Megkérünk mindenkit, hogy a topikokkal kapcsolatos kéréseiteket, mint hirdetés újbóli megnyitása, cím javítás, stb... NE privát üzenet formájában jelezzétek, hanem a jelentés gomb használatával!
Köszi!

(A jelenetéseket minden moderátor és adminisztrátor látja, így a kéréseitek hamarabb teljesítésre kerülnek)

Alátétek, rezgéscsillapítás

DDL
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 11

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: DDL » 2005.09.30., pén. 18:16

DDL

csapágygolyó válogatja! vannak teljesen átedzett csapágygolyók is! (A cementálás pedig nem az egyetlen módszer arra, hogy kemény felületet kapjál, lehetne például nitridált is, amitől még kopásállóbb lehet.) Egyébként abban biztos vagyok, hogy ezekben az alátétekben nem a legdrágább csapágygolyók vannak.

Egyébként tök lényegtelen, mert az ausztenites acél is keményebb a márványnál, pláne egy sima edzett (martenzites) vagy akár egy nemesített (szferoidites).

A márványt attól is törik könnyen, hogy húzásra nem terhelhető. Ha meghajlítod, akkor az egyik oldala húzott lesz, ott keletkeznek a repedések, amiből aztán fáradásos törés lehet.

Nem lehet teljesen átedzett. Legalábbis nem nagyon keményre, mert akkor úgy törik mint az üveg. Viszont hőkezelt lehet. Már persze, ha vas alapú a golóbis. Ha kerámia alapú akkor más a leányzó fekvése.

Üdv: DDL

Analóg:

Technics SL-151MKII/Dynavector Karat Rubi RS-23MKII/Ortofon MCA-76/
maszek csöves RIAA
Lp játszó

Digitális:

Blaupunt CP-2990
cd játszó

Pioneer N50A
hálózati zene

Cayin MT-35
erősítő.

ProAc Response 2.5
hangdoboz.

Ortofon AC3800, Arzahel, Straight Wire Rhapsody-S, Kimber 8TC, AN-L (hálózati)
kábelek.
maszek
készülékállvány.

pjotr
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 6

Hozzászólás Szerző: pjotr » 2005.09.30., pén. 15:49

Rengeteg fajta anyagvizsgálati módszer létezik, van amelyik jó a fémekhez és a kövekhez is van amelyik nem.

(Hú de utáltam az anyagtant...)

ott van pl. a Vickers féle vizsgálat az is benyomdásvizsgálat-szerűség és alkalmazható üvegen is...pedig az aztán tényleg könnyen törik.

De szerintem ebbe nem nagyon kéne itt belemenni, mert ez ölég komoly tudomány és nem könnyen emészthető.

Mozi: Mitsubishi HC-3000 Yamaha RVX-340 Popcorn A100 Pioneer 575 Panasonic DMR ES10 Wharfedale Pacific Evo 10, Wharfedale Pacific Evo Center, Wharfedale Diamond 9.0 Grunidg sub

Hifi: Cambridge 640C Popcorn + Pocket Dac Heed Luna & Canopus MKIII Sonus Faber Concertino Domus

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2005.09.30., pén. 15:05

A "kövek" keménységét is lehet hasonló módszerekkel mérni, mint a fémekét. Végülis ezek egyaránt kristályszerkezetű szilárd (szobahőmérsékleten és egy atmoszférán) anyagokról van szó.

Ez szerintem nem igaz, mert a keménységvizsgálatok lényege, hogy egy vizsgálótestet ráejtenek a vizsgálandó anyagra, majd megmérik a keletkezett deformáció mértékét, és ebből, valamint a terhelés mértékéből számolják a keménységet. Kőnél nem lesz deformáció, legfeljebb kipattogzik a kő.

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2005.09.30., pén. 14:53

Csak a TIT-tanfolyam elmélyítésére:

Minden anyagnak van mérhető szakító-, húzó-, nyomó-, hajlító-, nyíró szilárdsága.

Az acénál valamennyi magas értékű, míg pl. a köveknél (mészkő, márvány, gránit, bazalt, szerpentin...) igen eltérő értékű: hajlítás és húzás minimális.

De mi köze mindennek az akusztikai rezgéscsillapításhoz?

(gépészmérnök, öt éves kőipari tapasztalattal)

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 4

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2005.09.30., pén. 13:57

....

ami nekem sántít,nem ilyen egyszerű egy kő és egy fém keménységét összevetni. ....

Az a gond, hogy a legtöbb embernél ezek a fogalmak, mint keménység, ridegség, kopásállóság átfedésekkel összemosódnak pedig nem szabadna.

Vegyük például a rugókat. A rugóacél ugye nem rideg, sőt nagyon rugalmas! Pedig a rugóacélok edzett (esetleg nemesített) acélok.

A "kövek" keménységét is lehet hasonló módszerekkel mérni, mint a fémekét. Végülis ezek egyaránt kristályszerkezetű szilárd (szobahőmérsékleten és egy atmoszférán) anyagokról van szó.

revox
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 363
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2005.09.30., pén. 12:16

DDL

csapágygolyó válogatja! vannak teljesen átedzett csapágygolyók is! (A cementálás pedig nem az egyetlen módszer arra, hogy kemény felületet kapjál, lehetne például nitridált is, amitől még kopásállóbb lehet.) Egyébként abban biztos vagyok, hogy ezekben az alátétekben nem a legdrágább csapágygolyók vannak.

Egyébként tök lényegtelen, mert az ausztenites acél is keményebb a márványnál, pláne egy sima edzett (martenzites) vagy akár egy nemesített (szferoidites).

A márványt attól is törik könnyen, hogy húzásra nem terhelhető. Ha meghajlítod, akkor az egyik oldala húzott lesz, ott keletkeznek a repedések, amiből aztán fáradásos törés lehet.

de gépész itt valaki :smile32:

ami nekem sántít,nem ilyen egyszerű egy kő és egy fém keménységét összevetni. a kö alapvetőne rideg,törékeny. nem is lehet a keméynségét a fémekre jellemző módszerekkel mérni (szerintem nem is mérik így,de erről gőzöm nincs) ami fix,kib*tt rideg anyagok,ami a hangra erőssen rányomja a bélyegét. persze a kő elvetéséhez ki kell próbálni. majd kidobálod,mint annak idején én is az ablakon,anyám meg tapsolt érte (már-már hülyének nézett előtte. volt itt mindehol. hangfal alatt,cd tetején,stb...)

avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2005.09.30., pén. 12:11

Revi!

Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...

valami ilyesmi. a csapágygolyókat felületileg keményítik,hogy egy kemény,kopássálló réteg alalkuljon ki rajta. hogy ezt cementálják,vagy mi a jóeget csinálnak vele,nemtom. ellenben a golyó átlagos keménységén ez szinte mitsem változtat és a rezonanciák szempontjából ez a lényeges. "Belül" nem lehet kemény,mint ddl írja,hisz ennek a golyónak kemény,kopásálló kéreggel kell rendelkeznie,de "belül" szívós,jól terhelhető anyagnak. egyébként amennyivel keményebb egy kopásálló golyó felülete,kb pont annyit "lágyít" rajta a darumán lévő aranyozás. tovább nem akartam belemenni,de a daruma golyója cseppet nem biztos,hogy normál csapágygolyó. a csészék is valami "különc" ötvözet lehetnek. páran többféle anyagból(főleg alumíniumok),cnc-műhelyben nekiestek a problémának,de az eredmény borzalmasabb,mintha nem tennél oda semmit. persze golyónak csapágygolyót használtak... most jött egy ötlet. lehet a golyó a hibás... kiprószálom az utánzatokat a daruma golyójával...(majd egyszer. a fene emelgeti a végfokot)

avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

21st
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 0

Hozzászólás Szerző: 21st » 2005.09.30., pén. 11:11

Hát nem ezt írtam már korábban is? :smile32:

De! :ph34r:

Ha megtörténik a szoba átrendezése, lehet küldök privit a felajánlásoddal kapcsolatban. :smile53:

:smile49::smile32:

"Nem az a baj, ha hülye vagy, hanem az, ha nem tudsz róla"

Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1

Hozzászólás Szerző: Robotk@ » 2005.09.30., pén. 09:29

De! :smile32:

Ha megtörténik a szoba átrendezése, lehet küldök privit a felajánlásoddal kapcsolatban. :smile49:

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2005.09.30., pén. 08:41

DDL

21st
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: 21st » 2005.09.30., pén. 08:37

Revi!

Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...

Igen, logikus hogy csak a felszine van cementálva, viszont a márvány szvsz nem túl kemény anyag, elég könnyű megkarcolni, elvégre az is mészkő...

Ezt a tulajdonságot figyelembe véve a gránit előnyösebb lenne.

"Nem az a baj, ha hülye vagy, hanem az, ha nem tudsz róla"

Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1

Hozzászólás Szerző: Robotk@ » 2005.09.29., csüt. 22:23

Revi!

Igen, logikus hogy csak a felszine van cementálva, viszont a márvány szvsz nem túl kemény anyag, elég könnyű megkarcolni, elvégre az is mészkő...

Ezt a tulajdonságot figyelembe véve a gránit előnyösebb lenne.

Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Lpfan » 2005.09.29., csüt. 22:08

Revi!

Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

DDL
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 11

Hozzászólás Szerző: DDL » 2005.09.29., csüt. 20:22

Revi!

Analóg:

Technics SL-151MKII/Dynavector Karat Rubi RS-23MKII/Ortofon MCA-76/
maszek csöves RIAA
Lp játszó

Digitális:

Blaupunt CP-2990
cd játszó

Pioneer N50A
hálózati zene

Cayin MT-35
erősítő.

ProAc Response 2.5
hangdoboz.

Ortofon AC3800, Arzahel, Straight Wire Rhapsody-S, Kimber 8TC, AN-L (hálózati)
kábelek.
maszek
készülékállvány.

Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2005.09.29., csüt. 18:50

...Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...)...

A tömeg növelése a rezonanciafrekvenciát csökkent.Ha a nagy tömeg elérése a cél,akkor nyugodtan tehetednéd közvetlenül a földre is,elég nehéz :smile32: .Viszont a hangsugárzó,és egyéb önállóan is rezgő,és rezgetni tudó eszközöket elcsatolni kívánatos más energiát tárolni,majd visszaadni tudó tárgyaktól,ezért az olyan gyurmaszerű dolgok jobbak lehetnek,mert "megáll,vagy elnyelődik,vagy ilyesmi" bennük a rezgés,póriasan fogalmazva.A kúpok is ezért lehetnek jók,mert kicsike érinkező ponton találkozik és talán így kevesebb energia "mehet át" rajta,vagy valami ilyesféle spekulációban lenne jó gondolkodni...szerintem.

Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Lpfan » 2005.09.29., csüt. 17:20

Azért felhívnám a figyelmedet pár dologra! A csapágygolyó, amit a daruma és a libra is használ keményebb felületű, mint a márvány.

apróság,de szerintem a márvány keményebb. pontosan azért törik,mert ridegebb. sokkal kisebb erő kell,hogy olyan mértékű belső feszültségek keletkezzenek,ami hatására elreped,min az ecél esetén. ez egyértelműen a keménység jele.

de ez nem túl lényeges...

Revi!

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2005.09.29., csüt. 15:20

Azért felhívnám a figyelmedet pár dologra! A csapágygolyó, amit a daruma és a libra is használ keményebb felületű, mint a márvány.

apróság,de szerintem a márvány keményebb. pontosan azért törik,mert ridegebb. sokkal kisebb erő kell,hogy olyan mértékű belső feszültségek keletkezzenek,ami hatására elreped,min az ecél esetén. ez egyértelműen a keménység jele.

de ez nem túl lényeges...

halfnote.hu

Fülee
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: Fülee » 2005.09.29., csüt. 12:14

Még valami eszembe jutott a márványlapos témához:

Lehetne mondjuk alulról egy vastagabb filcet ráragasztani, vagy nagyobb szőnyegboltban láttam olyan tapadós gumihálót a szőnyeg alá, csúszásgátlónak, na szerintem az is megfelelne.

Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Lpfan » 2005.09.29., csüt. 11:22

Nálam így nem keményítette fel a hangot. Viszont meghallgattam feltöltés nélkül és akkor kaptak a magasak egy "fémes ízt".

Az az elmélete a lábazat homokkal, márványporral, homok+söréttel való feltöltésének, hogy ezek nagyon jól elnyelik a rezgéseket. Így lábazat oldalfalainak rezgése a homokszemek elmozdulásával elnyelődik, csillapodik.

Az ideális egyébként a nagy tömegű, de rugalmas lábazat rezgéscsillapítás szempontjából. (A rugalmas alakváltozás nyeli el a legnagyobb energiákat, aztán a rugalmatlan, végül a törés)

Nem lehet, hogy nagyon kis tömegű hangsugárzód van?

Különböző dobozaim vannak, 15-60kg-ig, azonkívül más típusú dobozokkal is végeztem kísérleteket! A "fémes ízt" okozhatta az állvány kostrukciója, anyaga is, és lehet hogy a feltöltés ezt csillapította, de még nem biztos hogy ez az ideális. Nagyon összetett, és legfőképp empírikus "tudomány" ez, nem is akartam igazán belemenni, számomra túl szűk keret itt, /nem szeretek gépelni, és az írásbeli fogalmazókám sem az igazi!:smile32:/ hogy jól kibeszéljük a dolgokat...:smile32:

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2005.09.29., csüt. 10:24

Persze. Mindenképpen rezegteti. Egyébként nem a frekvenciáját változtatjuk a tömeggel, hanem az ampitudóját csökkentük. Ami esetleg még fontosabb lehet, az az, hogy a rezgési rendszer saját frekvenciája és így az esetleges gerjesztés változik a tömeggel.

Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...).

(Nálam úgy van a hangsugárzóknál, hogy a hangsugárzó és az állvány teteje között blutech (pontosabban pritt ragasztó gyúrma) van. A lábazat a nagyobb tömeg és a rezgéselnyelés miatt 70%-ig márványporral van megtöltve, allul pedig tüskéken áll amik érmékkel érintkeznek a padlóhoz.)

Én nagyon sokat kisérlrteztem különböző állványkonstrukciókkal, és a nagy tömegű állvány mindig felkeményítette a középtartományt, bármit is tettem a doboz, és az állvány /talp/ közé! Ez először precízebb hatást kelt, de hosszabb távon fárasztó, tehát torzítást visz a rendszerbe. /az agyat hosszú távon nem lehet becsapni!/ A könnyű, de merev /!/ állványok ugyan rezegnek, de a rezgés időtartama kisebb, és ez tapasztalaztaim szerint fontosabb, mint az amlitúdó csökkentése. Az állvány által lesugárzott hang, meg annyival kisebb a hangsugárzóénál, hogy szerintem a hatása elenyésző.

Nálam így nem keményítette fel a hangot. Viszont meghallgattam feltöltés nélkül és akkor kaptak a magasak egy "fémes ízt".

Az az elmélete a lábazat homokkal, márványporral, homok+söréttel való feltöltésének, hogy ezek nagyon jól elnyelik a rezgéseket. Így lábazat oldalfalainak rezgése a homokszemek elmozdulásával elnyelődik, csillapodik.

Az ideális egyébként a nagy tömegű, de rugalmas lábazat rezgéscsillapítás szempontjából. (A rugalmas alakváltozás nyeli el a legnagyobb energiákat, aztán a rugalmatlan, végül a törés)

Nem lehet, hogy nagyon kis tömegű hangsugárzód van?

Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Lpfan » 2005.09.29., csüt. 10:12

Persze. Mindenképpen rezegteti. Egyébként nem a frekvenciáját változtatjuk a tömeggel, hanem az ampitudóját csökkentük. Ami esetleg még fontosabb lehet, az az, hogy a rezgési rendszer saját frekvenciája és így az esetleges gerjesztés változik a tömeggel.

Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...).

(Nálam úgy van a hangsugárzóknál, hogy a hangsugárzó és az állvány teteje között blutech (pontosabban pritt ragasztó gyúrma) van. A lábazat a nagyobb tömeg és a rezgéselnyelés miatt 70%-ig márványporral van megtöltve, allul pedig tüskéken áll amik érmékkel érintkeznek a padlóhoz.)

Én nagyon sokat kisérlrteztem különböző állványkonstrukciókkal, és a nagy tömegű állvány mindig felkeményítette a középtartományt, bármit is tettem a doboz, és az állvány /talp/ közé! Ez először precízebb hatást kelt, de hosszabb távon fárasztó, tehát torzítást visz a rendszerbe. /az agyat hosszú távon nem lehet becsapni!/ A könnyű, de merev /!/ állványok ugyan rezegnek, de a rezgés időtartama kisebb, és ez tapasztalaztaim szerint fontosabb, mint az amlitúdó csökkentése. Az állvány által lesugárzott hang, meg annyival kisebb a hangsugárzóénál, hogy szerintem a hatása elenyésző.

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2005.09.29., csüt. 09:46

Azért ez nem egészen így van! A hangsurárzó mindenkép rezegeti a az állványt, akkor is ha nehéz, max a rezonancia frekvenciát toljuk feljebb, ráadásul egy részét még vissza is veri, és ez nem igazán tesz jót a hangképnek! Azonkívül, a nagy tömeg miatt, a rezonancia jó sokáig bentmarad a rendszerben, és szépen "keni" a hangot...

Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: Lpfan » 2005.09.29., csüt. 09:31

"hát, hogy jó hatással vannak-e a hangra az kérdés, de, hogy rezgéscsillapítási szempontból jó, az egyszerű dinamika.

A hangsugárzó rezegteti az állványt, az állvány pedig a levegőt, a hangsugárzót, amitől nem csak a hangsugárzó hangját hallod. Ha a hangsugárzó lábazata nagy tömegű, akkor sokkal kevésbé képes azt rezegtetni a hangsugárzó, így a az tovább a levegőt, illetve a reflexióban vissza a hangsugárzót."

Azért ez nem egészen így van! A hangsurárzó mindenkép rezegeti a az állványt, akkor is ha nehéz, max a rezonancia frekvenciát toljuk feljebb, ráadásul egy részét még vissza is veri, és ez nem igazán tesz jót a hangképnek! Azonkívül, a nagy tömeg miatt, a rezonancia jó sokáig bentmarad a rendszerben, és szépen "keni" a hangot...

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2005.09.29., csüt. 08:53

Fülee

Én is pont olyat használok!

Gordon314
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: Gordon314 » 2005.09.29., csüt. 08:49

És hogy, elviszem kölcsönbe a boltból? Vagy a sírkövestől? :smile32:  :smile32:

Erre mit mondjak? Temészetesen kérjél köcsön, mint bármi mást, ha az ember nem biztos a dolgában! Egyébként miből következtettek arra, hogy a nehéz alátétek jó hatással vannak a hangra, a dobozok alatt?

hát, hogy jó hatással vannak-e a hangra az kérdés, de, hogy rezgéscsillapítási szempontból jó, az egyszerű dinamika.

A hangsugárzó rezegteti az állványt, az állvány pedig a levegőt, a hangsugárzót, amitől nem csak a hangsugárzó hangját hallod. Ha a hangsugárzó lábazata nagy tömegű, akkor sokkal kevésbé képes azt rezegtetni a hangsugárzó, így a az tovább a levegőt, illetve a reflexióban vissza a hangsugárzót.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”