Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Töki írta:
2020.10.06., kedd 09:11
Sziasztok!

Hamarosan hálózatbővítés lesz nálam és ezzel együtt kicserélik a villanyóra szekrényt a jelenleg szabványosra. Az utcáról bejövő légvezeték is ki lesz cserélve.
Kérdeztem az Elmű jogos szakit, hogy miből van az a légkábel,- mondta alumínium, majd rákérdeztem, hogy rézből lehetne-e, de azt mondta, hogy nem. Nekem úgy rémlik, valaki írta itt, hogy lehetséges, sőt érdemes már az oszlopról az óráig rézkábellel beállni.
Aki tisztában van a lehetőségekkel - kérem írja meg, hogy jelen szabályozás szerint lehetséges-e, ha igen milyen kritériumoknak kell megfelelnie a keresztmetszeten túl, mint szigetelés stb.. Konkrét típusok is jöhetnek.

Köszönet!!

T
Elmű honlapon valahol szerepel a regisztrált villanyszerelők listája. Az ELMŰ ezektől fogadja el a közműhálózatról fogyasztó felé bekötés-szerelést. A szabály az úgy néz ki, amit az ELMŰ előír, attól nem, vagy nagyon körülményes eltérni. A szabványosítás azt szokta jelenteni, hogy egy szűkre szabott típuszekrényt raknak le a telekhatárra, amikhez nem légkábel az ideális kábelezés, hanem földkábel, akkor is ha pl úttest alatt kell átvezetni. A földkábel előnye továbbá, hogy mindig nagyobb keresztmetszetű mint ha légkábelben vinnék, védettebb, páncél köpenye van. Talán földkábelben megengedett a réz is, de ezt a reges szerelő tudni fogja. A keresztmetszetet ilyenkor úgy határozzák meg, hogy a következő 30-40 évben lesz teljesítmény duplázás, arra is legyen bőven elegendő. Manapság 4x16mm2 alu keresztmetszetnél vékonyabbal nem kötnek be, de ha 3x40A az igény, akkor ez már 4x25mm2 lesz. Rézből az arányos 10-16mm2 lehet

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: greenbio »

Töki írta:
2020.10.06., kedd 09:11
Sziasztok!

Hamarosan hálózatbővítés lesz nálam és ezzel együtt kicserélik a villanyóra szekrényt a jelenleg szabványosra. Az utcáról bejövő légvezeték is ki lesz cserélve.
Kérdeztem az Elmű jogos szakit, hogy miből van az a légkábel,- mondta alumínium, majd rákérdeztem, hogy rézből lehetne-e, de azt mondta, hogy nem. Nekem úgy rémlik, valaki írta itt, hogy lehetséges, sőt érdemes már az oszlopról az óráig rézkábellel beállni.
Aki tisztában van a lehetőségekkel - kérem írja meg, hogy jelen szabályozás szerint lehetséges-e, ha igen milyen kritériumoknak kell megfelelnie a keresztmetszeten túl, mint szigetelés stb.. Konkrét típusok is jöhetnek.

Köszönet!!

T
Azt, hogy egyáltalán lehetséges-e, a területileg illetékes áramszolgáltatótól kérdezd meg (Elmü/ÉMÁSZ/DÉDÁSZ...), mert a légvezeték az ő tulajdonuk.

Avatar
Töki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 636
Csatlakozott: 2009.12.08., kedd 12:19
Értékelés: 535

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Töki »

Sziasztok!

Hamarosan hálózatbővítés lesz nálam és ezzel együtt kicserélik a villanyóra szekrényt a jelenleg szabványosra. Az utcáról bejövő légvezeték is ki lesz cserélve.
Kérdeztem az Elmű jogos szakit, hogy miből van az a légkábel,- mondta alumínium, majd rákérdeztem, hogy rézből lehetne-e, de azt mondta, hogy nem. Nekem úgy rémlik, valaki írta itt, hogy lehetséges, sőt érdemes már az oszlopról az óráig rézkábellel beállni.
Aki tisztában van a lehetőségekkel - kérem írja meg, hogy jelen szabályozás szerint lehetséges-e, ha igen milyen kritériumoknak kell megfelelnie a keresztmetszeten túl, mint szigetelés stb.. Konkrét típusok is jöhetnek.

Köszönet!!

T
GigaWatt PC-4 EVO
Taiko Extreme DIY PC
Chord Dave + külső táp
ATC SCM 150 ASL PRO
WireWorld Platinum / Stealth V18 UNI / Sablon Audio / HydraSound

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 974

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Továbbgondolva a tápösvény-tápkábel árnyékolását, mi van akkor, ha az árnyékolt ösvénnyel eljutunk egy aljazitig/elosztóig? Elvileg akkor úgy kellene továbbvinni az árnyékolást a csatlakozásokon keresztül az ezután következő kábelek végéig (a dugóig ami rácsatlakozik a készülékre), hogy közben nem kötjük az árnyékolást egy földelési pontra sem? Ez azért elég macerásnak hangzik, bár nem kivitelezhetetlen.
szerk.: vagy a csatlakozási pont előtt megszakítjuk az árnyékolást és a következő kábelnél megint a földelési pontról indítjuk?
(már ha szeretnénk, hogy végig árnyékolva legyen a tápellátás ösvénye-kábele)

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 934
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

Hat kell gugliznom rendesen, hogy ertsem, hogy mit zagyvaltok itt :-)
Szelesedik a szokincsem, az tuti!
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: greenbio »

denesdr írta:
2020.09.29., kedd 11:46
istvan01 írta:
2020.09.29., kedd 10:53
denesdr írta:
2020.09.29., kedd 10:37


Ebben az esetben az Ölflex árnyékolása hogyan van bekötve?
Az árnyékolást minden esetben ha az jel/energia hordozást nem végez, pl koaxnál ott igen, a forrás, generátor oldalon kell bekötni. Ennél is pontosabb meghatározás, hogy azon az oldalon, ami vezeték értelemben közelebb és kisebb impedanciával kapcsolódik a földeléshez, hatásos földelő szondához. Viszont a többirányú földelés, árnyékolás által is, földhurkot képez, ami forrása a medvebrummogásnak.
Köszi! De akkor tulajdonképpen az árnyekolás bekötése kétélű fegyver, mert brummoghat a rendszer tőle? Egyébként mit nyerhetünk az árnyékolássa tápellátás kábelezésénél, ösvénynél?

Greenbio, nálad hogyan van kötve?
nincs bekötve, de jó ötlet az óranál rákötöm majd a földelő sínre, és meglájtuk mit tesz...

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

denesdr írta:
2020.09.29., kedd 11:46
Köszi! De akkor tulajdonképpen az árnyekolás bekötése kétélű fegyver, mert brummoghat a rendszer tőle? Egyébként mit nyerhetünk az árnyékolássa tápellátás kábelezésénél, ösvénynél?
Nem tetszett figyelni. A többszörös földelés az, amikor két útvonalon fut a földelési hálózat vezetékezése, amivel nem valósul meg a csillag pontos felépítés. Ha az árnyékolás a kábelen csak egyik végen van bekötve, akkor ez önmagában nem képezhet hurkot. De könnyű eltéveszteni, amikor több készülék, kábel van egy hifis rendszerben, akár 230V hálózati, akár IC-hangfal kábelekkel, de még az USB, ETHERNET kábeleket is figyelembe véve. Ha minden készülék kettős szigetelésű, akkor is lehet hurkokat képezni, még árnyékolást is bekötni. Persze ez utóbbi esetben az árnyékolások hatásossága alacsonyabb.

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 974

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: denesdr »

istvan01 írta:
2020.09.29., kedd 10:53
denesdr írta:
2020.09.29., kedd 10:37
greenbio írta:
2020.09.29., kedd 09:53
még annyi, hogy nekem "sima" tömör réz vezeték helyett 3x2,5mm2-es Lapp Ölflex van behúzva, igazából nem drágább mint a 3x4mm2 tömör réz.
Ebben az esetben az Ölflex árnyékolása hogyan van bekötve?
Az árnyékolást minden esetben ha az jel/energia hordozást nem végez, pl koaxnál ott igen, a forrás, generátor oldalon kell bekötni. Ennél is pontosabb meghatározás, hogy azon az oldalon, ami vezeték értelemben közelebb és kisebb impedanciával kapcsolódik a földeléshez, hatásos földelő szondához. Viszont a többirányú földelés, árnyékolás által is, földhurkot képez, ami forrása a medvebrummogásnak.
Köszi! De akkor tulajdonképpen az árnyekolás bekötése kétélű fegyver, mert brummoghat a rendszer tőle? Egyébként mit nyerhetünk az árnyékolássa tápellátás kábelezésénél, ösvénynél?

Greenbio, nálad hogyan van kötve?

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

denesdr írta:
2020.09.29., kedd 10:37
greenbio írta:
2020.09.29., kedd 09:53
még annyi, hogy nekem "sima" tömör réz vezeték helyett 3x2,5mm2-es Lapp Ölflex van behúzva, igazából nem drágább mint a 3x4mm2 tömör réz.
Ebben az esetben az Ölflex árnyékolása hogyan van bekötve?
Az árnyékolást minden esetben ha az jel/energia hordozást nem végez, pl koaxnál ott igen, a forrás, generátor oldalon kell bekötni. Ennél is pontosabb meghatározás, hogy azon az oldalon, ami vezeték értelemben közelebb és kisebb impedanciával kapcsolódik a földeléshez, hatásos földelő szondához. Viszont a többirányú földelés, árnyékolás által is, földhurkot képez, ami forrása a medvebrummogásnak.

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 974

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: denesdr »

greenbio írta:
2020.09.29., kedd 09:53
még annyi, hogy nekem "sima" tömör réz vezeték helyett 3x2,5mm2-es Lapp Ölflex van behúzva, igazából nem drágább mint a 3x4mm2 tömör réz.
Ebben az esetben az Ölflex árnyékolása hogyan van bekötve?

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: greenbio »

Tom40 írta:
2020.09.28., hétf. 17:17
Hu de jok vagytok! Ezek eszembe sem jutottak volna leborulok.gif leborulok.gif leborulok.gif
Egyelore megprobalom feldolgozni ezeket az infokat es nagy valoszinuseggel majd meg fogok jonni kerdezni, de addig ha valami eszetekbe jut, akkor kerlek ne kimeljetek!

koszi szepen!
még annyi, hogy nekem "sima" tömör réz vezeték helyett 3x2,5mm2-es Lapp Ölflex van behúzva, igazából nem drágább mint a 3x4mm2 tömör réz.
van aki 2 ösvényt épít: egyet a digitálisnak, egyet az analógnak, szóval lehet fokozni :)

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tom40 írta:
2020.09.28., hétf. 17:17
Hu de jok vagytok! Ezek eszembe sem jutottak volna leborulok.gif leborulok.gif leborulok.gif
Egyelore megprobalom feldolgozni ezeket az infokat es nagy valoszinuseggel majd meg fogok jonni kerdezni, de addig ha valami eszetekbe jut, akkor kerlek ne kimeljetek!

koszi szepen!
Na még egy. A hifinél, de a lakás többi helyén is kérjél melyített sorolható 65-ös dobozokat. A vastagabb vezetékek a normál dobozban, pláne ha tömör, piszok nehezen férnek.
Csatolmányok
budvill-muanyag-doboz-i65-sorolhato-mely-s2-e-107.jpg
budvill-muanyag-doboz-i65-sorolhato-mely-s2-e-107.jpg (11.14 KiB) Megtekintve 2154 alkalommal

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 934
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

Hu de jok vagytok! Ezek eszembe sem jutottak volna leborulok.gif leborulok.gif leborulok.gif
Egyelore megprobalom feldolgozni ezeket az infokat es nagy valoszinuseggel majd meg fogok jonni kerdezni, de addig ha valami eszetekbe jut, akkor kerlek ne kimeljetek!

koszi szepen!
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tom40 írta:
2020.09.27., vas. 20:54
Sziasztok Osvenyesek!

11 oldalt visszaolvastam es nem lettem okosabb, hogy aki most akar osvenyt epiteni, az hogyan is alljon neki.
A 40+ eves ujonnan vasarolt hazban az elektromos halozat ujra lesz huzva, kapcsolotablaval egyutt es ugy nez ki, eleg kozel - par meter tavolsagra - lesz a zeneszoba a hazban levo elektromos fokapcsolohoz is (bocs, ha nem szakszeru a szohasznalatom, de talan ertheto igy is).

Gondolom, ezerszer at lett ragva, de segitene nekem valaki megtalalni egy osszefoglalot, hogy hogyan tudok elindulni? Mit mondjak majd a villanyszerelonek, aki minden bizonnyal hulyenek fog nezni?

Elore is koszi!
Naivitás lenne tuti dolgokat leírni, ajánlani, mert itt a hifiben mindent lefed a szubjektivitás és egyéni ízlés.
De, szempontok.

Ha teljes a felújítás, vésés, csövezés, vakolás, festés stb, akkor legyen olyan kivitel, hogy később könnyen legyen cserélhető kábelben, kismegszakítókban, vagy vele méret azonos olvadókban. Tehát legyen jó nagy átmérő cső a falban, legalább 21mm, vagy több. Legyen olyan, hogy ne egy cső mennyen a hifi falához, hanem több, hogy ha úgy van kedved, akkor szeparált és csövezésben elválasztott ösvény külön-külön készülékekhez, a lakáselosztónál független biztosítókról indítva.
Legyen most indulónak tömör réz villanydrót 3x4mm2, vastagabb felesleges, de később még variálhatsz ha úgy gondolod.
Előnye és hátránya is van a hifi közelségnek az árammérőszekrényhez. A nagyobb ösvény hossz jobb szeparálást ad a lakás/szomszédok hálózatra visszatermelt zajától. Viszont legyen az a lakás háromfázis tápos, a hifihez azt a fázist vigyed, amit a lakás többi és nagyfogyasztói nem használnak, főleg a zajtermelők.
Azt már nem is említem, legyen az árammérő közelében lenyomva egy, vagy több új 3m-es földelőszonda, persze ha társasház, akkor ez komplikáltabb ügy.

Az áramérő és előtti pecsétzáras részét az EON/ELMŰ/DÉMÁSZ nem engedi egyéni ízlésre, tehát ott ők diktálnak. De ha teljesítmény növelés is van rendelve, akkor lehet, érdemes nagyobb keresztmetszetet kérni a méretlen ágra, aluból 16-25mm2, vagy jobb ha ez rézből van. Ekkor viszont kérhetnek tervezést hivatalos tervezőtől és mindent papírral kell jegyzőkönyvezni.

Online
Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2870
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 841

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

Tom40 írta:
2020.09.27., vas. 20:54
Sziasztok Osvenyesek!

11 oldalt visszaolvastam es nem lettem okosabb, hogy aki most akar osvenyt epiteni, az hogyan is alljon neki.
A 40+ eves ujonnan vasarolt hazban az elektromos halozat ujra lesz huzva, kapcsolotablaval egyutt es ugy nez ki, eleg kozel - par meter tavolsagra - lesz a zeneszoba a hazban levo elektromos fokapcsolohoz is (bocs, ha nem szakszeru a szohasznalatom, de talan ertheto igy is).

Gondolom, ezerszer at lett ragva, de segitene nekem valaki megtalalni egy osszefoglalot, hogy hogyan tudok elindulni? Mit mondjak majd a villanyszerelonek, aki minden bizonnyal hulyenek fog nezni?

Elore is koszi!

Amennyiben ahogy íród közel van akkor inkább épits ki kettő ősvényt, mert nem tudhatod mikor akarsz bőviteni és jól fog jönni akkor. Sok sikert kívánok hozzá!!!
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: greenbio »

Tom40 írta:
2020.09.27., vas. 20:54
Sziasztok Osvenyesek!

11 oldalt visszaolvastam es nem lettem okosabb, hogy aki most akar osvenyt epiteni, az hogyan is alljon neki.
A 40+ eves ujonnan vasarolt hazban az elektromos halozat ujra lesz huzva, kapcsolotablaval egyutt es ugy nez ki, eleg kozel - par meter tavolsagra - lesz a zeneszoba a hazban levo elektromos fokapcsolohoz is (bocs, ha nem szakszeru a szohasznalatom, de talan ertheto igy is).

Gondolom, ezerszer at lett ragva, de segitene nekem valaki megtalalni egy osszefoglalot, hogy hogyan tudok elindulni? Mit mondjak majd a villanyszerelonek, aki minden bizonnyal hulyenek fog nezni?

Elore is koszi!
szia!

egy rendes villanyszerelő nem kérdez, hanem megcsinálja amit kérsz tőle (persze ha nem tűz/életveszélyes) :)
félretéve a tréfát, jelöljetek ki egy nyomvonalat az elosztótól a hifi eszközökig, azt csinálja meg a szerelő, és javaslom, hogy olyan módon, hogy az ösvény kábele cserélhető legyen, lehessen másikat behúzni, ha esetleg később cserélni akarod. ergo ne legyen bevakolva, gipszelve a kábel sehol, hanem csatornában, csőben menjen akár süllyesztve, akár falon kívül.
szerintem ez nem annyire extrém kérés, biztosan sok villanyszerelő találkozott már ilyen "extra" kéréssel. megéri szerintem kiépíteni...
remélem segíthettem

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 934
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

Sziasztok Osvenyesek!

11 oldalt visszaolvastam es nem lettem okosabb, hogy aki most akar osvenyt epiteni, az hogyan is alljon neki.
A 40+ eves ujonnan vasarolt hazban az elektromos halozat ujra lesz huzva, kapcsolotablaval egyutt es ugy nez ki, eleg kozel - par meter tavolsagra - lesz a zeneszoba a hazban levo elektromos fokapcsolohoz is (bocs, ha nem szakszeru a szohasznalatom, de talan ertheto igy is).

Gondolom, ezerszer at lett ragva, de segitene nekem valaki megtalalni egy osszefoglalot, hogy hogyan tudok elindulni? Mit mondjak majd a villanyszerelonek, aki minden bizonnyal hulyenek fog nezni?

Elore is koszi!
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
takiszer
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 465
Csatlakozott: 2009.03.28., szomb. 19:31
Értékelés: 91
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: takiszer »

Az AC jel nem véletlenül van ráírva a kapcsolóra ... DC-t vagy AC-t kapcsolni egészen más tészta ... Ettől függetlenül iszonyat szarokat gyártanak manapság mindenből....
Avantgarde Uno Nano 572B SE DIY amp. Townshend Allegri   Jadis JD1 drive-Lumin U1 mini akkus táppal JS1 MKIII DAC Wireworld Platimun mains Zensati hangszóró és összekötők meg pár Hidiamond
Townshend Elite Rock-Excalibur  Benz Glider Borbély phono   

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

avl2 írta:
2020.08.24., hétf. 15:55
istvan01 írta:
2020.08.20., csüt. 16:06
avl2 írta:
2020.08.20., csüt. 15:07
a jó kapcsoló kapcsán még morfondíroztam...
Itt egy elegendőnek és robusztusnak tűnő billenő kapcsoló. ...
szerinted ez a kapcsoló ? https://vart.hu/index.php/hu/termekek/k ... -kapcsolok
ilyen van pl. Kontaset KS-240 elosztókban
Ezeket a világítós glimmes kapcsolókat nem sokra tartom. Rá merik írni a 16A képességet. Szedjél szét egyet, aztán döntsd el magad. Sérülés nélkül nem lehet szétszedni, tehát az kuka. A kínai kapcsolós elosztókban is ilyen van, vagyis ilyen szerkezetű.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: avl2 »

istvan01 írta:
2020.08.20., csüt. 16:06
avl2 írta:
2020.08.20., csüt. 15:07
a jó kapcsoló kapcsán még morfondíroztam...
Itt egy elegendőnek és robusztusnak tűnő billenő kapcsoló. ...
szerinted ez a kapcsoló ? https://vart.hu/index.php/hu/termekek/k ... -kapcsolok
ilyen van pl. Kontaset KS-240 elosztókban

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

avl2 írta:
2020.08.20., csüt. 15:07
a jó kapcsoló kapcsán még morfondíroztam:
értem, hogy gyorsan távolítson stb., de hasonló feladatú és áramigényre kell egy erösítö kapcsolója is, azaz: ami jó egy/"az" erösítöbe, az jó ide is.

nem ? ...amilyen kategóriájú erösítök terén én mozgok, ott nem hiszem, hogy a kapcsolójuk olyan igen drága lenne.

esetleg szerelhetö elosztó ajánlás (hol, mennyiért, de ne drágákat :smile29: ) ?
Itt egy elegendőnek és robusztusnak tűnő billenő kapcsoló. Könnyű szerelni, mert csak egy átmérő 12mm-es furat kell hozzá. max 10A 250VAC-nál. Én ilyennel kapcsoltam 1A/12VDC-t. Az 1A 2200uF kondira ment. Pár év után kontakt hibás lett. Szétszedtem, az érintkezők szenes oxidosak voltak. Kidobtam, tettem be egy újat, azonosat, talán tovább bírja.
Lomexnél 970Ft
Jó keresgélést.
Csatolmányok
rnd053489102.jpg
rnd053489102.jpg (59.22 KiB) Megtekintve 2140 alkalommal

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: avl2 »

a jó kapcsoló kapcsán még morfondíroztam:
értem, hogy gyorsan távolítson stb., de hasonló feladatú és áramigényre kell egy erösítö kapcsolója is, azaz: ami jó egy/"az" erösítöbe, az jó ide is.

nem ? ...amilyen kategóriájú erösítök terén én mozgok, ott nem hiszem, hogy a kapcsolójuk olyan igen drága lenne.

esetleg szerelhetö elosztó ajánlás (hol, mennyiért, de ne drágákat :smile29: ) ?

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

istvan01 írta:
2020.08.19., szer. 07:49
......Én ipari háromfázisú 63A-es kapcsolóval feszültségmentesítek, mert az erősítőkön sincs kapcsoló. Ráadásul a bumszli toroid táptrafók nagyot rántanak a kapcsolók érintkezőin is. A három pólusból kettővel lehet fázist és nullát bontani.
Ha kicsit lejjebb engedünk a max áramból, akkor legyen 25A-es, pl ez, vagy ennek tokozott változata:
https://eref.se.com/ww/hu/myse/product/VVE0
Köszönöm.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Shimano írta:
2020.08.19., szer. 16:07
...Érdemes is a használtan vásárolt,vagy régi iec dugókat egy tisztítókúrában részesíteni,már ha bonthatóak persze.Nagyon csúnyán be tudnak feketedni.
igen, szoktam is tisztitani alkohollal, valoban onnan jön ki a legtöbb, leglathatobb (a fehér tisztitoeszközön) valami

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Shimano »

istvan01 írta:
2020.08.19., szer. 15:43
Shimano írta:
2020.08.19., szer. 15:34
istvan01 írta:
2020.08.19., szer. 09:02

igen. Most hogy napi egy, vagy több az sem sokat számít. Ha áram-mentes a KI-BE dugdosás, akkor kevésbé, ekkor csak a dugó villája és a schuko ennél gyengébb enyhén rugózó tulipán érintkezési felülete kopik. Ellenben ha villásdugóval adjuk rá az induló áramot, majd feszültségmentesítéskor ezzel bontunk, akkor mindenképpen lesz valamennyi ívhúzás. Minél induktívabb a terhelés, táptrafók azok, akkor nagyobb, erősebb az íváram. A baj az, hogy a kézi mozgatás sebessége sokkal lassabb, ezért az ív sokkal tovább égeti a felületeket, mint a holtpontról rugóval gyorsan átváltó kapcsolók teszik. Azoknál is az a jobb, ha jó nagyot "kattan", a kattanás hangereje arányos a gyorsasággal és a rugóval segített érintkező nyomással. A kapcsolók érintkezői szemben mozognak, így a dugó BE-KI húzkodásnál létrejövő mechanikai súrlódó kopás nincs
Szerintem is ártalmas a ki be dugdosás,mert azon kívül hogy kopik a dugó és az aljzat is,ívet húzva,és ezzel a kontaktot is rontva még szép fekete égésnyomokat is tud okozni idővel a felületeken.
Nekem van pl egy átlátszó iec dugóm ami az elosztóba megy,és ha ezt úgy dugom be az elosztóba hogy elötte a fali aljzatból nem húztam ki a dugót,akkor nem tudok olyan gyors lenni hogy ne okozzak "villámlást" az iec aljzatban.És ez akkor is jelentkezik ha a készülékek kikapcsolt állapotban vannak.
Egy jó kapcsoló kell.
Amikor árammentes állapotban húzod ki a dugót akkor csak a vezetékek, meg ami még rajtuk lóg, kapacitásai sülnek csak ki, vagy még kapnak egy utolsó feltöltést amíg az ív megmarad.
Biztos így van,mondjuk teljesen árammentesen nem próbáltam még mert a tévé is az elosztón lóg standbi állapotban,plusz a beltéri kütyü,de ha bekapcsolt állapotban vannak a készülékek,és a kérdés erre irányult,akkor tuti az ívhúzás.Az iec dugó különösen háklis erre,és ha ezt dugdossuk úgy a készülékekbe hogy elötte a villasdugót nem húztuk ki,és ezzel együtt még a készülékek is bekapcsolt állapotban vannak,az előbb utóbb kárt tesz az iec dugó érintkezőiben,kontakt szempontból bizonyosan.Érdemes is a használtan vásárolt,vagy régi iec dugókat egy tisztítókúrában részesíteni,már ha bonthatóak persze.Nagyon csúnyán be tudnak feketedni.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”