Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2228

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.05.08., pén. 09:41

Itt egy kissé ügyetlen kép az olvadási-védési folyamatról, jobb lenne egy animáció helyette. De ami kilátszik, ezek is tényezői a védelmi karakterisztikának.
Csatolmányok
amit04.jpg
amit04.jpg (269.99 KiB) Megtekintve 1049 alkalommal

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.05.08., pén. 09:35

prando írta:
2020.05.08., pén. 09:00
istvan01 írta:
2020.05.08., pén. 08:11
Ha egy standard CH-10 16A betét 10×38 gL/gG hengeres betét sapkáit 2um arannyal sárgítanám, akkor max 200Ft-os betétet kínálhatnám 3000eFt/db arán. Mivel aranyosan csilivili, meg jó drága, 10 hifisből 10 jobb hangot fog vele hallani, mint az eredeti 200Ft-ossal.
A standard hengeres és késes olvadó betétek sapkái-érintkezői alapból vékony ipari ezüsttel bevontak.
István!
Egy 16-20-25A-os olvadóbiztosíték szála mekkora átmérő lehet? Nekem ezüst/réz 0,3 és arany/vörösréz 0,4 átmérőjű drótom van itthon, megpróbálnék összehozni belölük a 10x38-as bizosítékhoz egyet.
És ezt az ezüstözés, erról csak most esett le a 20fillér, hogy olvastam valahol már.
Köszönöm!
Nem mernék ezzel barkácsolni, persze ha nem fontos a túláram-zárlati pontosság, akkor átmegy patkolássá a biztosítás. Idézet onnan ahol nálam jobban ismerik, mi van az olvadón belül:
"
A hálózat Dugovics Titusza

A tankönyvek azt írják az olvadóbiztosítóról, hogy az a hálózat egy tudatosan meggyengített pontja, amely a túláramok hatására a védendő hálózatrésznél (vezetéknél, transzformátor- vagy motortekercselésnél stb.) hamarabb megy tönkre. Saját pusztulása árán védi meg a nálánál értékesebb és/vagy fontosabb hálózati elemeket.

Egészen pontosan a „gyenge láncszem” az olvadóelem kicsípéseinél levő keresztmetszet szűkület. Ezt láthatjuk egy késes betét esetében a 2. ábrán. Jól érzékelhető, milyen jelentős kicsípésekről van szó. A védendő vezeték keresztmetszetének alig 1-2%-át teszi ki itt az aktív keresztmetszet. Sőt, a félvezetővédő olvadóbetéteknél ez még az egy századrészt sem éri el! Az egész dolog tehát egyszerűnek tűnik: ezek a hihetetlenül elvékonyított lemezkék hipp-hopp elolvadnak, például egy zárlat során, és meg is vagyunk. Javaslom azonban, gondoljuk végig részleteiben, hogy is működik ez! Kezdjük a vizsgálódást a névleges értékű vagy annál kisebb áramnál! Ilyenkor is működik az olvadóbiztosító. Egész pontosan azt teszi, hogy nem olvad ki. Ha a fentiekbe belegondolunk, ez nem is olyan egyszerű, hiszen az olvadóelem a kiolvadás határán kell, hogy biztonsággal vezesse az áramot elvileg végtelen ideig. Az óriási áramsűrűség nagy hőveszteséggel jár, ezt hatásosan el kell vezetni tőle, hogy ne sérüljön. Szerencsére a kvarchomok jó hővezető, segít a kerámiatest falához juttatni a hő nagy részét. A kések is részt vesznek a hűtésben, miközben az érintkezési pont miatt itt is többlethő keletkezik. Fontos, hogy az összes veszteség ne legyen túl nagy. Egyrészt a felhasználók szeretnének minél kevesebbet fizetni a védelemért (amit hónapról hónapra a villanyszámla részeként megtesznek). Másrészt szeretnék a lehető legkisebb méretű elosztószekrényben elhelyezni eszközeiket úgy, hogy azok ne melegítsék tönkre magukat és egymást. Vagyis a szabvány által megengedett hőmérsékleti határokat sehol ne lépjék túl.
Bajban ismerszik meg a jó olvadóbiztosító

Persze igazából akkor beszélünk az olvadóbiztosító működéséről, amikor a túláram hatására kiolvad. Az olvadóbiztosítóban összetett termikus, áramlási, mechanikai és kémiai folyamatok zajlanak le (3. ábra). Ezek összességén múlik, hogy a végeredmény sikeres zárlathárítás vagy katasztrófa lesz-e. A kvarchomoktöltet minősége (szemcseméret, tisztaság, a homokszemek méreteloszlása), mennyisége (tömörsége) alapvetően fontos a jó működés szempontjából. A villamos ív hőhatása gyors és nagy nyomásnövekedést okoz a kerámiatesten belül, amit annak el kell viselnie. A robbanásszerűen elpárolgó fémgőz bepréselődik a homokszemek közötti résekbe. Ha nincs elég hely – túl tömör a töltet, az apró porszemcsék kitöltik a hézagokat –, akkor túl nagy nyomás alakul ki, aminek végzetes következménye a betét felrobbanása lesz. Ha túl laza a töltet, és a homokszemek közötti réseken keresztül az olvadék eléri a kerámiafalat, megint csak nagy a baj: a ke- rámiatest a hősokk hatására szétreped, felrobban.

A kiolvadás után az olvadóelem helyén maradó, áramvezetésre már nem képes, megszilárdult fém-homok olvadékelegyet fulguritnak hívjuk. Az ókori rómaiak megfigyelték, hogy ha Jupiter villámait haragjában homokos területbe vágta, akkor annak helyén ágas-bogas olvadékmaradvány található. Ezt illették a latin villám (fulgur) szóval. Az olvadóbiztosítóban a több ezer fokos villamos ív hatására megolvadó kvarchomok is ilyen képződménnyé válik az olvadóelem mentén. Alakja és mérete beszédes a szakértőnek: túlterhelés nyomán a szűkületekkel tagolt olvadóelem alakját követő darabosabb, nagy zárlati áram esetén egybefüggőbb képződmény található a biztosítóbetéten belül.

wittao
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 2225

Hozzászólás Szerző: wittao » 2020.05.08., pén. 09:29

istvan01 írta:
Ha egy standard CH-10 16A betét 10×38 gL/gG hengeres betét sapkáit 2um arannyal sárgítanám, akkor max 200Ft-os betétet kínálhatnám 3000eFt/db arán. Mivel aranyosan csilivili, meg jó drága, 10 hifisből 10 jobb hangot fog vele hallani, mint az eredeti 200Ft-ossal.
A standard hengeres és késes olvadó betétek sapkái-érintkezői alapból vékony ipari ezüsttel bevontak.
Nagyon varom, hogy elkeszulj vele + ha mar ennyire benne vagy akkor a SR grafen bevonatu biztijenek made in Hungary valtozatat is szivesen megprobalnam! :)
Core Audio, TARALABS, PrimaLuna, STAX, Entreq
Elektroncsovek: PSVANE, GoldLion, TAD, JJ, EH, Sovtek, Shuguang

Audio blogom: https://wittaozeneszobaja.blog.hu
Core Audio: http://www.avx.hu/forum/viewforum.php?f=166
www.coreaudio.eu

prando
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 95

Hozzászólás Szerző: prando » 2020.05.08., pén. 09:00

istvan01 írta:
István!
Egy 16-20-25A-os olvadóbiztosíték szála mekkora átmérő lehet? Nekem ezüst/réz 0,3 és arany/vörösréz 0,4 átmérőjű drótom van itthon, megpróbálnék összehozni belölük a 10x38-as bizosítékhoz egyet.
És ezt az ezüstözés, erról csak most esett le a 20fillér, hogy olvastam valahol már.
Köszönöm!
Linn, Vincent, Revox, XTZ, TEAC, Oppo, Heed, diy phono, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Vandersteen, Triangle,

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 160

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2020.05.08., pén. 08:27

istvan01 írta:
túl olcsón adnád :) a szóban forgó biztosíték 49 EUR (kb. 17000 Ft):
https://www.hifi-regler.de/shop/ahp/ahp ... x51_mm.php

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.05.08., pén. 08:11

Csatolmányok
mersen-s215135j-hengeres-betet-ch-14-6a-14x51-am-781206.jpg
mersen-s215135j-hengeres-betet-ch-14-6a-14x51-am-781206.jpg (3.4 KiB) Megtekintve 1043 alkalommal

Töki
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 287

Hozzászólás Szerző: Töki » 2020.05.07., csüt. 20:26

greenbio írta:
2020.05.07., csüt. 07:58
nemtomm írta:
2020.05.05., kedd 19:30
greenbio írta:
2020.05.05., kedd 08:34
sziasztok!

elkészült az óraszekrényem upgrade-je, új kisautomaták, ÁVK, stb. a hifihez külön ösvény lett kiépítve már régebben. ide kapcsolódik a kérdés: kapjon-e az ösvény külön kisautomatát (esetleg "hifi" olvadó biztosítékot)? illetve melyik fázisra kössem az ösvényt? ahol nem a hűtő/gázkazán/bojler/kapcsoló üzemű tápok vannak, vagy kinek mi a tapasztalata ebben? köszönöm!
Anno kiépitettem a külön ősvényt ami sokat javitott mindenen, de kicseréltem a kisautomatát egy hifi olvadó biztire és a hozzá tartozó házra na az sokkal többet hozott mint gondoltam. Szóval megéri :D :D
ahha :) és milyen hifi olvadó biztire? tudnál képet/linket küldeni?
Ha esetleg rendelsz és van kedved társulni, szólj nekem is lécci, úgy szétdobhatnánk a postaköltséget :napsut:
Dual PC / Chord Dave 
ATC SCM 150 ASL PRO
Xindak XF-2000E-2000
ValhallA Aura Reference / WireWorld Platinum

nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 586

Hozzászólás Szerző: nemtomm » 2020.05.07., csüt. 18:05

greenbio írta:
nemtomm írta:
greenbio írta:
sziasztok!

elkészült az óraszekrényem upgrade-je, új kisautomaták, ÁVK, stb. a hifihez külön ösvény lett kiépítve már régebben. ide kapcsolódik a kérdés: kapjon-e az ösvény külön kisautomatát (esetleg "hifi" olvadó biztosítékot)? illetve melyik fázisra kössem az ösvényt? ahol nem a hűtő/gázkazán/bojler/kapcsoló üzemű tápok vannak, vagy kinek mi a tapasztalata ebben? köszönöm!
Anno kiépitettem a külön ősvényt ami sokat javitott mindenen, de kicseréltem a kisautomatát egy hifi olvadó biztire és a hozzá tartozó házra na az sokkal többet hozott mint gondoltam. Szóval megéri :D :D

Persze itt van, semmi titok nincs benne, esetleg ha rendelsz szólj mert kellene egy két bizti a barátomnak mert a szállítás kicsit csípős ..
https://www.mattes-shop.de/shpSR.php?A=2&p1=955&p2=1555

https://www.mattes-shop.de/shpSR.php?A= ... sicherungs

Sok sikert hozzá.... :D :D

"Az igazi barát szemből támad."

SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 607

Hozzászólás Szerző: SoundMania » 2020.05.07., csüt. 08:32

greenbio írta:
nemtomm írta:
greenbio írta:
sziasztok!

Szerintem megfelelő lehet olyan kismegszakító is aminek az alkatrészei nem bevonatosak. Sztem nem túl sok ilyen van. A teljesség igénye nélkül 2 félét láttam. Egyik valami keleteurópai gyártmány volt , a másik meg talán francia.....
A hifi biztosítékokkal eddig az a bajom, hogy amit hallottam eddig az valamit mindig túltolt.
De akinek az kell , persze próbálkozhat vele.....
Hátha bejön.

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2020.05.07., csüt. 07:58

nemtomm írta:
greenbio írta:
sziasztok!

nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 586

Hozzászólás Szerző: nemtomm » 2020.05.05., kedd 19:30

greenbio írta:
sziasztok!

"Az igazi barát szemből támad."

Majik
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 151

Hozzászólás Szerző: Majik » 2020.05.05., kedd 14:27

greenbio írta:
sziasztok!

Mindent leírtál ami fontos. Vedd le a kérdőjelet a végéről és, szerintem kész.

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2020.05.05., kedd 08:34

sziasztok!

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.05.04., hétf. 17:46

t97eat írta:
2020.05.04., hétf. 17:27
Na, oszcilloszkóppal csak egy 1:1 leválasztó trafót beiktatva szabad rámérni a hálózatra, ez a terv kilőve...
Telepes, aksis szkóp is megteszi. De mivel ez a DC 1V-nál kisebb, ezt a 230AC jelalakon nem fogod látni. Amit igen, a pozitív és negatív periódus nem lesz egybevágó, de mivel nagyon kicsi lesz így a difi, DC-re szkóp nem optimális műszer. Egy nagyobb kategóriás digit volt mérő, ami a 230VAC mellett DC-mérésben le tudja szűrni ezt a DC-t.

t97eat
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 167

Hozzászólás Szerző: t97eat » 2020.05.04., hétf. 17:27

Na, oszcilloszkóppal csak egy 1:1 leválasztó trafót beiktatva szabad rámérni a hálózatra, ez a terv kilőve...

t97eat
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: t97eat » 2020.05.04., hétf. 15:28

Visszaolvastam, konklúzió 2 éve nem került levonásra, csak abbamaradt a téma... :unsure:
Ezért kérdeztem, hátha picit tovább jutunk, mint akkor...
Igazából úgy látszik, hogy a DIY a megoldás, de hogy mekkora graetz és mekkora elko kell egy ilyen blokkolóba, az nem derült ki.

A végfokban 2 x 1900 W (nem VA) max. teljesítményfelvételű toroid van, 20A-s standardnak megfelelő aljzattal (tehát nem IEC). Szóval nem mindegy, mit kötnék elé.
Az 1:1 trafó nem venné el a dinamikát? Vagy ezt a végfokban levő pufferkondik dolga megoldani?

Ha konstans intenzitású búgásról lenne szó, annak mi lenne az oka? Gyenge minőségű trafó?

Munkából tudnék hazahozni oszcilloszkópot hétvégére... elvileg bármilyen megteszi, ha ezt ki szeretném mérni? Igazából azt kell ellenőrizni, hogy a színusz inflexiós pontja valóban nulla feszültséggel van-e, vagy ha nem, akkor az inflexiós pontban levő feszültség szint mutatja a DC komponenst?

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2020.05.04., hétf. 14:13

t97eat írta:
2020.05.04., hétf. 13:18
Sziasztok!

DC szűréssel van valakinek tapasztalata?
Nemrég vettem egy ilyet, és picit búgnak benne a toroidok:
https://www.popscreen.com/prod/MTgwNTE ... -Amplifier
Ezt leszámítva minden oké.
Miből lehetne kideríteni, hogy a DC komponens okozza-e a búgást?
DC szűrők közül melyik típussal érdemes próbálkozni? Esetleg DIY? (Rengeteg kapcs. rajz van neten, de fogalmam sincs, mire kell figyelni)

Köszi a segítséget előre is!
Lapozzál pl itt is vissza. Nagyon sokszor volt már erről poszt. A toroidok, főleg a szűken gerjesztésre spórolósra méretezett toroidok hálózati DC-től búgnak. Egyik jellemzője, hogy azonos terhelés mellett időről időre változó a búgás erőssége, függően a közeli villamos hálózat főleg kapcsoló üzemű tápok általi nem szimmetrikus terhelésétől.

t97eat
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: t97eat » 2020.05.04., hétf. 13:18

Sziasztok!

DC szűréssel van valakinek tapasztalata?
Nemrég vettem egy ilyet, és picit búgnak benne a toroidok:
https://www.popscreen.com/prod/MTgwNTE ... -Amplifier
Ezt leszámítva minden oké.
Miből lehetne kideríteni, hogy a DC komponens okozza-e a búgást?
DC szűrők közül melyik típussal érdemes próbálkozni? Esetleg DIY? (Rengeteg kapcs. rajz van neten, de fogalmam sincs, mire kell figyelni)

Köszi a segítséget előre is!

atis
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 278

Hozzászólás Szerző: atis » 2020.05.03., vas. 16:12

Köszönöm a tanácsokat.

arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 470

Hozzászólás Szerző: arzachel » 2020.05.02., szomb. 20:43

Elosztókról van topik.Érdemes visszaolvasni.

viewtopic.php?f=4&t=20869

Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 9000.-Ft

LP:Audiomeca Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat Ruby, MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL,TUNER: Marantz 18, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power +Townshend supertweeter,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Organisation ZO 28

zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 413

Hozzászólás Szerző: zoli73 » 2020.05.02., szomb. 15:35

Az egy dolog, hogy a védőföld nélküli hálózat nem teljesíti a mai érintésvédelmi normákat, de szerintem ez a kettős szigetelésű(a legtöbb ilyen) készülékeknél mindegy is.
Ha olcsón akarnám megoldani, de mégse legyen gagyi, akkor én vennék egy fapaci féle kontaset elosztót.
Analóg: Alphason solo, Linn Akito, Benz-Micro ACE L, Silver Cord Plus, Hiraga headamp, ARC"By fpalotás", Heed Orbit 2
Digitális: Marantz CD-10
Rádió: Philips FT-950
Erősítő: Etalon elő-végerősítő, Heed Canamp
Hangsugárzó: Martin Logan Purity, AKG Q701
Kábelek: Kimber Hero, Kimber Monocle X

ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 733

Hozzászólás Szerző: ZolaBA » 2020.05.02., szomb. 13:27

Én mondjuk nem gondolkodnék fémházas elosztóban földeletlen konnektorhoz. De persze ez is csak kritizálás ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

atis
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: atis » 2020.05.02., szomb. 13:12

trane írta:
2020.05.02., szomb. 13:04
atis írta:
2020.05.02., szomb. 12:56
...
Amit szeretnék elérni: a hang levegősebbé tétele lenne a fontos, mert a vintage hifi ugyan szép játék, de ha levegősebb lenne, feltisztulna kissé, az lenne a cél...
szia, értem leborulok.gif - vagyis nem biztos gondolkodik.gif . mégpedig azért, mert a "vintage hi-fi" ha tetszik, szvsz vagy meg kell barátkozni a (pl., és ahogyan írod) "kevésbé levegős/letisztult" hangjával - vagy mégsem a vintage hi-fi lesz az a vonal, amire neked/a fiadnak szüksége van> mert csiszolgathatod ugyan, de alapvetően más nem lesz az a Hang :yingyang: (bár szvsz ezzel valahol tisztában vagy, látva a beírásaid pl. Sansui terén)
A hálószobai rendszert le is építem. Oda egy teljesen más dolgot képzeltem el.
De igaz. Alapból van egyfajta hangkarakter.
A fiamnak tetszik, de majd ha elég nagy lesz hozzá, (és lesz pénze is :) ) akkor majd lép előre. Vagy oldalra.... :D

atis
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: atis » 2020.05.02., szomb. 13:08

SoundMania írta:
2020.05.02., szomb. 13:02
atis írta:
2020.05.02., szomb. 12:10
Köszönöm.
Konkrét tapasztalatokra lennék kíváncsi.
Védőföldelés nélküli szobában is lehet nagyon jól zenét hallgatni.
Ha olcsón akarsz elosztót, tudom javasolni az egymásba dugdosott T-elosztókat. Sztem 10-20 ezerig simán partiban van.....
Mondjuk nem kell vaskos tápkábeleket megtartaniuk, az biztos.
Egy ötletnek jó, köszönöm ;)

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1479

Hozzászólás Szerző: trane » 2020.05.02., szomb. 13:04

atis írta:
2020.05.02., szomb. 12:56
...
Amit szeretnék elérni: a hang levegősebbé tétele lenne a fontos, mert a vintage hifi ugyan szép játék, de ha levegősebb lenne, feltisztulna kissé, az lenne a cél...
szia, értem leborulok.gif - vagyis nem biztos gondolkodik.gif . mégpedig azért, mert a "vintage hi-fi" ha tetszik, szvsz vagy meg kell barátkozni a (pl., és ahogyan írod) "kevésbé levegős/letisztult" hangjával - vagy mégsem a vintage hi-fi lesz az a vonal, amire neked/a fiadnak szüksége van> mert csiszolgathatod ugyan, de alapvetően más nem lesz az a Hang :yingyang: (bár szvsz ezzel valahol tisztában vagy, látva a beírásaid pl. Sansui terén)

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”