A Fórum 2020-09-18-án pénteken frissítésre került.
Ha problémát láttok vagy hiányzik valami, kérjük jelezzétek!
Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Vélemények, kérdések Cables fejlesztésekkel kapcsolatban

Moderátor: cables

cables
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 1195

Re: Vélemények, kérdések Cables fejlesztésekkel kapcsolatban

Hozzászólás Szerző: cables »

Halkan megjegyezném, hogy szó sincs 10 vagy 20 szálról, ezt Zsolt tévesen tudja, viszont mindenkinek ajánlom, hogy teszteljen egy ilyen kábelt a saját rendszerében, nem fogja megbánni. Érdeklődés: cables@freemail.hu

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2346

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

hosszu írta:
2018.07.03., kedd 18:33
Akkor megpróbálom újra - hátha megőrződik az utókornak -, mert tegnapi hozzászólásom füstté vált! :(
Kérem a moderátorokat, hogy most ne töröljék, elvégre a kialakult "beszélgetés" a saját kábelemről és áttételesen rólam szól. Köszönöm.

Tehát, ismételten sajnálom, hogy beszámoltam a vékony-kábeles próbámról, s teszem ezt azért, mert "együttgondolkodás", beszélgetés, pláne, közös meghallgatás helyett csak a szokásos vagdalkozás alakult ki.

A félreértések elkerülése végett:
- A hangsugárzókábelek extra vékonyítása saját ötletem volt, arra senki, semmilyen módon nem beszélt rá.
- Az esetleges műszaki veszélyekkel - ha lennének - tisztában vagyok (van egy műszaki tanári diplomám, valamint elvégeztem két évet a Kandón).
- Az említett "kábeleken" az elmúlt időszakban többször is 320-350 W elektromos teljesítmény ment keresztül és hajtotta gond nélkül hangsugárzóimat - a kábelek köszönik szépen, jól vannak.
- Az extra vékony kábelek használatával rendszerem térleképezése, jelenlétérzete, dallamossága, hihetősége, a hangszerek tónusa, a basszus kontúrossága, megfogottsága és főleg a zenélési képessége jelentősen javult - talán az egymás melletti elbeszélgetésben esetleg ez is érdekel(het) valakit. :(

Maradok tisztelettel:
Farkas Zsolt
Azt senki nem kérdőjelezte, hogy neked a szupervékony hangfal kábel megoldás tetszik, vagy legalábbis jónak, jobbnak hallod a vastagabb megoldáshoz képest. Műszakilag viszont egyértelmű hogy nem korrekt, nem ideális. Ha igaz az, amit írtál korábban, 0,6mm a 200szál számított-képzett eredő átmérője, ezt csökkentetted 10szálra, huszadára, akkor jelentős 10ohm körüli kábel ellenállással illeszted a hangsugárzót az erősítődhöz. Ezzel az erősítőd teljesítménye fele a kábelen disszipálódik, plusz fejbevágja a hangfalad hangváltóját is.

350W átment rajta, írod. Ezt csak gondolod, vagy mérted? A 350W teljesítményt megközelítően úgy tudnád mérni, a hangfal csatlakozóra teszed a digit voltmétert, adjál ki mérőlemezről 100 és 500Hz között egy valami konstans szinusz jelet (tegyél füldugót is a füledbe). Hangfalad kb 6-8ohm ebben a tartományban, ezért a 350W teljesítmény szinten 45Veff kell mérjél. Ezt ismételd meg úgy, hogy nem a hangfal csatin, hanem az erősítő hangfal kimenetén méred az AC feszültséget. A kettő különbsége az amit a kábel disszipál.

hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1223

Hozzászólás Szerző: hosszu »

Akkor megpróbálom újra - hátha megőrződik az utókornak -, mert tegnapi hozzászólásom füstté vált! :(
Kérem a moderátorokat, hogy most ne töröljék, elvégre a kialakult "beszélgetés" a saját kábelemről és áttételesen rólam szól. Köszönöm.

Tehát, ismételten sajnálom, hogy beszámoltam a vékony-kábeles próbámról, s teszem ezt azért, mert "együttgondolkodás", beszélgetés, pláne, közös meghallgatás helyett csak a szokásos vagdalkozás alakult ki.

A félreértések elkerülése végett:
- A hangsugárzókábelek extra vékonyítása saját ötletem volt, arra senki, semmilyen módon nem beszélt rá.
- Az esetleges műszaki veszélyekkel - ha lennének - tisztában vagyok (van egy műszaki tanári diplomám, valamint elvégeztem két évet a Kandón).
- Az említett "kábeleken" az elmúlt időszakban többször is 320-350 W elektromos teljesítmény ment keresztül és hajtotta gond nélkül hangsugárzóimat - a kábelek köszönik szépen, jól vannak.
- Az extra vékony kábelek használatával rendszerem térleképezése, jelenlétérzete, dallamossága, hihetősége, a hangszerek tónusa, a basszus kontúrossága, megfogottsága és főleg a zenélési képessége jelentősen javult - talán az egymás melletti elbeszélgetésben esetleg ez is érdekel(het) valakit. :(

Maradok tisztelettel:
Farkas Zsolt
longkft.hu/audioblog/

hm74
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 69

Hozzászólás Szerző: hm74 »

Ebben a vékony hangszóró vezeték témában alapvetően 2 féle véleményt látok. Az egyik szerint jót tesz a hangzásnak a másik oldal meg jónak érzi magát reál tantárgyakból.
Engem speciel nem érdekel a fizikai háttér, ha valami működik. A fizikai magyarázatok onnét kezdve válnak fontossá, ha valami nem működik, vagy nem úgy működik, ahogy elképzeltük.
Rudolf a fejlesztéseihez igyekszik elméleti hátteret adni, amit nem tudok és nem is akarok minősíteni, mert nem nincs elegendő szakmai tudásom hozzá.
Lehet, hogy nincs mindenben igaza, vagy az általa közölt tények mögött nincs sziklaszilárd bizonyíték. Sőt, lehet, hogy az itt fórumozók közt van olyan aki erről többet tud, főleg abban a tekintetben, hogy a hangzásra milyen hatása van pl. a vezeték keresztmetszeténk. Lehet szakmailag brillírozni, de számomra akkor hitelesek a szakértői eszmefuttatások, ha jobb hangú kábelt/vezetéket tud készíteni.
Az utolsó értelmes beírás wittao érdeme, azóta csak (megint) megy a szájkarate.
Szívesen olvasnék további tapasztalati beszámolót Rudolf termékeiről.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

cables írta:
2018.07.03., kedd 09:28
Mondjuk kábelt csinálni jobban szeretek, mint irogatni, de azért nem semmi, amit itt kapok olyanoktól, akik maguk állítják, hogy nem érdeklik őket a kábeleim.
Akkor marad a zöldfülűek megvezetése és bizonyos kábeleiddel tűzveszély kockáztatása ...
Ja, amiket ezzel kapcsolatban írtam, azt is leradíroztad !!
Hányan és hányszor írtuk már Rudolf neked, nem megy ez a fórumozás nálad ... ami még önmagában nem olyan vészes, de adómentes és be nem jelentett vállalkozást űzöl, miközben ... de már nem folytatom. Ha még maradt törlési jogod, akkor ezt is kiradírozod úgy is.

bitrograde
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1253

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Ha valaki nem érti, hogy nem a kábeleivel van baj, hanem a fórumos ténykedésével, aki ezt a kettőt nem tudja elválasztani, az tényleg ne fórumozzon, de legalábbis ne a "gyártók" között. Már régen valahol az adásvételi témák kábeles részlegén kellene tanyáznia ennek folyamnak, heti egyszeri felhozatal lehetőségével, ahol a gazdája úgy ömleng a saját portékájáról, ahogy nem szégyell. Mindenki nyugodtabb lenne.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) - Resonessence Lab Concero HD - Promitheus Audio TVC - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature | Wyred4Sound & freeba
FiiO X5 II - OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference I / IMR R' Zenith| freeba & mr.collector

cables
Őslakos
Őslakos

Mondjuk kábelt csinálni jobban szeretek, mint irogatni, de azért nem semmi, amit itt kapok olyanoktól, akik maguk állítják, hogy nem érdeklik őket a kábeleim.

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Értékelés: 3631

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

cables írta:
2018.07.03., kedd 08:42
Nem szerkesztettem beírást!

3 személyemet lejárató beírást töröltem. Ha adtok jogot a törléshez, akkor nem értem mi a gond. Különben tegnap kerestelek a mobilodon, hogy rákérdezzek dolgokra, de nem vetted fel.
Az a baj, hogy nem érted mi a gond már sokadszorra! Nem való neked ez a fórumozás!
Apple / Parasound / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Aszpirin
Moderátor
Moderátor
Értékelés: 1922

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

istvan01 írta:
2018.07.03., kedd 07:18
ahogy látom, a mester kitörölte a helyes átmérő és keresztmetszet szerinti egyszerű számolásomat tartalmazó válaszomat. Lelke rajta, legyen ez is az ő lelkiismeretlensége. De amilyen bátor, ezt is ki fogja radirozni.
Durva... én még lájkoltam is azt, ami utána eltűnt... aztán csak néztem, hogy mi van, én emlékszem-e rosszul. Volt a végén egy megjegyzésed a mérnöki diplomáról, lehet az nem tetszett...
  • Thorens 206 + Goldring 2200 + Pointe Record TS | Linn Unidisk 1.1 | Mac + Core Audio Karuna + Wadia 121 → PrimaLuna ProLogue Premium → Audio Physic Classic 10
  • Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon 5.0 + Alteco C1 + BKE DoubleGem
  • BlueSound Powernode 2 → Dali Zensor 1

cables
Őslakos
Őslakos

Nem szerkesztettem beírást!

3 személyemet lejárató beírást töröltem. Ha adtok jogot a törléshez, akkor nem értem mi a gond. Különben tegnap kerestelek a mobilodon, hogy rákérdezzek dolgokra, de nem vetted fel.

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Értékelés: 3631

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Sorry srácok!

Valamiért a beállításokban úgy maradt hibásan, hogy a fórumgazda tudja szerkeszteni mások hozzászólását! Ezt eddig sem lehetett és ezután sem lehet.
Az, hogy cables ezt felismerte és etikátlanul bárki megkérdezése nélkül ezt megtette, ezt most nem kommentálom :smile30: , továbbá elgondolkodom, a topic további nyitvatartásán is!
Apple / Parasound / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

cat7505 írta:
2018.07.02., hétf. 20:08
istvan01 írta:
2018.07.02., hétf. 07:22

Ha kiszámoltad 200szál eredő 0,6mm átmérőből meghagyott 10 szál ohmikus DC ellenállását, akkor 5m hangsugárzó kábelben oda-vissza 10m ellenállása 12,4ohm.
A én "gyenge" matek szakkörös tudássommal hasonló lenne az eredmény, DE te jól be- és elnéztél valamit:

(A szöveges feladatoknál szinte midig a leírás helyes értetézése jelenti a gondot...)

A 200 szálnak nem eredő átmérője a 0,6mm hanem erdő keresztmetszete van, és ez nagyon nem mindegy :)

a helyes adat 5 méter oda- vissza 3,027 ohm
ahogy látom, a mester kitörölte a helyes átmérő és keresztmetszet szerinti egyszerű számolásomat tartalmazó válaszomat. Lelke rajta, legyen ez is az ő lelkiismeretlensége. De amilyen bátor, ezt is ki fogja radirozni.

cat7505
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 52

Hozzászólás Szerző: cat7505 »

istvan01 írta:
2018.07.02., hétf. 07:22

Ha kiszámoltad 200szál eredő 0,6mm átmérőből meghagyott 10 szál ohmikus DC ellenállását, akkor 5m hangsugárzó kábelben oda-vissza 10m ellenállása 12,4ohm.
A én "gyenge" matek szakkörös tudássommal hasonló lenne az eredmény, DE te jól be- és elnéztél valamit:

(A szöveges feladatoknál szinte midig a leírás helyes értetézése jelenti a gondot...)

A 200 szálnak nem eredő átmérője a 0,6mm hanem erdő keresztmetszete van, és ez nagyon nem mindegy :)

a helyes adat 5 méter oda- vissza 3,027 ohm
Intuitív és autodidakta alkotó (DIY-er), középsúlyú pákaforgató,
holisztikus szemléletű gondolkodó, spirituális anyag suttogó…
mellesleg nem vagyok százas, sosem voltam olyan gyenge IQ-ra

cat7505
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 52

Hozzászólás Szerző: cat7505 »

cables írta:
2018.07.02., hétf. 07:49

Elnézést. cat7505 ha nem gond írd be megint
Semmi gond, még én is szo(k/p)om az új fórum ani-felhasználó-barát jellegét...
mike-rame írta:
2018.07.01., vas. 14:26

Az általad ezüst Áron mért zománchuzalban nem tartod feleslegesnek a rengeteg vasat és kohósalakot? gondolkodik.gif
Ezt kifejtenéd bővebben is? (csak ha van mit..)
Nem cables védelmében, hanem mert nekem is van egy kevés ilyen vezetékem, érdekelne mit tudsz róla.
Sajnos én nem vagyok színesfém kohászatit mérnők, de élnék a gyanúperrel hogy a hajszál 50-70% vastagságú elemi szál nem húzható selejt alapanyagból.
Intuitív és autodidakta alkotó (DIY-er), középsúlyú pákaforgató,
holisztikus szemléletű gondolkodó, spirituális anyag suttogó…
mellesleg nem vagyok százas, sosem voltam olyan gyenge IQ-ra

bitrograde
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1253

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

wittao írta:
2018.07.02., hétf. 15:28
A sarlatánságot én sem bírom, de azért az inkvizíciónak is voltak hibái.
:kapdelm:
Audio-PC (zozoweb & mzperx) - Resonessence Lab Concero HD - Promitheus Audio TVC - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature | Wyred4Sound & freeba
FiiO X5 II - OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference I / IMR R' Zenith| freeba & mr.collector

wittao
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 2557

Hozzászólás Szerző: wittao »

asebestyen írta:
2018.07.02., hétf. 15:18
wittao írta:
2018.07.02., hétf. 14:59
Lehet sok fizikai dolognak ellentmond a cérna vékony hangfalkábel. Éppen elugrottam egyik kedves barátomhoz, ahol ott volt Rudi bácsi is, ha már zenéltek ugyan siettem de azért 1 órát eltöltöttem ott.

Fülvégre kaptuk a következőket:
- CD demag: én nem hallottam különbséget (de nem vagyok mérvadó, utálom a CD-ket, igazából oda sem figyeltem)
- VF: én itt sem hallottam nagy változást, valami kis apróságot igen, ezt ott meg is beszéltük (nulla sértődés, csak kifejtette mindenki normálisan a véleményét mindenki elfogadásával és megelégedésével)
- cérna hangfalkábelek: számomra nagy meglepetés volt, a szó pozitív értelmében. Nem számítottam ilyen hangra. Azt hittem semmi mély nem lesz. Volt. Azt hittem eltűnik a középtartomány. Nem tűnt el. Magasak is teljesen ok-k voltak.
Érdemes szerintem megfülelni ezeket a dolgokat mielőtt farkast kiáltunk. Onnantól pedig, hogy valakinek egyik vagy másik rézkábel jobban bejön, már a saját dolga. A gyártónak kell a terméke biztonságosságáról gondoskodnia (említett itt valaki túlmelegedést és kigyulladást), ha ez megvan, akkor hol a gond?
A fizikának nem lehet ellent mondani, max a jelenlegi ismereteinknek vagy épp annak, amit jelenleg ismerni lehet, de mégsem tudjuk mi hifisek, vagy akár kábel készítők vagy Te, vagy én. :)
Már a 200 szálas is igen vékony, nekem is volt. Nah, abból 10 szál... gondolkodik.gif Én azt már nem merném bekötni, igaz nincs is erőművem, mint Hosszunak. Az én megfigyeléseim szerint, az extrém keresztmetszetű kábelek (legyen az vékony vagy vastag) túlzottan rányomják a saját karakterüket a hangra. Tényleg a kábel lesz a nagyon domináns. Ha valaki ezt szeretné, és bejön neki a cérnakábel hangja, annak jó lesz.
Ilyen vékony kábel nagyon lerontja az erősítő damping faktorát, nemhogy kevesebb, több lesz a mély. Viszont a dinamika (makro - mikro) növekedését nem hiszem el, sőt, inkább simítja a hangot, amitől kellemesebb lehet persze.
Nem tudom, mekkora áramot bír el 10 ilyen vékonyka szál (ki lehetne számolni - tudom ez a hifiseknek fáj (nem Neked szól) - a keresztmetszet ismeretében, de azért csak óvatosan a nagy áramokkal. A 200 szálas 250W-ig jó volt kb, az OB-k annyit kaptak ilyen kábelen keresztül, az erősítő le is könyökölt (nem a kábeltől).
Engem igazából nem érdekel a fizika sem, soha nem is volt asztalom. Akinek asztala majd megmagyarázza a miérteket és hogyanokat. Csak arról tudok beszámolni amit láttam és hallottam. Amit leírtam azt láttam és azt hallottam. Nem kellett poroltót elővenni és a zene is kellemesen szólt. Csöves erősítők voltak éppen hadrendbe állítva.
A sarlatánságot én sem bírom, de azért az inkvizíciónak is voltak hibái. Mindkét oldalnak két lábbal kellene a földön állnia.
Core Audio, TARALABS, PrimaLuna, STAX, Entreq
Elektroncsovek: PSVANE, GoldLion, TAD, JJ, EH, Sovtek, Shuguang

Audio blogom: https://wittaozeneszobaja.blog.hu
Core Audio: http://www.avx.hu/forum/viewforum.php?f=166
www.coreaudio.eu

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2546

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

wittao írta:
2018.07.02., hétf. 14:59
Lehet sok fizikai dolognak ellentmond a cérna vékony hangfalkábel. Éppen elugrottam egyik kedves barátomhoz, ahol ott volt Rudi bácsi is, ha már zenéltek ugyan siettem de azért 1 órát eltöltöttem ott.

- CD demag: én nem hallottam különbséget (de nem vagyok mérvadó, utálom a CD-ket, igazából oda sem figyeltem)
- VF: én itt sem hallottam nagy változást, valami kis apróságot igen, ezt ott meg is beszéltük (nulla sértődés, csak kifejtette mindenki normálisan a véleményét mindenki elfogadásával és megelégedésével)
- cérna hangfalkábelek: számomra nagy meglepetés volt, a szó pozitív értelmében. Nem számítottam ilyen hangra. Azt hittem semmi mély nem lesz. Volt. Azt hittem eltűnik a középtartomány. Nem tűnt el. Magasak is teljesen ok-k voltak.
Érdemes szerintem megfülelni ezeket a dolgokat mielőtt farkast kiáltunk. Onnantól pedig, hogy valakinek egyik vagy másik rézkábel jobban bejön, már a saját dolga. A gyártónak kell a terméke biztonságosságáról gondoskodnia (említett itt valaki túlmelegedést és kigyulladást), ha ez megvan, akkor hol a gond?
A fizikának nem lehet ellent mondani, max a jelenlegi ismereteinknek vagy épp annak, amit jelenleg ismerni lehet, de mégsem tudjuk mi hifisek, vagy akár kábel készítők vagy Te, vagy én. :)
Már a 200 szálas is igen vékony, nekem is volt. Nah, abból 10 szál... gondolkodik.gif Én azt már nem merném bekötni, igaz nincs is erőművem, mint Hosszunak. Az én megfigyeléseim szerint, az extrém keresztmetszetű kábelek (legyen az vékony vagy vastag) túlzottan rányomják a saját karakterüket a hangra. Tényleg a kábel lesz a nagyon domináns. Ha valaki ezt szeretné, és bejön neki a cérnakábel hangja, annak jó lesz.
Ilyen vékony kábel nagyon lerontja az erősítő damping faktorát, nemhogy kevesebb, több lesz a mély. Viszont a dinamika (makro - mikro) növekedését nem hiszem el, sőt, inkább simítja a hangot, amitől kellemesebb lehet persze.
Nem tudom, mekkora áramot bír el 10 ilyen vékonyka szál (ki lehetne számolni - tudom ez a hifiseknek fáj (nem Neked szól) - a keresztmetszet ismeretében, de azért csak óvatosan a nagy áramokkal. A 200 szálas 250W-ig jó volt kb, az OB-k annyit kaptak ilyen kábelen keresztül, az erősítő le is könyökölt (nem a kábeltől).
Supra MD-06 mk3 | LuXor PC V1 | Audio-gd di2014 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | Audio-gd Master 3 végfok | Xavian XN Piccola | Supra kábelezés

wittao
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 2557

Hozzászólás Szerző: wittao »

Core Audio, TARALABS, PrimaLuna, STAX, Entreq
Elektroncsovek: PSVANE, GoldLion, TAD, JJ, EH, Sovtek, Shuguang

Audio blogom: https://wittaozeneszobaja.blog.hu
Core Audio: http://www.avx.hu/forum/viewforum.php?f=166
www.coreaudio.eu

cables
Őslakos
Őslakos

"Rudolf, lennél szíves megmagyarázni mi a félrevezető abban amit Zsoltnak címeztem és nem neked? Azzal meg nagyon nem dicsekednék, hogy számodra a réz fajlagos ellenállása és abból vezeték aktuális ohm érték számolása ismeretlen fogalom. Úgy egyébként mi mással lehetne bajod a posztomban?"[/i]

Az a bajom a te beírásaiddal, hogy folyamatosan félreinformálod az embereket. A CD és LP Demag-okat vagy két éve pocskondiázod, pedig rengeteg ember használja azokat és hálásak nekem minden alkalommal, amikor lemezt hallgatnak. De ugyanez ment minden mással. Bármiről írok itt a topikban és te megjelensz és írod az ellenkezőjét. Olyan dolgokról írsz, amit nem hallottál, véleményed sem lehet róla de fröcsögöd, hogy az nem lehet jó, legyen az VF, vagy tápkábel. Most pl. a vékony hangfal kábelekről. Iszonyat jól szólnak, melegedésről szó sincs, de te itt okoskodsz és próbálod rossznak beállítani.

Nekem ez jó, mert pörög a topik, de ahhoz nincs jogod, hogy minden ismeret és tapasztalat nélkül elvedd mások kedvét dolgoktól. Eddig se válaszoltam neked, ezután se fogok, most kivételt tettem mert új a fórum.

Végezetül be akartam tenni egy képet, de félek, hogy nem sikerül, inkább idézek egy mailból amit múlt pénteken kaptam és nem a hosszu-tól:

"Szervusz Rudolf!
Nem győzök betelni a "cérnaszálak" hangjával! :) "

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

cables írta:
2018.07.02., hétf. 07:49
Na. Megtréfált ez az új Fórum külső. istvan01 szokásos okoskodó és teljesen félrevezető beírása helyett azt töröltem, amit nagyon nem akartam.

Egyébként, akit érdekelnek a szuper vékony hangfal kábelek keressen engem részletekért, saját rendszerben tesztelésért a cables@freemail.hu címen

Rudolf, lennél szíves megmagyarázni mi a félrevezető abban amit Zsoltnak címeztem és nem neked? Azzal meg nagyon nem dicsekednék, hogy számodra a réz fajlagos ellenállása és abból vezeték aktuális ohm érték számolása ismeretlen fogalom. Úgy egyébként mi mással lehetne bajod a posztomban?

cables
Őslakos
Őslakos

Na. Megtréfált ez az új Fórum külső. istvan01 szokásos okoskodó és teljesen félrevezető beírása helyett azt töröltem, amit nagyon nem akartam.

Egyébként, akit érdekelnek a szuper vékony hangfal kábelek keressen engem részletekért, saját rendszerben tesztelésért a cables@freemail.hu címen

istvan01
V.I.P.
V.I.P.

hosszu írta:
2018.06.24., vas. 19:18
23 minutes ago, asebestyen said:

Mit gondolsz, hol van a határ a keresztmetszet lecsökkentését illetően? Illetve, gondolod, hogy ezt bármely erősítő tűrné/elviselné?

Valószínűleg a keresztmetszet alsó határa ott van, ahol az erősítő-hangsugárzó páros használatához szükséges átlagos teljesítmény már megközelíti azt, aminél egyenáram esetén az adott kábel már elolvadna - de ez tényleg csak elmélkedés.

Úgy gondolom, bármely erősítő "elviselné" a nagyon vékony keresztmetszetet, sőt, ha a NAIM-féle filozófiából indulunk ki, mely szerint a minimális hangszórókábel 5 méter (de inkább 7-10), akkor, kifejezetten örülnének neki.  Több ismerősöm használ 0,6 mm és ettől vékonyabb kábelt kisebb-nagyobb erősítővel és egyikük (erősítője) sem bánta meg.
Ha kiszámoltad 200szál eredő 0,6mm átmérőből meghagyott 10 szál ohmikus DC ellenállását, akkor 5m hangsugárzó kábelben oda-vissza 10m ellenállása 12,4ohm. Ez lezabálja az erősítő teljesítmény felét, vagy még többet 8ohmos névleges hangsugárzóval kötve. Ahhoz hogy elfogadhatóan szóljon a nem túl nagyhatásfokú panelsugárzód, 100W-al vagy még többel illik hajtani, ebből 50W disszipálódik a vékony fűtőszálként is funkcionáló rézdróton, ami ugye nehezen adja le a hőt.
Az, hogy ez totál abnormális üzem egy jó dampingú félvezetős erősítőnél, aminek kimenő ellenállása lehet 0,01ohm, a zene meg a vékony ereken tűnik el. (azért legyen a szobában egy közeli porral oltód)

mike-rame
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 507

Hozzászólás Szerző: mike-rame »

cables írta:
2018.06.30., szomb. 06:59
Néhány szempont kábelek kiválasztásához

Az audio titokzatos világában nem könnyű eligazodni. A rendszerek hangját számtalan dolog befolyásolja és a kezdők, ha tanácsokat kérnek fórumokban gyakran rosszabbnál rosszabb javaslatokat kapnak. Ennek oka, hogy számtalan téveszme terjedt el, és tartja magát szilárdul bebetonozva.

Nagyon sokan a gyári kábeleket, vagy inkább úgy mondanám ismert jó nevű kábel gyár termékeit részesítik előnyben, ezeket vásárolják meg használtan féláron, aztán adják tovább ugyanúgy fél ár körül. Miért adják tovább ezeket? Azért, mert nem jó kábelek. Nagyüzemi technológiával, új huzalokból, elérhető áron szinte lehetetlen igazán jó kábelt gyártani. Ez talán furcsának hat, pedig ez az igazság.

Ha valami általánosan elmondható a jelenleg használt audio kábelekről, az az, hogy sok felesleges anyagot tartalmaznak és ezek a felesleges részek többnyire nem használnak, hanem ártanak a hangzásnak.
Így, aki kábelt vásárol két dologért fizet
- azokért a dolgokért, amelyek szükségesek a hangzáshoz
- és azokért a dolgokért, amik rontják a hangzást
Hát ez nem valami jó üzlet, az nyilvánvaló!

Kézenfekvő a megoldás: csak az első csoportba tartozó dolgokat kell a kábelekbe építeni!
De miért kerülnek be a kábelekbe a felesleges anyagok? Ennek több oka van! Más ok miatt kerül be több huzal anyag és több szigetelés, ill. köpeny a kábelekbe.

A huzalokról szólva széles körben elterjedt egy alapvetően hibás nézet, ami valahogy úgy szól, hogy minél vastagabb a vezető huzal, annál jobb lesz a hang. Erre a téves gondolatra alapozva a szükségesnél jóval nagyobb keresztmetszetű huzalok kerülnek a kábelekbe.
A hang szempontjából káros anyag a huzalokban nemcsak a szükségesnél vastagabb huzalátmérő formájában van jelen, hanem úgy is, hogy különböző fajtájú fémek vannak egyes kábelekben felületi bevonat formájában. A különböző fémek megbontják a hang jel egységét.
Power bácsi! Nem minden "vastag" kábel azért vastag, mert vastag benne a huzal. ;) Apropó (hogy ne legyek naplopó) felesleges anyagok... Az általad ezüst Áron mért zománchuzalban nem tartod feleslegesnek a rengeteg vasat és kohósalakot? gondolkodik.gif Esetleg kifejthetnéd, hogy mit értesz "hang jel egységen" és a különböző fémek hogyan bontják/egyesítik ezeket.
"Csakis az introvertált egyén láthatja az emberi butaság mérhetetlenségét" /Carl Gustav Jung/

cables
Őslakos
Őslakos

Néhány szempont kábelek kiválasztásához

Az audio titokzatos világában nem könnyű eligazodni. A rendszerek hangját számtalan dolog befolyásolja és a kezdők, ha tanácsokat kérnek fórumokban gyakran rosszabbnál rosszabb javaslatokat kapnak. Ennek oka, hogy számtalan téveszme terjedt el, és tartja magát szilárdul bebetonozva.

Nagyon sokan a gyári kábeleket, vagy inkább úgy mondanám ismert jó nevű kábel gyár termékeit részesítik előnyben, ezeket vásárolják meg használtan féláron, aztán adják tovább ugyanúgy fél ár körül. Miért adják tovább ezeket? Azért, mert nem jó kábelek. Nagyüzemi technológiával, új huzalokból, elérhető áron szinte lehetetlen igazán jó kábelt gyártani. Ez talán furcsának hat, pedig ez az igazság.

Ha valami általánosan elmondható a jelenleg használt audio kábelekről, az az, hogy sok felesleges anyagot tartalmaznak és ezek a felesleges részek többnyire nem használnak, hanem ártanak a hangzásnak.
Így, aki kábelt vásárol két dologért fizet
- azokért a dolgokért, amelyek szükségesek a hangzáshoz
- és azokért a dolgokért, amik rontják a hangzást
Hát ez nem valami jó üzlet, az nyilvánvaló!

Kézenfekvő a megoldás: csak az első csoportba tartozó dolgokat kell a kábelekbe építeni!
De miért kerülnek be a kábelekbe a felesleges anyagok? Ennek több oka van! Más ok miatt kerül be több huzal anyag és több szigetelés, ill. köpeny a kábelekbe.

A huzalokról szólva széles körben elterjedt egy alapvetően hibás nézet, ami valahogy úgy szól, hogy minél vastagabb a vezető huzal, annál jobb lesz a hang. Erre a téves gondolatra alapozva a szükségesnél jóval nagyobb keresztmetszetű huzalok kerülnek a kábelekbe.
A hang szempontjából káros anyag a huzalokban nemcsak a szükségesnél vastagabb huzalátmérő formájában van jelen, hanem úgy is, hogy különböző fajtájú fémek vannak egyes kábelekben felületi bevonat formájában. A különböző fémek megbontják a hang jel egységét.

A szigetelés és a köpeny esetében a kábel szebb, értékesebbnek tűnő külső megjelenése a fő cél, megfelelés annak a szemléletnek, hogy a külsőleg vastagabb kábelben több anyag van (nem sajnálták belőle az anyagot) tehát biztosan jobban szól majd. Ennek a szemléletnek az eredménye, hogy valóban könnyebb eladni vastag kábeleket, mivel a hozzá nem értő számára a külső megjelenés fontos szempont.

A felesleges vezető és szigetelő anyagok nemcsak növelik a kábel árát, de drasztikusan rontanak annak hangján.

Néhány szó az árnyékolásról. Ez szintén egy bűvös szó, amivel szinte bárkit el lehet varázsolni. Ki ne szeretné ugyanis, hogy a rendszerében használt kábeleket semmiféle zavar ne érje. Ez megint egy jó átverés, mert csak kifejezetten nagyimpedanciával lezárt kábeleket érdemes árnyékolni. Csöves phono- vagy előfokokban meg hasonló helyeken. Az árnyékolás - és erről nem szoktak beszélni - az esetek nagy részében inkább ront a hangon.

hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1223

Vélemények, kérdések Cables fejlesztésekkel kapcsolatban

Hozzászólás Szerző: hosszu »

23 minutes ago, asebestyen said:

Mit gondolsz, hol van a határ a keresztmetszet lecsökkentését illetően? Illetve, gondolod, hogy ezt bármely erősítő tűrné/elviselné?

Valószínűleg a keresztmetszet alsó határa ott van, ahol az erősítő-hangsugárzó páros használatához szükséges átlagos teljesítmény már megközelíti azt, aminél egyenáram esetén az adott kábel már elolvadna - de ez tényleg csak elmélkedés.

Úgy gondolom, bármely erősítő "elviselné" a nagyon vékony keresztmetszetet, sőt, ha a NAIM-féle filozófiából indulunk ki, mely szerint a minimális hangszórókábel 5 méter (de inkább 7-10), akkor, kifejezetten örülnének neki.  Több ismerősöm használ 0,6 mm és ettől vékonyabb kábelt kisebb-nagyobb erősítővel és egyikük (erősítője) sem bánta meg.

longkft.hu/audioblog/

Válasz küldése

Vissza: “Power-R kábelek”