Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Polimer78
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2015.02.26., csüt. 19:05
Értékelés: 13

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Polimer78 »



Fapaci engedelmével .Nálam pincében van a mozi kőzetgyapotott kontra gipszkarton felépítmény .
Nagyon sokat javít . Persze még ezt is finomítására szorul.

 
A gipszkartonnal burkolt kőzetgyapot nem vesz el a gyapot elnyelő képességéből?

Avatar
G-Gabi
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1320
Csatlakozott: 2014.08.09., szomb. 11:12
Értékelés: 835

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: G-Gabi »


Fapaci engedelmével .Nálam pincében van a mozi kőzetgyapotott kontra gipszkarton felépítmény .
Nagyon sokat javít . Persze még ezt is finomítására szorul.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Még egy dolog eszembe jutott. 
Mivel a festő még nem kezdett dolgozni, esetleg a szoba oldalfalait végig kellene burkolni 9,5mm-es gipszkartonnal + 4-5 cm vastag kőzet gyapottal. Az biztosan jobban nyelné el a hangokat, mint a beton.
Vagy utólagos akusztikai panelekkel jobb eredményt lehet elérni? Esetleg talán gazdaságosabban?

Utólag biztosan nehezebb és drágább rendezni az akusztikát, ráadásul vizuálisan nem is lehet észrevétlenül megoldani. Szerencsés eset, ha már az építés során erre is van lehetőség.

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


Még egy dolog eszembe jutott. 
Mivel a festő még nem kezdett dolgozni, esetleg a szoba oldalfalait végig kellene burkolni 9,5mm-es gipszkartonnal + 4-5 cm vastag kőzet gyapottal. Az biztosan jobban nyelné el a hangokat, mint a beton.
Vagy utólagos akusztikai panelekkel jobb eredményt lehet elérni? Esetleg talán gazdaságosabban?

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


A pinceszobák általában erősen zengő terek, mivel a határoló felületeket adó falakon az egész ház súlya nyugszik, emiatt nagyon merevek, szinte mindent visszavernek. Valószínű, hogy a szobádban bőségesen kell majd csillapítani, így a jó elnyelési képességgel bíró szőnyegpadló is jó irány.Számít a vastagság, de leginkább a sűrűség a fontos. Tehát jobb egy vékony, de nehéz, sűrű szőnyeg, mint egy vastag, de nagyon ritkás verzió. Ha tudsz szerezni vastag és sűrű, hosszú szálú szőnyeget, az lenne az igazi.
Köszi a gyors választ!
 
Igen, nagy a visszhang, lesz mit csinálni.
A szőnyeg boltban meg majd figyelek.

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia fapaci!
 
Egy 6,5x5,5x2,4m -es beton pincehelyiségben alakítok ki filmnézős és zenehallgatós szobát.
A szoba hamarosan kifestve, és a padlóra is szőnyeg kerül.
Az lenne a kérdésem, hogy akusztikailag van-e jelentősége annak, hogy 15mm vagy 25mm vastag padlószőnyeget teszek?
Mindenképpen szeretném veletek rendbe tenni a későbbiekben a helyiség hangzását, mivel a szoba gyakorlatilag üres, és úgy is szól. 

A pinceszobák általában erősen zengő terek, mivel a határoló felületeket adó falakon az egész ház súlya nyugszik, emiatt nagyon merevek, szinte mindent visszavernek. Valószínű, hogy a szobádban bőségesen kell majd csillapítani, így a jó elnyelési képességgel bíró szőnyegpadló is jó irány.Számít a vastagság, de leginkább a sűrűség a fontos. Tehát jobb egy vékony, de nehéz, sűrű szőnyeg, mint egy vastag, de nagyon ritkás verzió. Ha tudsz szerezni vastag és sűrű, hosszú szálú szőnyeget, az lenne az igazi.

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


Szia fapaci!
 
Egy 6,5x5,5x2,4m -es beton pincehelyiségben alakítok ki filmnézős és zenehallgatós szobát.
A szoba hamarosan kifestve, és a padlóra is szőnyeg kerül.
Az lenne a kérdésem, hogy akusztikailag van-e jelentősége annak, hogy 15mm vagy 25mm vastag padlószőnyeget teszek?
Mindenképpen szeretném veletek rendbe tenni a későbbiekben a helyiség hangzását, mivel a szoba gyakorlatilag üres, és úgy is szól. 

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: irishcream »


Boldog születésnapot!


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Márciusi akusztikai mérésekre keresünk érdeklődőket Baranya és Tolna megyékből.

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2874
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »


Boldog Születésnapot
 




Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia fapaci !
 
Ezek a szivacsok mennyire jók csillapitásra ?
Magas és középhangok csillapitására.
http://www.hangcsapda.hu/www-manumarket ... -ontapados


Hello! Kivételesen olyan csillapítási értéket adtak meg hozzá, amit el is hiszek, de azon is jól látszik, hogy ezek a szivacsok inkább csak a felső tartományban hatékonyak. Ha ott akarod használni, akkor jó lehet, bár a legtöbb szobában inkább a mélyebb hangok szoktak sokáig zengedezni.

Avatar
kimi-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 999
Csatlakozott: 2010.09.04., szomb. 23:25
Értékelés: 808

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: kimi- »


Szia fapaci !
 
Ezek a szivacsok mennyire jók csillapitásra ?
Magas és középhangok csillapitására.
http://www.hangcsapda.hu/www-manumarket ... -ontapados

 

Avatar
Ludas Matyi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.14., csüt. 18:21
Értékelés: 3

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Ludas Matyi »


Most, hogy megtapasztaltad, gagyi elemekkel milyen mértékű változásokat lehet előidézni az akusztikában, biztatnálak a folytatásra. Egy kicsit komolyabb hozzáállással, akusztikai méréssel, konzultációval, tervezéssel, minőségi kivitelezéssel jóval nagyobb javulásra is számíthatsz. Ezzel nem a pénzt akarom kikönyörögni a zsebedből, de általános tanácsokon túl nem lehet hasznos javaslatokat tenni egy ismeretlen szobával kapcsolatban. A hangsugárzókhoz közeli felületek akusztikai hatása mindig kulcskérdés, tehát jó úton indultál el.
 
Sajnos jelenleg nem tudok több tízezer forintot erre rászánni. Egy ilyen kőzetgyapottáblás panel kb. 2-3000 Ft-ból kijönne. Bár tetszenek Krisztián panelei, 80.000 Ft alatt nem úsznám meg egy 25 nm-es szobában, méréssel együtt. Ezért kértem némi támpontot, hogy milyen vastag gyapotot vegyek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Igazából kaptam az egyik ismerősömtől néhány négyzetméter, 4 cm vastagságú akusztikai szivacsot,amiből elhelyeztem 1-1 négyzetmétert a hangfalak mögötti falon, valamint 2-2 négyzetméternyit az oldalfalakon. Néhány napomba telt, hogy több variációt is kipróbáljak a szivacsok elhelyezésével, így arra jutottam,hogy a faltól kb. 45 cm-rel elhúzott hangfalak mögé helyezett szivacsok sokkal lágyabbá, kerekebbé tették a basszus tartományt, az akusztikus gitár és énekhangok úgy szólnak, mintha előttem zajlana a produkció. A hangfalak tűlábakon állnak (Acoustic Research S 50). Azt szeretném,ha nem szivacsok lennének a falon (jelenleg csak szükségmegoldás,a semminél jelenleg több...), hanem inkább készítenék akusztikai elemeket kőzetgyapotból a javaslataid alapján. Jelenleg a szivacsok csak fel vannak szögelve a falra, 4 cm vastagok, hegyes, piramis formájú az egyik oldaluk. Az elhelyezésük alapján így a legjobb a hangzás, viszont nem tudom hogy mit művelne a hanggal a kőzetgyapot anyag különféle vastagságban és tömeggel, ebben kérném a segítségedet. Ha elveszem a hangfal mögül a szivacsokat, akkor csapnivaló a hang, szárazon szól az egész. Ha visszahelyezem,mintha kicserélték volna az egészet.
Most, hogy megtapasztaltad, gagyi elemekkel milyen mértékű változásokat lehet előidézni az akusztikában, biztatnálak a folytatásra. Egy kicsit komolyabb hozzáállással, akusztikai méréssel, konzultációval, tervezéssel, minőségi kivitelezéssel jóval nagyobb javulásra is számíthatsz. Ezzel nem a pénzt akarom kikönyörögni a zsebedből, de általános tanácsokon túl nem lehet hasznos javaslatokat tenni egy ismeretlen szobával kapcsolatban. A hangsugárzókhoz közeli felületek akusztikai hatása mindig kulcskérdés, tehát jó úton indultál el.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »


Igazából kaptam az egyik ismerősömtől néhány négyzetméter, 4 cm vastagságú akusztikai szivacsot,amiből elhelyeztem 1-1 négyzetmétert a hangfalak mögötti falon, valamint 2-2 négyzetméternyit az oldalfalakon. Néhány napomba telt, hogy több variációt is kipróbáljak a szivacsok elhelyezésével, így arra jutottam,hogy a faltól kb. 45 cm-rel elhúzott hangfalak mögé helyezett szivacsok sokkal lágyabbá, kerekebbé tették a basszus tartományt, az akusztikus gitár és énekhangok úgy szólnak, mintha előttem zajlana a produkció. A hangfalak tűlábakon állnak (Acoustic Research S 50). Azt szeretném,ha nem szivacsok lennének a falon (jelenleg csak szükségmegoldás,a semminél jelenleg több...), hanem inkább készítenék akusztikai elemeket kőzetgyapotból a javaslataid alapján. Jelenleg a szivacsok csak fel vannak szögelve a falra, 4 cm vastagok, hegyes, piramis formájú az egyik oldaluk. Az elhelyezésük alapján így a legjobb a hangzás, viszont nem tudom hogy mit művelne a hanggal a kőzetgyapot anyag különféle vastagságban és tömeggel, ebben kérném a segítségedet. Ha elveszem a hangfal mögül a szivacsokat, akkor csapnivaló a hang, szárazon szól az egész. Ha visszahelyezem,mintha kicserélték volna az egészet.
 
Azok a szivacsok nem nyúltak a mélytartományhoz, hanem a sok össze-vissza verődő magasat csökkentették. Amit jobb mély-tartományként észlelsz, hiszen relatív az érzékelésünk.
Ha igaz, amit állítasz, hogy most a legjobb a hangzás (miért vonnánk kétségbe)  akkor azokat a szivacsokat ízlésesen be lehet csomagolni (merev keretbe, eléjük valami dizájnos vékony szövetet feszíteni.)
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Ludas Matyi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.14., csüt. 18:21
Értékelés: 3

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Ludas Matyi »


Szia! A válaszhoz tudnom kellene, mit akarsz elérni, illetve milyen akusztikai problémát próbálsz elhárítani. Ha maradunk ugyanazon anyagsűrűségnél, akkor a vastagabb elem nyilván nagyobb tömeget is jelent, amit hatékonyabb csillapítással jár, de néha a kevesebb a több.
Igazából kaptam az egyik ismerősömtől néhány négyzetméter, 4 cm vastagságú akusztikai szivacsot,amiből elhelyeztem 1-1 négyzetmétert a hangfalak mögötti falon, valamint 2-2 négyzetméternyit az oldalfalakon. Néhány napomba telt, hogy több variációt is kipróbáljak a szivacsok elhelyezésével, így arra jutottam,hogy a faltól kb. 45 cm-rel elhúzott hangfalak mögé helyezett szivacsok sokkal lágyabbá, kerekebbé tették a basszus tartományt, az akusztikus gitár és énekhangok úgy szólnak, mintha előttem zajlana a produkció. A hangfalak tűlábakon állnak (Acoustic Research S 50). Azt szeretném,ha nem szivacsok lennének a falon (jelenleg csak szükségmegoldás,a semminél jelenleg több...), hanem inkább készítenék akusztikai elemeket kőzetgyapotból a javaslataid alapján. Jelenleg a szivacsok csak fel vannak szögelve a falra, 4 cm vastagok, hegyes, piramis formájú az egyik oldaluk. Az elhelyezésük alapján így a legjobb a hangzás, viszont nem tudom hogy mit művelne a hanggal a kőzetgyapot anyag különféle vastagságban és tömeggel, ebben kérném a segítségedet. Ha elveszem a hangfal mögül a szivacsokat, akkor csapnivaló a hang, szárazon szól az egész. Ha visszahelyezem,mintha kicserélték volna az egészet.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Kérdésem lenne feléd, hogy véleményed szerint egy adott testsűrűségű táblából milyen vastagságút kellene használni és a tábla mögött mennyi légrést kellene hagyni?
1000x600 mm-es táblákkal számolva. Előre is köszi a választ!

Szia! A válaszhoz tudnom kellene, mit akarsz elérni, illetve milyen akusztikai problémát próbálsz elhárítani. Ha maradunk ugyanazon anyagsűrűségnél, akkor a vastagabb elem nyilván nagyobb tömeget is jelent, amit hatékonyabb csillapítással jár, de néha a kevesebb a több.

Avatar
Ludas Matyi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.14., csüt. 18:21
Értékelés: 3

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Ludas Matyi »


Szia Fapaci!
 
A véleményedet szeretném kérni akusztikai panel készítése kapcsán. Több helyen olvastam az írásaidban, hogy a nagyobb testsűrűségű (kb. 80 kg/m3) kőzetgyapot beépítését javaslod leginkább a panelekbe. A következő termékeket néztem ki a panel készítéséhez, 1000x600 mm-es méretben:
 
Knauf Nobasil M 70 70 kg/m3
 
Rockwool Airrock HD 70 kg/m3
 
Rockwool Airrock XD 90 kg/m3
 
A Knauf Nobasil gyapottáblákat többféle vastagságban, 50-60-80-100-120 mm , a Rockwoolt pedig 50 és 100 mm vastagságban találtam meg.
 
Kérdésem lenne feléd, hogy véleményed szerint egy adott testsűrűségű táblából milyen vastagságút kellene használni és a tábla mögött mennyi légrést kellene hagyni?
1000x600 mm-es táblákkal számolva. Előre is köszi a választ!
 
 
 

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2874
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »


A karácsonyi akciónk Fapacival, ahogy látom meghozta sok fórumtárs kedvét a szoba akusztika rendbe rakására ,így meghosszabítom az akciót visszavonásig ,aki továbbra is minimum 6db Bass trapet rendel tőlem, annak a mérés továbbra is ajándék!
 
Jó zenét mindenkinek!
 
Üdv;Krisztián
 
Remélem nem baj Laci ,hogy ide is beraktam!?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Köszönöm, élnék is a mérési lehetőséggel, amikor neked megfelel. Egyelőre várok, szerintem most elég jó a szoba, én sem szeretném túlcsillapítani, csak a mennyezet izgat, de lehet , feleslegesen.
Egyeztessünk időpontot és helyszínt privátban!

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 303
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: hollohazi »



Szia! A csillapító anyagoknál egyaránt számít a tömeg, a sűrűség és a felület, belső szerkezet kialakítása. Ezek függvényében változik a csillapítás mértéke és az aktív frekvenciatartomány.
 
A szobád jellemzői nem szerencsések, de a felsorolt beavatkozásokkal jó irányba indultál el. Nem kell feltétlenül minden felületet burkolni, mert a túlcsillapított szoba sem hálás környezet. Egy mérés gyorsan elárulja, mit kellene még tenni.

Köszönöm, élnék is a mérési lehetőséggel, amikor neked megfelel. Egyelőre várok, szerintem most elég jó a szoba, én sem szeretném túlcsillapítani, csak a mennyezet izgat, de lehet , feleslegesen.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Üdv fapaci!
A hifi szobában alkalmazandó csillapító anyagféleségekről lenne néhány kérdésem, mielőtt megvásárolnám őket. Pontosabban a Halltex panelekről. Én azt tapasztaltam, hogy az anyagféleségek különbözősége  is fontos, az eltérő akusztikai viselkedésük miatt, nem csak a mennyiségük .Nekem elég kacifántos a szobám, alagsor, kőpadló, meszelt falak, vasbeton alacsony mennyezet,4x4 m, az egyik oldalfal egy nagyméretű faajtó/2x3 m/ ráadásul. A meghallgató pozíció falszakaszban még 2db félköríves, üvegezett faajtó is van. A monitorok 8 literesek, a sarkokhoz közel,/0.8 m/, befelé forgatva, egy tömör vastag fal előtt elhelyezve.Nekem a kőpadlóra a bambuszszőnyeg vált be legjobban, előtte próbáltam hagyományos mintás vastagszőnyeget, rongyszőnyeget, gyapjúszőnyeget. Számomra fontos az informatív hang, a rendszerem is ilyen. A hangdobozok mögötti területet 4 négyzetméteren kőzetgyapot táblákkal csillapítottam, valamint volt kéznél 4 db bambuszroló, azt is kipróbáltam a hangdobozok környezetében. Mit  mondjak, nagyon tetszik a hangjuk. Az egyik oldalfalra egy nagyméretű könyvespolc került, a másik oldalra a nagy fa nyílászáróra, kőzetgyapot táblák /6nm/.Az  eddigi olvasottak alapján a mennyezetre is kéne raknom csillapító anyagot. A Halltex jó erre?és vajon hány négyzetméter?Döntve, vagy az 2.3 m-es belmagasságnál nem számít? A meghallgató pozíció mögötti falszakaszon 2 tábla kőzetgyapot van, azt is be tudnám borítani Halltex-szel, nem nagy felület.
A hangdobozok mögött is van még burkolatlan felület, oda is azt tennék a kőzetgyapot mellett. Ha készen vagyok, természetesen meg szeretném méretni is a szobát, hogy hol szükséges még korrekció.
Korábbról is az a tapasztalatom, hogy óriási jelentősége van az optimális szobaakusztikának, talán a legerősebb láncszem, ugyanakkor a legkevesebb pénzért megvalósítható komponens.
Köszönöm.

Szia! A csillapító anyagoknál egyaránt számít a tömeg, a sűrűség és a felület, belső szerkezet kialakítása. Ezek függvényében változik a csillapítás mértéke és az aktív frekvenciatartomány.
 
A szobád jellemzői nem szerencsések, de a felsorolt beavatkozásokkal jó irányba indultál el. Nem kell feltétlenül minden felületet burkolni, mert a túlcsillapított szoba sem hálás környezet. Egy mérés gyorsan elárulja, mit kellene még tenni.

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 303
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: hollohazi »


Üdv fapaci!
A hifi szobában alkalmazandó csillapító anyagféleségekről lenne néhány kérdésem, mielőtt megvásárolnám őket. Pontosabban a Halltex panelekről. Én azt tapasztaltam, hogy az anyagféleségek különbözősége  is fontos, az eltérő akusztikai viselkedésük miatt, nem csak a mennyiségük .Nekem elég kacifántos a szobám, alagsor, kőpadló, meszelt falak, vasbeton alacsony mennyezet,4x4 m, az egyik oldalfal egy nagyméretű faajtó/2x3 m/ ráadásul. A meghallgató pozíció falszakaszban még 2db félköríves, üvegezett faajtó is van. A monitorok 8 literesek, a sarkokhoz közel,/0.8 m/, befelé forgatva, egy tömör vastag fal előtt elhelyezve.Nekem a kőpadlóra a bambuszszőnyeg vált be legjobban, előtte próbáltam hagyományos mintás vastagszőnyeget, rongyszőnyeget, gyapjúszőnyeget. Számomra fontos az informatív hang, a rendszerem is ilyen. A hangdobozok mögötti területet 4 négyzetméteren kőzetgyapot táblákkal csillapítottam, valamint volt kéznél 4 db bambuszroló, azt is kipróbáltam a hangdobozok környezetében. Mit  mondjak, nagyon tetszik a hangjuk. Az egyik oldalfalra egy nagyméretű könyvespolc került, a másik oldalra a nagy fa nyílászáróra, kőzetgyapot táblák /6nm/.Az  eddigi olvasottak alapján a mennyezetre is kéne raknom csillapító anyagot. A Halltex jó erre?és vajon hány négyzetméter?Döntve, vagy az 2.3 m-es belmagasságnál nem számít? A meghallgató pozíció mögötti falszakaszon 2 tábla kőzetgyapot van, azt is be tudnám borítani Halltex-szel, nem nagy felület.
A hangdobozok mögött is van még burkolatlan felület, oda is azt tennék a kőzetgyapot mellett. Ha készen vagyok, természetesen meg szeretném méretni is a szobát, hogy hol szükséges még korrekció.
Korábbról is az a tapasztalatom, hogy óriási jelentősége van az optimális szobaakusztikának, talán a legerősebb láncszem, ugyanakkor a legkevesebb pénzért megvalósítható komponens.
Köszönöm.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
rx8
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 382
Csatlakozott: 2012.04.14., szomb. 16:49
Értékelés: 146
Tartózkodási hely: Maglód
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: rx8 »


Nagyon tanulságos a cikked a hangsugárzók elhelyezéséről.Ebből számomra az derül ki, hogy ha nem tesszük rendbe a szoba akusztikáját, akkor gyakorlatilag nem magunknak veszünk hifi rendszert hanem a szobának .Nálam annó az Apukán nappalijában 5 cm-es(!) hangsugárzó mozgatás meghozta vagy elvette az egyébként kiváló mélyekkel rendelkező Epicure Microtower 2 basszusát.
A diagramok különösen tanulságosak.
 
Köszönöm a cikket fapaci!
 
Üdv
rx8
Forrás: Shigaclone+DIY WM8741DAC,Dual 1229, Goldring 1042, Empire 4000D/III, kínai phono, Tuner:Sanyo Plus T35+Dynaco,Előfok:DIY,Végfok:Appluase 300B, Hangsugárzó:DIY külső váltós,Kábelek Valhalla és egyebek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ezt megvalósítandó - a hangsugárzó elejét (tehát a hangszórókét) vagy a hátfal távolságát kell venni?
A hangszóró akusztikai síkja számít. Bassreflex dobozoknál kicsit bonyolultabb a helyzet, mivel ott a cső szája is hangforrásnak tekinthető.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”