Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

Bodnapet írta:
2020.12.11., pén. 06:40
hifitibi írta:
2020.12.10., csüt. 21:09
Kérdésem az, hogy aki üzembe helyezett már nagyobb teljesítményű napelemes rendszert, tapasztalt-e valamilyen változást a rendszer hangjában. Pozitívat???? :D
Nincs előtte-utána mérésem, csak hallom, sajnos valóban még nagyobb lett a kontraszt egy napos időszak és az esték között, pedig a rendszer nem extrém nagy, csak 5.13kwp teljesítményű. Engem annyira nem zavar, eddig is inkább este volt a minőségi zenehallgatás...
Köszönöm a válaszodat!

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

wittao írta:
2020.12.10., csüt. 23:21
Eddig 3 ismerosomnel van napelemes rendszer telepitve. Mindannyian feszkelodnek es kulonbozo tapmegoldasok utan nezelodnek azota. Nem mertek semmit, de mondjak valami nem ok.
Nalam nemsoka remelem meglesz, igy en is fazom a dolog ezen oldalatol, de ez van. Ez fontosabb, hifivel majd kezdunk valamit :)
Ez nem jó hír..... Köszönöm!

Avatar
Bodnapet
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 442
Csatlakozott: 2006.05.15., hétf. 20:50
Értékelés: 101
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Bodnapet »

Sziasztok, ösvénnyel kapcsolatban van egy problémám. Tavasszal építettem egy egyszerű ösvényt, 3x2.5-ös tömör rézkábelből. Sima 3-as fonbással került bele a védőcsőbe, bár hogy a szigetelés teljes legyen, én még szigetelő szalaggal is betekertem. Mivel falat vésni nem akartam, így a padláson megy el a nappaliig, ott pedig sikerült belehúzni egy meglévő kábelcsatornába az állmenyezet/rejtett karnis takarás segítségével. Szóval sehol sem látható, abszolut feleségbarát. :D
Eddig jól is működött, a streamer és a sztereo erősítő volt egy T dugóval csatlakoztatva. De pár napja sajnos erős gerjedés indult el, elektromos zaj, mintha földhurok lenne. Ha a streamert egy másik körre dugom be, természetesen megszűnik. Olvastam, hogy az erősítőt és a lejátszót érdemes külön ösvényre tenni, de nem hiszem, hogy ennyire durva ok miatt.

Mi lehet a probléma? A hideg padláson a kábelcsatorna párásodhat, ez okozhat interferenciát? Sajnos ennyire nem mélyedtem bele anno a fizikába. Mi a javaslatotok? Fogadjam el így a helyzetet? Gyanús, hogy nyáron nem jött elő ez a gond, csak télen. Köszi előre is.

Avatar
Bodnapet
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 442
Csatlakozott: 2006.05.15., hétf. 20:50
Értékelés: 101
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Bodnapet »

hifitibi írta:
2020.12.10., csüt. 21:09
Kérdésem az, hogy aki üzembe helyezett már nagyobb teljesítményű napelemes rendszert, tapasztalt-e valamilyen változást a rendszer hangjában. Pozitívat???? :D
Nincs előtte-utána mérésem, csak hallom, sajnos valóban még nagyobb lett a kontraszt egy napos időszak és az esték között, pedig a rendszer nem extrém nagy, csak 5.13kwp teljesítményű. Engem annyira nem zavar, eddig is inkább este volt a minőségi zenehallgatás...

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

Táp regenerátort tervezek beépíteni az ösvény elejére egy napelemes inverter "személyében".

A viccet félretéve: jövőre napelemes rendszert szándékozunk telepíteni, 12kW-os inverterrel. Amikor beszéltem az üzletkötővel, megkérdeztem, hogy aztán mekkora az inverter által előállított színusz torzítása? Erre ugyan nem tudta a választ, de mivel komoly cégről van szó, és van szervizük, odaadta a szervizesnek a telefont. A szaki a kérdésemre elmondta a katalógus adatot (SAJ inverterről van szó), ami maximum 3%. De ez természetesen lehet sokkal kisebb a terhelés és egyéb dolgok függvényében. Viszont jó ötletnek tartotta, hogy majd összeállítson egy ilyen mérést. ( :D )

Kérdésem az, hogy aki üzembe helyezett már nagyobb teljesítményű napelemes rendszert, tapasztalt-e valamilyen változást a rendszer hangjában. Pozitívat???? :D
Én mértem már inverter által előállított jel spekrtumát, torzítását, de az messze kisebb teljesítményű, mint egy napelemes inverteré. Annyi közös lehet bennük, hogy a színusz jelalakja kevésbé torz mint a hálózatról bejövő villanyé, és a harmonikus torzítása pedig szépen kottázható. Persze, aztán amikor szembekötjük a bejövő villanydróton érkező jelalakot az inverter által előállítottal, abból lesz egy mix.....

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

Duplán ment bocsi.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hifitibi 2020.12.10., csüt. 21:11-kor.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ajkamici írta:
2020.12.10., csüt. 14:18
Elmű tegnap előtt hipp hopp kérés-kérdés lecserélte nálunk a kb 10 éves árammérőóránkat egy ultramodern digitális órára.
3 x 16A jön be egyébként, és tudomásom szerint semmi mást nem változtattak a hálózaton csak az óra cseréjét.
A hifi rendszer hangja természetesen megváltozott, részben ( nem várt módon ) jó, de részben negativ irányban ..
, vlhogy úgy mint mikor egy zsir új kábelt beteszel a rendszerbe , kicsit karcosabb lett minden.

Be kell járódnia az órának ill a benne lévő kábel és alkatrész halmaznak :D ?

Van valakinek tapasztalata ilyen esetre ,- mérőóra csere témában ? köszi előre is. :rolleyes:
Nálam sok évvel ezelőtt történt a csere napelem miatt. Akkor nem tűnt fel semmi hangzás változás hifinél, de nem is izgultam rá, nem koncentráltam oda. Azóta már az első szaldós digit mérőt lecserélték másik típusra, ekkor sem hallottam változást. Ellenben igaz, az, hogy a villamos betápon minden eszköz valamit változtat a komplex impedanciája beiktatása okán, többet és mást mint egy sima kábel. A saját hang effektus még efelett jelentkezik, jelentkezhet. Ellenben állítom, az elektromechanikus óra nagyobb induktív-kapacitív beiktatást jelent, mint a mai modern, sokkal érzékenyebb digitálisak áram váltó-feszültség-fázis érzékelői. Amivel több és rosszabb, ezek kisfogyasztású kapcsolós tápokkal terhelik a betápot, ami egy veszteség az áramszolgáltatónak, mert a méretlen oldalt terhelhetik csak.

Hosszú/Long a saját Fb csoportjában sopánkodott a nemrégen történt analóg-digit mérő csere után. eleinte ő is észlelte a más hangot, képet, aztán párnap-hét után kezdett javulni, még azt is érezte, hogy jobb lett pár jellemzőben kép-hang. Nála az is erősebb hatás, a hifi helység külső falán van a mérőszekrény, onnan kábel hossza kb 7m a hifiig. Nálam az ösvény teljes kábel hossza órától 14m.

bezse
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 387
Csatlakozott: 2017.08.03., csüt. 21:29
Értékelés: 68

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: bezse »

ajkamici írta:
2020.12.10., csüt. 14:18
Van valakinek tapasztalata ilyen esetre ,- mérőóra csere témában ? köszi előre is. :rolleyes:
https://longkft.hu/audioblog/villanyora ... lis-mumus/

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1488
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 812
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Elmű tegnap előtt hipp hopp kérés-kérdés lecserélte nálunk a kb 10 éves árammérőóránkat egy ultramodern digitális órára.
3 x 16A jön be egyébként, és tudomásom szerint semmi mást nem változtattak a hálózaton csak az óra cseréjét.
A hifi rendszer hangja természetesen megváltozott, részben ( nem várt módon ) jó, de részben negativ irányban ..
, vlhogy úgy mint mikor egy zsir új kábelt beteszel a rendszerbe , kicsit karcosabb lett minden.

Be kell járódnia az órának ill a benne lévő kábel és alkatrész halmaznak :D ?

Van valakinek tapasztalata ilyen esetre ,- mérőóra csere témában ? köszi előre is. :rolleyes:
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

istvan01 írta:
2020.11.22., vas. 15:51
prando írta:
2020.11.22., vas. 15:31
Ja,vettem egy ilyet, most járatódik.

https://schallwand.com/epages/154df95e- ... %20Stecker"
A linked nekem nem mutat eszközt, viszont azt írja nem biztonságos.
Szerintem te erről inkább Hollóházival akarsz beszélgetni, (IRL név a szabályzat 2.7 pontja alapján kimoderálva - Aszpirin, moderátor). Ebben ő szinte mindent meg tud mérni és még hallja is a hatásait. Ajánlja is bőszen ezeket csoda mérő valamiket, meg a szmog elhárító bigyókat.

Viszont van már valami eszközöd, legyen az a mérce, ne másoktól várd a bizonyítást.
Hálózati áram/feszültség tisztasága, zajmentesítése ennél az általános elektroszmog paránál szűkebb és fontosabb terület, inkább arra koncentrálj.
Nem tudom mi lett a linkkel, nekem innen egy kriksz-krakszot ad, de az alapoldalról simán megy.
Hollóházit tudom kicsoda, ő az egyik beszélgetőtárs odaát. Nagyon képben van, én nem tudom követni már, azért gondoltam, hogy megkérdem itt, talán egyszerűbben odaérek az uccsó mondatodhoz, mert az lenne a lényeg. Kibukott a végére: zajmentesítés. :)
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

prando írta:
2020.11.22., vas. 15:31
Ja,vettem egy ilyet, most járatódik.

https://schallwand.com/epages/154df95e- ... %20Stecker"
A linked nekem nem mutat eszközt, viszont azt írja nem biztonságos.
Szerintem te erről inkább Hollóházival akarsz beszélgetni, (IRL név a szabályzat 2.7 pontja alapján kimoderálva - Aszpirin, moderátor). Ebben ő szinte mindent meg tud mérni és még hallja is a hatásait. Ajánlja is bőszen ezeket csoda mérő valamiket, meg a szmog elhárító bigyókat.

Viszont van már valami eszközöd, legyen az a mérce, ne másoktól várd a bizonyítást.
Hálózati áram/feszültség tisztasága, zajmentesítése ennél az általános elektroszmog paránál szűkebb és fontosabb terület, inkább arra koncentrálj.

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

Ja,vettem egy ilyet, most járatódik.

https://schallwand.com/epages/154df95e- ... %20Stecker"
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápSzevasztok!szűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

"
Ha a kérdésed csupán a hifi ösvény vs. elektroszmog összefüggésre vonatkozik, akkor ebben is ketté érdemes választani kérdést.
Mekkora hatású lehet a vezetékeken érkező, távolról behozott szmog hatása, illetve fordítva, a kiépített hifi ösvény mekkora elektroszmogot szed össze a saját környezetéből? Mindez milyen frekvencia sávban és mekkora energia szinteken okoz valami befolyást a hálózati 50Hz/230V-en felül?

Ha úgy gondoljuk, vagy látjuk-halljuk ezek hatását, akkor mivel, hogyan lehet távol tartani, vagy csökkenteni ezeket? Teljesen úgysem lehet megszüntetni, csak csökkenteni, csillapítani. Ezek az eszközök okoznak-e másodlagos nem kívánt hatást is?"
[/quote]

Igen, kb ez lenne a lényeg, mert az ösvénytől és a készülékektől aztán lehet menni a lakásban tovább, de az már más dolog. EMF, EMI, RFI, MHZ és GHz nagyságú bejövő hálózati zajok, Stetzerizer mérő/filter és társaik. Olvastam a neten, de annyi mindent már, hogy laikusként természetesen mostanra belezavarodtam. Megy egy hónapok óta tartó beszélgetés a fészen erről és kíváncsi vagyok, itt van-e valaki, aki foglalkozott ezzel, pl az ösvénye építése során, illetve ki mit szól hozzá, persze csak annyira, hogy ezzel ne menjen félre a topik.

Köszi!
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápSzevasztok!szűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

prando írta:
2020.11.20., pén. 16:19
Szevasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ösvényépítés során felmerült-e valakiben az elektroszmog kezelésének a kérdése?Olyanokra gondolok, mint pl. árnyékolt kábel használata, vagy utólagos árnyékolás leföldelve, vagy a nyitott dugaljakból szóródó elektroszmog leárnyékolása és hasonlók.
Elektroszmog? Ez a legingoványosabb terület egészség ezotériában, mint ahogy a hifiben is. Ha rangsorolni kellene hifiben, akkor ennek hatása kábelek, akusztika után lehetne valahol jó messze. Az is kérdés, az elektroszmog milyen arányban hat magára a készülékekre és a hallgató személyére.

Viszont fontos tudni azt, hogy az elektroszmog a légtérben, villamosan vezető és nem vezető anyagokban nagyon nagyon széles tartományban jelenik meg, DC mágnesesség, elektromos térerőtől gamma sugárzás frekvenciáig, de még a részecske sugárzás számtalan formáját is mellé lehet tenni. Ebben a rettentő széles tartományban sokféle szelektív hatás lehetséges sokféle módon, akár pozitív, akár negatív hatásként. Persze ki dönti el, mi számít negatív és pozitív hatásnak?
Ha a kérdésed csupán a hifi ösvény vs. elektroszmog összefüggésre vonatkozik, akkor ebben is ketté érdemes választani kérdést.
Mekkora hatású lehet a vezetékeken érkező, távolról behozott szmog hatása, illetve fordítva, a kiépített hifi ösvény mekkora elektroszmogot szed össze a saját környezetéből? Mindez milyen frekvencia sávban és mekkora energia szinteken okoz valami befolyást a hálózati 50Hz/230V-en felül?

Ha úgy gondoljuk, vagy látjuk-halljuk ezek hatását, akkor mivel, hogyan lehet távol tartani, vagy csökkenteni ezeket? Teljesen úgysem lehet megszüntetni, csak csökkenteni, csillapítani. Ezek az eszközök okoznak-e másodlagos nem kívánt hatást is?

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápSzevasztok!szűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

Szevasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ösvényépítés során felmerült-e valakiben az elektroszmog kezelésének a kérdése?Olyanokra gondolok, mint pl. árnyékolt kábel használata, vagy utólagos árnyékolás leföldelve, vagy a nyitott dugaljakból szóródó elektroszmog leárnyékolása és hasonlók. Nem annyira klf. chipek és más ezoterikusnak tűnő eszközök bevetése érdekel, bár tán azok is, inkább kissé földhöz ragadtabb és egyszerűbb, olcsóbb megoldások, pl. klf. fémek használatával ezeknek a dugaljaknak az árnyékolása és hasonlók. A hálózati szűrők azt gondolom, besegítenek ebbe, de kérdés, mennyire és miben? És igazából, ha az ösvény és a készülékeink túlesnek ezen, akkor már jöhet a lakás többi része is.
Köszi!
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

balazs84
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2019.12.19., csüt. 19:22
Értékelés: 23

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: balazs84 »

Nagyon köszi, akkor azt hiszem maradt az, hogy felkeresek egy szervizt, és megnézetem. Teljesen állandó egyébként a jelenség, nem változik, nappal, éjjel, ugyanaz.
istvan01 írta:
2020.11.08., vas. 14:46

Trafóbúgás, főleg toroidoké a hálózati feszültség pár100mV-os DC feszültségétől szokott lenne. Jellemzője továbbá, hogy erősen változó, mert a lakás és szomszédok terhelései nem egyenletesen adják össze ezt a DC feszejt.
Ellenben van egy másik forrása is a trafóbúgásnak, még pedig az pl, ha egy erősítő eddig jól működő kéturas egyenirányító egyig ága részben vagy teljesen megfárad. Ezzel pontosan azt csinálja, hogy a plusz-mínusz szinusz feszültségét nem egyformán terhelik. Ez az aszimmetrikus terhelés kimegy a lakás másik fogyasztói felé is, ott képezi annak DC okozta búgását. Ha tehát az aktuális készülék belsejében van a DC képződés, okoz így trafó búgást, a készülék elé pakolt akármilyen DC blokkoló megszüntetni nem tudja. További jellemző, ez a trafóbúgás állandó marad, nem úgy mint a kívülről érkező napszaktól, egyéb fogyasztók okozta DC->trafóbúgás. Ezen felül, ez brumossá is tehet a végerősítő általában nem stabilizált feszültségét, hallhatóvá válik a hangszórón is. A kívülről érkező DC okozta trafó búgás nem terjed a hangszóróig.

Másik hiba lehetőség a hálózati feszültség túlzott megemelkedése. Ezt tudod mérni, ha 240V-nál magasabb, netán 250V-nál is, akkor két lehetőség van. ELMŰ, EON, DÉMÁSZ-nak jelezni. De előtte értő emberrel megméretni, ellenőrizni a helyi nullázó földelés és PEN bejövő vezeték állapotát. Mert ennek hibája, szakadása eltolja a három fázis csillagpontját, egyik fázis lehet 300V is, másik lemegy 180V-ra.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

balazs84 írta:
2020.11.08., vas. 12:57
Sziasztok,
Hátha valakinek van valami tippje, amit még nem próbáltam.
A probléma: zúgnak/búgnak itthon a trafóim. A leghangosabb, és leginkább zavaró talán az erősítőé. Kicsi a szoba, így az egész szobát áthatja egy konstans, 4-500 hz környéki búgás, ami halk zenehallgatást eléggé megöli.
Az egyik csatornán a hangfalra is átmegy egy hasonló zaj, ezt akkor hallom, ha odatapasztom a fülem a mélyközépre. Egyébként pedig ugyanez a hang erősen hallatszódik a toroid trafó környékérőll, az erősítőben.
Amiket próbáltam:
- Minden csatlakozást megszüntettem, csak a hálózati kábel maradt erősítőben
- Átdugtam az elosztóból egy másik, fali csatlakozóba
- Fázishelyesen van bedugva
- Lekapcsoltam az összes kismegszakítót, kivéve azt, amin a hifi van
- Itt van nálam kölcsönbe egy Hydra dc noise trap, ami 1.2 voltig szűri a DC zajt.
Egyik sem segített egyelőre. :( Ha esetleg van még itthon kivitelezhető, egyéb tippetek, akkor nagyon megköszönöm.
Trafóbúgás, főleg toroidoké a hálózati feszültség pár100mV-os DC feszültségétől szokott lenne. Jellemzője továbbá, hogy erősen változó, mert a lakás és szomszédok terhelései nem egyenletesen adják össze ezt a DC feszejt.
Ellenben van egy másik forrása is a trafóbúgásnak, még pedig az pl, ha egy erősítő eddig jól működő kéturas egyenirányító egyig ága részben vagy teljesen megfárad. Ezzel pontosan azt csinálja, hogy a plusz-mínusz szinusz feszültségét nem egyformán terhelik. Ez az aszimmetrikus terhelés kimegy a lakás másik fogyasztói felé is, ott képezi annak DC okozta búgását. Ha tehát az aktuális készülék belsejében van a DC képződés, okoz így trafó búgást, a készülék elé pakolt akármilyen DC blokkoló megszüntetni nem tudja. További jellemző, ez a trafóbúgás állandó marad, nem úgy mint a kívülről érkező napszaktól, egyéb fogyasztók okozta DC->trafóbúgás. Ezen felül, ez brumossá is tehet a végerősítő általában nem stabilizált feszültségét, hallhatóvá válik a hangszórón is. A kívülről érkező DC okozta trafó búgás nem terjed a hangszóróig.

Másik hiba lehetőség a hálózati feszültség túlzott megemelkedése. Ezt tudod mérni, ha 240V-nál magasabb, netán 250V-nál is, akkor két lehetőség van. ELMŰ, EON, DÉMÁSZ-nak jelezni. De előtte értő emberrel megméretni, ellenőrizni a helyi nullázó földelés és PEN bejövő vezeték állapotát. Mert ennek hibája, szakadása eltolja a három fázis csillagpontját, egyik fázis lehet 300V is, másik lemegy 180V-ra.

balazs84
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2019.12.19., csüt. 19:22
Értékelés: 23

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: balazs84 »

Sziasztok,
Hátha valakinek van valami tippje, amit még nem próbáltam.
A probléma: zúgnak/búgnak itthon a trafóim. A leghangosabb, és leginkább zavaró talán az erősítőé. Kicsi a szoba, így az egész szobát áthatja egy konstans, 4-500 hz környéki búgás, ami halk zenehallgatást eléggé megöli.
Az egyik csatornán a hangfalra is átmegy egy hasonló zaj, ezt akkor hallom, ha odatapasztom a fülem a mélyközépre. Egyébként pedig ugyanez a hang erősen hallatszódik a toroid trafó környékérőll, az erősítőben.
Amiket próbáltam:
- Minden csatlakozást megszüntettem, csak a hálózati kábel maradt erősítőben
- Átdugtam az elosztóból egy másik, fali csatlakozóba
- Fázishelyesen van bedugva
- Lekapcsoltam az összes kismegszakítót, kivéve azt, amin a hifi van
- Itt van nálam kölcsönbe egy Hydra dc noise trap, ami 1.2 voltig szűri a DC zajt.
Egyik sem segített egyelőre. :( Ha esetleg van még itthon kivitelezhető, egyéb tippetek, akkor nagyon megköszönöm.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

prando írta:
2020.10.29., csüt. 22:51
Szisztok!
Megfigyeltem, hogy ha van egy seb valamelyik ujjamon, pl beszakad kicsit a köröm, és állok a müanyag kádban, zuhanyzok, megcsíp kicsit az áram, ha a sebem hozzáér a zuhanyzó gégecsövének fémrészéhez (mindegy, hogy folyik, vagy sem a víz). A villanyboyler és a mosógép közös aljzatban van. Ha kihúzom az utóbbit, megszűnik a csípés. Ha visszadugom, kicsit megvillan a villanykörte, olyan, mint amikor egy nagyobb fogyasztású készüléket bekapcsol az ember. Ha megy a mosógép, a konnektor földelés részén a fáziscerka nagyon halványan, de világít.
Szeretnék tanácsot kérni, hogy miért lehet ez?
Köszönöm!
Ez nem hifiösvény probléma, annál általánosabb és "életbevágóan" fontosabb vele foglalkozni.
Az érintés (elleni)védelem éppen a vizes helységekben a legszigorúbb, tehát nem szabad elmenni ilyen "csíp egy kicsit" jelenség mellett.
Az érintés védelemnek mindig redundánsnak kell lenni, vagyis ha egy valamelyik nem jól működik, akkor még mindig kell egy másik szintnek védeni, de többszörös hibára nem lehet, vagyis komplikált készülni.
Tehát, a vezeték hálózat oldalon a jó és tiszta kötések mellett kell a zárlat-túláram védelem. Ez csak durva nagy áramra old, ami áram sokszorosan nagyobb az ember halálos mértékénél. Viszont ha ez a zárlat okozta áram-feszültség idegen érinthető felületeken gyorsan megszűnik, akkor nincs nagy baj.

Ennél lényegesen hatékonyabb érintésvédelmet ad a AVK/FI relé, melynek szokásos értéke lakásokban 30mA. Ellenben javasolt vizes helységekre szeparáltan 10mA oldású AVK-t beépíteni, ami csak a vizes helység eszközei hiba-szivárgó áramaira old. Ez a szivárgó áram AVK vádelemnél mindig a nulla vezetőt megkerülve védővezetőn vagy egyéb földel érintkező de áramot valamennyire vezető felé távozik. Ahhoz viszont hogy ez a szivárgó áram mégse az emberi testen keresztül kapcsolódjon a föld felé, ahhoz az kell hogy minden érinthető vezető anyag legyen földelve, régebbi elnevezéssel EPH hálózattal egyen potenciálra kötve a földeleléssel. A legnagyobb hibát itt szokták elkövetni. A vezetékes víz akár fémcsövezéssel, akár műanyaggal az bizony áramvezetőként viselkedik, ezért vízcsapokat és lefolyókat is EPH-zni kell a vizes helységben akkor is ha pl műanyag kád, mosdó van ott.

Az esetedben egyértelmű, a mosógép az ami a szivárgó áramot indítja. Annak hibája az előbbiekben leírt védettségű környezetben nem okozhat csípést, azonnal leoldana az AVK relé.
Régi társas házaknál vizes blokkos áramütés veszély előfordul sajnos úgy is, hogy a szomszéd lakás hibás vezetékezése, nemleges EPH-ja okozott már halálos balesetet Bp-en nem is egy esetben.

Javaslom egy villanyszerelővel átnézetni és esetleg védettségi szintet erősíteni a fürdőhelységedben. Továbbá a mosógépet is kijavítani. A konnektor védőérintkező közelében fázisceruza jelez valamit, az oka lehet annak is, hogy az a védővezető az nem véd, valahol kötés hibás. Ellenben fázisceruza semmilyen jelzésben ne bízzál, az képes nagyon fals dolgokat is mutatni.

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

Szisztok!
Megfigyeltem, hogy ha van egy seb valamelyik ujjamon, pl beszakad kicsit a köröm, és állok a müanyag kádban, zuhanyzok, megcsíp kicsit az áram, ha a sebem hozzáér a zuhanyzó gégecsövének fémrészéhez (mindegy, hogy folyik, vagy sem a víz). A villanyboyler és a mosógép közös aljzatban van. Ha kihúzom az utóbbit, megszűnik a csípés. Ha visszadugom, kicsit megvillan a villanykörte, olyan, mint amikor egy nagyobb fogyasztású készüléket bekapcsol az ember. Ha megy a mosógép, a konnektor földelés részén a fáziscerka nagyon halványan, de világít.
Szeretnék tanácsot kérni, hogy miért lehet ez?
Köszönöm!
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: greenbio »

greenbio írta:
2020.09.29., kedd 12:20
denesdr írta:
2020.09.29., kedd 11:46
istvan01 írta:
2020.09.29., kedd 10:53

Az árnyékolást minden esetben ha az jel/energia hordozást nem végez, pl koaxnál ott igen, a forrás, generátor oldalon kell bekötni. Ennél is pontosabb meghatározás, hogy azon az oldalon, ami vezeték értelemben közelebb és kisebb impedanciával kapcsolódik a földeléshez, hatásos földelő szondához. Viszont a többirányú földelés, árnyékolás által is, földhurkot képez, ami forrása a medvebrummogásnak.
Köszi! De akkor tulajdonképpen az árnyekolás bekötése kétélű fegyver, mert brummoghat a rendszer tőle? Egyébként mit nyerhetünk az árnyékolássa tápellátás kábelezésénél, ösvénynél?

Greenbio, nálad hogyan van kötve?
nincs bekötve, de jó ötlet az óranál rákötöm majd a földelő sínre, és meglájtuk mit tesz...
nos rákötöttem a hifi ösvény kábelének árnyékolását a védőföldre. hát, talán van változás pozitív irányban, de nem vagyok benne biztos. még tovább kell tesztelnem több ismerős zenével...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

berenyizs írta:
2020.10.08., csüt. 11:56
istvan01 írta:
2020.10.06., kedd 14:23
ez csak részben érinti a hifit. Ha a fázisok közül egy testzárlatra kerül, akkor a helyi földelésen akkor sem szabad 50Veff fölé emelkedni az érintési feszültségnek, ha esetleg nincs/hibás az AVK (FI) relé és még a bejövő PEN vezeték is megszakadna. Ez ugyan többszörös hiba, de érintés(elleni)védelemnek kötelező a redundancia.
Ezzel szemben gyakran a regisztrált villanyszerelők lenyomnak egy db 3m-es földelő szondát az áramérő szekrény közelében és nekik kész. A telken belüli földelés nem az áramszolgáltató felelőssége. Teljesítmény növeléskor ezt már szabványositott szekrénybe és telekhatárra telepítik. Egy db 3m-es szonda talaj felé ellenállása 20-50ohm. (van hozzá közelítő képlet, de erősen talaj függő). 50V/32A=1,56ohm. Ehhez kellene 10-15db 3m-es szonda egymástól legalább 3m-enként. Na, ezért is hanyagolják ezt. Ellenben egy új építésű háznál B típusú alapföldelést nagyon ajánlott készíteni, az stabilabb kis értékű földelést és jó EPH szempontú potenciálelosztást képez. Ez az alapbetonban körben szabályosan összekötött vasalást jelent lényegében.
Ezt megmutatom majd a villanyszerelőnek :)

...és NAGYON KÖSZÖNÖM a sok-sok segítséget!
Az előbbi példában kettős hibára írtam a redundáns védelmet, de nekem régebben volt egyszeres hibával, történetesen utcai légvezeték bekötésnél PEN vezeték törés szél által. Ennek eredménye az lett, hogy a lakásban az egyfázisú fogyasztók a nulla ági árama nem a közmű hálózat PEN ágára ment ki, hanem a helyi, lakás árammérő alatti földelőbe, ami egy db talán 3méters vas volt. Egy ilyen földelésen 10A hatására akár 200V is megjelenhet, persze ennél kevesebb, mert a 10A igényű fogyasztó áramát a földelési ellenállásával csökkenti. Ez az AVK védelmet nem indítja be. Szerencsére érintési feszültség emelkedésből baleset nem lett, viszont a lakás háromfázis csillagpontja ezzel eltolódott, egyik fázis feszültsége csökken, a másik kettő növekszik. Az emelt fázisok feszültségén lévő pár villamos készülék kipurcant.
Most már ilyen nem fordulhat elő nálam, körbe van szurkálva a ház földelőkkel a külső villám védelem kiépítése okán. Az eredő földelési ellenállásom kb 2ohm a 3x16A bejövő áramerősséghez.
Pedig az a 2ohm még mindig magasabb érték, mint amit az új villámvédelmi MSZ EN 6230 szabvány ajánl, ott 1ohm jó érték. A korábbi MSZ 274 más formában számol a megfelelő földelési ellenállással. MSZ 274 szerint elegendő az én földelésem. Az más kérdés, régi megszűnt és új normákat nem megengedett keverten használni, betartani.

bezse
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 387
Csatlakozott: 2017.08.03., csüt. 21:29
Értékelés: 68

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: bezse »

istvan01 írta:
2020.10.06., kedd 14:23
ez csak részben érinti a hifit. Ha a fázisok közül egy testzárlatra kerül, akkor a helyi földelésen akkor sem szabad 50Veff fölé emelkedni az érintési feszültségnek, ha esetleg nincs/hibás az AVK (FI) relé és még a bejövő PEN vezeték is megszakadna. Ez ugyan többszörös hiba, de érintés(elleni)védelemnek kötelező a redundancia.
Ezzel szemben gyakran a regisztrált villanyszerelők lenyomnak egy db 3m-es földelő szondát az áramérő szekrény közelében és nekik kész. A telken belüli földelés nem az áramszolgáltató felelőssége. Teljesítmény növeléskor ezt már szabványositott szekrénybe és telekhatárra telepítik. Egy db 3m-es szonda talaj felé ellenállása 20-50ohm. (van hozzá közelítő képlet, de erősen talaj függő). 50V/32A=1,56ohm. Ehhez kellene 10-15db 3m-es szonda egymástól legalább 3m-enként. Na, ezért is hanyagolják ezt. Ellenben egy új építésű háznál B típusú alapföldelést nagyon ajánlott készíteni, az stabilabb kis értékű földelést és jó EPH szempontú potenciálelosztást képez. Ez az alapbetonban körben szabályosan összekötött vasalást jelent lényegében.
Ezt megmutatom majd a villanyszerelőnek :)

...és NAGYON KÖSZÖNÖM a sok-sok segítséget!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

berenyizs írta:
2020.10.06., kedd 12:50
Megrendeltük az E.ON-tól a teljesítménybővítést (3x32A).
ez csak részben érinti a hifit. Ha a fázisok közül egy testzárlatra kerül, akkor a helyi földelésen akkor sem szabad 50Veff fölé emelkedni az érintési feszültségnek, ha esetleg nincs/hibás az AVK (FI) relé és még a bejövő PEN vezeték is megszakadna. Ez ugyan többszörös hiba, de érintés(elleni)védelemnek kötelező a redundancia.
Ezzel szemben gyakran a regisztrált villanyszerelők lenyomnak egy db 3m-es földelő szondát az áramérő szekrény közelében és nekik kész. A telken belüli földelés nem az áramszolgáltató felelőssége. Teljesítmény növeléskor ezt már szabványositott szekrénybe és telekhatárra telepítik. Egy db 3m-es szonda talaj felé ellenállása 20-50ohm. (van hozzá közelítő képlet, de erősen talaj függő). 50V/32A=1,56ohm. Ehhez kellene 10-15db 3m-es szonda egymástól legalább 3m-enként. Na, ezért is hanyagolják ezt. Ellenben egy új építésű háznál B típusú alapföldelést nagyon ajánlott készíteni, az stabilabb kis értékű földelést és jó EPH szempontú potenciálelosztást képez. Ez az alapbetonban körben szabályosan összekötött vasalást jelent lényegében.

bezse
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 387
Csatlakozott: 2017.08.03., csüt. 21:29
Értékelés: 68

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: bezse »

Megrendeltük az E.ON-tól a teljesítménybővítést (3x32A).

A terv az, hogy egy fázist fenntartunk a szórakoztató elektronikának. Egyelőre ideiglenes bekötés lesz, a lakáselosztóban 1db 32A kismegszakító vagy olvadó biztosíték után 5x2,5MT vezetékre egy Kontaset KS240 hálózati elosztót szerelünk és ebbe lesznek bedugva az eszközök (streamer/előerősítő/dac, végerősítő, játékkonzol, set-top-box, televízió és egy switch).

Másik épületbe kerül a médiát tároló NAS és a streaming szerverek (Roon Core és Plex Media Server).

A két épületet Gbit ethernettel kötjük össze.

Kérdés: a NAS-t és szervereket kiszolgáló szünetmentes tápegység illetve az épületen belüli vezetékes hálózatot biztosító switch a szórakoztató elektronikát is kiszolgáló fázisra vagy a fennmaradó másik két fázis egyikére kerüljön?

Várom a véleményeket, észrevételeket!

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”