Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Genelec

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 6361
Kapcsolat:

Genelec

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2010.12.18., szomb. 19:14

Nem erre gondoltam. Arra gondoltam, hogy magának a zenének nincs olyan eleme hogy tér.

A zenének olyan elemei vannak, hogy dallam, ritmus, harmónia, dinamika stb., de tér olyan nincs neki.

A tér az már a hangzásesztétikához, ha úgy tetszik hangtechnikához, hifihez kapcsolható elem.

Sok zene hallgató ember van akinek a tér egy reprodukált zene esetében semmilyen jelentőséggel nem bír.

Van persze akinek meg fontos.

Persze azt is lehetne ragozni, hogy mi köze van a hangfelvételeken lévő térnek gondolt hangzásnak bármiféle valóságos térhez. Szerintem igen nagyon kicsi a legtöbb hangfelvétel esetében. Viszont csak zene hallgató szempontból az, hogy a zenei elemek hogyan jönnek át egy hifi rendszeren, az nagyon fontos.

A felvételeken kialakított hangtér szinte mindig mesterséges, digitálisan alkotott. Ettől függetlenül nekem is fontos a térbeli pozícionálás, mivel az a felvétel része, ha nem is szigorúan zenei értelemben. Mikor egy felvételt hallgatunk otthon, vagy éppen koncerten ülünk, akkor nem csak zenét hallgatunk, hanem egy komplex előadást élvezünk sok olyan összetevővel, amik nincsenek a kottában.

zz7
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 362

Genelec

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2010.12.18., szomb. 18:46

Itten van a csavar a sztoriban, merthogy igen is, meg nem is... Illetve is-is, vagyis sem-sem...

...

Bocs, ha hosszú voltam, remélem, erre gondoltál "zenei tér" paradigma alatt.

Nem erre gondoltam. Arra gondoltam, hogy magának a zenének nincs olyan eleme hogy tér.

A zenének olyan elemei vannak, hogy dallam, ritmus, harmónia, dinamika stb., de tér olyan nincs neki.

A tér az már a hangzásesztétikához, ha úgy tetszik hangtechnikához, hifihez kapcsolható elem.

Sok zene hallgató ember van akinek a tér egy reprodukált zene esetében semmilyen jelentőséggel nem bír.

Van persze akinek meg fontos.

Persze azt is lehetne ragozni, hogy mi köze van a hangfelvételeken lévő térnek gondolt hangzásnak bármiféle valóságos térhez. Szerintem igen nagyon kicsi a legtöbb hangfelvétel esetében. Viszont csak zene hallgató szempontból az, hogy a zenei elemek hogyan jönnek át egy hifi rendszeren, az nagyon fontos.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 6361
Kapcsolat:

Genelec

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2010.12.18., szomb. 16:18

A régebbi klasszikus 1032A-val vannak főképp tapasztalataim és valamennyi a 1037-essel. Ezek nagyon sokféle módon tudtak megszólalni. Legtöbbször az volt az érzésem hallva az igen sokféle megszólalását, hogy nem is annyira őket hallom, hanem sokkal inkább azt ami előtte van. A forrás készüléket és főleg a hangfelvételt. A 1032 egy Panasonic DAT-al, mesterszalagokkal olyan módon tudott néha megszólalni, hogy az volt az érzésem, ilyet az egész hifi, high-end audio egyszerűen nem tud. Néha erősen hangfelvétel függően meglepően életszerű volt, és nem volt lapos. Mark Levinson CD-vel, HDCD lemezekkel a 1037 meg még erre két lapáttal. Az élénkségére, ha kellett az ütősségére, ha olyan volt a zene, a hangfelvétel, soha nem panaszkodtam.

Viszont van egy olyan érzésem, hogy ezek az újabbak már valahol nem olyanok. Szépen tudnak szólni, de némileg kiveszett belőlük valami életszerűség.

Pontosan ez az én véleményem is. A régebbi - vagy ha úgy tetszik, nagyobb - Genelec dobozok igen komoly darabok. 1032-vel dolgoztam 7 éven át, egyszerűen hibátlan, öröm volt vele a munka. Sok példa volt rá, hogy munka után maradtam zenét hallgatni vele. Az új gömbölyű széria fényévekkel van hátrébb, de tény, hogy a legtöbb ember - sajnos - ezekről ismeri a Genelec nevet.

lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 937

Genelec

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.12.18., szomb. 15:59

A térábrázolás már inkább a hifis terület. Magának a zenének olyan összetevője nincs.

Itten van a csavar a sztoriban, merthogy igen is, meg nem is... Illetve is-is, vagyis sem-sem...

A hallgatott élőzenének is sajátossága a zenészeknek (vagy egy darab lányosgitár) az előadás közben elfoglalt (abszolút és egymáshoz képest relatív) helyzete. Olyannyira, hogy néhány komolyzenei felvételnek pl. operaáriának szerves része, hogy az énekes/ek, vagy kórus hol van a színpadon, honnan énekelnek, jelenet közben változtatják (-e) a helyüket, stb. Ez az élőzene, az énekesek a színpadRÓL, a zenészek általában a színpad kvázi ELŐL-ALÓL (zenekari árok) hallatszanak. (Most annak taglalásába, hogy a hangszerek a zenekari árokból hogyan és mennyire teresen szólnak egmáshoz képest, egyáltalán nem mennék bele, mivel épp most a téma szempontjából generalice irreleváns.) Így első ráközelítésre azt mondanám, hogy mivel világunkban minden térben és időben történik, a zajkeltés sem kivétel ezalól, tehát az is elfoglal a térben egy pozíciót (a hangforrás/ok), saját helyéről/helyükről szól/nak.

A reprodukált (tehát stúdióban kevert és herélt) felvételt a hangmérnök felvett csatornánként arra a helyre /oldalra keveri, ahova akarja. Minden csak manipuláció.

Ismét más téma szvsz, hogy a reprodukált zene hogyan szól az adott hifi vagy audiofil vagy akármilyen rendszeren. A fő kérdés ekkor az, hogy milyen mértékben képes az adott rendszer reprodukálni a felvételi körülményeket, a hangforrások akkori térbeli elhelyezkedését. És, mint mindannyian tudjuk, a hallott zene TERÉnek visszaadási képessége a hifis/audiofil/akármilyen rendszer (számomra nagyon fontos) sajátossága. (kivéve persze a monóban hallgatózó audiofileket). Szvsz van olyan, hogy a zene "leválik" a hangfalakról, és valóban a rendszer a zene terébe helyezi a hallgatót. Ez már valóban hifizmus, és talán pár ember számára szintén misztikum :-))), mert a rendszerek ezen képességét is lehet vizsgálni, összehasonlítani, csak éppen mérni nem.

Mint ahogy azt sem mutatja meg SI-ben a műszer, hogy mennyire "ragad rá" a zene a hangfalakra.

Bocs, ha hosszú voltam, remélem, erre gondoltál "zenei tér" paradigma alatt.

AVX
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Értékelés: 3271

Genelec

Hozzászólás Szerző: AVX » 2010.12.18., szomb. 15:57

A jobb monitor ehhez képest, színezett, mint a kifestő könyv,a Genelec pont ilyen.

A Dynóval hasonlítottad?

elhiszem egyébként.

Most az Usher van bekötve.

George
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 71

Genelec

Hozzászólás Szerző: George » 2010.12.18., szomb. 15:56

Érdemes megfülelni ezt a Genelec dobozt egy jobb monitor mellett.

A Genelec nagyon élettelen,de lehet,hogy ilyennek kell lennie,de ez nem tetszik nekem.

A jobb monitor ehhez képest, színezett, mint a kifestő könyv,a Genelec pont ilyen.

A Dynóval hasonlítottad?

Stereo: Macbook pro- denon frontend- Line6 - ESEL dac-ESEL amplifier -Spendor s8

Home Cinema: Yamaha Rxv 1800-Phonar surround - Coincident cable

http://facebook.com/trendkillerzband

George
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: George » 2010.12.18., szomb. 15:51

Azért szerintem itt nem arról van szó, hogy Kalminak el kellene magyarázni hogy mi a ritmus. Zenét biztosan hallgat és tudja miről van szó. Csak lehet nem gondol ő olyan módon egy hifi berendezés hangjára, jellemzőire, hogy azoknak hatásuk lehetne egy zene ritmikai tulajdonságaira. Szerintem meg lehet, nagyon is. Legalábbis én így hallom sok esetben. És itt most nem a műdögösségről van szó, hanem egy fajta dinamika-időbeni koherenciáról.

Biztosan nem kell elmagyarázni, véleményem szerint is van egyfajta ritmus-boogie képesség(sebessége) egy rendszerben, vagy sem,

végül is ez a szand -magyarosan.

Stereo: Macbook pro- denon frontend- Line6 - ESEL dac-ESEL amplifier -Spendor s8

zz7
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2010.12.18., szomb. 15:35

A Genelec nagyon élettelen,de lehet,hogy ilyennek kell lennie,de ez nem tetszik nekem.

A régebbi klasszikus 1032A-val vannak főképp tapasztalataim és valamennyi a 1037-essel. Ezek nagyon sokféle módon tudtak megszólalni. Legtöbbször az volt az érzésem hallva az igen sokféle megszólalását, hogy nem is annyira őket hallom, hanem sokkal inkább azt ami előtte van. A forrás készüléket és főleg a hangfelvételt. A 1032 egy Panasonic DAT-al, mesterszalagokkal olyan módon tudott néha megszólalni, hogy az volt az érzésem, ilyet az egész hifi, high-end audio egyszerűen nem tud. Néha erősen hangfelvétel függően meglepően életszerű volt, és nem volt lapos. Mark Levinson CD-vel, HDCD lemezekkel a 1037 meg még erre két lapáttal. Az élénkségére, ha kellett az ütősségére, ha olyan volt a zene, a hangfelvétel, soha nem panaszkodtam.

Viszont van egy olyan érzésem, hogy ezek az újabbak már valahol nem olyanok. Szépen tudnak szólni, de némileg kiveszett belőlük valami életszerűség.

AVX
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Genelec

Hozzászólás Szerző: AVX » 2010.12.18., szomb. 15:28

Azért szerintem itt nem arról van szó, hogy Kalminak el kellene magyarázni hogy mi a ritmus. Zenét biztosan hallgat és tudja miről van szó. Csak lehet nem gondol ő olyan módon egy hifi berendezés hangjára, jellemzőire, hogy azoknak hatásuk lehetne egy zene ritmikai tulajdonságaira. Szerintem meg lehet, nagyon is. Legalábbis én így hallom sok esetben. És itt most nem a műdögösségről van szó, hanem egy fajta dinamika-időbeni koherenciáról.

zz7
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2010.12.18., szomb. 15:27

Hűűűűű... gondolkodik.gif gondolkodik.gif gondolkodik.gif

No ki vele. Vélemény? gondolkodik.gif

zz7
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2010.12.18., szomb. 15:24

A ritmika(ritmus) kottázható is :)

Link

George
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: George » 2010.12.18., szomb. 14:58

Ha van olyan hogy "ritmika" akkor kérlek írd le, hogy ez alatt mit értesz?

Minden tulajdonság ami egy ilyen munkaeszköznél fontos, az meghatározható, definiálható!

Hangnyomás, frekvenciaátvitel, dinamika, teljesítmény... ezek mind leírhatók!

A "ritmika" leírható??? Megfogalmazható??? gondolkodik.gif

A ritmika(ritmus) kottázható is :)

Link

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.12.18., szomb. 14:43

A térábrázolás már inkább a hifis terület. Magának a zenének olyan összetevője nincs.

Hűűűűű... gondolkodik.gif gondolkodik.gif gondolkodik.gif

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.12.18., szomb. 14:41

valószínűleg erre gondol, aki ilyesmit emleget, az angolok előszeretettel használják minőség fokmérőjeként...

Dögösség, életszerűség, ezeket sem könnyű műszaki nyelvre konvertálni, ugye?

Nem is lehet mindenes receptként. De (jó régen)próbáltunk már olyat, hogy egy elismerten jó készüléket itt-ott el kezdtünk műszaki szempontból "lerontani", és figyeltük, mikor szűnik meg a "varázs". Az volt az érdekes, hogy bizonyos műszaki tulajdonság lerontása negatívan hatott, más meg nem. A belső kábelcsere mindig hatott valamerre, vagy rosszabb lett, vagy jobb, pedig pont ezt a legkínosabb és legnehezebb dolog méréstechnikailag alátámasztani, és hatását értelmesen megindokolni.

Köszönöm, hogy a kábel/kábelezésabsztininsek kedvéért ez itt leszögeződött. Mármint, hogy a belső kábelezés "megtáltosíthat" egy erősítőt, meg "tönkre is teheti" a hangját. leborulok.gif

Mérni persze a különbséget nem lehet (azt hiszem), de ha gyengébbet hallunk és veszítünk az élményből, akkor már hiába mondja azt a műszer, hogy "-Dehát Dézsvírem, hát mostan ugyanazt hallod...", az "aranyfül" nem fogja ezt elhinni.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2838

Genelec

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2010.12.17., pén. 21:12

Minden tulajdonság ami egy ilyen munkaeszköznél fontos, az meghatározható, definiálható!

valószínűleg erre gondol, aki ilyesmit emleget, az angolok előszeretettel használják minőség fokmérőjeként...

Dögösség, életszerűség, ezeket sem könnyű műszaki nyelvre konvertálni, ugye?

Nem is lehet mindenes receptként. De (jó régen)próbáltunk már olyat, hogy egy elismerten jó készüléket itt-ott el kezdtünk műszaki szempontból "lerontani", és figyeltük, mikor szűnik meg a "varázs". Az volt az érdekes, hogy bizonyos műszaki tulajdonság lerontása negatívan hatott, más meg nem. A belső kábelcsere mindig hatott valamerre, vagy rosszabb lett, vagy jobb, pedig pont ezt a legkínosabb és legnehezebb dolog méréstechnikailag alátámasztani, és hatását értelmesen megindokolni.

dunaudio.hu

zz7
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2010.12.17., pén. 15:34

A zene csak az időben fogható fel, s mint ilyen, nem értelmezhető a ritmus fogalma nélkül.

Egy tisztán műszaki ember eszközkészlete szerint aki munkaeszköznek használja. De ez egy zene hallgatót aligha fog érdekelni.

Leírható, megfogalmazható. Zenei szempontból mindenképpen.

Hifi szempontból már nehezebb, mert a profi és a hifis szóhasználatban nem nagyon van rá kifejezés. Azon persze lehetne elmélkedni, mikor azt halljuk hogy az egyik hifi berendezésből a zene ritmikája jól működik, a másikból meg nem, akkor azt mivel, hogyan lehet megmérni, kimutatni. De mondjuk ilyen irányú megközelítést, indíttatást a profi méréstechnikából még nem nagyon tapasztaltam.

AVX
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Genelec

Hozzászólás Szerző: AVX » 2010.12.17., pén. 15:32

Van egy ilyen 1029A-m is

post-9296-094889600 1292596341.jpg

post-9296-025503400 1292596343.jpg

AVX
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Genelec

Hozzászólás Szerző: AVX » 2010.12.17., pén. 15:27

Én bízok, csak nem értem mi köze a kábelek hosszának a hallgatási távolsághoz. Remélem magadat nem kötötted be a rendszerbe! 36_1_21.gif

Még 2 méter sem volt köztök a távolság.

Amin az M3 van most,arra az állványra raktam rá.

Nagyon közel ültem hozzá.

post-9296-097637700 1292596024.jpg

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 840

Genelec

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.12.17., pén. 15:21

A ritmika szerintem nem hifis közhely, hanem a zene egyik legfontosabb tulajdonsága.

zz7
V.I.P.
V.I.P.

Genelec

Hozzászólás Szerző: zz7 » 2010.12.17., pén. 15:08

Az meg, hogy az ilyen általános hifis közhelyek, hogy "ritmika" , meg "holografikus térábrázolás", valamint egyéb meg nem fogható dolgok, szerintem a legtöbb hangmérnököt hidegen hagyják munka közben.

Persze hogy hidegen hagyják, hiszen a hangmérnökök tényleg dolgoznak, hangzásokat hallgatnak és nem zenét. Amit viszont én otthon szeretek leginkább csinálni az a zene hallgatás, olyan formában amit egy hangmérnök igen ritkán tesz munka közben.

A ritmika szerintem nem hifis közhely, hanem a zene egyik legfontosabb tulajdonsága.

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda

Genelec

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.12.17., pén. 14:51

Ez a DSP nem szól bele túlságosan a hangba? Az oké, hogy a szobához, meg a hallgatási pozícióhoz igazítja a hangfalak frekvenciamenetét, de ez nem okoz problémát más területen? Pl ritmika, stb.

Nem tudom, mert nem hallottam még ilyen DSP-s dobozr, de az tény, hogy egyre több st monitor készül DSP-s kiegészítő elektronikákkal, és digitális jelprocesszálással, valamint D osztályú végfokokkal...amitől a legtöbb "hifista" sírva menekül!

Kedvenc felvételeik mégis legtöbbször ilyen felépítésű dobozokon készülnek. Ezek a dobozok mérnöki szemmel minden szempontból kiválóak. Az meg, hogy az ilyen általános hifis közhelyek, hogy "ritmika" , meg "holografikus térábrázolás", valamint egyéb meg nem fogható dolgok, szerintem a legtöbb hangmérnököt hidegen hagyják munka közben.

Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 171

Genelec

Hozzászólás Szerző: Mathias » 2010.12.17., pén. 14:24

Egy kis interaktív bemutató a 8260 ról!

Ez a DSP nem szól bele túlságosan a hangba? Az oké, hogy a szobához, meg a hallgatási pozícióhoz igazítja a hangfalak frekvenciamenetét, de ez nem okoz problémát más területen? Pl ritmika, stb.

AVX
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Genelec

Hozzászólás Szerző: AVX » 2010.12.17., pén. 14:22

Én bízok, csak nem értem mi köze a kábelek hosszának a hallgatási távolsághoz. Remélem magadat nem kötötted be a rendszerbe! 36_1_21.gif

A kábelek kb 1,5 méteresek,így max 2 méterre tudom egymástól elhelyezni.

Kb 1,5 m távolságból hallgattam.

Ha 3m-es XLR kábelek lennének,akkor lehetne esélyem messzebbről meghallgatni,de így nem.

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda

Genelec

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.12.17., pén. 14:18

Mivel a kábeleim is rövidek,így esélyem sem lett volna,hogy távolról hallgattam.

Kalmi bízz bennem.:ohnoohnoohno:

AVX
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Genelec

Hozzászólás Szerző: AVX » 2010.12.17., pén. 14:15

Köszi! :)

Egyébként milyen távolságról hallgattad? Merthogy ezek nearfield (közeltéri) monitor dobozok, amiket általában a hangmérnökök 1 és 2 méter közti távról hallgatnak, ráadásul magas állványon, fülmagasságban és a forrás és a fül között rengeteg kemény rideg csillapítatlan felülettel, mint például egy keverőasztal.

Namármost ilyen körülmények közt ez a monitor lineáris. Ha beteszed egy szőnyegezett jól csillapított szobába és elkezded 3--4 méterről hallgatni, akkor ez biza kicsit fakónak hat. Ennyi!

Mivel a kábeleim is rövidek,így esélyem sem lett volna,hogy távolról hallgattam.

Kalmi bízz bennem.:ohnoohnoohno:

Válasz küldése

Vissza: “Pro Audio”