Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Avatar
Tul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2464
Csatlakozott: 2006.02.25., szomb. 01:39
Értékelés: 1182

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Tul »


Akkor most lehet
-árban
-kivitelezhetőségben
-használhatóságban
-tartósságban
-de legfőképp hangban alternatíva az akkus rendszertáplálás? Érdemes lehet vele foglalkozni, ha egy külön ösvény + igényes tápszűrés megoldást veszek az ellenoldalon?
 
Mert bár az ösvény árát nagyvonalúan degradáljuk, ha valakinek már fix a hálózat és a nulláról kell újraépíteni, bizony nem lesz az sem olyan olcsó.
Tehát ha nem számolhatja az "amúgy is kéne valamilyen kábel, falvésés, vakolás, így ezek miatt nem sokkal drágább az ösvény, mintha hagyományos kábelezést használsz" dolgot, akkor hamar százezres nagyságrendről beszélünk.
Erre jön még a szűrő, ami lehet 50-60eFt-tól a csillagos ég is, még akkor is, ha használtan vesszük. Hivox-szal sem nehéz egy rendszerhez 100eFt-ot elkölteni, Vibákból már a 200 is nevetve megvan, akár használt árakat nézve is. PS Audiot elő sem rángatom, nyilván a többség számára nem új infó, hogy 200-800eFt-ot bátran számolni kell a projektre.
Ez viszont már olyan szám, ami miatt nálam jóideje felmerült az akksis megoldás létjogosultságának kérdése. Kapóra jött ez a topic
 
Az előző házunkban csináltam én is "mini" ösvényt: a legjobbnak hallott fázisról egy külön kismegszakítóval jöttem le egyetlen szál 2,5mm2-es vezetékkel pólusonként (iparban használt, bőven járatott, bontott tűzkábel). Ebből összesen 4m kellett, mert a tetőtérben lévő szobám alatt volt a biztosítéktábla. Nálam a Legrand megszakítók váltak be, azóta is ott porosodik valahol a Merlin Gerin és a Memera, amiket teszteléshez rendeltem. A fő biztit is cseréltük, ÉMÁSZ-os családbarát kérdés nélkül átblombázta, szakszerűen megcsinálta, még a próbálgatásra is hagyott teret - addig megebédelt a család többi tagjával
Akkoriban egy Sansui AU-D9, egy HK980-as CD és egy pár AVXtulajBéláék által tuningolt IQ3 adta a hangot. Olcsó rendszer - bár az erősítő klasszis volt az áráért - , de még így is pompásan hallható különbség mutatkozott az ösvényt használva. Ami mondjuk ettől jobban meglepett, hogy tényleg van a kismegszakítóknak érezhető hatásuk. Bár én inkább a rosszat tudtam kiszúrni, a jobbak között válogatni már nem ment úgy.. Néha amúgy is mást szoktam hallani, mint a többség, meg a rendszer is gyenge volt
Ez egy kertes ház volt, fantasztikus akkusztikai adottságokkal a tetőtérben. Mikor átköltöztem panelba, eladtam mindenem. Hiába próbálgattam megszakítót, tápkábelt, csapnivaló volt az egész. Most hamarosan ismét költözni fogunk, ezért tényleg érdekelne az akksis dolog pro és kontra.
Előre is köszönök minden infót, választ!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Azt már tényleg csak óvatosan írom le, hogy az említett kísérletező kedvű zenebarát a zenehallgatás közben használt kislámpához végül külön "ösvényt" készített - nagyon jól meghallható, hogy az adott "ösvényre" kötött kislámpa, vagy a csak simán a lakás alaphálózatára rákötött másik működik...
ne mááár
hoyo.gif hoyo.gif
a pont nálad!!
 
amiről írsz, az a HARP, Alaszkában hatalmas antenna erdővel kísérleteztek, egyik céljuk volt valamelyest irányítottan befolyásolni a természetes Schumann hullámokat, de a kísérlet megbukott, 7,83Hz és felharmonikusait nem lehet irányítottan egy bizonyos területre koncentrálni.
És bizony a hifi hallgatót, de még zenészt is észrevétlenül befolyásolja az a milliárd éve földön meglévő jelenség, az élőlények, vélhetően inkább csak az állatok együtt élnek vele, tartós hiánya elváltozásokat generál, hozzájárul a nyugalmi vagy stresszes állapothoz. Az ISS-en, ahol hónapokig vannak fenn űrhajósok, ott nincs természetes Schumann elektromágnesesség, ezért ott fenn Szovjet űrállomásokon kezdetektől elhelyeztek mesterséges Schumann generátort.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Senki tapasztalását nem szokásom megkérdőjelezni, ezekről vitázni szerintem teljesen felesleges. Baj inkább csak akkor szokott lenni, amikor megpróbáljuk megmagyarázni a jelenség műszaki hátterét. Attól viszont ledöbbenek, hogy valakinek honnan van annyi ideje és türelme, hogy olyan dolgokkal kísérletezzen, amiről Hosszú kolléga ír. Nekem még egy mezei kábelösszehasonlító teszt elvégzésére is hetekig kell győzködnöm magam.

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Ezekből persze egyenesen következik, a fülem hallásom sehol nincs a tiedhez képest. Mert te nagyon valószínű észlelni tudod a hangzásban a föld mágnespólus kilengésének inhomogenitását, a napszélről nem is beszélve. Erre akkor jöttem rá, amikor kifejtetted hogy te hallod a zenében a hallgató helységben elhelyezett sólámpa hálózati vezetékének fázis helyzetét is.
István, a felsoroltak érzékeléséből, vagy nem érzékeléséből nem következik semmi. Nem hiszem, hogy a hallásod bármivel is rosszabb lenne, mint az enyém, az viszont lehetséges, hogy másra vagy fogékony, mást tartasz egy hangképben fontosnak - amire jobban odafigyelsz - és mást kevésbé fontosnak - esetleg elsikkadsz felette.
Még abban sem vagyok biztos, hogy az akkumulátorokkal kapcsolatban felsoroltakat egyáltalán hangképbeli változásokat okoznak, vagy inkább a közérzetünkre hatnak.
 
Fogalmam nincs, hogy észlelem-e az általad felsorolt természeti jelenségeket, viszont tanulságos kísérlet lehetne mindnyájunk számára. Elképzelhető, hogy a hidegháborús korszakban voltak is ilyen jellegű pszichológiai kísérletek.
 
A lámpa fázishelyes(?) bekötésének jelentőségét (sajnos) nem én vettem észre először. Miután valaki, erről beszélt nekem, majd a saját lakásában előttem - és még vagy több tucat ember előtt különböző időpontokban - hallhatóan néhány kislámpával demonstrálta, itthon, magam is kipróbáltam. Azt már csak széljegyzetként írom, volt olyan "kísérleti alany", aki a különbséget néhány zenén drasztikusnak érezte
Talán a kislámpa fázishelyes bekötését(?) nem is mindenki hallja meg, de esetleg néhány nagyobb fogyasztó hatását (pl. hűtőgép, fűtőtest, stb.) a kétféle dugóállásnál meg tudja különböztetni.
 
Azt már tényleg csak óvatosan írom le, hogy az említett kísérletező kedvű zenebarát a zenehallgatás közben használt kislámpához végül külön "ösvényt" készített - nagyon jól meghallható, hogy az adott "ösvényre" kötött kislámpa, vagy a csak simán a lakás alaphálózatára rákötött másik működik...
longkft.hu/audioblog/

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Jót mosolyogtam a jópofa beírás többi részén   - de most néhány gondolat az akkumulátoros táplálásról kicsit komolyabban (ösvényesebben, tápszűrősebben).
Az akkumulátoros táplálás ellenére (nincs közvetlen elektromos hálózat, nincs váltóáram a "rendszerben"):
 
- jelentős különbség van az akkumulátort a készülékekkel összekötő egyenáramú vezeték és azok csatlakozóinak "sajáthangja" között
- hallható hangzáskülönbség van az egyes akkumulátorok között
- meghallható, hogy az akkumulátor a töltés közben milyen kábellel volt a töltőre kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője milyen kábellel volt az elektromos hálózatra kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője töltés közben közvetlenül a hálózatra, vagy tápgenerátorra (PS Audio PPP) volt kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor milyen állványon van
 
Lehetne folytatni a sort elég hosszasan.
Most persze vannak, akik harsány kacajra fakadnak, vannak akik esetleg elgondolkodnak, vannak, akik bőszen bólogatnak, mert tapasztaltak hasonlókat - olyan ember viszont nincs, aki valójában értené és meg tudná magyarázni ezen jelenségek mibenlétét.
 
"ha ezt a topikot egy kezdő, hifi után érdeklődő átlag user elolvasná, azt hiszem itt hagyná abba az egészet" - írta KP
 
Teljesen igaza van, pedig - úgy gondolom - a jelenségek, amelyekkel találkozunk csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Nyugodtan lehet kövezni, de egyre biztosabb vagyok, a tápellátásnak a hangminőségre (a zenehallgató emberre) gyakorolt hatásáról nagyon keveset tudnak (tudunk) globálisan, s ezen hatások megértése "megfejtése" nem a szokványos, az elektrotechnikában (kábelkészítésben) megszokott paraméterekben, fizikai jellemzőkben keresendő.
 
 
 

A kábel mindenütt kábel, akármit is visz -ez oké, 
A különféle akkuk (azonos kapacitásúak persze, különben nem érvényes az összehasonlítás) más más belső impedanciával rendelkeznek, ez is hallatszik (a LiFePO4 jobb az összes többinél), de ha komoly stabilizátor van utána, akkor tök mindegy.
Hogy mivel töltötték fel az akkut, meg mikor... - no ebben azért szkeptikus vagyok, szegény lamalas, ha ezt elolvassa , megfájdul a feje, az tuti
Az utolsó mondattal nagyjából egyetértek, nem kövezek

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



- jelentős különbség van az akkumulátort a készülékekkel összekötő egyenáramú vezeték és azok csatlakozóinak "sajáthangja" között
- hallható hangzáskülönbség van az egyes akkumulátorok között
- meghallható, hogy az akkumulátor a töltés közben milyen kábellel volt a töltőre kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője milyen kábellel volt az elektromos hálózatra kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője töltés közben közvetlenül a hálózatra, vagy tápgenerátorra (PS Audio PPP) volt kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor milyen állványon van

 

Mester, kihagytál egy fontos faktort a sorból:
- meghallható, hogy az akkumulátor a nap melyik szakában volt töltve, mielőtt hallgatási állapotra kapcsoltuk ....
 
Akkor elmondom ezzel az én tapasztalatom:
 
- hallható hangzáskülönbség van az egyes akkumulátorok között
         nem tapasztaltam, ha az aksi egészséges és elegendő kapacitású
 
- meghallható, hogy az akkumulátor a töltés közben milyen kábellel volt a töltőre kötve
         nem tapasztaltam
 
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője milyen kábellel volt az elektromos hálózatra kötve
         nem tapasztaltam
 
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője töltés közben közvetlenül a hálózatra, vagy tápgenerátorra (PS Audio PPP) volt kötve
         nem tapasztaltam
- meghallható, hogy az akkumulátor milyen állványon van
         nem tapasztaltam
 
- jelentős különbség van az akkumulátort a készülékekkel összekötő egyenáramú vezeték és azok csatlakozóinak "sajáthangja" között
az egyetlen észlelhető jelenség nálam, mert az akkumulátorok után jóminőségű és jól szűrt DC stabilizátorok vannak, a készülékre ennek kimenetéről mennek a vezeték, de a hatása kisebb mint a hagyományos 230V-os hálókábelek változatossága.
Amit te nem soroltál fel, nálam abszolult nem észrevehető az, hogy zenélés közben az aksik éppen töltés alatt állnak, vagy le van kapcsolva a töltő áramkör galvanikusan.
 
Ezekből persze egyenesen következik, a fülem hallásom sehol nincs a tiedhez képest. Mert te nagyon valószínű észlelni tudod a hangzásban a föld mágnespólus kilengésének inhomogenitását, a napszélről nem is beszélve. Erre akkor jöttem rá, amikor kifejtetted hogy te hallod a zenében a hallgató helységben elhelyezett sólámpa hálózati vezetékének fázis helyzetét is.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5746
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1551
Tartózkodási hely: Bonyhád

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: -KP- »

ilyeneket olvasva még nekem is elmegy a kedvem az egésztől szerintem ez már a kákán is csomót keres esete már. 

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Ezek szerint ha totál akkumulátoros rendszer zenél, akkor tök mindegy, hogy hány óra van?
Jót mosolyogtam a jópofa beírás többi részén   - de most néhány gondolat az akkumulátoros táplálásról kicsit komolyabban (ösvényesebben, tápszűrősebben).
 
Az akkumulátoros táplálás ellenére (nincs közvetlen elektromos hálózat, nincs váltóáram a "rendszerben"):
 
- jelentős különbség van az akkumulátort a készülékekkel összekötő egyenáramú vezeték és azok csatlakozóinak "sajáthangja" között
- hallható hangzáskülönbség van az egyes akkumulátorok között
- meghallható, hogy az akkumulátor a töltés közben milyen kábellel volt a töltőre kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője milyen kábellel volt az elektromos hálózatra kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor töltője töltés közben közvetlenül a hálózatra, vagy tápgenerátorra (PS Audio PPP) volt kötve
- meghallható, hogy az akkumulátor milyen állványon van
 
Lehetne folytatni a sort elég hosszasan.
Most persze vannak, akik harsány kacajra fakadnak, vannak akik esetleg elgondolkodnak, vannak, akik bőszen bólogatnak, mert tapasztaltak hasonlókat - olyan ember viszont nincs, aki valójában értené és meg tudná magyarázni ezen jelenségek mibenlétét.
 
"ha ezt a topikot egy kezdő, hifi után érdeklődő átlag user elolvasná, azt hiszem itt hagyná abba az egészet" - írta KP
 
Teljesen igaza van, pedig - úgy gondolom - a jelenségek, amelyekkel találkozunk csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Nyugodtan lehet kövezni, de egyre biztosabb vagyok, a tápellátásnak a hangminőségre (a zenehallgató emberre) gyakorolt hatásáról nagyon keveset tudnak (tudunk) globálisan, s ezen hatások megértése "megfejtése" nem a szokványos, az elektrotechnikában (kábelkészítésben) megszokott paraméterekben, fizikai jellemzőkben keresendő.
 
 
 
longkft.hu/audioblog/

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Ezek szerint ha totál akkumulátoros rendszer zenél, akkor tök mindegy, hogy hány óra van?
Sajnos, vagy nem sajnos, nem mindegy.
A zenei befogadó készségünk nem független a napszakoktól, ráadásul  egyénenként nagyon változatosak a kedvelt zenehallgatási időpontok.   Pl. nyári pirkadatkor eszembe nem jutna bármilyen zenét hallgatni, bőven megfelel a madár koncert. A lelkiállapotról nem is beszélve, ami alapvetően meghatározza a zenehallgatási kedvet, és erősen válogat a zenék között is.
Nekem van egy kerti audiofilé ösvényem, azon szoktam óvatosan baktatni nyári reggel rigó koncertet fülelve:D

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Mindenki megtapasztalhatta, hogy nappal és éjszaka egészen más az elektromos hálózat zajterhelése..
Allábbi zajtartományokat érdemes megkülönböztetni:
Nappal, esti, éjszaka, pirkadat nyáron
 
Nappal: lakóterületen kevesebb aktív zajforrás, a lakók többsége elment otthonról, de azért zaj mégis van, benne durva zajokat produkálnak. Pl az összes kommutátoros konyhai és barkács szerszám, régi fajta centrifuga, porszívó, automata mosó és mosogató gép, sőt, az állandóan kapcsolgató hűtők kompresszorai. Nappal az ipari zajok is sokkal fajsúlyosabbak, de azok általában lakókörzettől nagy kábeltávolságban terhelik zajjal a hálózatot, a nagy kábeltávolságban pedig erősen szóródik a zaj, sajnos az áramszolgáltatói óriás fojtók spórolás okán egyre kevesebb helyen fordulnak elő.
 
Este: minden lakó befejezte a konyházást, barkácsolást, TV-t, számítógépet bámul, világít kompakt fénycsövekkel, vagy még rosszabb hagyományos fénycsövekkel. Az ipari zajterhelés csökken, viszont működik a közvilágítás, ez utóbbi sem zajmentes.
 
Éjszaka: amikor már vége a TV műsornak, éjjeli bagoly egyetemisták kivételével mindenki ágyban, közeli zaj tényleg a legalacsonyabb, közvilágítás viszont ilyenkor is zajong. De éjszaka is zajos.
 
Pirkadat nyáron: én nyáron, hajnali 4-5órai tartományban találkoztam a legalacsonyabb zajszinttel, amikor már-még mindenki ágyban van, viszont a korai napfelkelte miatt közvilágítás már nincs.
 
De egyik sem zajmentes és ezért használok én aktív áramregenerátort az erősítőhöz, és hálózat független akkumulátoros táplálást a forrás/kis teljesítményű eszközökhöz. Az akkumulátor után DC szabályozó van, de kapcsoló üzemű DC/DC átalakító nincs

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hosszu »



http://www.lessloss.com/docs/FW_Install ... ctions.pdf
 
A csatolt file ábrázolja a LessLoss Firewall modulját, illetve annak kit-jét.
A reklám szerint a skinhatás elve alapján működik. 
Van valakinek ötlete,hogy mi lehet a fehér lapokon(ban) ?

A Less-Loss olyan hálózati kábeleket készít, melyek felületét mesterségesen "felérdesítik", amivel azt érik el, hogy a kábelben belül futó elektromos jelekhez képest, a kívül futó jelek több nagyságrenddel hosszabb utat kénytelenek megtenni nagyságrendekkel nagyobb ellenállás mellett.
Vagyis belül fut a 230 V 50-60 Hz az egyre magasabb frekvenciák pedig egyre inkább a kábel felületén (skinhatás). Mivel az elektromos hálózaton lévő zajok általában magasabb frekvenciákon jelentkeznek, azok a kábel felületén lévő hosszú, nagy ellenállású "úton" elhalnak, nagy mértékben csökkennek, mire a kábel készülék oldali végéhez jut a jel.
 
A Less+Loss nagy szűrő/elosztója úgy működik, hogy abban sok-sok párhuzamosan kötött, a felületükön "érdesített" kábel található, melyeken rendkívül hosszan (nagyon nagy felületen" kénytelen a bemenettől a kimenetig futni a káros jel, s az anélkül, hogy bármilyen aktív, passzív szűrést alkalmaznának magától "elhal".
 
Ebből kiindulva, valami olyan anyagot képzelj el a fehér lapokban, melyek a hosszukhoz képest extrán nagy felülettel rendelkeznek, ahol a zajok extra nagy ellenállással kellene, hogy megküzdjenek, miközben magát az elektromos áramot akadálytalanul átengedi.
longkft.hu/audioblog/

Avatar
6c33c
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1043
Csatlakozott: 2014.04.06., vas. 20:43
Értékelés: 455

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: 6c33c »


http://www.lessloss.com/docs/FW_Install ... ctions.pdf
 
A csatolt file ábrázolja a LessLoss Firewall modulját, illetve annak kit-jét.
A reklám szerint a skinhatás elve alapján működik. 
Van valakinek ötlete,hogy mi lehet a fehér lapokon(ban) ?
Thorens 320 MK3 - Jelco 750 D - Denon DL103R
Naim Uniti Atom
AN-E/Snell Type E/III hibrid

 
 

Avatar
Amatőr61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 262
Csatlakozott: 2015.06.25., csüt. 15:13
Értékelés: 101

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Amatőr61 »



Mester azt akarja kifejezni, hogy soha ne hagyd abba a hálózati kábel keresést, mert minden készülék eltérő szerkezetű, anyagú, színű, más-más dugókkal szerelt kábelt fog optimálisan szeretni.
Ne legyen megnyugvásod akkor sem, ha netán rossz hifis szokás szerint egy készüléket kicserélsz a láncban, akkor természetesen az új készülékhez adott hálózati kábelt dobd a szekrény aljába, és keress oda neki legjobbat. De ezzel nincs befejezve az optimálás, mert nagyon valószínű, ez a rendszerbolygatás azt is eredményezheti, hogy a többi készülék hálókábeleit is revideálni kell, mert tudod, a szinergia. Na ez a szép a hifi lázban, meg persze a kábelkereskedők is ezt szeretik legjobban.
A második szintet már nem is hozom fel, ugyanis tudod, másként szól a rendszer reggel, délben, este, meg éjszaka, leginkább a hálózati áram minőségének változása miatt. De ebbe már tényleg ne mennyünk bele, mert képes lennél nappali meg éjszakai kábeleket keresgélni. A hifis, aki ebbe a fázisba lépett, annak nincs vissza út, úgy hogy óvakodj a kábelvarázstól.

Ez óriási !  
Én is akartam reagálni, de ennél frappánsabban nem tudtam volna megfogalmazni.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5746
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1551
Tartózkodási hely: Bonyhád

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: -KP- »

ha ezt a topikot egy kezdő, hifi után érdeklődő átlag user elolvasná, azt hiszem itt hagyná abba az egészet 

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: earforce »


A fentiekből kiindulva még az is lehetséges, hogy azért ítélhetjük meg oly különbözően akár ugyanazt a kábelt is, mert az egyik helyen zajos, torzult jelalakkal rendelkező hálózaton próbáljuk ki, a másikon helyen pedig este, "zajszegény" környezetben.
Ezzel nagyon egyetértek, de ki merészelném bővíteni kb. az összes komponensre is 
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hosszu »


...mert képes lennél nappali meg éjszakai kábeleket keresgélni.
Ezzel nem is mondtál hülyeséget!
 
Mindenki megtapasztalhatta, hogy nappal és éjszaka egészen más az elektromos hálózat zajterhelése.
Ebből következően logikusan következik, hogy nappal nagyobb "zajelnyomású", nagyobb szűrőképességű kábeleket kellene használni - melyeknek óhatatlanul kisebb a "hasznos" áteresztőképessége, éjszaka pedig - amikor a hálózat szennyezettsége erősen visszaesik - kisebb szűrésű, nagyobb áteresztőképességű(?) kábeleket. 
 
Sőt, éjszakai zenehallgatásnál ki kellene próbálni a "rendszert" a különféle hálózatiszűrők nélkül, hisz optimális esetben akkor nincs is nagyon mit szűrniük, a tápgenerátoroknak pedig nem nagyon kell a jelalakot, frekvenciát, feszültséget helyrepofozniuk.
 
Utópisztikus a dolog, és persze senki nem fog berendezkedni nappali és éjszakai tápellátásra, de attól még teljesen logikus, mérésekkel alátámasztható felvetés a részedről.
 
A fentiekből kiindulva még az is lehetséges, hogy azért ítélhetjük meg oly különbözően akár ugyanazt a kábelt is, mert az egyik helyen zajos, torzult jelalakkal rendelkező hálózaton próbáljuk ki, a másikon helyen pedig este, "zajszegény" környezetben.
longkft.hu/audioblog/

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Tisztán műszaki szempontból: ha két vezetéket összefonunk akkor a köztük kialakuló kapacitás növekszik hisz a két vezeték egyre nagyobb felülete kerül közelebb egymáshoz. Ezzel egy időben a soros induktivitásuk csökken feltéve ha a két vezetéken ellenkező irányú és azonos nagyságú áram folyik (ez a helyzet pl. a 230V-os hálózati kábeleknél vagy a hangsugárzó kábeleknél is).
Ez így van. A szorosan egymás melletti vezető ellenkező irányú mágneses tere meg kompenzálja, praktikusan megszünteti a skinhatást is, amit itt képtelen felfogni több villamos mérnöki diplomával is rendelkező (ön)szakértő.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: lamalas »


fonjál és sodorjál össze azonos négy vezetéket, és magad is látni fogod, melyiknél sűrűbb a vezetékek váltakozása. A fonás jelentősége a kapacitás csökkentése, miközben azért mégis van váltakozás, de a hálózati kábelnél ez a kapacitás éppen hogy haszonra van. Nem véletlenül pakolgatunk a fázis és nulla közé X kondikat, ezek parallel zajsöntölők.  
Tisztán műszaki szempontból: ha két vezetéket összefonunk akkor a köztük kialakuló kapacitás növekszik hisz a két vezeték egyre nagyobb felülete kerül közelebb egymáshoz. Ezzel egy időben a soros induktivitásuk csökken feltéve ha a két vezetéken ellenkező irányú és azonos nagyságú áram folyik (ez a helyzet pl. a 230V-os hálózati kábeleknél vagy a hangsugárzó kábeleknél is).

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


István! Kár ezzel gúnyolódni, ezt nem én állítom, ez a tapasztalat...
Tapasztalatoddal megegyezően vallom a hálókábelek sokrétűségét. 
Már az sem jó, ha itt segítek neked az üzletmenetben, pedig még %-ot sem kapok? Pár centis drót formájában sem?

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: cables »

István! Kár ezzel gúnyolódni, ezt nem én állítom, ez a tapasztalat...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Természetesen, ha fonásról van szó, akkor én 4 drót - lásd: Lessloss tápkábelek.
A kérdés továbbra is az, hogy a mi hobbink szempontjából melyik a jobb megoldás ?

 

 
Tápkábeleknél olyan nincs, hogy általános legjobb megoldás. Minden készülék, minden rendszer, sőt minden hálózati fesz környezet más vezeték elrendezésre adja a legjobb hangot. Próbálgatni, kísérletezni kell!

Mester azt akarja kifejezni, hogy soha ne hagyd abba a hálózati kábel keresést, mert minden készülék eltérő szerkezetű, anyagú, színű, más-más dugókkal szerelt kábelt fog optimálisan szeretni.
Ne legyen megnyugvásod akkor sem, ha netán rossz hifis szokás szerint egy készüléket kicserélsz a láncban, akkor természetesen az új készülékhez adott hálózati kábelt dobd a szekrény aljába, és keress oda neki legjobbat. De ezzel nincs befejezve az optimálás, mert nagyon valószínű, ez a rendszerbolygatás azt is eredményezheti, hogy a többi készülék hálókábeleit is revideálni kell, mert tudod, a szinergia. Na ez a szép a hifi lázban, meg persze a kábelkereskedők is ezt szeretik legjobban.
A második szintet már nem is hozom fel, ugyanis tudod, másként szól a rendszer reggel, délben, este, meg éjszaka, leginkább a hálózati áram minőségének változása miatt. De ebbe már tényleg ne mennyünk bele, mert képes lennél nappali meg éjszakai kábeleket keresgélni. A hifis, aki ebbe a fázisba lépett, annak nincs vissza út, úgy hogy óvakodj a kábelvarázstól.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: cables »



Természetesen, ha fonásról van szó, akkor én 4 drót - lásd: Lessloss tápkábelek.
A kérdés továbbra is az, hogy a mi hobbink szempontjából melyik a jobb megoldás ?

Tápkábeleknél olyan nincs, hogy általános legjobb megoldás. Minden készülék, minden rendszer, sőt minden hálózati fesz környezet más vezeték elrendezésre adja a legjobb hangot. Próbálgatni, kísérletezni kell!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Hálózati, sodort vezetékek végeit, csupaszon, ónozva vagy érvéghüvelyesen csavarozzam csatlakozóba, elsősorban a hangra gyakorolt hatása érdekel, van valakinek ilyen irányú tapasztalata?
ez a kérdés az utóbbi tíz évben legalább 100-szor elhangzott itt is. Ha van krimpelőd, hozzá sima, vagy aranyozott hüvelyed, kipróbálod. Ha tudsz szépen ónnal futtatni, ahol a lényeg, minél kevesebb ón zárja össze a szálakat, akkor azt is, a csupasz befogáshoz már csak egy bicska, vagy blankoló elég. Speciel én az ónnal futtatást preferálom, a natúr befogásnál a légmentes zárás kizárt, előbb-utóbb enyhén oxidálódik a rézvezető felülete. Erre szokták itt javasolni, évente vágd vissza 2cm-t és ismét oxidmentessé válik a érintkezés. De, szerintem nem fogod a 230V-os kábelt újra szerelni évente. Hangban ezt alig, vagy egyáltalán nem fogod érzékelni, legalább is 230V-os kábelnél nem. A szilárd és hosszútávon stabil érintkezés a legfontosabb tényező.

Avatar
nadotex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2007.12.02., vas. 23:09
Értékelés: 0

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nadotex »

Hálózati, sodort vezetékek végeit, csupaszon, ónozva vagy érvéghüvelyesen csavarozzam csatlakozóba, elsősorban a hangra gyakorolt hatása érdekel, van valakinek ilyen irányú tapasztalata?
LencoL85/ShureM95ED-Quad44-DynacoST70-GoodmansAxiom/Trebax

Avatar
tannoy j303
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 518
Csatlakozott: 2007.01.30., kedd 15:22
Értékelés: 109

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: tannoy j303 »


Üdv Mindenkinek!
 
Sodrott lapp cy100-ból érdemes lehet ösvényt húzni ,vagy jobb az olcsó sima tömör réz ,esetleg a picit drágább halogénmentes szigetelésű tömör réz? Ha valakinek van tapasztalata ez ügyben,írhatna egy két sort. Köszi

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”