyakorlatilag van egy folyamatos fehér zaj, ami hangosabb részeknél nem annyira zavaró, de csend esetén vagy csendesebb részeknél eléggé észrevehető. Van olyan beavatkozás, ami meg tudja ezt szüntetni? Köszönöm!
valszeg (minimum) a táp-kondik cseréje szükséges> keress egy jó szakit :rolleyes:

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

Gonagra

Hozzászólás Szerző: Gonagra » 2020.02.18., kedd 05:28

Az-X
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 43

Hozzászólás Szerző: Az-X » 2020.02.18., kedd 00:50

No hát szép kis "vita" kerekedett ebből :) Jól látszik már, hogy miért nem akartam belevágni a megépítésbe.

Ezek fényében tudna valaki egy konkrét megoldást ajánlani? :)

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.16., vas. 13:36

Aszpirin írta:
2020.02.16., vas. 11:15
Tibor77beat írta:
2020.02.15., szomb. 09:26
Mivel egy DAC-ot is használok közöttük, így annak a kimenőfeszültségével is lehet valamennyit játszani.
Eddig a mondatig minden világos volt, de ez kicsit összezavart... Akkor hogy is van ez? A CD lejátszót csak futóműként használod? Mert ha igen, akkor ott már digitális jelszintekről beszélünk a ("koax") kimeneten...

Vagy néha futóműként, néha a saját DAC-jával?
Mind a kettő. Sokáig nem volt DAC, anélkül se lehetett 9 óra állásig sem csavarni a hangerőt, mert túl hangos lett az egész, főleg az újabb lemezeknél (a régieknél még néha igen). Volt CD-DACD-erősítő és CD-erősítő összeállítás is. Mind a két esetben jobb, simább hangot kaptam a -10 dB csökkentés után (Rothwell), csak sajnos ez még kevés. Abban igazad van, hogy a koaxnál más a jelszint, de a DAC 2V-ot ad ki (sőt vannak olyanok, amik 3 V-ot), a Rothwell in line attenuator pedig az erősítő és az interconnect közé kerül.

Aszpirin
Moderátor
Moderátor
Értékelés: 1528

Hozzászólás Szerző: Aszpirin » 2020.02.16., vas. 11:15

Tibor77beat írta:
Mivel egy DAC-ot is használok közöttük, így annak a kimenőfeszültségével is lehet valamennyit játszani.
Eddig a mondatig minden világos volt, de ez kicsit összezavart... Akkor hogy is van ez? A CD lejátszót csak futóműként használod? Mert ha igen, akkor ott már digitális jelszintekről beszélünk a ("koax") kimeneten...

Vagy néha futóműként, néha a saját DAC-jával?
  • Thorens 206 + Goldring 2200 + Pointe Record TS | Linn Unidisk 1.1 | Mac + Core Audio Karuna + Wadia 121 → PrimaLuna ProLogue Premium → Audio Physic Classic 10
  • Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon 5.0 + Alteco C1 + BKE DoubleGem
  • BlueSound Powernode 2 → Dali Zensor 1

shany
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 109

Hozzászólás Szerző: shany » 2020.02.16., vas. 10:19

Tibor77beat írta:
...Én Denon PMA 800NE erősítőt és DCD800NE CD-játszót hallgatok, itt 105 mV az erősítő bemeneti érzékenysége, és 2,4 V a CD játszó kimeneti feszültsége. Ha kiszámoljuk a logaritmikus képlettel a "gain"-t, 27,2 dB-t kapunk: Crown Audio hasznos képletek

Próbaképp vettem nemrég egy Rothwell In Line attenuatort, ami gyakorlatilag egy feszültségosztó: Rothwell feszültségosztó Aki ért hozzá, nyilván kevesebb pénzből összebarkácsol egy ilyet (vagy egy kábelt), nekem sajnos ez nem járható út. Viszont már a -10 dB hallhatóan jobbá tette a hangot, simább, nem érces, nem torzít - és nem üvölt annyira. Valószínűleg egy nagyobb feszültségosztó még többet segít, így most ebben az irányban próbálkozom.(van -15 dB és -20 dB is, illetve máshol kábel is). Mivel egy DAC-ot is használok közöttük, így annak a kimenőfeszültségével is lehet valamennyit játszani.

Csak körbenéztem a napokban az internetes, az újabb erősítől bemeneti érzékenysége manapság 90mV és 1000mV között szóródik, ami nagyon nagy intervallum - a CD-k 2-2,5 V-ot küldenek ki. A drágább, high end erősítőknél állítható a bemeneti érzékenység(volt olyan, ahol a kézikönyv szerint 2dB-es lépésekben).
Kizárt, hogy a Denon akkora hibát követne el, hogy az erősítője a bementén túlvezérlődik egy akármilyen CD játszó kimeneti feszültségétől, és ez torzítást okoz a maximális kivezérlés előtt.
Ha erős torzítást tapasztalsz, akkor az erősítőd elérte a maximális kimeneti teljesítményét, vagy a hangsugárzód torzít, szintén a - számára magas - kimeneti teljesítmény miatt.
Amit elsőre el tudnék képzelni, hogy a "loudness" be van kapcsolva nálad, pontosabban nincs kiiktatva. Ez - a mélyhangok kiemelésével - akár 10-100-szorosára tudja növelni a kimeneti teljesítményt, annélkül, hogy komolyabb hangosság növekedést tapasztalnánk. Mivel a mélyhang(és magashang) kiemelés a hangerőszabályzó fizikai helyzetétől függ, jelen esetben a belső "elektronikus pozíciótól" és nem a bemeneti tényleges jelszinttől, ez magyarázná a jelenséget. ( Ha nagyobb hangerőszabályzó állásnál érjük el ugyanazt a kimeneti teljesítményt loudness mellett, akkor ez kisebb mély-magas kiemelést, és nagyobb hangosságérzetet jelent. )
Ez a szintszámolgatás sem így működik: a CD játszó megadott kimeneti jelszintje a 0dB kivezérléshez tartozó maximális jelszint. A valóságban a különböző CD-lemezek kivezérlése változó mértékben marad a 0dB alatt, és változó a dinamikatartományuk, a hangosságuk. Tehát mindenképp tartalék szükséges,ahhoz, hogy a mindegyik felvétellel el tudjuk érni az erősítőnk maximális teljesítményét. ( alacsonyabb bemeneti jelszint ---> nagyobb bemeneti érzékenységet jelent )

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.16., vas. 10:01

6c33c írta:
2020.02.16., vas. 07:40
Tibor77beat írta:

Ez nagyon szép gondolat, bár az erősítő méreténél sem árt figyelembe venni a szoba méretét (szerintem). Visszatérve az általam vázolt problémára: a Naim erősítőknél sokszor 90mV a bemeneti érzékenység, egy kábeles cég külön Naim-kábeleket forgalmaz a feszültség csillapítására a CD-k és egyéb források felől: itt
Szenzációs árukapcsolás. Gyártsunk erősítőt alacsony bemeneti érzékenységgel. Ebből adódóan szabvány vonalszint túlvezérli. Majd áruljunk kábelt 20.000 / bemenet,ami áthidalja a problémát. :D Ok a NAIM rendszerben gondolkodik, de akkor mire valóak a szabványok , azon kívül,hogy mérnökök tudják,hogy mitől kell eltérni ?
Mások is gyártanak hasonlókat (Kimber, Rothwell), de ahogy fentebb is írták, házilag is lehet feszültségosztót csinálni. Amúgy a fenti cég nem csak a Naimhoz gyárt, más márkákhoz is használni. Az a baj, hogy a jelek szerint nem igazán szabványos már a vonalbemenet: míg régen még nagyjából 150mV volt, most már jóval nagyobb a szórás (90mV-1000mV). Szerintem ez egy létező probléma, annak ellenére, hogy sokan nem szeretnek beszélni róla. Az alacsony bemeneti érzékenységgel például azt lehet elérni, hogy már alacsony hangerőn is hangos a berendezés, ezzel olyan "erőt" és teljesítménytartalékot sugall, ami valójában nincs meg (és nem is feltétlen kell egy átlag lakószobába) Ez nem az én agyszüleményem, nálam jóval okosabb, műszakilag képzettebb emberek írták, egymástól függetlenül. Én mindenki véleményét szívesen olvasom ezzel kapcsolatban.

6c33c
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 425

Hozzászólás Szerző: 6c33c » 2020.02.16., vas. 07:40

Tibor77beat írta:

Ez nagyon szép gondolat, bár az erősítő méreténél sem árt figyelembe venni a szoba méretét (szerintem). Visszatérve az általam vázolt problémára: a Naim erősítőknél sokszor 90mV a bemeneti érzékenység, egy kábeles cég külön Naim-kábeleket forgalmaz a feszültség csillapítására a CD-k és egyéb források felől: itt
Szenzációs árukapcsolás. Gyártsunk erősítőt alacsony bemeneti érzékenységgel. Ebből adódóan szabvány vonalszint túlvezérli. Majd áruljunk kábelt 20.000 / bemenet,ami áthidalja a problémát. :D Ok a NAIM rendszerben gondolkodik, de akkor mire valóak a szabványok , azon kívül,hogy mérnökök tudják,hogy mitől kell eltérni ?
Thorens 320 MK3 - Jelco 750 D - Denon DL103R
Heed Obelsik Pre
DPA 6C33C - AN-E/Snell Type E/III hibrid

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.15., szomb. 11:41

Majik írta:
2020.02.15., szomb. 10:47
tunerman írta:
2020.02.14., pén. 07:56
Egy szónak száz a vége - olyan előerősítő nem létezik ami javít a hangzáson. :D
Az már hihetőbb kijelentés lenne, hogy az egyik komponens karakterét egy ellenkező tulajdonságú másik berendezéssel "kompenzáljuk"...de ne áltassuk magunkat, minden passzív és aktív alkatrész alapvető fizikai tulajdonsága, hogy "ront" a hangminőségen. Amennyiben valakinek van tudomása ennek az ellenkezőjéről, az kérem ossza meg velünk. leborulok.gif
TJ.
A Naim hivatalos fórumán (https://community.naimaudio.com/) elég erősen tartja magát az alábbi rendszerösszeállítási koncepció:
A lehetőségeid szerint vedd meg a legdrágább forráskészülékeket és előfokot (a legdrágább tápegységekkel).
Hangsugárzót válassz a helyiség méretei és a zenehallgatási szokásaid szerint. Végfokot válassz a hangsugárzóhoz.

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.15., szomb. 11:31

istvan01 írta:
2020.02.15., szomb. 10:45
Tibor77beat írta:
2020.02.15., szomb. 09:38
Még egy régi cikk, itt is 100 mV körüli vonalbemenetről írnak:HiFi Magazin 6. 1981/2.

Ugyan a magnókról ír a szerző, de:

"Ez a 0,5V természetesen minimálkövetelmény: kevesebbet nem tudhat a magnó, többet igen - de mennyivel szabad többet tudnia? A jelfogadó elektronikák ugyanis nem tűrnek el korlátlanul nagy feszültséget. Egy bizonyos jelnagyság felett a bemeneti fokozatok torzítani kezdenek. Hiába "vesszük le" a hangerőt; már a hangerőszabályozó előtti egységek is túlvezérlődhetnek."
Amikor hasonló készülékek közötti feszültség illesztést kellett optimalizálnom, akkor készítettem ilyen adaptert, benne minőségi pár kohm fix leosztóval. Tettem azt a kb 3dB osztót azért mert én nem használok analóg potit. Már nem használom mert a DIY erősítőm első fokozat feszültség áttételét állítottam be helyette. Ezt az ellenállás osztót nem nagy művészet összerakni.
Igen, nekem is mondták, hogy lehet ilyet csinálni is. Tök jó, hogy értesz hozzá, hiszen így a kész berendezéseket is tudod illeszteni, hangolni. Ha nem jó a feszültségillesztés (mondjuk gyárilag), az nagyon hallatszik, meg látszik a hangerőszabélyozón, hogy igazából csak az alsó ötödét használod, mert már túl hangos.

Majik
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Majik » 2020.02.15., szomb. 10:47

tunerman írta:
2020.02.14., pén. 07:56
Egy szónak száz a vége - olyan előerősítő nem létezik ami javít a hangzáson. :D
Az már hihetőbb kijelentés lenne, hogy az egyik komponens karakterét egy ellenkező tulajdonságú másik berendezéssel "kompenzáljuk"...de ne áltassuk magunkat, minden passzív és aktív alkatrész alapvető fizikai tulajdonsága, hogy "ront" a hangminőségen. Amennyiben valakinek van tudomása ennek az ellenkezőjéről, az kérem ossza meg velünk. leborulok.gif
TJ.
A Naim hivatalos fórumán (https://community.naimaudio.com/) elég erősen tartja magát az alábbi rendszerösszeállítási koncepció:
A lehetőségeid szerint vedd meg a legdrágább forráskészülékeket és előfokot (a legdrágább tápegységekkel).
Hangsugárzót válassz a helyiség méretei és a zenehallgatási szokásaid szerint. Végfokot válassz a hangsugárzóhoz.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2178

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.02.15., szomb. 10:45

Tibor77beat írta:
2020.02.15., szomb. 09:38
Még egy régi cikk, itt is 100 mV körüli vonalbemenetről írnak:HiFi Magazin 6. 1981/2.

"Ez a 0,5V természetesen minimálkövetelmény: kevesebbet nem tudhat a magnó, többet igen - de mennyivel szabad többet tudnia? A jelfogadó elektronikák ugyanis nem tűrnek el korlátlanul nagy feszültséget. Egy bizonyos jelnagyság felett a bemeneti fokozatok torzítani kezdenek. Hiába "vesszük le" a hangerőt; már a hangerőszabályozó előtti egységek is túlvezérlődhetnek."
Amikor hasonló készülékek közötti feszültség illesztést kellett optimalizálnom, akkor készítettem ilyen adaptert, benne minőségi pár kohm fix leosztóval. Tettem azt a kb 3dB osztót azért mert én nem használok analóg potit. Már nem használom mert a DIY erősítőm első fokozat feszültség áttételét állítottam be helyette. Ezt az ellenállás osztót nem nagy művészet összerakni.
Csatolmányok
IMG_20200215_103344_HDR.jpg
IMG_20200215_103344_HDR.jpg (335.16 KiB) Megtekintve 886 alkalommal

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.15., szomb. 09:38

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.15., szomb. 09:26

istvan01 írta:
2020.02.15., szomb. 08:18
Tibor77beat írta:
2020.02.15., szomb. 08:07
Évtizedekkel ezelőtt 150mV volt a vonalbemenetek érzékenysége, mostanában 90mV-1 V közötti értékekkel is találkoztam a különféle leírásokban.
a vonal bemenet névleges érzékenység régen is 750mV volt. Ezt a gyártók igyekeznek túlteljesíteni azzal, hogy a névleges kimenő teljesítményt el lehet érni kisebb bementi szinttel is, ha meg az előtte eszköz ennél nagyobb jelet ad, akkor ott a poti valamelyen felépítésben. Ha azonnal a bemeneten van és nem rontja le a bemeneti impedanciát, akkor alig van probléma, ha egy fokozattal beljebb, akkor pedig az első fokozatra megadnak jó erős túlvezérlehetőségi szintet, akár 10V-ig.
Köszönöm hogy írtál, sajnos a 750 mV-tal vitába kell szállnom, az aux vonalbemenet régen általában 150mV volt (pl: Ferrograph F307) Azért hozom példának ezt a régi erősítőt, mert a Harbeth hangfalgyártó fórumában a főtervező ezzel és egy CD játszóval szemlélteti videóval is a jelenséget. Regisztrálni kell, de utána itt lehet megnézni és elolvasni, szerintem nagyon tanulságos: Harbeth User Group

Én Denon PMA 800NE erősítőt és DCD800NE CD-játszót hallgatok, itt 105 mV az erősítő bemeneti érzékenysége, és 2,4 V a CD játszó kimeneti feszültsége. Ha kiszámoljuk a logaritmikus képlettel a "gain"-t, 27,2 dB-t kapunk: Crown Audio hasznos képletek

Próbaképp vettem nemrég egy Rothwell In Line attenuatort, ami gyakorlatilag egy feszültségosztó: Rothwell feszültségosztó Aki ért hozzá, nyilván kevesebb pénzből összebarkácsol egy ilyet (vagy egy kábelt), nekem sajnos ez nem járható út. Viszont már a -10 dB hallhatóan jobbá tette a hangot, simább, nem érces, nem torzít - és nem üvölt annyira. Valószínűleg egy nagyobb feszültségosztó még többet segít, így most ebben az irányban próbálkozom.(van -15 dB és -20 dB is, illetve máshol kábel is). Mivel egy DAC-ot is használok közöttük, így annak a kimenőfeszültségével is lehet valamennyit játszani.

Csak körbenéztem a napokban az internetes, az újabb erősítől bemeneti érzékenysége manapság 90mV és 1000mV között szóródik, ami nagyon nagy intervallum - a CD-k 2-2,5 V-ot küldenek ki. A drágább, high end erősítőknél állítható a bemeneti érzékenység(volt olyan, ahol a kézikönyv szerint 2dB-es lépésekben).

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2178

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.02.15., szomb. 08:18

Tibor77beat írta:
2020.02.15., szomb. 08:07
Évtizedekkel ezelőtt 150mV volt a vonalbemenetek érzékenysége, mostanában 90mV-1 V közötti értékekkel is találkoztam a különféle leírásokban.
a vonal bemenet névleges érzékenység régen is 750mV volt. Ezt a gyártók igyekeznek túlteljesíteni azzal, hogy a névleges kimenő teljesítményt el lehet érni kisebb bementi szinttel is, ha meg az előtte eszköz ennél nagyobb jelet ad, akkor ott a poti valamelyen felépítésben. Ha azonnal a bemeneten van és nem rontja le a bemeneti impedanciát, akkor alig van probléma, ha egy fokozattal beljebb, akkor pedig az első fokozatra megadnak jó erős túlvezérlehetőségi szintet, akár 10V-ig.

Tibor77beat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat » 2020.02.15., szomb. 08:07

menyus2 írta:
2020.02.14., pén. 23:25
fülelek írta:
2020.02.14., pén. 22:09
wittao írta:
2020.02.14., pén. 21:22

1. Erősítő bemeneti impedanciája meg van adva, és ha a dac kimenete nem tudja, akkor rossz lesz. Ilyenre gondolsz?
2. ki viszi fel ennyire digitális hangerőszabályzás esetén?
És az analóg hangerőszabályzás dinamikanyírásával minden ok?

Egyik felbontást nyírja, másik a dinamikát. Melyik ujjunkba harapjunk.

Amúgy meg Te vagy ebben a témában a szakértő, azt hittem megválaszolod, tök kíváncsi lennék mit válaszolsz.
Az erősítők bemeneti impedanciája 10kOhm és 1MOhm között van, nagyon ritka esetek kivételével.
A dac-ok, cd játszók, tunerek, és általában minden félvezetőt tartalmazó kimeneti elektronikák kimeneti impedanciája 10 és 200 Ohm között van, a csöves kimeneteknél az 1kOhm körüli érték az általános. Tehát a tízszeres fogadó impedancia >99,99%-ban fennáll, azaz a fogadó oldal nem terheli a forrásoldalt annyira, hogy az ebből fakadó torzítást okozzon, tehát ilyen illesztetlenségtől nem kell aggódni.
Miért is nyírná az analóg hangerőszabályzás a dinamikát? Ha halkan hallgatunk, az valóban dinamikacsökkenést okoz, hiszen a környezeti zaj határozza meg a leghalkabb meghallható hangokat (ez amúgy frekvenciafüggő erősen), azaz 75dB max. hangnyomás szint esetén összesen kb. 45dB dinamikatartományt tudunk észlelni. De hiszen a hangerőszabályzót mi tekerjük, mi döntjük el, mekkora legyen a max. hangnyomás, ami az ízlésünktől, szobától, audio cuccunktól függ.
Aki digitális módon közvetlenül a dacnál (táv)szabályozza a hangerőt, az sem biztos, hogy rossz, ez attól függ, mennyire kell leszabályozni a hangerőt, ez meg attól függ, milyenek az erősítő bemeneti/kimeneti paraméterei, azaz mekkora bemeneti feszültségre mekkora teljesítményt ad le, plusz nyilvánvalóan számít a végső hangnyomásnál, hogy mekkora a hangsugárzó érzékenysége. Ha túl sokat kell leszabályozni digitálisan a hangerőt, akkor valóban rontunk a hangminőségen, de nem mindenki egyformán érzékeny rá. Az erősítőkben a távszabályzás miatt különféle elektronikus hangerőszabályzást szoktak alkalmazni, amelyek közös jellemzője a nagyfokú pontosság és csatorna együttfutás, némelyik nagyon kevés torzítást ad hozzá, más rendszerek meg többet, ez legtöbbször szintfüggő. A relés megoldásoknál ellenállásokat kapcsolgatnak, ebből is van ilyen is meg olyan is.
Hála a fizikának, nem kell semelyik ujjunkba sem harapni :D
Ez eleg elnagyolt egy magyarazat.Ha valaki kivancsi melyebben ra:

https://audiophile-szalon.hu/2018/10/02 ... teleserol/
Ez nagyon érdekes volt, köszönöm. De sajnos még ott az erősítő bemeneti érzékenysége, digitális forrás kimeneti feszültsége problémája (ld.tegnapi hozzászólásom). Évtizedekkel ezelőtt 150mV volt a vonalbemenetek érzékenysége, mostanában 90mV-1 V közötti értékekkel is találkoztam a különféle leírásokban. Ezzel szemben egy CD kimeneti feszültsége szabvány szerint 2V (de lehet 2,4 V is, nálam például egy Denon ezt az értéket produkálja, míg a hozzá való erősítő -ugyanaz az év és sorozat - 105 mV). Az alacsony érzékenységgel találkozva így túl hangos lesz a zene, már hangerőszabályozó alacsony állásában is. Nagyon halkan sem tudod hallgatni, kicsit megtekerve pedig torzít, ércessé válik a hang. A korábbi linken a csapos példa nagyon jó: hiába nyitod ki jobban vagy kevésbé a csapot, ha már eleve túl nagy nyomás van a csőben.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”