Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Na ezeket a felvételeket sem tegnap vették fel. Egészen pontosan 1966-ban és 1976-ban. A histórikus népek ilyenkor már erősen kapaszkodnak a karfába nehogy kiessenek a székükből. És van valami borzasztóan pikáns ezekben az előadásokban. Bár a kíséret a barokk nótákban mai füllel hallgatva enyhén szólva is avittas viszont a trombita szólam kortalanul tündököl. Szegény Jarett mit összeküszködött a J.S. Bach darabokkal hogy valami univerzálist hozzon ki belőlük amely akár 500 év múlva is hallgathatóvá teszi őket - univerzális tehát semmire nem jó - André meg mindenféle agyalás nélkül megcsinálta. Én már várom a pillanatot amikor egy hangmérnök kipiszkálja ezekből a darabokból a trombita szólamot és egy modernebb kíséretre kasírozza. Mekkora volna már, nem? Maurice André tényleg a trombita fejedeleme volt. Mélyről indult és borzasztóan magasra ért. Amikor hazánkba látogatott benne volt a tévében és ő aztán tényleg nem azt csinálta amit a Queen hogy a picsáját melengette a repülőn mindaddig ameddig meg nem érkezett a dodó hanem bement az emberek közé és elbűvölt mindenkit a közvetlenségével és az elképesztően elegáns és intelligens hangszeres játékával. Rengeteget koncertezett, nagyjából minden harmadik napon volt egy fellépése. Már hót cukros volt de akkor is ment és tolta ami a csőből kifért. Egy trombita fenomén volt, bármit eljátszott kb úgy mintha az volna a világ legegyszerűbb és legtermészetesebb dolga. Ízzadni, zavarba jönni soha nem láttam. Le a kalappal előtte és a felvételei előtt még ha a kíséret bassza is időnként a csőröm.

Itt pl mindkét szólamot ő fújja. Jó ropogósra sikerült.


youtu.be/nCdwzgjPVHI

cover.jpg
cover.jpg (1.7 MiB) Megtekintve 1837 alkalommal
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

L5S1 írta:
2019.06.05., szer. 12:34
chord írta:
2019.06.05., szer. 10:12
A hifin??
Igen, a hifin ezt meg kell hallani. Vagy kellene.
Nem ezért gályázunk itt...?
..
..
Hogy ti miért gályáztok azt nem tudom. Én csupán arra az apróságra hívtam fel a figyelmet hogy zongorahang és zongorahang között úgy általában kicsi a különbség ha az építésük azonos, .....

......... Bezzeg a magyar hifista az tudja és csukott szemmel tízből tízszer ráhibázik egy DG kiadványon. Hát hogyne.
Akármit mondasz, a hifizés egyik célkitűzése a sok közül, az, hogy pl. a zongora élethűen, vagyis felhanghelyesen szólaljon meg. És egy, akár nem túl nagy lemezgyűjtemény, ha igényesen van összeválogatva, nagyságrendekkel több hangszerhangot megmutathat, mint amit élőben valaha is hallhatunk. Akár zongorából is.

Jómagam, mint ti is, mát hallottam mindenféle zongorahangot rendszereken, meg mindegyiknek az ellenkezőjét is...:)
A zongora jó teszter, persze a csembaló jobb, csak azt kevesen szeretik, a lant meg a legjobb, csak azt meg nem nagyon ismerik. Nem szeretek ilyet mondani, de úgy tűnik, hogy igen, van zongorára optimalizált rendszer. Főleg az 'attack' feeling, meg valami finom transzparencia ezeken azért nagyon jó.
Aztán más hangszerek, énekhangok, stb...., ott meg van, amelyik továbbra is brillíroz, és van, amelyik szinte hallgathatatlan lesz.

És ez fájdalmasan lényeges. Mert ha hallgathatatlan, akkor nem fogja hallgatni, senki, ez ennyire egyszerű.
Ilyen téren számos kicsi krumpli rendszer sokkal jobb, vagyis szélesebb spektrumon muzsikál, és nem annyira rosszul, mint sokan hiszik.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Lehet próbálkozni:
Lubimov az 1. kötetet egy 1925-ös Bechstein, míg a 2. kötetet 1913-as Steinway zongorán adja elő az ECM lemezen.
Melnikov a Harmonia Mundi-n 1885-ös Érard-on a 2. kötetet.

KépKép
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Ehe ich noch vom stein seiner arbeit etwas gesehen habe, waren mir die spättischen Clavier die liebsten. Nun muß ich aber den steinischen den vorzug lassen; denn sie dämpfen noch viell besser, als die Regensburger. wenn ich starck anschlage, ich mag den finger liegen lassen, oder aufheben, so ist halt der ton in dem augenblick vorbeÿ, da ich ihn hören ließ. ich mag an die Claves kommen wie ich will, so wird der ton immer gleich seÿn. er wird nicht schebern, er wird nicht stärcker, nicht schwächer gehen, oder gar ausbleiben; mit einem wort, es ist alles gleich. […] seine instrumente haben besonders das vor andern eigen, daß sie mit auslösung gemacht sind. da giebt sich der hunderteste nicht damit ab. aber ohne auslösung ist es halt nicht möglich daß ein Piano forte nicht schebere oder nachklinge; seine hämmerl, wen man die Claves anspielt, fallen, in den augenblick da sie an die saiten hinauf springen, wieder herab, man mag den Claves liegen lassen oder auslassen. wen er ein solch Clavier fertig hat, (wie er mir selbst sagte) so sezt er sich erst hin, und Probirt allerleÿ Pasagen, läuffe und springe, und schabt und arbeitet so lange bis das Clavier alles thut. Denn er arbeitet nur zum Nuzen der Musique, und nicht seines nuzens wegen allein, sonst würde er gleich fertig seÿn
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

chord írta:
2019.06.05., szer. 10:12
A hifin??
Igen, a hifin ezt meg kell hallani. Vagy kellene.
Nem ezért gályázunk itt...?

A lemezeken azért vigyáznak, hogy milyen hangszerek szerepeljenek, szóval, egy leharcolt hangú emlék, az valóban nem korrekt, ha eldönti a zongora-márka-prioritásokat.

Glenn Gould meg Yamaha mániás volt.
Az a Gavrilov-Richter felvétel meg olyan, hogy kissé nehéz eldönteni, hogy a hangszer színezete annyira jellegzetes, vagy a felvételé, gyaníthatóan mindkettő ludas, de akárhogyan is, az ember felkapja a fejét rá, nem egy átlag megszólalás.
Hogy ti miért gályáztok azt nem tudom. Én csupán arra az apróságra hívtam fel a figyelmet hogy zongorahang és zongorahang között úgy általában kicsi a különbség ha az építésük azonos, ugyanakkor aki játszik rajta a saját technikájának köszönhetően sokat tud alakítani a hangszerhang élvezhetőségén. Van olyan hogy valaki szép zongorahangon játszik.
Az a Bechstein meg úgy jött képbe hogy a hazai zongoristáknak alig van esélyük arra hogy csúcsminőségű hangszereken játszhassanak és így a helyes hangi bevésődések nagyon hiányosak. Ergo ha fos hangszeren jászol nem fogod tudni hogy milyen egy valóban jó hangszer hangja és technikai képessége. Bezzeg a magyar hifista az tudja és csukott szemmel tízből tízszer ráhibázik egy DG kiadványon. Hát hogyne.
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

A hifin??
Igen, a hifin ezt meg kell hallani. Vagy kellene.
Nem ezért gályázunk itt...?

A lemezeken azért vigyáznak, hogy milyen hangszerek szerepeljenek, szóval, egy leharcolt hangú emlék, az valóban nem korrekt, ha eldönti a zongora-márka-prioritásokat.

Glenn Gould meg Yamaha mániás volt.
Az a Gavrilov-Richter felvétel meg olyan, hogy kissé nehéz eldönteni, hogy a hangszer színezete annyira jellegzetes, vagy a felvételé, gyaníthatóan mindkettő ludas, de akárhogyan is, az ember felkapja a fejét rá, nem egy átlag megszólalás.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

juliush írta:
2019.06.04., kedd 21:35
L5S1 írta:
2019.06.04., kedd 21:04
Most akkor mi is van? Játszanak páran ezen a hangszeren. És? ...
Köszönöm a kioktatást, nyilván megérdemeltem. Sajnos számomra csak annyi jött le, hogy egy nem megfelelően karbantartott hangszer okozta traumádat vetíted ki nagy általánosságban egy olyan gyártóra, melynek hangszereit használta Liszt Ferenc, melyről vélekedett Debussy oly módon, hogy zongora muzsikát csak Bechsteinre szabadna írni, vagy amelyen a tragikusan korán elhúnyt, zseniális Dinu Lipatti vette fel stúdió felvételeit.
Nem szeretem Debussyt. Lipattitól sem vagyok elalélva, de ezt már írtam. Ha megnézed a zongoristákat bánják is ők csak kapjanak egy jó hangszert kizárólagos használatra. Bechstein, Yamaha, Petrof, Kawai, Steinway, Steingraeber, Fazioli...mindegy nekik csak az övék legyen és akkor püfölhessék amikor csak nekik tetszik. Egy átlag módon eleresztett zongorista csak álmodhat ezekről a hangszerekről. Aki ma beül egy koncertre az a legritkább esetben kapja fel a fejét arra hogy éppen egy Bösendorfer szól. Ez a hangszerhangosdi szigorúan a szakmának szól. Egyedül ők képesek érdemben különbséget tenni közöttük, erre van beállva a fülük. Meg ahány zongorista annyi eltérő hangszín ugyanazon a hangszeren, ezt se felejtsük el! Élőben még csak-csak érzékelni némi különbséget na de hifin...?
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

L5S1 írta:
2019.06.04., kedd 21:04
juliush írta:
2019.06.03., hétf. 22:54
L5S1 írta:
2019.06.03., hétf. 22:12
Ez most egy kicsit felvágós volt. Bechstein...nekem csak a lehangolódott, fos hangú Bechstein van meg a régi zenedémből. Azon játszottam zongora kötelezőn az Olasz dalocskát meg a Bach kis preludiomokat. Azt a nyűves hangszert... :D
A leharcolt zongorát bárhogy is híjják attól az még katasztrofális marad. Akkor most ki is ismeri jól a hangszerhangokat?
https://www.bechstein.com/en/the-world- ... /pianists/
Most akkor mi is van? Játszanak páran ezen a hangszeren. És? ...
Köszönöm a kioktatást, nyilván megérdemeltem. Sajnos számomra csak annyi jött le, hogy egy nem megfelelően karbantartott hangszer okozta traumádat vetíted ki nagy általánosságban egy olyan gyártóra, melynek hangszereit használta Liszt Ferenc, melyről vélekedett Debussy oly módon, hogy zongora muzsikát csak Bechsteinre szabadna írni, vagy amelyen a tragikusan korán elhúnyt, zseniális Dinu Lipatti vette fel stúdió felvételeit.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

juliush írta:
2019.06.03., hétf. 22:54
L5S1 írta:
2019.06.03., hétf. 22:12
Ez most egy kicsit felvágós volt. Bechstein...nekem csak a lehangolódott, fos hangú Bechstein van meg a régi zenedémből. Azon játszottam zongora kötelezőn az Olasz dalocskát meg a Bach kis preludiomokat. Azt a nyűves hangszert... :D
A leharcolt zongorát bárhogy is híjják attól az még katasztrofális marad. Akkor most ki is ismeri jól a hangszerhangokat?
https://www.bechstein.com/en/the-world- ... /pianists/
Most akkor mi is van? Játszanak páran ezen a hangszeren. És? Ez is csak egy termék amelyet próbálnak nagy kínkeservvel eladni világszerte és ennek érdekében igyekeznek begyűjteni egy-egy jó nevet a potenciálisan vásárló országokból. Fontos hogy olyanokat találjanak meg akik a tűz közelében vannak, akiknek ráhatásuk van a beszerzésekkel megbízott, zenében kevéssé jártas döntéshozók vásárlói döntéseire. A Bechstein 3 magyart talált magának, ebből kettő nem hazánkban él (!) a harmadik viszont az akcsin is tanít. Ha mondjuk Várjon D. a miskolci szakiban tanítana tuti hogy nem támogatná a hangszergyártó. Ez itt kőkemény üzlet és senki se gondolja azt hogy ez a több tucat zongorista mind hozzá tud tenni a zongorák technikai fejlesztéséhez. Nem, arra egy ember bőven elég.

Tény hogy a gyártó nem ma kezdte az ipart és bizonyára jó hangszereket is gyárt. Ugyanakkor egy csomó egyéb jó gyártó is ott tolakszik a kondér körül és bizony nehéz látványos különbséget tenni közöttük. Egy új hangszernek mindig szép a hangja, az érdekes inkább az hogy mennyi időbe telik az amortizációjuk. Hazai zenedékben az ilyen csúcsminőségű cuccot csak koncertekkor és fellépés előtt engedik használni, egyébként meg le van takarva és tilos a rajta való játék mert kopik. Ez kérem nem vicc. Nekem volt szerencsém 0 kilométeres koncert Yamahán pár hangot leütni és nem szökött könny a szemembe, nem úgy a zongoristáknak. Mert egy új hangszer klaviaturája mindig kitárja előttük a kapukat és végre kipróbálhatják hogy mit is tudnak valójában. Persze lehet a hangszínekre meg a spéci lakkozásra hivatkozni eladáskor de egy játékost elsősorban az érdekli hogy mennyire szolgálja a klaviatúra az érdekeit és biztosít számára jó lehetőséget művészi elképzeléseinek kibontakoztatására. Mondjuk ha minden egyes alkalommal egy ilyen hangszercsodán játszhatnának sokkal előbbre jutnának így viszont ezek hiányában megy a gyakorlótermek iránti lökdösődés és a legjobb hangszerekért tartó vérre menő küzdelem. Mert van az a zongora amely már semmire nem jó. Ki a f.szom akar azon gyakorolni? Na ezekből bőven akad a hazai műintézményekben. Néha befut egy-két szép darab is a koncerttermekbe de az nagyon ritka. Kb mint a fehér holló. Valódi hírértéke van. Sajnos. Azt meg várhatja a Bechstein hogy Schiff bármit is eladjon ma Magyarországon.

youtu.be/E7HXMQKLLfY
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Kép

Hangzás-kultusz, újabb felvonás.
Haladóknak.
Alpha, de bonyolult, annyira, hogy ha valami nem jó a hifiben, akkor itt kampec, lemez ki, ezt komolyan mondom...:)
Ha mégis sikerül a manőver, és esetleg eljutunk itt a 2.20-ig, akkor egy egészen elképesztő belépés jön.
Amúgy a 2. szám.


youtu.be/n2-cTT42ASc


És simán kihallani Claire Lefilliâtre hangját, süvölt, mint egy isteni csoda...

Kép

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

L5S1 írta:
2019.06.03., hétf. 22:12
Ez most egy kicsit felvágós volt. Bechstein...nekem csak a lehangolódott, fos hangú Bechstein van meg a régi zenedémből. Azon játszottam zongora kötelezőn az Olasz dalocskát meg a Bach kis preludiomokat. Azt a nyűves hangszert... :D
A leharcolt zongorát bárhogy is híjják attól az még katasztrofális marad. Akkor most ki is ismeri jól a hangszerhangokat?
https://www.bechstein.com/en/the-world- ... /pianists/
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

juliush írta:
2019.06.03., hétf. 21:30
chord írta:
2019.06.03., hétf. 17:27
...De én a mai korról beszéltem, a mai zenehallgatókról.
Ez a 'pipiskedés'-nek tartó gondolkodás pont ebből jön, ebből az enyhén igénytelen ráközelítésből, hogy szó szerint, nincs igény a különleges hangszerhangokra, jó az a Steinway zongora, nem kell kérdezgetni meg elájulni a hangszerhangtól, mert a zongorista a lényeg amúgy is, a Steinway meg amúgy q..va jó zongora, tehát, mi a baj?...
Ja, pont ezért döntött Schiff András a Bösendorfer mellett - ami hallhatóan máshogy szól! Vagy döntenek egyre többen mondjuk egy Bechstein vagy nagy aktuális kedvencem, Louis Érard zongorái mellett, ha Debussyt játszanak...és sorolhatnánk napestig.
Maradjunk annyiban, hogy más korszakra fókuszálsz...
Ez most egy kicsit felvágós volt. Bechstein...nekem csak a lehangolódott, fos hangú Bechstein van meg a régi zenedémből. Azon játszottam zongora kötelezőn az Olasz dalocskát meg a Bach kis preludiomokat. Azt a nyűves hangszert... :D
A leharcolt zongorát bárhogy is híjják attól az még katasztrofális marad. Akkor most ki is ismeri jól a hangszerhangokat?
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
huszti-zsolt
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1265
Csatlakozott: 2010.12.11., szomb. 18:09
Értékelés: 2459

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: huszti-zsolt »

Azért a 'régizene' (jelentsen ez bármit is) védelmében ugye néhány dolgot nem szabad figyelmen kívül hagyni. Például azt, hogy a hangszerek hangolása célirányos volt. Mivel nem volt még "jóltemperált" zongora, így a csambaló, majd clavikord nem volt 'jólhangolt'. Ergo a szépen szóló akordokra volt hangolva, a többi fínoman szólva is fals (hamis) volt.
Ergo a zene nyelve, koncepciója teljesen más volt.
Aztán megjelentek a modern hangszerek, a 'jólhangolt' zongora - és megváltozott sok minden. A régi darabokat sokszor átírták. Mert egész egyszerűen így volt értelmezhető egy új hangszeren.
Aztán jött a modern kor, a zeneszerzők maguk kezdtek hangszereket tervezni, mert a fejükben megámodott hangzáshoz már kevés volt az, amit az addigi hangszerek nyújtottak. A zongora is megnyúlt, már nem csak 'jólhangolt' volt, hanem újabb oktáv került a terjedelmébe, a rézfúvósoknál is megjelentek újabb kreálmányok (lásd Wagner tuba) és végük beköszöntött a XX. század a maga elektronikus világával.

Aztán az, hogy most arról vitázunk, hogy egy Rameau darab hogyan is lenne jó (direkt említem, mert a korát erősen meghaladó szerzőről van szó) hasonlatos mondjuk Bartókhoz. Köztudomású, hogy Bartók kísérletezett a rádiók állomáskeresőjével, mert felismert benne valamiféle hanggenerátort. Hát vajon mit gondolt volna Rameau, ha mondjuk a jóisten a kezébe ad egy cajont..?! :D
Az pedig, hogy mi ma azt vélelmezzük, hogy de biztos nem gondolta máshogy, hát a legendás Arany anekdótával tudnám csak szemléltetni.
"Gondolta a fene.."
:D

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

chord írta:
2019.06.03., hétf. 17:27
...De én a mai korról beszéltem, a mai zenehallgatókról.
Ez a 'pipiskedés'-nek tartó gondolkodás pont ebből jön, ebből az enyhén igénytelen ráközelítésből, hogy szó szerint, nincs igény a különleges hangszerhangokra, jó az a Steinway zongora, nem kell kérdezgetni meg elájulni a hangszerhangtól, mert a zongorista a lényeg amúgy is, a Steinway meg amúgy q..va jó zongora, tehát, mi a baj?...
Ja, pont ezért döntött Schiff András a Bösendorfer mellett - ami hallhatóan máshogy szól! Vagy döntenek egyre többen mondjuk egy Bechstein vagy nagy aktuális kedvencem, Louis Érard zongorái mellett, ha Debussyt játszanak...és sorolhatnánk napestig.
Maradjunk annyiban, hogy más korszakra fókuszálsz...
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

chord írta:
2019.06.03., hétf. 17:27

De én a mai korról beszéltem, a mai zenehallgatókról.
Ez a 'pipiskedés'-nek tartó gondolkodás pont ebből jön, ebből az enyhén igénytelen ráközelítésből, hogy szó szerint, nincs igény a különleges hangszerhangokra...
:smile32:
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
huszti-zsolt
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1265
Csatlakozott: 2010.12.11., szomb. 18:09
Értékelés: 2459

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: huszti-zsolt »

Klaca írta:
2019.06.02., vas. 13:57
Ha esetleg valakit nem csak a hangszerek és a hangszerhangok minősége, illetve mennyisége izgat, hanem a zene, mint történetileg folyamatosan alakuló és ható, s így saját kultúránkat is folyamatosan meghatározó kultúralakzat, annak ajánlom ezt a lemezt:

csalog.jpg

Cs. G. rendszeresen készít olyan felvételeket és CD-ket, tart olyan előadásokat, amelyek megpróbálják ezekre az összefüggésekre ráirányítani az érzékenységet. Igen érdekes a Szőllősy és a Csapó darab is, és hogy ezeket hallgatva, retroaktív módon miként alakulnak át a késői Beethoven darabok is. Asszem, semmiképpen nem valamiféle sztenderd Beethovent hallunk. (A fülszöveg is nagyon jó, megtudjuk pl. hogyan szövődik bele az op 110-be Bach (nem csak a fuga témába). Ennyit arról, hogy Bach hatása Mendelssohnnal kezdődik. Asszem Beethovennek még Bachtól voltak Bach saját kezével írt kottái is.)
Nem mellékesen kib@...ott jó "hifi"! :)
De Cs.G. amúgy is megérne egy misét...! :smile32:

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Lehet, igazad van a régi korokra értve.

Cabezón pl. eleve így adta ki, hogy
para tecla, arpa y vihuela,
tehát mindegy, melyik hangszer, és valóban nem átiratai egymásnak.

Kép

De én a mai korról beszéltem, a mai zenehallgatókról.
Ez a 'pipiskedés'-nek tartó gondolkodás pont ebből jön, ebből az enyhén igénytelen ráközelítésből, hogy szó szerint, nincs igény a különleges hangszerhangokra, jó az a Steinway zongora, nem kell kérdezgetni meg elájulni a hangszerhangtól, mert a zongorista a lényeg amúgy is, a Steinway meg amúgy q..va jó zongora, tehát, mi a baj?, meg egy romantikus nagyzenekarban kihallani a csellót vagy a hegedű húrozását, az azért ügyes dolog...

Hát, ahol fokozott felhangérzékenység van, és kevés a hangszer, ott sérülékeny a dolog, iszonyú sz@r hangú hangszerek is léteznek.
Azért szerencsére a kommersszel pont szembe megy a nagyon igényes hangszerválasztás, a későbbi zenéknél is, a szeretett lemezeinknél feltétlen.

Ez a 'zongorától is el lett volna ájulva' érv divatos ma, persze, mert zongora-korban élünk, de szerintem nem áll, mert nem véletlen egy komponálás, az a valami, az arra a hangszerre vagy csoportra íródott, nem pedig egy nem létező dologra, amely teljesen másképp viselkedik.
És ideértünk megint a Vivaldi/elektromosgitár témához, és megint azt mondom, hogy énfelőlem aztán mehet, nem fogom hallgatni, de nyomjátok bátran...:)

Egyszer amúgy érdemes lenne megkérdezned egy csellistát, aztán meg egy gambást ezekről.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

chord írta:
2019.06.03., hétf. 09:36
a későbbi zenék nincsenek annyira ránőve erre a dologra, ott szabadabb a vásár, szélesebb az anyaghasználat, meg a zenészeket jó részét sem érdekli ez a dolog annyira. A közönséget, meg a zenehallgatókat, aztán főleg nem, őket, ha minden jól megy, inkább csak a zene, legyen egy jónevű Steinway & Sons, az elegendő ...:)

Itt, ez még nagyon jelentős kérdés.
Ezt akár éppen fordítva is lehet látni: a barokk és korábbi zenéknél kevésbé egyetlen kor sem volt rákunkorodva erre a problémára. Ezt az egész bélhúr és eredeti hangszer körüli pipiskedést könnyen amolyan posztmondern tündérkedésnek is lehet látni. Épp a barokkban nem volt még annak sem nagy jelentősége sokszor, hogy milyen hangszeren adnak elő valamit. Amit lehetett furulyán azt játszották simán pl fuvolán és fordítva. Van olyan egyértelműen fuvolára írt sorozat, aminek az egyetlen korabeli nyomtatott kottáján hegedűdarabokként vannak feltüntetve a művek. Amit meg nem lehetett, azt meg gyorsan átírták (btw: azt, ha ma egy csembalódarabot zongorán adnak elő, nem hívják "átiratnak", merthogy nem kell átírni). Aztán van sok mű, aminél nem egyértelmű, hogy egyáltalán valamilyen hangszerre íródtak, vagy éppen semmilyen korabelin nem nagyon lehet előadni őket. Ettől persze tényleg szép a bélhúr, meg a csembaló, de akkor meg lehet, hogy a fémhúrtól és a zongorától lett volna elájulva a közönség.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Csak emlékeztetőül, ez a furcsaborítós lemez, ezzel a meghatározhatatlan korú japán taggal, amellett, hogy nagyon jó, azért is fontos, mert a lantosok között a neve, mint kb. Harnoncourt-é, mert Satoh egyike volt azoknak, akik ismét divatba hozták a lantot, mármint a szóló lantot Európában.
Egy japán.
Ez módfelett különös, de ez van.

Kép
(1985)

Meg igazi bélhúr-mániás, mindig a régi receptek szerinti húrokkal játszik.
Itt a technika azért nagyot fejlődött. Vannak már olyan kompozit műanyag húrok, amelyeknek a tónusa rendkívül hasonlít a bélhúrokra, a hallgatóság jó része észre sem veszi, csak azt, hogy nem kell tízpercenként tekergetni-hangolni-kínlódani.

Satoh maradt az eredetinél.
És igen, a tónus ennek megfelelően nagyon különleges. Egyrészt, hifizünk, tehát ez errefelé fontos, másrészt a későbbi zenék nincsenek annyira ránőve erre a dologra, ott szabadabb a vásár, szélesebb az anyaghasználat, meg a zenészeket jó részét sem érdekli ez a dolog annyira. A közönséget, meg a zenehallgatókat, aztán főleg nem, őket, ha minden jól megy, inkább csak a zene, legyen egy jónevű Steinway & Sons, az elegendő ...:)

Itt, ez még nagyon jelentős kérdés.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Ha esetleg valakit nem csak Bach hatása izgat, pl. Beethovennél, de igazából Weiss-nél, és tud rátekinteni, mármint Weiss-re, mint önálló intellektusra és szerzőre, aki a saját feje után megy, akkor is, ha nagy kebelbarátok voltak Bachhal, és egy régi, Reneszánszból átszármazott Chaconne esetén ő maga mit gondolt erről a Spanyolországból útra kelt táncról, annak ajánlom ezt a lemezt:

Kép


youtu.be/gDYRnrH3lNs

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Ha esetleg valakit nem csak a hangszerek és a hangszerhangok minősége, illetve mennyisége izgat, hanem a zene, mint történetileg folyamatosan alakuló és ható, s így saját kultúránkat is folyamatosan meghatározó kultúralakzat, annak ajánlom ezt a lemezt:
csalog.jpg
csalog.jpg (159.98 KiB) Megtekintve 1707 alkalommal
Cs. G. rendszeresen készít olyan felvételeket és CD-ket, tart olyan előadásokat, amelyek megpróbálják ezekre az összefüggésekre ráirányítani az érzékenységet. Igen érdekes a Szőllősy és a Csapó darab is, és hogy ezeket hallgatva, retroaktív módon miként alakulnak át a késői Beethoven darabok is. Asszem, semmiképpen nem valamiféle sztenderd Beethovent hallunk. (A fülszöveg is nagyon jó, megtudjuk pl. hogyan szövődik bele az op 110-be Bach (nem csak a fuga témába). Ennyit arról, hogy Bach hatása Mendelssohnnal kezdődik. Asszem Beethovennek még Bachtól voltak Bach saját kezével írt kottái is.)

Avatar
perempe
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2004.05.24., hétf. 16:55
Értékelés: 12

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: perempe »

a 41. utolsó 2 tétele pénteken szólalt meg a selyemréti templomban a Miskolci Szimfonikusok jóvoltából, ingyenes vizsgakoncertben 7-én lesz a Művészetek házában.
TV: Panasonic TX-32PX20 * DVD: LG DVX9700 * Jazz J9940 hangfalak * DD dekóder: Audio Storm 5.1 Pro * Beltéri: RADIX Delta 2000 plus * épülő alu polcsugárzó (Fountek FW168, Seas 27TBFC/G)

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Mozart másfél hónap alatt kente le ezt a három szimfóniát 32 évesen. Nekem a lemásolásuk több időt venne igénybe.
Rém izgalmas a kiadvány. Egyelőre kivárom hogy mit ír róla a "mérvadó" nemzetközi szaksajtó aztán majd ahhoz igazítom a mondanivalómat. Ha dicsérik majd én is hosszan ömlengek róla, ha pedig lehúzzák rövid úton elküldöm őket a picsába. :D


youtu.be/L6a2UHxj9wM
cover.jpg
cover.jpg (591.4 KiB) Megtekintve 1767 alkalommal
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Ezt a két utóbbit érdemes egymás után, ill. mellett hallgatni.
Nekem úgy tűnik, nem nagyon van átjárás a zongora - csembaló között.

Sok csembaló után, mármint évekről van szó, hallgatásilag, a zongora nagyon attraktív, jól is szól, a piano-forte lényegiség egészen zseniálisnak tűnik. Ugyanakkor reménytelenül dagályos és érzelmeskedő, hatásvadász és olcsó.... legalábbis ezekhez a zenékhez, az átiratokat hallgatva.
Pont megfelel a kissé értékvesztett korunkhoz, meg a közízléshez.

Aztán, hogy ne legyen egyszerű, olyan is van, hogy maga a zene nem jó, vagy nem tetszik, ilyen nekem pl. a WTC, vagy Scarlatti, de zongorán hallgatva én is azt mondom, hogy jobb, mert hallgathatóvá teszi.:)
Nyilván itt nincs szó az eleve zongorára született későbbi zenék gigatonnáiról. Mert pl. Chopin, egy jó lemezen, jó előadóval, az nagyon-nagyon jó tud lenni, az erre a hangszerre született, a lényegiségének közepébe komponálva, és itt nincs nyöszörgés, hogy de-miért-nem-csembaló vagy akármi más, az úgy jó, ahogyan van.

Fordítva nyilván hasonló visszatetszés nem kizárt. A zongorán szocializáltak nagyon ritkán lesznek csembalókedvelők; az első szerelem mély nyomot hagy.


A hifi itt kikerülhetetlen. Egy jó megszólalás bele tud szédíteni a csembalóba, egy rossz, vagy inkább másra optimalizált rendszer, az 20 másodperc után kinyittatja a tálcát...
Ez a Sophie Yates lemez, alant, ez egészen varázslatos. Dupla manuál, az egyik, amin az alsó szólam megy, tompítva (ez kapcsolható), így a balkéz egy rövidpengetésű lant-feeling lesz, a másik, az marad normál, és mindez olyan felhangözönnel, hogy az ember csak kapkodja a fejét...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”