Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Pc alapú audio lejátszás

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

wittao írta:
2019.12.31., kedd 15:04

Es Te hogy erzed? :) csak ilyen kereskedovel talalkoztal eddig? El sem tudod kepzelni milyen rossz kereskedo vagyok, es hany embernek mondtam neki az olcsobbat vagy a nem valtast javasolva... ezt a “kinek inge...” reszt is ertem, nem csupan Rad irtam, hanem az egesz utobbi hetek/honapok forumos kommunikaciojara.
Most is orazott PC-rol irsz, USB/SPDIF atalakitorol, es a dac bemeno jelenek fontossagarol, de egyszer nem hallgattad meg meg a nyilt napokon sem a termekeinket. Ez nem egy olyan dolog amit papiron egy kockas fuzetbe irva el lehet donteni. Sokfele baromi jo technikai megoldas van, alatamasztva minden kutyafulevel (Munchenben minden masodik ketrec ilyen), csak amikor meghallgatod, akkor a “koszonom nem” tablat emeled fel. Mert ertekek, szamitasok, elmeletek tomkelege, bizonyitasok/cafolatok stb., de a vegeredmeny szamit : a kapott hang. Hallottam 100 millios f@st es 1 millios nagyszeruen tetszo hangot is, raadasul a dragabb dolognal ott minden egysegrol kilometernyi dokumentum, meg video, meg mernoki fresko rajzolas volt. Sok ceg sok iranyba indul, jonak gondolja es csinalja. Vannak veletlenek is, van aki “betalal”, van aki nagyon melle lo (pedig utobbinal is sok 1000 oranyi mernoki tervezes/szamitgatas zajlik, a vegeredmeny megis csapnivalo.
A vicc jut eszembe rola, amikor kimegy a parasztbacsihoz a NAV ellenor es mondja neki o ezzel az igazolvannyal mindenhova bemehet, senki nem allhatja utjat. A parasztbacsi mondja, hogy ebbe a kenelbe inkabb nem kellenemegseb, de hat ugye emberunk nagyon magabiztos es bizony o bemegy. Fel perc mulva rohan es mogotte egy nagy bika szalad majdnem feloklelve. Erre a parasztbacsi: “ Az igazolvanyt! Az igazolvanyt azt mutassa neki!” ....
Nem biztos, hogy mindenkinek azokra az utmutatasokra van szuksege es 0.0000001% ilyen-olyan mert eredmenyre, mert ezt o nem erti es igazabol nem is erdekli. Ha bekoti azt az elektronikat a rendszerebe, meghallgatja es nem tudja kikapcsolni. Ez szamit. Sok elmeletet lehet gyartani, meg is lehet magyarazni, de a vegcelt, ami miatt mindannyian itt vagyunk (1-2 kivetellel), nem szabadna elfelejteni velemenyem szerint.

Ja es meg valami: amit tegnap szova is tettem az illetonek a kabeles topikban, hogy bizony van itt olyan hozzaszolas ami erdekek menten szuletett (eppen ellenem/unk), es ezt teljes mertekben elitelem. De fura mod volt sok olyan ember (kozottuk Te is), akinek ez nem okozott problemat, hiszen azellen nem emelted fel a billentyuzetet. Pedig egyertelmu volt, valami regota belulrol gyuruzo feszultseget vezetett le az uriember.
Én nemhogy kereskedőként, sehogy nem találkoztam még Veled, így foglmam sincs milyen kereskedő vagy, képzelegni meg nem szeretnék. :) Egyébként a leírt dolog nem jelenti, hogy az illető ne lenne jó kereskedő vagy akár jószándékú ember. ;)
Jelenlegi termékeiteket valóban nem hallottam, konkrétan azokról nincs is véleményem épp ezért. :) Ha hallottam volna, akkor is csak 1 lenne a sok közül.
Értem amit írsz, igazad is van, sokan sokfélék vagyunk, a döntéseinket nem egyforma úton hozzuk meg, van akinek a számok is kellenek hozzá, van akinek az csak idegesítő hablaty. Mindenki próbál kapaszkodni valamibe, amiben önmagát stabilan, bitonságban érzi, ahol egy beszélgetésben közös nevezőre tud lépni. Nah, ehhez alkalmazkodni, ennek megfelelni, ehhez tényleg jó kereskedőnek kell lenni.
Gondolom SZ. Z. hozzászólására gondolsz. Én csípem a Zolit, nem tagadom. Hidd el, az én rendszeremről se feltétlen pozitív a véleménye, de ettől ugyanannyira csípem és tisztelem és elismerem. Van amiben nem értünk egyet teljesen, ebből semmi gond nincs szerintem egyikünk részéről sem. Szerintem a jó viszonynak nem feltétele az egyetértés, sokkal inkább az őszinteség. Hogy nektek esetleg van személyes bajotok egymással, ahhoz semmi közöm. Mint írtam, én jelenségekről tudok itt beszélgetni, személyes dolgok nem érdekelnek, illetve akikkel igen, velük más módon/felületen (is) kommunikálok.
Részemről végszó: szerintem itt csak a stílusok nem találkoznak, a véleménykülönbség nem lehet probléma.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: juliush »

Jester írta:
2019.12.31., kedd 14:55
Ha hiányzó bitről van szó, akkor akár magától értetődö is lenne, ellenben ha megváltozott bitről akkor elég nehezített a körülmény, hiszen ha +28322 helyett -21232 (random számok, senki se számolja át binárisba :) ) lesz az amplitúdó egy mintavételi pontban, akkor azt milyen módon interpolálja?
Azért ugye Te is érzed, hogy ez szőrszálhasogatás részedről a pongyola módon bitre történő hivatkozásom alapján!
:D
Egy többezer, tízezer, sőt millió mintára támaszkodó szűrő számára simán belefér a változás trendjét követve teljes mintákat is validálni, korrigálni, pótolni.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 14:57
Részemről semmiféle tusa nincs ebben, őszintén remélem, részedről se. :smile32:
Nincs. A lelki életet és hisztit nálunk sokkal jobban tolja itt valaki. Már megint egy vita, óóóóó... :D

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Picabia »

wittao írta:
2019.12.31., kedd 14:39
Picabia írta:
2019.12.31., kedd 14:28
wittao írta:
2019.12.31., kedd 14:15

Mit ertesz kommersz es nem kommersz alaplap alatt?
Általános informatika célra tervezett alaplap esetében a szabványos tápcsatlakozón fogadott 3.3V/5V/12V feszültségből az alaplap saját kapcsolóüzemű tápegysége állítja elő a mai komponensek által használt 1.2-1.5V tápfeszültséget. Olyan minőségben ami az informatikai felhasználáshoz szükséges. Akkor is ha az alaplapot jó minőségű analog táppal látod el árammal.

Az audio célra készült eszközök tápellátását ennél sokkal gondosabban tervezik.
Bocs, hogy meg egy kerdest teszek fel (az elejevel egyetertek kis tulzassal).
Hogyan tervezik meg az audio celra tervezett PC-alapokon nyugvo eszkozok tapellatasat?
Azert kerdezem, mert tobb kulfoldi cikket, tesztet lehet olvasni (fuggetlen tesztelok, akar forumosok tollabol), hogy egy altalad kommersznek titulalt alapokon nyugvo audioPC pl. TAIKO vagy PinkFaun verhetetlennek bizonyult igencsak komoly, hasonlo aru halozati lejatszok kozott (ha ezeket erted audio celra tervezett eszkozok alatt).
Biztosan itt van a kutyus elasva? Manapsag egy ASUS GENE XI nem nagyon nevezheto (szerintem) kommersz alaplapnak, foleg a menedzselhetoseget is figyelembeveve, lekapcsolva a rajta levo dolgok joreszet.
A legtöbb esetben proprietary megoldást használnak alacsony fogyasztású arm procival. Érdekes átmenet pl. az Allo USBridge sig, ami tképpen egy alaplap a Rapsberry PI Compute Modul alá építve. A CM egy olyan Raspberry ami minden általános komponenst elhagyva egy DDR2-SODIMM szabványú panelre épül, ennek lábain kapja többek között az 3.3V és 1.8V tápfeszültséget, amit az USBridge sig több mint 30 LDO (Low-dropout regulator) segítségével állít elő kapcsolóüzemű táp helyett. így pl. kapsz egy szabványos Raspberry platformot, ami analóg táppal használva valóban nem tartalmaz kapcsolóüzemű tápot.
Ez nyilván megugorható lenne Intel platformon is, de az ott jellemző fogyasztás nem feltétlenül LDO konform :)

Biztos vagyok benne, hogy a fenti gyártók remek megoldásokat használnak az elérhető legjobb minőség elérése érdekében, de megoldásaik rendkívül magas ára többek közt épp annak köszönhető, hogy egy erre a célra alapvetően alkalmatlan platform architekturális problémáit próbálják eliminálni. Azt hogy ezt milyen módon teszik, azt bevallom nem tudom.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Picabia 2019.12.31., kedd 15:04-kor.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

fapaci írta:
2019.12.31., kedd 14:41

Jó helyen kapiskálsz, bár én még soha egyetlen zenésznek sem próbáltam elmagyarázni a fenti paramétereket, nem is kérték tőlem. Mikrofon választásról, elhelyezésről, keverési arányokról, hangszerelésről gyakran beszélek művészekkel, de azok a beszélgetések mindig konstruktívak, célra törőek és nem egymás legyőzése vezérli őket, hanem a közös produkció sikere. Egy HiFi fórumon ez a közös produkció nem létezik.

Hangmérnök vagyok, akinek nem is feltétlenül kell értenie a készülékek belső működéséhez, hiszen én csak használom, nem tervezem őket. Ez a fejlesztő mérnökök területe, olyanból meg ezen a fórumon egy sincs tudtommal. (Illetve bocsánat, egy van, de már ő sem aktív.)
Pedig többen vannak, sőt inkább sokan. Képesek akár tanfolyamokra is elmenni ezért, sőt többekből lesz végül hangmérnök.
fapaci írta:
2019.12.31., kedd 14:41
Ez így nagyon frappáns, de inkább kötekedésnek tűnik. Ha azt kérdezed, milyen idő van, szubjektív véleményt fogok mondani, de ha azt kérdezed, hány fok van, egy számot mondok. Ha keverjük a két világot, kétséges a kimenetel. Emlékeim szerint még soha nem vontam kétségbe senki élményét sem, sőt mindenkit saját tapasztaláson alapuló vélemény kialakítására és a műszaki adatok mellőzésére buzdítok. A számokat inkább hagyjuk meg a mérnököknek, ők legalább értelmezni is tudják őket! Az imént azt kérdezted, az egyszerű, vidéki, hátrányos helyzetű hifista milyen viszonyítási alapot, origót használjon. Nekem nem tűnt úgy, hogy műszaki paraméterekre gondolsz.
Ez is nagyon frappáns. :) Szerintem a számokkal nincs gond, sőt. De nem is a számok az érdekesek soha, hanem az összefüggések. Minél inkább otthon vagy egy témában, annál inkább meg tudod értetni egy laikussal is, hogy mit miért, ehhez nem kell sem deriválni, sem integrálni, se spinekről nem kell disszertálni.
Tény és való, hogy nem csak az eltérő érdekek, kötődések nehezítik a kommunikációt egy ilyen felületen, hanem az eltérő felkészültség is, illetve ezek együtt.

Látom, közben kiegészítetted. Részemről semmiféle tusa nincs ebben, őszintén remélem, részedről se. :smile32:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

juliush írta:
2019.12.31., kedd 14:48
Jester írta:
2019.12.31., kedd 13:54
Viszont azt hozzá kell tenni, hogy amennyiben bithibás átvitelt tapasztalunk (ahogy asebestyen leírta pár poszttal korábban), az minden körülmények között egy pattogással együtt járó élmény lesz, amit mindenki észrevesz. Ez nagyon könnyen beláthatóan így van, elég megnézni/megérteni hozzá a PCM adatstruktúrát.
Nyilván pusztán elméleti a kérdés, de vajon egy over-/upsamplinget végző digitális szűrő számára a hiányzó bitek interpolációja nem lenne szinte magától értetődő funkció? gondolkodik.gif
Ha hiányzó bitről van szó, akkor akár magától értetődö is lenne, ellenben ha megváltozott bitről akkor elég nehezített a körülmény, hiszen ha +28322 helyett -21232 (random számok, senki se számolja át binárisba :) ) lesz az amplitúdó egy mintavételi pontban, akkor azt milyen módon interpolálja?
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: juliush »

Jester írta:
2019.12.31., kedd 13:54
Viszont azt hozzá kell tenni, hogy amennyiben bithibás átvitelt tapasztalunk (ahogy asebestyen leírta pár poszttal korábban), az minden körülmények között egy pattogással együtt járó élmény lesz, amit mindenki észrevesz. Ez nagyon könnyen beláthatóan így van, elég megnézni/megérteni hozzá a PCM adatstruktúrát.
Nyilván pusztán elméleti a kérdés, de vajon egy over-/upsamplinget végző digitális szűrő számára a hiányzó bitek interpolációja nem lenne szinte magától értetődő funkció? gondolkodik.gif
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 13:00
Pro Audioban, ahol a hangból élnek az emberek, és általában fülük is van hozzá (ha nem is a szomszéd szobában elhelyezett kék golyók meghallására kihegyezve) ott valamiért el tudják magyarázni az énekesnek, gitárosnak, stb miért fontos a jel-zaj viszony, a latency, az iránykarakterisztika vagy akármelyik műszaki paraméter, anélkül hogy a fogadó oldal fizikus lenne, műszakilag ők is laikusok. Lehet ott van a különbség, hogy ott az adó oldal el szeretné magyarázni, meg szeretné értetni, a fogadó meg nem akar okosabb lenni és meg szeretné érteni. Vagy nem?
Jó helyen kapiskálsz, bár én még soha egyetlen zenésznek sem próbáltam elmagyarázni a fenti paramétereket, nem is kérték tőlem. Mikrofon választásról, elhelyezésről, keverési arányokról, hangszerelésről gyakran beszélek művészekkel, de azok a beszélgetések mindig konstruktívak, célra törőek és nem egymás legyőzése vezérli őket, hanem a közös produkció sikere. Egy HiFi fórumon ez a közös produkció nem létezik.

Hangmérnök vagyok, akinek nem is feltétlenül kell értenie a készülékek belső működéséhez, hiszen én csak használom, nem tervezem őket. Ez a fejlesztő mérnökök területe, olyanból meg ezen a fórumon egy sincs tudtommal. (Illetve bocsánat, egy van, de már ő sem aktív.)
asebestyen írta:Annó TJ azt mondta nekem (nem PC kapcsán, de talán ide is illik), hogy majd figyeljem meg, ha egy hifi kereskedő/szakértő a beszélgető partnerem, akkor ha én a hang felől közelítem meg a kérdést, Ő műszaki paraméterekkel fog magyarázni, ha műszaki paraméterek felől, akkor a hanggal, és ez 99%-ban eddig be is jött.
Ez így nagyon frappáns, de inkább kötekedésnek tűnik. Meg van ám az ellenpontja is: amikor a kérdezőnek elmagyarázod műszakilag, miért nincs igaza, bármikor előveheti az ütőkártyát, hogy de hát neki úgy jobban tetszik. Sakk. Matt.

Ha azt kérdezed, milyen idő van, szubjektív véleményt fogok mondani, de ha azt kérdezed, hány fok van, egy számot mondok. Ha keverjük a két világot, kétséges a kimenetel. Emlékeim szerint még soha nem vontam kétségbe senki élményét sem, sőt mindenkit saját tapasztaláson alapuló vélemény kialakítására és a műszaki adatok mellőzésére buzdítok. A számokat inkább hagyjuk meg a mérnököknek, ők legalább értelmezni is tudják őket! Az imént azt kérdezted, az egyszerű, vidéki, hátrányos helyzetű hifista milyen viszonyítási alapot, origót használjon. Nekem nem tűnt úgy, hogy műszaki paraméterekre gondolsz, de most úgy tűnik, azokat vártad a válaszban. Kissé zavaros a történet.... no de lassan pezsgőt nyitunk és egy kis időre elengedjük ezeket a tusákat.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2019.12.31., kedd 14:53-kor.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

wittao írta:
2019.12.31., kedd 13:45
asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 13:33
Annó TJ azt mondta nekem (nem PC kapcsán, de talán ide is illik), hogy majd figyeljem meg, ha egy hifi kereskedő/szakértő a beszélgető partnerem, akkor ha én a hang felől közelítem meg a kérdést, Ő műszaki paraméterekkel fog magyarázni, ha műszaki paraméterek felől, akkor a hanggal, és ez 99%-ban eddig be is jött. :D :smile53:
Nekem anno azt tanitottak, hogy ha valaki rosszindulattal, celok nelkul csak a sajat (neha serult) lelki megnyugvasbol szurkalva kozelit felem akkor vagy ignoraljam, vagy ignoraljam.
Ez nekem is bejott. :napsut:
És úgy érzed, ez sikerült is vagy csak bejöt(ami nem tudom adott esetben mit jelent)?
Legtöbbször feleslegesen veszed magadra jelenségek negatív megítélését, nem személyesen neked szól, akkor se ha történetesen hiszel benne vagy szereted vagy amellett voksolsz. Szerinted kinek és miféle lelki megnyugvást adna egy másik ember személyes zrikálása, hacsak nem üzleti érdek, bár szerintem lelki megnyugvást az sem ad.
Én a magam részéről, a sokszor felemlegetett "plusszolgatások" kapcsán azt tudom mondani, jó ideje képes vagyok csak a tartalomra koncentrálni, nem az írójára, így akár több kérdésben ellenkező véleményen lévőknek is tudok pluszt adni olyan hozzászólására, amivel egyetértek, önzetlen segítséget nyújt, stb. Nevezetesen esetedben is pont így van. A másik dolog, hogy emberek nem mernek leírni valamit, mert majd xy mit szól? Már elnézést, nem mindegy? Nem azért írja le az ember, hogy valakinek/valaikiknek megfeleljen vagy akár dacból ellent mondjon, hanem mert az az ő véleménye és az is 1 a sok közül. Minél nagyobb a minta, annál objektívebb az összkép.
Jó lenne a 2 szélső értéket kivenni a képletből, akkor közelebb kerülhetnénk a megoldáshoz. Pl a 3m Ft-os kábelt mindenhova és a minden kábel egyformán szól (bár ez minden kábelfajtát éritően talán még sosem íródott le), mert így csak pattogunk a 2 véglet között. PC-nél ugyanígy. Van az a verzió, hogy kell 2-3 lehetőleg minden ponton clockolt analóg tápos PC (ilyen nincs 1 se) ugyanilyen USB-spdif átalakítóval, stb, mostmár routerrel, bármivel és van a minden mindegy, úgyis minden egyformán szól. Inkább lehetne azt keresni, hol vannak azok a pontok, ahová tényleg kellenek és tényleg számít, és hogy lehet ezek darabszámát csökkenteni, eljuttatni az adatot a DAC-hoz egy átmeneti tárolóba hibatűrő, galvanikusan leválasztott kapcsolaton, azt clockolva rövid, védett jelúton beküldeni a DAC-ba. Kívülről úgy tűnik, mintha egy bizonyos ponton mérhetően, hallhatóan jelentős javulást hozó megoldást minden ponton elkezdenénk használni, ahol van rá mód függetlenül attól, hogy van-e objektíve értelme. Aztán ezek szépen kikponak idővel persze amennyiben objektíve tényleg nem volt értelme. Ezek nem személyes támadások most sem, mielőtt...
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Picabia »

wittao írta:
2019.12.31., kedd 14:15
Picabia írta:
2019.12.31., kedd 13:42
Magam részéről örülök neki, ha valakinek jobb lesz a saját rendszere a kommersz alaplap analog táplálásától, nem is várok korrekt mérési jegyzőkönyvet, vagy elvi indoklást hozzá. Ez határozottan nem vonatkozik azokra, akik méregdrága kereskedelmi terméket adnak el azoknak akiben nincs meg az egészséges kételkedés és tudás.
Mit ertesz kommersz es nem kommersz alaplap alatt?
Általános informatika célra tervezett alaplap esetében a szabványos tápcsatlakozón fogadott 3.3V/5V/12V feszültségből az alaplap saját kapcsolóüzemű tápegysége állítja elő a mai komponensek által használt 1.2-1.5V tápfeszültséget. Olyan minőségben ami az informatikai felhasználáshoz szükséges. Akkor is ha az alaplapot jó minőségű analog táppal látod el árammal.

Az audio célra készült eszközök tápellátását ennél sokkal gondosabban tervezik.

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: venomer »

Picabia írta:
2019.12.31., kedd 13:42
Sokszor megesik, hogy adott technológia ismerete nélkül végzett "tuning" valóban változtat a hangon, csak végtelenül rosszabb költséghatékonysággal, mint egy műszakilag megfelelő megoldás. Itt aki örül az eredménynek bizonyítva látja az igazát, hiszen a változás számára minőségjavulást hozott és nem szereti meghallgatni az illúzióromboló kritikai megjegyzéseket. A másik fél meg pöfög, mert nonszensznek érzi az egészet, rosszabb esetben megsértődik, mert nem hallgatnak rá.
Aki az első lépcsőfokot akarja bizonyítani vérig, egyben önigazolásként is, az az ember nem fejlődésre született és slussz, infantilis attitűd. A másik oldal meg.. nagy fokú türelem kell a tapasztalanabb szint útbejárásának végignézéséhez. Mert hát engedni kell a saját tapasztalatok megszerzését, annak idejét, leülepedését, lecsengését. Az sem túl érett, ha megsértődik és nem látja be, hogy az útbejárás részint saját. Változhat persze, hogy ki melyik szegmenst akarja/tudja saját káron megélni és miben hallgat másokra. Nem is biztos, hogy kell hallgatnia másokra (a szubjektív élmény felülírhatja a másik, mások által felállított szinteket, irányokat).
[/quote]
Pl. azt tapasztalta, hogy korábban sokat számított a digitális SPDIF interfész esetében a korrekt impedanciájú, jó minőségű kábel, akkor az hasonló hatással lesz a Ethernet kábelen továbbított stream hangzására is.
[/quote]
Ehhez azért nagyon kezdőnek kell lenni, nem? Alapvetően nincs baj a jelenséggel, csak makacssággal ne párosuljon.

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: venomer »

wittao írta:
2019.12.31., kedd 13:45
Nekem anno azt tanitottak, hogy ha valaki rosszindulattal, celok nelkul csak a sajat (neha serult) lelki megnyugvasbol szurkalva kozelit felem akkor vagy ignoraljam, vagy ignoraljam.
Ez nekem is bejott. :napsut:
Mi van, ha csak társalgási alapot keres, csak ügyetlenül? Honnan tudod, hogy nem te soroltad be automatikusan a rosszindulatúak táborába, hogy jól ítélted meg? Az együttbólogatásnak is megvan a maga bukéja, de 1 percnél hosszabb, érdemi diskurzus oppozícióból adódik általában. Egymás körbenyalása egyenpotenciálon hamar kifullad. Nemkereskedővel való párbeszéd esetén.

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

Aszpirin írta:
2019.12.31., kedd 13:22
Nagyon óvatosan fogalmazol, nehéz ebbe így belekötni, tehát nem vita, csak megjegyzés az USB kapcsán: az USB egyik izokrón (közkeletű nevén USB Audio) módja (sem a szinkron, sem az aszinkron) a specifikáció szerint nem biztosítja a hibamentes adattovábbítást. Sőt, anno ugyanebben a topikban beidéztem a specifikáció azon részét, amely félreértelmezhetetlenül kifejezetten engedélyezi az “elviselhető” mértékű adatvesztést (viewtopic.php?f=4&t=6164&p=2401470&hili ... n#p2401470). Persze a “praktikusan” szó a mondatodban megteremti a kiskaput, amin az fér át, amit épp akarsz :D (“ In practice, the core bit error rate of the USB is expected to be small enough not to be an issue.”)
Az IP-vel természetesen egészen más a helyzet.... Ezért véleményem szerint nem érdemes az USB Audio-t és az IP-t egy mondatban összemosni.

Just my two pence, of course.
Viszont azt hozzá kell tenni, hogy amennyiben bithibás átvitelt tapasztalunk (ahogy asebestyen leírta pár poszttal korábban), az minden körülmények között egy pattogással együtt járó élmény lesz, amit mindenki észrevesz. Ez nagyon könnyen beláthatóan így van, elég megnézni/megérteni hozzá a PCM adatstruktúrát.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Picabia »

Aszpirin írta:
2019.12.31., kedd 13:22
juliush írta:
2019.12.31., kedd 11:48
i.) az aszinkron USB illetve a különböző Audio Over IP vagy TCP/IP megoldások aszinkronicitásából adódó, az otthoni rendszerekben előforduló, a technológia korlátok szempontjából gyakorlatilag elhanyagolható távolságokban megvalósítható praktikusan hibamentes bináris információtartalom továbbítást (gondolom ebben nincs vita),
Nagyon óvatosan fogalmazol, nehéz ebbe így belekötni, tehát nem vita, csak megjegyzés az USB kapcsán: az USB egyik izokrón (közkeletű nevén USB Audio) módja (sem a szinkron, sem az aszinkron) a specifikáció szerint nem biztosítja a hibamentes adattovábbítást. Sőt, anno ugyanebben a topikban beidéztem a specifikáció azon részét, amely félreértelmezhetetlenül kifejezetten engedélyezi az “elviselhető” mértékű adatvesztést (viewtopic.php?f=4&t=6164&p=2401470&hili ... n#p2401470). Persze a “praktikusan” szó a mondatodban megteremti a kiskaput, amin az fér át, amit épp akarsz :D (“ In practice, the core bit error rate of the USB is expected to be small enough not to be an issue.”)
Az IP-vel természetesen egészen más a helyzet.... Ezért véleményem szerint nem érdemes az USB Audio-t és az IP-t egy mondatban összemosni.

Just my two pence, of course.
Pontosabban az USB audo izokrón átvitele használhat szinkron, aszinkron vagy adaptív időzítést, de az aszinkron gyakorlatilag egyeduralkodó. Sajnos a protokoll nem teszi lehetővé az elveszett, hibás csomagok újraküldését, ami azért okozhat zavarokat :)
A csomag hibáját a vevő oldal detektálja, de tenni nem sokat tehet, legfeljebb eldobja.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 13:33
Annó TJ azt mondta nekem (nem PC kapcsán, de talán ide is illik), hogy majd figyeljem meg, ha egy hifi kereskedő/szakértő a beszélgető partnerem, akkor ha én a hang felől közelítem meg a kérdést, Ő műszaki paraméterekkel fog magyarázni, ha műszaki paraméterek felől, akkor a hanggal, és ez 99%-ban eddig be is jött. :D :smile53:
Ez bizony igaz. Sőt, minél inkább "szakmaibban" adja elő tudását/tapasztalatát egyik, vagy másik oldalról, annál erősebben. Ellenkező esetben tekintélyvesztettnek érezné magát a laikus tömegben.

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Picabia »

juliush írta:
2019.12.31., kedd 13:14
Szigorúan véve OFF vagy legalábbis túl általános lehet a topikban, de a "hifizés" mint hobbi szempontjából hogyan pozícionálnátok a műszakilag mérhető paramétereket, magyarázható okokat a szubjektíven hallható különbségekhez képest, mikor - úgy tűnik a PC alapú vagy hálózatos lejátszás esetében különösen - nem mindig korrelálnak?
A fórumon úgy tűnik, hajlamosak vagyunk az alábbi két szélsőséges pozíció valamelyikét felvenni:
  • A technikai felkészültségünk már van azon a szinten, hogy amit nem mérhetünk, az jó eséllyel nem is létezik, legalábbis nem hallható, tehát az kívánatos, hogy értsük vagy legalábbis törekedjünk arra, hogy megértsük, mit is tudunk mérni, magyarázni, igazolni műszakilag, és ezek hogyan befolyásolják az auditív élményt, hogy esetleg így menekülhessünk meg egy-egy hit, meggyőződés vagy épp meggyőzés alapján elkövetett "fejlesztésünk" utáni önigazolástól, netalán önámítástól, placebo hatástól.
  • A fülünk az abszolút mérvadó és el kell fogadnunk, amit tapasztalunk, vagy tapasztalni vélünk, még ha műszakilag megmagyarázhatatlannak tűnik is, egyszerűen a tudományok és technológiai ismereteink holtterébe helyezve a jelenséget, ezoterizálva vagy épp áltudományos magyarázatokat kreálva hozzá. Vagy akár jobb is nem összezavarni a dolgokat az értelmetlen mérésekkel.
Van esetleg egészséges középút?
Kellene legyen :)

Sokszor megesik, hogy adott technológia ismerete nélkül végzett "tuning" valóban változtat a hangon, csak végtelenül rosszabb költséghatékonysággal, mint egy műszakilag megfelelő megoldás. Itt aki örül az eredménynek bizonyítva látja az igazát, hiszen a változás számára minőségjavulást hozott és nem szereti meghallgatni az illúzióromboló kritikai megjegyzéseket. A másik fél meg pöfög, mert nonszensznek érzi az egészet, rosszabb esetben megsértődik, mert nem hallgatnak rá.

Az is gond néha, hogy ha valaki elméleti háttér nélkül (ami nem elvárás, hiszen bármi máshoz meg ő ért jobban) abba a hibába esik, hogy általános tapasztalások alapján próbál bizonyos jelenségeket megérteni, vagy befolyásolni. Pl. azt tapasztalta, hogy korábban sokat számított a digitális SPDIF interfész esetében a korrekt impedanciájú, jó minőségű kábel, akkor az hasonló hatással lesz a Ethernet kábelen továbbított stream hangzására is.

Továbbra is a nyitottságban és az egymás segítésében bízom.

Magam részéről örülök neki, ha valakinek jobb lesz a saját rendszere a kommersz alaplap analog táplálásától, nem is várok korrekt mérési jegyzőkönyvet, vagy elvi indoklást hozzá. Ez határozottan nem vonatkozik azokra, akik méregdrága kereskedelmi terméket adnak el azoknak akiben nincs meg az egészséges kételkedés és tudás.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Annó TJ azt mondta nekem (nem PC kapcsán, de talán ide is illik), hogy majd figyeljem meg, ha egy hifi kereskedő/szakértő a beszélgető partnerem, akkor ha én a hang felől közelítem meg a kérdést, Ő műszaki paraméterekkel fog magyarázni, ha műszaki paraméterek felől, akkor a hanggal, és ez 99%-ban eddig be is jött. :D :smile53:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2019.12.31., kedd 11:48
i.) az aszinkron USB illetve a különböző Audio Over IP vagy TCP/IP megoldások aszinkronicitásából adódó, az otthoni rendszerekben előforduló, a technológia korlátok szempontjából gyakorlatilag elhanyagolható távolságokban megvalósítható praktikusan hibamentes bináris információtartalom továbbítást (gondolom ebben nincs vita),
Nagyon óvatosan fogalmazol, nehéz ebbe így belekötni, tehát nem vita, csak megjegyzés az USB kapcsán: az USB egyik izokrón (közkeletű nevén USB Audio) módja (sem a szinkron, sem az aszinkron) a specifikáció szerint nem biztosítja a hibamentes adattovábbítást. Sőt, anno ugyanebben a topikban beidéztem a specifikáció azon részét, amely félreértelmezhetetlenül kifejezetten engedélyezi az “elviselhető” mértékű adatvesztést (viewtopic.php?f=4&t=6164&p=2401470&hili ... n#p2401470). Persze a “praktikusan” szó a mondatodban megteremti a kiskaput, amin az fér át, amit épp akarsz :D (“ In practice, the core bit error rate of the USB is expected to be small enough not to be an issue.”)
Az IP-vel természetesen egészen más a helyzet.... Ezért véleményem szerint nem érdemes az USB Audio-t és az IP-t egy mondatban összemosni.

Just my two pence, of course.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: juliush »

Szigorúan véve OFF vagy legalábbis túl általános lehet a topikban, de a "hifizés" mint hobbi szempontjából hogyan pozícionálnátok a műszakilag mérhető paramétereket, magyarázható okokat a szubjektíven hallható különbségekhez képest, mikor - úgy tűnik a PC alapú vagy hálózatos lejátszás esetében különösen - nem mindig korrelálnak?
A fórumon úgy tűnik, hajlamosak vagyunk az alábbi két szélsőséges pozíció valamelyikét felvenni:
  • A technikai felkészültségünk már van azon a szinten, hogy amit nem mérhetünk, az jó eséllyel nem is létezik, legalábbis nem hallható, tehát az kívánatos, hogy értsük vagy legalábbis törekedjünk arra, hogy megértsük, mit is tudunk mérni, magyarázni, igazolni műszakilag, és ezek hogyan befolyásolják az auditív élményt, hogy esetleg így menekülhessünk meg egy-egy hit, meggyőződés vagy épp meggyőzés alapján elkövetett "fejlesztésünk" utáni önigazolástól, netalán önámítástól, placebo hatástól.
  • A fülünk az abszolút mérvadó és el kell fogadnunk, amit tapasztalunk, vagy tapasztalni vélünk, még ha műszakilag megmagyarázhatatlannak tűnik is, egyszerűen a tudományok és technológiai ismereteink holtterébe helyezve a jelenséget, ezoterizálva vagy épp áltudományos magyarázatokat kreálva hozzá. Vagy akár jobb is nem összezavarni a dolgokat az értelmetlen mérésekkel.
Van esetleg egészséges középút?
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

fapaci írta:
2019.12.31., kedd 11:57
asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 11:17
Feri, és ebben a multi-dimenziós rendszerben az egyszerű vidéki hifin zenét hallgató ember, korlátozott anyagi és időráfordíthatósági tényezőkkel, kapcsolati rendszerekkel miként tud eligazodni, szerinted? Mi lehet a kapaszkodó, az origo, ahonnan el lehet indulni és ahová vissza lehet térni, ha úgy adódik?
A füle. Az emberi kíváncsiság klassz dolog, de reménytelen vitákban kapálózva sok éve szenvedünk attól e fórumon is, hogy az emberek többsége alapvető fizikai jelenségekkel sincs tisztában, ellenben imádnak vitázni róluk. Rosszabb esetben felkapnak egy számukra szimpatikus paramétert (elektromos ellenállás, damping factor, S/N viszony, frekvenciaválasz, stb.) és mindent azzal próbálnak megmagyarázni, ami általában komikus erőlködésbe csap át. Természetesen nem szükségeltetik fizikusnak lenni az élvezetes zenehallgatáshoz, a készülékek működését sem kell érteni hozzá, nem is számonkérésként írom az említett fogyatékosságokat, de ahogy Kaef is írta, ezek a kérdéskörök sokkal komplexebbek annál, mint hogy 2-3 mondatos fórumposztokban ki lehetne fejteni. Nem értem, egy laikusnak miért van szüksége szakmai indoklásra. Miért nem támaszkodik a saját fülére? Vagy hallja, vagy nem. Vagy megér neki annyit, vagy nem. Ezek nem változnak az indoklás által.
A fül klassz dolog, nekem is van, 2 is. :D Igaz, rossz nyelvek szerint dallamsüket (legalábbis egy bizonyos ideje). :D
A kábeles topicban leírt saját esetem, miszerint egy kisebb adatküldésnél jobb hangúnak vélt kábel, nagyobb adatmennyiségnél csúnya pattogással büntetett, felvet kérdéseket. Tudomásom szerint ezzel nem vagyok egyedül.
Pro Audioban, ahol a hangból élnek az emberek, és általában fülük is van hozzá (ha nem is a szomszéd szobában elhelyezett kék golyók meghallására kihegyezve) ott valamiért el tudják magyarázni az énekesnek, gitárosnak, stb miért fontos a jel-zaj viszony, a latency, az iránykarakterisztika vagy akármelyik műszaki paraméter, anélkül hogy a fogadó oldal fizikus lenne, műszakilag ők is laikusok. Lehet ott van a különbség, hogy ott az adó oldal el szeretné magyarázni, meg szeretné értetni, a fogadó meg nem akar okosabb lenni és meg szeretné érteni. Vagy nem?
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

mgus írta:
2019.12.31., kedd 12:11
Ha nem tűnt még fel valakinek ez nem ocó kábelezésről szól, rendszer szintű kábelezés. Mitől szól jobban talán Pang megmondja ha akarja, minden esetre tágra nyílt buxával kell érkezni. :D
A tágra nyílt buksza minden bizonnyal szerepet játszik a jobb hangban :D Ez már csak egy ilyen műfaj.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: mgus »

Egy video, aki bele akar mélyedni a digitális világba:

youtu.be/jBYZTTErTY8
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

robi20064 írta:
2019.12.31., kedd 12:41
kaef2 írta:
2019.12.31., kedd 10:19
asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 10:10


Ha az eszköz galvanikusan le van választva a hálózat felől jövő zavarok szempontjából, akkor végülis az a kérdés, hogy a digitális technika a készüléken belül mennyit/mit befolyásol/ront az analóg fokozatokon?
illetve, hogy az optikai interfész aktiv elektronikája ront-e annyit, amit a galvanikus leválasztás hoz?
Nagyon vegyesek a tapsztalataim, pedig igen sokféle optikai megoldást kipróbáltam az elmúlt 3 évben, de hosszabb távon egyik sem maradt a rendszerben.
Felig off, csak nem megerkezett az EtherRegen? ;)
De, megjött, sajnos még a vámosok tesztelgetik. Talán majd pénteken kijön.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: mgus »

Ha nem tűnt még fel valakinek ez nem ocó kábelezésről szól, rendszer szintű kábelezés. Mitől szól jobban talán Pang megmondja ha akarja, minden esetre tágra nyílt buxával kell érkezni. :D
Csatolmányok
Aries-Cerat-Dual-Switch-achterkant-1.jpg
Aries-Cerat-Dual-Switch-achterkant-1.jpg (45.24 KiB) Megtekintve 2301 alkalommal
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

asebestyen írta:
2019.12.31., kedd 11:17
kaef2 írta:
2019.12.31., kedd 10:55

1. Nem ismerem a Paul Pang switchet. Nem is lesz ilyenem. (( Egy másik, ettől még vadabb megoldású switch várja a vámon, hogy a Fedex végre kihozza)). :)

2. Nincs mérőműszerem
2.1. Miért is pont a jel-zaj?

3. Nem hiszem hogy bármilyen jel - zaj viszony mérés bármit is elárulna az auditiv hatásairól. Mennyivel lenne jobb, ha azt írnám hogy (mondjuk) 2 dB-el jobb a jel-zaj viszony?

4. Vagyis azt gondolom, hogy ilyen típusú mérésnek (szerintem) nincs értelme a rendszer egészének, a hangzásnak a szempontjából. Eszköz tervezői, gyártói szinten valószínűleg igen, de én egyik sem vagyok, csak zenét szeretnék otthon hallgatni.

5. Amikor valaki egy bizonyos típusú mérést keres mint a várható "jóság" mérőszámát, akkor abból számomra csak annyi derül ki, hogy ő nem abban a bonyolult, több ismeretlenes "multi-dimenziós" rendszerben látja az otthoni zenehallgatás technikai hátterét, mint én. Ezzel semmi baj nincs, semmiképpen sem akarok senkit arról meggyőzni, hogy olyannak lássa, mint én. Csupán jelzem, hogy számomra ezek a kérdések annál bonyolultabbak, mint amit egy eszköz egy bizonyos mérése jelentene.
5.1. Ráadásul a szokások szerint elvégzett mérések túlnyomó többsége nem üzemi, hanem labor körülmények között történik (lásd süketszoba, műterhelés, stb).

6. Ha szabadna megjegyeznem, igyekeztem nem "lózungokba menekülni", ha mégis annak tűnt amit írtam, akkor sajnálom, hogy untatom vele a nagyérdeműt. A rövidrefogásnak lehet akár ez is a következménye.

7. Ez már kezd erősen off lenni ebben a topikban.
Feri, és ebben a multi-dimenziós rendszerben az egyszerű vidéki hifin zenét hallgató ember, korlátozott anyagi és időráfordíthatósági tényezőkkel, kapcsolati rendszerekkel miként tud eligazodni, szerinted? Mi lehet a kapaszkodó, az origo, ahonnan el lehet indulni és ahová vissza lehet térni, ha úgy adódik?
1. Meg kell keresni azt a hangfal - szoba akusztika - hallgatási pozíció - hangerő kombinációt, ami teljesen átlagos kábelezéssel is jól tudunk hallgatni. Bármilyen forrásról. Sok türelemmel. Lehet akár aktív is.

2. Ha ez megvan, és van bármilyen számítógép a lakásban akkor tegyünk rá valamilyen USB stickről is futtatható Linux audio OS-t (vagy csináljunk belőle dual bootost), vegyünk mellé egy jó minőségű nem túl drága USB DAC-ot (iFi Nano például vagy valamilyen pro konvertert például Focusrite), aminek van beépített hangerő szabályozása és a kimenetét küldjük vagy az erősítőre vagy az aktiv hangfalra.

3. Az aktiv hangfalak sok szempontból nagyon jó választások lehetnek, ha valaki egyszerű, nem az erdőben elveszős rendszert szeretne, a stúdió monitorok pedig úgy vannak általában kitalálva, hogy jól tűrik a felületek közelségét, könnyen lehet őket polcra és akár asztalra is tenni. A Presonus R sorozatat nagyon jól szól, viccesen kevés pénzért. Például.

4. A kábelezésnek elegendő egy Klotz vagy hasonló minőségű mikrofonkábel, RCA vagy XLR csatikkal szerelve, attól függően mi a kimenete a DAC-nak. Van a Klotznak olcsó de jó USB kábele is, azt is érdemes megvenni, ha jól emlékszem 3e ft nagyságrendjében van az ára a 1,5m-es darabnak.

5. Fizessünk elő a Tidalra.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”