Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »


"A frekvencia függő csillapítások felborítják a frekvencia egyensúlyt "
 
na ezt magyarázd meg, mert ez így ködös...
A mérések a hangsugárzónál sokkal többet jelentenek, mint az elektronikáknál, pláne mondjuk kábeleknél. Igenis 99%-ban korrelálnak a hangminőséggel. Persze tudni kell mérni, és még az sem elegendő, az értékelés is fontos része a vizsgálatnak.
Divat mostanában azt mondani, hogy a mérések általában semmire se jók, nem korrelálnak a szubjektív hangminőséggel.
Pedig több esetben korrelálnak, mint nem. A nyitott kérdések nem jelentik azt egyben, hogy ha nincs válasz, akkor nem is lehet válasz.
De ez már itt offszagú
 
Amúgy a B&W méréséről itt lehet tájékozódni.
Szerintem nagyon messze van ez a hangsugárzó a "kitűnő" jelzőtől.

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muvimi »



100 %-os elnyelés gyakorlatilag nem létezik, tehát persze igazad van abban, hogy csak csökkenti. A bitumen áldásos hatása nekem is tetszetős, alkalmaztam is minden dobozomban gyapjúval kombinálva. Nagyságrendekkel több értelme van, mint a mindenféle szivacsoknak.
 
 
 
Az ilyen esetek a mérési technikánk fogyatékosságáról szólnak, azaz nem mindig tudjuk, mit hogyan mivel mérjünk.


 
Erre próbáltam én is utalni . Egyetértünk !

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muvimi »



"Sok mérve kitűnő doboz csapnivalóan szól " -legalább egy (1) konkrét példát kérek, különben nincs súlya eme kijelentésnek.
 
A hanggátlást ne keverjük a hangelnyeléssel. A bitumen NEM nyeli el a hangot, de a hanggátlást növeli. A kőzetgyapot és társai elnyelik a hangot, persze vastagság/mennyiség/frekvenciafüggően, súrlódási hővé alakul át a hangenergia bennük. Persze a hangelnyelés egyre kisebb a frekvencia csökkenésével, míg egy 6cm-es kőzetgyapot lap (40kg/m3 sűrűséggel) 1kHz-en teljesen elnyeli a membrán hátrafelé sugárzott hangenergiáját, 250Hz-en már csak a 30%-át, ami még mindig több a semminél. Az, hogy neked jobban tetszik csillapítás nélkül, nem értékelhető argumentum.
Viszont a hangsugárzó mérések bizonyos fajtái egyértelműen bizonyítják a belső csillapítás szükségességét.


 
Az , hogy nekem jobban tetszik , valóban nem dönt el semmit , de azt gondolom ezzel nem vagyok egyedül . Pontosan amit írsz , az a fő baj a különböző anyagokkal , nevezetesen hogy frekvencia függő a csillapításuk , persze ha a sugárzónak van valami anomáliája , mondjuk 1 kHz-en , akkor jól jöhet , de ez már messzire vezet , nincs értelme most belemenni a keresztváltók , és különböző szűrők , impedancia csillapítások hatásaiba . A frekvencia függő csillapítások felborítják a frekvencia egyensúlyt és ez különösen a középsávban problémás , készséggel elhiszem hogy mindezt mérésekkel cáfolni lehet , de biztos hogy a mérés 100% -os biztonságot nyújt bármire is ? Ezt Te nálam biztosan jobban tudod , vagy még nem fordult elő az az eset , hogy megmértél egy dobozodat , jó volt, és később mégis módosítottál , például a keresztváltón, mert a hangja még nem tetszett igazán ? Egyébként az én dobozomban is van a TL csőben kártolt gyapjú . Hogy melyik hangsugárzó nem tetszett igazán a kitűnő mérési adatok ellenére sem , érdekes módon a a B&W két dobozára tudok hivatkozni , nevezetesen a P4 és a CDM 1SE -re . A P4 szerintem nem szól jobban a 600-as sorozat álló tagjainál , a 1SE meg egyszerűen nem tetszett , nem éri meg az árát .

Avatar
davidka33
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 825
Csatlakozott: 2009.11.25., szer. 12:41
Értékelés: 366

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: davidka33 »

Na, ahány ember annyi vélemény... Ebből találja ki az ember hogy milyen csillapítást alkalmazzon.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Hát ebben semmi , de szerintem azokat a hullámokat nem lehet elnyeletni csak csillapítani , és az én hozzászólásom a bitumenes csillapítás mikéntjéről szólt , azaz, hogy az adott dobozba nincs értelme 1-2 mm bitument rakni ,mert ha bitumen , akkor vékony dobozfal vastag bitumen , ha MDF akkor marad a gyapjú , kőzetgyapot stb., és hogy hallgassa meg csillapítással és anélkül is , és majd eldönti melyik változat tetszik neki jobban .


 
100 %-os elnyelés gyakorlatilag nem létezik, tehát persze igazad van abban, hogy csak csökkenti. A bitumen áldásos hatása nekem is tetszetős, alkalmaztam is minden dobozomban gyapjúval kombinálva. Nagyságrendekkel több értelme van, mint a mindenféle szivacsoknak.
 
Sok mérve kitűnő doboz csapnivalóan szól
 
Az ilyen esetek a mérési technikánk fogyatékosságáról szólnak, azaz nem mindig tudjuk, mit hogyan mivel mérjünk.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »


"Sok mérve kitűnő doboz csapnivalóan szól " -legalább egy (1) konkrét példát kérek, különben nincs súlya eme kijelentésnek.
 
A hanggátlást ne keverjük a hangelnyeléssel. A bitumen NEM nyeli el a hangot, de a hanggátlást növeli. A kőzetgyapot és társai elnyelik a hangot, persze vastagság/mennyiség/frekvenciafüggően, súrlódási hővé alakul át a hangenergia bennük. Persze a hangelnyelés egyre kisebb a frekvencia csökkenésével, míg egy 6cm-es kőzetgyapot lap (40kg/m3 sűrűséggel) 1kHz-en teljesen elnyeli a membrán hátrafelé sugárzott hangenergiáját, 250Hz-en már csak a 30%-át, ami még mindig több a semminél. Az, hogy neked jobban tetszik csillapítás nélkül, nem értékelhető argumentum.
Viszont a hangsugárzó mérések bizonyos fajtái egyértelműen bizonyítják a belső csillapítás szükségességét.

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muvimi »



Ennél jobban már csak a hiánya rongál. A mély(közép) hangszóró a doboz belsejébe is sugároz. Ha ezen belső hullámokat nem nyeleted el valamivel, akkor azok ki akarnak onnan jönni. Megtehetik ezt a doboz falain át is, de legkönnyebb útjuk a BR nyíláson (már ha van ilyen) és a hangszóró membránokon át vezet. Egyiknek sincs túl pozitív hatása. A belső visszaverődő hullámok egyrészt megmozgatják a membránt torzítva annak produkcióját, másrészt azon átjutva összekuszálják az eredő hullámokat. Ebben mi a jó nekünk?
 
 
 
Már ideje volt!


 
Hát ebben semmi , de szerintem azokat a hullámokat nem lehet elnyeletni csak csillapítani , és az én hozzászólásom a bitumenes csillapítás mikéntjéről szólt , azaz, hogy az adott dobozba nincs értelme 1-2 mm bitument rakni ,mert ha bitumen , akkor vékony dobozfal vastag bitumen , ha MDF akkor marad a gyapjú , kőzetgyapot stb., és hogy hallgassa meg csillapítással és anélkül is , és majd eldönti melyik változat tetszik neki jobban .

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muvimi »

Rossz helyre kattintottam ! A hozzászólásom bekerült a tied elejére , de fogalmam sincs hogyan !

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muvimi »

Az MDF-el kapcsolatban egyetértünk . A hangszóró hátoldaláról a dobozba sugárzott hangenergiából a csillapítás csak keveset nyel el , túl sokat nem segít , akkor már jobb ha minél hamarabb kijön , vagy elnyeli a bitumen , mert hogy megrázza, és mivel nagy belső csillapítású anyag, ezért el is nyeli . A dobozban nem csak a hangszóró által sugárzott frekvenciák vannak jelen , hanem a rezonáló doboz falának sugárzása is , ez tapasztalatom szerint sokkal kellemetlenebb , és ennek csökkentésére a bitumen kitűnő . Hogy milyen vastagnak kell lennie azt csak próbálgatással és méréssel lehet eldönteni , akár a 10 mm is elég lehet . A belső csillapításhoz már csak annyit fűznék hozzá hogy csillapít de nem tünteti el . Sok dobozt kipróbáltam , csillapítással és csillapítás nélkül is és azt tapasztaltam , hogy csillapítás nélkül élőbb, gyorsabb lett , finomabban szólt .Érdekes hogy mérésekre hivatkozol és ugyanakkor azt javaslod, tegyük a fülünket a doboz oldalára és hallgassuk meg mi jön át rajta , de most csak kekeckedtem , igazad van . Fontos a mérés , de ugyanolyan fontos a meghallgatás is . Sok mérve kitűnő doboz csapnivalóan szól , de ez igaz más komponensekre is ! Szerintem sem a doboz méretezésén múlik , hogy kell-e csillapító anyag , sokkal inkább a doboz konstrukcióján ( anyag ,csillapítás , falvastagság stb. , feltételezve, hogy a doboz méretezése helyes . Egyébként csillapításra szerintem is szükség van , úgy látom csak a módjában nem értünk teljesen egyet . Végül csak annyit még , hogy én azt tapasztaltam , hogy egy rétegelt fából készült doboz , vastag bitumen csillapítással , jobban szól mint ugyan az a doboz 25 mm-es MDF plusz kártolt gyapjú .Néhány megjegyzést fűznék a témához:
Először is az mdf nem olyan jó anyag hangdoboz építéshez, mint azt sokan gondolják. Könnyű megmunkálhatósága (marás, kerekítés) miatt terjedt el, de a rétegelt és többrétegű faforgács lemezeknek jobb a hanggátlása, és kisebb belső rezonanciákkal bírnak. Rétegeltből nem a nyír, hanem a bükk alapanyagból készült a jó (pl.Finnforest).
A bitumenes réteg növeli a hanggátlást, csökkenti a dobozfal belső rezonanciáit, de a dobozon belül semmilyen hangelnyeléssel nem bír. 5-10mm vastagság bőven elegendő. Bitumenes zsindelyt is lehet 1-3 rétegben használni, csak teljes felületen kell ragasztani.
Hogy mennyire sikerült jól a hangdobozunk, úgy lehet megállapítani, hogy miközben szól a zene, az egyik fülünket (kettőt elég nehéz lenne )nekitapasztjuk a doboz falának, és meghallgatjuk, mi jön ki a dobozból a falain keresztül. ha csak mélyeket hallunk, akkor jól sikerült a doboz, ha jócskán hallunk torz középhangokat is, akkor sikerült a kommersz kategória elvárásainak megfelelő dobozt építenünk. Ha valaki tutira szeretne menni, vagy szendvics szerkezetet épít, vagy jó vastag(>4cm) anyagot használ, lehetőleg nagy sűrűségűt. A beton/gránit/plexi/bakelit mind kitűnő anyag, de áruk, súlyuk, kivitelezhetőségük problémákat okozhat.
Nem igaz, hogy nincs szükség doboz belső hangelnyelésre, nem igaz, hogy rontja a belső hangelnyelés a tranziens átvitelt, az evvel kapcsolatos cikk anno a HifiMagazinban jelent meg, nem ez volt az első és egyetlen kapitális tévedésük. (Természetesen a hibákkal együtt is igen figyelemre méltó a munkásságuk, amit én is nagyra értékelek) A hangszóró membránjáról hátrafelé sugárzó hang a hátfalról visszaverődve némi időkéséssel modulálja a kisugárzott hangot, torz és kásás lesz, "nagyobbat " szól, ez van, akinek tetszik, úgy kell neki.
Nem igaz, hogy a dobozméretezésen múlik, hogy kell-e bele csillapítóanyag, vagy sem, még a tl és tölcséres mélyhangvezetésű dobozokba is dukál némi csillapítás a hangszóró mögött (és a hangvezetés törései mentén).
A B&W készített olyan dobozt, amiben belül sok apró merevítéssel/üreggel meglepően diffúzzá tették a belső hangvisszaverődést, itt igen kevés elnyelelő anyag elégséges, de ez diy módon elég macerás, és garantáltan nem éri meg a vesződést.
Az sem igaz, hogy a poliuretán habszivacs a legrosszabb, az igaz, hogy a doboz középső síkjaiban hatásosabb a hangelnyelés, mint a belső határoló falakon, kisebb dobozokban ezt nehéz kivitelezni. Kb. 15-25 térfogat százalék hangelnyelő anyag használata megnöveli a relatív doboz térfogatot, ezt be lehet kalkulálni doboztervezéskor. Az üveggyapot, kőzetgyapot, habszivacs, kártolt gyapjú, pamutvatta, nemez mind jó hangelnyeléssel rendelkezik, de ezen elnyelés mértéke változik az anyagsűrűség és persze az anyagvastagság függvényében. Ezen kijelentéseimet az anno általam végzett akusztikai anyagmérésekre alapozom,( a mellékelt kép a mérőberendezést mutatja, Bruel & Kjaer 4002)
A mai legtöbb hangsugárzóban használt műszálas vatták kifejezetten rossz hangelnyeléssel bírnak, régebben jobban ügyeltek egy bizonyos árszínvonal felett a gyártók az ilyesmire, manapság 300+ezres hangsugárzóban is megtalálható ez a csillapítóanyag fajta. Az ok egyértelmű: nem kell vigyázni a kiporzásra, mint a kőzetgyapot és üveggyapot esetében (munkás -és fogyasztóvédelem), valamint sokkal olcsóbb, mint a sűrű poliuretán habszivacs vagy a kártolt gyapjú, (amit a molyoktól is célszerű megvédeni vegyszerrel).


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Minden belső csillapítás ( vatta , szivacs , vatelin , birka gyapjú stb. ) színezi a hangot...


Ennél jobban már csak a hiánya rongál. A mély(közép) hangszóró a doboz belsejébe is sugároz. Ha ezen belső hullámokat nem nyeleted el valamivel, akkor azok ki akarnak onnan jönni. Megtehetik ezt a doboz falain át is, de legkönnyebb útjuk a BR nyíláson (már ha van ilyen) és a hangszóró membránokon át vezet. Egyiknek sincs túl pozitív hatása. A belső visszaverődő hullámok egyrészt megmozgatják a membránt torzítva annak produkcióját, másrészt azon átjutva összekuszálják az eredő hullámokat. Ebben mi a jó nekünk?
 

Néhány megjegyzést fűznék a témához:


 
Már ideje volt!

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Szia ! Annyiszor olvastam már itt a fórumon ezt a bitumen témát , és ha nem veszed tolakodásnak , hozzáfűznék én is néhány dolgot . Szóval ha a doboz MDF-ből van nem sokat számít 2-3 mm bitumen . A bitumen rétegnek akkor van értelme, ha a dobozfal vékony ( lehetőleg rétegelt fa ) 12-15 mm -es , de akkor a beépített bitumennek legalább 15-20 mm-nek kell lennie , ugyanis a bitumen nem a doboz merevségének a növelésére való , hanem a belső rezonanciák elnyelésére . Ha ilyen dobozt épít valaki, jó esélye van rá , hogy más csillapításra nem is lesz szükség . Minden belső csillapítás ( vatta , szivacs , vatelin , birka gyapjú stb. ) színezi a hangot , de legfőképpen rontja a tranziens átvitelt , ebből a szempontból legrosszabb a szivacs , és ha elkerülhetetlen a csillapítás, akkor mindenképpen kártolt birkagyapjút használj . A csillapítást nincs értelme a falak mentén elhelyezni , mindenképpen a doboz középpontjába kell tenni .Ha kész lesz a dobozod próbáld ki csillapítással ,és anélkül is ! Ha jó a doboz méretezése , akkor jobban kell szólnia csillapítás nélkül ! Egyébként nem látszik a dobozaidon , hogy az erkélyen készültek . Szépek lettek . Gratulálok !


Néhány megjegyzést fűznék a témához:
Először is az mdf nem olyan jó anyag hangdoboz építéshez, mint azt sokan gondolják. Könnyű megmunkálhatósága (marás, kerekítés) miatt terjedt el, de a rétegelt és többrétegű faforgács lemezeknek jobb a hanggátlása, és kisebb belső rezonanciákkal bírnak. Rétegeltből nem a nyír, hanem a bükk alapanyagból készült a jó (pl.Finnforest).
A bitumenes réteg növeli a hanggátlást, csökkenti a dobozfal belső rezonanciáit, de a dobozon belül semmilyen hangelnyeléssel nem bír. 5-10mm vastagság bőven elegendő. Bitumenes zsindelyt is lehet 1-3 rétegben használni, csak teljes felületen kell ragasztani.
Hogy mennyire sikerült jól a hangdobozunk, úgy lehet megállapítani, hogy miközben szól a zene, az egyik fülünket (kettőt elég nehéz lenne )nekitapasztjuk a doboz falának, és meghallgatjuk, mi jön ki a dobozból a falain keresztül. ha csak mélyeket hallunk, akkor jól sikerült a doboz, ha jócskán hallunk torz középhangokat is, akkor sikerült a kommersz kategória elvárásainak megfelelő dobozt építenünk. Ha valaki tutira szeretne menni, vagy szendvics szerkezetet épít, vagy jó vastag(>4cm) anyagot használ, lehetőleg nagy sűrűségűt. A beton/gránit/plexi/bakelit mind kitűnő anyag, de áruk, súlyuk, kivitelezhetőségük problémákat okozhat.
Nem igaz, hogy nincs szükség doboz belső hangelnyelésre, nem igaz, hogy rontja a belső hangelnyelés a tranziens átvitelt, az evvel kapcsolatos cikk anno a HifiMagazinban jelent meg, nem ez volt az első és egyetlen kapitális tévedésük. (Természetesen a hibákkal együtt is igen figyelemre méltó a munkásságuk, amit én is nagyra értékelek) A hangszóró membránjáról hátrafelé sugárzó hang a hátfalról visszaverődve némi időkéséssel modulálja a kisugárzott hangot, torz és kásás lesz, "nagyobbat " szól, ez van, akinek tetszik, úgy kell neki.
Nem igaz, hogy a dobozméretezésen múlik, hogy kell-e bele csillapítóanyag, vagy sem, még a tl és tölcséres mélyhangvezetésű dobozokba is dukál némi csillapítás a hangszóró mögött (és a hangvezetés törései mentén).
A B&W készített olyan dobozt, amiben belül sok apró merevítéssel/üreggel meglepően diffúzzá tették a belső hangvisszaverődést, itt igen kevés elnyelelő anyag elégséges, de ez diy módon elég macerás, és garantáltan nem éri meg a vesződést.
Az sem igaz, hogy a poliuretán habszivacs a legrosszabb, az igaz, hogy a doboz középső síkjaiban hatásosabb a hangelnyelés, mint a belső határoló falakon, kisebb dobozokban ezt nehéz kivitelezni. Kb. 15-25 térfogat százalék hangelnyelő anyag használata megnöveli a relatív doboz térfogatot, ezt be lehet kalkulálni doboztervezéskor. Az üveggyapot, kőzetgyapot, habszivacs, kártolt gyapjú, pamutvatta, nemez mind jó hangelnyeléssel rendelkezik, de ezen elnyelés mértéke változik az anyagsűrűség és persze az anyagvastagság függvényében. Ezen kijelentéseimet az anno általam végzett akusztikai anyagmérésekre alapozom,( a mellékelt kép a mérőberendezést mutatja, Bruel & Kjaer 4002)
A mai legtöbb hangsugárzóban használt műszálas vatták kifejezetten rossz hangelnyeléssel bírnak, régebben jobban ügyeltek egy bizonyos árszínvonal felett a gyártók az ilyesmire, manapság 300+ezres hangsugárzóban is megtalálható ez a csillapítóanyag fajta. Az ok egyértelmű: nem kell vigyázni a kiporzásra, mint a kőzetgyapot és üveggyapot esetében (munkás -és fogyasztóvédelem), valamint sokkal olcsóbb, mint a sűrű poliuretán habszivacs vagy a kártolt gyapjú, (amit a molyoktól is célszerű megvédeni vegyszerrel).


Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muvimi »



Sziasztok!
 
Hát aszfaltozás, bitumenezés biztos nem lesz. Az erkélyünkön készül
minden kb 2 m2, nem lenne egészséges itt fújkálni ezeket az anyagokat.
Mindenesetre ha van valakinek ideje a doboz és reflexcső méreteit
szimulálhatná, esetleg jöhetnek konstrukciós javaslatok is.
Köszönöm!


 
Szia ! Annyiszor olvastam már itt a fórumon ezt a bitumen témát , és ha nem veszed tolakodásnak , hozzáfűznék én is néhány dolgot . Szóval ha a doboz MDF-ből van nem sokat számít 2-3 mm bitumen . A bitumen rétegnek akkor van értelme, ha a dobozfal vékony ( lehetőleg rétegelt fa ) 12-15 mm -es , de akkor a beépített bitumennek legalább 15-20 mm-nek kell lennie , ugyanis a bitumen nem a doboz merevségének a növelésére való , hanem a belső rezonanciák elnyelésére . Ha ilyen dobozt épít valaki, jó esélye van rá , hogy más csillapításra nem is lesz szükség . Minden belső csillapítás ( vatta , szivacs , vatelin , birka gyapjú stb. ) színezi a hangot , de legfőképpen rontja a tranziens átvitelt , ebből a szempontból legrosszabb a szivacs , és ha elkerülhetetlen a csillapítás, akkor mindenképpen kártolt birkagyapjút használj . A csillapítást nincs értelme a falak mentén elhelyezni , mindenképpen a doboz középpontjába kell tenni .Ha kész lesz a dobozod próbáld ki csillapítással ,és anélkül is ! Ha jó a doboz méretezése , akkor jobban kell szólnia csillapítás nélkül ! Egyébként nem látszik a dobozaidon , hogy az erkélyen készültek . Szépek lettek . Gratulálok !

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Jól van!
Végül is az eggleston works fountaine 2-nél úgy sem tetszett
jobban,elvégre azok mellett döntöttem anno.
 
OFF!

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Scan Speak Illuminator hangszórók... szeretjük. Van is itthon néhány ilyen. Télen akartam elszórakozni velük, de ha szeretnéd, eladom.


És hogy-é adnád?

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem tudom az itt fórumozó HOZZÁÉRTŐ hangfalépítők nem kisérleteztek még
hasonló dobozokkal.Utóbbi két kiállításon lelkes szemlélőjük voltam.De nem
emlékszem hasonló dobozra.Ettől függetlenül szép megszólalás persze volt.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Hát nem.


És akkor valami vélemény,ha már ezt a határozott nem a válasz.
mert csak azért,mert kétszer különböző akusztikai környezetben
is megmaradt a "mélymegszlalása".Ezt a hangot amúgy még nem
hallottam soha,pedig többször megfordultam már sok forgalmazónál.
És ezt a hangolást még nem is láttam sehol máshol.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



De azt már sejtem,hogy ez az egyedi basszus az alsóhangolás eredménye.


 
Hát nem.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Scan Speak Illuminator hangszórók... szeretjük. Van is itthon néhány ilyen. Télen akartam elszórakozni velük, de ha szeretnéd, eladom.


Köszönöm,de még információkat gyűjtenék,meg véleményeket.
De azt már sejtem,hogy ez az egyedi basszus az alsóhangolás eredménye.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Sziasztok!
 
Nem tudom kik ismerik a Taylor acoustic simphony állódobozát.
Nagyon szép megfogott kerek basszusú doboz.Után szeretném építeni.
Nem tudom tudna valaki segíteni.Még a működési elvét sem ismerem.
Annyit tudok róla hogy,a fronton van egy dóm magas és egy 20cm hangszóró.
Hogy ez mély,vagy mélyközép nem tudom.A működési elvét sem ismerem.Állítólag
ami látszik egy kétutas zárt doboz.De a hangja az nagyon szép.


 
Scan Speak Illuminator hangszórók... szeretjük. Van is itthon néhány ilyen. Télen akartam elszórakozni velük, de ha szeretnéd, eladom.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A basszusát egy picit körülírnám,mert szerintem nagyon egyedi.
Ez a mély egyatalán nem szinez,szinezett.Szerintem azért,mert rövid lecsengésű,afféle
ütemes.Kisebb helységben is sokáig hallgatható.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Egy barátomnak van ilyen Taylor kétutas álló doboza, abban is 20 cm-es mély/közép van, és alul van egy reflexnyílás, ill. itt van hangolva a doboz. Ettől függetlenül a pontos elvét én sem tudom, de hihetetlen mélyre lemegy a hangja. Nagyon kell neki a hajtás, hogy megszólaljon, de szép hangja van.


Igen valószínű,hogy ebben az "alsóhangolásban van a szép basszus titka".

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Sziasztok!
 
Nem tudom kik ismerik a Taylor acoustic simphony állódobozát.
Nagyon szép megfogott kerek basszusú doboz.Után szeretném építeni.
Nem tudom tudna valaki segíteni.Még a működési elvét sem ismerem.
Annyit tudok róla hogy,a fronton van egy dóm magas és egy 20cm hangszóró.
Hogy ez mély,vagy mélyközép nem tudom.A működési elvét sem ismerem.Állítólag
ami látszik egy kétutas zárt doboz.De a hangja az nagyon szép.


Közben közelebb kerültem a témához.Egy kétutas hangolt rendszer.Tehát
nem bass-reflex doboz.Hátul és elöl sincs reflexnyíás.Valószínű,hogy
a hangfaltalp és doboztest között lehet a hangolás.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5711
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tonee73 »



Hali!
 
Itt találsz rajzot is ,sajnos holland.
 
http://forum.audiofreaks.nl/index.php?topic=10220.0


Köszönöm!
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
donignatio
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2009.02.25., szer. 06:47
Értékelés: 98

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: donignatio »



Sziasztok!
 
Nem tudom kik ismerik a Taylor acoustic simphony állódobozát.
Nagyon szép megfogott kerek basszusú doboz.Után szeretném építeni.
Nem tudom tudna valaki segíteni.Még a működési elvét sem ismerem.
Annyit tudok róla hogy,a fronton van egy dóm magas és egy 20cm hangszóró.
Hogy ez mély,vagy mélyközép nem tudom.A működési elvét sem ismerem.Állítólag
ami látszik egy kétutas zárt doboz.De a hangja az nagyon szép.


 
Gratulálok!
 
Ekkora ismeret halmazzal rendelkezvén én a helyedben nem valószínű, hogy neki fognék egy ilyen projektnek.
 
Esetleg keresd meg Szabó urat, az ő segítségével biztosan sikerülne !
 
 
 
Üdv, és jó munkát !
Manley Labs muse electronics Von Schweikert Audio Kimber Kable Astell&Kern Meze Cl

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Sziasztok!
 
Nem tudom kik ismerik a Taylor acoustic simphony állódobozát.
Nagyon szép megfogott kerek basszusú doboz.Után szeretném építeni.
Nem tudom tudna valaki segíteni.Még a működési elvét sem ismerem.
Annyit tudok róla hogy,a fronton van egy dóm magas és egy 20cm hangszóró.
Hogy ez mély,vagy mélyközép nem tudom.A működési elvét sem ismerem.Állítólag
ami látszik egy kétutas zárt doboz.De a hangja az nagyon szép.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”