Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Avatar
erica
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1348
Csatlakozott: 2015.12.01., kedd 20:45
Értékelés: 275

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: erica »

ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 10:52
Hozzáértő és tapasztalt kollégák véleményét, segítségét kérném.

A jelenlegi állapot : falban 2,5 ös tömör réz vezeték, közvetlenül a hifi konnektorhoz.
1 db tápösvényt építenék ki a kismegszakítótól a tápgenerátor készülékhez közvetlenül.
18 méter hossz szükséges.
A lakásba egyébként 3x16A 3 fázis jön be, a belső kismegszakítókig.
A hifi kör normál 16A kismegszakitója cserélve lett egy 50A Schneider-re.
Pozitív változás több szempontból. ( 50A viszont nyilván nem fog leoldani probléma esetén, csak a ház 16A kismegszakítója.
Ez nem szabályos, de okozhat életvédelmi gondot ? )
A másik verzió egy AHP Klangmodull kismegszakító 16A olvadóbetéttel.
Újként gyötrelmes, bejáratódva nagyon szép hangkép, rengeteg finom részlet, sok pozitivum.
Innen megpróbálkoztam egy Kácsás 3x52 mm es sodrott OFC réz /tápkábel/vezetékkel.
Sokkal több energia jött át, de valójában mosott felpuhult hang, összeségében visszalépés.

Mit javasoltok ? Inkább normál tömör kettős szigetelésű réz kábel , esetleg halogénmentes köppeny ?
Milyen vastagságban szabad ,-érdemes gondolkodni ? lehet túl sok is a jóból pl 3x6 vagy 3 x10.?
Vagy nagyon jó UPOCC minőségi belső kábel tömör rézből pl. Neotech SOCP-14 – belső kábel. ?

Darvas úr végig próbált sok változatot, mégsem egyértelmű nekem : http://maxdat.ipdns.hu/_audiotuning.html

Minden tapasztalat megosztását köszi előre is ? :smile29:
Az én tapasztalatom 2,5tömör réz 2ös szigetelésbe ,kismegszakító olvadósbizti,kb 8m furutech falialjzatba és onnan tápkábelről elosztó .
Eddig ez vált be .
A sodrott nem a vastagabb sodrot sem 6mm .
De mintha azt vettem volna ki a topikból h jó választás lehet a tűzálló 4mm valahol füllelek még linket is mellékel.
De vastagabbat nem ajánlanak én is úgy vettem észre h lágy és mosott lesz tőle a hang.
Persze sima rézdrótok voltak próbáltam az ölflex sodrott rezet is és annál is jobban bevált a sima tömör.
Próbáltam kismegszakító nélkűl is simán a 32A jó volt csak féltem ezért utánna tetettem az olvadóssat nem ahp sima eti ferrenz ezüst félvezetős gyors bíztivel ez vált be hangra.
IMG_20190120_225843.jpg
IMG_20190120_225843.jpg (2.18 MiB) Megtekintve 2168 alkalommal
IMG_20190120_225016.jpg
IMG_20190120_225016.jpg (2.29 MiB) Megtekintve 2168 alkalommal
IMG_20190120_225004.jpg
IMG_20190120_225004.jpg (2.16 MiB) Megtekintve 2168 alkalommal
Musical Fidelity M6500i+mf m6dac Aq niagara 5000,Aq redwood hangfalkábel,Aq wild blue yonder xlr ,Aq Hurricane High-Current-ek,és Source,Quadral aurum montan 8 :)

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

ajkamici írta:
2019.02.07., csüt. 15:48
mgus írta:
2019.02.07., csüt. 14:12
Ha ennyire érzékeny a rendszered a fi-50 árából már ami megmaradt, kijön a nanó folyadék én mindenképpen kipróbálnám a helyedbe.Plusz élmények :guitar: ,aztán ha az se segít akkor :sleeping: .
Van nano, használtam is, alapvetően nagyon jó is, de szinez nem kicsit. Viszont a Cardas sima kontaktfolyadéka, sokkal olcsóbb és.... próbáltad ?
[/quote]

A nano folyadék is színez,hmmm ez érdekes gondolkodik.gif ,a cardas-t nem próbáltam nem is nagyon láttam hogy hol lehet kapni.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

mgus írta:
2019.02.07., csüt. 14:12
Ha ennyire érzékeny a rendszered a fi-50 árából már ami megmaradt, kijön a nanó folyadék én mindenképpen kipróbálnám a helyedbe.Plusz élmények :guitar: ,aztán ha az se segít akkor :sleeping: .
[/quote]

Van nano, használtam is, alapvetően nagyon jó is, de szinez nem kicsit. Viszont a Cardas sima kontaktfolyadéka, sokkal olcsóbb és.... próbáltad ?
Csatolmányok
cardas-c-cleaner-tisztito-folyadek.jpg
cardas-c-cleaner-tisztito-folyadek.jpg (37.9 KiB) Megtekintve 2179 alkalommal
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

ajkamici írta:
2019.02.07., csüt. 12:55
mgus írta:
2019.02.06., szer. 18:01
ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 16:14


A vastag ródiumos csatik ,legyen bármilyen drága és high end, nekem nem vált be sosem.
Ez izlés függő dolog.
És ezt lehet hallani a ps audion keresztül?, tényleg jó lehet az a ps ha azon kereszt kihallatszik a rodium.
Mindent kihallani, jól néznénk ki ha ekkora változás eltünne az éterben.
Tényleg nagyon jók egyébként a PS Audio tápgenerátorok. Volt PPP , P5, P10-em, ezek közül a PPP ár,-érték arányban zseni. A mostani új sorozatból hosszasan kipróbáltam a P20 és P15-t és elmondhatom, hogy most nagyot léptek előre a mérnökök, és végre a zeneiség irányába. Nagyon finom készülékek. Sikerült elérni hogy a korábbi verziók néhányak által felrótt "saját karaktere" eltünt, az újak totál semlegesek.
Ha ennyire érzékeny a rendszered a fi-50 árából már ami megmaradt, kijön a nanó folyadék én mindenképpen kipróbálnám a helyedbe.Plusz élmények :guitar: ,aztán ha az se segít akkor :sleeping: .
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ajkamici írta:
2019.02.07., csüt. 12:55
Mindent kihallani, jól néznénk ki ha ekkora változás eltünne az éterben.
Tényleg nagyon jók egyébként a PS Audio tápgenerátorok. Volt PPP , P5, P10-em, ezek közül a PPP ár,-érték arányban zseni. A mostani új sorozatból hosszasan kipróbáltam a P20 és P15-t és elmondhatom, hogy most nagyot léptek előre a mérnökök, és végre a zeneiség irányába. Nagyon finom készülékek. Sikerült elérni hogy a korábbi verziók néhányak által felrótt "saját karaktere" eltünt, az újak totál semlegesek.
:quetionmark: :quetionmark:
Te valami ügyeletes tesztelő vagy? mindet végig próbáltad? otthoni rendszerben?
Akkor most melyiket használod? Egy egyszerű kérdés, mekkora a rácsatlakozó készülékeid össz villamos terhelése max?

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

mgus írta:
2019.02.06., szer. 18:01
ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 16:14
mgus írta:
2019.02.06., szer. 14:08
láttam hogy eladtál egy fi50-et nem vált be?
A vastag ródiumos csatik ,legyen bármilyen drága és high end, nekem nem vált be sosem.
Ez izlés függő dolog.
És ezt lehet hallani a ps audion keresztül?, tényleg jó lehet az a ps ha azon kereszt kihallatszik a rodium.
Mindent kihallani, jól néznénk ki ha ekkora változás eltünne az éterben.
Tényleg nagyon jók egyébként a PS Audio tápgenerátorok. Volt PPP , P5, P10-em, ezek közül a PPP ár,-érték arányban zseni. A mostani új sorozatból hosszasan kipróbáltam a P20 és P15-t és elmondhatom, hogy most nagyot léptek előre a mérnökök, és végre a zeneiség irányába. Nagyon finom készülékek. Sikerült elérni hogy a korábbi verziók néhányak által felrótt "saját karaktere" eltünt, az újak totál semlegesek.
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 16:14
mgus írta:
2019.02.06., szer. 14:08
láttam hogy eladtál egy fi50-et nem vált be?
A vastag ródiumos csatik ,legyen bármilyen drága és high end, nekem nem vált be sosem.
Ez izlés függő dolog.
És ezt lehet hallani a ps audion keresztül?, tényleg jó lehet az a ps ha azon kereszt kihallatszik a rodium.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 14:02
mgus írta:
2019.02.06., szer. 13:55
A 50A nyugodtan kiveheted semmi szerepe. :D
Hardcore súgta a villanyszerelő is , egyik szemét becsukva :smile29:
Ezzel az erővel direktbe is rá lehetne kötni a sinre, és a villanyóra előtti 16A kismegszakító működik ebben az esetben.
Ha csak az óra előtti biztosíték a zárlat védelem, az kevés. Ha lenne szabványossági felülvizsgálat, /ami családi házra nem, de társasházra előírás/ akkor ezt kiszúrnák. Igen, az 50A az nem védelem csak szakaszoló kapcsoló, én benn hagynám. Egyébként minél nagyobb kábeltávolságban a hifitől egy-egy szerelvény, elem, és persze kábel, annak hatása a hifiben egyre kevésbé mutatkozik meg. A keresztmetszet sem mindenáron növelve jobb, mert az enyhe ohmikus hossz menti ellenállás csillapító tényező a zavarokra. Persze a másik végletbe sem szabad esni, 16A-el biztosított ágon a minimum keresztmetszet 1,5mm2, de persze a hosszal növekszik a hurok ellenállás, egy hátáron túl dinamika vesztést okozhat, ez ugye oda-vissza/fázis-nulla vezetőn keletkezik.

Azt is javasoltam, aki bizonytalan a kismegszakítók "hangjában" az nyugodtan építsen be a alkás elosztóba kismegszakító helyett 10x38mm szabvány olvadó betétes, vagy egy mérettel nagyobb 14x51mm szakaszoló-biztosító házat. Mindkettő kalapsínre szerlehető, a kisebbik az pontosan azonos szélességű-magasságú, mint a kismegszakító, a nagyobb az szélesebb/magasabb, de az is betuszkolható a lakáselosztó dobozokba. Ezek az olvadós betétek a házukkal sokkal egyszerűbb, kevesebb zavart okozó áramutasak, érintkezőik, betétfejek enyhén ezüstözöttek is.
164689.jpg
164689.jpg (46.82 KiB) Megtekintve 2190 alkalommal
eaton-bussmann-dc-betetes(10x38)-szakaszolo%A0aljzat-1polus-1000v-30a-chpv1u.jpg
eaton-bussmann-dc-betetes(10x38)-szakaszolo%A0aljzat-1polus-1000v-30a-chpv1u.jpg (31.22 KiB) Megtekintve 2190 alkalommal

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

mgus írta:
2019.02.06., szer. 14:08
láttam hogy eladtál egy fi50-et nem vált be?
A vastag ródiumos csatik ,legyen bármilyen drága és high end, nekem nem vált be sosem.
Ez izlés függő dolog.
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 14:02
mgus írta:
2019.02.06., szer. 13:55
A 50A nyugodtan kiveheted semmi szerepe. :D
Hardcore súgta a villanyszerelő is , egyik szemét becsukva :smile29:
Ezzel az erővel direktbe is rá lehetne kötni a sinre, és a villanyóra előtti 16A kismegszakító működik ebben az esetben.
Igen,nem tanácsos halmozni az automatákat főleg az ösvénynél,mondjuk ha áram kikapcsolásnál csak a 16a fog működik, láttam hogy eladtál egy fi50-et nem vált be?
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

mgus írta:
2019.02.06., szer. 13:55
A 50A nyugodtan kiveheted semmi szerepe. :D
Hardcore súgta a villanyszerelő is , egyik szemét becsukva :smile29:
Ezzel az erővel direktbe is rá lehetne kötni a sinre, és a villanyóra előtti 16A kismegszakító működik ebben az esetben.
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

A 50A nyugodtan kiveheted semmi szerepe. :D
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

[/quote]
Az 50A-es kismegszakító soha nem fog leoldani, csupán szakaszoló kapcsolóként használhatod. Ha van előtte legalább kettő rendes, de legalább 16A-es megszakító, akkor rendben van. Az egyik ebből az árammérő előtti pecsétzáras, meg illik rögtön a mérő szekrényben mért oldalon is egy (három) 16A-es.
A hifi ösvényem felé nekem is hasonlóan nagy értékű 16A után 25A-es kismegszakító volt, de ezt inkább lecseréltem 40A/30mA-es FI relére. Ez ad egy újabb érintésvédelmi szintet, és lehet vele feszültségmentesíteni is.

Ez a Darvas féle 10mm2-es ösvény, ez kb az őrület, hifisek lájkolják ezerrel. Azok főleg, akik soha életükben nem szereltek háztartási schuko aljazatot. Éppen ma délelőtt cseréltem egy régebbi aljzatot a lakásban, nem hifis ágon. Van a fiókomban néhány változat, szempontom hogy stabilan álljon a falban, egykezes kihúzáskor ne másszon ki a dobozából. Másik, tudjak szerelni bele hüvelyezett 2,5mm2 sodrott rézvezetéket. Elvben kettő vezetéknek van helye (felfűzéshez) de sebesre vagdosta a kezem, mire betuszkoltam a drótvégeket és persze vezeték rögzítő csavarok is jól fogják a drótokat.
A hifis ágon nekem Furutech aljzat van, abba bele lehet dugni max 6mm2 tömör drótot, hüvelyes más necces. De felfűzni kettő 4mm2 drót sem játékos.

Én a helyedben hagynám a 2,5mm2 tömör rezet, lassan, de be tud járódni az is.
Ha mégis cserélnél, akkor jó a halogén mentes, pl régebben sokan ajánlották a tűzálló kábeleket, az is halogénmentes.
Másik opció, amit már többször leírtam, legyen a falban is az a kábel, amit a konnektor után falon kívül jól bevált nálad. Ez persze köpenyes kábel, köpenyen belül az erek egymáson sodorva is vannak, ez is lehet előny, és/vagy árnyékolt a kábel. Ez persze akkor járható, ha befér a fali csőbe. Nekem falban és falon kívül is Siltech SPX-20 van, ez 2x2,5mm2+árnyékolás, az árnyékolás itt védővezető is. Ideálisabb ha belül 3db vezető van és külön van árnyékolás.
[/quote]

Nagyon köszönöm István :smile53:
A falban meglévő 2,5 ös tömör réz vezetők már vagy 15 évesek, és jól is működnek a rendszerben, csak a hifibogár motoszkálása és tápösvényt már kiépített ismerősök ajánlásai miatt gondolkodom.
Lehet ostobaság, de arra gondolok,hogy egy vastagabb vezető nagyobb energiákat fog átengedni és ezzel javul a hifi
megszólalása is. Erre némileg rácáfolt a próba az 5,2 mm2 es kábellel. Hozott is a konyhára de többet vitt.
Valószínű hogy itt sem a méret (átmérő) az abszolut meghatározó. Nálam az ösvény hossza 18 m lenne, és lehet itt már erősen összeadódnak a kábelek különböző anyagminőségből adódó ill sodrott,- tömör vezetői tulajdonságai ?
Erre az 5,2 es sodrot drótra egyébként szépen és szabályosan rá lehetett tenni az IEC t, ami közvetlenül becsatlakozott a PS Audio-ba ahonnan kapták a naftát a komponensek. Így ez eddigi konnektor és hálózati kábel ki lett iktatva.
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ajkamici írta:
2019.02.06., szer. 10:52
Hozzáértő és tapasztalt kollégák véleményét, segítségét kérném.

A jelenlegi állapot : falban 2,5 ös tömör réz vezeték, közvetlenül a hifi konnektorhoz.
1 db tápösvényt építenék ki a kismegszakítótól a tápgenerátor készülékhez közvetlenül.
18 méter hossz szükséges.
A lakásba egyébként 3x16A 3 fázis jön be, a belső kismegszakítókig.
A hifi kör normál 16A kismegszakitója cserélve lett egy 50A Schneider-re.
Pozitív változás több szempontból. ( 50A viszont nyilván nem fog leoldani probléma esetén, csak a ház 16A kismegszakítója.
Ez nem szabályos, de okozhat életvédelmi gondot ? )
A másik verzió egy AHP Klangmodull kismegszakító 16A olvadóbetéttel.
Újként gyötrelmes, bejáratódva nagyon szép hangkép, rengeteg finom részlet, sok pozitivum.
Innen megpróbálkoztam egy Kácsás 3x52 mm es sodrott OFC réz /tápkábel/vezetékkel.
Sokkal több energia jött át, de valójában mosott felpuhult hang, összeségében visszalépés.

Mit javasoltok ? Inkább normál tömör kettős szigetelésű réz kábel , esetleg halogénmentes köppeny ?
Milyen vastagságban szabad ,-érdemes gondolkodni ? lehet túl sok is a jóból pl 3x6 vagy 3 x10.?
Vagy nagyon jó UPOCC minőségi belső kábel tömör rézből pl. Neotech SOCP-14 – belső kábel. ?

Darvas úr végig próbált sok változatot, mégsem egyértelmű nekem : http://maxdat.ipdns.hu/_audiotuning.html

Minden tapasztalat megosztását köszi előre is ? :smile29:
Az 50A-es kismegszakító soha nem fog leoldani, csupán szakaszoló kapcsolóként használhatod. Ha van előtte legalább kettő rendes, de legalább 16A-es megszakító, akkor rendben van. Az egyik ebből az árammérő előtti pecsétzáras, meg illik rögtön a mérő szekrényben mért oldalon is egy (három) 16A-es.
A hifi ösvényem felé nekem is hasonlóan nagy értékű 16A után 25A-es kismegszakító volt, de ezt inkább lecseréltem 40A/30mA-es FI relére. Ez ad egy újabb érintésvédelmi szintet, és lehet vele feszültségmentesíteni is.

Ez a Darvas féle 10mm2-es ösvény, ez kb az őrület, hifisek lájkolják ezerrel. Azok főleg, akik soha életükben nem szereltek háztartási schuko aljazatot. Éppen ma délelőtt cseréltem egy régebbi aljzatot a lakásban, nem hifis ágon. Van a fiókomban néhány változat, szempontom hogy stabilan álljon a falban, egykezes kihúzáskor ne másszon ki a dobozából. Másik, tudjak szerelni bele hüvelyezett 2,5mm2 sodrott rézvezetéket. Elvben kettő vezetéknek van helye (felfűzéshez) de sebesre vagdosta a kezem, mire betuszkoltam a drótvégeket és persze vezeték rögzítő csavarok is jól fogják a drótokat.
A hifis ágon nekem Furutech aljzat van, abba bele lehet dugni max 6mm2 tömör drótot, hüvelyes más necces. De felfűzni kettő 4mm2 drót sem játékos.

Én a helyedben hagynám a 2,5mm2 tömör rezet, lassan, de be tud járódni az is.
Ha mégis cserélnél, akkor jó a halogén mentes, pl régebben sokan ajánlották a tűzálló kábeleket, az is halogénmentes.
Másik opció, amit már többször leírtam, legyen a falban is az a kábel, amit a konnektor után falon kívül jól bevált nálad. Ez persze köpenyes kábel, köpenyen belül az erek egymáson sodorva is vannak, ez is lehet előny, és/vagy árnyékolt a kábel. Ez persze akkor járható, ha befér a fali csőbe. Nekem falban és falon kívül is Siltech SPX-20 van, ez 2x2,5mm2+árnyékolás, az árnyékolás itt védővezető is. Ideálisabb ha belül 3db vezető van és külön van árnyékolás.

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Hozzáértő és tapasztalt kollégák véleményét, segítségét kérném.

A jelenlegi állapot : falban 2,5 ös tömör réz vezeték, közvetlenül a hifi konnektorhoz.
1 db tápösvényt építenék ki a kismegszakítótól a tápgenerátor készülékhez közvetlenül.
18 méter hossz szükséges.
A lakásba egyébként 3x16A 3 fázis jön be, a belső kismegszakítókig.
A hifi kör normál 16A kismegszakitója cserélve lett egy 50A Schneider-re.
Pozitív változás több szempontból. ( 50A viszont nyilván nem fog leoldani probléma esetén, csak a ház 16A kismegszakítója.
Ez nem szabályos, de okozhat életvédelmi gondot ? )
A másik verzió egy AHP Klangmodull kismegszakító 16A olvadóbetéttel.
Újként gyötrelmes, bejáratódva nagyon szép hangkép, rengeteg finom részlet, sok pozitivum.
Innen megpróbálkoztam egy Kácsás 3x52 mm es sodrott OFC réz /tápkábel/vezetékkel.
Sokkal több energia jött át, de valójában mosott felpuhult hang, összeségében visszalépés.

Mit javasoltok ? Inkább normál tömör kettős szigetelésű réz kábel , esetleg halogénmentes köppeny ?
Milyen vastagságban szabad ,-érdemes gondolkodni ? lehet túl sok is a jóból pl 3x6 vagy 3 x10.?
Vagy nagyon jó UPOCC minőségi belső kábel tömör rézből pl. Neotech SOCP-14 – belső kábel. ?

Darvas úr végig próbált sok változatot, mégsem egyértelmű nekem : http://maxdat.ipdns.hu/_audiotuning.html

Minden tapasztalat megosztását köszi előre is ? :smile29:
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Mennyi az elegendően kis földelési ellenállás érték? Ez is több tényezős feladat, főleg érintés-életvédelmi és most nem hifis szempontból. Az MSZ 172 szabvány is azt írja elő, hogy testzárlat esetén a ÉV-II-es osztályú berendezések, melyek érinthető fémes része meghibásodás esetén feszültség alá kerülhet, ezzel védővezető áramot szállítva, a védővezető és ezzel a feszültség alá kerülő fémes rész feszültsége 100Hz alatti váltóáram esetén nem haladhatja meg az 50V feszültséget. Ha erre méretezzük a földelési ellenállást, mert a testzárlati áram a földelés fele folyik, akkor B16A-es kismegszakító esetén 16A tartós zárlati áram max 50V-ot eredményezzen, akkor a 50/16=3,125ohm a maximális földelés felé a szükséges max ellenállás.

Csak ez sajnos még nem okoz kismegszakító leoldást. Ugyanis a B16A karakterisztika szerint 3xszoros névleges áram folyásnál 10másodperc után fog csak leoldani, vagyis 48A 10másodpercig megemeli a védővezető feszültségét az egész lakásban 150V-ra. Tehát ehhez csökkenteni kell a földelési ellenállást. A helyes maximális földelési ellenállás 50/48=1,04ohm lenne.

Az érintés védelem szerencsére kettős és olykor több egymást kiegészítő, redundáns megoldásokon alapszik. Egyik ezek között az, hogy a helyi nullázó sínre (TN-C-S rendszerben) ahova helyi földelő szonda és a villamos közmű (utcai) hálózat PEN vezetéke is csatlakozik. A PEN vezeték a KF/400V-os nagytrafó csillagpontjánál erősen földelt, plusz erre a vezetékre kapcsolódnak párhuzamosan ez egyes ingatlanok helyi, általában elég gyengécske, évtizedek óta nem ellenőrzött földelő szondái. Ha azok értéke több-száz ohm, mert bizony ez gyakori, akkor a közműhálózati PEN vezeték, ami minden fogyasztóhoz beviszi az alacsony, értékű de távoli földelést, akkor mindenki számíthat az 1ohm, vagy ennél alacsonyabb földelésre.

De, a redundancia arra is vonatkozik, hogy ha megszakad az egyes ingatlanok PEN vezetéke (nálam már volt ilyen eset) akkor is biztosítani kell a max 50V zárlati érintési feszültséget. Igen, ekkor az ingatlanok 90%-a nagy bajban van. Kb 20 éve (most pontos dátumot nem találom), előírás az Áram-Védő-Kapcsoló beépítése is az árammérő szekrénybe, ami egy újabb biztonsági szint az érintés védelemre. Ez annyit tesz, hogy testzárlat esetén nem a kismegszakító 48A-vel kell számolni, hanem az AVK 30mA (fürdő helységekre 10mA) áramával. Vagyis ez megengedi az 1667ohmos, lényegében megszakadt földélési hibát, amikor nincs közműhálózatról PEN vezeték és nincs, vagy csak nyomokban van helyi földelés.

A kettős hiba esetén van még egy segítség, mert ekkor nem tud elfolyni a nullavezetéken áram sem, tehát azonnal lehet látni a hibát. Ez utóbbi csak egyfázisú alhálózaton jelent valami előnyt, háromfázisú betápnál még nagyobb hibát okoz, mert keletkezik egy lebegő, földeléssel sehol nem csatlakozó csillagpont, így fázisokon terhelés arányában eltolódnak a feszültségek, a 230V maximum felszaladhat 400V-ra. Sajnos nekem ilyen esetem is volt már.
Csatolmányok
image016.jpg
image016.jpg (135.11 KiB) Megtekintve 2394 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Ezt a periferiális, hifisen kevésbé izgalmas, de mégis fontos témát folytatva érdekes méretezési ábrák a Valódi-Földeléshez
Csatolmányok
talaj_fajlagos.jpg
talaj_fajlagos.jpg (66.7 KiB) Megtekintve 2424 alkalommal
földelés_számítás.jpg
földelés_számítás.jpg (96.43 KiB) Megtekintve 2424 alkalommal
talaj_fajlagos.jpg
talaj_fajlagos.jpg (66.7 KiB) Megtekintve 2430 alkalommal
rudföldelők_2_3.jpg
rudföldelők_2_3.jpg (83.1 KiB) Megtekintve 2430 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Amatőr61 írta:
2019.01.12., szomb. 14:11
istvan01 írta:
2019.01.07., hétf. 13:57
...Tehát ez nagyon is ellentéte a VF virtuális földelésnek, de ha már villámbiztonságot akarok, akkor nagy mértékben javul vele a földelésem zajszintje és levezető képessége is.

A védőföld kiépítésével kapcsolatban jut eszembe, hogy a szülői házban a hetvenes évek végén tv-rádió DX vételre építettem antenna árbocot, ennek földelését katona mérnök rokonom tanácsára készítettem el. Az árboc körül egy kb. 3 méter sugarú kör mentén azonos távolságokra 6 db, 50 x 50 mm-es, 3 méter hosszú kihegyezett, horganyzott szögvasak lettek leütve kb. 4,2 méter mélyre. A szögvasak vége/teteje a talaj szinjétől kb. 120 cm mélységben össze lettek egymással és az árboccal is hegesztve.
2006-ban sor került a lakás villamos hálózatának korszerűsítésére, a védőföldelés az egykori árboc csőcsonkjára lett bekötve.
Három évvel ezelőtt, amikor eladtuk a házat az ÉMÁSZ-os ismerős spéci műszerrel 0,9 Ohm-os ellenállást mért a csőcsonk tövénél.
A 0,9ohm, az nagyon jó érték ÉV és még villám levezető földelésnek is. Viszont az antenna ettől még nem biztos hogy védve van. Ez csak akkor valósul meg, ha a villámfelfogó elem, rúd, az antenna fölé emelkedik úgy, hogy kb a függőlegeshez mért 70 fokos kúpszöggel körben lefedi az antenna minden elemét. Ekkor még csak azt érhetjük el, hogy ne az antenna fémes alkatrészeiben induljon a villámáram talaj felé. A villám rúd-levezető csak akkor nem okoz károsodást az antenna kábelben, ha villám levezető(k) legalább 80cm távolságban (s=biztonsági távolság) futnak az antenna-koax kábeltől (talajhoz közeledve az s értéke csökkenthető). Ha kisebb a távolság, akkor átívelés valószínűsíthető. Ha megvalósítható a biztonsági távolság, még abban az esetben szükséges a koaxkábel valamely pontján beiktatni túlfesz-levezetőt elemet, annak fémes külső burkát pedig összekötni a védőfölddel, vagy még inkább minél közelebb a földelési csomóponthoz (Ez ideálisan EPH csomópont). Ez azért szükséges, mert a villámlevezető 100kA csúcsárama hatalmas induktív és kapacitás módon áramot indukál a környezete fémes vezetőiben. A villámok ilyen másodlagos hatása 300m, de néha még ennél nagyobb sugarú körben okoznak fémekben feszültséget-áramot.
Ennél profibb és persze jóval drágább megoldás, az úgynevezett szigetelt (HVI) rendszer kiépítése, amit alkalmaznak minden mobil-átjátszó antennáknál. Ott az üzembiztonság azzal valósítható meg elegendő szinten.

Avatar
Amatőr61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 262
Csatlakozott: 2015.06.25., csüt. 15:13
Értékelés: 101

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Amatőr61 »

istvan01 írta:
2019.01.07., hétf. 13:57
...Tehát ez nagyon is ellentéte a VF virtuális földelésnek, de ha már villámbiztonságot akarok, akkor nagy mértékben javul vele a földelésem zajszintje és levezető képessége is.

A védőföld kiépítésével kapcsolatban jut eszembe, hogy a szülői házban a hetvenes évek végén tv-rádió DX vételre építettem antenna árbocot, ennek földelését katona mérnök rokonom tanácsára készítettem el. Az árboc körül egy kb. 3 méter sugarú kör mentén azonos távolságokra 6 db, 50 x 50 mm-es, 3 méter hosszú kihegyezett, horganyzott szögvasak lettek leütve kb. 4,2 méter mélyre. A szögvasak vége/teteje a talaj szinjétől kb. 120 cm mélységben össze lettek egymással és az árboccal is hegesztve.
2006-ban sor került a lakás villamos hálózatának korszerűsítésére, a védőföldelés az egykori árboc csőcsonkjára lett bekötve.
Három évvel ezelőtt, amikor eladtuk a házat az ÉMÁSZ-os ismerős spéci műszerrel 0,9 Ohm-os ellenállást mért a csőcsonk tövénél.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Igazából bizonytalan voltam, hova is posztoljam az alábbi fejleményt, ami csak tavasszal, jó idő beköszönte után fog teljesen megvalósulni. Mivel ez majdnem a megszűnt VF topicba való lenne, de oda azért sem, mert ez nem virtuális földelés, annak ellenkezője, ösvénynek is csak érintőlegesen része, szóval a helyi, családi házam földelés alakulásról írok.

Előző nyáron elindult a családi házam villámvédelmi kiépítése, ami egyébként a régi MSZ 274 és új az MSZ EN 62305 szerinti kockázat elemzéssel sem lenne előírás, ezért alig találtam kiépítésére vállalkozást. Aki meg mégis elfogadhatónak tűnő ajánlatot tett, az nem akart ráérni megépíteni. Szerencsére utólag rájöttem, amit ajánlott az nagyon alulról súrolja a megfelelőséget, és volt benne egy két rendszerhiba is. Szóval saját erőből építem, amennyire lehet kitanultam a házam szintjére elegendő tudást, mert ez tényleg nem egyszerű szakma.

Maradjunk csupán a földelésnél. A szakemberekkel konzultálva a tavaly lerakott 2db 3m-es csak villám földelőt bővítenem kell oly módon, hogy minél inkább közelítsen a B típusú, ház körüli gyűrű földeléshez. A teljes körgyűrűt azért nem tudom megoldani, mert a ház egyik rövid fala a szomszéd felé határfal, a szomszéd telkén nem áshatok, fúrhatok. A nem teljes gyűrű úgy alakul ki, hogy le fogok nyomni még 5db 3m-es szondát egymástól egyenletes távolságban, össze lesz kötve fémesen a most csak EV-nullázó üzemi földelés 3 szondájával is, plusz EPH-t kell kialakítani a házhoz talajban bejövő fém víz és gázcsövekkel, túlfesz levezetőkkel pedig a villamos 3fázisú betáp vezetékkel. Ezt hívják összecsatolásnak). Így tehát 10db földelő szondám, víz-gázcsövel 3/4 körben a talaj szintben/alatta ezek egymással összekötve alkotnak egy masszív földelést, és az utcai PEN vezetékkel is összekötve kialakul egy jó alacsony földelő ellenállásom. A saját eredő földelésem a talajviszonyok és számítási képletek alapján várhatóan lesz 3-5ohm, és ez magasabb érték, mint amit a szabvány ideális elvártnak tart 1ohm. Tulajdonképpen ez a földelés élettartama alatt lényegében üzemi nullázó-EV földelés lesz, a figyelembe vett LPSIII-hoz tartozó max 100kA villám áram biztonságos levezetésre talán elegendő. (Magyarország területén évente néhány alkalommal beüt 600kA-es villám is, ekkora villám lebontaná a házamat villámhárítóstul is). Az LPSIII villám100kA nagyobb része egyébként ki fog kúszni az utcai villamos hálózatba, kisebb része a házam alatti talajt és EPH-val összekötött fémes vezetők potenciálját emeli meg párszáz kilovoltra.

Tehát ez nagyon is ellentéte a VF virtuális földelésnek, de ha már villámbiztonságot akarok, akkor nagy mértékben javul vele a földelésem zajszintje és levezető képessége is.

Hgabor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2018.10.31., szer. 06:03
Értékelés: 2

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Hgabor »

Ahh. Értem. Köszönöm.
Ez esetben (ilyen akksik ára) és vélhetően a félprofi inverter szintén durva ára miatt valszeg csak kampingbe érdemes ilyen hifit építeni, akkor tehát valszeg maradok annál, hogy egy spéci kismegszakítóra (Van tipp hogy MELYIKRE??? - köszi) ... lesz Van Damme kábellel a falban, csinálok egy külön kört a hificuccoknak és utána a szokásos tápszűrő és az egyedi power cable. ;)

Avatar
adamo3
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 13:32
Értékelés: 12

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: adamo3 »

[quote=Hgabor post_id=2324553 time=1544865390 user_id=43725]
Aha, értem, minőségi jó darab amit linkeltél, köszi.
De e szerint más az áram "minősége" egy alapszintű akksinak!??

Ezek a spirálcellás aksik abban jobbak a hagyományosnál, hogy sokkal kisebb a belső ellenállásuk, emiatt hirtelen sokkal nagyobb áramot lehet kivenni belőlük, (pl.: egy nagy dobütésnél). Hogy az inverter ezt hogy tudja lereagálni, azt nem tudom.

Hgabor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2018.10.31., szer. 06:03
Értékelés: 2

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Hgabor »

Aha, értem, minőségi jó darab amit linkeltél, köszi.
De e szerint más az áram "minősége" egy alapszintű akksinak!??

Mert az iverter az számít, persze, oké. De az akksin kb ugyanaz a 14,4 volt egyenáram lép ki, ami a merüléssel fokozatosan csökken nem!? Érdemi elektronika csak az inverterben van.
Az nem jó ha a színusz "kockás" kicsit és nem olyan szép, mint az erűművi áramnál? Ilyesmit olvastam, hogy az erősítő trafójának jobb, ha minl egyenletesebb az 50Hz? Szerinted?

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Hgabor írta:
2018.12.15., szomb. 08:30
Egy uj 55ah akku 13e plusz áfa egy jobb kis 300-500 wattos inverter kábelekkel 6e kínából. Akkutoltőm meg van otthon.
Egy audiophile akkumulátor itt kezdődik, de nem az aksi lesz a szűk keresztmetszet:
https://www.auto-motor-akkumulator.hu/s ... ma_red_top
Csatolmányok
12V-50Ah-Optima-Red-akkumulator-RT-S---4-2.jpg
12V-50Ah-Optima-Red-akkumulator-RT-S---4-2.jpg (17.83 KiB) Megtekintve 2803 alkalommal

Hgabor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2018.10.31., szer. 06:03
Értékelés: 2

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Hgabor »

Egy uj 55ah akku 13e plusz áfa egy jobb kis 300-500 wattos inverter kábelekkel 6e kínából. Akkutoltőm meg van otthon.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”