Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

A Tavaszi áldozat bemutatóján a nézők összeverekedtek. A Verdi és Wagner rajongók sem kímélték egymást.
Ma is hatalmas indulatokat tud kavarni egy modern opera bemutatója. A fórum kábelbarátja sem bírta befogadni Kurtágot, úgy mutogatta az egyik vokális művét nem is oly rég az egyik topikban mint a jelen rettenetét. A nemzetközi bértollnokok furcsa beidegződéseiknek engedelmeskedve ezerrel nyírják a világ legjobb zenészeit és zeneszerzőit arra kényszerítve a tájékozatlanabb zeneszerető embereket, hogy Gustavo Dudamel Brahms 4. szimfóniáját meg a Phantasm felvételeit hallgassák. LP-ről! :D Egy nagy túróst! Ez ellen fel kell szólalni! Ezt nem szabad hagyni! Csodálkozunk ezek után, hogy a Tesco turkálójából vásárolnak a fórumtársak lejárt szavatosságú cédéket és nem értik, ha páran húzzuk rá a szájunkat?

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

OK.
Szerintem fejezzük be.
Soha nem lesz egyetértés.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

chord írta:
2018.12.13., csüt. 19:25
Azt hiszem, hogy mi itt páran a saját véleményt, a közönségét, aki ül a CD játszó előtt, aki szagolgatja a borítót, jobban díjazzuk, mint az 'igazi szakértőkét', akik 'jóval mélyebben ismerik a területet', mert ez egy fórum, nem pedig a Wikipédia.
Páran meg kiütést kapnak tőle.
Ennyi a sztori.
Ami rendben is van. Persze akkor, ha ez a vélemény nem felkent szakértői ítéletként és feltétlen érvénnyel jelenik meg itt, ugye. Pláne nem személyeskedve és kirekesztőn. Hanem mondjuk szenvedélyesen, érvelve és vitázva, s közben tisztelve a vitapartnert. Mert hát van közös metszet az itt megképzett "mi" és "ti" között ízlésben.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

[/quote]

És hogy mit is akarok ezzel mondani? Nem csak azt, hogy a historikusan pontos előadás zenetörténeti és -tudományos spekuláció tárgya, hanem hogy szerintem nem csak zenésznek kell lenni annak eldöntéséhez, hogy egy adott előadás vajon mennyire pontos (biztos, hogy az az oboa a mérce, tényleg rendszer van, nem volt másik alaphang forgalomban, egyféleképpen játszhatták akkor is, milyen dokumentumok alapján jelenthető ki, hogy melyik volt az autentikus játékmód, és miért is olyannyira fontos ez?), hanem jóval mélyebben kell ismerni ezt a területet annál, hogy itt bárki, ismétlem: bárki ki merje jelenteni egy-egy darabról, hogy akkor na ez az. És akkor a hagyomány folytonossági hiányait és a komolyzene kultúripari beágyazódását még csak számításba sem vettem. És mindez nem arról akart szólni, hogy akkor nem is kell megkísérelni a rekonstrukciót, vagy hogy a rekonstrukció nem jó, hanem hogy nem fetisizálható, és nem lehet kizárólagos.
Akkor most engem is el lehet küldeni a pitlibe.
[/quote]

Azt hiszem, hogy mi itt páran a saját véleményt, a közönségét, aki ül a CD játszó előtt, aki szagolgatja a borítót, jobban díjazzuk, mint az 'igazi szakértőkét', akik 'jóval mélyebben ismerik a területet', mert ez egy fórum, nem pedig a Wikipédia.
Páran meg kiütést kapnak tőle.

Ennyi a sztori.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Ja, egy ember, egy szerző, egyfajta vélemény, egy szemüveg.
Akár egy blog...
Amúgy, színvonalasan ír.
Amiről itt igazából megy a vita, azt csak messziről karcolja.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

Akit valóban érdekel a histórikus előadások problematikája és az ezzel kapcsolatos hazai helyzet az olvasgassa ezt a szerzőt.

https://papageno.hu/author/szilles/

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

chord írta:
2018.12.12., szer. 19:14
juliush írta:
2018.12.12., szer. 18:37
chord írta:
2018.12.12., szer. 17:15


Én értem, igen, ha valaki arra van szocializálva, hogy a Lear király motorbiciklivel rohangászik, vagy hogy Hamlet pl. meleg, szóval, aki ilyen előadásokat látott, amelyek lehetnek ám tényleg nagyon jók, de ezt most komolyan mondom, akkor egy konvencionális színrevitelen értetlenkedni fog, valóban.

És ott tartunk mindjárt, hogy meg kell védeni, ha valaki 415-ön játszik, vagy bélhúrt tesz fel a lantjára, mert az tényleg nem illeszkedik a mai korba, amikor high-tech kompozit húrok vannak, meg egyenletes skála, amellyel ezerszer annyi akkordot lehet nyomni...
Jézusom, ki mondott ilyeneket? Ti tényleg csak fekete-fehérben láttok mindent? Könyörgöm, az allegórikusan értelmezett modernséget csak egy példaként próbáltam felhozni a "kevésbé korhűre"! Támadtam én a 415-ön bélhúron játszókat?

Egyébként meg 2, azaz kettő többé-kevésbé eldöntendő kérdést tettem fel. Választ nem kaptam, csak újabb kirohanásokat.
Jó.
Igen, lehet jó az a Shakespeare, valóban.
De a konvencionális is lehet jó.
Ezzel így előbbre nem vagyunk...

Azért sejtem ám, hogy mire gondolsz. Talán arra, hogy a lényeg az, hogy jó-e az előadás, úgy igazából, és a korhűség az csak egy szelete annak a komplex valaminek, ami a 'jó'.
Savall sem azért jó, mert egy 1550-es gambán játszik, mondhatnád.
Csak itt az analógia nem egészen helyes. Mert annyira más pl. az a két Air, hogyha azt mondjuk, hogy OK, jó mind a kettő, akkor ilyen alapon mindenre mondhatjuk, hogy jó. És a két módozat, az két iskola, gyakorlatilag egymással szemben, és én nem érzem azt, mint amit esetleg egy modern Shakespeare színrevitelnél, amikor simán átjön a lényeg, akkor is, ha Hamlet meleg, vagy nő vagy punk vagy akármi, és a szöveg őrzi a fő dolgokat, függetlenül a díszlettől.
Annyira másról szól a két zene, mintha a színdarab szövege át lenne írva.

Na.
Így milyen?
Jobb. Azonban a helyzet az, hogy valóban sántít egy kicsit az analógia.
Nagyjából azért, mert "Shakespeare" egy ránk hagyományozódott szövegkorpusz, amelyre az évszázadok alatt rárakódott egy színházi hagyomány. Mit egy, több. Ezeknek a hagyományoknak a része a szöveggel való szabados bánásmód, annak az előadás koncepciójához való igazítása. Így lett A viharból Amerika meghódításának allegóriája a tizenkilencedik században, a Julius Caesarbéli Brutus alakjából pedig az értelmiséginek a hatalomhoz fűződő ambivalens viszonyának megfogalmazása, maga a tépelődés. Vannak olyan színházi tradíciók, mint a lengyel, melyek minden egyes darabot az előadás koncepciójának megfelelő új fordításban játszották egy időben. Magyarul is: melyik Shakespeare? Aranyé vagy Nádasdyé? És csak emlékeztetőül: már maga Hamlet figurája is értelmezés.
A shakespeare-i nyelvezet pedig később sem kelthette azt a hatást, eltűnt nóvum jellege, és egy részét ma is csak nyelvemlékként tudjuk elérni: hogy nála szerepel az a szó, kifejezés úgy először leírva. Vagy már nem úgy van, ahogy ő leírta, nagyon nem.
Aztán megváltozott a színházi játék konvenciója, maga az én- és karakter-felfogás, stb. Átalakult a világ, és a benne érvényes drámaiság, a tragédia vagy komédia fogalmai. Hogy lehet így Shakespeare-t játszani, ha nem úgy, mint a Royal Shakespeare Company a nyolcvanas években, BDSM-jelmezben, kifordítva?
Ebben a helyzetben a történeti rekonstrukción alapuló Shakespeare-játszás maga az anakronizmus. Mert bár nem lehetetlen (de igen az), sokszoros áttételen kell(ene) hatékonnyá tenni, hogy eljuthasson a nézőhöz. Akkor már inkább a Rosencrantz és Guildenstern halott, vagy Ian McKellen zseniális III. Richárd-értelmezése. Ennek a monológnak az újrakonfigurálása például maga a színházi zsenialitás.

youtu.be/pjJEXkbeL-o

És hogy mit is akarok ezzel mondani? Nem csak azt, hogy a historikusan pontos előadás zenetörténeti és -tudományos spekuláció tárgya, hanem hogy szerintem nem csak zenésznek kell lenni annak eldöntéséhez, hogy egy adott előadás vajon mennyire pontos (biztos, hogy az az oboa a mérce, tényleg rendszer van, nem volt másik alaphang forgalomban, egyféleképpen játszhatták akkor is, milyen dokumentumok alapján jelenthető ki, hogy melyik volt az autentikus játékmód, és miért is olyannyira fontos ez?), hanem jóval mélyebben kell ismerni ezt a területet annál, hogy itt bárki, ismétlem: bárki ki merje jelenteni egy-egy darabról, hogy akkor na ez az. És akkor a hagyomány folytonossági hiányait és a komolyzene kultúripari beágyazódását még csak számításba sem vettem. És mindez nem arról akart szólni, hogy akkor nem is kell megkísérelni a rekonstrukciót, vagy hogy a rekonstrukció nem jó, hanem hogy nem fetisizálható, és nem lehet kizárólagos.
Akkor most engem is el lehet küldeni a pitlibe.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

chord írta:
2018.12.12., szer. 19:14
juliush írta:
2018.12.12., szer. 18:37
chord írta:
2018.12.12., szer. 17:15


Én értem, igen, ha valaki arra van szocializálva, hogy a Lear király motorbiciklivel rohangászik, vagy hogy Hamlet pl. meleg, szóval, aki ilyen előadásokat látott, amelyek lehetnek ám tényleg nagyon jók, de ezt most komolyan mondom, akkor egy konvencionális színrevitelen értetlenkedni fog, valóban.

És ott tartunk mindjárt, hogy meg kell védeni, ha valaki 415-ön játszik, vagy bélhúrt tesz fel a lantjára, mert az tényleg nem illeszkedik a mai korba, amikor high-tech kompozit húrok vannak, meg egyenletes skála, amellyel ezerszer annyi akkordot lehet nyomni...
Jézusom, ki mondott ilyeneket? Ti tényleg csak fekete-fehérben láttok mindent? Könyörgöm, az allegórikusan értelmezett modernséget csak egy példaként próbáltam felhozni a "kevésbé korhűre"! Támadtam én a 415-ön bélhúron játszókat?

Egyébként meg 2, azaz kettő többé-kevésbé eldöntendő kérdést tettem fel. Választ nem kaptam, csak újabb kirohanásokat.
Jó.
Igen, lehet jó az a Shakespeare, valóban.
De a konvencionális is lehet jó.
Ezzel így előbbre nem vagyunk...

Azért sejtem ám, hogy mire gondolsz. Talán arra, hogy a lényeg az, hogy jó-e az előadás, úgy igazából, és a korhűség az csak egy szelete annak a komplex valaminek, ami a 'jó'.
Savall sem azért jó, mert egy 1550-es gambán játszik, mondhatnád.
Csak itt az analógia nem egészen helyes. Mert annyira más pl. az a két Air, hogyha azt mondjuk, hogy OK, jó mind a kettő, akkor ilyen alapon mindenre mondhatjuk, hogy jó. És a két módozat, az két iskola, gyakorlatilag egymással szemben, és én nem érzem azt, mint amit esetleg egy modern Shakespeare színrevitelnél, amikor simán átjön a lényeg, akkor is, ha Hamlet meleg, vagy nő vagy punk vagy akármi, és a szöveg őrzi a fő dolgokat, függetlenül a díszlettől.
Annyira másról szól a két zene, mintha a színdarab szövege át lenne írva.

Na.
Így milyen?
Köszi chord, több mint megfelelő! :D
Olyannyira, hogy csekély értelmem még igazolva is látja önmagát a véleményében, miszerint a rigorózus következetességgel megvalósított histórikusság nem feltétlenül tette elavulttá egyik pillanatról a másikra a korábbi felfogásban készült klasszikusokat.
Megkockáztatom még a legkövetkezetesebb tudományosság mellett is elsikkadhat az egyéniség, vagy a szerző által papírra vetett gondolatokból interpretálható érzelmi tartalom és gondolati mélység kifejeződése. Sőt, talán pont ezek az előadások a leginkább veszélyeztetettek! Ami számomra egyébként az idézett (és ekézett) kritika egyik fontos motívumának tűnt.
Én úgy gondolom, az igazán nagy előadók a saját területükön, lett légyen szó akár histórikus, akár modern eszköztárról, képesek a fenti sokrétűség kommunikálására a legnagyobb gyönyörűségünkre. Erre utaltam azokkal az "ÉS"-ekkel.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

juliush írta:
2018.12.12., szer. 18:37
chord írta:
2018.12.12., szer. 17:15
juliush írta:
2018.12.12., szer. 13:28
Vajon feltételenül jobb lesz-e egy Shakespeare-dráma előadása attól, hogy a precízen rekonstruált Globe Színházban, garantáltan az eredeti előadásnak megfelelő jelmezekbe bújva, az eredeti deklamációval, stb...stb...állítják színre? gondolkodik.gif
És ha ez összejött automatikusan elértéktelenedik minden kevésbé korhű, ámde allegórikusan mondjuk modern környezetbe helyezett előadás?
Én értem, igen, ha valaki arra van szocializálva, hogy a Lear király motorbiciklivel rohangászik, vagy hogy Hamlet pl. meleg, szóval, aki ilyen előadásokat látott, amelyek lehetnek ám tényleg nagyon jók, de ezt most komolyan mondom, akkor egy konvencionális színrevitelen értetlenkedni fog, valóban.

És ott tartunk mindjárt, hogy meg kell védeni, ha valaki 415-ön játszik, vagy bélhúrt tesz fel a lantjára, mert az tényleg nem illeszkedik a mai korba, amikor high-tech kompozit húrok vannak, meg egyenletes skála, amellyel ezerszer annyi akkordot lehet nyomni...
Jézusom, ki mondott ilyeneket? Ti tényleg csak fekete-fehérben láttok mindent? Könyörgöm, az allegórikusan értelmezett modernséget csak egy példaként próbáltam felhozni a "kevésbé korhűre"! Támadtam én a 415-ön bélhúron játszókat?

Egyébként meg 2, azaz kettő többé-kevésbé eldöntendő kérdést tettem fel. Választ nem kaptam, csak újabb kirohanásokat.
Jó.
Igen, lehet jó az a Shakespeare, valóban.
De a konvencionális is lehet jó.
Ezzel így előbbre nem vagyunk...

Azért sejtem ám, hogy mire gondolsz. Talán arra, hogy a lényeg az, hogy jó-e az előadás, úgy igazából, és a korhűség az csak egy szelete annak a komplex valaminek, ami a 'jó'.
Savall sem azért jó, mert egy 1550-es gambán játszik, mondhatnád.
Csak itt az analógia nem egészen helyes. Mert annyira más pl. az a két Air, hogyha azt mondjuk, hogy OK, jó mind a kettő, akkor ilyen alapon mindenre mondhatjuk, hogy jó. És a két módozat, az két iskola, gyakorlatilag egymással szemben, és én nem érzem azt, mint amit esetleg egy modern Shakespeare színrevitelnél, amikor simán átjön a lényeg, akkor is, ha Hamlet meleg, vagy nő vagy punk vagy akármi, és a szöveg őrzi a fő dolgokat, függetlenül a díszlettől.
Annyira másról szól a két zene, mintha a színdarab szövege át lenne írva.

Na.
Így milyen?

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

juliush írta:
2018.12.12., szer. 18:37
chord írta:
2018.12.12., szer. 17:15
juliush írta:
2018.12.12., szer. 13:28
Vajon feltételenül jobb lesz-e egy Shakespeare-dráma előadása attól, hogy a precízen rekonstruált Globe Színházban, garantáltan az eredeti előadásnak megfelelő jelmezekbe bújva, az eredeti deklamációval, stb...stb...állítják színre? gondolkodik.gif
És ha ez összejött automatikusan elértéktelenedik minden kevésbé korhű, ámde allegórikusan mondjuk modern környezetbe helyezett előadás?
Én értem, igen, ha valaki arra van szocializálva, hogy a Lear király motorbiciklivel rohangászik, vagy hogy Hamlet pl. meleg, szóval, aki ilyen előadásokat látott, amelyek lehetnek ám tényleg nagyon jók, de ezt most komolyan mondom, akkor egy konvencionális színrevitelen értetlenkedni fog, valóban.

És ott tartunk mindjárt, hogy meg kell védeni, ha valaki 415-ön játszik, vagy bélhúrt tesz fel a lantjára, mert az tényleg nem illeszkedik a mai korba, amikor high-tech kompozit húrok vannak, meg egyenletes skála, amellyel ezerszer annyi akkordot lehet nyomni...
Jézusom, ki mondott ilyeneket? Ti tényleg csak fekete-fehérben láttok mindent? Könyörgöm, az allegórikusan értelmezett modernséget csak egy példaként próbáltam felhozni a "kevésbé korhűre"! Támadtam én a 415-ön bélhúron játszókat?

Egyébként meg 2, azaz kettő többé-kevésbé eldöntendő kérdést tettem fel. Választ nem kaptam, csak újabb kirohanásokat.
Szövegértési deficited van. Na szevasz.

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

chord írta:
2018.12.12., szer. 17:15
juliush írta:
2018.12.12., szer. 13:28
Vajon feltételenül jobb lesz-e egy Shakespeare-dráma előadása attól, hogy a precízen rekonstruált Globe Színházban, garantáltan az eredeti előadásnak megfelelő jelmezekbe bújva, az eredeti deklamációval, stb...stb...állítják színre? gondolkodik.gif
És ha ez összejött automatikusan elértéktelenedik minden kevésbé korhű, ámde allegórikusan mondjuk modern környezetbe helyezett előadás?
Én értem, igen, ha valaki arra van szocializálva, hogy a Lear király motorbiciklivel rohangászik, vagy hogy Hamlet pl. meleg, szóval, aki ilyen előadásokat látott, amelyek lehetnek ám tényleg nagyon jók, de ezt most komolyan mondom, akkor egy konvencionális színrevitelen értetlenkedni fog, valóban.

És ott tartunk mindjárt, hogy meg kell védeni, ha valaki 415-ön játszik, vagy bélhúrt tesz fel a lantjára, mert az tényleg nem illeszkedik a mai korba, amikor high-tech kompozit húrok vannak, meg egyenletes skála, amellyel ezerszer annyi akkordot lehet nyomni...
Jézusom, ki mondott ilyeneket? Ti tényleg csak fekete-fehérben láttok mindent? Könyörgöm, az allegórikusan értelmezett modernséget csak egy példaként próbáltam felhozni a "kevésbé korhűre"! Támadtam én a 415-ön bélhúron játszókat?

Egyébként meg 2, azaz kettő többé-kevésbé eldöntendő kérdést tettem fel. Választ nem kaptam, csak újabb kirohanásokat.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Meg mondjuk aki a gambát letekeri 370-re, ahol alsó fekvésben már lifegnek meg zörögnek a húrok, meg a hangerő az leesik kb. felére, azt meg kell dobálni paradicsommal....

Amúgy, azt suttogják,hogy ez a 370-es cucc, ez úgy szól, hogy az valami kész csoda.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

juliush írta:
2018.12.12., szer. 13:28
Vajon feltételenül jobb lesz-e egy Shakespeare-dráma előadása attól, hogy a precízen rekonstruált Globe Színházban, garantáltan az eredeti előadásnak megfelelő jelmezekbe bújva, az eredeti deklamációval, stb...stb...állítják színre? gondolkodik.gif
És ha ez összejött automatikusan elértéktelenedik minden kevésbé korhű, ámde allegórikusan mondjuk modern környezetbe helyezett előadás?
Én értem, igen, ha valaki arra van szocializálva, hogy a Lear király motorbiciklivel rohangászik, vagy hogy Hamlet pl. meleg, szóval, aki ilyen előadásokat látott, amelyek lehetnek ám tényleg nagyon jók, de ezt most komolyan mondom, akkor egy konvencionális színrevitelen értetlenkedni fog, valóban.

És ott tartunk mindjárt, hogy meg kell védeni, ha valaki 415-ön játszik, vagy bélhúrt tesz fel a lantjára, mert az tényleg nem illeszkedik a mai korba, amikor high-tech kompozit húrok vannak, meg egyenletes skála, amellyel ezerszer annyi akkordot lehet nyomni...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1481
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Ezt nézzétek .. hogy játszik az Öreg .
Eszméletlen.

https://www.youtube.com/watch?v=ZqVMiIq8LHo

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Vajon feltételenül jobb lesz-e egy Shakespeare-dráma előadása attól, hogy a precízen rekonstruált Globe Színházban, garantáltan az eredeti előadásnak megfelelő jelmezekbe bújva, az eredeti deklamációval, stb...stb...állítják színre? gondolkodik.gif
És ha ez összejött automatikusan elértéktelenedik minden kevésbé korhű, ámde allegórikusan mondjuk modern környezetbe helyezett előadás?
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Persze, így korrekt, hogy 'és', , én ezt érteni vélem, de azért az van, hogy sokszor annyira ellentétes az a másik előadás, hogy a napnál is világosabb, hogy melyik az, ami fényévekkel jobb, és riec is abba a hibába esik, mint én, hogy csodálkozik, hogy hogyan nem lehet ezt észrevenni, vagy legalább a voksot letenni valahová, pedig tényleg vannak, talán nem is kevesen, akik akár az egyenlőségjelet is kiteszik.

pl. a Zeneakadémia vezetése....
Na jó, ez most vicc akart lenni, remélhető, hogy az oktatásba végre beszivárognak az új horizontok, legalább paralel módon.

De továbbra is várom, hogy pl. a lenti Savall-féle Bach előadás, az miért a kommersz és a giccses irányba tart, nem csak magam miatt, mert én a választ ismerem, mármint, a magamét, hanem, pl. aki csak úgy olvasgat, hogy akkor mivan?, vakarja a fejét, ismerje meg az ellenvéleményt, nyilván.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

RIEC írta:
2018.12.12., szer. 10:14

Leginkább illusztrációként arra, hogy nem feltétlenül gondolja mindenki, hogy a histórikus előadók az igazság egyedüli letéteményesei és a téziseik ekkora időtávlatban legalábbis megkérdőjelezhetők.


A baj az, hogy nem hallgattál bele ... kényelmesen idevonszoltad ...dörzsölted is a tenyered, hogy na most jól megmondtad
Szerinted egy ilyen zenész motíválatlanul és elkeseredetten játszik ... Te bedőltél Hurwitznak? Te be tudtál neki dőlni? :D
Amúgy nézted ...? Nem mi? ...Neked tényleg Pongrácz Péter játéka kell ...?
Pontosan ezt az objektív, személyeskedéstől mentes, szociális érzékenységről tanúskodó, mások véleményére nyitott személyiséget kedveljük Benned!
Ugyanakkor némi szövegértésbeli deficitre utal, amikor valaki nem képes különbséget tenni a között hogy egy tézis cáfolására illusztrációként idéznek-e egy kritikát vagy a kritika tárgyát képező előadásra vonatkozó értékítéletének alátámasztásaként.
A második probléma a kritizálandó személyre vonatkozó következtetések levonása alapvető háttérinformáció hiányában. A tény ugyanis az, hogy a van Immerseel vezényelte ciklust már jópár éve meghallgattam ... egyszer ... és azóta egy-két lemez migrációt leszámítva érintetlenül hever a merevlemez mágneses doménjeibe fagyva. Miközben jópár hasonló esélyt kapott más ciklus, vagy épp önálló szimfónia-előadás vált előbb izgatott lemezbeszerzés tárgyává, majd a lejátszó berendezésem időről-időre visszatérő vendégévé (lásd Vänskä). Úgy gondolom ez a tény ezer kritikus szónál többet elmond az érintett előadásokhoz való viszonyomról. Ugyanakkor egy cseppet sem zavar, ha másnak jobban tetszik a kedvenceimnél.
És egyébként számomra nem inkább Rolláék, mint Savall, hanem Rolla ÉS Savall ÉS Suzuki ÉS Goebel ÉS... alapvető különbség közöttünk.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

Nekünk is van ám szaxofon kvartettünk! Igaz ők nem a dzsungelben nyomják meg előtte hangolnak is. A gyakorlást már szinte nem is merem kiejteni a csőrömön. Kukurikúúúúú! :D


youtu.be/1jZE1dqgPuI

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

[/quote]
Leginkább illusztrációként arra, hogy nem feltétlenül gondolja mindenki, hogy a histórikus előadók az igazság egyedüli letéteményesei és a téziseik ekkora időtávlatban legalábbis megkérdőjelezhetők.
[/quote]

A baj az, hogy nem hallgattál bele Immerseel szimfóniáiba hanem inkább kényelmesen idevonszoltad Hurwitz cikkét és már dörzsölted is a tenyered, hogy na most jól megmondtad a magadét - vagyis dehogy a magadét -, mert hát Hurwitz itt az authoritás. Ki kell ábrándítsalak. Elolvasva a Zig-Zag kiadvány ( nekem ez a kiadás van meg ) kísérőfüzetét nagyon értelmes nyelven meg van fogalmazva, hogy miért úgy adták elő és vették fel ezeket a szimfóniákat ahogy. Tök logikus és számomra szimpatikus a koncepciója, amit Hurwitz csinált az csúsztatás mert rosszul idéz ugyanakkor átsüt az írásán a vibrátóhoz való olthatatlan vonzalma amit itt tényleg ne keressen. Immerseel az egyik legeredetibb karmester napjainkban legalább annyira mint Currentzis. Persze ez még nem ok arra, hogy jó is legyen az előadása de az mert aminek utána járt és megvalósított az tökéletesen működik. Nagyon jól szól az a kis ( nem is olyan kicsi ) apparátusú zenekar a fa borítású koncertteremben, vakteszten meg se különböztetnéd egy 60 tagú zenekartól csak azt furcsállanád, hogy milyen élettelien és fürgén játszanak a hangszereken. Miért 440 az A? Megnézték, hogy akkoriban milyen oboán játszottak, Hans-Peter Westermann faragott hozzá egy nádat amivel stabilan szólt, fújt egy hangoló A hangot és már meg is volt a 440. Ennyi. Semmi ördöngősség nincs ebben, ugyanakkor azért tudott csak rajta 440-es hangoló A-t adni mert olyan hosszúságúra volt megépítve a hangszer, hogy magasabb már ne lehessen. Ennek meg az volt az oka, hogy az akkor használatos húrok ezen a magasságon szóltak a legjobban mert már akkor sem csak úgy össze-vissza építették a hangszereket. Rendszerben gondolkodtak.

Mert ki az a Hans-Peter Westermann? Ő:
https://www.youtube.com/watch?v=7tEVHsMwC0k
Szerinted egy ilyen zenész motíválatlanul és elkeseredetten játszik Immerseel zenekarában mert a "hülye" karmester leszabályozta egy értelmetlen koncepcióval? Te bedőltél Hurwitznak? Te be tudtál neki dőlni? :D
Amúgy nézted azt a fa- és rézfúvós sort amit az Anima Eterna felvonultat? Nem mi?
Akkor itt megnézheted:

youtu.be/r-UdDK6maWs


Meg az az 1988-as Hungaroton Bach zenekari szvítek! Neked tényleg Pongrácz Péter játéka kell amikor ott van Bernardini is Savallal? Azért az a hangszerpark és zenész sor nem semmi ott a színpadon. Meg az sem amit Savall Bachból kihozott.
https://www.youtube.com/watch?v=8khWHJsaZuc

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Nekem kimondottan üdítő itt olvasni, hogy valaki nem csupán hallotta Greenberg nevét, de gondolkodik is róla. És érteni véltem. (Talán mert olvastam Greenberget, vagy inkább tőle.) Nem tudom, miért kellene ezért bárkit is letorkollni?
A Classics Today érvelése megint világos. Attól, hogy valaki az interpretációban bizonyos elveket követ (ráadásul erősen megkérdőjelezhetőket), abból még önmagában nem lesz jó zene. Ahogyan abból is lehet jó zene, hogy ha nem követ, vagy éppen másokat. A historikus előadásmód sem nem elégséges, sem nem szükséges előfeltétele a jó interpretációnak. Ebbe bele kellene már törődni.
Én most éppen az egyik kedvenc Bach-értelmezésemet hallgatom, szaxofon-kvartett előadásban. Zavar, hogy még a hangszer sem létezett, amikor ezt komponálta? Nem nagyon.

youtu.be/bbcUI1G0O0Q

De amit végképp nem értek, az egyrészt a lesajnáló, másrészt a minősíthetetlen, másokat pocskondiázó hangnem. Ráadásul ezért írogatnak ide ilyen kevesen, mert ezt egyesek a saját szemétdombjuknak tekintik. Értem én, hogy ez itten az internet, és mindent elbír, de egy komolyzenei ajánlótól mégis csak több kulturáltságot várna az ember.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2018.12.12., szer. 09:05
Csak azt kellene megértened, hogy a zenei neveltetési bevésődések sok embernél csontig bent vannak, és semmilyen youtube linkkel ki nem rángatod onnan őket... inkább megkapod, hogy az egész irányzat a giccs felé megy. Aládolgozó filozófus/esztéta/tudós/kritikus előhúzva, linkkel, idézettel két másodperc alatt. Akit te nem ismerhetsz, még névről sem...:)
felejtsd el ezt a giccs dolgot. Nem kellett volna megemlítenem, így ennyiből semmiképpen nem érthető, senki nem is kérdezett rá, hogy mit is értettem rajta. G.-t én sem ismertem pár évvel ezelőttig, azzal nincs is semmi gond (max, ha úgy csinálsz, mintha ismernéd (bár végül is azzal sincs), de nyilván nem tudhatom, ismerted-e. Csak úgy hangzott, ahogyan írtál...)
[/quote]

Inkább állj ki a dolgaidért, esetleg saját véleménnyel.
Komolyan érdekelne, hogy pl. az a két be-citált Bach Air, hogy ott akkor mi a helyzet, hogy melyiknél van enyhe giccs-érzetünk, és melyiknél nem, vagy fordítva, és hogy miért, vagy miért nem, és tényleg érdekel, mert az ellenséget soha ne becsüljük le, próbáljuk megismerni az érveit, akkor is, ha ellentétesek a miénkkel.

Amúgy, G.-t egy barátom hozta fel, nem a zene kapcsán, hanem a festészet, ill. a 'szépművészet' kapcsán, kicsit kiakadva, szerinte, röviden, 'baromság', én nem igyekszem álláspontot foglalni, inkább, valami olyasmit érzek, mint juliush Beethoven cikkével, hogy sokan írnak sokfélét, különböző emberek, különböző polcokon. valami azért gondolunk róluk, nyilván, de csak ennyi.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Csak azt kellene megértened, hogy a zenei neveltetési bevésődések sok embernél csontig bent vannak, és semmilyen youtube linkkel ki nem rángatod onnan őket... inkább megkapod, hogy az egész irányzat a giccs felé megy. Aládolgozó filozófus/esztéta/tudós/kritikus előhúzva, linkkel, idézettel két másodperc alatt. Akit te nem ismerhetsz, még névről sem...:)
[/quote]
felejtsd el ezt a giccs dolgot. Nem kellett volna megemlítenem, így ennyiből semmiképpen nem érthető, senki nem is kérdezett rá, hogy mit is értettem rajta. G.-t én sem ismertem pár évvel ezelőttig, azzal nincs is semmi gond (max, ha úgy csinálsz, mintha ismernéd (bár végül is azzal sincs), de nyilván nem tudhatom, ismerted-e. Csak úgy hangzott, ahogyan írtál...)

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

A lentiek kapcsán akkor említsük meg az abszolút antitézist! :D

Kép
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

RIEC írta:
2018.12.12., szer. 00:16
Te is minek hoztad ide ezt a szemetet? Ott volt jó helyen ahol találtad.
Leginkább illusztrációként arra, hogy nem feltétlenül gondolja mindenki, hogy a histórikus előadók az igazság egyedüli letéteményesei és a téziseik ekkora időtávlatban legalábbis megkérdőjelezhetők. És hogy tevékenységük nyomán nem feltétlenül értéktelenedtek el a közelmúlt más szemléletű előadásai.

Egyébként ami eltér a véleményedtől, az automatikusan "szemét"??? Ráadásul miközben megpróbálsz egy béna karaktergyilkossággal élni, több bennetek a közös mint gondolnád, ugyanis a szerző hozzád hasonlóan valamikori gyakorló zenekari muzsikus, egészen pontosan ütős (bár egyéb hangszereket is tanult). Zenekritikusként nem csak a maga alapította Classics Today-ben tevékenykedik, hanem olyan neves folyóiratban is, mint a Fanfare. Ez utóbbit nyilván lehet fizetett hirdetési magazinnak titulálni, de a CT-t és konkrétan az idézett recenziót nem igazán lehet pozitív elfogultsággal vádolni. Te zenekritikusi tevékenységedet innen ismerhettük meg. Mindent összevetve Mr. Hurwitz véleménye semmivel sem tűnik kevésbé megalapozottnak a tiednél.

PS. Egyébként mekkorát fordult a világ! Még élénken emlékszem arra, hogy bő egy évvel ezelőtt akkoriban egy neves oboa-márkát nickname-ként használó kedves fórumtársunk ekézte az általam felhozott Norrington/London Classical Players histórikus Beethoven előadásokat azzal, hogy "Beethoven az nem Haydn". Ez akkor most a karma működés közben??? :D
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

juliush írta:
2018.12.11., kedd 15:57
Bocsánat, csak most döbbentem rá, hogy az előbb belinkelt tartalom esetleg nem elérhető mindenki számára!

Szóval a recenzió tárgya:
BEETHOVEN, LUDWIG VAN: Symphonies and Overtures
Various Soloists
Immerseel, Jos van (conductor)
Anima Eterna Brugge
Alpha Classics - 380
A cikk szerzője a Classics Today egyik alapítója és szerkesztője. Nem véletlen, hogy ingyenesek az ott fellelhető írások. Ezért a sz@rért ép ésszel senki nem adna ki pénzt. Hozzáértő, kicsit is tájékozott és füllel rendelkező zeneszerető ember biztosan nem.

Én a szerző helyében legalább az első 2 szimfóniát meghallgattam volna. Bár mondjuk rajta az sem segített volna.

Te is minek hoztad ide ezt a szemetet? Ott volt jó helyen ahol találtad.

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”