Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Hallgatom. A macskám nyugodtan alszik, pedig a hangerőt felvettem a koncertélmény maradéktalan tolmácsolásához. Ez biztató. A macskám mindig jókat alszik, ha korrekten szóló produktumot hall.
Mivel a csövek is újjak, pár órát még járódni kell a kütyünek.
Még valami: a cica nem süket.
Fontos dolog: a készülék teljesen zajtalan.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Jut eszembe, a többi néccöget nem tettem fel.Hogy mit látsz, az a képcíme. Nem mondható igazán rossznak. Most viszem be a szobába meghallgatni.



Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Hogy ne unatkozzak, melengetés közben azért bámulom a szkópot is, s ha már ezt csinálom, akkor már iziben készítettem egy-két felvételt. Például, és jelesül a 20Hz-s néccög jelről, meg a barátjáról 1 oktávval lejjebbről. Nem panaszkodom a válaszjel formájára, hozza a szokásos TauCeti képet. Mindenesetre jó mély átvitel körvonalazódik.


Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Most már folyik a próbajáratás, melegítés a nyugalmiáram beállításhoz, meg elmélkedés arról, hogy azok a fránya csövek miért fűtenek annyira.


Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Megkezdtem az erősítő élesztését. Már tegnap késő délután. Nos nem egyszerű az ilyen munka. Először elszállt az 1A-os bizti, majd következő próbálkozásra szétégett a földhurkot felszakító 22 Ohmos ellenállás. Miután megszüntettem a nyákon egy rövidzárat egyből kiderült, hogy a -Ug fesz egyik soros ellenállása kicsit nagy. Ez kell a szűrés miatt. Ellenállás csere után már kellő tartományba (50mA) beállítható lett a végcsövek árama. A gerjedések megszüntetése után (helyére kerültek az FB-k) szépen beállt minden feszkó, munkapont arra a az állapotba, ahol a TauCeti-k munkapontjaik vannak a megszokott semleges hangzás érdekében. Aki hallotta Győrben, az tanúsíthatja ezt a megállapítást. Jelen erősítőben az újdonság az az áramgenerátor ami a meghajtó erősítő ECC82 cső triódáinak katódjában van. Ez egy TL783 nevű FET-es lebegő stabilizátor IC-ből van kialakítva. Szépen működik, hiszen gond nélkül betudtam állítani a munkapontot vele. A hangjára nagyon kíváncsi vagyok, remélem holnap meg is tudom hallgatni. A fényképen a produktum békabélezés stádiumában leledzik. A szükséges kábelek tömör ezüstözött vezetékből készülnek, a hangfrekis kábel összetört repülőgép robotpilóta rendszeréből származik, háromeres árnyékolt teflonszigetelésű ezüstdrót. Ilyet máskor is használtam már, és igen jó véleménnyel vagyok róla, csak szerencsére ritkán lehet hozzá jutni.
 

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


A pénteki napot leginkább felületkezeléssel töltöttem, illetve festék beszerzéssel . Miután reggel eloxáltam az ALU-t, meg a tüdőmet is, mert  jól beszippantottam a HCl  gőzből. (tessék honorálni ténykedésem  ) Nos két fajta festéket sikerült szereznem. Festés után a BOX így néz ki. Megjegyezném, hogy a vaq miatt nem természetes, azaz hígend színárnyalatot láthattok. 


Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Neki fogtam egy új projecthez. TauCeti típusú erősítő lessz, amit sokan dícsértetek a győri audiofil találkozón.. A neve is megvan már: CataLine. Ez kettős név: Barátom Katalin nevű felesége kapja név és születés napjára, illetve line bemeneti érzékenységű a végfok. Ez tulajdonképpen a TauCeti Minimax egy változata, jelen esetben 6P3C E típusú csövekre. Igazából a 6L6 változataiból bármelyiket használhatjuk benne, mert a dyscus féle kimenő 6k:6,3 Ohm illesztésre készült. Az erősítő "párja" a hanxórós topicban leírt Vega nevezetű 2,5 utas hangfal.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
kiraly71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.05.06., szer. 12:27
Értékelés: 0

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: kiraly71 »



Sziasztok! 
 
Csöves gitárerősítő építésben vagyok, de sajnos elakadtam. A következő koppintásáról van szó: http://www.classictubeamps.com/schemati ... ematic.pdf
 
Nagyjából működik, de van két nagy problémája:
- A gain potmétert csak félig tudom tekerni, afölött sípolva gerjed. Lead csatornán konstans a probléma.
- Rhythm csatorna: ha a feedback (FB) kábelt csatlakoztatom a végfokhoz üvöltő visító gerjedés jelenik meg a rhy csatornán, de a lead csatorna használható.
 
A kivitelezés a rajznak megfelelő, a következő módosításokkal:
- fűtés 6,3v
- lead csatorna tone stack-jénél a mid potméter - potméterként és nem változtatható ellenállásként van bekötve.
 
Van esetleg valakinek ötlete, min induljak el a gerjedés kiküszöbölése ügyében?
 
Előre is köszi,
Lajos

Üdv meg kell határozni a végfok gerjed akkor a visszacsalóágba növelni kell a kondi értékét vagy csökenteni az ellenálás értékét ezzel csökken a bemenő érzékenység de nem fog erjedni.

Avatar
Pedo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1681
Csatlakozott: 2012.07.25., szer. 09:14
Értékelés: 125
Tartózkodási hely: Érd

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Pedo »


Nagyon tetszetős, egyszerű le tisztult forma, gratula.!!!
A kapcsolását fel rakhatnád, belső képet nem csináltál.?
Üdv.

Avatar
kiraly71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.05.06., szer. 12:27
Értékelés: 0

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: kiraly71 »


Üdv nekem most készült el A osztályban nagyon jól szól.











Avatar
flajosf
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.04.29., szer. 22:39
Értékelés: 0

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: flajosf »


Sziasztok! 
 
Csöves gitárerősítő építésben vagyok, de sajnos elakadtam. A következő koppintásáról van szó: http://www.classictubeamps.com/schemati ... ematic.pdf
 
Nagyjából működik, de van két nagy problémája:
- A gain potmétert csak félig tudom tekerni, afölött sípolva gerjed. Lead csatornán konstans a probléma.
- Rhythm csatorna: ha a feedback (FB) kábelt csatlakoztatom a végfokhoz üvöltő visító gerjedés jelenik meg a rhy csatornán, de a lead csatorna használható.
 
A kivitelezés a rajznak megfelelő, a következő módosításokkal:
- fűtés 6,3v
- lead csatorna tone stack-jénél a mid potméter - potméterként és nem változtatható ellenállásként van bekötve.
 
Van esetleg valakinek ötlete, min induljak el a gerjedés kiküszöbölése ügyében?
 
Előre is köszi,
Lajos
 

Avatar
hidrokinon
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2012.12.20., csüt. 10:49
Értékelés: 32

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: hidrokinon »



Sziasztok! Kiváncsiságképpen vettem kéz alól egy hibrid diy erősítőt amiről azt lehet tudni,hogy Tim de Paravicini kapcsolási rajza szerint lett megcsinálva(dual mono) és el34-es csövek vannak benne. Nincs nagy tapasztalatom hifi terén főleg nem csövesek,hibridek terén. Ami nem tetszik az erősítőben hogy alapjáraton van egy kis búgás a hangszórókból. A másik a "design"-je:-) Szeretném kicsit pofásabbra megcsinálni ami a szoba dísze is lehet egyben. A kérdésem az lenne,hogy tudna e nekem ebben segíteni? Soproni vagyok de gondolom itt a közelben nem nagyon találnék segítséget...........
 
 
Karesz

 
A búgás adódhat egyszerűbb esetben alkatrészhibából, de okozhatja konstrukciós hiba is, ami már macerásabb eset, mert úgy kell átalakítani a hibás részt, hogy a kívánt változtatás miatt ne kelljen átépíteni a fél erősítőt.
A design megváltoztatása se egyszerű, mert egy erősítő doboza munkában és költségben összemérhető az elektronikával.
Rá tudok nézni az erősítődre ha gondolod, utána okosabbak leszünk.


Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Az általam készített kimenő trafókról az alábbi linken olvashattok többet:
http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=1 ... 585#p45585
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Hát az nagy baj, ha búg. Rossz építés, vagy elégtelen táp a baja. Én is ettől szenvedek, de csak a Line fokozatomnál, ezért újraépítem a tápot. Kár volt megvenni lehet, vettél volna full csövest tőlem, ami nem búg, és így néz ki, és nagyon jó hangja van. Egyre többen rendelnek.

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
karesz41
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 556
Csatlakozott: 2013.12.30., hétf. 14:58
Értékelés: 34

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: karesz41 »


Sziasztok! Kiváncsiságképpen vettem kéz alól egy hibrid diy erősítőt amiről azt lehet tudni,hogy Tim de Paravicini kapcsolási rajza szerint lett megcsinálva(dual mono) és el34-es csövek vannak benne. Nincs nagy tapasztalatom hifi terén főleg nem csövesek,hibridek terén. Ami nem tetszik az erősítőben hogy alapjáraton van egy kis búgás a hangszórókból. A másik a "design"-je:-) Szeretném kicsit pofásabbra megcsinálni ami a szoba dísze is lehet egyben. A kérdésem az lenne,hogy tudna e nekem ebben segíteni? Soproni vagyok de gondolom itt a közelben nem nagyon találnék segítséget...........
 
 
Karesz
Erősítő:Nelson Pass Aleph5 diy Hangfal:proac response 2.5 diy Hangfalkábel: qed xt40 Összekötő kábel:klotz xlr dac:Cayin idac6 Fejhallgató: shure srh440 Megjelenítő: Lg 55" led tv

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Egy barátom megkért, hogy tekerjek neki egy, 6550 csövekre építendő erősítőhöz legalább 45 Wattos kimenőtrafót Raa=4,2k-ra. Mivel ez az érték eléggé a cső működésének határán van, ezért javasoltam a legalább 4,5k-ra való illesztést.A trafót hangenerátorral (Grundig TG6 Prezisions NF Generator 1Hz-1MHz).Rezonancia pontja 155 kHz -15dBRDCPX= 48,2 Ohm, ésRDCPO=48 OhmÁtvitel 15 Watton 20Hz -1dB, és 20kHz -1 dB 5k-s illesztésen TR0105-ös teljesítmény hanggenerátorral mérve.Méretezésnél számított Lp=23,89H, ténylegesen mérve és számolva 24,2HSzámítógépes mérések a fotókon. Négyszögjelet csak az 1k-sat fotóztam le, hiszen annyi elég annak megítéléséhez, hogy mire számíthatunk az impulzus átvitel során. Az egyik fotó hátterében az emlékeztető füzetem látszik a mérésekkel, kerekített értékkel.(ezt csak azért írom le, hogy nehogy valaki ezen poénkodjon feleslegesen)  Íme néhány fotó különösebb kommentár nélkül.

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Online
Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1715
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 412

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: venomer »

Annak ellenére vagy amellett, hogy csak időnként kívánom a csöves hangzást*, mindig olyan mágikus összhatást kelt bennem az egész technika létezése. A bekötések, a tulajdonságok, a csövek sokrétűsége, még a gyengeségei is (bár ez nézőpont kérdése is). Időnként, mert az elektronikus zene több, jó értelemben vett statikusságot, fittséget kíván sokszor, amit a tranyó jobban megad, de a hangszeres jazz-blues vonalra nem tudok mást elképzelni, mint a régi technikát.

*Mondják, hogy jó rendszernél, erősítőnél mindegy a technika mivolta, ugyanúgy eszköztelen, s minden stílus ugyanolyan ezköztelenséggel szólal meg rajta, persze bizonyos összeg felett. Mi a tapasztalatotok?

Ami érdekes még, hogy - és gondolom nem csak én - abban a hitben voltam sokáig, hogy a csöves konstrukciók bonyolultabbak, mint a tranzisztorosok. Aztán kisült, hogy inkább van fordítva. Van sok örömöt adó hobbi, de ez valahogy olyan kiemelkedő. Lehet mondani erre, hogy abszolút szubjektív, aztán lehet, hogy tényleg "csak" szubjektivitás, de szerintem nem. Ad annyival többet a végeredmény, az építés, kísérletezés útja, mint amennyivel kiemelkedik látszik a többi közül.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Javítás:
A 6FQ7 helyére helyesen 6N1P-t tettünk be, nem pedig 6N2P-t
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Úgytűnik bejáratódott az ST70 C3 erősítő. Bekapcsolás után most már nincs vinnyogó hangja. A munkapontok beálltak,   nem változnak. Hamarosan tuningoljuk is 6L6 GC csővel, és a csatolókat cseréljük Bubble Bee olajpapír kondenzátorokra. Ez utóbbit provizórikusan meghallgattuk már, és az jött ki, hogy az orosz PIO-hoz képest nagy javulást idéz elő főleg a részletesség terén. Az én véleményem szerint a basszusa tisztább mint az oroszé, de egyben mintha egy picit kevesebb is lenne. A tuningal igazi nagyágyú lessz az ST70 C3 erősítőből, mert 40 W-os lessz a picike.
Összehallgattuk az eredeti Dynaco ST70-el is. Nem sokáig, mert azonnal kiderült, hogy a két erősítő között több klasszis különbség van. A Dynaco az ST70 C3 után hallgathatatlanul ványadt, zsíros ömlengős basszusú, kevés információt áteresztő erősítő mármint az ST70 C3-hoz képest. Én mindenféleképpen a Dynaco tulajoknak azt ajánlom, hogy építtessék át erősítőjüket erre a modifikációra. Ezen erősítőt olcsóbban is után lehet építeni. Az ECC83 helyére simán betehető az orosz 6n2p, ami egy filléres cső, csak a fűtést kell 6,3V-ra megoldani a hálótrafón. A 6FQ7 helyére a megtervezett publikus NYÁK-ot használva betehetjük az ugyancsak filléres 6N2P-t. Ez utóbbi megoldást kipróbáltuk, s a mérés azt mutatta, hogy minden további nélkül a munkapontok beálltak, a csövek hasonlóan (kicsit kevesebb árammal) működtek mint a 6FQ7-ek. A hang picit nyersebb lett, de ezeket az orosz csöveket nem járattuk be. Ha valaki még variálni akar, akkor nyugodtan betehet a 6FQ7 helyére 6SN7 csöveket is betehetünk, de arra a NYÁK nem alkalmas a csövek bekötése miatt. Egyébként én a D51-emben ezeket a csöveket használom, és aki már hallotta az erősítőmet szólni, az tanúsíthatja, hogy nem egy utolsó darab. Sajna a 6L6-ok helyére alternatív megoldást nem tudok.
Természetesen az uppgrade után is beszámolok majd.
Az erősítő megépítésének bemutatása azt a célt szolgálta, hogy:
1,. Aki valami ok folytán nem tud szert tenni gyári ARC erősítőre, annak is elérhető legyen a kapcsolástechnika, és a hangninőség.
2, Kedvet csináljak az utánépítéshez, felhasználva a NYÁK tervet, és az általam előállított kimenőtrafókat.
3, Bebizonyítsam azt a tényt, hogy azért mert valami amerikai, attól azt még simán és jobb minőségben utánépíthetjük.
4, A magyar kimenőtrafó van olyan jó, vagy még jobb is, mint a vintage amerikai nagynevű. Végtére is tök nem szól a hangba az bele, hogy a trafó drótját egy néger, vagy egy magyar tekerte. )
Köszönöm a figyelmet, és a "sok" építő jellegű hozzászólást.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

 Nos a tesztekkel  megvagyok. ARC D51 replika VS Dynaco ST70 C3.
Miután összedugtam a C3-at az előfokkal, hangfalakkal, a malac orrával, remegő kézzel nyúltam a gomb felé, amerre az van írva: ON. S nem történt semmi, csak világítani kezdtek a csövek. Betettem az általam készített válogatás CD-t, melynek címe: Dyscus Demo B@zdmeg kettő. Az első zene egy 1958-as Dmoll toccata. Sírva is fakadtam azon nyomban. Nyomom énekre, a hátamon a szőr feláll. Még ilyen visítozást mostanában nem hallottam. Szörnyű volt, de csak negyedóráig. Akkor kezdett megváltozni a hangja. Félóra alatt felállt... a rendszer, s egy szép hangot hallhattam. Nyilvánvalóan nagyon új még a kütyü, meg kell tanulni a dolgát.
Bátran kijelenthetem, hogy ezzel az erősítővel az SE hívők nagyon boldokok lennének, mert helyből 25 Wattos, és pont úgy szól mint egy nagyon drágán megépített SE. Csak sokkabb kissebb torzítással.
Képzeljünk el egy nagyon sima hangot alul egy kis visszafogottsággal , egy kis álmossággal. Hé főúr! Egy kis rumoskávét a muzsikus uraknak, mert megszunnyadnak! A könnyű lovasságban kevesebb a katona, kevesebb az induló. A tér nagy, jól definiált, stabil. Az időjárásban a tavaszban alul kicsit több kellene. Tavasszal néha dörög az ég. Viszont a Cantate Domino rendkívül jól szól, nincs zavarosság a mű második felében, ott, ami ezt a zenét erősítőgyilkossá teszi, mikor is együtt ordít a kórus, a harsona harrrrssssog, s az orgonista azt hiszi biciklin ül, mert annyira pedálozik. Ezt nagyon szépen hozza.
Összefoglalva: Egy sima hangú, kicsit finomkodó, alul felül óvatos, nem forszírozott hangkép, amely egy kis dinamika töbletet elbírna viselni. Alaphangzásában hasonlít a nagy ARC-kre, de ezen ne csodálkozzunk, a kapcsolás hasonló, az alkatrészek szintén. A kimenő az nem.
Átváltva a D51-re, minden ami eddig hiányzott, megjött. Azért a nagy erősítő nagyot üt, ennek nincs dinamikai korlátja, pedig csak feleannyi mikroFarad van beleépíve, mint a C3-ba. Igaz, vagy 200 Voltal nagyobb a tápfesz is.
Megnyugodtam: Nem kell szégyenkeznem a kimenőtrafóim miatt, hangra s műszaki paaramétereiben jobb mint egy Dynaco A470-es vintage trafó.
Most hogy írok itt a hangfdalak előtt, szól a Brainbox progresszív rock banda lemeze a C3-on. Odafigyelve a muzsikára azt mondom ezzel az erősítővel sokan boldogok lennének, mert igen szépen zenél. Igaz a D51 alatt marad, de ismerve az eredeti Dynaco ST70 hangját azt kell, hogy mondjam az el fog vérezni, de nagyon a C3 ellenében. Nos egyelőre ennyi. Had járódjon, hiszen még a csövek sincsenek beégve.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Elvégeztem a szokásos EMU 204 USB készülékkel a méréseket ámítógéppel, diferenciál módban. Ezzel a mérésekkel kissebb eltérések adódnak a hanggenerátoros méréshez, mivel kisseb teljesítménnyel lehet végezhető a mérés. Ezt vegyétek figyelembe. Nézzétek meg jól a fázisátvitel fotóját. Jól látható, hogy amiről írtam a mély hangok vonatkozásában. 8-10k-ig alig van fázistorzítás. Ez egyszer úgy jelentkezik, hogy a térleképezés rendkívül jó, másodsorban meg úgy, hogy a hangszerek hangjai felismerhetőek, azaz színezetlen a hangkép. Mindez azért, mert a különböző felharmonikusok a hangszerek hangjaiban megközelítőleg ugyanolyan időviszonyok között jelennek meg mint az eredeti hangban. A fentieken kívül még a jó impulzusátvitelhez is szükség van a kis fázistorzításra. 
A torzítások kicsik, mindahogyan egy szimmetrikus erősítő esetében lenni is kell. Az IMD mélgkisebb, ami a frekiátvitellel hozható összefüggésbe. (sávhatárolt magasátvitel)
 
Freki átvitel

Fázis torzítás

THD

IMD

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Az ARC D51 dolgai itt találhatóak:
http://www.arcdb.ws/DUAL51/DUAL51.html
 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Mint írtam, felteszem az általam utánépített ARC D51 erősítő méréseit is. Ez egy teljesen szimmetrikus felépítésű alkatrész temető erősítő, Viszont teljesen megcáfolja azt a marhaságot, hogy minnél kevesebb fokozat, annál szebb a hang. Gyönyörű, dinamikus, igen mélyre menő, megfogott basszusalappal rendelkező erősítő. Íme a négyszögjel átvitelei
sorra: 20Hz 1kHz 20kHz 30kHz. Jól látható a fúll szimetrikus felépítés előnye. Ennek kimenőjét én tekertem szintén full szimmetrikusra. 




 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Hmmm. nem írja ki a fotók címét.
Sorban a képek:
ST70 C3  20Hz
ST70 C3  2kHz
ST70 C3  20kHz
ST70 C3  30kHz
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Nos részemről elkészült a nagy mű. Grundig precíziós generátorral, csővolt mérővel 13 Watt teljesítményen az alábbi átvitelt mértem:20Hz -0,5dB20kHz -1,2dB7Hz -3dB35kHz -3dBPmax=26W 8 Ohm.Magasban elmarad a TauCetitől, és az ARC-től. Azok rendre 0,6-0,8 dB-t esnek 20k-n. Mélyben hasonlóak ezek az erősítők , igaz kicsit mélyebbre mennek az ARC-k, és a Tau-k. Ez az az iskola, akik (s én is) figyelembe veszik, hogy a 20Hz-t többen hallják, mint a 16k felettit. Azonkívül 20Hz-n még több információ van, mint a 16k felett. Gondoljunk csak egy nagybőgő test hangjaira, amit lehet nem is hallunk, de modulálja a felsőbb frekiket, ezzel megkülönböztetve azt egy basszus gitártól. Ezenkívül mivel 16k alatt jön a "fő" információ, itt a legfontosabb a fázistorzítás kis értéken tartása. A magasfrekvenciákon a hangszórótól való távolság négyzetével, tehát rohamosan esik a hangnyomás. Ez a -1,2dB esés 20k-n kb annyi, mintha 20-50cm-ről messzebbről hallgatnánk a műsort. Azaz a felső határfreki ezen és a többi csövesen is teljesen rendben van. A négyszög méréseken ezek az átviteli határok látszódnak is.Ami nagyon meglepett, hogy az összes említett erősítő OPT szekundere szimmetrikus. Ezért a nagyfrekis néccögjelek torzulása is szimmetrikus, azaz a néccögből trapézoid, majd még fentebb szinuszoid formát vesz fel a válaszjel. Teszek fel erről is fotót. Az ST70 C3 transzformátora gyengébb, nem szimmetrikus. Igaz, eredetileg nem is szimmetrikus felépítésű erősítőhöz tervezték. Ezért a felső frekiken a jeltorzulás, mint a képen látható, nem szimmetrikus. Nagy valószínűséggel a torzítás 8-10kHz felett megnövexik, mint ahogy azt a KIT leírásában az ARC cég le is jegyezte. Megjegyzem, a gyári frekiátviteltől egy picit jobbat mértem az erősítőn.A kapcsolásban lévő szimmetrizáló potik középállásban vannak, ami azt jelenti, hogy a meghajtórész csövei, és passzív alkatrészeinek paraméterei rendkívül eggyütt futnak a mínusz, és a plussz ágban. Az erősítő stabil, zaja rendkívül kicsi, kb 5-8mV rövidrezárt bemenettel.Az alkatrészek melegedése megfelelő.A PCB tervben egy apró hibát vétettem, amit egy vezető átvágásával tudtam javítani, nem kellett szétbarmolni a NYÁK lemezt. A terven a hibát javítottam. A tápfeszek is beálltak a kapcsolási rajzon feltüntetett értékekre, a plusszba beépített soros stabilizátor megfelelően működik. Egyelőre semmi sem füstöl. A készülék állandó felügyelet mellett kb 6-7 órája működik. A próba padon.Az eredeti DynacoST70-hez képest ez a módosítás mérésileg legalábbis nagy előrelépés, nagyobb 6L6-al 35-40Wattos erősítőt lehet ilymódon készíteni. Mivel a végfok kapcsolása egy az egyben megegyezik az ARC D50 F1B modellel, és mivel mi is stabil tápot használunk, egy jó DysCus féle abszolult szimmetrikus kimenővel megépítve az erősítőt, egy nagyon jó minőségű ARC klónt készíthetünk, amely egyszerűbb a D51-D90-es vonalnál, ezért kevesebb csővet tartalmaz. Ezért olcsóbban , egy rendkívül jó erősítőt építhetünk. Ha valaki ilyenre adná a felyét, keressen magánba. Ha megrendeli a PCB-t, akkor a kimenőket ingyen adom mellé.  Hamarosan összehallgatjuk a D51-emmel, meg a TauCeti Minimax-al.És végül a fotók a négyszögjeles mérésekről:




Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”