Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Vannak olyan elhelyezési technikák, amivel adott esetben sokat lehet javítani a mélyfrekvenciás anomáliákon, de ezt kizárólag helyszíni mérésekkel lehet alkalmazni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Tóni írta:
2019.06.08., szomb. 16:37
Az előző lakásban 3,6x5,4x2.75 méteres szobában 55Hz körül volt a szoba rezonanciája és 110Hz-nél is volt egy szép kiemelés, a mostani szoba 4.2x4.9x2.75 méter, itt 35Hz a rezonancia-frekvencia,
viszont 70Hz-nél nem kiemelés van hanem egy csúnya beszakadás. A 35Hz-ről tudom, hogy szivaccsal nem lehet kezelni, de talán nem is olyan fontos. Legalábbis annyira biztos nem, mint amennyibe kerülne :D .
Viszont a régi szobában, legnagyobb meglepetésemre, 8cm vastag 1x1méteres akusztikai szivacstáblákkal a két hangfal mellett, egész dögös lett a basszus ( főleg hard és progresszív rock-ot hallgatok ). A mostani szobában viszont ugyanez nem működik.
Az előző szobád alapmódusai 48, 32 és 63 Hz, az újban (kissé szerencsésebb esetként) 41, 35 és 63 Hz frekvenciákra esnek, de természetesen ezek felharmonikusai is létrejönnek, sőt egyéb állóhullámok is, csak azok már nem a falakra merőlegesen és kevésbé erősen születnek meg.

Hogy a felületek között létrejövő állóhullámnak milyen stádiumával találkozol, az attól függ, hol vagy a szobában és hol van a hangforrás. Nincs olyan, hogy egy szoba egy bizonyos frekvencián létrejövő módusa a szoba minden pontján kiemelést, más frekvencián meg elnyelést okoz. Ezek a tendenciák lokálisak.

A 35 Hz-re eső akusztikai probléma valóban kevésbé zavaró zenehallgatás közben, mint egy 70 Hz-es. Ezért is könnyebb jó eredményt elérni a nagyobb szobákban, mert ott a módusok alacsonyabb, a hallható spektrum alsó szélén lévő, zeneileg kevésbé gerjesztett frekvenciákra esnek, illetve sok hangsugárzó nem is merészkedik ennyire mélyre.

35 Hz-es hullámot szivaccsal csillapítani... komoly anyagtömeget igényel, lakószobában lehetetlen kategóriának mondható. 8 cm vastagság és nem túl kicsi anyagsűrűség esetén a felsőbasszus sáv már érezhetően csillapítható, tisztítható, vélhetően ennek hatását hallottad a régi szobában.

Avatar
Tóni
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2009.02.10., kedd 14:30
Értékelés: 58

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Tóni »

Fülelek/Fapaci!

Köszönöm a gyors válaszokat. Igazából tudom, hogy méréssel és az az alapján tervezett csillapítással lehetne a legkorrektebben kezelni az anomáliákat.
Az előző lakásban 3,6x5,4x2.75 méteres szobában 55Hz körül volt a szoba rezonanciája és 110Hz-nél is volt egy szép kiemelés, a mostani szoba 4.2x4.9x2.75 méter, itt 35Hz a rezonancia-frekvencia,
viszont 70Hz-nél nem kiemelés van hanem egy csúnya beszakadás. A 35Hz-ről tudom, hogy szivaccsal nem lehet kezelni, de talán nem is olyan fontos. Legalábbis annyira biztos nem, mint amennyibe kerülne :D .
Viszont a régi szobában, legnagyobb meglepetésemre, 8cm vastag 1x1méteres akusztikai szivacstáblákkal a két hangfal mellett, egész dögös lett a basszus ( főleg hard és progresszív rock-ot hallgatok ). A mostani szobában viszont ugyanez nem működik.
Úgy gondoltam, hogy nem is a 100Hz alatti szubbasszus tartományt céloznám meg, hanem inkább a felette lévő oktávot.

Azt hiszem előbb-utóbb kénytelen leszek belátni, hogy így csak vaktában lövöldözök és célravezetőbb lenne megtakarítani az így elpocsékolt pénzt és időt egy szakértői méréssel és tanácsadással.
Long Live Rock 'n' Roll !

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Tóni írta:
2019.06.06., csüt. 11:12
Nálam a hangfalak mögötti falon és az oldalfalon is könyvespolc van, ami 1-1 méterig ér a saroktól. A mélyhangok elnyelésének javítására két lehetőségen gondolkodom...
Ha vannak könyvespolcaid a sarkokban (és feltételezem könyvek is vannak rajtuk), akkor már vannak meglehetősen hatékony akusztikai eszközeid, amikhez képest szivacsokkal biztosan nem fogsz előrelépést elérni. Stúdiókban sem jellemző a szivacsok használata (bár manapság már minden szobát stúdiónak hívnak, amiben van legalább egy XLR csatlakozó :D ). Fülelekkel egyetértve én is azt mondom, mérni kell, mert míg nem tudjuk mi a feladat, nehéz hozzá megfelelő eszközt választani.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Egyik sem jó megoldás.
A legfontosabb lépés megtalálni a hangsugárzók megfelelő elhelyezését és a hallgatási helyet. Ezt pontosan csak helyszíni méréssel lehet megállapítani, sokkal kevésbé pontosan szoftverekkel is lehet szimulálni, abban nem lesz benne a hangsugárzó mélyfrekvenciás tulajdonságai. Ha a mérés kb. +/-5dB-nél nagyobb egyenetlenséget mutat a 120Hz alatti tartományban, akkor jöhet valamilyen akusztikai megoldás...
A szivacs alapanyagú elnyelőkkel meg az a probléma, hogy külsőleg ugyanúgy néz ki a nagy sűrűségű meg a kis sűrűségű szivacs is, az elnyelési tulajdonságaik meg nagyon különböznek, a kis sűrűségű szivacs fajlagos elnyelése sokkal rosszabb.

Avatar
Tóni
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2009.02.10., kedd 14:30
Értékelés: 58

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Tóni »

Sziasztok!

Nálam a hangfalak mögötti falon és az oldalfalon is könyvespolc van, ami 1-1 méterig ér a saroktól.
A mélyhangok elnyelésének javítására két lehetőségen gondolkodom.

1. A hangstúdiókhoz hasonlóan sarok elnyelő szivacsokat (30*30*60cm) rakni a hangfalak mögötti sarkokba, tehát közvetlenül a könyvespolc sarkába.
2. A külföldi fórumokon otthoni Hi-Fi "szobákról" készült képeken látott basszuscsapda hengerekhez hasonlóan szivacskockákat (30*30*30) rakni egy kicsit beljebb, mondjuk ezt csak kb 20cm.re tudom beljebb rakni.

Mindkét esetben többet raknék egymásra.

Szerintetek melyik hozhat jobb/egyenletesebb elnyelést?
Rakjak a hallgatási pont mögötti sarkokba is?
Az jelenleg csupasz fal, csak egy ágy van a falhoz tolva, ami nem ér el a sarokig.

Előre is köszönöm a választ.
Tóni
Long Live Rock 'n' Roll !

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2019.04.29., hétf. 17:36
denesdr írta:
2019.04.29., hétf. 13:44
Azt lehet tudni, hogy miért jobb moziszobához az alacsonyabb utózengési idő?
A filmek hangja több térinformációt tartalmaz, mint a szokványos zenei felvételek, ezért kevésbé van szükség a lehallgató szoba akusztikai zengésére. A kettőnél több hangsáv is azt indokolja, hogy szárazabb akusztikában szólaltassuk meg a rendszert. No és a moziszobákban jellemzően kevesebb időt töltenek a felhasználók, mint egy nappaliban (ami a túlnyomó többség számára a zenehallgatás színtere), így kevésbé probléma a mozik alacsony utózengési ideje által okozott diszkomfort érzés.
Inkább zeneszobának nevezném ezek alapján a helyiséget, bár a mozizás is megy, de az is csak sztereóban (nekem elég).
Azt hiszem holnap mérek egy újat és kimentem a többi adatot is belőle. Ide vajon feltölthetem az eredményeket elemzés céljából? Megköszönném ha valaki kicsit segítene értelmezni! leborulok.gif

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2019.04.29., hétf. 13:46
A torzítást (harmónikus?) is a hallgatási pozícióban mérve?
Általában a hallgatási pozícióban mérünk, de egyes akusztikai problémák felfedéséhez szükség van a szoba több pontján elkövetett mérésre is.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2019.04.29., hétf. 13:44
Azt lehet tudni, hogy miért jobb moziszobához az alacsonyabb utózengési idő?
A filmek hangja több térinformációt tartalmaz, mint a szokványos zenei felvételek, ezért kevésbé van szükség a lehallgató szoba akusztikai zengésére. A kettőnél több hangsáv is azt indokolja, hogy szárazabb akusztikában szólaltassuk meg a rendszert. No és a moziszobákban jellemzően kevesebb időt töltenek a felhasználók, mint egy nappaliban (ami a túlnyomó többség számára a zenehallgatás színtere), így kevésbé probléma a mozik alacsony utózengési ideje által okozott diszkomfort érzés.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2019.04.29., hétf. 17:40-kor.

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2019.04.29., hétf. 09:08
denesdr írta:
2019.04.09., kedd 18:56
Ez az RT60 eredmény mond valakinek valamit?
Mond, de önmagában nem igazán beszédes. Célszerű mellé tenni torzítás, hangnyomás görbéket, lecsengési ábrákat... ezekből már sok minden kiolvasható, de a számodra hasznos javaslatokhoz a szobádat is látni kell. Nem, nem fotón. :rolleyes:
Köszönöm! A torzítást (harmónikus?) is a hallgatási pozícióban mérve?

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

nadtom írta:
2019.04.28., vas. 23:19
denesdr írta:
2019.04.09., kedd 18:56
Sziasztok!
Ez az RT60 eredmény mond valakinek valamit? Kiváncsiságból mértem, idáig nem nagyon foglalkoztam evvel a témával. A mikrofon egy CSL által kalibrált UMIK-1, hallgatási pozícióban mérve.
Nemtudom egyáltalán jó topikba posztoltam-e.
RT60_1.png
Az utózengés rendben van a szobádban. Moziszobában 0,2s zeneszobában 0,3s a cél kb.
Köszönöm a választ! Azt lehet tudni, hogy miért jobb moziszobához az alacsonyabb utózengési idő?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2019.04.09., kedd 18:56
Ez az RT60 eredmény mond valakinek valamit?
Mond, de önmagában nem igazán beszédes. Célszerű mellé tenni torzítás, hangnyomás görbéket, lecsengési ábrákat... ezekből már sok minden kiolvasható, de a számodra hasznos javaslatokhoz a szobádat is látni kell. Nem, nem fotón. :rolleyes:

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: nadtom »

denesdr írta:
2019.04.09., kedd 18:56
Sziasztok!
Ez az RT60 eredmény mond valakinek valamit? Kiváncsiságból mértem, idáig nem nagyon foglalkoztam evvel a témával. A mikrofon egy CSL által kalibrált UMIK-1, hallgatási pozícióban mérve.
Nemtudom egyáltalán jó topikba posztoltam-e.
RT60_1.png
Az utózengés rendben van a szobádban. Moziszobában 0,2s zeneszobában 0,3s a cél kb.
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Sziasztok!
Ez az RT60 eredmény mond valakinek valamit? Kiváncsiságból mértem, idáig nem nagyon foglalkoztam evvel a témával. A mikrofon egy CSL által kalibrált UMIK-1, hallgatási pozícióban mérve.
Nemtudom egyáltalán jó topikba posztoltam-e.
RT60_1.png
RT60_1.png (152.05 KiB) Megtekintve 2500 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

elkann írta:
2019.04.07., vas. 15:02
Mit gondoltok erről? Működhet? :) Itthon is kapható 5000 Ft-ért..
Halottnak a csók. Bár nem írtad, mire akarod használni.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: irishcream »

elkann írta:
2019.04.07., vas. 15:02
Mit gondoltok erről? Működhet? :) Itthon is kapható 5000 Ft-ért..

https://www.youtube.com/watch?v=ed3LKLwMBM8&t=297s
Ha tudod, próbáld ki. :smile32:

Avatar
elkann
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 416
Csatlakozott: 2019.03.18., hétf. 13:54
Értékelés: 31
Tartózkodási hely: Diósd

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: elkann »

Mit gondoltok erről? Működhet? :) Itthon is kapható 5000 Ft-ért..

https://www.youtube.com/watch?v=ed3LKLwMBM8&t=297s
IsoTek Syncro Uni -> IsoTek Titan One -> IsoTek Genesis One -> ALAC tápkábel -> Auralic Aries G2.1 (+Hoer-Wege mod) ->ALAC tápkábel -> Audio Research GSI75 -> ALAC hangfalkábel -> Sonus Faber Grand Piano Home

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Látott már valaki ilyet élőben? képen nagyon jól néz ki!

Kép
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
lacimaci77
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2016.01.12., kedd 17:21
Értékelés: 14

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: lacimaci77 »


Az alábbi kérdést tettem fel az általánosságában a hifiről fórum témában, nem kaptam választ gondoltam megpróbálkozom it is.

 

Készülök a saját gyerek szobám (hifi szoba) kialakításában a házunkban, szeretnénk, ha a két gyerkőc külön szobában lenne( ennyit a saját szociális problémáról, így megszűnik a mostani hifi szoba)

A könnyűszerkezetes, megoldáson gondolkodtam, mint egy lehetséges alternatíva, mivel a helyiség kerete a tetőtérben adott. Belső méretek (3,5m szélesség, 2,5m magasság, a hossz 4,1m)- már hifi szoba tervezővel megnézem a méret rendben van

http://www.acoustic.ua/recommendations/800#1

A kérdésem, az az, hogy a könnyűszerkezetes falak (gipszkarton, OSB, lambéria stb) milyenek lehetnek a hang szempontjából. Nyilván ezek megfelelően felület kezelve, glettelve stb.

Mi az amire célszerű figyelni? pl: az OSB-t nem ajánlották, mert valami vegyi anyagot szivárogtat. Merevítés stb. 

 

köszi

 

Forrás: Raspberry PI 4B + Allo Digione + Rune Audio; Erősítő: DIY végfok; Hangsugárzó: Revel Performa M20; DAC: Topping D90 MQA előfok/DAC Kábelek: Crystal Cooper hangfal és IC, AudioQuest Eagle Eye koax

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Koszi Falo! Neki mi a nick-je?
KR-Acoustic

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Tom40 »


Beszélj Krisztiánnal, neki nagy tapasztalata van a témában.
 
Koszi Falo! Neki mi a nick-je?
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Tudtok javasolni ceget, ahol tudok nyomtatni textilt a panelek elejere? Es milyen textiliat javasoltok erre a celra? Elore is koszi
Beszélj Krisztiánnal, neki nagy tapasztalata van a témában.

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Tom40 »



Tudtok javasolni ceget, ahol tudok nyomtatni textilt a panelek elejere? Es milyen textiliat javasoltok erre a celra?
Elore is koszi

 
Huh, nem gondoltam, hogy ilyen nehezet kerdezek vagy mindenki a fekete/feher/szurke vonalon mozog? Lehet, hogy inkabb egy DIY forumon lenne erdemes kerdeznem.
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: Tom40 »


Tudtok javasolni ceget, ahol tudok nyomtatni textilt a panelek elejere? Es milyen textiliat javasoltok erre a celra?
Elore is koszi
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: fülelek »


ma provizórikus jelleggel csillapítottam az elsődleges reflexiós felületeket (így hívják magyarul? angolul first reflection points). elképesztő pozitív változás állt be ennek hatására: sokkal szebb és pontosabb sztereó tér, a hangerőt is jobban bírja a lánc. mindenkinek csak javasolni tudom, hogy tegyen egy próbát!!! megéri!
Egy újszülöttnek minden vicc új! 
Elég régen ajánlottam ezt már neked, de a lényeg, hogy végre kipróbáltad!

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”