A fórumon megszaporodott bot-ok miatt, teszt jelleggel bevezettünk egy "biztonsági kód" rendszert.
Amikor új posztot hoztok létre, be kell írni a téma alá az alatta lévő biztonsági kódot

Pc alapú audio lejátszás

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 4

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2006.09.08., pén. 13:38

Tehát azt mondod, hogy mindegy, hogy milyen lemezt teszel a lejátszóba (kezelt/kezeletlen), az ugyanúgy fog szólni?

Hát ha a kezelt azt jelenti, hogy filcezett, mágnesezett, fagyasztott stb. akkor szerintem mindegy. Továbbá a fagyasztással vagy filcezéssel stb., esetleg olvashatatlanná vagy sérültté lehet tenni a lemezt.

Gandalf

csak kérdezek meghallgattad már valami jó részletezőképességű rendszeren a "filcezés" hatását?

mert erről lehet elmélkedni vitatkozni sokat, de néhány perc alatt akár ki is lehet próbálni!

Én hallom (hallani vélem) a különbséget és eddig akiknek mutattam (nem csak vájt fülü hifi rajongók) ők is hallották. Persze nem minden felvételnél lehet "kihallani", de soknál igen.

Ha kipróbálnád és hallanád, akkor lehet át kellene értékelni pár elméleti kérdést is.

(A Denon erősítő + Cd párosal nem próbáltad ki?)

Gandalf
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 6

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Gandalf » 2006.09.08., pén. 13:24

Tehát azt mondod, hogy mindegy, hogy milyen lemezt teszel a lejátszóba (kezelt/kezeletlen), az ugyanúgy fog szólni?

Hát ha a kezelt azt jelenti, hogy filcezett, mágnesezett, fagyasztott stb. akkor szerintem mindegy. Továbbá a fagyasztással vagy filcezéssel stb., esetleg olvashatatlanná vagy sérültté lehet tenni a lemezt.

Mozi: TV:Samsung LE26R32B, Projektor:Infocus IN78, Screen:Projecta ProCinema (117x200), Receiver:Yamaha RX-V1200, Power amplifier(Front) HEED Taurus, Players: HTPC, Pioneer DVDR-545H-S Speakers: CAV DP870,DC88,DS88, SUB:Yamaha YST-SW320

Zene: DAC/Headphone Amplifier:T.C. Konnekt 8, Headphone:AKG K-601

AT
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 0

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: AT » 2006.09.08., pén. 12:57

utána már konvertáltuk 8 bites jelekre a folyamat teljesen digitális a dac-ig és semmi köze a lemez forgásához, az már nem szabályoz semmit.

"A gonosz diadalához csak annyi kell, hogy a jók tétlenek maradjanak..." Edmund Burke

Gandalf
Beköltözött
Beköltözött

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Gandalf » 2006.09.08., pén. 09:42

Azaz, én végleg elveszítettem a fonalat - tulajdonképpen mit is szertnél bizonyítani és mit vitatsz? :D

Na végre eljutottunk ide. Azaz miután kiolvatuk azokat a fránya EFM jeleket, és utána már konvertáltuk 8 bites jelekre a folyamat teljesen digitális a dac-ig és semmi köze a lemez forgásához, az már nem szabályoz semmit. Persze mondhatod, hogy az EFM jeleket már eleve hibásan olvassa az olvasó, de ez nem igaz, mert az adathelyességet már sokszor bizonyították. Természetesen átlagos körülmények és átlagosan jó eszközökkel. Ha te a lemez forgásából adódó jittert úgy értelmezed, hogy az az EFM jelekben bithibát okoz, akkor ilyen jitter elképzelhető, de többször bizonyították, hogy nincs. Azaz bittévesztés. Hangsúlyozom normál átlagos körülmények között.

Nem adom fel! :D

Mozi: TV:Samsung LE26R32B, Projektor:Infocus IN78, Screen:Projecta ProCinema (117x200), Receiver:Yamaha RX-V1200, Power amplifier(Front) HEED Taurus, Players: HTPC, Pioneer DVDR-545H-S Speakers: CAV DP870,DC88,DS88, SUB:Yamaha YST-SW320

Vendég

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2006.09.08., pén. 09:34

Próbálom kicsit továbblökni és összefoglalni a témát. Ha jól vettem ki, az a konszenzusos vélemény, hogy grabbelésnél akármilyen olvasóval azonos(an tökéletlen) eredmény érhető el, de a szoftverek között lehet különbség. Az iTunes-on kívül milyen katalógizáló, lejátszó programot használtok?

Liuxon az Amarok-ot ajánlom.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 5762
Kapcsolat:

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2006.09.08., pén. 09:01

Próbálom kicsit továbblökni és összefoglalni a témát. Ha jól vettem ki, az a konszenzusos vélemény, hogy grabbelésnél akármilyen olvasóval azonos(an tökéletlen) eredmény érhető el, de a szoftverek között lehet különbség. Az iTunes-on kívül milyen katalógizáló, lejátszó programot használtok?

arn
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 177

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: arn » 2006.09.08., pén. 08:57

latom meg nem untatok meg :D

Scott
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 1

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Scott » 2006.09.07., csüt. 23:29

egy szimpla dvdhez kepest jobb vagy rosszabb? a video teren valahogy sose voltak olyan minosegbeli igenyeim, mint a hangnal.

Azért szerintem elég fontos a képminőség egy lejátszó esetében. Mondjuk úgy, hogy egy szimpla PowerDVD-vel rosszabb a minőség, mint egy Pio 585-el (40 ezer Ft), míg egy jobb szoftverkombinációval egy szinten van a Denon 3910-el ami 300 ezer Ft.

Erről az jut eszembe, amikor lassan már 3 éve fent volt nálam Balagee, hogy teszteljük az akkor új projektorom. Hajtottuk PC-ről az általa preferált progikkal, filterekkel ( VGA-val összekötve ). Utána ugyanazt a DVD-t beraktuk az asztali Sony NS900-as "játékosba" ( komponens kábellel összekötve ) és gyakorlatilag szebb, kellemesebb volt a kép az asztali javára . Igaz ez a lejátszó is 200k körül volt annak idején.

Azzal egyetértek, hogy egy olcsóbb kategóriás asztali-nál lényegesen szebb képet lehet HTPC-vel összehozni.

Sorry az OFF-ért.

tsc
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 13

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: tsc » 2006.09.07., csüt. 21:30

Amúgy tudom hogy lett csinálva vmi generic topic a témának, de szerintem "számítógép alapú zenehallgatás" topik használata helyett (ahol úgyis a cd-kről vitáznak állandóan), esetleg ezt a topikot kéne átnevezni Network Audio Player topiccá.. Mit szóltok?  :D

Szívemből szóltál. Done.

Thanx! :D

AT
V.I.P.
V.I.P.

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: AT » 2006.09.07., csüt. 21:14

EFM=Eight to Fourteen modulation. Ez egy DIGITÁLIS és kétirányú adat moduláció, aminek semmi köze a bináris adatok olvasásához.

De van köze hozzá, ugyanis az olvasóból jövő jel egy torz váltakozó amplitúdójú színuszhullámra emlékezteő több kilóherzes jel jön, amit RF jelnek neveznek. Ebből keletkezik amplitudókorrekcióval és négyszögesítéssel a már szabályos EFM jel. Az ábrát nem tudom beszkennelni, mert nem vagyok otthon most.

Hát nálad csökönyösebb embert se nagyon hordott még a hátán a Föld :D

A lemezről első körben egy analóg jel érkezik, amely kvázi négyszögjel. Ebből készítenek egy "valódi" négyszögjelet. Ebből állítják elő a digitális jelet. Ezt a digitális jelet vezeted be abba a prociba, amely elvégzi az 8 bit visszaállítását a 14 bitből. Az EFM ugyanis egy olyan moduláció, amibe DIGITÁLIS JEL MEGY BE és DIGITÁLIS JEL JÖN KI :kiraly: Egy átszámítás, olyan, mintha azt mondanád, hogy x2. Azaz aranyászoljunk egy kicsit... :D Ha ez készítené a digitális jelet, akkor hogyan akarod digitálisan feldolgozni? :) Az, hogy ez technikailag egy IC-n belül, vagy kettőn belül foglal helyet, az már filozófiai és technológiai kérés, de ténykérdés, hogy az EFM kódolásnak semmiféle digitalizáláshoz, avagy jelátalakításhoz nincs köze. Ha úgy tetszik akkor az EFM egy matematikai művelet, egy függvény, amit csak diszkrét (digitális) értékeken lehet végrehajtani.

Azaz, én végleg elveszítettem a fonalat - tulajdonképpen mit is szertnél bizonyítani és mit vitatsz? :D

"A gonosz diadalához csak annyi kell, hogy a jók tétlenek maradjanak..." Edmund Burke

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 5762
Kapcsolat:

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2006.09.07., csüt. 20:57

Amúgy tudom hogy lett csinálva vmi generic topic a témának, de szerintem "számítógép alapú zenehallgatás" topik használata helyett (ahol úgyis a cd-kről vitáznak állandóan), esetleg ezt a topikot kéne átnevezni Network Audio Player topiccá.. Mit szóltok? :D

Szívemből szóltál. Done.

Gandalf
Beköltözött
Beköltözött

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Gandalf » 2006.09.07., csüt. 15:32

EFM=Eight to Fourteen modulation. Ez egy DIGITÁLIS és kétirányú adat moduláció, aminek semmi köze a bináris adatok olvasásához.

De van köze hozzá, ugyanis az olvasóból jövő jel egy torz váltakozó amplitúdójú színuszhullámra emlékezteő több kilóherzes jel jön, amit RF jelnek neveznek. Ebből keletkezik amplitudókorrekcióval és négyszögesítéssel a már szabályos EFM jel. Az ábrát nem tudom beszkennelni, mert nem vagyok otthon most.

Mint írtam, sok van mi csodálatos, de az, hogy egy CD Audio lemez egyáltalán lejátszható, az maga a csoda :D

Bizonyára lehetett volna jobb digitális hordozót is csinálni, de a gyakorlatban működik azért, de ezt már lentebb kifejtettem.

Ear
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 542

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Ear » 2006.09.07., csüt. 13:51

A legérdekesebb az az egészben, hogyha ingyenesen letölthetővé válik minden - akkor hogy fogják azt mondani, hogy az ingyenes cserebere és megosztás kalózkodásnak számít? :D

Na itt jön be az amiről penna beszélt. Tölem töltötted le, van jogod, hogy meghallgasd, arra már nincs, hogy továbbadd, és mindezek a lehetőségek a DRM-ben vannak benne.

Jó lenne, ha beindulna, mert akkor pénzt már csak a valóban jó minőségű, veszteségmentesen tömörített anyagokért lehetne kérni, amit az iTunes már valóban tervez is.

ear.hu - hifi meg ilyesmi

AT
V.I.P.
V.I.P.

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: AT » 2006.09.07., csüt. 12:11

A legérdekesebb az az egészben, hogyha ingyenesen letölthetővé válik minden - akkor hogy fogják azt mondani, hogy az ingyenes cserebere és megosztás kalózkodásnak számít? :D

Ahogyan eddig is. Most még kevesebb a jogod, mert még fizetsz is érte, és ennek ellenére nem csinálhatsz vele amit akarsz.

Node, képzeljed el, hogy perbe fognak - és a bíróság kérdezi, hogy mennyi a perérték, az okozott kár. Szerinted a soszor nulla az mennyi kárérték? :D

Vendég

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2006.09.07., csüt. 12:03

Ahogyan eddig is. Most még kevesebb a jogod, mert még fizetsz is érte, és ennek ellenére nem csinálhatsz vele amit akarsz.

AT
V.I.P.
V.I.P.

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: AT » 2006.09.07., csüt. 11:57

Vendég

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2006.09.07., csüt. 11:51

Ez állati jó! :D

Kár, hogy Mo.-ra csak 10 év múlva jut el, mint minden hasonló jó dolog. :D

Ear
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 542

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Ear » 2006.09.07., csüt. 11:46

ear.hu - hifi meg ilyesmi

AT
V.I.P.
V.I.P.

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: AT » 2006.09.07., csüt. 10:47

"Én nem beszéltem I2s-ről, hanem csak az EFM kódolásról és arra hoztam példát, hogy a leolvasás közben a leolvasás a jelváltozást figyeli és ebből áll elő az EFM kód."

De ez nem így van Gandalf! :kiraly:

EFM=Eight to Fourteen modulation. Ez egy DIGITÁLIS és kétirányú adat moduláció, aminek semmi köze a bináris adatok olvasásához. Miért van erre szükség? Azért, mert a nyolc bit akár nyolc darab nulla is lehetne, vagy éppen 10101010 is. Ez azonban azt eredményezné, hogy a lézerfej leszaladna a sávról, mert vagy túl hosszú, vagy túl rövid land/pit lenne a lemezen.

Tehát a 8 bitből ÚGY csinálnak 14 bitet, hogy az garantálja azt, hogy legalább két azonos jel és legfeljebb 10 azonos jel következzen egymás után. ENNYI a lényege :) Értsd meg, ennek semmi köze ahhoz, hogy ezt hogyan tárolod, avagy olvasod ki.

Te ugyanis arról beszélsz, hogy hogyan kódolódik a jel akkor amikor a buszon viszik át az adatot az EFM kódolás UTÁN. Ez úgy néz ki, hogy duplázzák az órajelet, és a 0-ból csinálnak 00/11-et, illetve az 1-ből 10/01-et. Így hoznak létre egy olyan adatfolyamot, amiben egy periódus tulajdonképpen 2 részből áll - és azt figyelik, hogy a periódus ELEJÉN, illetve VÉGÉN ugyanaz lesz-e a jelérték.

Ez azért jó, mert így valójában a jitter káros következményeit tudják csökkenteni, hiszen egy teljes periódus-1^-1000000-en órajelhiba esetén is biztonságosan kiolvasható a jel. Azaz, semmi másról nincs szó, csak arról, hogy NEM egy adott pillanatban akarják eltalálni, hogy mit mutat a jel - hanem egy tartományban nézik a változást.

Egy digitális adatátvitelnél - ahol az időzítés "nem számít", ott ez tökéletes eredményt is ad - de sajnos nálunk nem erről van szó :D

"Földrengés közben valószínüleg semmi sem működik, tehát ilyen értelemben minden a körülmények függvénye. Szóval volt olyan kisérlet, hogy egy átlag cd játszó spdif kimenetét rögzítették számítógépen a digitális bemeneten és utána grabbeltek és lám az anyag bithelyes volt. Természetesen biztosan van olyan készülék és számítógép páros ahol ez nem sikerült volna valamely részegység hibájából."

Gandalf, elszomorítasz. De most komolyan. Olvastad Penna írását arról, hogy hogyan jó CD-t grabbelni? Hol van ott földrengés? Sehol.

Amúgy pedig, mégegyszer mondom, végezz el egy egyszerű kísérletet: Tedd be a CD Audiot és küldd el a kimenetre. Digitalizáld be! Oszt, miközben ezt teszed, indíts el valamilyen programot, és:

- a digitális kimenet hibátlan lesz(!)

- miközben a hang a lejátszás közben - értelemszerűen - meg fog szakadni.

Végezz el mégegy kísérletet:

- tedd be a lemezt és digitalizáljad kétszer egymás után.

- az eredmény hibátlan lesz.

- hallgassad meg a lemezt!

- köszörüljed le a CD peremét és kezeljed le mondjuk Auric Illuminátorral, és még mágnesezzed is le.

- tedd be a lemezt és digitalizáljad kétszer egymás után.

- az eredmény hibátlan lesz.

- hallgassad meg a lemezt!

Hiába lesz a négy digitális másolat azonos - a lemez baromira máshogy fog megszólalni a második esetben. A CD Audio nem egyenlő a bitek összességével. Annál TÖBB.

"Szóval a digitális tárolás azt jelenti, hogy az adatokat nem folytonosan, hanem véges dizskrét adatok formájában tárolod, függetlenül attól, hogy az eredetileg digitalizált analóg jel maradéktalanul helyreállítható-e belőle. "

Épp azt mondtam, hogy a CD Audio lemezen lévő adat egy ANALÓG jellemzőtől is függ - attól, ami magán a lemezen van tárolva... az időzítéstől. Ez nem abszolult érték, mint egy HDD-n. Többek között ezért is van az, hogy a CD Audion történő pozícionálás teljesen más, mint egy Data CD-n való pozícionálás.

"Viszont ha kinyomtatod vagy akár megjeleníted egy monitoron, attól függően, hogy a nyomtató hogyan nyomtatja vagy a monitor hogyan jeleníti meg, az eredeti digitális adat azonos, még akkor is ha a monitor pixelhibás, tehát még nem is képes maradéktalanul meinden képpontot megjeleníteni."

Itt nem erről van szó. Arról van szó, hogy jelenleg nincs egyetlen olyan készülék sem, amely képes lenne arra, hogy visszaállítsa az eredeti mintát. Azaz, amit te látsz, az a digitális adatokból készített FANTÁZIAKÉP, és nem a digitális adatok.

Ha analógiát akarsz erre, akkor az olyan, hogy úgy működne a digitális technológia a monitorok esetében, hogyha SD kártyáról küldöd az adatot, akkor MÁS(!) kép jelenik meg a monitoron, mintha ugyanazt a jelet CD kártyáról küldöd be(!). Ez azért elég furcsa lenne nem? Aztán képzeljed el, hogy annak alapján választanál monitort, hogy melyik mennyit tud megmutatni az eredeti jelből, azaz, mennyire homályos, életlen, kontrassztalan, mennyi színt téveszt el, vagy jelenít meg rosszul. Azaz, egymás mellé tennél két monitort, és azt nézegetnéd, hogy az egyiken a sárga az mennyire sárga, a másikon a piros mennyire piros... ez egy nagyon rossz vicc lenne, ha így lenne.

Amikor a monitor a digitális jelet feldolgozza, akkor PONTOSAN meghatározza a képpont helyét és értékét. EZEN VITA NEM LEHET! Az a pont ott lesz, és a pontok egymáshoz képesti színértéke is konzekvens lesz. Az persze, hogy ezt hogy kívánod megjelníteni, például színhőfok, színerősség, fényerő egy teljesen más kérdés, mivel az szubjektív és analóg játék még a digit monitoroknál is.

De a DAC-ok esetében nem csak abban van különbség, hogy milyen a kimenet, hanem abban is, hogy a kimeneteknek köze sincs egymáshoz. Sőt, a bemeneten(!) történő változtatás változtatja a kimenetet is. Márpedig, ha a definíciót nézzük: DAC-Digital to Analog Converter, akkor ez ELMÉLETBEN azt jelentené, hogy ha a bemeneten ugyanaz a szabványos digitális jel jelenik meg, akkor a kimeneten is ugyanaz jelenik meg.

EZ NEM IGAZ.

Tehát, a CD Audio esetében valójában egy DAAC-ról van szó, egy Digital and Analóg to Audio Converterről. És ez azért van, mert a DAC-t nem tudjuk függetleníteni a korábban fellépő Analóg zajoktól.

"Az, hogy 300-500 pikoszekundumos jitter mennyire hallható, az a digitális feldolgozás mikéntjétől is függ."

;) Gandalf, ez pont nem hit kérdése :vazeg: Borzasztóan sokat számít! Nem 3-500, hanem akár 1 ps is meghallható. Tudod, bizonyították...

"Természetesen elbagatelizáltam a jitter kérdést, de úgy gondolom legalább 1:1000 szorzó van a dac milyensége és a jitter hatása a hangra arányban a dac és az analóg kimenet páros javára."

Úgy tűnik valamit még mindig nem akarsz tudomásul venni, elfogadni. Vegyél két teljesen azonos CD lemezt. AZ egyiket "kezeljed le", a másikat ne. Tedd be őket UGYANABBA a rendszerbe egymás után. A különbség jól hallható lesz. Azaz, BÁRMELY DAC esetében igaz, hogy a DIGITÁLIS FORRÁS MINŐSÉGÉNEK JAVÍTÁSA (!Ami nonszensz tiszta digitális technológiánál!), hallható eredményt ad... Tehát, nemhogy nem elhanyagolható, hanem bármely DACnál kimutatható ez a különbség.

"Pontosabban, a dac hogyan csinálja azt amit csinál, alkalmaz-e zajformálást, rekvantálást, oversamplingot és egyebeket."

A tapasztalat azt mutatja, hogy bármely módszerrel lehet nagyon jó DAC-ot és katasztrófálisan rosszat is készíteni. Ez nem az alkalmazott technológiától, hanem az alkatrészektől, kapcsolástól, tervezéstől, igényességtől, ötletességtől függ. Lásd ML390s DAC részét, és mondjuk az Altmann DAC-ot ;peace; Oszt, mindkettő zseniális és csodálatos eredményekre képes. Pedig ha van valami, amiben semmi közös sincs, az éppen ez a két készülék ;)

"Nem beszélve az analóg kimenetről."

Épp erről beszélünk, még szó sincs az analóg kimenetről, és mégis változtatható a minőség :D

"Egyébként olvastam olyan véleményt is, hogy a mért jitternél sokkal nagyobb időbeli csuszásnak van csak hatása a dac-ra, ami persze függ a dac felépítésétől is."

Gandalf, az a baj, hogy ez csak a felszín. Ezt hidd el, sokkal mélyebben át kell érezni, mert így az egész érthetetlen, hiszen nem mész le a digitális felszín alá a mélybe, ahol ugye kizárólag analóg eszközök dolgoznak. Ha csak egy lézerdióda vezérlő szervó hirtelen egy kétségbeesett mozdulattal kell, hogy visszarántsa magát a sávjára, akkor azzal ha megszívja a tápot, akkor akár 10 mV(!) feszültségesést is tud indukálni.

Ha ezt figyelembeveszed, akkor az azzal fog járni, hogy a transzport kimenő digitális jele szintén 10 mV-ot fog tévedni. Az persze elsőre érthetetlen, hogy ez 5V eset miért lenne érdekes? :D Hát csak azért, mert ez önmagában azt jelenti, hogy a digitális jel akár sok-sok ps-ben mérhető idővel fog elcsúszni, mert később/korábban vált a jel a 0 és 1 között, mint ahogy kellene. És ez bőségesen meghallható a hangban.

Mint írtam, sok van mi csodálatos, de az, hogy egy CD Audio lemez egyáltalán lejátszható, az maga a csoda :)

AT
V.I.P.
V.I.P.

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: AT » 2006.09.07., csüt. 10:13

"Optikai csatlakozás esetén galvanikusan szétválasztod a két készüléket, azaz a jelre interpollálódó elektoromos zavarokat eliminálod. " -- Az autó akkus DAC-nál némileg kevesebb ennek a jelentősége :D

Csak annyival, hogy a hálózat felől érkező zavarokkal nem kell számolni - minden más hiba és zaj továbbra is fenn fog állni :D Főleg, ha a transzport nem akksiról megy :D

Gandalf
Beköltözött
Beköltözött

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Gandalf » 2006.09.07., csüt. 09:28

Amit beidéztél, az nem az, amire idézted. Az EFM kódolás teljesen más, mint az I2s, amire a példát hoztad :D Itt kezdődött :D

Én nem beszéltem I2s-ről, hanem csak az EFM kódolásról és arra hoztam példát, hogy a leolvasás közben a leolvasás a jelváltozást figyeli és ebből áll elő az EFM kód.

Őszintén szólva nem tudtam mi az az I2S, ezért utánanéztem és azt találtam.

2S, or Inter-IC Sound, is an electrical bus interface standard used for connecting digital audio devices together. It is most commonly used to carry PCM information between the CD transport and the DAC in a CD player. The I2S bus separates clock and data signals, resulting in a very low jitter connection. Jitter can cause distortion in a digital-to-analog converter. The bus consists of three lines, a clock line, a word select line, and a multiplexed data line.

Ez most hogy jön az EFM-hez?

2S, or Inter-IC Sound, is an electrical bus interface standard used for connecting digital audio devices together. It is most commonly used to carry PCM information between the CD transport and the DAC in a CD player. The I2S bus separates clock and data signals, resulting in a very low jitter connection. Jitter can cause distortion in a digital-to-analog converter. The bus consists of three lines, a clock line, a word select line, and a multiplexed data line.

aközben az, hogy egy Audio CD lemezt hogy olvas el -> az minden esetben a körülmények függvénye. Márpedig a digitális technológia egyik értelme éppen az, hogy függetlenítsük magunkat a körülményektől.

Ez természetesen igaz. Földrengés közben valószínüleg semmi sem működik, tehát ilyen értelemben minden a körülmények függvénye. Szóval volt olyan kisérlet, hogy egy átlag cd játszó spdif kimenetét rögzítették számítógépen a digitális bemeneten és utána grabbeltek és lám az anyag bithelyes volt. Természetesen biztosan van olyan készülék és számítógép páros ahol ez nem sikerült volna valamely részegység hibájából.

A bithelyes feldolgozás a digitális techonlógiában tehát azt jelenti, hogy hibátlanul visszaállítható az eredeti állapot. Remélem, ebbe senki sem köt bele :D

Nem idézem be a teljes okfejtésedet, de most már értem, hogy miért van az, hogy néha nem érti senki sem akit írsz. Ez azért van, mert a digitális feldolgozást és a digitálisan tárolt adat fogalmát nem úgy használod ahogy kell, ahogy elfogadott. Azért fontos, hogy a fogalmakat ne a saját szánk íze szerint kezeljük, hogy megérthessük egymást.

Szóval a digitális tárolás azt jelenti, hogy az adatokat nem folytonosan, hanem véges dizskrét adatok formájában tárolod, függetlenül attól, hogy az eredetileg digitalizált analóg jel maradéktalanul helyreállítható-e belőle. Mondok egy példát ami nem audio technika. Digitális fénykép. Ugye azt nem vitatod, hogy a digitális fénykép digitálisan van tárolva? Viszont ha kinyomtatod vagy akár megjeleníted egy monitoron, attól függően, hogy a nyomtató hogyan nyomtatja vagy a monitor hogyan jeleníti meg, az eredeti digitális adat azonos, még akkor is ha a monitor pixelhibás, tehát még nem is képes maradéktalanul meinden képpontot megjeleníteni.

Az, hogy 300-500 pikoszekundumos jitter mennyire hallható, az a digitális feldolgozás mikéntjétől is függ. Biztosan van hallható hatása, mint biztosan egy többezer fényévnyire lévő galaxis tömegvonzása is hat rám, de ami számomra meghatározó az a föld gravitációs ereje. Természetesen elbagatelizáltam a jitter kérdést, de úgy gondolom legalább 1:1000 szorzó van a dac milyensége és a jitter hatása a hangra arányban a dac és az analóg kimenet páros javára. Pontosabban, a dac hogyan csinálja azt amit csinál, alkalmaz-e zajformálást, rekvantálást, oversamplingot és egyebeket. Egyátalán milyen módon alakítja át a hangot áramösszegző, integráló módszer stb. Nem beszélve az analóg kimenetről.

Egyébként olvastam olyan véleményt is, hogy a mért jitternél sokkal nagyobb időbeli csuszásnak van csak hatása a dac-ra, ami persze függ a dac felépítésétől is.

arn
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 177

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: arn » 2006.09.07., csüt. 09:00

az en szivem meg mindig a sb3 fele huz... jo lenne a dacot is kihajitani. ugy mar megerne az artobblet.

Vendég

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2006.09.06., szer. 23:35

Feri, ha meglesz az Altmann-om, vállalok tesztelést. :D

Ezen könnyen tudunk segíteni.

kf

Vendég

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2006.09.06., szer. 23:32

- vegigneztem par USB device programming guide-at es nem leltem semmilyen infot benn hogy lenne barmilyen lehetoseg syncron/async. modra.. :D

A Philips ISP1581 general purpose USB 2.0 interface chip például programozható adaptiv és aszinkron módra, ha jól emlékszem. Ilyen van az Audigy 2 NX hangkátyában is.

Ez is egy nagyon jó cikk, ha jól emlékszem ebben is van róla szó, bár már elég régen olvastam:

By Hitoshi Kondoh, Burr Brown Products Group of Texas Instruments

kf

tsc
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 13

Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: tsc » 2006.09.06., szer. 23:24

Na, akkor ez tud :D Szuper.

Még jó,hogy lesz egy ilyenem is hamarosan. :D:D

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”