Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

NADEger írta:
2022.10.16., vas. 09:29
Illetve ACt..
NADEger írta:
2022.10.16., vas. 08:36
Sziasztok!

Napelemrendszer "hangjával" foglalkozott már valaki?

Pl. Van minőségi inverter ami egyenletes sinusz DCt állít elő? Tippem szerint ez a sarkallatos pontja/buktatója a napelemes ellátásnak.

Van erről valahol anyag, tudtok linket kuldeni? angolul se talalni csak egy ket forumprobalkozast elvétve.
Egy helyen tesztelte egy srác a hálózati áramhoz képest, de rengeteg befolyásoló tényező van.
7 éve van napelemem csak 2 kW-os és 3 fázis van a házban. Bekötésekor arra ügyeltem, hogy ne arra a fázisra kössék amelyiken a hifi külön vezetéke (ösvény) kapja az áramot. Így semmi különös vátozást nem veszek észre.
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

trane írta:
2022.10.03., hétf. 22:10
fülelek írta:
2022.10.03., hétf. 21:46
A legtöbb félvezetős erősítőnél soha nincs probléma, mert a PSRR kellően nagy. Persze kellenek az optimális méretű kondenzátorok, meg még néhány turpisság... Elfogadom, hogy a te (meglehetősen ritka felépítésű) csöves erősítőd jóval érzékenyebb bármilyen zavarra, ami a tápból jön. De ez inkább a ritka kivétel, ami gyengíti a szabályt... :D
nálam eddig (1982-2022 - te JóIsten, 40 éve hi-fi-zek bocs.gif ) bármilyen DC-blokkolásra alkalmas kütyü járt (100eFt-ig), a sávszélekből és a ritmusjátszó képességből és időzítésből (összefoglalóan és 'magyarul' dinamika :smile29: ) mindig levett, így én is anélkül hallgatom a rendszert leborulok.gif
Nem tudom, a dc blokkoló elhelyezése számíthat-e, ti. milyen közel, vagy távol van a készülékektől? Azt gondolom talán igen, nekem a villanyóra után a biztosítéktábla előtt van. Két villanyórám van, erről csak két ösvény, egy csillár és két dugalj megy a telefontöltőkkel, meg egy állólámpával. Elé közvetlenül egy túlfeszvédő van a kábelen, abba van dugva a dc blokkoló, majd megy a kábel a biztosítéktáblához.
Azt nem tudom, esetleg mit lehetne kötni a biztosíték után azokra a drótokra, melyek nem az ösvényt táplálják, hanem az előbb leírtakat. Rémlik olvastam, hogy a ledes villanykörték és a kapcs. üzemű tápok valami hálózati zavarra hajlamosak.
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
NADEger
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 507
Csatlakozott: 2011.07.10., vas. 23:23
Értékelés: 21

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: NADEger »

Illetve ACt..
NADEger írta:
2022.10.16., vas. 08:36
Sziasztok!

Napelemrendszer "hangjával" foglalkozott már valaki?

Pl. Van minőségi inverter ami egyenletes sinusz DCt állít elő? Tippem szerint ez a sarkallatos pontja/buktatója a napelemes ellátásnak.

Van erről valahol anyag, tudtok linket kuldeni? angolul se talalni csak egy ket forumprobalkozast elvétve.
Egy helyen tesztelte egy srác a hálózati áramhoz képest, de rengeteg befolyásoló tényező van.

Avatar
NADEger
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 507
Csatlakozott: 2011.07.10., vas. 23:23
Értékelés: 21

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: NADEger »

Sziasztok!

Napelemrendszer "hangjával" foglalkozott már valaki?

Pl. Van minőségi inverter ami egyenletes sinusz DCt állít elő? Tippem szerint ez a sarkallatos pontja/buktatója a napelemes ellátásnak.

Van erről valahol anyag, tudtok linket kuldeni? angolul se talalni csak egy ket forumprobalkozast elvétve.
Egy helyen tesztelte egy srác a hálózati áramhoz képest, de rengeteg befolyásoló tényező van.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

istvan01 írta:
2022.10.03., hétf. 21:30
Tapasztalatom DC blokkolóval. 35A-es greatz-el, többféle elkó nagysággal/fajtával, fóliás rásegítéssel építettem toroid trafós erősítőm elé. Nálam a DC szint (mérni nem is egyszerű) 150-600mV okoz néha trafó búgást. A trafó búgáskor hangsugárzóból rendszerhangban nem tapasztaltam hangzás változást. A DC blokkoló beiktatásával nem minden esetben szűnt meg a trafó mechanikus zúgása, azonban hangzásban valami nem jelentős zavart, tisztátlanságot hallottam. Ezért DC blokkoló nélkül zenélek, az időnként jelentkező toroid búgást kompromisszumként elfogadom.
További érdekesség a diódás DC kezelésemről. Nálam a hifi 16éve Psaudio PPP-ről táplált. Ebben furcsamód nincs beépítve hálózati DC kezelő valami, pedig a Psaudio gyárt külön Humbusztert erre a célra. akár bele is pakolhatta volna ezt a funkciót a PPP-be. Amikor hónapokig tesztelgettem a DIY diódás DC kezelőmet, akkor mindegy volt hogy PPP elé, vagy annak kimenetére iktatom be a diódás egységemet. Hatás mértéke nem változott a kettő mód között. Pedig elvében a PPP azt csinálja, hogy a igyekszik aktívan korrigálni a hálózati szinusz eltérést az ideális szinuszhoz közelítéssel. Persze ez neki sem megy tökéletesen, de azért javítja. Ebben a korrigálási műveletben arra már nincs technikája (elegendő?) hogy a +/- periódusokat egymáshoz képest is kiegyenlítse, ezzel a látszólagos DC szintet eliminálja. Talán P10, P15 későbbi áramgenerátorok ebben ügyesebbek, nagyobb mértékeben, több erőforrással alakítják az áramot mint a PPP.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A legtöbb félvezetős erősítőnél soha nincs probléma, mert a PSRR kellően nagy. Persze kellenek az optimális méretű kondenzátorok, meg még néhány turpisság... Elfogadom, hogy a te (meglehetősen ritka felépítésű) csöves erősítőd jóval érzékenyebb bármilyen zavarra, ami a tápból jön. De ez inkább a ritka kivétel, ami gyengíti a szabályt... :D

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fülelek írta:
2022.10.02., vas. 21:19
"A DC-re be lehet építeni DC blokkoló diódákat, azonban ennek van hangzás rontó hatása is."
Ez nem igaz minden dc blokkoló szerkezetre. És nem elég csak diódákat használni, más alkatrész is kell hozzá, csak diódákkal nem is működik megfelelően. Ha megfelelően tervezték és kivitelezték, akkor akár jobb is lehet a hangzás, nem hogy rosszabb. Nekem pl. senki nem panaszkodott, persze én nem sajnálom az 50 amperes diódákat a készülékből...
Akkor beszéljünk ismét a diódás DC blokkolóról.
Persze hogy az nem csupán 4db diódából áll. (6db vagy 8db attól függően mekkora DC szintet akarunk kezelni). A kiegészítő fő elem a bypassz kondenzátor, ami a diódák záráskor viszi egyedül az áramot.
De, azt is tudjuk, ez a hálózati feszültségen megjelenő DC, ez nem egy valódi DC, hanem a közeli hálózatot terhelők okozta szinusz periódus aszimmetrikus hullámformája, ami időben, perióduson belül is jelentősen változó.

Ettől a DC blokkoló egységtől azt várjuk, hogy feszültség nullátmenete környékén csak és kizárólag AC áramot engedjen át. De ezzel megjelent a legfőbb ellentmondás. A diódás-kondis egység nem feszültség nullátmenetnél vált dióda áramról tisztán kondenzátor áramra, hanem áram nullátmenet diódákon megjelenő +/- 1,5V-nál. Ráadásul a diódán folyó főáram az inkább rezisztív viselkedésű beiktatott elem, a kondenzátor meg ugye áram fázist 90fokban előre "húzza". Azonban terhelés is meghatározza a feszültség áram fázisát, a rezisztívnél azonos, és feszültség nullátmenetnél is, induktív és kapacitív terhelésnél fázisban eltér, néha jelentősen eltér. Tehát ez a 10msecundumonkénti fázis kb 50usec-ig tartó ugri-bugri okoz némi zavart ebben a DC blokkolóban.

Tapasztalatom DC blokkolóval. 35A-es greatz-el, többféle elkó nagysággal/fajtával, fóliás rásegítéssel építettem toroid trafós erősítőm elé. Nálam a DC szint (mérni nem is egyszerű) 150-600mV okoz néha trafó búgást. A trafó búgáskor hangsugárzóból rendszerhangban nem tapasztaltam hangzás változást. A DC blokkoló beiktatásával nem minden esetben szűnt meg a trafó mechanikus zúgása, azonban hangzásban valami nem jelentős zavart, tisztátlanságot hallottam. Ezért DC blokkoló nélkül zenélek, az időnként jelentkező toroid búgást kompromisszumként elfogadom.
Csatolmányok
dc blocker.jpg
dc blocker.jpg (79.11 KiB) Megtekintve 2159 alkalommal

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: fülelek »

"A DC-re be lehet építeni DC blokkoló diódákat, azonban ennek van hangzás rontó hatása is."
Ez nem igaz minden dc blokkoló szerkezetre. És nem elég csak diódákat használni, más alkatrész is kell hozzá, csak diódákkal nem is működik megfelelően. Ha megfelelően tervezték és kivitelezték, akkor akár jobb is lehet a hangzás, nem hogy rosszabb. Nekem pl. senki nem panaszkodott, persze én nem sajnálom az 50 amperes diódákat a készülékből...

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

istvan01 írta:
2022.10.02., vas. 15:44
prando írta:
2022.10.01., szomb. 21:54
Sziasztok!
Leválasztó trafón töröm a fejem. Eddig azt tudtam, hogy veszek egy teljesítményben megfelelőt, bekötöm és hajrá, de kb két hete olvastam valahol, hogy készülékenként legyen egy-egy db, talán valami zárlat, érintésvédelem miatt. Eddig ilyenről nem hallottam.
Mi az igazság?
Köszi a választ!
Leválasztó trafó esetleg valamit segít a zajcsökkentésben, ez lenne a fő feladata, de ennek is vannak technikai hátrányái a költségen kívül.
Talán a legfontosabb, hogy 1:1 áttételnél szekunder feszültsége várhatóan megegyezik a primer feszültségével, de csak névleges terhelésen. Kisebb terhelésen, vagy üres járatban viszont magasabb. Itt jön egy kellemetlen ellentmondás, mégpedig az, hogy javasolt a trafó névleges áramterhelhetőségét (VA) magasabbra kell választani, nem +20%-al, legalább 30-50%-al. Ezzel csökken a terhelés változás okozta feszültség ingadozás, hátrány, hogy ez a kevésbé ingadozó szekunder feszültség primer feszültség felett fog mozogni. Van erre is két megoldás, márpedig, szekunder oldalon 5Voltos lépcsőkben több leágazás kivezetni, de ezt mégis ritkán használják. Ennél jobb, ha a leválasztó trafó toroid, mert ez elvben is kisebb szekunder feszültség mozgást mutat terhelés változásra. Igen ám, a toroid trafóknak van egy másik szokásos baja, sokkal hajlamosabbak a primeren lévő DC-re, amihez még társulhat a terhelő áram meneteket/lemezeket mozgató búgás jelensége is. A DC-re be lehet építeni DC blokkoló diódákat, azonban ennek van hangzás rontó hatása is. Ideális mégis a toroid úgy hogy trafólemez max indukció alá terveznek 30%-al és/vagy 230V-nál magasabbra primer gerjesztésre méretezik Pl 250V, ez csökkenti DC hatást, de ekkor az áttétel 1:1,1 kb. EI trafó kevésbé búg primer DC-től, ellenben terhelő áram okozta búgása mégis magasabb mint a toroid trafóé.
Köszönöm!
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

istvan01 írta:
2022.10.02., vas. 15:44
prando írta:
2022.10.01., szomb. 21:54
Sziasztok!
Leválasztó trafón töröm a fejem. Eddig azt tudtam, hogy veszek egy teljesítményben megfelelőt, bekötöm és hajrá, de kb két hete olvastam valahol, hogy készülékenként legyen egy-egy db, talán valami zárlat, érintésvédelem miatt. Eddig ilyenről nem hallottam.
Mi az igazság?
Köszi a választ!
Leválasztó trafó esetleg valamit segít a zajcsökkentésben, ez lenne a fő feladata, de ennek is vannak technikai hátrányái a költségen kívül.
Talán a legfontosabb, hogy 1:1 áttételnél szekunder feszültsége várhatóan megegyezik a primer feszültségével, de csak névleges terhelésen. Kisebb terhelésen, vagy üres járatban viszont magasabb. Itt jön egy kellemetlen ellentmondás, mégpedig az, hogy javasolt a trafó névleges áramterhelhetőségét (VA) magasabbra kell választani, nem +20%-al, legalább 30-50%-al. Ezzel csökken a terhelés változás okozta feszültség ingadozás, hátrány, hogy ez a kevésbé ingadozó szekunder feszültség primer feszültség felett fog mozogni. Van erre is két megoldás, márpedig, szekunder oldalon 5Voltos lépcsőkben több leágazás kivezetni, de ezt mégis ritkán használják. Ennél jobb, ha a leválasztó trafó toroid, mert ez elvben is kisebb szekunder feszültség mozgást mutat terhelés változásra. Igen ám, a toroid trafóknak van egy másik szokásos baja, sokkal hajlamosabbak a primeren lévő DC-re, amihez még társulhat a terhelő áram meneteket/lemezeket mozgató búgás jelensége is. A DC-re be lehet építeni DC blokkoló diódákat, azonban ennek van hangzás rontó hatása is. Ideális mégis a toroid úgy hogy trafólemez max indukció alá terveznek 30%-al és/vagy 230V-nál magasabbra primer gerjesztésre méretezik Pl 250V, ez csökkenti DC hatást, de ekkor az áttétel 1:1,1 kb. EI trafó kevésbé búg primer DC-től, ellenben terhelő áram okozta búgása mégis magasabb mint a toroid trafóé.
Hmmm nem is olyan egyszerű egy ilyet megcsinálni…főleg ha az ember minőségi cuccot akar magának…. :D :D :D
Egyszer szívesen kipróbálnék egy ilyet saját rendszerben 36_1_11.gif
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

prando írta:
2022.10.01., szomb. 21:54
Sziasztok!
Leválasztó trafón töröm a fejem. Eddig azt tudtam, hogy veszek egy teljesítményben megfelelőt, bekötöm és hajrá, de kb két hete olvastam valahol, hogy készülékenként legyen egy-egy db, talán valami zárlat, érintésvédelem miatt. Eddig ilyenről nem hallottam.
Mi az igazság?
Köszi a választ!
Leválasztó trafó esetleg valamit segít a zajcsökkentésben, ez lenne a fő feladata, de ennek is vannak technikai hátrányái a költségen kívül.
Talán a legfontosabb, hogy 1:1 áttételnél szekunder feszültsége várhatóan megegyezik a primer feszültségével, de csak névleges terhelésen. Kisebb terhelésen, vagy üres járatban viszont magasabb. Itt jön egy kellemetlen ellentmondás, mégpedig az, hogy javasolt a trafó névleges áramterhelhetőségét (VA) magasabbra kell választani, nem +20%-al, legalább 30-50%-al. Ezzel csökken a terhelés változás okozta feszültség ingadozás, hátrány, hogy ez a kevésbé ingadozó szekunder feszültség primer feszültség felett fog mozogni. Van erre is két megoldás, márpedig, szekunder oldalon 5Voltos lépcsőkben több leágazás kivezetni, de ezt mégis ritkán használják. Ennél jobb, ha a leválasztó trafó toroid, mert ez elvben is kisebb szekunder feszültség mozgást mutat terhelés változásra. Igen ám, a toroid trafóknak van egy másik szokásos baja, sokkal hajlamosabbak a primeren lévő DC-re, amihez még társulhat a terhelő áram meneteket/lemezeket mozgató búgás jelensége is. A DC-re be lehet építeni DC blokkoló diódákat, azonban ennek van hangzás rontó hatása is. Ideális mégis a toroid úgy hogy trafólemez max indukció alá terveznek 30%-al és/vagy 230V-nál magasabbra primer gerjesztésre méretezik Pl 250V, ez csökkenti DC hatást, de ekkor az áttétel 1:1,1 kb. EI trafó kevésbé búg primer DC-től, ellenben terhelő áram okozta búgása mégis magasabb mint a toroid trafóé.

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

trane írta:
2022.10.01., szomb. 22:31
prando írta:
2022.10.01., szomb. 21:54
Sziasztok!
Leválasztó trafón töröm a fejem. Eddig azt tudtam, hogy veszek egy teljesítményben megfelelőt, bekötöm és hajrá, de kb két hete olvastam valahol, hogy készülékenként legyen egy-egy db, talán valami zárlat, érintésvédelem miatt. Eddig ilyenről nem hallottam.
Mi az igazság?
Köszi a választ!
attól függ, mennyi pénzed és helyed van :rolleyes: - de én nem erőltetném a készülék/trafó dolgot :ohnoohnoohno: . viszont a teljesítményt (legalább +20%, mint amilyen max. áramfelvételhez használnád) - nomeg a gyártót - jól válaszd meg :goodluck:
Nagyon köszönöm!
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

Sziasztok!
Leválasztó trafón töröm a fejem. Eddig azt tudtam, hogy veszek egy teljesítményben megfelelőt, bekötöm és hajrá, de kb két hete olvastam valahol, hogy készülékenként legyen egy-egy db, talán valami zárlat, érintésvédelem miatt. Eddig ilyenről nem hallottam.
Mi az igazság?
Köszi a választ!
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

goldhang írta:
2022.05.28., szomb. 19:04
Jó tanácsok ezek, megerősíteném jó magam is.
A 4 mm2 keresztmetszet elég lesz, nem a tovább vastagítástól lesz jobb az ösvény, inkább a minőségi alapkábeltől.
A szakmában szerintem nem kisiskolás A.J. Van den Hul Úr véleménye és tapasztalata nálam bevált:

"Az audio-komponensek ellátásához építsen ki profi-módon kivitelezett külön táp-vonalat a hálózati-biztosíték dobozától a készülékig! Ez minimalizálja a hálózati szennyeződés és az egyéb készülékek által okozott zavarok bejutását a hangvonalba. Mindig egy fali csatlakozó-aljzatot használjon az összes berendezés tápfeszültséggel történő ellátására, alkalmazzon hálózati elosztót, ezzel elkerülve a földelési hurkokat az összeköttetések és a tápkábelek mentén!"

Részemről ezt javaslom.
,,3/ Az ösvény nagyobb hossz igénye persze társul azzal is, hogy az ösvény vezeték keresztmetszete ne legyen 1,5mm2, inkább 4mm2, de sokan felmennek 10mm2-ig is. Én bőven elegendőnek tartom a 4mm2 keresztmetszetet is."
Ez a keresztmetszet is lehet rendszerfüggő. Nálam a 2.5 után inkább a 1.5 -es jobban tetszik...
A gondolkodás nem megerőltető...

goldhang
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2021.04.24., szomb. 17:38
Értékelés: 60

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: goldhang »

Jó tanácsok ezek, megerősíteném jó magam is.
A 4 mm2 keresztmetszet elég lesz, nem a tovább vastagítástól lesz jobb az ösvény, inkább a minőségi alapkábeltől.
A szakmában szerintem nem kisiskolás A.J. Van den Hul Úr véleménye és tapasztalata nálam bevált:

"Az audio-komponensek ellátásához építsen ki profi-módon kivitelezett külön táp-vonalat a hálózati-biztosíték dobozától a készülékig! Ez minimalizálja a hálózati szennyeződés és az egyéb készülékek által okozott zavarok bejutását a hangvonalba. Mindig egy fali csatlakozó-aljzatot használjon az összes berendezés tápfeszültséggel történő ellátására, alkalmazzon hálózati elosztót, ezzel elkerülve a földelési hurkokat az összeköttetések és a tápkábelek mentén!"

Részemről ezt javaslom.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

silboy írta:
2022.05.28., szomb. 07:11
istvan01 írta:
2022.05.27., pén. 18:37
Tessék fáradságot nem kímélve vissza lapozni ebben topicban, ahogy látom 110 oldalt tudsz átolvasni.
Csak két apróság.
A tápösvény szerepe nem hit kérdés, nem kell hívőnek lenni ahhoz, hogy a villamos energiát a lehető legkisebb zavarral szállítsd a hifi közelébe.
Kell-e föld vezető? Bizony ez nem szabadon választott hogy a PE védővezető kell-e Magyarországon a schuko rendszerű aljzathoz. Kötelező. A kettős szigetelésű készülékek azok, amiknél nincs bekötve a csatlakozó dugóján a PE vezető.
Sajnos a 110 oldal átolvasására pont nincs időm, mivel egy építkezés kellős közepén vagyok és már a villanyszerelők dolgoznak.
Ha építkezés, villanyszerelés közepén tartasz, akkor már késő ezt az ösvényt tervezgetni.
Pár szempontot akkor mégis javaslok.

1/ Legyen a lakáselosztótól a hifihez menő fali csövezés 21mm vagy akár vastagabb csövezés, minél kevesebb kanyarral, vagy a kanyarok nagy sugárívben azért, hogy később tudjál cserélni, mert egyből úgysem lesz ideális neked tetsző vezeték/kábel eredmény.

2/ Hasznos, ha ez a kizárólag hifihez menő ösvény hosszabb nyomvonalú, mert a "jó" vezeték-kábel relatíve jobb szeparációt, jobb idegen jel szűrést szokott produkálni. Azonban ez a hossz kérdés ez már építészeti paraméter, vagy másképpen, a lakáselosztó és hifi helység távolsága paraméter.

3/ Az ösvény nagyobb hossz igénye persze társul azzal is, hogy az ösvény vezeték keresztmetszete ne legyen 1,5mm2, inkább 4mm2, de sokan felmennek 10mm2-ig is. Én bőven elegendőnek tartom a 4mm2 keresztmetszetet is.

4/ a hifi közelében fali schuko aljzatok mögé a mélyebb és nem a szokásos fali dobozt kérjed a villanyszerelőtől, hanem a mélyebbet. Az erősebb, vastagabb vezetékek szereléséhez nagyon kell a hely a fali alzat mögött.

5/ Többször tettem itt is javaslatot ösvény vezeték-kábel választásra, amit rajtam kívül nem láttam más is alkalmazott volna, úgy, hogy tegyük be a falba azt a kábelt, amit falon kívül, főleg az erősítő tápolásra jónak, ár-érték-minőség szerint kikísérleteztünk. Ez mehet a falba is. Itt jön rögtön egy-két probléma. Ez a kísérletezés több hónap után kerülhet nyugvó pontra, elsőre úgy sem lesz optimális. A kábel cserélgető hifi hobbival nem is kompatibilis. További nehézség, hogy javasoltam a fali csövezésben a nagyobb hossz előnyét, azonban a "jó" hangú tápkábelek nem olcsók, és így a nem olcsó kábel falban könnyel lehet 10m, vagy még több is. Ha már kábel és nem szóló vezeték az ösvény, jön a szempont a vastag fali csövezés hasznára, nulla, vagy nagyon kevés kanyarral.

6/ a lakáselosztónál, hifi ösvény indító túláramvédelem legyen 10x38mm hengeres sorolható olvadó betétes. De ez mivel méret-kompatibilis a kismegszakítókkal, ezért később is lecserélhető a kismegszakító helyett.

Avatar
vidor2009
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1505
Csatlakozott: 2009.05.14., csüt. 11:52
Értékelés: 374

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: vidor2009 »

viri írta:
2022.05.28., szomb. 08:59
cables írta:
2022.05.28., szomb. 07:41
silboy írta:
2022.05.28., szomb. 07:11


Sajnos a 110 oldal átolvasására pont nincs időm, mivel egy építkezés kellős közepén vagyok és már a villanyszerelők dolgoznak.
Én azt javaslom, a fenti helyzetben, hogy ha van lehetőség rá a Hi-Fi rendszer szobájába tegyenek több fali aljzatot nem egymás mellé, egy ágra. Ugyanis hasznos, ha a rendszert nem egy pontról tápláljuk.
Ha egy pontról, egy elosztóról tápláljuk a rendszerünket, akkor a készülékeinket zaj szempontból összecsatoljuk.
Az, hogy külön konektorokba dugdossunk, és az erősítő így a hűtővel van egy körön, a dac meg a mosógéppel stb. én nem tartom jó ötletnek. Nálam, és még nagyon sok embernél bevált egy külön 8-as,vagy 6-os ág, egyenesen a villanyórától.
Szerintem most csak ennyi a feladat, a villanyórától a hifihez vezetni egy vastagabb csövet, amibe később belehet húzni a tuti kábelt. (ha majd lesz időd visszaolvasni, arra is vannak jó javaslatok)
Kérdezed még, hogy milyen változásokat hozott, ami a lényeg tulajdonképpen. Én +10 éve csináltam visszapróbát utoljára, de még mindig emlékszem, annyira egyértelmű volt a különbség, hogy energikusabb, dinamikusabb, tisztább az ösvény, hogy azóta sosem jutott eszembe vissza dugni. A sima konektornak fátyolosabb, fáradtabb hangja volt.
Tökéletes válasz! :smile32:

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: viri »

cables írta:
2022.05.28., szomb. 07:41
silboy írta:
2022.05.28., szomb. 07:11


Sajnos a 110 oldal átolvasására pont nincs időm, mivel egy építkezés kellős közepén vagyok és már a villanyszerelők dolgoznak.
Én azt javaslom, a fenti helyzetben, hogy ha van lehetőség rá a Hi-Fi rendszer szobájába tegyenek több fali aljzatot nem egymás mellé, egy ágra. Ugyanis hasznos, ha a rendszert nem egy pontról tápláljuk.
Ha egy pontról, egy elosztóról tápláljuk a rendszerünket, akkor a készülékeinket zaj szempontból összecsatoljuk.
Az, hogy külön konektorokba dugdossunk, és az erősítő így a hűtővel van egy körön, a dac meg a mosógéppel stb. én nem tartom jó ötletnek. Nálam, és még nagyon sok embernél bevált egy külön 8-as,vagy 6-os ág, egyenesen a villanyórától.
Szerintem most csak ennyi a feladat, a villanyórától a hifihez vezetni egy vastagabb csövet, amibe később belehet húzni a tuti kábelt. (ha majd lesz időd visszaolvasni, arra is vannak jó javaslatok)
Kérdezed még, hogy milyen változásokat hozott, ami a lényeg tulajdonképpen. Én +10 éve csináltam visszapróbát utoljára, de még mindig emlékszem, annyira egyértelmű volt a különbség, hogy energikusabb, dinamikusabb, tisztább az ösvény, hogy azóta sosem jutott eszembe vissza dugni. A sima konektornak fátyolosabb, fáradtabb hangja volt.
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: cables »

silboy írta:
2022.05.28., szomb. 07:11


Sajnos a 110 oldal átolvasására pont nincs időm, mivel egy építkezés kellős közepén vagyok és már a villanyszerelők dolgoznak.
Én azt javaslom, a fenti helyzetben, hogy ha van lehetőség rá a Hi-Fi rendszer szobájába tegyenek több fali aljzatot nem egymás mellé, egy ágra. Ugyanis hasznos, ha a rendszert nem egy pontról tápláljuk.
Ha egy pontról, egy elosztóról tápláljuk a rendszerünket, akkor a készülékeinket zaj szempontból összecsatoljuk.

Avatar
silboy
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2006.01.04., szer. 21:59
Értékelés: 5
Tartózkodási hely: Tiszaújváros

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: silboy »

istvan01 írta:
2022.05.27., pén. 18:37
Tessék fáradságot nem kímélve vissza lapozni ebben topicban, ahogy látom 110 oldalt tudsz átolvasni.
Csak két apróság.
A tápösvény szerepe nem hit kérdés, nem kell hívőnek lenni ahhoz, hogy a villamos energiát a lehető legkisebb zavarral szállítsd a hifi közelébe.
Kell-e föld vezető? Bizony ez nem szabadon választott hogy a PE védővezető kell-e Magyarországon a schuko rendszerű aljzathoz. Kötelező. A kettős szigetelésű készülékek azok, amiknél nincs bekötve a csatlakozó dugóján a PE vezető.
Sajnos a 110 oldal átolvasására pont nincs időm, mivel egy építkezés kellős közepén vagyok és már a villanyszerelők dolgoznak.
HÁZIMOZI & HIFI - TV: Sony KD-60XF8305 AVR: Denon AVR-X2500H AMP: Audiolab 6000A front: Dali Opticon 2 & Dynaudio Emit M20 center: Dali Opticon Vokal rear: Dali Zensor 1 minidisc deck: Sony MDS-JE640

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: cables »

istvan01 írta:
2022.05.27., pén. 18:37

A tápösvény szerepe nem hit kérdés, nem kell hívőnek lenni ahhoz, hogy a villamos energiát a lehető legkisebb zavarral szállítsd a hifi közelébe.
Ezzel a gondolat menettel van egy kis probléma. Az audio rendszerünk hálózati zavarainak döntő többsége a saját készülékeinkből, ill. a lakáson kívüli hálózatból származik. A tápösvény ezek ellen nem véd. Sokkal hatékonyabb és egyszerűbb módszerek vannak a hálózati zaj csökkentésére, mint a tápösvény.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

silboy írta:
2022.05.27., pén. 09:56
Sziasztok,

tápösvény hívőktől kérnék tanácsokat, tapasztalatokat sajátom megvalósításához.
Ki, milyen komponenseket használt hozzá és milyen változásokat hozott?
Kell-e árnyékolás vagy föld, mire kell figyelni, stb.?
A viták elkerülése végett akár privátban is írhattok!

Köszönöm!
Tessék fáradságot nem kímélve vissza lapozni ebben topicban, ahogy látom 110 oldalt tudsz átolvasni.
Csak két apróság.
A tápösvény szerepe nem hit kérdés, nem kell hívőnek lenni ahhoz, hogy a villamos energiát a lehető legkisebb zavarral szállítsd a hifi közelébe.
Kell-e föld vezető? Bizony ez nem szabadon választott hogy a PE védővezető kell-e Magyarországon a schuko rendszerű aljzathoz. Kötelező. A kettős szigetelésű készülékek azok, amiknél nincs bekötve a csatlakozó dugóján a PE vezető.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5712
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Tápösvény

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

silboy írta:
2022.05.27., pén. 09:56
Sziasztok,

tápösvény hívőktől kérnék tanácsokat, tapasztalatokat sajátom megvalósításához.
Ki, milyen komponenseket használt hozzá és milyen változásokat hozott?
Kell-e árnyékolás vagy föld, mire kell figyelni, stb.?
A viták elkerülése végett akár privátban is írhattok!

Köszönöm!
A hsz-ed átraktam, itt relevánsabb a kérdés. ;peace; (mellesleg info-t is találsz visszalapozva)
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
silboy
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2006.01.04., szer. 21:59
Értékelés: 5
Tartózkodási hely: Tiszaújváros

Tápösvény

Hozzászólás Szerző: silboy »

Sziasztok,

tápösvény hívőktől kérnék tanácsokat, tapasztalatokat sajátom megvalósításához.
Ki, milyen komponenseket használt hozzá és milyen változásokat hozott?
Kell-e árnyékolás vagy föld, mire kell figyelni, stb.?
A viták elkerülése végett akár privátban is írhattok!

Köszönöm!
HÁZIMOZI & HIFI - TV: Sony KD-60XF8305 AVR: Denon AVR-X2500H AMP: Audiolab 6000A front: Dali Opticon 2 & Dynaudio Emit M20 center: Dali Opticon Vokal rear: Dali Zensor 1 minidisc deck: Sony MDS-JE640

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Audiophile ösvény

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

andrasth írta:
2022.05.02., hétf. 21:06
Ha kapsz belőle kis mennyiséget vágási felár nélkül ezzel érdemes egy próbát tenni. Itt a fórumon kaptam a tippet anno, MCU-t váltott, 10X38 sorolható olvadóbiztosítós szakaszoló van az elején, Legrand lengő dugalj a végén. Kellemes.
https://elektroprofishop.hu/NHXMHJ-3X2- ... bel-0-61kV
Igen, valóban nagy munka volt. Át kellett fúrni a födémet, be kellett csövezni, hogy alsó szinten lévő elosztó dobozba be tudjam kötni az ösvény vezetékeit az ahp gyártmányú olvadó biztosítós kismagszakítóba. Úgy hallom megérte. De a kisördög (bogár) továbbra is bennem van, hogy mi lehet még jobb, mint az MCU...
[/quote]
[/quote]

Nagyon köszönöm a tippet! Nekem is 10X38-as az olvadóm, és egy Furutech (https://kacsa-audio.hu/webaruhaz/furute ... ati-aljzat) van a végén, utána pedig a tápszűrő. Egy próbát szerintem megér az általad javasolt kábel, bár én egyelőre a másfelest jobbnak hallom, mint a két és felest.... MCU-ból.
A gondolkodás nem megerőltető...

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”