Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

Vendég

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Mielőtt rendszert tesztelnétek, mélyedjetek el a hangszerek hangjában, a szerzeményekben és az akusztikában. Egy nagyon alapfokú bevezető angolul értőknek.
 
http://www.youtube.com/watch?v=YcDfozjh99M

Avatar
andorra
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2008.11.30., vas. 03:18
Értékelés: 7

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: andorra »



Nem a cél az éppen ajánlott "régi"zene kapcsán a rendszerek tesztelése, egymással összehasonlítása, de  ugyanakkor nagyon érdekes 
kérdést boncolgatunk, amikor "komoly" vagy klasszikus" zenei műveknek meghallgatása során tapasztalatokat
osztunk ( vagy oszthatnánk ) meg  egymással, és esetleg ki merjük mondani  az aktuális rendszerünk erősségeit és hiányosságait.
Mindkettőhöz kell "bátorság".
Ebben is segítség lehet ez a topik, illetve ha elmondjuk egymásnak hogy ki milyen összeállításban, forráskészülékkel  stb .. hallgatja kedvenc muzsikáit.
Mindezt csak és kizárólag azért, hogy az általunk szeretett zenék hallgatásához a "kielégítő" rendszert próbáljuk építeni ..
Na ez persze messze vezet, egy élet is kevés lehet hozzá tudom, de mégis.
 
Annak fenntartásával hogy ez egy zenei ajánló topik, részemről egy felvetés... lehet gondolkodni róla és véleményt mondani.

Egyetértek azzal, hogy a rendszerekről is érdekes eszmecserét folytatni, bár ennek nyomát sem nagyon látom, hacsak nem arra gondolsz, hogy néhányan felsorolják a rendszerük néhány fontosabb elemét (?) Egy Naim rendszerről nagyjából tudom, hogy milyen, többet is hallottam, de ez elég kevesekre lehet jellemző. Ha valaki jártas az audiofil területen és sok rendszert hallott már, van kialakult ízlése, az tudja, hogy egy rendszert nehéz leírni, mindenképpen hallani is kell. Ha meg tapasztalatból is kevés van neki, akkor meg pláne! 
Azért értek veled elsősorban egyet, mivel az általános hifi fórumok tagsága túlnyomórészt nem klasszikus zenét hallgat, ezért az ott elhangzó véleményeket erős fenntartással illik -különösen nekünk- kezelni. Itt valamivel nagyobb az esély hasonló értékek mentén zenét hallgató audiofilekkel való találkozásra. 

Avatar
suprnova
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1429
Csatlakozott: 2007.12.05., szer. 20:42
Értékelés: 184

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: suprnova »


Igéretes, és, hogy picit hifizzünk is, elnézést ha eretnek dolog ebben a topicban, de a werkfilmben 3:06-tól,látszik egy ProAc Studio 100 amint csücsül a pult tetején. A film végén pedig egy PMC doboz látszik 
Visszatérő példám, HAYDN Die Schöpfung, René Jacobs, Harmonia mundi, elképesztő szép, és csodálatos nagyzenekari felvétel, ráadásul rengeteg mikrofonos, 100 csatornás digitális keverés, ezek általában elborzasztják a kezdő jóhifizenére vágyó hifistát, de ez talán kivétel, meg nálam bizonyított, a nagyzenekar ha jól van felvéve, akkor tud az még sokmikrofonosan nagyon jó terű és hangzású lenni.

ajánlom ezt a zenét nem csak tesztelésre, tessék megnézni a rövid werk változatot, nekem meg van a hosszú werk film,
Naim Uniti Nova -> Naim NAC A5 -> Spendor A7 (Sennheiser HD600)

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »


Nem a cél az éppen ajánlott "régi"zene kapcsán a rendszerek tesztelése, egymással összehasonlítása, de  ugyanakkor nagyon érdekes 
kérdést boncolgatunk, amikor "komoly" vagy klasszikus" zenei műveknek meghallgatása során tapasztalatokat
osztunk ( vagy oszthatnánk ) meg  egymással, és esetleg ki merjük mondani  az aktuális rendszerünk erősségeit és hiányosságait.
Mindkettőhöz kell "bátorság".
Ebben is segítség lehet ez a topik, illetve ha elmondjuk egymásnak hogy ki milyen összeállításban, forráskészülékkel  stb .. hallgatja kedvenc muzsikáit.
Mindezt csak és kizárólag azért, hogy az általunk szeretett zenék hallgatásához a "kielégítő" rendszert próbáljuk építeni ..
Na ez persze messze vezet, egy élet is kevés lehet hozzá tudom, de mégis.
 
Annak fenntartásával hogy ez egy zenei ajánló topik, részemről egy felvetés... lehet gondolkodni róla és véleményt mondani.
 
 
 
Mindkettőtől erősen függ.  Az egy másik kérdés, hogy melyiktől mennyire, neked megengedem, hogy úgy gondold, hogy a felvételtől sokkal jobban.  Nem volt azonban részemről másról szó, minthogy felhívjam rá a figyelmet,  milyen felvételekkel tesztelhetjük le, ítélhetjük meg jobban a rendszerünket, vagy mások rendszerét. (Demo csak ebben az értelemben, vagyis nem arról van szó, hogy másoknak brillirozni, netán eladni a rendszert, vagy annak egy-egy elemét.)  Mindezt pedig annak kapcsán, hogy most is, de már többször is  elhangzott ilyen ajánlás régizene felvételekről szólva.

Avatar
andorra
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2008.11.30., vas. 03:18
Értékelés: 7

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: andorra »



....
Kevésbé szól ez a topic a rendszert izzasztó teszt/demo zenékről (hú de nem szeretem a demo zenéket úgy általában). Azért mégis kitérnék, írod, a
 
"a lejátszó rendszereknek az igazi kihívást mégiscsak a nagyzenekari felvételek, operák, nagy kórusművek, stb. jelentik"
 
Nekem erre az a véleményem, hogy a nagyzenekaros-nagy színpados felvételek sokkal inkább a studiórendszertől, mikrofonoktól, akusztikától függ, kevésbé az otthoni lehallgató rendszertő, persze egy bizonyos szint felett értem ezt is.
 

 
Mindkettőtől erősen függ.  Az egy másik kérdés, hogy melyiktől mennyire, neked megengedem, hogy úgy gondold, hogy a felvételtől sokkal jobban.  Nem volt azonban részemről másról szó, minthogy felhívjam rá a figyelmet,  milyen felvételekkel tesztelhetjük le, ítélhetjük meg jobban a rendszerünket, vagy mások rendszerét. (Demo csak ebben az értelemben, vagyis nem arról van szó, hogy másoknak brillirozni, netán eladni a rendszert, vagy annak egy-egy elemét.)  Mindezt pedig annak kapcsán, hogy most is, de már többször is  elhangzott ilyen ajánlás régizene felvételekről szólva.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Kétségtelen, hogy ezt a klasszikus zenei topikot, melyet kissé véleményes módon komolyzeneinek nevezett el valaki, ma már nyugodtan nevezhetnénk akár régizenei topiknak is. De ez egy olyan megjegyzés részemről, melyet talán már korábban is volt alkalmam megjegyezni. Chord kolléga igen intelligensen és szinte missziót teljesítve ismerteti az idevágó felvételeket és az azokhoz tartozó háttérinformációkat, amiért korábban is már dícsértem. 
A hozzászólásommal arra szeretném ráirányítani a figyelmet, hogy igaz ugyan, hogy e korszak felvételei között is vannak kevésbé jól sikerültek, valamint  igen kitűnö hangzásúak, de a lejátszó rendszereknek az igazi kihívást mégiscsak a nagyzenekari felvételek, operák, nagy kórusművek, stb. jelentik. Éppen ezért, demo felvételek céljára bölcsebb elsősorban ezeket használnunk és ajánlanunk. Persze csak akkor, ha valóban meg akarjuk ismerni a rendszerünk gyengeségeit és valódi képességeit.

Ez a topic tényleg inkább a zenéről, klasszikus zenéről szól, jó lehet a legaktívabb zeneszeretők a régi zenében érdeklődnek, dícséretükre legyen mondva, nagyon színvonalas leírásokkal posztolva, amire én nem lennék képes.
 
Kevésbé szól ez a topic a rendszert izzasztó teszt/demo zenékről (hú de nem szeretem a demo zenéket úgy általában). Azért mégis kitérnék, írod, a
 
"a lejátszó rendszereknek az igazi kihívást mégiscsak a nagyzenekari felvételek, operák, nagy kórusművek, stb. jelentik"
 
Nekem erre az a véleményem, hogy a nagyzenekaros-nagy színpados felvételek sokkal inkább a studiórendszertől, mikrofonoktól, akusztikától függ, kevésbé az otthoni lehallgató rendszertő, persze egy bizonyos szint felett értem ezt is.
 
Visszatérő példám, HAYDN Die Schöpfung, René Jacobs, Harmonia mundi, elképesztő szép, és csodálatos nagyzenekari felvétel, ráadásul rengeteg mikrofonos, 100 csatornás digitális keverés, ezek általában elborzasztják a kezdő jóhifizenére vágyó hifistát, de ez talán kivétel, meg nálam bizonyított, a nagyzenekar ha jól van felvéve, akkor tud az még sokmikrofonosan nagyon jó terű és hangzású lenni.
 
ajánlom ezt a zenét nem csak tesztelésre, tessék megnézni a rövid werk változatot, nekem meg van a hosszú werk film,
 





Avatar
andorra
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2008.11.30., vas. 03:18
Értékelés: 7

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: andorra »



Én viszont két dolgot tennék ehhez hozzá, ha szabad.
Egyrészt a topik címe "komolyzenei ajánló", ami egyáltalán nem jelenti automatikusan, hogy klasszikus zenéről kellene hogy szóljon. Ugyanis a klasszikus zene egy műfaj a komolyzenén belül ( Haydn, Mozart neve fémjelzi e korszakot). Ha már megnevezésen lovagolunk szerintem hibásabb maga a "komolyzene" megnevezés, mert a régebbi zenék egyáltalán nem mindig jelentették a komoly műfajt, gyakran egyszerűen szórakoztatási céllal születtek a művek.
Másrészt pedig, bár abban igazad van teljes mértékben, hogy a nagyzenekari (jellemzően romantikus, vagy modernebb) művek jobban próbára teszik a lejátszóberendezés képességeit, nem emlékszem, hogy a demózáshoz való zenék ajánlása lett volna a topik fő célkitűzése. Egyébként szerintem mindenki örülne, ha olyasvalaki is írna ide, aki kevésbé régi-zene rajongó. Dehát az aktivitást nem lehet kikényszeríteni, történetesen olyanok vannak itt akik ezt a fajta zenét szeretik, én pedig mindig szívesen olvasgatom. Zenei tanulmányokat végeztem, évekig tanultam zenetörténetet, de sajnos nagyon sok, sőt a legtöbb akkori zeneszerzőt nem ismerem akik itt feltűnnek....

Látom, lényegében egyetértünk.
A klasszikus zene, classical music, magában foglalja a régizenétől a kortárs zenéig az összes közbenső korszakot, vagyis azt mind klasszikus zenének szokás hívni. Akikre Te gondolsz, Haydn, Mozart, Beethoven, ők bécsi klasszikusok.  

Avatar
tollact
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2009.07.14., kedd 18:24
Értékelés: 664

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: tollact »



Kétségtelen, hogy ezt a klasszikus zenei topikot, melyet kissé véleményes módon komolyzeneinek nevezett el valaki, ma már nyugodtan nevezhetnénk akár régizenei topiknak is. De ez egy olyan megjegyzés részemről, melyet talán már korábban is volt alkalmam megjegyezni. Chord kolléga igen intelligensen és szinte missziót teljesítve ismerteti az idevágó felvételeket és az azokhoz tartozó háttérinformációkat, amiért korábban is már dícsértem. 
A hozzászólásommal arra szeretném ráirányítani a figyelmet, hogy igaz ugyan, hogy e korszak felvételei között is vannak kevésbé jól sikerültek, valamint  igen kitűnö hangzásúak, de a lejátszó rendszereknek az igazi kihívást mégiscsak a nagyzenekari felvételek, operák, nagy kórusművek, stb. jelentik. Éppen ezért, demo felvételek céljára bölcsebb elsősorban ezeket használnunk és ajánlanunk. Persze csak akkor, ha valóban meg akarjuk ismerni a rendszerünk gyengeségeit és valódi képességeit.

Én viszont két dolgot tennék ehhez hozzá, ha szabad.
Egyrészt a topik címe "komolyzenei ajánló", ami egyáltalán nem jelenti automatikusan, hogy klasszikus zenéről kellene hogy szóljon. Ugyanis a klasszikus zene egy műfaj a komolyzenén belül ( Haydn, Mozart neve fémjelzi e korszakot). Ha már megnevezésen lovagolunk szerintem hibásabb maga a "komolyzene" megnevezés, mert a régebbi zenék egyáltalán nem mindig jelentették a komoly műfajt, gyakran egyszerűen szórakoztatási céllal születtek a művek.
Másrészt pedig, bár abban igazad van teljes mértékben, hogy a nagyzenekari (jellemzően romantikus, vagy modernebb) művek jobban próbára teszik a lejátszóberendezés képességeit, nem emlékszem, hogy a demózáshoz való zenék ajánlása lett volna a topik fő célkitűzése. Egyébként szerintem mindenki örülne, ha olyasvalaki is írna ide, aki kevésbé régi-zene rajongó. Dehát az aktivitást nem lehet kikényszeríteni, történetesen olyanok vannak itt akik ezt a fajta zenét szeretik, én pedig mindig szívesen olvasgatom. Zenei tanulmányokat végeztem, évekig tanultam zenetörténetet, de sajnos nagyon sok, sőt a legtöbb akkori zeneszerzőt nem ismerem akik itt feltűnnek....
LP: Pink Triangle PT One, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-V kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC-vel AN-SP QSSC +Townshend tweeter
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN

Avatar
andorra
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2008.11.30., vas. 03:18
Értékelés: 7

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: andorra »


Kétségtelen, hogy ezt a klasszikus zenei topikot, melyet kissé véleményes módon komolyzeneinek nevezett el valaki, ma már nyugodtan nevezhetnénk akár régizenei topiknak is. De ez egy olyan megjegyzés részemről, melyet talán már korábban is volt alkalmam megjegyezni. Chord kolléga igen intelligensen és szinte missziót teljesítve ismerteti az idevágó felvételeket és az azokhoz tartozó háttérinformációkat, amiért korábban is már dícsértem. 
A hozzászólásommal arra szeretném ráirányítani a figyelmet, hogy igaz ugyan, hogy e korszak felvételei között is vannak kevésbé jól sikerültek, valamint  igen kitűnö hangzásúak, de a lejátszó rendszereknek az igazi kihívást mégiscsak a nagyzenekari felvételek, operák, nagy kórusművek, stb. jelentik. Éppen ezért, demo felvételek céljára bölcsebb elsősorban ezeket használnunk és ajánlanunk. Persze csak akkor, ha valóban meg akarjuk ismerni a rendszerünk gyengeségeit és valódi képességeit.

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »


Köszönjük  a lemezajánlót. 
Ismét egy ragyogó és nem mindennapi zenei anyag , amire nem is értem, hogyan találsz rá...chord kolléga..
 
A felvételen a 2 énekes fiú mellett 1 viola da gamba, 1 hegedű, 1 barokk oboa és fuvola és régi "historical" dob hallunk.
Röviden és tömören olyan elképesztően jó a hangminőség, hogy jobb hifistúdiókban demolemezként is nyugodtan játszhatnák.
Hifis paraméterek nem hagynak kivánni valót.
 
Ahogy érzem a felvétel helyszíne valamilyen nem túl nagy templom(helyiség) lehet és bár nagy valószínűséggel nem egy-mikrofonos felvétel, 
valósághűen széles és mély térben halljuk az  énekeseket  és a hangszereket megszólalni.
Annyira direkt a hang, hogy néha megijedek, melyik énekes úr nézett ki a hangfal mellől...
Az egész egységes és igen élvezhető  "régi" zene !
Ezt a lemezt a régi zenével ismerkedőknek ( mint jómagam is ) külön ajánlom.
 
Szép napot !
 
 

 
A hangminőségről.
De ne mindig én beszéljek.
Most talán, ha nem veszi tolakodásnak, kérdezzük ajkamici kollégát.
 
Bármit is mond, részemről ’feltétlen ajánlott’ a lemez.

 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Amikor azt hisszük, hogy most már van egy kis rálátásunk az  régizene CD –kre Európában, akkor, igen, pont akkor, amikor tudjuk, hogy a CD kiadás gyakorlatilag épp áll le, és mint egy nehéz szerelvény, azért még sodródik, és néhány lemezt még a szép borító-könyv, egy újrakiadás vagy egy-egy nagy név még elvisz a hátán – nos, akkor bukkan fel pár új lemez, ami mellett nem lehet csukott szemmel elmenni.
 

 
Sete Lágrimas – egy portugál együttes, ahogy ők maguk mondják, Early and Contemporary Music Group, na, itt már leakadunk, mert felvillan az a régi sejtés, hogy a kortárs zenének több köze van a régizenéhez, mint bármihez, és tényleg, jómagam, bár nem vagyok járatos a kortárs zenében, azért annyit megtanultam, hogy azt hajtogatni, hogy ’befogadhatatlan’, meg hogy  ’valami olyan zene, ami ledobta magáról a közönséget’, nem lehet, mert a helyzet jóval bonyolultabb; aztán eszünkbe jut pl. Lislevand, a lantos, aki jazz-zenész is, és olyan határokat-feszegető lemezeket csinált, ami bizonyos szempontból kortárs, ugyanakkor meg szigorúan régizene, meg amikor hallgatva Stockhausen –t, vagy Cage -et, nem az az első gondolat, hogy jó sz@r, hanem hogy nézzük csak meg ezt a lemezt, szóval ez a párosítás itt nem közönségcsalogató, hanem tényleg valami fontos.
 
2000 –ben, Lisszabonban alakultak; azóta rengeteg koncert, mind elkerült minket
Ősi portugál diaszpóra zenéje; Shütz –nek dedikált kortárs zene (!!); Almeida és Seixas társítások, egy kortárs Pünkösdi Mise – csupa érdekes lemez.
 
Ez a Peninsula szintén egy régizene-kortárs-zenei egység. Azért egység, mert végighallgatva igazából fel sem tűnik, hogy az Ibériai reneszánsz nagy slágereivel ügyesen vegyül számos kortárs szerzemény; hangzásra meg dallamra inkább olyan korai Monteverdi vagy esetleg Gesualdo a feeling, aztán jön a meghökkenés, amikor mai szerzők is sorakoznak a tracklistán.
 
Az énekesek – most itt csupa férfihang – nagyon-nagyon jók, a hangszerelés egyenesen pazar. Valamiféle nyugodt könnyedség, szabadság, dallamosság – mint az igazi jó régizene.
 
Van egy igen régi, kora reneszánsz spanyol madrigál, az ’Ay Luna’; népszerűsége egészen elképesztő volt; óriási jó zene amúgy, sokan éneklik, a mezőny lemezek terén parádésan erős, pl. itt a Savall-féle;
 
Ay Luna
 
ezen a lemezen így hallható:
 
Ay Luna
 
Brilliáns.
 
A hangminőségről.
De ne mindig én beszéljek.
Most talán, ha nem veszi tolakodásnak, kérdezzük ajkamici kollégát.
 
Bármit is mond, részemről ’feltétlen ajánlott’ a lemez.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Vendég

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Köszi, chord, a remek ajánlót, én is régóta kerülgetem már ezt a lemezt. Nem tartozik szorosan a témához, de nem állom meg, hogy egy hasonló kísérletre ne hívjam fel a figyelmet, ami nagyon nagy kedvencem. Itt lehet megnézni, milyen lehet Caravaggio vásznaiból filmet készíteni. Blaszfém, így inkább csak annak ajánlom, aki nem feltétlenül tekinti a művészetet "szentnek".

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Van egy lemez, amit már régen kerülgetek, mármint, hogy megosszam veletek, ill. hogy ajánljam, de nem egyszerű a dolog, mondhatni rendkívül bonyolult, hogy miért, talán kiderül.
Mert honnan is lehetne indítani, hogy értsétek, és ne egy művészettörténeti üres agyalgás legyen. Meg nem lehet röviden; hosszan is alig…
 
Szóval.
Indítsuk onnan, hogy mitől szól jól egy rendszer. A millió válaszban lesz egy közös pont bizonyosan, ez a sokat emlegetett ’szinergia’, amikor a berendezések ’szeretik egymást’, meg a szobát, meg a zenét, meg a pillanatnyi állapotunkat, amikor létrejön az a bizonyos egység-érzet, ami hajszálpontosan ugyanaz, mint ami alant, a jezsuita templomban tetten érhető az élő zenénél.
A régizenében ez különösen fontos, mert tisztán eszmei, erős harmóniatanos zene; kicsit másképp fogalmazva, egy kódolt, többrétegű valami, mint a többrétegű borok, első ízlelésre is lejön valami, de az igazi teljesség akkor ragyog fel, ha egységbe helyezzük, na, innentől nehéz, mert a régi egység ma már hiányos; a templomok romba dőltek, a festményeket széthordták, ami megmaradt, az múzeumokban figyel, sok titkos összetevő elveszett, a világ nagyot változott..
Gyönyörű helyreállítási kísérletek léteznek. (pl. jó rendszerrel régizenét hallgatni…ez most komoly…) az egyik, a ’Caravaggio-project’.

 
Azért project, mert nem simán egy lemez, hanem annál sokkal több.
Egy kiállítással kezdődött Spanyolországban, pontosabban Katalóniában, Barcelonában, ahol Caravaggio ’nagy’ képeit összeszedték.
 
Hirtelen ez a kép jut eszembe, biztosan ismeritek, ahol Tamás nem hiszi el, hogy a Mester visszajött, hát, igazi tapasztalati módszerrel ellenőrzi…íme, az ős-tamáskodás…
 

 
Ez a kalandos/tragikus sorsú festőzseni – érdemes nem kicsit, nagyon utánanézni!!! - pont akkor élt, amikor azok a zenék virágoztak/kezdődtek, amelyekkel Savall foglalkozik, aki katalán, szóval a helyzet ’adta magát’.
Dominique Fernandez, egy művészettörténész, kiválasztott hét Caravaggio képet; ez lett a hét ’stanzia’, Savallék pedig megcsinálták a zenét hozzá, ugyanolyan hetes felosztásban. Gyakorlailag szó szerint vették Goethe sokat idézett sejtését, miszerint ’a basso continuo ugyanúgy megtalálható a képekben, mint a zenében’. A zene így egy kortárs mű, úgymond egy Savall-szerzemény, de olyan kortárs, hogy maradt a régizene rendszerében, mi több, teljes összhangban a képekkel. (még a nyelv is ezt használja, hogy összhang, ami a harmónia egyik szinonimája). Mégsem jó szó az összhang, mondjuk azt, vagy próbáljuk megérteni, hogy ugyanaz, hogy egy, hogy a kép és a zene nincs megkülönböztetve, mint ahogyan mi 500 év után szétráncigáljuk. Jó bonyolultnak tűnik, nekem is…
 
Deploratio I.
 
Ismerős dallamok is feltűnnek, akkor most ez most mégsem Savall szerzemény?, de igen, vagyis nem, mert pont azt csinálta, mint az 1500 –as években a szerzők, hogy beillesztett korabeli slágerdallamokat, ill szerkezeteket, nevezetesen pl. Kapsberger Passacaglia –ját, Rossi Lamento –ját, vagy Trabaci hírdedt Consonance Stravagante –jét.
Az alapdallam, a Cantus Firmus, amivel kezdődik, ami végigvonul a lemezen, (a népzenében azt mondják, ’az a szép visszatérő’), nos, azt nem köti az orrunkra, ki szerezte, szerintem ő, mindenesetre pazarul gyönyörű.
 
Stanzia I.
 
És Savall nem kesereg, hogy szétesett a rendszer, vagy hogy változott a világ, mert mellékesen megemlíti, hogy maga a CD technika kellett hozá, hogy hozzánk ez a zene eljusson így, meg pl. az a tény, hogy a bookletben található Caravaggio reprók minősége ezelőtt akár 100 évvel egyszerűen kivitelezhetetlen volt.
Én meg hozzáteszem, hogy eleve az, hogy megcsinálta ezt a lemezt…
 
A lemez fogadtatása vegyes volt; úgy tűnik, a szakma olykor képtelen a maga kockáiból kilépni, és egy kicsit nagyobb ívet látni.
Aki meg szereti, az omlik érte. Vajon ti hogy lesztek vele?
 
Valamennyire másoltlemez-kedvelő vagyok, itt értelemszerűen kivételt kell tenni a képek meg a szöveg miatt, szóval, eredeti beszerzése javasolt. Legalább kölcsön pár napra.
 
A hangminőség: a szokott nagyon jó AliaVox hang; a hely egységét/szellemét a kezdetektől fogva tisztelik, mindig is ide jártak lemezt felvenni, (Collégiale Du Château De Cardona), most is, ülnek bent valahol a szokott csíkos huzatú szép régi székeken...
 


ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Koncert.
 
Kezdjük az időjárással. Kicsit meleg volt aznap.
 

 
A helyszín. Szinte lehetetlen, de hűvös.
Az 1700 –as években épült középkori romokra, a század második felére már elhagyatott lett; valami furcsa egybeesés a jezsuita rendek feloszlatása, a felvilágosodás meg Veszprém erős katolikus vonala körül. Különös, hogy olyan sokáig üresen maradt.
A megelőző évtizedekban múzeumi kőtár/raktár; pár év restaurálták; olyan ’mai’ módszerrel, vagyis nem vágták puccba, maradt az ódon hangulat.
 
Valahogy így:
 
A képeket szerencsére levették; csupasz falak, templom is, meg nem is…
A hangzásra gyakorolt jelentősége a helynek általában erős, itt megdöbbentő.
 
A Mester és a Delfin Hat Könyve.
A Mester – Francesco da Milano, aki – félretéve minden álszerénységet – egyenesen Orfeusztól származtatja tudását, akinek lantja világok közti átjárókat nyitott. A csillagok leálltak, még a Nap is fennfelejtette magát az égen, amikor játszott.

A Delfin Hat Könyve – Narvaez, aki Arion –t tartja mesterének, aki szintén Orfeusztól tanult, és egyszer a tengeren el akarták veszejteni, és delfinek segítségével menekült.
 

 
Amúgy Narvaez itt élt:
 
 

 
Igen régi lejegyzések, 1500 –as évek; a néhány megmaradt vihuela tabulatúra közül valók; a két szerző valós elődei/mesterei már ismeretlenek.
 
Rögtön kezdésből, és utána folyamatosan az a három dolog tűnik fel, ami a legfontosabb, ami miatt eljárunk koncertre, de ritkán jön össze úgy, hogy mindhárom jó legyen…
A zene egészen különlegesen jó; még a dúr/moll hegemónia (lenyálasodás?) előtti világ csillan fel, finom átvezetésekkel, és gyönyörű dallamossággal. ’Líd akkord’ – ne keressük a mai gitároskönyvben. Fantáziák, recercar –ok, gyakorlatilag kötött improvizációk, nagyon erős harmóniaérzettel.
Az előadó, Nagy Csaba játékmódja egészen elképesztő; sok pillanatban teljesen eggyé lesz a hangszerrel és a zenével; nagyfokú alázat, de nem hajlongó; engedi a harmóniákat, nem magát tolja előre. Meditatív mélység, óriási hangszertudás.
Lemezről igazi nagyágyúkat tudok mutatni, akik nem érik el ezen a zenén ezt a szintet.
A hangzás: döbbenet. A vihuela, bélhúrokkal rendkívül halk, egy közepes szobában még pont jó. Ez a templom nem szimplán jó akusztika, hanem egyértelműen varázsol. Minden szösszenet hallatszik, hifis füllel csak értetlenkedünk, hogy ez hogyan lehetséges. Térbetöltő szépséges hang; felharmonikusok halk, de nagyon jól hallható kavalkádja.
Olyan egység-érzet, a sejtés, hogy 500 éve a belső tér, a zene s az előadás még egy egész volt, hifisen szólva ’összetervezett’.
Aztán pár szerző/variáció a Las Vacas –ra; ’Tehenek’; ez a ki-tudja-honnan-eredt dallam ügyesen átvészelte az Egyház megőrző/de kiirtó évszázadait, kocsmákban ment, meg a gyerekek a porban is ezt énekelték; annyira népszerű volt, hogy Angolországban, Boleyn Anna nagy-nagy kedvence, a Greensleeves, hát, gitárral a kézben (nekem)10 perc alatt kiderül, hogy igazából a Vacas akkordjai…
 
Las Vacas
 
Remek koncert, jó hely, jó közönség.
És persze, a hang. Emlékezni fogok rá, mint fő irány.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


William Byrd – az Erzsébet-kori reneszánsz ’aranykor’ egyik legfontosabb szerzője; egyházi művei komoly alapja lett az anglikán liturgiának. Ma azt mondanánk, hogy brutál szerencséje/ óriási diplomáciai képességei voltak, hogy katolikusként nehogy megúszta, de tudott nyomulni az akkori Angliában – ne feledjük, vészterhes időszak volt, csúnya katolikus-üldözésekkel.
Rengeteg műve fennmaradt; jó sok billentyűs; ez annak is köszönhető, hogy Tallis –szal együtt egy kétszemélyes ’mini-konzorciumot’ hoztak létre kottanyomtatásban és kiadásban.
 
Szóval válogatni van miből; lemezek terén a helyzet igen jó.
A Naxos – hát az egy olcsó kiadó, sok-sok éven át jó sok sz@rt beeresztett a lemezpiacra; viszont van pár lemez, ami miatt ezeket nagyvonalúan, simán meg lehet bocsátani.
 

 
Ilyen ez a tripla-Byrd, a ’madaras’.
Nagyon jó válogatás, az alap a ’My Ladye Nevels Booke’ 1591 –ből.
Négy hangszer szerepel, egyik szebb hangú, mint a másik; van köztük egy lautenwerk, a hírhedt/furcsa lantcsembaló.
A hangszerkészítő az amerikai Keith Hill, volt róla már szó; a előadó szintén amerikai hölgy, Elizabeth Farr. Szép, kiegyenlített előadás, kicsit monoton olykor, biztos jó sok Bach legurult, amíg ilyen szépen megtanult, de nem érzelmeskedik/hatásvadászkodik, a zene szépen átjön, finom hálózatot ad, nekem kimondottan tetszik.
 
A hangminőség.
Naxos –t mindig fentartásokkal kell betenni a CD játszóba; itt viszont kellemesen óriási meglepetés. Nagyon jól szól, pontosabban egészen zseniálisan. Annyi felhang átjön, hogy teljes az élő feeling; napestig hallgatható. Egyszerűen gyönyörű hang.
 
Track 16.
 
 
Kis rendszereken problémás lehet.
Meg nagy rendszereken is.
Sőt,  Naim rendszeren is. Ismeritek a Naim-kalandomat; hát, kb. két hete majd elsüllyedtem, olyan kétségbeejtően szólt, amikor az egyik barátomnak próbáltam villogni ezzel a lemezzel.
Jól szólt amúgy, csak az nem következett belőle, hogy mi veszi rá az embert, hogy régi billentyűst hallgasson, tovább, mint mondjuk két perc…
Viszont, ha jó a csillagállás a rendszerválogatásban, akkor válogatott hifis gyönyörök omlanak erről az albumról.
Feltétlen ajánlott

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Koncertek Veszprémben.
A helyszín igen különleges.
Egy templom, ami nem templom, de sokkal templomabb, mint sok más templom...
 

 


ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Vendég

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Ha már Alia Vox, akkor most érdemes bevásárolni Savall SACD-iből, itt.
Meg hamarosan jön az új Jaroussky-lemez, Porpora-Farinelli tematikában:
 


Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Sainte-Colombe.
Volt már szó róla. Egy egészen különleges tünemény a régizenében.
Leginkább azért, mert abban a korban élt, amikor a barokk közelítette azt, amire azt mondják, hogy ’érett’, vagy ’magas’; az opera, mint műfaj, óriási kedvenc lett, óriási show –k zajlottak; a billentyűsök is taroltak, szinte minden házban szólt a zene.  Franciaországban a Napkirály uralkodása tetőpontra emelkedett, a zene egyre bonyolultabb és kidíszítettebb lett, eszmeiségi szempontból  kiüresedés kezdődött; a formák egyre bővültek, ami azt jelenti, hogy szűkültek, mármint a zene, a virtuozitás minden határon túli követelmény lett.
Ez addig ment pl. billentyűsök terén, hogy egy-két évtizeddel Sainte Colombe után Scarlatti (a Domenico) olyan szonátákkal nyomult, hogy szerintem egyenesen hallgathatatlan.
Sainte Colombe ezekkel úgymond szembe ment; különleges dallamai soha nem lettek üresek, mindvégig tartotta a színvonalat, furcsa harmóniái pár hallgatás után  egészen beleeszik magukat belülre; komolyak, szépek, nagyon furcsák, olykor semmilyen formába sem gyűrhetők bele, de annyira melodikusak, hogy hirtelen Vivaldi jut eszembe, akinek ekkora érzéke volt a jó dallamhoz..
Az udvari karriert kerek-perec visszautasította, helyette házikoncerteket tartott otthon, két lányával, na, ezeknek akkora híre lett, hogy akkoriban mindenki erről beszélt.
Fetett egy AA hetedik húrt a gambára, ezáltal rengeteg új lehetőség született.
 
A mai nagy gambás előadók kivétel nélkül lemezzel tisztelegnek az emlékének; a kultusz egyik megteremtője Savall volt, javarészt a ’Minden egyes reggel’ c. filmmel.
 
Van egy lemez, egy dupla AliaVox; 2011 –es kiadás, a két lemezből az első a legendás 1976 –os Astrée újrakeverése, a második egy jóval későbbi, 1992 –es újrakiadás.
 

 
Első lemezről
a másodikról részlet.
 
A zene őrületesen jó. Az első link - így kezdődik a lemez; a 30.mp. körül, jó rendszerrel az embert kiveri a víz...
Felnőtt egy új gambás generáció, pazar lemezekkel, de Savall, az tényleg nagy cápa, olyan magasra tette a mércét, hogy szinte megugorhatatlan.
(Hifiben is látok ilyet…)
 
A hangminőség kiemelkedő. Az első lemez kicsit recés-reszelős-furcsa, régi ízű hangzás, de akkora jelenlétérzettel, hogy kb. 10 s után elfelejtjük az összes hifis nyavalygást, ami rögtön eszünkbe jut. A második, az szimplán zseniális minőség, ott nem nagyon van mibe belekötni.
Az újrakeverések kivételesen nagyon-nagyon jók lettek, én nem nagyon tudtam különbséget tenni a régi meg az új kiadás között.
Feltétlen ajánlott.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Vendég

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Még egy kis Buxtehude.
 
Van egy lemez, ahol Skip Sempe és a Capriccio Stravagante játszik; a műsor az Abendmusik -ból válogatás; erről már volt szó, emlékeztek, ez a nyilvános hangversenysorozat, ami a kor egyik legfontosabb seregszemléje volt Németországban, de az egész Németalföldön is.
Nos, a darabok olyanok, hogy - számomra - keservesen beleszorultak a szonátaformába, kínlódás az egész, bár az előadás a lehető legjobb, de szerencsére van pár 'közbetétdarab', amelyek csembalóművek, köszönhető persze Sempe -nek, aki zseniális billentyűs, és ráadásul kétcsembalós darabokat választott, na, hát ezek egészen elképesztőek, a hangminőség meg egyenesen döbbenet.
 
Valóban, más mint Bach.

Valóban remek, és nem véletlen került be a HM 50. évi jubileumi válogatásába.


Vendég

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Vendég »


.
 
Akkor én is ajánlok az érdeklődőknek (chord fórumtársunknak pedig fokozottan, a viola da gamba miatt) egy számomra még új (nemrég meszerzett) Buxtehude lemezt:
 

 
Ez a lemez remekül példázza, Buxtehude nem csak orgonán tudott nagyon nyújtani, azaz nem egy egyhangszeres zeneszrző volt, mint pl. Chopin.
 
 
.

Avatar
gyuszmo
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2196
Csatlakozott: 2008.09.20., szomb. 20:42
Értékelés: 852

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: gyuszmo »


Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája, Debrecen
2013. július 17-26.
 
Minden nap koncertek, és ingyenesek.
 
http://www.ymsa.unideb.hu/index.php?pg=koncertek
"Az orgona egy könnyű hangszer: a megfelelő billentyűt a megfelelő időben kell lenyomni,és a hangszer magától játszik." /Bach/

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Még egy kis Buxtehude.
 
Van egy lemez, ahol Skip Sempe és a Capriccio Stravagante játszik; a műsor az Abendmusik -ból válogatás; erről már volt szó, emlékeztek, ez a nyilvános hangversenysorozat, ami a kor egyik legfontosabb seregszemléje volt Németországban, de az egész Németalföldön is.
Nos, a darabok olyanok, hogy - számomra - keservesen beleszorultak a szonátaformába, kínlódás az egész, bár az előadás a lehető legjobb, de szerencsére van pár 'közbetétdarab', amelyek csembalóművek, köszönhető persze Sempe -nek, aki zseniális billentyűs, és ráadásul kétcsembalós darabokat választott, na, hát ezek egészen elképesztőek, a hangminőség meg egyenesen döbbenet.
 

 
 
Ciacona en E
 
Valóban, más mint Bach.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Vendég

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem csak régizenét lehet karmester nélkül játszani. És nem is igen megy a minőség rovására.
 
http://www.youtube.com/watch?v=ywNOtwosDgg
 
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »


Addig is,
lássunk egy nem-annyira-agyonismert lemezt; egyszer rég beszéltünk róla egy kicsit.
 
Evaristo dall’Abaco – az apa.
Veronai, Torelli tanítványa volt,; sok kamarazenét komponált; úgy tartják, hogy leginkább Vivaldi és Corelli nyomán járt.
Aztán neve beleveszett a rengeteg barokk szerző közé, éppúgy, mint a fiáé a későbbiekben.
Joseph Marie Clement dall’Abaco – belga születésű, már 19 évesen udvari szolgálatban állt; sokéves szolgálat különböző helyeken, néhány németországi és angol kanyar után visszatért apja szülőföldjére, Itáliába, és Veronában fejezte be szép hosszú, 95 éves életét, 1805 –ben.
Csellószonátái és Capriccio –i maradtak fenn, amit ódivatú ’barokk’ stílusban írt.
 
Lemez nincs túl sok; viszont van egy, ami szépen ragyog, és nagyszerű, hogy ezt a zenét kiemelték a feledés homályából. Ilyen esetekben kellő óvatosság szükségeltetik, mert ebben az időszakban is meghökkentően rengeteg szerző volt, szinte, mint a barokkban, szükségképpen mára sokat elfelejtettek, és sokukat nem is érdemes különösebben előásni.
 

 
Itt más a helyzet.
 
Track No.1.
 
Első hallásra feltűnik, hogy igazából ez már nem régizene; sokkal individuálisabb az indíttatás; a jóval későbbi korok zenéjét előlegezi meg. Ez persze nem feltétlen fejlődést jelent, ne feledjük, inkább valamiféle elágazás/leágazás.
Ugyanakkor a harmóniák még gyönyörűek, a szabályok erősek, mármint nincs szétesve olyan elfolyós-szentimentálisra, viszont jó adag érzelem megjelenik, de nem felülről, hanem belülről; az ’én’, az ’én gondolataim’ szépen nyomul. Az átvezetések, különösen gyönyörűek, mint egy finom lehelet. Mindez egy olyan előadóval, aki egészen zseniálisan rátapintott erre az egész  dologra.
Kristin von der Goltz – német csellista hölgy, sokáig a Freiburger Barockorchester –ben játszott; az előadás egészen  finom, a hangszer nagyon szép hangú.
 
A hangminőség nagyon jó, a kiadó a RaumKlang, ott figyelnek a hifis dolgokra erősen.
Kicsi rendszereken kissé zsíros-maszatos, feljebb lépkedve egyre jobb, aztán egyszer csak, „nicsak, itt egy cselló a szobában…”
Feltélen ajánlott.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Akkor maradjunk Buxtehude-nál. Gyönyörű orgona hang és játék, egy kicsinek tűnő manuálon.
 
Valahogy én Buxthehod zenéjében több és könnyedebb fantáziát hallok mint Bach-éban, nem csupán erre az orgona műre gondolok persze.
 
Örömmel venném ha nálam nagyobb zenei tudású valaki Bach és Buxtehude másságát röviden ki tudná fejteni.
 




Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”