Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tom40 írta:
2021.01.18., hétf. 09:24
Koszonom szepen a hozzaszolasokat!

Alapvetoen ha az en eletemet kiszolgalja, ami statisztikai alapokon szamolva is max 40 ev, az nekem mar jo.
Istvan, hol kapok ilyen acel szalagot, amit javasolsz? Gugliztam, de ilyen vastagot nem talaltam sehol.
V4A saválló földelőnek való anyagok:
https://daniella.hu/obo-rd-10-v4a-20-ko ... obo5021640
https://daniella.hu/dehn-szalag-30x35-m ... dehn860325

Tűzihorganyzott lapos és körvezető:
https://daniella.hu/sti1079-30x35mm-tuz ... id-sti1079
https://www.mixvill.hu/hu/villamvedelem ... kg_tekercs
https://www.mixvill.hu/hu/villamvedelem ... kg_tekercs
https://www.mixvill.hu/hu/villamvedelem ... kg_tekercs
https://www.mixvill.hu/hu/villamvedelem ... tekercses-

Mindkét kereskedő sok városban előfordul. de webshopon is rendelhető. A Mixvill üzletben árai mindig magasabb kb 10-15%-al.
Arra figyeleni kell hogy vágják-e az egész tekercset, mert van amikor nem.
A földelő anyagokhoz kell választani csatlakozó elemeket, mindig pontosan azonos anyagút, tehát horganyzott acélhoz, horganyzottat, V4A savállóhoz, V4A csatlakozókat. Hegeszteni is lehet, de annál a korrózió mindig kockázatosabb.
A horganyzott kör és laposvas egyengetése komoly birkózást jelent, vannak hozzá alakító szerszámok. A V4A még durvább keménységű.
Persze lehet más kereskedőknél is találni ezeket.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

Tom40 írta:
2021.01.18., hétf. 09:24
Koszonom szepen a hozzaszolasokat!

Alapvetoen ha az en eletemet kiszolgalja, ami statisztikai alapokon szamolva is max 40 ev, az nekem mar jo.
Istvan, hol kapok ilyen acel szalagot, amit javasolsz? Gugliztam, de ilyen vastagot nem talaltam sehol.
https://www.thesteel.com/hu/Rozsdamente ... T335160001
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 934
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

Koszonom szepen a hozzaszolasokat!

Alapvetoen ha az en eletemet kiszolgalja, ami statisztikai alapokon szamolva is max 40 ev, az nekem mar jo.
Istvan, hol kapok ilyen acel szalagot, amit javasolsz? Gugliztam, de ilyen vastagot nem talaltam sehol.
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tom40 írta:
2021.01.17., vas. 11:36
Sziasztok! Anno osveny kiepitesevel kapcsolatban kerdeztem es lattatok el jo sok tanaccsal. Most kozeledik az idopont a kiepiteshez es lenne egy ujabb kerdesem. Legalabb ketto foldeloszondat javasoltatok ledugni, de elnezve a domborzati viszonyokat ez szinte lehetetlen, mert nagyon sziklas a terep. Viszont a hazfelujitas reszekent az egesz haz kozbe lesz asva, 50 cm-el az alap ala es ki lesz alakitva a csapadek- es talajviz elvezetese, falak szigetelese. Egyeztettem a villanyszerelovel es azt javasolta, hogy ha mar foldeles es hifi, ilyen adottsagokkal, akkor miert nem fektetek le 20 meter acersodronyt a haz korul, a kiasott arokba. Nedves is lesz az a resz, ami jot tesz a foldelesnek, olcsobb es kezenfekvo, mivel ugyis korbe lesz asva.
Mit gondoltok?
Továbbá, mire számolhatsz talaj felé földelési ellenállást, közelítő számítás aminél a talaj homogén. A méretek m egységben.
A talajfajták átlagos térfogi ellenállása.
Csatolmányok
földelés_számítás.jpg
földelés_számítás.jpg (96.43 KiB) Megtekintve 2630 alkalommal
talaj_fajlagos.jpg
talaj_fajlagos.jpg (66.7 KiB) Megtekintve 2630 alkalommal

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

Tom40 írta:
2021.01.17., vas. 11:36
Sziasztok! Anno osveny kiepitesevel kapcsolatban kerdeztem es lattatok el jo sok tanaccsal. Most kozeledik az idopont a kiepiteshez es lenne egy ujabb kerdesem. Legalabb ketto foldeloszondat javasoltatok ledugni, de elnezve a domborzati viszonyokat ez szinte lehetetlen, mert nagyon sziklas a terep. Viszont a hazfelujitas reszekent az egesz haz kozbe lesz asva, 50 cm-el az alap ala es ki lesz alakitva a csapadek- es talajviz elvezetese, falak szigetelese. Egyeztettem a villanyszerelovel es azt javasolta, hogy ha mar foldeles es hifi, ilyen adottsagokkal, akkor miert nem fektetek le 20 meter acersodronyt a haz korul, a kiasott arokba. Nedves is lesz az a resz, ami jot tesz a foldelesnek, olcsobb es kezenfekvo, mivel ugyis korbe lesz asva.
Mit gondoltok?
Én a rozsdamentes anyagra szavaznék, a vasak a talajban hamar rozsdásodnak, kb 5 év és csak a rozsda marad. A réz meg zöld lesz vagyis az is oxidálódik.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tom40 írta:
2021.01.17., vas. 11:36
Sziasztok! Anno osveny kiepitesevel kapcsolatban kerdeztem es lattatok el jo sok tanaccsal. Most kozeledik az idopont a kiepiteshez es lenne egy ujabb kerdesem. Legalabb ketto foldeloszondat javasoltatok ledugni, de elnezve a domborzati viszonyokat ez szinte lehetetlen, mert nagyon sziklas a terep. Viszont a hazfelujitas reszekent az egesz haz kozbe lesz asva, 50 cm-el az alap ala es ki lesz alakitva a csapadek- es talajviz elvezetese, falak szigetelese. Egyeztettem a villanyszerelovel es azt javasolta, hogy ha mar foldeles es hifi, ilyen adottsagokkal, akkor miert nem fektetek le 20 meter acersodronyt a haz korul, a kiasott arokba. Nedves is lesz az a resz, ami jot tesz a foldelesnek, olcsobb es kezenfekvo, mivel ugyis korbe lesz asva.
Mit gondoltok?
villanyszerelő és nem tudja? talajban földelő acélból minimum keresztmetszet 10mm átmérő, nem lehet sodrony, kivéve réz, de elemi szálak ott is 1,7mm átmérő minimum. Lehet tömör réz is, de Magyarországon réz nem szokás, ennek jobb vezetőképessége talaj felé úgysem hasznosul, de hátránya, rézhez rézzel kell tovább menni talaj felett száraz helyen. Tehát az árokban, ami fagyhatár alatt van és kb 1m mélyen, továbbá ház alaptól oldaltávolságban is kb 1m úgy lehet jó. Erre célra nem 10mm átmérő horganyzott köracél szokás, hanem inkább 3-4mm vastag 30-40mm széles szintén horganyzott acél szalag jobb. Minden kötést talajban akármilyen megoldású külön még vízzáróan szigetelni kell. De 20m-nél többet javaslok, minél többet fogjon körbe ház körül. Az úgynevezett B típusú földelés úgy jön létre, ha ház alapkontúrján legalább 80%-ban körbe megy ez a vízszintes földelő.
Alumínium talajban talajjal érintkezve szigorúan tilos.
Ko acél talajban jó, de erre csak a saválló alkalmas, V4 jelölésű, ellenben piszok drága, de 1000évig kibírja. A táblázat szerinti horganyzott acélja is elfogyhatnak 100év alatt, minél lazább a talaj, minél közelebb a felszínhez, talaj savassága szerint. Ha kiszárad, ismét nedvesedik, tehát nedvesség és levegő gyakrabban cserélődik, az is gyorsabban fogyasztja az acélt.
Csatolmányok
földelő mérete.jpg
földelő mérete.jpg (140.99 KiB) Megtekintve 2558 alkalommal

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 934
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

Sziasztok! Anno osveny kiepitesevel kapcsolatban kerdeztem es lattatok el jo sok tanaccsal. Most kozeledik az idopont a kiepiteshez es lenne egy ujabb kerdesem. Legalabb ketto foldeloszondat javasoltatok ledugni, de elnezve a domborzati viszonyokat ez szinte lehetetlen, mert nagyon sziklas a terep. Viszont a hazfelujitas reszekent az egesz haz kozbe lesz asva, 50 cm-el az alap ala es ki lesz alakitva a csapadek- es talajviz elvezetese, falak szigetelese. Egyeztettem a villanyszerelovel es azt javasolta, hogy ha mar foldeles es hifi, ilyen adottsagokkal, akkor miert nem fektetek le 20 meter acersodronyt a haz korul, a kiasott arokba. Nedves is lesz az a resz, ami jot tesz a foldelesnek, olcsobb es kezenfekvo, mivel ugyis korbe lesz asva.
Mit gondoltok?
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5662
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1052

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

ajkamici írta:
2020.12.14., hétf. 12:36
Itt a kinai csoda óra ..
Tegnap este volt először , hogy mintha kezdene magáhoztérni a "hang".
Azért elég fantasztikus, hogy egy " pár centis " szakasz a elektromos hálózatban mennyire képes befolyásolni a
"hifi"rendszer teljes hangját.
fülelek írta:
2020.12.13., vas. 19:57
Nálam kb. egy éve van digitális mérőóra, aggódtam, mi lesz a hanggal, hát nem változott semmi az égvilágon, igaz, 30m-re van a hifi egy másik épületben, földkábelen jön a vellany az órától. Az oszcilloszkópon mindenesetre az áram formája nem változott semmit. Lehet, hogy mások érzékenyebbek erre a dologra, de én inkább szkeptikus vagyok. A digitális mérőáramkör annyira kevés áramot fogyaszt, hogy nem gondolom, hogy ténylegesen jelentős hatása lenne. Az azért elgondolkodtatott, amit a napelem inverter kapcsán írt István01, ha ilyenem lenne, biztos, hogy a napelemek egy része a hifi akkuit töltögetné... :D
Szerintem se parázz ennyire. Nem lesz ezzel olyan nagy baj . Nálam kábelt is cseréltek. Na azt bizony meghallottam . Sokkal rosszabb volt az elején , mint a 20 éves alu. Az órát pár nappal később cserélték csak, de azt észre sem vettem.

Online
Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1486
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 811
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Itt a kinai csoda óra ..
Tegnap este volt először , hogy mintha kezdene magáhoztérni a "hang".
Azért elég fantasztikus, hogy egy " pár centis " szakasz a elektromos hálózatban mennyire képes befolyásolni a
"hifi"rendszer teljes hangját.
fülelek írta:
2020.12.13., vas. 19:57
Nálam kb. egy éve van digitális mérőóra, aggódtam, mi lesz a hanggal, hát nem változott semmi az égvilágon, igaz, 30m-re van a hifi egy másik épületben, földkábelen jön a vellany az órától. Az oszcilloszkópon mindenesetre az áram formája nem változott semmit. Lehet, hogy mások érzékenyebbek erre a dologra, de én inkább szkeptikus vagyok. A digitális mérőáramkör annyira kevés áramot fogyaszt, hogy nem gondolom, hogy ténylegesen jelentős hatása lenne. Az azért elgondolkodtatott, amit a napelem inverter kapcsán írt István01, ha ilyenem lenne, biztos, hogy a napelemek egy része a hifi akkuit töltögetné... :D
Csatolmányok
IMG-7163.PNG
IMG-7163.PNG (687.68 KiB) Megtekintve 2793 alkalommal
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

Mindenre, vagy közel mindenre van megoldás a hifiben. A legmagasabb szinten ez:https://schnerzinger.com/
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Mathias »

Vajon egy valós szinuszos on-line kettős konverziós UPS milyen lenne hifi célra, van erről valakinek tapasztalata? Csak azért gondolom, hogy jó lehet, mert végülis a hifi drágább "táp regenerátorok" se csinálnak mást kis túlzással. Persze kérdés a kimenet minősége, de akár egy ilyen UPS-nél is lehetne jó. Ára, meg töredéke a hifis társaihoz képest, mondjuk egy olyan 1500W-os kb 200e-től van. Akár napelmes inverter mögé olcsó megoldásként, vagy csak egy sima hálózatra?

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

istvan01 írta:
2020.12.13., vas. 09:04
PV magazinban találtam egy cikket, ami röviden foglakozik a PV inverterek zaj-harmonikus képzésével, annak káros hatásaival.
Ez a mérés vélhetően még az ideális állapotot mutatja, az életben ez lehet cifrább is. 40db-ig számolja az inverter felharmonikusait a hálózati frekvencia felett.
https://pv-magazine-usa.com/2019/09/05/ ... r-systems/
Létezik egy MSZ EN 61000 norma az EMI-EMC betartandó szintekre, ennek egyik fejezete a lakóhelyi környezet mértékeivel foglalkozik. Nagyon erős a gyanúm, a HMKE PV inverterek ezt már bőven túl lépik, talán kapnak felmentést. Ezek nélkül manapság használt háztartási villamos készülékek egyenként teljesítik a szintet, de azok összessége, nem hiszem. Ennek tetejére jön a 2-20kWp PV inverter. Ez már sok.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nálam kb. egy éve van digitális mérőóra, aggódtam, mi lesz a hanggal, hát nem változott semmi az égvilágon, igaz, 30m-re van a hifi egy másik épületben, földkábelen jön a vellany az órától. Az oszcilloszkópon mindenesetre az áram formája nem változott semmit. Lehet, hogy mások érzékenyebbek erre a dologra, de én inkább szkeptikus vagyok. A digitális mérőáramkör annyira kevés áramot fogyaszt, hogy nem gondolom, hogy ténylegesen jelentős hatása lenne. Az azért elgondolkodtatott, amit a napelem inverter kapcsán írt István01, ha ilyenem lenne, biztos, hogy a napelemek egy része a hifi akkuit töltögetné... :D

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

ajkamici írta:
2020.12.12., szomb. 11:24
Köszi a jelzéseket fiúk . Olvasva Long írását csak reménykedni tudok hogy javulni fog a helyzet , mer pillanatnyilag jól elb... a hangot. Rideg kemény enyhén harsány lett a hang igaz, mintha a felbontás nőtt volna. ... ( de mitől ..?) es egyfajta letisztulás es jobb átláthatóság lett. De ha a tonalitás a hideg” irányba változik az nekem nagyon nem tetsző .
No nem baj ... járassuk a villanyorát :kave:

berenyizs írta:
2020.12.10., csüt. 14:31
ajkamici írta:
2020.12.10., csüt. 14:18
Van valakinek tapasztalata ilyen esetre ,- mérőóra csere témában ? köszi előre is. :rolleyes:
https://longkft.hu/audioblog/villanyora ... lis-mumus/
Én annyit tudok, hogy a digitális mérő hatása még kezelhető, bár a közelében kerülni kell a fémtárgyakat, Entreq patkányt, a nagyobb problémát majd az okos mérőórák jelentik.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

PV magazinban találtam egy cikket, ami röviden foglakozik a PV inverterek zaj-harmonikus képzésével, annak káros hatásaival.
Ez a mérés vélhetően még az ideális állapotot mutatja, az életben ez lehet cifrább is. 40db-ig számolja az inverter felharmonikusait a hálózati frekvencia felett.
https://pv-magazine-usa.com/2019/09/05/ ... r-systems/
Csatolmányok
Figure-2.Harmonics.png
Figure-2.Harmonics.png (12.51 KiB) Megtekintve 2736 alkalommal

Online
Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1486
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 811
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Köszi a jelzéseket fiúk . Olvasva Long írását csak reménykedni tudok hogy javulni fog a helyzet , mer pillanatnyilag jól elb... a hangot. Rideg kemény enyhén harsány lett a hang igaz, mintha a felbontás nőtt volna. ... ( de mitől ..?) es egyfajta letisztulás es jobb átláthatóság lett. De ha a tonalitás a hideg” irányba változik az nekem nagyon nem tetsző .
No nem baj ... járassuk a villanyorát :kave:

berenyizs írta:
2020.12.10., csüt. 14:31
ajkamici írta:
2020.12.10., csüt. 14:18
Van valakinek tapasztalata ilyen esetre ,- mérőóra csere témában ? köszi előre is. :rolleyes:
https://longkft.hu/audioblog/villanyora ... lis-mumus/
Mark Levinson No.512 - LEBEN CS600 - Harbeth M40.2-Shunyata Sigma kábelek-Entreq Olympus

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

istvan01 írta:
2020.12.11., pén. 09:45
hifitibi írta:
2020.12.10., csüt. 21:09
Táp regenerátort tervezek beépíteni az ösvény elejére egy napelemes inverter "személyében".

A viccet félretéve: jövőre napelemes rendszert szándékozunk telepíteni, 12kW-os inverterrel. .
Van egy rossz hírem. Aki eddig ösvény oldalon tuningolta a hifi hangzását napelem inverter nélkül, az sem tudott kompromisszum nélkül leülni mellé.
Nálam 2kWp csupán a napelem inverter, ez egyfázisú, a hifi másik fázisról megy, nem észlelek áthatást a fázisok között. Van egy nagyon egyszerű villamos felharmonikus mérő kütyüm, Psaudio harvester. Ez ledje villogása gyakoriságával jelzi az átlagos zajszintet kb 500Hz-től felfelé. Manapság nap alig süt, persze szórt, felhős fény mellett is termel az inverter, ebben a szürke pillanatban 57W a kimenő teljesítmény inverteremből. Harvester villog kb 5/másodperc. Másik fázison egy 60másodperc alatt nem villant. (Harvester halmozza egy kicsatoló kis trafón/szűrőn át a felharmonikus tartalmat, egy energia/feszültség szint felett kisüti a LED-en). 500W inverter teljesítmény felett szinte folyamatosan világít a harvester LED-je.
Akkor ezt tessék feltornázni, mit produkál egy háromfázisú 12kWp napelem fázisonként, 4kWp/fázison?
Összességében véve az nem egy jó hír, hogy az eddig villanypótló eszközöket telepített hifisták beszámolója az, hogy hangminőség szubjektíve romlott. Mindezekkel együtt/ennek ellenére (?) bízom az újabb fajta inverterek torzítási képességében, annak spektrális eloszlásában, ezáltal szűrhetőségében. Bár a szent grál közel sem csak a torzítási értékekben leledzik.
Most azt tudom mondani, hogy majd meglássuk...

Legvégső, begorombulás esetén pedig akkus alapú táplálást oldok meg (kissé okosabban, nemcsak simán autó akksi).....onnan már száműzve mindenféle AC, meg kettőhúsz dolgot.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

mgus írta:
2020.12.11., pén. 14:53
És akkor még nem is említettétek a jelalakot, egy inverternek a szinusza sem lesz tökéletes, bár még nem találkoztam ilyen nagy teljesítményű inverterekkel, de fogadni mernék hogy ott se tökéletes a szinusz. Ezért inkább elektromos autó akku töltésre használnám az inverteres megoldásokat. :D
Akkor pontosítsunk. A napelem inverter egy kevéssel másképp rakja össze a pillanatnyi és állandóan változó PV táblákról érkező DC feszültségből az 50Hz váltóáramot, mint a szinuszosnak gondolt szünetmentes tápok. A PV inverter minden msec, vagy még annál is kisebb időablakokban szinkron követi a közműhálózat feszültségét, arra emeli rá 1-2V-al nagyobb feszültséggel az ő áramát. Ha nem így lenne, akkor durva nagy, zárlati áram szinten rángatná a hálózat a napelem kimenetét, ami oda vissza is megtörténne. Tehát ennek eredménye lehet a pontosabb közmű hálózat jelalak követés, ami tudjuk, a sokféle terhelés miatt főleg, eleve nem ideális szinusz. A PV inverter erre a nem ideális pillanatnyi szintre pakol pluszban feszültséget, ami áramot visz kifele a közműhálózat fele, ezzel persze a lakás fele is HMKE rendszerben.

Azonban ezt az energia folyamatot a lehető legnagyobb hatásfokkal kell neki végezni, névleges teljesítményen, 95-98% hatásfokkal. Ezt pedig csak és kizárólag kapcsolóüzemben tudja, durva nagy áramú kapcsoló üzemű tápegységként kell felfogni. Valamennyi harmonikus szűrést tartalmaz az inverter a kimenetén, tiszta PWM-ben nem adhatja rá az áramát a hálózatra, tehát itt lesz fűrészfogas az a kimenő feszültség. Fütyül is vastagon az inverterem amikor névleges teljesítmény 1/4-e felett dolgozik, erősödik fütty teljes déli napsütésig. Miért nem tudnak, akarnak hatékonyabb harmonikus szűrőt belepakolni? Két nyomós ok miatt, költség, és eredő hatásfok romlás miatt. Ezen felül, az is tényező, minél nagyobb hatású/csillapítású a kimenő szűrés, akkor az képez egy időkésleltetést, nevezzük futás időnek. Ezzel fázis csúszna a követendő hálózati feszültség fázisához képest, ergo ismét áramrángatózás lenne az eredménye, amit megint pluszban le kéne kezelni --rókafogtacsuka--

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: mgus »

És akkor még nem is említettétek a jelalakot, egy inverternek a szinusza sem lesz tökéletes, bár még nem találkoztam ilyen nagy teljesítményű inverterekkel, de fogadni mernék hogy ott se tökéletes a szinusz. Ezért inkább elektromos autó akku töltésre használnám az inverteres megoldásokat. :D
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

a.gabriel írta:
2020.12.11., pén. 13:23

Nézd István01, nem építettem és nem fogok napelemes rendszert, ..

Tehát napelem tapasztalatod kb nulla, nem is tervezel ... Vélhetően fogalmad sincs mekkora zajt csap egy napelem inverter

A leválasztó tarfo pedig helyt álló dolog, bárhol az életben.]Ha úgy gondolod, hogy nem, akkor ha valamikor is elmész pl orvoshoz, kérd, hogy téged ne úgy műtsenek meg, hogy a műszerek nem leválasztott elektromos hálózaton legyenek, hanem csak sima betápon lógjanak.

Ne tessen az érintésvédelmi funkciót leválasztó trafó használatnál összemosni a zavar felharmonikus csillapítással. A hifinél az utóbbi a szempont. Egy db általánosan méretezett leválasztó trafónak csekély mértékű csillapítása van, pár kHz-felett esik 6-12dB/oktáv. Vannak építők, akik kutya közönséges hálózati trafót raknak csöves erősítő kimenőnek. (tunerman pl).

Avatar
a.gabriel
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 468
Csatlakozott: 2014.10.05., vas. 09:11
Értékelés: 86

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: a.gabriel »

istvan01 írta:
2020.12.11., pén. 12:49
a.gabriel írta:
2020.12.11., pén. 11:50
Két féle képen lehet megoldani ezt a napelemes kérdést.
1, a napelemes időszakban, amikor termel, akkor az azzal megtermelt energiát egy elektromos motort meghajtani aminek a másik felén pedig van egy generátor. Természetesen ékszíj elcsatolásával. Ha nincs elég energia termelés, ami meghajtaná az egységet, akkor egy mágnes kapcsoló egységgel le lenne választva.
2, marad a leválasztó trafó, ha közvetlenül a napelemek dolgoznak a hálózatra
Te ugye ezeket már megépítetted, letesztelted ..??
1/ sziget üzemű napelem, ami DC aksira termel, azzal kéne DC-ről generátort hajtanod és ezzel hifi ösvényt táplálni. A szinkron motor-generátorról hifire táplálást napelem nélkül sem szokták, lehet gondolkozni, miért.

2/ leválasztó trafó szekunderét láttál már napelemmel zajosított hálózatról? A leválasztó ad némi csillapítást, de keveset. Ha 10db leválasztót, egymástól 10m kábel távolságban sorba kötsz, esetleg a végén már elviselhető zajszinted lesz, na meg jó alacsony feszültséged 2A terhelésre.
Nézd István01, nem építettem és nem fogok napelemes rendszert, csak azért hogy valakinek is igazoljam az ötletét, illetve cáfoljam azt.
Igazából van igazság abban amit írtam, ezt Te is tudod, még akkor is ha valahol meglehet oldani egy kicsit jobban.

A leválasztó tarfo pedig helyt álló dolog, bárhol az életben.
Ha úgy gondolod, hogy nem, akkor ha valamikor is elmész pl orvoshoz, kérd, hogy téged ne úgy műtsenek meg, hogy a műszerek nem leválasztott elektromos hálózaton legyenek, hanem csak sima betápon lógjanak.

36_1_11.gif

Mindenesetre úgy érzem, hogy ebben a topicban mindenki egyenlő, és nem sajátjáé!

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

a.gabriel írta:
2020.12.11., pén. 11:50
Két féle képen lehet megoldani ezt a napelemes kérdést.
1, a napelemes időszakban, amikor termel, akkor az azzal megtermelt energiát egy elektromos motort meghajtani aminek a másik felén pedig van egy generátor. Természetesen ékszíj elcsatolásával. Ha nincs elég energia termelés, ami meghajtaná az egységet, akkor egy mágnes kapcsoló egységgel le lenne választva.
2, marad a leválasztó trafó, ha közvetlenül a napelemek dolgoznak a hálózatra
Te ugye ezeket már megépítetted, letesztelted ..??
1/ sziget üzemű napelem, ami DC aksira termel, azzal kéne DC-ről generátort hajtanod és ezzel hifi ösvényt táplálni. A szinkron motor-generátorról hifire táplálást napelem nélkül sem szokták, lehet gondolkozni, miért.

2/ leválasztó trafó szekunderét láttál már napelemmel zajosított hálózatról? A leválasztó ad némi csillapítást, de keveset. Ha 10db leválasztót, egymástól 10m kábel távolságban sorba kötsz, esetleg a végén már elviselhető zajszinted lesz, na meg jó alacsony feszültséged 2A terhelésre.

Avatar
a.gabriel
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 468
Csatlakozott: 2014.10.05., vas. 09:11
Értékelés: 86

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: a.gabriel »

Két féle képen lehet megoldani ezt a napelemes kérdést.
1, a napelemes időszakban, amikor termel, akkor az azzal megtermelt energiát egy elektromos motort meghajtani aminek a másik felén pedig van egy generátor. Természetesen ékszíj elcsatolásával. Ha nincs elég energia termelés, ami meghajtaná az egységet, akkor egy mágnes kapcsoló egységgel le lenne választva.
2, marad a leválasztó trafó, ha közvetlenül a napelemek dolgoznak a hálózatra

Ezen felül az a baj, hogy minden inverteres egység sugároz az épület elektromos hálózatán. És ha a hangot nem is annyira cseszi szét, a közelben illetve az ott tartózkodó személyek részére kihat.
Nem viccből van Svájc-ban és máshol is az, hogy este, minden elektromos hálózat a lakásban áramtalanítják, és csak a kapcsolókban van törpe feszültség, és azzal kapcsolják azt, amit kell

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Bodnapet írta:
2020.12.11., pén. 06:54
Sziasztok, ösvénnyel kapcsolatban van egy problémám. Tavasszal építettem egy egyszerű ösvényt, 3x2.5-ös tömör rézkábelből. Sima 3-as fonbással került bele a védőcsőbe, bár hogy a szigetelés teljes legyen, én még szigetelő szalaggal is betekertem. Mivel falat vésni nem akartam, így a padláson megy el a nappaliig, ott pedig sikerült belehúzni egy meglévő kábelcsatornába az állmenyezet/rejtett karnis takarás segítségével. Szóval sehol sem látható, abszolut feleségbarát. :D
Eddig jól is működött, a streamer és a sztereo erősítő volt egy T dugóval csatlakoztatva. De pár napja sajnos erős gerjedés indult el, elektromos zaj, mintha földhurok lenne. Ha a streamert egy másik körre dugom be, természetesen megszűnik. Olvastam, hogy az erősítőt és a lejátszót érdemes külön ösvényre tenni, de nem hiszem, hogy ennyire durva ok miatt.

Mi lehet a probléma? A hideg padláson a kábelcsatorna párásodhat, ez okozhat interferenciát? Sajnos ennyire nem mélyedtem bele anno a fizikába. Mi a javaslatotok? Fogadjam el így a helyzetet? Gyanús, hogy nyáron nem jött elő ez a gond, csak télen. Köszi előre is.
Ez a gerjedés szinte biztos hogy nem földhurok típusú. Ugyanis a földhurok a nevében is benne benne van, a védővezetővel összefüggő villamos berendezések valahol két-irányból vannak védővezetővel kapcsolatban. Ezek akkor állnak elő praktikusan, makor két vagy több villamos készülék egymással és nem csak a konnektorban kapcsolódnak. Ezek IC-gnd, IC-árnyékolás, NET-kábel árnyékolás, TV koax. Nem minden esetben okoznak gerjedést vagy inkább brummot. Több módszer is van a hurok hatás megszüntetésre, csökkentésére.
Ha a gerjedést másik fázisról táplálás oldotta fel, az azért nem földhurok, mert a másik fázison is ugyan az a védővezető van. Még egy opció lehet, a másik fázison nincs is védővezető kapcsolat, vagyis szakad, hibás, ami nem egészséges. Továbbá a földhurok ritkán gerjedés jellegű, inkább brumm hatású.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

hifitibi írta:
2020.12.10., csüt. 21:09
Táp regenerátort tervezek beépíteni az ösvény elejére egy napelemes inverter "személyében".

A viccet félretéve: jövőre napelemes rendszert szándékozunk telepíteni, 12kW-os inverterrel. .
Van egy rossz hírem. Aki eddig ösvény oldalon tuningolta a hifi hangzását napelem inverter nélkül, az sem tudott kompromisszum nélkül leülni mellé.
Nálam 2kWp csupán a napelem inverter, ez egyfázisú, a hifi másik fázisról megy, nem észlelek áthatást a fázisok között. Van egy nagyon egyszerű villamos felharmonikus mérő kütyüm, Psaudio harvester. Ez ledje villogása gyakoriságával jelzi az átlagos zajszintet kb 500Hz-től felfelé. Manapság nap alig süt, persze szórt, felhős fény mellett is termel az inverter, ebben a szürke pillanatban 57W a kimenő teljesítmény inverteremből. Harvester villog kb 5/másodperc. Másik fázison egy 60másodperc alatt nem villant. (Harvester halmozza egy kicsatoló kis trafón/szűrőn át a felharmonikus tartalmat, egy energia/feszültség szint felett kisüti a LED-en). 500W inverter teljesítmény felett szinte folyamatosan világít a harvester LED-je.
Akkor ezt tessék feltornázni, mit produkál egy háromfázisú 12kWp napelem fázisonként, 4kWp/fázison?

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”