Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

SOL Kolibri fan club

Avatar
Tul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2472
Csatlakozott: 2006.02.25., szomb. 01:39
Értékelés: 1182

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: Tul »

Pont, mint előtte :) Sajnos jóideje (és még jóideig) nem tudok rendes komponens rendszert használni. A Satorik is édesanyámnál állnak, hogy ne a hideg padláson kelljen átvészelniük az elkövetkező éveket.
Különben nagyon megszerettem a kompakt/egybe eszközöket. A hobbi DJ feladatra pedig alkalmasabb egy pár aktív stúdió monitor.
asebestyen írta:
2022.01.04., kedd 08:02
És milyen az elkolibritlenedett lét, Gergő?

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Tul írta:
2021.11.30., kedd 00:02
Bestúdiósodott :)
IMG_20211129_235242.jpg
És milyen az elkolibritlenedett lét, Gergő?
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Tul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2472
Csatlakozott: 2006.02.25., szomb. 01:39
Értékelés: 1182

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: Tul »

Bestúdiósodott :)
IMG_20211129_235242.jpg
IMG_20211129_235242.jpg (2.39 MiB) Megtekintve 3490 alkalommal

Mr.Fox
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2019.01.05., szomb. 00:28
Értékelés: 56

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: Mr.Fox »

Sziasztok!

Csatlakozom a Kolibri tulajokhoz :)

Köszönet MGMart /Gábor/-nak a dobozokért!
Csatolmányok
207510563_291647986046620_4802768024293890625_n.jpg
207510563_291647986046620_4802768024293890625_n.jpg (52.09 KiB) Megtekintve 4642 alkalommal

Avatar
tuli079
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2009.03.08., vas. 21:03
Értékelés: 35
Tartózkodási hely: Warstein, Németország

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: tuli079 »

talán a legujabb Panther, nekem ez erösen végállomás hangfal.

És készül a Kolibri is lassan de biztosan, Pisti 80 álltal, esetleg ha valaki gondolkozik szintén Kolibri dobozban, lehet érdemes Pisitvel felvenni a kapcsolatot. A lenti Panther is az Ö keze munkáját dícséri.
Csatolmányok
panther1.jpg
panther1.jpg (1.9 MiB) Megtekintve 4813 alkalommal
DAP: Ibasso DX300,DX170, A&K SP2000T
IEM: 64 audio U12T, EE Valkyrie, Thieaudio Monarch, Solaris 2020, EE Bravado, Moondrop B2, Xenns Mangird Tea2
DAC: Topping D90
Erösítő: Poppulse T180, 300B-SE
Hangfal: Dragonweed Panther + Panther evo
Kábelek: Valhalla RXF

Avatar
Denonavr
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2012.01.03., kedd 15:31
Értékelés: 276
Tartózkodási hely: Hajdúszoboszló

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: Denonavr »

Visszaolvastam már kicsit a topicot és ha már az András által készített más hangsugárzókról is volt szó érdemes megemlíteni ezeket a modifikált Denon dobozokat. Úgy tudom néhányan hallották Andrásnál. Valószínű, hogy a közeljövőben eladásra kerülnek, de ha valaki esetleg kíváncsi a hangjukra saját rendszerben talán megoldható, hogy eljuttatom valahogyan :)
IMG_20191015_213645.jpg
IMG_20191015_213645.jpg (2.21 MiB) Megtekintve 5199 alkalommal
Jamo C803, TMP Classic, Hivox Lupus C MKIII, Allo digione signature

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: pärt »

cables írta:
2021.06.06., vas. 23:33
Rád bíznám ezt a feladatot! De előtte hallgasd meg persze, amit dicsérnek. Mert én meghallgattam!
Köszi a felkérést, de nem szándékszom odacsípni az ügyfeleidnek (másénak sem). Embert minősítettél egy használati tárgyhoz való viszonya (vagy annak foka) alapján. Vegülis nem áldozott fel embert, nem éheztette a családját, hogy megvehesse, nem alapított neki vallást, csak egyszerűen szeret rajta keresztül zenét hallgatni. Csak éppen nem azt tapasztalta, amit Te.

Ez az az arca ennek a fórumnak, amit nem különösebben kedvelek.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: cables »

Rád bíznám ezt a feladatot! De előtte hallgasd meg persze, amit dicsérnek. Mert én meghallgattam!

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: pärt »

cables írta:
2021.06.06., vas. 18:41
Ehhez nem is kell hozzátenni semmit. Ez maga az audiofil álom beteljesülése. Ember és eszköz tökéletesen megtalálta egymást. Gratula!!!!
Némi malíciát, de minimum iróniát hallok ki a soraidból. :rolleyes: Ne feledkezz meg majd hasonlóan odacsípni a túlzottan elégedett ügyfeleidnek!

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: cables »

Ehhez nem is kell hozzátenni semmit. Ez maga az audiofil álom beteljesülése. Ember és eszköz tökéletesen megtalálta egymást. Gratula!!!!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: avl2 »

shany írta:
2021.06.06., vas. 09:27
...Másrészt az egészen nagy membránok betörési frekvenciája is többszáz Hz fölött van, ezalatt a membrán merev sugárzó felületként, szabályos dugattyúként működik. Ha pedig többszáz Hz-es frekvenciájú jelet is még tökéletesen, alacsony torzítással "le tud követni" akkor nyilván a még alacsonyabb frekvenciájú jelek még pontosabbak, mármint a membrántömeg szempontjából...
( egy hansugárzó mélytartományban való időbeli viselkedését nem a membrántömeg határozza meg, hanem a mélyhangszóró összes paramétere együtt ( Thiele Small paraméterek egyensúlya ) és a sugárzájavító foglalat ( doboz, fal, labirintus, stb ) pontos kialakítása együttesen.
...

Magyarán, hiába is képes 20Hz-t kiadni, ha ezt csak max. 90dB-lel tudja megtenni, 70Hz-n meg tud 105dB-t. Míg egy nagy memránfelületű hangsugárzó 20Hz-en is tud 105dB-t esetleg, a tervező dönti el, mi a cél: vagy legyen hangosabb, nagyobb érzékenységű, magasabb alsó határfrekvenciával, avagy menjen nagyon mélyre, viszont akkor (sokkal) alacsonyabb lesz az érzékenység, akusztikus terhelhetőség alul.
ez persze nem annyira Kolibri topic, hanem altalanos hangsugarzosba tartozik:

(szerintem :)))
- egy kisebb hangszoro (de barmiböl is a kisebb a nagyobbhoz kepest, ha "minden" más relevánsban ugyanaz) merevebb, mint egy nagy ("kiút" lehet: ha a nagy is elegendöen merev ;)
- a nagy hangszoronak nincs szerinted müszaki hatranya ? (pl. pontszerü forrástól különbözöség, szükseges doboz frontfelületének hatása, ...) gondolom szerinted sem a minel nagyobb annál jobb, nem ? a szobaméret, hallgatási táv, megkívánt hangerö ,... nem befolyásolja az "optimális méretet" ? ..hogyan ? :smile29:

- az biztos, hogy a hangeröigény fontos, nyilvan kis hangszorosat nem messziröl es nagy szobaban érdemes hallgatni, mert azt nem tudhatja (en a Kolibriket kb. 140cm-röl hallgatom, a dobozok hatulrol kb. 100, oldalfaltol kb. 80 cm-re; gyanitom, hogy 30cm-es hangszorok is lennenek egy dobozban, akkor ilyen távon kihívásos lenne), és persze fordítva: ha valaki kishangszoros dobozt 53.2 m2-es szobaban 4 meterröl akar hallgatni nagy hangerön ...annak sikerült nem jól választania

a 3 kívánságot (méret-freki-érzékenység) természetesen megjelenése után kicsivel olvastam: http://hifimagazin.hu/HFMCD/HFM/CIKKEK/HFM0510.HTM
""Három kívánságom. van - mondta a legény -, azt kívánom, hogy a hangdobozom a lehető legkisebb legyen. És a basszusa menjen minél mélyebbre. És minél kisebb erősítőre legyen szükségem hozzá."
"Sajnos - felelte a tündér -, manapság a mesében is érvényesülnek a takarékossági szempontok. Teljesíthetem ugyan három kívánságod bármelyikét, de semmiképpen sem a hármat egyszerre."


ezt szeretném kiemelni, teljesen egyetértek:
asebestyen írta:
2021.06.06., vas. 10:12
....úgy gondolkozik, hogy a nagyobb, a drágább, az erősebb, stb a jobb mindig. A lótúrót... Az adott célra megfelelőbb a jobb ...



illetve:
cables írta:
2021.06.06., vas. 10:26
Én vendégségben hallottam a Kolibrit egy saját (általam odavitt CD-vel. Feltűnt, hogy nagyon tiszta a hangja, de amikor a zenében a mélyek jöttek volna... akkor nem jött semmi....
én másképp tapasztalom, ...nagyon másként. Ugyanebben a szobában volt 8"-os + 8"-os passziv radiatoros, volt 170mm-es mebranú stb. dobozom; nekem, nálam van mélyhang a Kolibrivel (szub nélkül is, a sub-ot ha használom is: 30Hz crossover-re allítva !!) - szerintem a fö oka a tapasztalati különbségnek a szobák + elhelyez(ked)ések hatása a mélyhangra




shany írta:
2021.06.06., vas. 11:23
...A kétutatas mélyközép hangszóró legnagyobb problémája pont az, hogy a közép- és a váltási frekvencia tartományába eső-, és még azon túli hangok sugárzása is egy szükségből - relatíve - nagy membránkitérés alatt, az alap( zéró ) közeli membránpozícióhoz tartozó kis-kitérés linearitás helyett a hosszú membránút melletti változó nonlinearitású zónában történik. Többjeles-, vagy intermodulációs torzítás-méréssel látszódna ez.
...
ismét csak általános és nem Kolibri téma (de itt kezdtük, persze ha valaki átviszi a megfelelö helyre, az is jó)
ez o.k., nyilván itt is a kitérés azaz a hangeröigény szerepe (és evvel a hallgatási távolságé, szobaméreté) nem kicsi, persze a nagyobb membrán mindenképp kisebb kitéréssel operál (Doppler is volt HFM-ben)

Mi a véleményed egyéb megoldásokról ? ..hogy ne a kétutasok legnagyobb problémája szerepeljen csak, hanem 1utasoké is, több mint 2utasoké is. Azok "legnagyobb problémája" ? vagy: optimális útszám a kívánalmak, peremfeltételek (hallgatási táv, szobaméret, megkívánt hangnyomás, ...) összeségének függvényében ? egyrészt tényleg kíváncsi vagyok a válaszodra (ha csak a 2utas hátránya szerepel, azt is lehetne gondolni: szerinted nincs szitu, ahova a legjobb lenne), másrészt arra szeretném a figyelmet felhívni, hogy - objektíven, az egyéni preferenciák figyelmen kívül hagyásával is - különbözö megoldások a jók különbözö helyekre, igényekre, ...szerintem nincs olyan hangsugárzó, ami minden szobába, minden hallgatási távra, minden hangnyomásszintre a legjobb, hnem egyik itt ad kevesebb hibát, másik ott.

Csak megerösíteni tudom, hogy a Kolibri nekem (ízlés, hogy ki melyik hiányosságot mennyire tudja elviselni, mennyire zavarja, ez persze nem csak hangsugárzóban, hanem mindenben megvan [emberben: szag-értelem-kinézet-világnézet-... :-)), autóban: megbízhatóság-menöség-méret-gazdaságosság-..., ételben: finom-gusztusos-egészséges-...] mert tökéletes semmiböl sincs) és nálam (szobaméret, hallgatási táv, hangerö, ...) igen kiváló, lenyügözö hangsugárzó (a másik jónéhány párhoz képest, amik éveken át voltak/vannak).
...basszus: és nem is reklám, vagy fizetett vélemény ;peace;
Persze: mindennél van jobb (pl. a Kougar-ra azt hiszem lecserélném:)

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

asebestyen írta:
2021.06.06., vas. 10:40

Amúgymeg mindegy is, Kolibri nem készül több. :)
Bocsánat, ezen helyesbítenem kell. Készülhet, a tervek emlékeim szerint nyilvánosak, illetve a szokásos módon, a Kolibrikre vágyó Andrást is ráveheti az összeszerelésükre.
Aki rám hallgat, azt hallgat, amit akar. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: shany »

asebestyen írta:
2021.06.06., vas. 10:02
shany írta:
2021.06.06., vas. 09:27
...
Sok aspektusa van még a dolognak. Pl hogy miként változik meg az impulzusválasz a nagy membránkitéréstől vagy 2 utas rendszereknél a középtartománnyal mi történik, ha nagyon mélyre engedjük a hangsugárzót. A mélyfrekvenciákon növekvő torzítást kevésbé érzékeljük, mert a szobáink hatalmas torzítása elfedi a hangsugárzóét az alacsonyabb frekvenciákon, ráadásul kevésbé is vagyunk érzékenyek rá. Ettől persze még létezik....
A mélytartomány mért THD egy jó indikátora annak, hogy a lineáris tartományon belül ( Xmax lin ) mekkora a nonlinearitás. A valóságban nem diszkrét frekvenciákat hallgatunk ( mindig csak egyet ) hanem egy komplex jelet, kétutas hangsugárzónál is jóval 2kHz fölé menő spektrummal. A kétutatas mélyközép hangszóró legnagyobb problémája pont az, hogy a közép- és a váltási frekvencia tartományába eső-, és még azon túli hangok sugárzása is egy szükségből - relatíve - nagy membránkitérés alatt, az alap( zéró ) közeli membránpozícióhoz tartozó kis-kitérés linearitás helyett a hosszú membránút melletti változó nonlinearitású zónában történik. Többjeles-, vagy intermodulációs torzítás-méréssel látszódna ez.

asebestyen írta:
2021.06.06., vas. 10:02
... Nem árt a dobozaihoz továbbá olyan erősítő, mely megfelelő kontroll alatt is tudja tartani azokat a membránokat, mert a TS paramétereken túl azért az erősítő kimenő impedanciája is befolyásolja azt a mély hangot, ami a dobozokból kijön. :)
A hangsugárzókat - elvileg - alacsony meghajtóimpedanciára tervezik: erősítő kimeneti impedancia + hangszórókábel ellenállása + csatlakozók, kontaktusok átmeneti ellenállása. Ennek nem kellene nagy mértékű szórást mutatni, de valóban így a pontos, ez is még hangsugárzó "része"

Igen, vannak csöves erősítők nagy-, és freknciában-, teljesítményben változó kimeneti impedanciával, kimeneti áram függvényében jelentősen változó kimeneti impedanciát produkáló erősítők. Ezek nem átlagosak...
Ha magas a hangsugárzót meghajtó impedancia, akkor ehhez kell tervezni a hangsugárzót.

( Egyébként elnézést, tudom, nem a megfelelő topikba írtam )

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Alex_Aston írta:
2021.06.06., vas. 10:51


Bocs, hogy közbe kérdezek így tudatlanul. Csak érdekelne. Jól értelmezem a leírtakat, ezeket a hangfalakat te készíted/készítetted?
Sajnos nem, én nem vagyok ilyen ügyes. Én csak egy "rajongója" vagyok ezeknek a pici dobozoknak. Ennek oka, hogy hifis pályafutásom alatt az egyik legnagyobb hatással ezek a dobozok voltak rám, annak ellenére, hogy picik és hifis paraméterekben nem a legimpozánsabbak.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

asebestyen írta:
2021.06.06., vas. 10:40

Rudi bácsi, üdv itt! :) Dehogy gyűlöllek, mi okom lenne rá? A nem egyetértés csak Nálad gyűlölet, nálam nem.
Hogy Te ott mit hallottál, elhiszem, ugyanakkor érdemes lenne a körülményeket tisztázni. Pl, hogy a Kolibri egy 30e Ft-os Sony erősítőről volt hajtva, meg hogy szarul volt elhelyezve, meg hogy olyan dobozzal lett összehasonlítva, amit Sonny ott állított be, abban a helyiségben, ahhoz a helyiséghez, azon az erősítőn. Kíváncsi lennék, fent említett Urak 10centis szélessávúi ugyanazon körülmények között miként teljesítettek volna, de ez már sosem fog kiderülni. Mindegy, a korrekt összehasonlítást hagyjuk is, a körülményeket hagyjuk figyelmen kívül és tegyünk kijelentéseket. :smile32:
Amúgymeg mindegy is, Kolibri nem készül több. :)
Bocs, hogy közbe kérdezek így tudatlanul. Csak érdekelne. Jól értelmezem a leírtakat, ezeket a hangfalakat te készíted/készítetted?
Csak a Marantz! :-D

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

cables írta:
2021.06.06., vas. 10:26
Én vendégségben hallottam a Kolibrit egy saját (általam odavitt CD-vel. Feltűnt, hogy nagyon tiszta a hangja, de amikor a zenében a mélyek jöttek volna... akkor nem jött semmi. Ezt - az én véleményemet - leírtam akkor Ákosnak, mert rákérdezett, azóta gyűlöl engem.

Más Hallottam abban az évben hasonló méretű, de a Kolibrinál jóval hosszabb, szóval hátrafelé nyújtott japán hangfalakat hosszú-nál és hollóházi-nál, ott voltak mélyek. SZV
Rudi bácsi, üdv itt! :) Dehogy gyűlöllek, mi okom lenne rá? A nem egyetértés csak Nálad gyűlölet, nálam nem.
Hogy Te ott mit hallottál, elhiszem, ugyanakkor érdemes lenne a körülményeket tisztázni. Pl, hogy a Kolibri egy 30e Ft-os Sony erősítőről volt hajtva, meg hogy szarul volt elhelyezve, meg hogy olyan dobozzal lett összehasonlítva, amit Sonny ott állított be, abban a helyiségben, ahhoz a helyiséghez, azon az erősítőn. Kíváncsi lennék, fent említett Urak 10centis szélessávúi ugyanazon körülmények között miként teljesítettek volna, de ez már sosem fog kiderülni. Mindegy, a korrekt összehasonlítást hagyjuk is, a körülményeket hagyjuk figyelmen kívül és tegyünk kijelentéseket. :smile32:
Amúgymeg mindegy is, Kolibri nem készül több. :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: cables »

Én vendégségben hallottam a Kolibrit egy saját (általam odavitt CD-vel. Feltűnt, hogy nagyon tiszta a hangja, de amikor a zenében a mélyek jöttek volna... akkor nem jött semmi. Ezt - az én véleményemet - leírtam akkor Ákosnak, mert rákérdezett, azóta gyűlöl engem.

Más Hallottam abban az évben hasonló méretű, de a Kolibrinál jóval hosszabb, szóval hátrafelé nyújtott japán hangfalakat hosszú-nál és hollóházi-nál, ott voltak mélyek. SZV

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Az a baj, hogy az emberek java úgy gondolkozik, hogy a nagyobb, a drágább, az erősebb, stb a jobb mindig. A lótúrót... Az adott célra megfelelőbb a jobb és ne felejtsük ki a képletből az embert sem, tehát amit adott személy abból előnyt tud szerezni, jobban tud hasznosítani.
Ez minden technikai eszközzel így van, a hifitől a motorokig, az autókig, kerékpárokig vagy bármiig. És általában az ember maga a legszűkebb keresztmetszet, sajnos magamat is ideértve. Az eszközök határai - sok tekintetben - messze vannak...
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4882
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

pärt írta:
2021.06.06., vas. 09:58
(színezettség, lassúság, elszállt ár, stb)
Ebből a hármasból csak az utolsó állja meg a helyét és pont emiatt faragnak a legtöbben kis méretű hangsugárzókat (olcsóbb). Igen, a nagy gyártók is. (a komolyabb dobozaik nekik sem kicsik...)

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

shany írta:
2021.06.06., vas. 09:27
avl2 írta:
2021.06.05., szomb. 15:29
...- de sok hangsugárzó jóval nagyobb membránnal egyrészt tehetetlenebb (F=m*a, és nem tud annyival nagyobb F-et adni a nagyobb méret nagyobb "m"-jéhez) így idöbeli viselkedése kérdéses, problémásabb, illetve hiába "size", mégsem tud olyan mélyre menni (persze ez csak 1 aspektus)...
De tud, jelentsen ez a "nagyobb F-et adni" bármit is. Mellesleg egy nagy membrán - ugyanahhoz a hangnyomáshoz - sokkal kisebb kitérést kell, hogy végezzen, tehát a kis memránnal megvalósítottal megegyező időbeli hansugárzáshoz ( ugyanakkora hangnyomás mellett ) sokkal kisebb membránkitérés-gyorsulás tartozik...
Másrészt az egészen nagy membránok betörési frekvenciája is többszáz Hz fölött van, ezalatt a membrán merev sugárzó felületként, szabályos dugattyúként működik. Ha pedig többszáz Hz-es frekvenciájú jelet is még tökéletesen, alacsony torzítással "le tud követni" akkor nyilván a még alacsonyabb frekvenciájú jelek még pontosabbak, mármint a membrántömeg szempontjából...
( egy hansugárzó mélytartományban való időbeli viselkedését nem a membrántömeg határozza meg, hanem a mélyhangszóró összes paramétere együtt ( Thiele Small paraméterek egyensúlya ) és a sugárzájavító foglalat ( doboz, fal, labirintus, stb ) pontos kialakítása együttesen.
Bár - mélytartományban - (tudatosan)hibásan tervezett hangsugárzó is van/elképzelhető, a nagy méretű, nagy memrántömegű hangszórós hangsugárzók problémája nem maga a hangsugárzó, hanem a gyenge szobaakusztika, amely még kis hangsugárzókkal ( alacsony besugárzott mélyenergiával ) nem produkál durva hatásokat, a nagy hangsugárzó besugárzását nem tudja "kezelni".
Ugye, 100-200 Hz alatt - gyakorlatilag csak "a szobát halljuk", a mélyhangszóró önálló produkciója csupán a memrántól néhány cm távolságig tart...

avl2 írta:
2021.06.05., szomb. 15:29
....- pl. ezek a mérések engem sok év óta lenyügöztek: https://www.stereophile.com/content/tot ... asurements - pedig ez sem a marha nagy felületröl híres (2 x 7")
A fizika nyilván itt is működik:
Ha kis mélyhangszóróval, kis membránfelülettel sugárzunk nagyon mély hangot ( tervezői döntés kérdése ), az lefelé exponenciálisan növekvő membránkitéréssel jár. Ez azt jelenti, hogy a mélytartományban magas lesz a torzítás ( akár brutálisan magas ), valamint a kisugározható hangteljesítmény a legmélyebb tartományban nagyon alacsony lesz, a kis mélyhangszóró akusztikus terhelhetősége egészen/értelmetlenül csekély alul.
Magyarán, hiába is képes 20Hz-t kiadni, ha ezt csak max. 90dB-lel tudja megtenni, 70Hz-n meg tud 105dB-t. Míg egy nagy memránfelületű hangsugárzó 20Hz-en is tud 105dB-t esetleg, a tervező dönti el, mi a cél: vagy legyen hangosabb, nagyobb érzékenységű, magasabb alsó határfrekvenciával, avagy menjen nagyon mélyre, viszont akkor (sokkal) alacsonyabb lesz az érzékenység, akusztikus terhelhetőség alul.
Sok aspektusa van még a dolognak. Pl hogy miként változik meg az impulzusválasz a nagy membránkitéréstől vagy 2 utas rendszereknél a középtartománnyal mi történik, ha nagyon mélyre engedjük a hangsugárzót. A mélyfrekvenciákon növekvő torzítást kevésbé érzékeljük, mert a szobáink hatalmas torzítása elfedi a hangsugárzóét az alacsonyabb frekvenciákon, ráadásul kevésbé is vagyunk érzékenyek rá. Ettől persze még létezik.
Véleményem szerint a szoba légtömegét és a hangsugárzó által megmozgatott levegő mennyiségét érdemes egymáshoz igazítani, akkor is, ha a japánok nagy dobozokat raknak 10m2-re. :)
Én azt gondolom, András - ha már ebben a topicban vagyunk - az érzékenység oltárán áldoz a jobb mélyfrekvenciás átvitelért, kb addig a pontig míg a hangsugárzó a neki való méretű szobában egy normális zenehallgatáshoz szükséges hangnyomást produkál, azaz addig nem száll el a torzítás. Nem árt a dobozaihoz továbbá olyan erősítő, mely megfelelő kontroll alatt is tudja tartani azokat a membránokat, mert a TS paramétereken túl azért az erősítő kimenő impedanciája is befolyásolja azt a mély hangot, ami a dobozokból kijön. :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: pärt »

Szerintem ez a parti már le lett játszva párszor. ;) András rengetegszer hangsúlyozta hogy a számára fontos paraméterek miatt kedvelt kis méretű mélysugárzókkal épített dobozai relatíve alacsonyabb érzékenységűek és a max. hangnyomás is alacsonyabb. Ez tudatos döntés nála, nem hiszem, hogy bárki rá tudná venni egy nagy érzékenységű, agyonterhelhető, de számára elfogadhatatlan kompromisszumokat bevonzó (színezettség, lassúság, elszállt ár, stb) konstrukció tervezésére.
Hogy a hangsugárzó-tervezés a kompromisszumok művészete, az akkora közhely, hogy csak félve írom le, de ettől még igaz. Tök fölösleges itt egy újabb lavóros-csészealátétes frontot nyitni (szerintem).

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: shany »

avl2 írta:
2021.06.05., szomb. 15:29
...- de sok hangsugárzó jóval nagyobb membránnal egyrészt tehetetlenebb (F=m*a, és nem tud annyival nagyobb F-et adni a nagyobb méret nagyobb "m"-jéhez) így idöbeli viselkedése kérdéses, problémásabb, illetve hiába "size", mégsem tud olyan mélyre menni (persze ez csak 1 aspektus)...
De tud, jelentsen ez a "nagyobb F-et adni" bármit is. Mellesleg egy nagy membrán - ugyanahhoz a hangnyomáshoz - sokkal kisebb kitérést kell, hogy végezzen, tehát a kis memránnal megvalósítottal megegyező időbeli hansugárzáshoz ( ugyanakkora hangnyomás mellett ) sokkal kisebb membránkitérés-gyorsulás tartozik...
Másrészt az egészen nagy membránok betörési frekvenciája is többszáz Hz fölött van, ezalatt a membrán merev sugárzó felületként, szabályos dugattyúként működik. Ha pedig többszáz Hz-es frekvenciájú jelet is még tökéletesen, alacsony torzítással "le tud követni" akkor nyilván a még alacsonyabb frekvenciájú jelek még pontosabbak, mármint a membrántömeg szempontjából...
( egy hansugárzó mélytartományban való időbeli viselkedését nem a membrántömeg határozza meg, hanem a mélyhangszóró összes paramétere együtt ( Thiele Small paraméterek egyensúlya ) és a sugárzájavító foglalat ( doboz, fal, labirintus, stb ) pontos kialakítása együttesen.
Bár - mélytartományban - (tudatosan)hibásan tervezett hangsugárzó is van/elképzelhető, a nagy méretű, nagy memrántömegű hangszórós hangsugárzók problémája nem maga a hangsugárzó, hanem a gyenge szobaakusztika, amely még kis hangsugárzókkal ( alacsony besugárzott mélyenergiával ) nem produkál durva hatásokat, a nagy hangsugárzó besugárzását nem tudja "kezelni".
Ugye, 100-200 Hz alatt - gyakorlatilag csak "a szobát halljuk", a mélyhangszóró önálló produkciója csupán a memrántól néhány cm távolságig tart...

avl2 írta:
2021.06.05., szomb. 15:29
....- pl. ezek a mérések engem sok év óta lenyügöztek: https://www.stereophile.com/content/tot ... asurements - pedig ez sem a marha nagy felületröl híres (2 x 7")
A fizika nyilván itt is működik:
Ha kis mélyhangszóróval, kis membránfelülettel sugárzunk nagyon mély hangot ( tervezői döntés kérdése ), az lefelé exponenciálisan növekvő membránkitéréssel jár. Ez azt jelenti, hogy a mélytartományban magas lesz a torzítás ( akár brutálisan magas ), valamint a kisugározható hangteljesítmény a legmélyebb tartományban nagyon alacsony lesz, a kis mélyhangszóró akusztikus terhelhetősége egészen/értelmetlenül csekély alul.
Magyarán, hiába is képes 20Hz-t kiadni, ha ezt csak max. 90dB-lel tudja megtenni, 70Hz-n meg tud 105dB-t. Míg egy nagy memránfelületű hangsugárzó 20Hz-en is tud 105dB-t esetleg, a tervező dönti el, mi a cél: vagy legyen hangosabb, nagyobb érzékenységű, magasabb alsó határfrekvenciával, avagy menjen nagyon mélyre, viszont akkor (sokkal) alacsonyabb lesz az érzékenység, akusztikus terhelhetőség alul.

Avatar
K P
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 364
Csatlakozott: 2010.02.27., szomb. 13:33
Értékelés: 272

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: K P »

pärt írta:
2021.06.05., szomb. 21:26
asebestyen írta:
2021.06.05., szomb. 21:11
Robici írta:
2021.06.05., szomb. 19:37
Tudom, tudom: zenei! :D
Én nem tudom, az mi, de ha Te tudod, az nekem elég. :D
Varázsige az apróhirdetésben olyanoknak, akik vakaródznak a hájend kifejezéstől, de valahogy ki akarják emelni a hifi masszájából a portékát.
Az ma már kevés, hogy zenei. Induljon legalább 20 Hz- től...... :D

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: pärt »

asebestyen írta:
2021.06.05., szomb. 21:11
Robici írta:
2021.06.05., szomb. 19:37
Tudom, tudom: zenei! :D
Én nem tudom, az mi, de ha Te tudod, az nekem elég. :D
Varázsige az apróhirdetésben olyanoknak, akik vakaródznak a hájend kifejezéstől, de valahogy ki akarják emelni a hifi masszájából a portékát.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: SOL Kolibri fan club

Hozzászólás Szerző: Robici »

asebestyen írta:
2021.06.05., szomb. 21:11
Robici írta:
2021.06.05., szomb. 19:37
asebestyen írta:
2021.06.05., szomb. 08:47
Csodák csak a hifiben vannak, a Kolibri nem hifi hangsugárzó.
Tudom, tudom: zenei! :D
Én nem tudom, az mi, de ha Te tudod, az nekem elég. :D
Pedig ezt vártam. :-)

Válasz küldése

Vissza: “Hangsugárzók”