A fórum 2019. február 1-én frissítésre került
Kérünk titeket, ha valami problémát találtok, jelezzétek a postmaster@avx.hu email címre

A legnagyobb változás, hogy a fájl csatolmány rendszernek most már rendesen kell működnie

Túlfeszültségvédelmet hogy lehet megoldani földeletlen konnektorból?

Azoknak a kérdéseknek melyeknek nincs helye a fórum általános részén, vagy nem a hifivel / zenehallgatással kapcsolatosak.
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 207

Re: Túlfeszültségvédelmet hogy lehet megoldani földeletlen konnektorból?

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.02.02., szomb. 12:20

sleepingdancer írta:
2019.01.20., vas. 21:37
a több mint százéves bérházban lévő lakásomban a nappaliban a földelést.
[/quote]
Én ebből vontam le a következtetéseket.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,DB audio T-rexux,Tuningusz DVD-2200,
Neotech NEI-1002, Furutech Alpha & Nano liquid.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1820

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.02.02., szomb. 12:11

mgus írta:
2019.02.02., szomb. 11:17
Semmi köze a túlfeszhez, de ha berak egy pl,p10 áramjavítót akkor legfeljebb kiég a vezeték a falból ennyi.
Szereltem már villanyt régi lakásokban általában 6A bizti szokott lenni a szobai részen,kétlem hogy huzamosabb ideig kibírná a vezeték a terhelést. Mondjuk ha ez megtörténik úgyis ki kell vésni és akkor már be lehet húzni az új vezetéket is. :D
Jó lenne tudni milyen erősítő, mennyi az áramfelvétele stb.
Akkor most megint nem figyelsz. csabaxxx P12-őt említett, ami max terhelhetősége 230V-ról 1200VA, ez ha ki is lenne teljesen használva, (nem javaslom) akkor 5.2A áram. Egy 6A-rrel biztosított leágazás még elbírná. Ha te szoktál villanyt szerelni, és találkozol 6A-es konnektor ággal, akkor nagyon valószínű, háború előtti szerelés-vezetékezés volt, többnyire 1mm2 rézzel, azoknál volt szokás a selyemnek látszó gyantával átitatott vezeték is. 1mm2 rézzel ma már nem indokolt konnektor ágat szerelni, minimum 1,5mm2, de biztosabb a 2,5mm2 réz. Alumíniumot sem építenek ma már lakáson belül.

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.02.02., szomb. 12:07

MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,DB audio T-rexux,Tuningusz DVD-2200,

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.02.02., szomb. 11:17

Semmi köze a túlfeszhez, de ha berak egy pl,p10 áramjavítót akkor legfeljebb kiég a vezeték a falból ennyi.
Szereltem már villanyt régi lakásokban általában 6A bizti szokott lenni a szobai részen,kétlem hogy huzamosabb ideig kibírná a vezeték a terhelést. Mondjuk ha ez megtörténik úgyis ki kell vésni és akkor már be lehet húzni az új vezetéket is. :D
Jó lenne tudni milyen erősítő, mennyi az áramfelvétele stb.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.02.02., szomb. 10:59

mgus írta:
2019.02.02., szomb. 10:15
Még annyit hozzá fűznék a régi bérlakások vezetékei elég karcsúak szoktak lenni,de még az is lehet hogy alu vezeték pamut szigetelés,úgy hogy csak óvatosan a terhelésekkel.
Ha ki tudnád fejteni, ez szerinted hogyan függ össze a túlfeszvédelemmel?
A vezető keresztmetszet elsősorban a megengedhető tartós árammal függ össze, ami a mellékelt táblázatban jól látható.
/A táblázat értékeit csökkentő tényezők is befolyásolják, úgymint környezeti hőmérséklet és az egymás mellett csatornában/csőben párhuzamos vezetékek száma/
A túlfszültségeknél, azok készülékek előtti levezetésekor sokkal nagyobb áramimpulzusok jelennek meg, de azok 1-1000usec tartományúak és MJ vagy Wh-ban szokás kifejezni.
Egy példa: Villámáram/villám részáram vezetésre rézből 16mm2 a minimum és elegendő előírás. A tábla erre 60-100A terhelhetőséget mutat, viszont egy villám impulzus áram/rész áram 10kA-100kA közötti tartományban jelenik meg, 10-300usec időlefutásban.
A túlfeszültségeknél döntő tényező a vezetékek szigetelőinek átütés szilárdsága, mert bizony 1-2kV-nál könnyen átívelnek, kettő vezeték egymás mellett, fázis-védővezető 2-4kV-nál már átéghet, és a túlfesz nem a túlfeszlevezető eszközön "disszippálódik", hanem tüzet indít egy nem látható helyen. Ezért is kell a többlépcsős túlfesz védelem kiépítése.
Csatolmányok
vezeték_terhelhetőség.jpg
vezeték_terhelhetőség.jpg (102.38 KiB) Megtekintve 295 alkalommal

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.02.02., szomb. 10:15

Még annyit hozzá fűznék a régi bérlakások vezetékei elég karcsúak szoktak lenni,de még az is lehet hogy alu vezeték pamut szigetelés,úgy hogy csak óvatosan a terhelésekkel.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.02.02., szomb. 09:21

csabaxxx írta:
2019.01.31., csüt. 21:31
Szia István,
"Nagyon tudom erre a célra is ajánlani a PSsudió regenerátorait, pl P12"
Az ajánlásod saját tapasztalaton alapul?
Egy P12 talán még bele férne a költségvetésembe, amit erre a célra szánnék, ezért érdeklődök felőle.
Kösz, Csaba
Nekem a P10 család előtti PPP van, abban is van erős túlfesz és túláram/zárlat védő egység. A túlfeszvédésben külön tapasztalásom nincs a PPP-vel, mert eddig nem volt olyan esemény, amikor annak működnie kellett volna. Például azért sem, mert én a hifit ellátó PPP-t egy ipari leválasztó kapcsolóval feszmentesítem, tehát üzemen kívül nincs stadbyban sem a PPP. Mint ahogy a lakásomban semmit nem tartok standbyban használaton kívül. Kivétel a hűtő és lakásriasztó, meg persze a kapucsengő.

Viszont a hatásos túlfeszvédelem soha nem a készüléknél kezdődik, hanem az áramellátó betápnál, az árammérő szekrényben, majd a lakáselosztó kismegszakítóknál és azután a készülékek konektorainál. Ez a három lépcsős védelem, régebben B/C/D, újabb szabvány jelöléssel T1/T2/T3. Mivel nálam már ki van építve a lakásban ez a három szint, ezért a készüléken belüli D-vel azonosítható védelemnek nem sok szerep jut.
Ha P12-ről gondolkozol, akkor legyen a fő szempont a hozzá csatlakozandó készülékek össz villamos teljesítménye, és az semmiképpen ne legyen 1kW-nál több. Ez ventilátorral segített hűtésű, és bizony nagyobb terhelésnél, erősen torz hálózati szinusznál, nyári melegben beindul és zavaró hangot ad a ventilátor. Sajnos a PPP is ventilátoros, 800W-al terhelem, és bizony nyáron susog a ventije. A P12 egy kevéssel jobb hatásfokú mint a PPP.

csabaxxx
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 6

Hozzászólás Szerző: csabaxxx » 2019.01.31., csüt. 21:31

Szia István,
"Nagyon tudom erre a célra is ajánlani a PSsudió regenerátorait, pl P12"
Az ajánlásod saját tapasztalaton alapul?
Egy P12 talán még bele férne a költségvetésembe, amit erre a célra szánnék, ezért érdeklődök felőle.
Kösz, Csaba

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.01.22., kedd 10:59

sleepingdancer írta:
2019.01.19., szomb. 21:27
Szeretném biztonságban tudni újonnan beszerzett, imádott erősítőmet és cd játszómat, de a legtöbb helyen azt olvasom, hogy a túlfeszültségvédő elosztók csak földelt konnektorból működnek. Sajnos nincs a szobában földelés, és nem lenne egyszerű behúzni a földet a lakás azon részéből, ahol van. Tudtok valami megoldást? A hálózati kondicionálók, szűrők között esetleg van olyan, amelyik túlfeszültségtől is véd, jó hangot is ad, de nem igényel földelést? 100 ezer Ft alatt van a büdzsém. Megköszönöm az ötleteket, mert egyáltalán nem vagyok otthon a témában.
Visszatérve az eredeti kérdésedre, van-e tápkondicionáló ami jó "hangú" és megbízható túlfesz védelemre is.
Nagyon tudom erre a célra is ajánlani a PSsudió regenerátorait, pl P12, amiben tényleg komoly a surge protection, precízen specifikálva is van, úgy mint
max áramcsúcs: 90kA
max energia disszipáció: 1270J
max védelmi feszültség: 6kV
megszólalási feszültség: 800V
Azt nem tudom, működik-e ez a regenerátor védő vezető nélkül regenerátorként, de az biztos, a túlfeszvédelem védővezetővel hatásosabb.
/persze ez nem 100eFt kategória, de a kondicionálásban nagyon jók/
https://www.psaudio.com/products/direct ... #tab-specs

sleepingdancer
Isten Hozott! :)
Értékelés: 0

Hozzászólás Szerző: sleepingdancer » 2019.01.21., hétf. 19:52

Köszönöm, igazából erre voltam kíváncsi.
mgus írta:
2019.01.21., hétf. 13:43
Megnéztem egy APC szűrőt és javarészt a fázis és nulla között van a túlfesz levezető, nyilván a föld felé is van.Ha nincs a föld bekötve a hálózatba, értelemszerűen a nulla felé távozik a villám, ennyi nem kell ezt annyira túlragozni.

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.01.21., hétf. 14:07

De ha biztos akarsz lenni a túlfesz levezetésben akkor van már ilyen automata is.
Csatolmányok
index.jpg
index.jpg (6.25 KiB) Megtekintve 460 alkalommal
ETItec2mod.png
ETItec2mod.png (12.52 KiB) Megtekintve 460 alkalommal

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.01.21., hétf. 13:43

Megnéztem egy APC szűrőt és javarészt a fázis és nulla között van a túlfesz levezető, nyilván a föld felé is van.Ha nincs a föld bekötve a hálózatba, értelemszerűen a nulla felé távozik a villám, ennyi nem kell ezt annyira túlragozni.
Csatolmányok
20190121_133443.jpg
20190121_133443.jpg (3.15 MiB) Megtekintve 468 alkalommal

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.01.21., hétf. 13:26

mgus írta:
2019.01.21., hétf. 12:18
Olyan szép földhurkok lehet így gyártani ami jól halható az erősítőn vagyis a hangszórón, én inkább elkerülném.
Áramhurok védővezető nélkül is képződik, csak a zsargonban ragadt hozzá a föld jelző, nem kell ahhoz feltétlen "földre" kötni. Minél nagyobb a hurokkal bezárt terület, annál nagyobb feszültséget képez, vesz fel antennaként a környezetből. A hurok "felbontása" az ami ebben segít.

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.01.21., hétf. 12:28

Szerintem félreértettük egymást, én nem mondtam egy szóval se hogy a nullát kössük rá vagy használjuk védőföldnek, én arra az esetre mondom amikor megtörténik a villámcsapás úgy is megtalálja magának a legrövidebb utat a nulla felé.

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.01.21., hétf. 12:18

Olyan szép földhurkok lehet így gyártani ami jól halható az erősítőn vagyis a hangszórón, én inkább elkerülném.
Csatolmányok
foldhurok1.gif
foldhurok1.gif (6.36 KiB) Megtekintve 486 alkalommal

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.01.21., hétf. 12:00

mgus írta:
2019.01.21., hétf. 08:11
Gondolom az érintés védelem mint olyan még mindig él, hogy a kettős szigetelésű készüléket tilos földelni.Az erősítő és a cd is ebbe tartozik bele, ha nem nézzük a túlfesz levezetését.Túlfesz esetén ha nincs kiépítve a föld, gondolom akkor a nulla is megteszi a levezetést, mert az van legközelebb hozzá.
Na, ez ebben a formában nem teljesen igaz, sőt.
A nulla vezetőt semmilyen körülmények között nem szabad védővezetőnek tekinteni, veszélyes is, a németektől átvett, eléggé elhibázott schuko rendszerű 230V-os csatlakozó rendszerünkön, ahol ugye a villás dugó forgatható.
Tulajdonképpen analóg ezzel az is, hogy az EPH hálózat vezetékeit sem szabad védővezetőként kezelni, EPH mellett minden esetben szabályosan meg kell lennie a védővezetőknek is.

Kettős szigetelésű készülékek.
A készüléknek aminek van bontás nélkül elérhető fém alkatrésze, az semmilyen körülmények között nem csatlakozik a hálózati vezeték egyik pontjához sem továbbá meghibásodás esetén sem kerülhet feszültség alá. Ha erre kívülről, a burkolat valamely pontjára védővezetőt kötünk, igazából nem javítunk semmit, sőt vissza rontjuk a kettős szigetelés szintjét.
Mi van akkor, ha kettős szigetelésű villamos berendezést pl RCA, vagy más, GND, árnyékolást használó vezetékkel csatlakozunk egy nem kettős szigetelésű másikhoz, pl egy erősítőhöz. Az audió erősítők többsége védő érintkezős, ÉV-I-es osztályú? Itt is két további eset lehetséges. Az erősítő GND és árnyékolása sem csatlakozik védővezetőhöz, vagy csatlakozik ahhoz.
Ha nem csatlakozik, akkor nem romlik le a kettős szigetelés védelmi szintje a készülékek összekábelezéssel.
Ha csatlakozik, akkor bizony leromlik, kivéve a nem fémes, pl optikai kábel esetén. A fémes kábeleknél még ad némi felmentést az, ha készülékek adó-vevő oldalon valahogy galván függetlenítő opto-trafós illesztésűek.
Viszont ha az árnyékolás nincs védővezetővel kapcsolatban, akkor az az árnyékolás nem sokat ér.

Túlfeszlevezető védő vezető nélkül.
A tulfeszlevezető mindhárom vezetéket összecsatolja, persze azt amelyik között megjelenik az 1,3-1,5kV-nél magasabb feszültség, de minden esetben a védő vezetőn keresztül a központi földelés fele viszi le a magas feszültséget, mert a nullavezető a nullázó sínen földelőszondá(kk)val összekötött . Van viszont egy eset, amikor éppen fordítva történik a levezetés, akkor, amikor a saját épületünkbe, annak villámhárító vezetékeibe, vagy ha nincs villámhárító akkor az EPH-val összekötött rendszer fémes testeiben jelenik meg az 1,5kV-nál jóval magasabb, 100kV-500kV feszültség. Ekkor a megemelkedett védővezető-EPH vezetők irányából folyik az áram a fázis vezetők irányába. De, ugye ez utóbbi jóval ritkább eset.

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.01.21., hétf. 08:28

mgus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: mgus » 2019.01.21., hétf. 08:11

Gondolom az érintés védelem mint olyan még mindig él, hogy a kettős szigetelésű készüléket tilos földelni.Az erősítő és a cd is ebbe tartozik bele, ha nem nézzük a túlfesz levezetését.Túlfesz esetén ha nincs kiépítve a föld, gondolom akkor a nulla is megteszi a levezetést, mert az van legközelebb hozzá.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.01.21., hétf. 07:40

sleepingdancer írta:
2019.01.20., vas. 21:37
Én is olvastam ezt az anyagot korábban. Nem sokat segített az eredeti problémámban, ami az, hogy nem szeretném, hogy elszálljon az erősítőm, addig sem, amíg sikerül megcsináltatnom a több mint százéves bérházban lévő lakásomban a nappaliban a földelést. Természetesen azt sem szeretném, hogy megrázzon az áram. De a földelés behozásához kb szét kell verni és újra összerakni a lakást. Úgyhogy igen, értem, fontos a földelés, de addig is kellene valami átmeneti megoldás.
Akkor villanyásszunk még egy kicsit. Te továbbra is az erősítőd-CD játszód életéért aggódsz inkább, mint az egyéb biztonsági veszélyekért, azon belül is a túlfeszültség okozta bajokért. Ha elolvastad azt is amit linkeltem, abból láthatod, egy db konnektorba dugható túlfeszvédő csekély biztonság növelést jelent. A háromszintű, T1/T2/T3 az ami már megvédheti a készüléket a közeli villám másodhatású túlfeszültségeitől. De fogadd el, 100%-os védelmet még ez sem ad, mert egy közvetlen szomszédnál behúzó villám többszáz kV feszültséget küld a villamos hálózatba és ezt vagy lekezelik a védők vagy nem. Az ilyen háromszintű túlfeszvédelem lakásra is 100e-200eFt körül kezdődik, tudom, mert én már beépítettem ezeket. A legerősebb szikra közös egyfázisú villámáram levezető 50kA 10/350us 100eFt vagy több, nincs is nálam, amit az árammérő elé, a méretlen ágra kellene telepíteni DÉMÁSZ engedéllyel.

Szóval, amíg kiépül a védővezetőd és esetleg bepakolsz néhány túlfesz levezetőt a lakásodba, addig a legjobb módszer, amikor nem használod a hifit, kihúzod a falból a hálózati dugó(ka)t főleg zivataros időben. Én is ezt teszem zivataros időben, máskor meg kétpólusú elosztó kapcsolóval feszültségmentesítek, annak ellenére, hogy nálam van jó földelés, van alapszintű túlfeszvédelem kiépítve. Tudni kell azt is, hogy a túlfeszvédők kisebb energia löketeket károsodás nélkül rövidre zárnak, de inkább az a jellemző, hogy kioldanak mint egy bizti. A kioldott, vagyis védelemre már nem képes állapotot jelezniük kell, szabvány is előírja ezt a jelzést. A kioldás után cseréni kell.

Veszélyes túlfeszültségek zivatar mentes időben normál lakókörnyezetben nem szoktak előfordulni. Ipari környezetben inkább, ahol 10-100kW-os berendezéseket kapcsolgatnak direktben vagy frekvencia válókkal.

sleepingdancer

Hozzászólás Szerző: sleepingdancer » 2019.01.20., vas. 21:37

Én is olvastam ezt az anyagot korábban. Nem sokat segített az eredeti problémámban, ami az, hogy nem szeretném, hogy elszálljon az erősítőm, addig sem, amíg sikerül megcsináltatnom a több mint százéves bérházban lévő lakásomban a nappaliban a földelést. Természetesen azt sem szeretném, hogy megrázzon az áram. De a földelés behozásához kb szét kell verni és újra összerakni a lakást. Úgyhogy igen, értem, fontos a földelés, de addig is kellene valami átmeneti megoldás.
istvan01 írta:
2019.01.20., vas. 09:02
sleepingdancer írta:
2019.01.20., vas. 07:47
Fi-relé szerencsére van, legalábbis tudtommal, ezt ellenőriztetni fogom villanyszerelővel. Egyébként most olyat is olvasok több helyen, hogy a túlfeszvédő elosztó működéséhez nem is kell föld. Az apc elosztómon a surge protection led zölden világít, a ground led nem ég, ha földeletlen konnektorba tejszem. Nyilván a földelés bevezetése a szobába lenne a legjobb megoldás, de ideiglenesen legalább jó lenne tudni, hogy az apc védi e a fesz tüskéktől a hifit vagy nem.
Gondolom azt is olvastad, hogy a homeopátiás bogyók azok gyógyítanak, melyekben mai technikai képességekkel kimutathatatlan koncentrációban van valami titkos hatóanyag, és mégis működnek? Mert ebben a gyógyulási hitben erősít az emberi szervezet, vagyis placebó.

Az érintés és túlfeszültség védelemben a hit és bizalom kevés. Jó földelés nélkül a túlfeszlevezetők nem működnek.
Ha magad is utána akarsz járni, google rengeteg infót talál erről. Egyik, még laikus szinten is tömör összefoglaló pl ez, amiben családi ház villám védelemmel és villám védelem nélküli megoldást is javasolnak. Nem, nem az APC tápegység ennek a megoldása, pláne ha az földeletlen konnektorból kapja az áramot:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... YxeCb6_d_6

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.01.20., vas. 09:02

sleepingdancer írta:
2019.01.20., vas. 07:47
Fi-relé szerencsére van, legalábbis tudtommal, ezt ellenőriztetni fogom villanyszerelővel. Egyébként most olyat is olvasok több helyen, hogy a túlfeszvédő elosztó működéséhez nem is kell föld. Az apc elosztómon a surge protection led zölden világít, a ground led nem ég, ha földeletlen konnektorba teszem. Nyilván a földelés bevezetése a szobába lenne a legjobb megoldás, de ideiglenesen legalább jó lenne tudni, hogy az apc védi e a fesz tüskéktől a hifit vagy nem.
Gondolom azt is olvastad, hogy a homeopátiás bogyók azok gyógyítanak, melyekben mai technikai képességekkel kimutathatatlan koncentrációban van valami titkos hatóanyag, és mégis működnek? Mert ebben a gyógyulási hitben erősít az emberi szervezet, vagyis placebó.

Az érintés és túlfeszültség védelemben a hit és bizalom kevés. Jó földelés nélkül a túlfeszlevezetők nem működnek.
Ha magad is utána akarsz járni, google rengeteg infót talál erről. Egyik, még laikus szinten is tömör összefoglaló pl ez, amiben családi ház villám védelemmel és villám védelem nélküli megoldást is javasolnak. Nem, nem az APC tápegység ennek a megoldása, pláne ha az földeletlen konnektorból kapja az áramot:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... YxeCb6_d_6

sleepingdancer

Hozzászólás Szerző: sleepingdancer » 2019.01.20., vas. 07:47

Fi-relé szerencsére van, legalábbis tudtommal, ezt ellenőriztetni fogom villanyszerelővel. Egyébként most olyat is olvasok több helyen, hogy a túlfeszvédő elosztó működéséhez nem is kell föld. Az apc elosztómon a surge protection led zölden világít, a ground led nem ég, ha földeletlen konnektorba teszem. Nyilván a földelés bevezetése a szobába lenne a legjobb megoldás, de ideiglenesen legalább jó lenne tudni, hogy az apc védi e a fesz tüskéktől a hifit vagy nem.
istvan01 írta:
2019.01.20., vas. 07:29
sleepingdancer írta:
Szeretném biztonságban tudni újonnan beszerzett, imádott erősítőmet és cd játszómat, de a legtöbb helyen azt olvasom, hogy a túlfeszültségvédő elosztók csak földelt konnektorból működnek. Sajnos nincs a szobában földelés, és nem lenne egyszerű behúzni a földet a lakás azon részéből, ahol van. Tudtok valami megoldást? A hálózati kondicionálók, szűrők között esetleg van olyan, amelyik túlfeszültségtől is véd, jó hangot is ad, de nem igényel földelést? 100 ezer Ft alatt van a büdzsém. Megköszönöm az ötleteket, mert egyáltalán nem vagyok otthon a témában.
Magyon javaslom, ezt a védőföld hiányt ne hifis érdekből kezeld, mert Magyarországon minden háztartási konnektornak háromérintkezős földeltnek kell(ene) lenni már lassan 40éve. A sajnálatos az, hogy hiába a szabvány, a régebbi lakásokban ezt mégsem tudják kötelezően betartatni, átépítettni.
Neked mennyit ér meg az, ha családi környezetedben mégsem halna meg egy testzárlatos készülék miatt valaki? Már pedig ami elromolhat, az egyszer el fog romlani, többek között test zárlattal.
A földvezeték kiépítésével együtt, annak sokszoros védelmi szintjét emeli az AVK kapcsoló (FI-relé), amit az árammérő vagy lakás elosztó biztik mellé kell telepíteni. Ez utóbbi is kötelező ma már, egy új építésnél mindenképpen.

Igen, a túlfeszültség védő is a védővezetőt "csatolja össze" a fázis vezetővel 1,5kV feletti feszültség impulzusok érkezésekor. Ezek leginkább a lakásod 300-1000m-es körzetében felhő-föld villámláskor jelennek meg a villamos hálózatban, és így kisebb az esély a kényes elektronikák tápegységének tönkre menésére. De, sajnos néha az 1,5kV alatti impulzusok is kárt okozhatnak, ezért villámláskor tanácsos kihúzni minden kényes elektronikát a konnektorból, hasonlóan az antenna vezetékeket is.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.01.20., vas. 07:29

sleepingdancer írta:
Magyon javaslom, ezt a védőföld hiányt ne hifis érdekből kezeld, mert Magyarországon minden háztartási konnektornak háromérintkezős földeltnek kell(ene) lenni már lassan 40éve. A sajnálatos az, hogy hiába a szabvány, a régebbi lakásokban ezt mégsem tudják kötelezően betartatni, átépítettni.
Neked mennyit ér meg az, ha családi környezetedben mégsem halna meg egy testzárlatos készülék miatt valaki? Már pedig ami elromolhat, az egyszer el fog romlani, többek között test zárlattal.
A földvezeték kiépítésével együtt, annak sokszoros védelmi szintjét emeli az AVK kapcsoló (FI-relé), amit az árammérő vagy lakás elosztó biztik mellé kell telepíteni. Ez utóbbi is kötelező ma már, egy új építésnél mindenképpen.

Igen, a túlfeszültség védő is a védővezetőt "csatolja össze" a fázis vezetővel 1,5kV feletti feszültség impulzusok érkezésekor. Ezek leginkább a lakásod 300-1000m-es körzetében felhő-föld villámláskor jelennek meg a villamos hálózatban, és így kisebb az esély a kényes elektronikák tápegységének tönkre menésére. De, sajnos néha az 1,5kV alatti impulzusok is kárt okozhatnak, ezért villámláskor tanácsos kihúzni minden kényes elektronikát a konnektorból, hasonlóan az antenna vezetékeket is.

sleepingdancer

Hozzászólás Szerző: sleepingdancer » 2019.01.19., szomb. 22:29

Sajnos nem tudom megoldani ennyi pénzből, ha még tudnám, akkor megoldanám. Ugyanis nem lehet áthúzni a védőcsöveken a földvezetéket. Falat kellene vésni, utána kifestetni a fél lakást. De azért kösz.

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1003

Hozzászólás Szerző: trane » 2019.01.19., szomb. 22:02

sleepingdancer írta:
... 100 ezer Ft alatt van a büdzsém. ...
abból a pénzből bőven meg tudod oldani az egész lakásod földelését, oszt' nem csak a hi-fi, hanem ti is biztonságban lesztek :smile53:

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

Válasz küldése

Vissza: “Gyors kérdések helye”