Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kezdő hifi - tanács kéne

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


100 körül zsír újonnan egy aktív hangsugárzó - nem tudom ilyen árkategóriájú terméket használnak e komolyan vehető stúdiókba  - milyen alkatrészeket tartalmazhat? Most komolyan. A doboz, a hangszórók, az erősítő alkatrész ára mennyi lehet, hogy legalább mindenki haszna min. két lépcsőben vastagon meglegyen? Segítsetek? Én ebből indultam ki, de lehet, hogy tévedek.
Az anyagköltség 15-25 % körül lehet, de ezt alapul venni mindig becsapós, mert Te ennyiért biztosan nem tudsz minden szükséges alkotóelemet beszerezni. A gyártóknak fenn kell tartaniuk a céget, a gyártósort, a szervizhálózatot, az alkalmazottakat, jelen kell lenni a sajtóban, a kiállításokon... végtelen a sor. A DIY-erek között ezért járja a mondás, hogy házilagos kivitelezésben az új ár ötödéért el lehet érni ugyanazt a minőséget, csak hát ott sem számoljuk bele a szerszámok árát, a műhely költségeit és a munkaórákat.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: audioline »


hallottad már szólni?...(én sem hallottam).
 
Ez alapján ugyan annyit ér mindkettőnk véleménye...
Viszont próbáljunk meg reálisan gondolkodni. 100 körül zsír újonnan egy aktív hangsugárzó - nem tudom ilyen árkategóriájú terméket használnak e komolyan vehető stúdiókba  - milyen alkatrészeket tartalmazhat? Most komolyan. A doboz, a hangszórók, az erősítő alkatrész ára mennyi lehet, hogy legalább mindenki haszna min. két lépcsőben vastagon meglegyen? Segítsetek? Én ebből indultam ki, de lehet, hogy tévedek. A használt piacon körültekintéssel fél ár alatt lehet egész tűrhető dolgokat halászni...erre próbáltam utalni.
 

.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Mások a szempontok. Hifiben tapasztalataim szerint nagyon kevés ember vágyik az egyenes átvitelre. Vagy vágyik, aztán ha megkapja megközelítőleg, akkor rájön hogy Ő nem ezt akarta. Sokkal inkább meghatározó az ízlés, esetenként hangzási divat, a kritikus tömeg ideálja, míg stúdiómunkánál ez azért talán nem így van, vagy nem annyira van így. De attól hogy valaki betesz a szobájába egy akármilyen jó stúdiómonitort, úgysem fog megközelítőleg sem olyan hangot kapni, mint egy stúdiós környezetben ugyanazzal a hangsugárzóval. Persze el lehet jutni addig a szintig, hogy stúdiómonitor, mért és megépített akusztikai környezet és aztán eljuthatunk oda, hogy a stúdiótechnika lehallgató részét megépítjük/tettjük otthon és azon hallgatunk zenét. De ez még hifizés? Szóval mindennek megvan a maga helye, akár lehet jófajta átjárás a 2 világ között, de hogy a stúdiómonitor "a" megoldás az otthoni jó hangra, ez így azért nem biztos hogy teljesen igaz. (szerintem) A tanulópénzt úgyis megfizeti mindenki, ami különbözik, hogy amíg fizeti, milyen hangot hallgat.
Van ebben igazság. A lineáris(t megközelítő) átviteli jellemzők annak valók, aki hajlandó a saját hallását is tuningolni. Naponta tapasztalom, mennyire el van hangolva sok ember hallása. Mondhatjuk, hogy a HiFi és a zenehallgatás szubjektív hobbi, így hát mindenki úgy élvez, ahogy tud, de talán nem ártana, ha próbálnánk közelíteni a valósághű megszólaláshoz.
 
A stúdiók lehallgató rendszereivel kapcsolatban vannak technikai ajánlások, amiket a komolyabb intézmények be is tartanak. Ez egyaránt vonatkozik a hangsugárzók átvitelére és az akusztikai jellemzőkre is. Nem is tehetnek mást, hiszen a felvételeknek csereszabatosnak kell lenniük. Elfogadhatatlan az érvelés, hogy "de hát nálunk jól szólt". A 30 és 20k Hz közötti +- 2 dB tűréshatár AES standard, ezt a valódi stúdió monitorok teljesítik is, megfelelő akusztikai környezetben. Egy 70e forintos aktív dobozka nyilván nem képes erre, tehát illúzióink ne legyenek, a "stúdiós" világban is megvannak a minőségi szintek. Ha egy ilyen olcsó hangsugárzót is stúdió monitornak nevezünk, akkor egy 2 milliós Dacia Logant is nevezhetünk versenyautónak, hiszen ugyanúgy 4 kereke van.
 
Anyagi oldalról közelítve nagy különbséget én nem látok az aktív és passzív világ között. Egy elfogadható HiFi erősítő-hangsugárzó páros ugyanúgy félmillió forintba kerül, mint egy belépő szintű aktív doboz, de azért ezek messze vannak a jótól. A komolyabb produkcióval kecsegtető lánc mindkét világban milliókba kerül. A használt piaci, vagy esetleg a DIY árakat is lehet elemezni, csak ne keverjük őket az új árakhoz, de szerintem ott is igaz a párhuzam. Félmillió forintért egész jó HiFi párosokat lehet találni, de ennyiért bizony már erős tüzérséget lehet összehozni aktív területen is. 1-2 MFt között pedig már elérhetőek 10-15 éves csúcsmodellek is, a DIY világban pedig megkapjuk a legfelsőbb szintet aktív és passzív megoldással egyaránt.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: audioline »



Konkrétumok nélkül, általánosságban beszélsz így nehéz kitalálni mire gondolsz.
 

 
Valóban általánosságban fogalmaztam. Konkrét tapasztalatom nincs az általad ajánlott dobozokról, mint ahogy gondolom neked sincs a jó néhánny kommenttel alább ajánlott JPW stb. összeállítás kapcsán. De ha még is, ismered e a kérdezőnk ízlését/szükségletét? Egy nyilvános fórumon csak is szubjektív ajánlásról beszélhetünk, amikből az olvasó kedvet kaphat néhány alternatíva kipróbálásához. Remélem nem baj, ha egy tiédtől eltérő vélemény is napvilágot látott.
 
Egy konkrét ajánlat, ami szerintem komplexebb produkcióra lenne képes. Az ár különbségben lehet némi plusz minusz...
 
http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... 63-volare/
 
http://apro.hifipiac.hu/index.php/categ ... 20-ax,3426
 
Csak egy nézőpont, nem köll Szent Írásnak venni.
 
>
.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Milyen különbségeket látsz a "hangtechnikai munka" és a zenehallgatás technikai szempontjai között?
 

Mások a szempontok. Hifiben tapasztalataim szerint nagyon kevés ember vágyik az egyenes átvitelre. Vagy vágyik, aztán ha megkapja megközelítőleg, akkor rájön hogy Ő nem ezt akarta. Sokkal inkább meghatározó az ízlés, esetenként hangzási divat, a kritikus tömeg ideálja, míg stúdiómunkánál ez azért talán nem így van, vagy nem annyira van így. De attól hogy valaki betesz a szobájába egy akármilyen jó stúdiómonitort, úgysem fog megközelítőleg sem olyan hangot kapni, mint egy stúdiós környezetben ugyanazzal a hangsugárzóval. Persze el lehet jutni addig a szintig, hogy stúdiómonitor, mért és megépített akusztikai környezet és aztán eljuthatunk oda, hogy a stúdiótechnika lehallgató részét megépítjük/tettjük otthon és azon hallgatunk zenét. De ez még hifizés? Szóval mindennek megvan a maga helye, akár lehet jófajta átjárás a 2 világ között, de hogy a stúdiómonitor "a" megoldás az otthoni jó hangra, ez így azért nem biztos hogy teljesen igaz. (szerintem) A tanulópénzt úgyis megfizeti mindenki, ami különbözik, hogy amíg fizeti, milyen hangot hallgat.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Halkan megjegyezném, hogy 100-150e környékén újonnan egy nevezzük stúdió monitornak (?) dobozka szerintem meglehetősen szerény 'felszereltséggel' rendelkezhet. Ennyiből egy használt, a 305-nél nagyobbacska passzív doboz hozzáillő erősítővel szerintem komolyabb hangra képes.Konkrétumok nélkül, általánosságban beszélsz így nehéz kitalálni mire gondolsz. 

- Melyik stúdió dobozkáról beszélsz? Az általam ajánlott JBL LSR305 és 308 dobozokról?

- Miért írod, hogy "szerény felszereltséggel rendlekezhet", ha egészen konkrétan meg lehet tudni a netről, hogy milyen felszereltséggel rendelkeznek a JBL monitorok. Nem néztél utána ezeknek a dobozoknak a neten?

- A 305-nél nagyobbacska doboz a 308 is. A nagyobbacska szó ilyen kontextusban bármit jelenthet ami nagyobb mint a 305-ös doboz.

- Konkrétan milyen passzív dobozra és milyen hozzáillő erősítőre gondoltal. Légyszíves csak olyat említs aminek utána lehet nézni a neten és mérési adatok is vannak róla! Az ilyen-olyan szubjektív beszámolók nem sokat érnek. Max. csak akkor érdemes kicsit is figyelembe venni az ilyen véleményeket ha nagyon sokan a világon azonos állásponton vannak az adott hangdoboz kapcsán.
 

Az a helyzet, hogy a kezdőknek adott szokásos tanácsok többsége szerintem hasznavehetetlen. X hangfal Y erősítővel tuti jó lesz ... szokták mondani. Aztán a következő hozzászóló már Z hangfalat és ZS erősíőt ajánl. Mindenki csak arra hivatkozik, hogy ez jól szól meg az jól szól, ennyért meg annyiért ez a tuti vétel, de ezek a dolgok megfoghatatlanok. Nincs semmi indoklás, ésszerű magyarázat csak hifis jelzők szálldogálnak a levegőben. Ezek után nem csoda, ha a kezdő hifista el is téved az erdőben és soha ki nem talál belőle...

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: -KP- »


Halkan megjegyezném, hogy 100-150e környékén újonnan egy nevezzük stúdió monitornak (?) dobozka szerintem meglehetősen szerény 'felszereltséggel' rendelkezhet. Ennyiből egy használt, a 305-nél nagyobbacska passzív doboz hozzáillő erősítővel szerintem komolyabb hangra képes. 
 
hallottad már szólni? lehet meglepetést okozna mindkettőnknek (én sem hallottam). A 308-ast néztem, darabja 75k. ez egy 20centis méllyel rendelkező, aktív hangsugárzó pár. De a 305 is jó vétel lehet. 100ezer forintból megvan a hangfalpár erősítéssel.  Meg merem kockáztatni a stúdió monitorok jobb felszereltséggel bírnak ugyanazon összegért, mint a hifis cuccok. A stúdió monitorok piacán,kötve hiszem,hogy el lehet játszani azt a számtalan hifis bullshitet, amit a hifi hangfalak piacán eljátszanak a gyártók. egy akármilyen vacak alap monitor audio, wharfedale, dali stb. monitor 100k, erősítő nélkül. 100k környékén erősítőkből sincs vmi nagy választék, ráadásul azok olyanok, amilyenek. ha pedig már használt passzívról van szó, ez így abszolút nem fair. lehet venni használt aktívat is  
 
nem vitát akarok indítani, mert nekem is passzív van itthon. de ennyi pénzért ezek a jbl monitorok több mint elgondolkadtató alternatívát jelentenek. 

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: audioline »

Halkan megjegyezném, hogy 100-150e környékén újonnan egy nevezzük stúdió monitornak (?) dobozka szerintem meglehetősen szerény 'felszereltséggel' rendelkezhet. Ennyiből egy használt, a 305-nél nagyobbacska passzív doboz hozzáillő erősítővel szerintem komolyabb hangra képes. 
.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »



Milyen különbségeket látsz a "hangtechnikai munka" és a zenehallgatás technikai szempontjai között?

 

A frekvenciafüggő hangnyomás görbe csupán egyetlen paramétere egy hangsugárzónak. Önmagában valóban nem árul el mindent, de más jellemzőkkel együtt elemezve igen beszédes tud lenni. Hogy a hifisták mégis miért csak ezeket a diagramokat szeretik nézegetni és mutogatni, az szerintem csupán azért van, mert ezt tudják nagyjából értelmezni. A részletes és jó mérési adatok garantálják, hogy egy hangdoboz nem fog rosszul szólni, a csúnya eredmények pedig garantálják, hogy nem fog jól szólni, de mindennek nem sok köze van ahhoz, hogy Neked mi tetszik.
Abszolút egyetértek! Én kicsit bővebb választ kezdtem írni de amikor láttam a hozzászólásod, úgy döntöttem megkímélem magam a sok körmöléstől Ennek ellenére gondolkodom rajta, hogy egyszer ezt a témát egy hifis/audio találkozó keretében ki lehetne vesézni, egyfajta kerekasztal beszélgetés mellett. Sajnos nagyon sok a félreértés, félre magyarázás a témában.
 


Más kérdés, hogy ezeket a kis aktív dobozkákat én nem nevezném stúdió monitornak, mert ilyeneket egyetlen stúdióban sem látni.Erre azt tudom mondani, hogy definíció kérdése mit nevezünk stúdió monitornak. Én pl. a Yamaha NS10-et nem nevezném stúdió monitornak annak ellenére, hogy világszerte használták (használják) stúdiókban, mert semmi köze nincs a klasszikus stúdió monitoroknak nevezett hangsugárzókhoz. Eredetileg hifi hangfalnak gyártották a '70-es évek végén és idővel beszivárgott a stúdiókba, majd elterjedt abban a közegben. Ennek persze megvan a maga oka és története, de ez már más téma.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



 
Innen is meg lehet közelíteni a dolgot, de ne feledjük, hogy ezek a hangsugárzók elsősorban hangtechnikai munkára vannak optimalizálva. Ez persze nem zárja ki azt, hogy otthoni zenehallgatásra valakinek ne lenne megfelelő...
 
 
Milyen jó lenne, ha ez ilyen egyszerű lenne... Sok hangsugárzót hallottam már aminek nagyon "szép" frekvenciaválasza volt, és valahogy mégsem tetszett a hangja. Akkor ez most, hogy van? Az pedig, hogy egy mérés többet árul el a hangsugárzó hangjáról, mint egy meghallgatás, enyhén szólva elfogult állítás.
 

Milyen különbségeket látsz a "hangtechnikai munka" és a zenehallgatás technikai szempontjai között?
 
A frekvenciafüggő hangnyomás görbe csupán egyetlen paramétere egy hangsugárzónak. Önmagában valóban nem árul el mindent, de más jellemzőkkel együtt elemezve igen beszédes tud lenni. Hogy a hifisták mégis miért csak ezeket a diagramokat szeretik nézegetni és mutogatni, az szerintem csupán azért van, mert ezt tudják nagyjából értelmezni. A részletes és jó mérési adatok garantálják, hogy egy hangdoboz nem fog rosszul szólni, a csúnya eredmények pedig garantálják, hogy nem fog jól szólni, de mindennek nem sok köze van ahhoz, hogy Neked mi tetszik.
 
Más kérdés, hogy ezeket a kis aktív dobozkákat én nem nevezném stúdió monitornak, mert ilyeneket egyetlen stúdióban sem látni.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: -KP- »



Üdv,
 
No én akkor az eddigi hozzászólásokkal ellentétben más utat ajánlok neked. Azt gondolom jobban járnál egy új kompakt stúdió monitorral mert azok a legtöbb esetben megbízható forrásból származnak, jól dokumentáltak és nem utolsó sorban jól is szólnak. Nem véletlenül használnak ilyen hangsugárzókat stúdiómunkákra.
 
Az ajánlásom a következő: vegyél egy új, garanciás(!) JBL LSR305 v. 308-as stúdió monitort, plusz egy előfokot amiben van RIAA korrektor is ha később lemezjátszót is szeretnél a rendszerbe kötni. Ha 150e Ft-os keretet veszünk és a kisebbik (LSR305) monitort veszed akkor marad pénzed előfokra is, ha pedig a nagyobbat, akkor kell még kicsit gyűjtened, hogy legyen előfokod is. Az indokaim, hogy miért ezt válaszd:
Ahogy írtam új, garanciás hangdobozaid lesznek amiben az erősítők is benne vannak.
Kapásból 4 végerősítőd is lesz (persze beépítve a dobozokba) amelyek külön-külön hajtják meg a hangszórókat aktív hangváltó használatával. Így a végerősítő választással nem kell törődni. Ráadásul az aktív hangváltó 4 külön végfokkal mindenképp jobb eredményt ad(hat) mint egy végfok passzív hangváltókkal.
A JBL ebbe a viszonylag új stúdió monitor hangsugárzó családjába egy komoly, több évtizedes kutatás eredményeit tette bele amely azt vizsgálta, hogy az objektív, mérhető paraméterek és a szubjektív hangminőség között milyen összefüggések vannak. Az eredmények alapján tervezték ezeket a monitorokat is.
A fenti kutatások egyik eredménye pl. az a waveguide amit a magashangszóró előtt használnak. Ennek hatása a magashangok kontrollált diszperziója ez pedig pozitív hatással van a végső hangminőségre.
A hangdobozokon +/-2dB-es határokon belül tudod állítani a mélyközép és a magas hangszórók szintjét így a saját szobádhoz (szobán belüli elhelyezéshez) tudod mérsékelten illeszteni a hangsugárzókat. Ilyet nem tudsz csinálni egyetlen passzív váltós hifi hangdobozzal ebben az árkategóriában.
Habár ezeken a monitorokon szimmetrikus bemenet van és abból is csak 1db, egy jó előfokkal ez áthidalható.
A bemenetek érzékenysége 2 érték között változtatható, ilyen a passzív váltós hangfalaknál nincs.
Ezekről a monitorokról sok véleményt olvashatsz a neten, méréseket is találsz róluk. A JBL nem ad zsákbamacskát. Az átvitelük megfelelően lineáris ahhoz, hogy azt halld ami a felvételen van. A hifi hangdobozok esetében a mérések szinte mindig hiányoznak, nem tudja az ember mit vásárol, a meghallgatás pedig nem ad megbízható választ az embernek a hangminőségről. A megfelelően elvégzett mérések és az azokból készített dokumentáció viszont igen.
 
Végül, de nem utolsó sorban még egy tanács: függetlenül attól milyen rendszert építesz ki a szobád akusztikáját ne hanyagold el! 
 
Sok sikert! 

 
100 ezer forintért jbl aktív monitor nem hangzik rosszul egyáltalán. sőt. ennyiért egy kommersz hangfalpárt lehetne megvenni, vagy egy nem túl acélos erősítőt. ez meg kettő egyben. bár ide kell előfok még...

Avatar
Voyager
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4223
Csatlakozott: 2009.03.21., szomb. 21:59
Értékelés: 1575
Tartózkodási hely: Interstelláris tér

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Voyager »


Innen is meg lehet közelíteni a dolgot, de ne feledjük, hogy ezek a hangsugárzók elsősorban hangtechnikai munkára vannak optimalizálva. Ez persze nem zárja ki azt, hogy otthoni zenehallgatásra valakinek ne lenne megfelelő...
 
Az átvitelük megfelelően lineáris ahhoz, hogy azt halld ami a felvételen van. A hifi hangdobozok esetében a mérések szinte mindig hiányoznak, nem tudja az ember mit vásárol, a meghallgatás pedig nem ad megbízható választ az embernek a hangminőségről. A megfelelően elvégzett mérések és az azokból készített dokumentáció viszont igen.
 
Milyen jó lenne, ha ez ilyen egyszerű lenne... Sok hangsugárzót hallottam már aminek nagyon "szép" frekvenciaválasza volt, és valahogy mégsem tetszett a hangja. Akkor ez most, hogy van? Az pedig, hogy egy mérés többet árul el a hangsugárzó hangjáról, mint egy meghallgatás, enyhén szólva elfogult állítás.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »



Sziasztok !
Rengetek zenét hallgatok, napi szinten, és már évek óta tervezem a feljebb váltást egy kis mini-hifiről, egy komolyabb hi-fi rendszerre. Zenei ízlésem elég színes, így ez eléggé "megnehezíti" a dolgokat, van, hogy klasszikust hallgatok, van amikor klasszikus rockot, vagy épp deep house-t, teljesen változó.
A helyiséget egy 20m2 panel szoba testesíti meg, TV mellet van most is a rendszer, így az viszonylag leszűkíti a hangfalakat a polc méretűre, de akár szóbajöhet rendes álló is. Mivel említettem, hogy panel, nem szeretnék betonromboló mélyeket (sajnos), hanem, hogy a szobát belenggje a hang, mert úgy érzem a mostani, erre nem képes. Bemeneteket illetően szeretném használni tv-ről filmezésre, laptopról zenére (van a laptop és a hifi között egy Creative SB-490 külső hangkártya (nem egy high-end, de jobb mint az integrált)), illetve később szeretném egy lemezjátszóval bővíteni a rendszert.
 
Tudnátok tanácsokat adni az erősítővel, illetve hangfalakkal kapcsolatban, illetve úgy általában a hi-fi-ről, hogy mire érdemes figyelni?
 
Ui.: ha kell tudok képet lőni az elrendezésről 

Üdv,
 
No én akkor az eddigi hozzászólásokkal ellentétben más utat ajánlok neked. Azt gondolom jobban járnál egy új kompakt stúdió monitorral mert azok a legtöbb esetben megbízható forrásból származnak, jól dokumentáltak és nem utolsó sorban jól is szólnak. Nem véletlenül használnak ilyen hangsugárzókat stúdiómunkákra.
 
Az ajánlásom a következő: vegyél egy új, garanciás(!) JBL LSR305 v. 308-as stúdió monitort, plusz egy előfokot amiben van RIAA korrektor is ha később lemezjátszót is szeretnél a rendszerbe kötni. Ha 150e Ft-os keretet veszünk és a kisebbik (LSR305) monitort veszed akkor marad pénzed előfokra is, ha pedig a nagyobbat, akkor kell még kicsit gyűjtened, hogy legyen előfokod is. Az indokaim, hogy miért ezt válaszd:
Ahogy írtam új, garanciás hangdobozaid lesznek amiben az erősítők is benne vannak.
Kapásból 4 végerősítőd is lesz (persze beépítve a dobozokba) amelyek külön-külön hajtják meg a hangszórókat aktív hangváltó használatával. Így a végerősítő választással nem kell törődni. Ráadásul az aktív hangváltó 4 külön végfokkal mindenképp jobb eredményt ad(hat) mint egy végfok passzív hangváltókkal.
A JBL ebbe a viszonylag új stúdió monitor hangsugárzó családjába egy komoly, több évtizedes kutatás eredményeit tette bele amely azt vizsgálta, hogy az objektív, mérhető paraméterek és a szubjektív hangminőség között milyen összefüggések vannak. Az eredmények alapján tervezték ezeket a monitorokat is.
A fenti kutatások egyik eredménye pl. az a waveguide amit a magashangszóró előtt használnak. Ennek hatása a magashangok kontrollált diszperziója ez pedig pozitív hatással van a végső hangminőségre.
A hangdobozokon +/-2dB-es határokon belül tudod állítani a mélyközép és a magas hangszórók szintjét így a saját szobádhoz (szobán belüli elhelyezéshez) tudod mérsékelten illeszteni a hangsugárzókat. Ilyet nem tudsz csinálni egyetlen passzív váltós hifi hangdobozzal ebben az árkategóriában.
Habár ezeken a monitorokon szimmetrikus bemenet van és abból is csak 1db, egy jó előfokkal ez áthidalható.
A bemenetek érzékenysége 2 érték között változtatható, ilyen a passzív váltós hangfalaknál nincs.
Ezekről a monitorokról sok véleményt olvashatsz a neten, méréseket is találsz róluk. A JBL nem ad zsákbamacskát. Az átvitelük megfelelően lineáris ahhoz, hogy azt halld ami a felvételen van. A hifi hangdobozok esetében a mérések szinte mindig hiányoznak, nem tudja az ember mit vásárol, a meghallgatás pedig nem ad megbízható választ az embernek a hangminőségről. A megfelelően elvégzett mérések és az azokból készített dokumentáció viszont igen.
 
Végül, de nem utolsó sorban még egy tanács: függetlenül attól milyen rendszert építesz ki a szobád akusztikáját ne hanyagold el! 
 
Sok sikert! 

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: muvimi »

A komplett rendszerek között van hirdetve egy Audio Analog Enigma, megfontolásra érdemes alternatíva ez is. 

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 981
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: hollohazi »


Csatlakoznék SoundMania fórumtárs ajánlásához: Audio Innovations Alto rendszer JPW AP 1-el, de ha sikerülne, akkor inkább Sonataval és 47 LAB kábelezéssel.
Én hallottam egy ilyen rendszert, a dobozok a falon, szerintem felülmúlhatatlan azért az árért. /kábelek nélkül 150 000 Ft volt/. A JPW P1 klasszikus zenére való, de toljuk rá a hátsó falra, hogy a belső éle érintkezzen vele, akkor már nem lesz bajunk vele. Egy ilyen Alto rendszert Pápán tudok legközelebb.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
kovibali
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 720
Csatlakozott: 2005.03.29., kedd 20:51
Értékelés: 13

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: kovibali »



100.000 körül, max 150.000Ft.
A szoba adottságai nem a legjobbak, itt egy kép róla: Kép

Szerintem manapság 100-150-ből simán össze lehet hozni hallgatható rendszert. Használt cuccokból persze... (egy mini hifi után főleg)
Nem tudom honnan írsz de biztos vannak a közeledben olyan fórumtársak, akik szívesen látnának egy hallgatózásra. Szedd össze a legszívesebben hallgatott zenéidet és hallgatózz ha van lehetőséged! Eldöntheted pl., hogy elég-e monitor doboz vagy szimpibb egy álló. Mondjuk nálad nem biztos, hogy pont úgy fog szólni mint másnál de iránymutatásnak jó lehet.
Sok sikert!

UPSakku.hu
 
 

Avatar
tanczi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1640
Csatlakozott: 2013.07.29., hétf. 10:31
Értékelés: 794

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: tanczi »



100.000 körül, max 150.000Ft.
A szoba adottságai nem a legjobbak, itt egy kép róla: Kép

 
Vedd meg ezt dobozból: JPW vagy Gale
Ezt erősítőből: CA; de én ezt is merném: Sony
Kijössz a pénzből bőven, vehetsz kábelt is, és boldogság, olcsóság.
2.0: PIONEER SC-LX90 DBX BX-3 PHILIPS CD614 VIBAVOICE GEMINI 1000
TÜŰ Bendegúz

5.2: PIONEER SC-LX90 + BDP-440 + N 50AE + DV-717 - OPPO BDP-103EU
PANASONIC DP-UB 9004 - DUNE HD ULTRA 4K + HD DUO
SHERWOOD AM-9080 - LG 86UN85006LA UHD 4K
TÜŰ 3.0, ARCUS AS EFFECT DIPOLE CANTON AS50SC SONY SA-WM500

Avatar
ANDS
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2317
Csatlakozott: 2010.10.23., szomb. 19:56
Értékelés: 627

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: ANDS »


Szerintem használt cuccot vegyél.
Egy jó vintage erősítőt, és monitor hangfalpárt hozzá.
 
A mostani mini hifi cuccodhoz képest akkora előre lépés lesz, (mondjuk 100 ezer forintért), hogy
ha akarsz majd még egy ugyanekkora előrelépést, akkor ahhoz már több mint egymillió forintos befektetés kell majd.
Ne félj a  használt erősítőktől, nagyon jó hangú készülékeket gyártotak a 80 -as, 90-es években.
 
1 meghallgatás többet ér, mintha elolvasol 50 tesztet.
Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása.

Ha jól szól a cuccod, és elégedetten hátradőlve hallgatod, ne fejleszd tovább.

Avatar
kos7
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015.12.20., vas. 15:25
Értékelés: 0

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: kos7 »



Remélem nem értettél félre!
Nem lepattintós poszt volt!
 
Valaki nyomjon egy + mert tabon melle ment!

 
 Ja nem értettelek félre Még annyit, hogy ha lesz valami a közeljövőben, a hangfalakat hogy helyezzem majd el ? Arra van valami "best practice" ?

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Doky »


Rendben, köszönöm a segítséget mindenkinek !Remélem nem értettél félre!Nem lepattintós poszt volt!
 
Valaki nyomjon egy + mert tabon melle ment!
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
kos7
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015.12.20., vas. 15:25
Értékelés: 0

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: kos7 »



Nem kell kicsutkázni a hangerőt hogy betöltse a zene a teret!
Ha megfelelő a dinamika akkor nincs gond!
 
Nem kell nagyon ráparázni a dologra (azt gondolom kicsit túlpörgeted a dolgot)!
 
Nagy valószínűséggel nem fogsz mellé nyúlni!
Mindenképpen előrelépés lessz!
Mikor már megszokod ill megismered a kapott hangot akkor már tudni fogod mi kell neked!?

 
 
Rendben, köszönöm a segítséget mindenkinek !

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Doky »


Mivel abszolút kezdő vagyok, nem szeretném magam nagyon beégetni, de mivel mérnök vagyok bevállalom, legalább abból is tanulok . Szeretném ha betöltené a szobát a hang, mert ezt a kis lg mini hifi nem tudja anélkül, hogy ordítana, kellemes meleg mélyeket, de nem betontörést, szeretném hallani ahogy a hangszerek szépen elkülönülnek, csilingelő, de nem bántó magasakat, szinte mintha én is ott lennék, bár feltételezem talán kicsit sokat akarok elsőre, vagy nagyon (nagyon) drága egy ilyen rendszer .Nem kell kicsutkázni a hangerőt hogy betöltse a zene a teret!Ha megfelelő a dinamika akkor nincs gond!
 
Nem kell nagyon ráparázni a dologra (azt gondolom kicsit túlpörgeted a dolgot)!
 
Nagy valószínűséggel nem fogsz mellé nyúlni!
Mindenképpen előrelépés lessz!
Mikor már megszokod ill megismered a kapott hangot akkor már tudni fogod mi kell neked!?
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
kos7
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015.12.20., vas. 15:25
Értékelés: 0

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: kos7 »


Egyébként csak azért kérdeztem, hogy fontos-e a szép, pontos  sztereó kép... mert, ha igen, akkor valóban nehéz ügy lesz.
 
Hát ahogy írtam is, az elenyésző idő, hogy leülök elé, szóval szerintem az nem szempont esetemben.

Avatar
Voyager
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4223
Csatlakozott: 2009.03.21., szomb. 21:59
Értékelés: 1575
Tartózkodási hely: Interstelláris tér

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Voyager »


Ajj, egyre jobban érzem, hogy nehéz eset vagyok, az idő nagy részében az 1. vagyok, de mostanában lefekvés előtt soksor megesik az amit mondasz, beülök szembe és hallgatom a zenét, 0,5-1 óráig, aztán utána full nyugodtan lefekszek aludni. 
 
Egyébként csak azért kérdeztem, hogy fontos-e a szép, pontos  sztereó kép... mert, ha igen, akkor valóban nehéz ügy lesz.

Avatar
kos7
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015.12.20., vas. 15:25
Értékelés: 0

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: kos7 »



Nyugi, ezen a fórumon nem égeted magad semmivel... Sajnos nagyon nehéz (szinte lehetetlen) megvalósítani azt, hogy a hang úgy töltse be a szobát, hogy minden hallgatási pozícióba optimális halld a zenét. Először is el kell döntened, hogy a zenehallgatók mely táborába sorolod magad.
Elindítasz, felteszel, betöltesz stb. valamilyen zenét és:
1. csinálod a mindennapi dolgaidat és inkább háttérzenét akarsz.
2. konkrétan beülsz a sztereó térbe (sweet spot) és lehunyt szemmel vagy éppen a zenemű borítóját nézegetve átadod magad a hallottaknak

 
Ajj, egyre jobban érzem, hogy nehéz eset vagyok, az idő nagy részében az 1. vagyok, de mostanában lefekvés előtt soksor megesik az amit mondasz, beülök szembe és hallgatom a zenét, 0,5-1 óráig, aztán utána full nyugodtan lefekszek aludni. 

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”