Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Pc alapú audio lejátszás

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Azt tudja esetleg valaki, hogy ha egy raspberry-n volumio vagy valami hasonló olyan oprendszer fut, amivel lehet streamelni (pl sotify-t), akkor tudok vele internetrádiót is hallgatni?
Nagyon köszi!

Avatar
tsilver2
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2018.04.13., pén. 17:24
Értékelés: 33

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: tsilver2 »

:tutiok:

Avatar
Saughassy
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2015.09.17., csüt. 12:05
Értékelés: 175

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Saughassy »

tsilver2 írta:
2021.01.20., szer. 08:12
van valakinek ötlete, hogy mit kellene beállítani, mert egyik napról a másikra a BubbleUPnP "elfelejtette a NAS-t. meg sem jelenik a listában nem lehet kiválasztani.
Korábban tökéletesen ment , újraindítás, újra install nem segített. (AudioPC-win, Jriver/tidal combót vezérelne
Indítsd újra a dlna csomagot a nason, vagy ha nem tudod melyik az, az egész nast. Nekem a Samsung smart tevem csinál ilyet parhavonta, és bár a többi eszköz továbbra is látja, megis ez a megoldás.

Avatar
tsilver2
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2018.04.13., pén. 17:24
Értékelés: 33

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: tsilver2 »

van valakinek ötlete, hogy mit kellene beállítani, mert egyik napról a másikra a BubbleUPnP "elfelejtette a NAS-t. meg sem jelenik a listában nem lehet kiválasztani.
Korábban tökéletesen ment , újraindítás, újra install nem segített. (AudioPC-win, Jriver/tidal combót vezérelne

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

wittao írta:
2021.01.18., hétf. 18:56
Nem ajanlat volt. Lehetoseg, hogy kielegitsd a vagyadat, hogy magyar gyarto keszuleket teszteljek Amir-ek, ahogy szeretned (nem feltetlenul a mienket, barki szivesen fogadna Teged a hazai gyartok kozul, ha azzal a cellal veszed meg a keszuleket, hogy megmeressen egy ilyen teszten).
Egyebkent az altalad emlitettek kozul egyedul a Lyngdorfnak talalhato termeke, a lista masodik feleben (narancs mezo). Az nem gond, hogy ugy elegge nem tartozik a jok koze szerintuk, amit valasztanal?
Nem vagyok hülye sem annyira gerinctelen, hogy csak azért vegyek meg valamit, hogy megmérjék, aztán meg visszaküldjem az eladónak valami indokkal.

Ha Lyngdorf TDAI-3400-ra gondolsz, akkor semmi baj a SINAD-al, a végfokok 9x százaléka is ennyit vagy ennél kevesebbet tud. Ha pedig megnézed a multitone32 vagy a jitter méréseket, akkor ott jó eredményeket kapsz. Amiért nem venném meg az a végfok minősége. Ugyanakkor a processzoruk a room perfect rendszerrel megfontolásra érdemes lehetőség.

Gyakorlatilag a 3 márka amit említettem a kiemelkedő minőségű szobakorrekció miatt jöhetne szóba nálam. Ezekkel talán csak a PC-s dirac veheti fel a versenyt, egy minőségi DAC-al összelőve. Az ugye olcsóbb, viszont előjönnek a szokásos htpc szívások.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

wittao írta:
2021.01.17., vas. 18:50
Vagy ha ennyire szeretnel egy merest hazai gyarto termekerol, beruhazhatsz a mi dacunkra, pc-nkre vagy eppen mas magyar gyarto ilyen termekere es akkor elkuldheted, es buszke magyarsaggal tolthet el a tudat, te is tettel az ugy erdekeben! Mert eddig csak ugy nez ki, hogy beszologatas megy, az asztalra pedig nincs lehelyezve egy porteka sem.
Kössz, de nem élek az ajánlattal. Ha rászánnék ennyit, akkor már Lyngdorf, Trinnov vagy Storm audio megoldásokat választanék.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

robi20064 írta:
2021.01.17., vas. 19:26
Mellekesen jegyzem meg hogy voltak mar tesztelve dragabb termekek is az ASR-en ahol a meresek nem indokoltak a tobb ezer dollaros arcedulat (nem a PS Audio es TotalDAC), de Amir megsem kotott bele az arba, vagy a kinezet vagy mas szubjektiv szempontra hivatkozva vagy ki sem tert ra, de ettol fuggetlenul az ajanlott kategoriaba tette. Nagyjabol ennyit a teljesen fuggetlen megkozelitesrol.
Gondolom megvolt az oka rá. De ehhez tudni kéne, melyik termékről volt szó.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: alto »

Quetz írta:
2021.01.17., vas. 18:16
robi20064 írta:
2021.01.17., vas. 17:14
Komolyan erdekelne hogy mire szamitasz. Ha teszem azt kikuldenek egy AK4499-re epulo DAC-ot es az +-2 SINAD lesz az utoljara tesztelt Gustard, Topping, Matrix-tol az mit mutat meg szamodra? Hogy sikerult egy referencia nyakot az AK kore rakni mert egyenlo a kinai dacok meresevel? Hogy bun rossz mert 2-vel alacsonyabb? Es ezekbol az kovetkezne hogy ha a Core 2x dragabb mint a kinai ugyan olyan SINAD mellett akkor jobb nem lehet csak feleslegesen draga? Mire szamitasz?
Arra számítottam volna, hogy büszkék lehetünk arra, hogy egy magyar termék is felkerül a Mola Mola és Matrix Audio mellé az élbolyba.

De Wittao egyértelművé tette, hogy nincs üzleti érdekük abban, hogy egy független tesztelő mérési eredményeket tegyen közzé a termékükről. Hogy miért tartózkodnak egy ilyen megmérettetéstől, van-e köze a termék műszaki tartalmához, annak eldöntését mindenki saját fantáziájára bízom.
Villamosmérnökként mondom, hogy ezek a mérési eredmények szinte semmit nem mondanak el a hangminőségről. Persze ha valami gyalázatosan rossz eredmény születik, az gyanúra ad okot, de egy kiváló mérési eredmény semmilyen garanciát nem jelent a hangminőségre. Szerintem egy magyar gyártó arra legyen inkább büszke, hogy ha kedvelik és meg is veszik a termékeit, ha sikerül külföldi piacokon is megvetnie a lábát (na ez az igazi kemény dió, nem sokaknak sikerült ez eddig), vagy ha mondjuk egy 6Moons tesztben megjelenik a terméke, amit nem mellesleg nagyságrendekkel többen ismernek és olvasnak, mint a hivatkozott mérés fetisiszta oldalt.
Véleményem szerint az még messze nem nevezhető gyártónak, aki a DAC chip gyártó által közzétett referencia kapcsoláshoz tesz egy tápot, pár csatlakozót, bedobozolja, és piacra dobja direkt értékesítéssel, kihagyva a viszonteladókat, hogy véletlenül se lehessen meghallgatni vásárlás előtt. Ez nem fejlesztés, csak koppintás.
Járt már nálam jópár ezekből top mérési eredmény produkáló kínai csodákból a tulajdonosaikkal együtt, akik ledöbbentek, amikor meghallották, hogy is szól egy többéves valódi mérnöki fejlesztés eredményét maga mögött tudó komolyabb berendezés.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Sajnos a szokásos mérések egy bizonyos határérték alatt egyáltalán nem korrelálnak a hangminőséggel. Másféle méréseket kellene bevezetni, de ezt nem akarják az AES-ben (Audio Engeneering Society) sem. Ezért nem marad más hátra, mint hallgatni a cuccokat és keményen hinni, hogy mi a jó és mi nem. A meghallgatási protokollok is totál elavultak, vagy inkább, sose voltak megfelelőek. mély, közép, magas, felbontás, sztereo tér, zaj, PRAT (Pace, rhythm, and Timing), oszt jónapot. Ebből sose lesz egyértelmű semmi az audioban, és ez a gyártók többségének alapvető érdeke. Van olyan cucc, amiről nem mondtak volna valaha valami nagyon pozitívat? Közben meg totál gáz?
Elméletileg van olyan minőségi kaszt, amelynek tagjait nyugodtan lehet bárhogy összeállítani, jól fog szólni, nem kell szinergiára meg a fejfájásra hivatkozni.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

robi20064 írta:
2021.01.17., vas. 17:14
Komolyan erdekelne hogy mire szamitasz. Ha teszem azt kikuldenek egy AK4499-re epulo DAC-ot es az +-2 SINAD lesz az utoljara tesztelt Gustard, Topping, Matrix-tol az mit mutat meg szamodra? Hogy sikerult egy referencia nyakot az AK kore rakni mert egyenlo a kinai dacok meresevel? Hogy bun rossz mert 2-vel alacsonyabb? Es ezekbol az kovetkezne hogy ha a Core 2x dragabb mint a kinai ugyan olyan SINAD mellett akkor jobb nem lehet csak feleslegesen draga? Mire szamitasz?
Arra számítottam volna, hogy büszkék lehetünk arra, hogy egy magyar termék is felkerül a Mola Mola és Matrix Audio mellé az élbolyba.

De Wittao egyértelművé tette, hogy nincs üzleti érdekük abban, hogy egy független tesztelő mérési eredményeket tegyen közzé a termékükről. Hogy miért tartózkodnak egy ilyen megmérettetéstől, van-e köze a termék műszaki tartalmához, annak eldöntését mindenki saját fantáziájára bízom.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

diagnet írta:
2021.01.17., vas. 16:15
Egyszerűen csak a múltbéli megtörtént esetek végtelen ismétlődéséből levont tanulság.

Tartok tőle, olyan esetkhez kapcsolsz hozzá, amikben nem voltam résztvevő. :)
A módszer keresés alatt a kábelek, routerek, külső tápok és egyéb részegységek cserélgetését értitek? Mert másról eddig nem szólt a történet.

Én a magam részéről régebben nekifutottam az audiopc dolognak, de nem vált be akkor számomra. Sokáig CD futóművek voltak nálam a forrás eszközök, később hálózati lejátszó, pl Auralic. Aztán újra megpróbáltam az audiopc-t, mert egyrészt kíváncsi voltam, másrészt ez adja a legnagyobb mozgásteret számomra hang és egyéb multimédiás alkalmazások tekintetében. Itt hangban az egyértelmű és számomra vitathatatlan előrelépést a Karuna USB-spdif konverter hozta. Ezzel teljesen kilép a dolog a lehet, mintha határ mögül. Sok számomra érdekes hozadéka lett a konverter beiktatásának, pl hogy minden eszköz jobban szól rajta keresztül, de a forráseszközök közti különbségek nőttek és nem csökkentek a használatával. Ez engem meglepett, bevallom. Jött egy újabb PC, sokkörös lineáris táppal, órajelgenerátorok, stb, stb. Ez nem hozott akkora javulást az én rendszerembe, mint amit vártam tőle, vagy amit az árkülönbség (3x) indokolna talán. Viszont a csupaszított, optimailzált Win10 után a Linux (Elementary OS) ismét számomra valid javulást hozott. Ezt én részben a Linux megszakítás kérelem kezelésével, a folyamatok számára lekötött fix idők használatával magyarázom (lehet rosszul) önmagamnak. Az audiofil cat8 kábel számomra nem hozott semmi hangbéli eltérést, egy későbbi nagyobb átvihető sávszélesség lehetősége viszont benne van a régi cat5e-hez képest. Sok routert, switchet nem próbáltam és nem is tervezem.
Módszerek alatt részben bizonyos egységek cseréjét, izolálását, részben eltérő protokollok használatát, részben fizikai leválasztásokat értek, de ezeket már írtam.
Erre a hibahatárra nem vagytok ráhatással. A fejlesztők, gyártók határozták meg. Szélsőséges esetben át lehet lépni a küszöböt, pl. a most divatba hozott többrouteres földhurkos szórakozással, de javítani nem fogtok a platformok alapvető tulajdonságain és a hifis felhasználást illető konstrukciós hiányosságain.
Ilyeneket nem használok.
Ahhoz ismerni kell a rendszerek fizikai és logikai működését. De amíg egy lejátszó szoftver(akár csak keretprogram) , vagy usb kábel cserétől "nyugodtabb" lesz a hang, kijelenthető, hogy a felhasználók 99%-nál ezek a feltételek nem adottak.

A rossz műszaki kivitelű USB kábel jelentősen tud rontani a hangon, akár adatátviteli hibát is tud okozni.

Sehol nem olvastam még itt erre működő "objektív" javaslatokat. Olyanokat viszont igen, hogy i7 meg i9 processzorokat kell venni, mert sokkal jobban szólnak. A valóságban pedig úgy működik, hogy ha pl. egy ilyen modern PC-t (c-state p-state off ide, vagy oda) megterhelsz egy dvb-t képes TV közelében, akkora zajt generál, hogy elmegy a vétel.
Persze az audio célra történő felhasználás esetében ezt többnyire nem venni észre, de csak azért, mert a gyártók, beszállítók gondoskodtak a megfelelő csatolófelületek kialakításáról és az áramkörök védelméről. Amelyik meg nem, azzal otthon már nem tudtok mit kezdeni. (A lineáris PSU cserével nincs elintézve a dolog, mivel a CPU és RAM feszt nem az állítja elő. Ezeket a mV pontosságú nagyáramú áramköröket nem viheted el a cpu mellől.
Pedig azért előfordult már olyan, ami nálam is működött, de lehet volt olyan is, ami nálam nem lépte át a küszöböt, de egy másik rendszerben igen. Manapság már több itthoni konstruktőr is készít pl USB kártyát 0-ról. Tehát nekik van azért ráhatásuk a védelemre és a csatolófelületekre minden szempontból, tény, hogy nekem nincs.
A lenáris PSU pl az egyik olyan dolog, amit előzőleg is írtam, hogy csökkentsük a zajforrások számát, ha már teljesen nem tudjuk őket kivenni a rendszerből, lásd alaplapi szabályzók, amit írsz.
Ahhoz az idealizált állapothoz, melyet annyira próbáltok ráeröltetni a mai PC-s világra a '90-es évek végén lehettetek volna legközelebb valami kiszuperált 6xx szériás power macintosh-sal. Most viszont már úgy hat, mint mikor az amerikai filmekben éjjel V8-as dodge chargerrel nyomoznak, de azért lekapcsolják a lámpát, hogy ne vegyék észre őket.
Kérlek idézz tőlem olyan sort, ahol próbálom ráerőltetni a mai PC-s világra az elképzeléseimet. :) Én egy egyszerű felhasználó vagyok, én is a sötétben tapogatózom, van ami beválik számomra és van ami nem vagy nem annyira. Szeretném érteni, hogy mi miért lesz úgy, ahogy. Legalább némi rálátást szeretnék, hisz nyilván fejlesztői mélységekbe nem fogok belelátni és egy jó részét valószínűleg nem is érteném egyből, bizonyos területeken mélyebbre kéne ássak hozzá.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2021.01.16., szomb. 23:04
a kérdés csak az, hogy ezen műveletek során keletkezhettek-e, illetve eljuthattak-e egyéb a dekódolást, rekonstrukciót fizikailag befolyásoló hatások, az átalakító belső időzítéseit, a DAC linearitását moduláló zajok, torzítások formájában.
A kérdés szerintem nem az, hogy keletkezhettek-e (mert erre a válasz IGEN), hanem hogy mennyi keletkezett, és szerintem itt van a kutya elásva.

(azért azt talán elég sokunk tapasztalta már, hogy digitális futómű és digitális futómű között bizony van különbség, vagy akár egy ultraalacsony zajú lineáris tápolás mennyit tud javtani egy digitális készülék /igen, főleg a DAC/ hangján, és a többi és a többi... ezek mind arról szólnak, hogy minél kevesebb ilyen, a rekonstrukciót befolyásoló hatás, zaj, torzítás keletkezik a "tisztán digitális" oldalon, annál jobb - legalábbis hacsak valaki pont ezen hatások eredményét nem érzékeli jobbnak)

Just my two pence.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 509
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: diagnet »

asebestyen írta:
2021.01.16., szomb. 18:31


Nagyon-nagyon előreszaladtál, már az első mondatban, ezért az egész hipotézist rossz alapokra építetted fel. :)
Egyszerűen csak a múltbéli megtörtént esetek végtelen ismétlődéséből levont tanulság.
Semmilyen alaptézist nem állítottunk fel, sőt! Egyenlőre ott tartunk, hogy módszereket keresünk arra, hogy bizonyos szubjektíve vélelmezett analóg hangbéli változásokat össze tudjunk kötni objektíve fizikai, esetleg logikai, digitális megvalósításokkal.

A módszer keresés alatt a kábelek, routerek, külső tápok és egyéb részegységek cserélgetését értitek? Mert másról eddig nem szólt a történet.
Mi most azt keressük, hogy hol van a modellezés azon hibahatára, ami már nem fáj, amikor a digitális modellből ismét analógot csinálunk.

Erre a hibahatárra nem vagytok ráhatással. A fejlesztők, gyártók határozták meg. Szélsőséges esetben át lehet lépni a küszöböt, pl. a most divatba hozott többrouteres földhurkos szórakozással, de javítani nem fogtok a platformok alapvető tulajdonságain és a hifis felhasználást illető konstrukciós hiányosságain.
Keressük azokat a pontokat, ahol fizikailag vagy logikailag szét lehet választani rendszereket, bizonyos hibák elől elzárni az utat, lehetőleg úgy, hogy nem generálunk helyette másik hibát.
Ahhoz ismerni kell a rendszerek fizikai és logikai működését. De amíg egy lejátszó szoftver(akár csak keretprogram) , vagy usb kábel cserétől "nyugodtabb" lesz a hang, kijelenthető, hogy a felhasználók 99%-nál ezek a feltételek nem adottak.
Amit írsz, hogy a processzor rángatja a tápot, az pont egy olyan dolog, ami objektíve kezelhető, jó részben még az informatika fennhatósága alatt, és már nem is rángatja annyira. És ha még átlépünk kicsit a - mondjuk - hifibe, akkor az se mindegy milyen tápot próbál rángatni. Pont ezeket a megoldásokat keressük, próbálgatjuk itt. És igen, ha egy eszközt leválaszthatok, ami nem rángat pluszban, az általában jó, főleg ha ugyanolyan spektrumú zajt is generál, mint a berendezés másik alkatrésze(i), ez is a zajcsökkentés egyik módja.
Sehol nem olvastam még itt erre működő "objektív" javaslatokat. Olyanokat viszont igen, hogy i7 meg i9 processzorokat kell venni, mert sokkal jobban szólnak. A valóságban pedig úgy működik, hogy ha pl. egy ilyen modern PC-t (c-state p-state off ide, vagy oda) megterhelsz egy dvb-t képes TV közelében, akkora zajt generál, hogy elmegy a vétel.
Persze az audio célra történő felhasználás esetében ezt többnyire nem venni észre, de csak azért, mert a gyártók, beszállítók gondoskodtak a megfelelő csatolófelületek kialakításáról és az áramkörök védelméről. Amelyik meg nem, azzal otthon már nem tudtok mit kezdeni. (A lineáris PSU cserével nincs elintézve a dolog, mivel a CPU és RAM feszt nem az állítja elő. Ezeket a mV pontosságú nagyáramú áramköröket nem viheted el a cpu mellől.

Ahhoz az idealizált állapothoz, melyet annyira próbáltok ráeröltetni a mai PC-s világra a '90-es évek végén lehettetek volna legközelebb valami kiszuperált 6xx szériás power macintosh-sal. Most viszont már úgy hat, mint mikor az amerikai filmekben éjjel V8-as dodge chargerrel nyomoznak, de azért lekapcsolják a lámpát, hogy ne vegyék észre őket.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2021.01.17., vas. 16:22-kor.
Ok: elrontott idézetszintek javítása

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

ZolaBA írta:
2021.01.17., vas. 05:20
asebestyen írta:
2021.01.16., szomb. 18:31
Egyenlőre ott tartunk, hogy módszereket keresünk arra, hogy bizonyos szubjektíve vélelmezett analóg hangbéli változásokat össze tudjunk kötni objektíve fizikai, esetleg logikai, digitális megvalósításokkal.
Nagyon jó. Keressünk módszereket amivel egyszerűen, olcsón tesztelhető a forrás PC változás hatása.
Tessék egy javaslat: folyamatos zene lejátszás alatt terheld le a gépet. Vannak erre programok, de az is tökéletes ha egymás után elindítasz 5-10 programot egyszerre. Én pl. a tálcán lévő programokat szoktam elindítani. Ez leterhel procit, disket, hálózatot.
- ha hallasz különbséget a hangban, az okot ad a további vizsgálatra: háttérben futó programok, lemezkezelés (ramdisk), stb.
- ha nem hallasz ... nos, zárjuk rövidre azzal, hogy ne aggódj, nincs sem veled sem a rendszereddel baj.
A furmarkot illetve a prime 95-t tudnám ajánlani e célra, mindkettő a torture teszt kategóriában versenyez.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

wittao írta:
2021.01.16., szomb. 22:52
Nem nagyon akarok bele vau-vau, azt megkerdezhetem mennyi audioPC (hardver-szoftver) termek tervezese, gyartasa, osszerakasa, merese, ertekesitesevel a hatad mogott fogalmazod meg ezeket a hatarozott kijelenteseket?
Hasznalsz ilyen forraskeszuleket?
Én személy szerint nagyon kíváncsi lennék rá, hogy mit mutatna az általatok készített DAC és Audio PC ASR-es mérése. A kérdés, hogy mikor külditek Amirnak atesztpéldányt?
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Online
Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

asebestyen írta:
2021.01.16., szomb. 18:31
Egyenlőre ott tartunk, hogy módszereket keresünk arra, hogy bizonyos szubjektíve vélelmezett analóg hangbéli változásokat össze tudjunk kötni objektíve fizikai, esetleg logikai, digitális megvalósításokkal.
Nagyon jó. Keressünk módszereket amivel egyszerűen, olcsón tesztelhető a forrás PC változás hatása.
Tessék egy javaslat: folyamatos zene lejátszás alatt terheld le a gépet. Vannak erre programok, de az is tökéletes ha egymás után elindítasz 5-10 programot egyszerre. Én pl. a tálcán lévő programokat szoktam elindítani. Ez leterhel procit, disket, hálózatot.
- ha hallasz különbséget a hangban, az okot ad a további vizsgálatra: háttérben futó programok, lemezkezelés (ramdisk), stb.
- ha nem hallasz ... nos, zárjuk rövidre azzal, hogy ne aggódj, nincs sem veled sem a rendszereddel baj.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

juliush írta:
2021.01.16., szomb. 23:04

Nincs olyan, hogy "analóg valóság"! Csak a Valóság van a benne időben -legalábbis makroszkópikus szinten- folytonosnak tekinthető folyamataival, többek között a hangok keletkezésével és terjedésével.
A hangrögzítés során nem "modellezünk" - ennek a kifejezésnek már önmagában negatív, mesterségesen létrehozott, szintetizált konstrukcióra utaló felhangja van! Méréseket hajtunk végre és ezek eredményét rögzítjük, ha szükséges különböző eljárásokkal processzálva, kódolva, majd a lejátszás során ebből próbáljuk reprodukálni a mért folyamatot.
Az "analóg" hangrögzítés esetén a mérési eredményt egy az eredeti folyamat állapotával időben folytonosan analóg (=arányos, megfelelő) mechanikus és/vagy elektromágneses jellel rögzítjük, a hordozó médium és az alkalmazott berendezések fizikai sajátosságaiból adódó sávszélességgel és zajjal.
A "digitális" esetén a periódikusan elvégzett mérések (mintavételek) számszerűsített és a rendelkezésre álló bináris helyiértékek által kínált pontossággal kerekített (kvantált) értékeinek kódolt rögzítésével. Ez utóbbi minden információt tartalmaz ahhoz, hogy a mintavételi frekvencia felében sávhatárolva és a számábrázolás finomságától függő zajjal rekonstruáljuk az eredeti folyamatot.
Ez a rekonstrukció korántsem egyszerű, magától értetődő folyamat, pontosságát számos tényező befolyásolja, a visszaállítás során alkalmazott órajel időzítésétől, az adott pillanatbéli jelamplitúdót realizáló áramkör linearitásán át, a végső folytonos, analóg jel előállításáért felelős rekonstrukciós szűrő viselkedéséig, különösen a hallható tartományban.
A valóság analóg viselkedésű, ha így jobban tetszik. Más jellegűek a hibái, mint a digitális világé. Nem jobb egyik a másiknál, mások.
Már az AD konverzió előtti analóg szűrő sem ideális viselkedésű, hisz pl nem végtelen meredekségű, stb, stb. Minden fázisában a felvételnek és a visszajátszásnak is vannak kritikus pontok. Érdekes módon azonban az emberek bizonyos hibatípusokat nagyobb léptékük ellenére kisebb hibának élnek meg, kevésbé zavarja őket, mint egy másik hiba század akkora mértékét. Ebben biztos van megszokás is, illetve biztosan sok más is. Természetesen az elméletét nagyon szépen és pontosan írtad le, nem olyan konyhanyelven, mint ént szoktam, ugyanakkor ezen elvek gyakorlati megvalósítása már egy nehéz feladat, és ezek azok a pontok, amik a különbségek jelentős részét adják.
juliush írta:
2021.01.16., szomb. 23:04
A jó hír az, hogy amennyiben a forrás oldalán rendelkezésre álló összes bit pontosan leképzésre kerül a dekódolás előtti végső tárolóban, mindaddig míg a dekódoláshoz egyéb továbbítandó információ nem szükséges (mint amilyen a korai SPDIF-nél a állapotváltásokba kódolva közvetített időzítés) az eredeti információ rekonstruálásához pontosan ugyanannyi adattal fogunk rendelkezni, akárhogy puffereltük, töltöttük RAM-ba, vagy vetettük alá egyéb varázslatoknak. A bit az bizony csak bit, nem létezik olyan, mint "jobb bit", meg "rosszabb bit". Így a kérdés csak az, hogy ezen műveletek során keletkezhettek-e, illetve eljuthattak-e egyéb a dekódolást, rekonstrukciót fizikailag befolyásoló hatások, az átalakító belső időzítéseit, a DAC linearitását moduláló zajok, torzítások formájában.
Ebben is tökéletesen egyetértünk. :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: juliush »

asebestyen írta:
2021.01.16., szomb. 18:31
...A dolog nem könnyű, mivel a digitális világ teljesen másként működik, mint az analóg valóság. Keressük az okokat, a mértékeket, a mennyiségeket, ahonnét ezek a digitális hibák nem zavaróak. Sokszor akár azt, hogy ami zavaró, az valóban a digit platformon keletkezik-e egyáltalán? Alapvetően véget ér az informatika fennhatósága a számoknál. Ez így teljesen rendben van. Mi most azt keressük, hogy hol van a modellezés azon hibahatára, ami már nem fáj, amikor a digitális modellből ismét analógot csinálunk...
Nincs olyan, hogy "analóg valóság"! Csak a Valóság van a benne időben -legalábbis makroszkópikus szinten- folytonosnak tekinthető folyamataival, többek között a hangok keletkezésével és terjedésével.
A hangrögzítés során nem "modellezünk" - ennek a kifejezésnek már önmagában negatív, mesterségesen létrehozott, szintetizált konstrukcióra utaló felhangja van! Méréseket hajtunk végre és ezek eredményét rögzítjük, ha szükséges különböző eljárásokkal processzálva, kódolva, majd a lejátszás során ebből próbáljuk reprodukálni a mért folyamatot.
Az "analóg" hangrögzítés esetén a mérési eredményt egy az eredeti folyamat állapotával időben folytonosan analóg (=arányos, megfelelő) mechanikus és/vagy elektromágneses jellel rögzítjük, a hordozó médium és az alkalmazott berendezések fizikai sajátosságaiból adódó sávszélességgel és zajjal.
A "digitális" esetén a periódikusan elvégzett mérések (mintavételek) számszerűsített és a rendelkezésre álló bináris helyiértékek által kínált pontossággal kerekített (kvantált) értékeinek kódolt rögzítésével. Ez utóbbi minden információt tartalmaz ahhoz, hogy a mintavételi frekvencia felében sávhatárolva és a számábrázolás finomságától függő zajjal rekonstruáljuk az eredeti folyamatot.
Ez a rekonstrukció korántsem egyszerű, magától értetődő folyamat, pontosságát számos tényező befolyásolja, a visszaállítás során alkalmazott órajel időzítésétől, az adott pillanatbéli jelamplitúdót realizáló áramkör linearitásán át, a végső folytonos, analóg jel előállításáért felelős rekonstrukciós szűrő viselkedéséig, különösen a hallható tartományban.
A jó hír az, hogy amennyiben a forrás oldalán rendelkezésre álló összes bit pontosan leképzésre kerül a dekódolás előtti végső tárolóban, mindaddig míg a dekódoláshoz egyéb továbbítandó információ nem szükséges (mint amilyen a korai SPDIF-nél a állapotváltásokba kódolva közvetített időzítés) az eredeti információ rekonstruálásához pontosan ugyanannyi adattal fogunk rendelkezni, akárhogy puffereltük, töltöttük RAM-ba, vagy vetettük alá egyéb varázslatoknak. A bit az bizony csak bit, nem létezik olyan, mint "jobb bit", meg "rosszabb bit". Így a kérdés csak az, hogy ezen műveletek során keletkezhettek-e, illetve eljuthattak-e egyéb a dekódolást, rekonstrukciót fizikailag befolyásoló hatások, az átalakító belső időzítéseit, a DAC linearitását moduláló zajok, torzítások formájában.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Saughassy
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2015.09.17., csüt. 12:05
Értékelés: 175

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Saughassy »

robi20064 írta:
2021.01.16., szomb. 22:05
Saughassy írta:
2021.01.16., szomb. 21:45
Quetz írta:
2021.01.16., szomb. 20:05

Most jutott eszembe, ugye eddig is külső DAC-ról beszéltünk, ami már tervezési szinten el van csatolva a PC-től, vagy megfelelő zajszűrő input szekciót tartalmaz.
Es nyilván ezek a vélelmezett extra zajok termeszetesen mérhetetlenek, hiszen ha mérhetőek lennének, már tele lenne velük tapétázva a topic. Akkor honnan tudjuk hogy vannak? Hat mert halljuk. Aki pedig nem hallja, annak rossz a füle és szar a rendszere. A kör bezárult, az elitista sznob megőrzi felsőbbrendűségének biztos tudatát, a mágnespárna-bioptron lámpa-hifi router biznisz pedig hasít tovább.
Szerintem Akos nagyon jol osszefoglalta a lenyeget. Senkire sem lett rafogva hogy rossz a fule, szar a rendszere vagy hogy minden esetben kotelezo hallani kulonbseget. Sot azt sem allitotta senki hogy ha van is kulonbseg az a hallhato tartomanyba esik. A ramdiskek potencialis felhasznalasabol indult az egesz, amit kb 0 Ft befektetessel ki lehet probalni annak akit erdekel. Akit nem, vagy mar probalta es semmi valtozast nem tapasztalt, az eljen tovabb boldogan ugy, ez senkit sem fog zavarni. Gondolom szerinted mar mindent (is) ismerunk es mindent felfedeztek az elmult par ezer ev soran. A faszbuknak meg a pornhub-nak nem kell a speci router, jon az jol a gagyi kinain is, akkor meg hova aggodni ;)

Mellekesen nem minden masodik haztartasban van otthon egy APx555 mericskelni ha eppen ugy tamadna kedve az embernek a vasarnapi marhapori meg a desszert kozott.
Nem kell mindenkinek méricskelni, elég csak annak, aki ért hozzá. A ram diskes teszt nulla forint, mint ahogy kútba ugrani is annyi, mégis az utóbbit értelmes emberek viszonylag ritkán próbálgatják.

Az ezekbe a kísérletekbe ölt energiáknak a töredékével meg lehetne találni azokat az információkat, amik feleslegessé tennék az elvégzésüket. Ráadásul a tesztek rendszerint kimerülnek abban, hogy matatunk, majd hátradőlünk, és megnyomjuk a playt. És mit ad Isten, halljuk is a változást. Normális a/b vakteszt túl macerás és egyedül nehezen is kivitelezhető. Enélkül viszont vicc az egész, önmagunk becsapása.

Avatar
Saughassy
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2015.09.17., csüt. 12:05
Értékelés: 175

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Saughassy »

Quetz írta:
2021.01.16., szomb. 20:05
asebestyen írta:
2021.01.16., szomb. 18:31
És igen, ha egy eszközt leválaszthatok, ami nem rángat pluszban, az általában jó, főleg ha ugyanolyan spektrumú zajt is generál, mint a berendezés másik alkatrésze(i), ez is a zajcsökkentés egyik módja.
Most jutott eszembe, ugye eddig is külső DAC-ról beszéltünk, ami már tervezési szinten el van csatolva a PC-től, vagy megfelelő zajszűrő input szekciót tartalmaz.
Es nyilván ezek a vélelmezett extra zajok termeszetesen mérhetetlenek, hiszen ha mérhetőek lennének, már tele lenne velük tapétázva a topic. Akkor honnan tudjuk hogy vannak? Hat mert halljuk. Aki pedig nem hallja, annak rossz a füle és szar a rendszere. A kör bezárult, az elitista sznob megőrzi felsőbbrendűségének biztos tudatát, a mágnespárna-bioptron lámpa-hifi router biznisz pedig hasít tovább.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

asebestyen írta:
2021.01.16., szomb. 18:31
És igen, ha egy eszközt leválaszthatok, ami nem rángat pluszban, az általában jó, főleg ha ugyanolyan spektrumú zajt is generál, mint a berendezés másik alkatrésze(i), ez is a zajcsökkentés egyik módja.
Most jutott eszembe, ugye eddig is külső DAC-ról beszéltünk, ami már tervezési szinten el van csatolva a PC-től, vagy megfelelő zajszűrő input szekciót tartalmaz.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Quetz »

alto írta:
2021.01.16., szomb. 15:47
Szerencsére a Luminokban nincs és nem is lehet Ramdisk, így nem huzogatok ki semmit, csak nyugodtan hallgatom a zenét... :D
Ha én írom be, akkor az hiteltelen :)
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

alto írta:
2021.01.16., szomb. 15:47
Szerencsére a Luminokban nincs és nem is lehet Ramdisk, így nem huzogatok ki semmit, csak nyugodtan hallgatom a zenét... :D
Nagyon elkényelmesedtél :D , de megértem, a Lumin jó és ha nagyon akarom, még számítógép is... :smile53:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

diagnet írta:
2021.01.16., szomb. 15:36

64x-es sebességre felgyorsítva vázolom, hogy mi fog történni, ha értelmezni, esetleg számon kérni próbálod az itt felállított alaptéziseket.

Feltárod az aktuális téma logikai buktatóit, összeférhetetlenségeit, hiányosságait(pl. rákérdezel hogyan aránylik az adattárolók leválasztásával csökkenthető zaj egy olyan rendszerben, ahol a processzormag másodpercenként százmilliószor 0-120amperrel rángatja a tápot.) --> Kapsz néhány pontatlan és felületes választ, ami megerősíti azt a sejtésed, hogy egy egészen más dimenzióban történik a diskurzus. Vizuálisan elképzelt és lebutított példa rendszerek és jelképek alapján, amit az évek során a netes fórumokon gyúrtak össze. --> A 20 éves szakmai tapasztalatot alapul véve próbálod tisztába tenni a dolgokat (itt tartasz most), de aztán a délutáni kávéjuk elfogyasztása után megjelennek a téma területi képviselői, akik olyan 2000 karakteres csapásban részesítenek, amihez képest a kafkai per egy könnyű álom lehetne.--> Ezen felbátorodva 3 napon át tartó flame lesz a követőik között. Mígnem valaki kikéri magának, hogy ez csak egy hobbi és arra költik a pénzük amire akarják.--> Ezt látva legyintve hátra dőlsz, regisztrálod, hogy elment néhány óra az életedből. --> Úgy teszel mint a többi néhány száz rendszermérnök, aki ezekre az oldalakra tévedt. rm -rf
Nagyon-nagyon előreszaladtál, már az első mondatban, ezért az egész hipotézist rossz alapokra építetted fel. :)
Semmilyen alaptézist nem állítottunk fel, sőt! Egyenlőre ott tartunk, hogy módszereket keresünk arra, hogy bizonyos szubjektíve vélelmezett analóg hangbéli változásokat össze tudjunk kötni objektíve fizikai, esetleg logikai, digitális megvalósításokkal. A dolog nem könnyű, mivel a digitális világ teljesen másként működik, mint az analóg valóság. Keressük az okokat, a mértékeket, a mennyiségeket, ahonnét ezek a digitális hibák nem zavaróak. Sokszor akár azt, hogy ami zavaró, az valóban a digit platformon keletkezik-e egyáltalán? Alapvetően véget ér az informatika fennhatósága a számoknál. Ez így teljesen rendben van. Mi most azt keressük, hogy hol van a modellezés azon hibahatára, ami már nem fáj, amikor a digitális modellből ismét analógot csinálunk. Keressük azokat a pontokat, ahol fizikailag vagy logikailag szét lehet választani rendszereket, bizonyos hibák elől elzárni az utat, lehetőleg úgy, hogy nem generálunk helyette másik hibát. Érdekes továbbá a digitlális áramkörök analóg kiszolgálása, ezen rendszerek egymásra hatása. Az ugyanolyan jellegű hibák, zajok minimalizálása, hisz azok egyre bántóbbá válnak, ha szabadon elengedjük őket. Mi az, aminek értelme van és mi az aminek esetleg nincs. Milyen anyagi/tudásbéli vagy egyéb befektetéssel, milyen eredményt lehet elérni. Utána már mindenki el tudja maga dönteni, neki ez opció vagy sem. Szóval csak kérdéseket teszünk fel, összefüggéseket keresünk. Az informatika csodálatosan működik a saját digitális valóságában, ezen nincs mit megfejteni. Ha úgy érzed, Te tudod a válaszokat a miértekre, konstruktíve hozzá tudsz ehhez szólni, járulni, kérlek ne fogd vissza magad.
Amit írsz, hogy a processzor rángatja a tápot, az pont egy olyan dolog, ami objektíve kezelhető, jó részben még az informatika fennhatósága alatt, és már nem is rángatja annyira. És ha még átlépünk kicsit a - mondjuk - hifibe, akkor az se mindegy milyen tápot próbál rángatni. Pont ezeket a megoldásokat keressük, próbálgatjuk itt. És igen, ha egy eszközt leválaszthatok, ami nem rángat pluszban, az általában jó, főleg ha ugyanolyan spektrumú zajt is generál, mint a berendezés másik alkatrésze(i), ez is a zajcsökkentés egyik módja.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: alto »

Szerencsére a Luminokban nincs és nem is lehet Ramdisk, így nem huzogatok ki semmit, csak nyugodtan hallgatom a zenét... :D
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”