Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7192
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

fapaci írta:
2018.08.22., szer. 00:25
LIMAR írta:
2018.08.21., kedd 22:36
Ebben semmi különös sincsen.
Valóban nincs, a 10x torzítás magáért beszél. Attól, hogy több, jellemzően két hangszóró dolgozik párhuzamosan, a torzítás még nem fog egy nagyságrendet csökkenni, mert ezek a hangszórók egyszerűen szenvednek a szubbasszus tartományban. A bemutatott torzítás görbéket sem extrém hangnyomás mellett, hanem kb 2 W teljesítményen mértem, ami még egy kicsi szobában sem mondható túlzott igénybevételnek.

No de be is fejezem, mert a fülünk számára kedves élményeket próbálunk műszaki érvekkel indokolni, ami nem járja. Meg valakit meg is téveszthet.
Dehogynem járja, sőt, köszönjük is. Egy olyan hangszórótól, amit arra terveztek, hogy minél nagyobb tartományban működjön viszonylag optimálisan, és abból is a felsők a fontosabbak, mert ott érzékenyebb a fülünk, nem érdemes bár lehet összehasonlítani egy mélysugárzóval csak mélyátvitel szempontjából. Én pár hsz-szel visszább arra próbáltam kilyukadni, ha ezt a gyönyörű torzitatlan mélyátvitelű dobozkát beteszed egy 15-20m2-es átlagos szobába, az majd elintézi, hogy ne legyen ilyen szép a torzítás se. Hisz ahogy a hangszórónak a dobozában, a hangsugárzónak szintén a dobozában, azaz a szobában kell jól működnie.
Még az aktív-passziv kérdést kéne elővenni. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

LIMAR írta:
2018.08.21., kedd 22:36
Ebben semmi különös sincsen.
Valóban nincs, a 10x torzítás magáért beszél. Attól, hogy több, jellemzően két hangszóró dolgozik párhuzamosan, a torzítás még nem fog egy nagyságrendet csökkenni, mert ezek a hangszórók egyszerűen szenvednek a szubbasszus tartományban. A bemutatott torzítás görbéket sem extrém hangnyomás mellett, hanem kb 2 W teljesítményen mértem, ami még egy kicsi szobában sem mondható túlzott igénybevételnek.

No de be is fejezem, mert a fülünk számára kedves élményeket próbálunk műszaki érvekkel indokolni, ami nem járja. Meg valakit meg is téveszthet.

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

fapaci írta:
2018.08.21., kedd 19:35
Az egyiken egy 30 cm-es hangszóró, a másikon egy 16 cm-es példány harmonikus torzítása látható 100 Hz alatt (THD, 2nd, 3rd harm.).
Ebben semmi különös sincsen. Ha ugyanazon a frekvencián ugyanazt a lesugárzott energiát (megmozgatott levegő térfogatot) szeretnénk megkapni egy kis átmérőjű és egy nagy átmérőjű hangszóróval, azt csak úgy tehetjük meg, ha a kis átmérőjű hangszóró membrán kitérése a felületükkel arányosan nagyobb. Vagyis egy negyed akkora membránfelületű hangszórónak négyszer nagyobb amplitúdóval kell kimozdulnia. Na már most, ha valaki ismeri egy dinamikus hangszóró felépítését, az tudja, hogy egy hangszóró addig működik a lineáris tartományban, amíg a lengőcsévén lévő tekercse benne van a mágneskör alkotta légrésben. Nagy felületű hangszóró kicsit mozdul, vagyis tovább van a lengőtekercse a mágneses térben. Sajnálatosan ma ilyen hangszóró nagyon kevés van és zömmel nem a hifi iparban. A régi idők 40-50cm átmérőjű hangszórói alig mozdultak, hatásfokuk bőven 96 dB fölött volt, saját csillapításuk rendkívül nagy volt, kemények voltak, mint a beton (ezért sok száz literes dobozokba kellett őket rakni). Ezt egy mai hifista nem tudja tolerálni. Pláne a felesége.
Hogy a kis felületű hangszórók is azért relatív sokáig működjenek a lineáris tartományban egy rendkívül galád dolgot művelnek a hangszóró tervezők: hosszú lengőcsévén, hosszú tekercset csinálnak, aminek csak kis része van egy pillanatban a mágneses légrésben. Így nagyobb kitérések esetén is ugyanaz az erő hat a tekercsre/lengőcsévére/membránra. Vagyis lineáris a működés. A gond azonban az, hogy így a tekercs nagy része nincs a mágneskörben, vagyis feleslegesen diszipálja hővé az elektromos energiát. Vagyis a hatásfoka leromlik nagy mértékben. Tehát ezt a módszert se lehet használni, mert a tekercsen keletkező hőt nem lehet vég nélkül elvezetni és a hatásfok is katasztrofális mértékben leromlik.
Mit tesznek hát? Hosszabb tekercs, mint a légrés, de nem sokkal. Így a hatásfok javul, viszont gyorsan kilép a tekercs a légrésből, a lineáris tartományból = hamar nő a torzítás.
A másik dolog, hogy ezek a hangszórók rá vannak szorulva a dobozba zárt levegő csillapítására. Ez a csillapítás sajnos nagyon frekvencia függő, mivel a kis térfogatú reflex dobozokról van szó zömmel. Így alacsony frekvenciákon a dobozba zárt levegő már nem csillapítja a membrán mozgását, megnő az amplitúdó a hangszóró kilép a lineáris tartományból, torzítása az egekbe szökik. Biztosan látott már mindenki rettenetes kitéréssel vergődő membránokat LP lejátszáskor. Ezekkel a nagy kitérésekkel az a gond, hogy erre a kis hangszóróra nem csak a mély frekvenciák vannak rábízva, hanem sokkal magasabb frekvenciák is. Zömmel 3 kHz körül váltanak a keresztváltók. Vagyis a nagy membrán kitérés nem csak a mély frekvenciák torzítását okozza, hanem a jóval magasabbakét is.
A mai lakás méretekbe nem lehet sok száz literes dobozokat berakni. Mi marad? Ha valaki nem szeretne lemondani a kis torzításról, elfogadható hatásfokról, több kis méretű hangszórót használ ugyanabban a frekvencia tartományban. Így az össz membrán felület már jelenősen megnő, a membrán kitérés csökken, a torzítás csökken, a hatásfok nő - a hangfal drágább lesz. Sajnos.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

fapaci írta:
2018.08.21., kedd 10:18
Igen, sejtettem, hogy lecsaptok a logikus megfejtésre, az A/D átalakítás fogyatékosságára, csak az okoz zavart a történetben, hogy az analóg pulton történő lekeverést rögtön egy asztali CD íróra végeztük (akkoriban még nem állt rendelkezésemre sem digitális pult, sem PC DAW, így hát "élőben" kevertünk). Ezt a CD-t hallgattuk vissza számtalanszor a házban (a CD írón lejátszva) és semmi komoly degradációt nem érzékeltünk (természetesen a dinamika már itt is szűkebb volt), ellenben otthon HiFi rendszeren hallgatva komoly visszalépésnek tűnt a hallott produkció az eredetihez képest.
Nos, akkor a SÖR minősége és mennyisége tehet mindenről :D

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

asebestyen írta:
2018.08.21., kedd 20:33
Fapaci grafikonjai bizonyos dolgok vizuális megjelenítésére jók, de így ebben formában nem mondanak sokat, viszont ahogy Szabó Zoli mondaná, a féltollú indiánok megtévesztésére alkalmas. :D
Persze, ha valamit nem arra használnak, vagy nem úgy, amire az tervezve van, abban nem lesz jó. Mindegy mi pénzt kérnek el érte.
De hogy tanuljak az egészből valamit. Mi a módja annak, hogy kis-közepes helyiségekben (átlag hifista átlagos méretű helyiségei) jó minőségű, lehetőleg minél teljesebb spektrumú mélytartományt tudjunk megjeleníteni? Legyen az bármi ésszerű határok közt, megoldom az itthoni próbáját. Köszönöm!

Recept: legyen optimális a szoba alakja/belmagassága. (Vannak lakóterek, ahol szinte lehetetlen összehozni. Ezt költözésekkor éltem meg...) Legyen akusztikailag kezelt, megfelelő hangsugárzó elhelyezés és hallgatási pozició. Mindezt egy c.a. 40hz-20khz-ig lineáris megszólalásra képes 'szedi a lábát' rendszerrel. Ugye nem is olyan egyszerű!? :D
.

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7192
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Fapaci grafikonjai bizonyos dolgok vizuális megjelenítésére jók, de így ebben formában nem mondanak sokat, viszont ahogy Szabó Zoli mondaná, a féltollú indiánok megtévesztésére alkalmas. :D
Persze, ha valamit nem arra használnak, vagy nem úgy, amire az tervezve van, abban nem lesz jó. Mindegy mi pénzt kérnek el érte.
De hogy tanuljak az egészből valamit. Mi a módja annak, hogy kis-közepes helyiségekben (átlag hifista átlagos méretű helyiségei) jó minőségű, lehetőleg minél teljesebb spektrumú mélytartományt tudjunk megjeleníteni? Legyen az bármi ésszerű határok közt, megoldom az itthoni próbáját. Köszönöm!
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5711
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

cables írta:
2018.08.20., hétf. 09:51


Számos megoldás született a zaj csökkentésre, sajnos a legtöbb módszer a hasznos jelhez is "hozzányúl" abból is elvesz valamit. Sokan gúnyosan beszélnek a Virtuális földelésről, pedig talán ez az egyetlen módszer, amely nem változtat a hangjel alakján, nem változtat a zenei tartalmon, viszont eredményesen csökkentheti a zajt. Azért írtam, feltételes módban a zaj csökkentést, mert nem könnyű megtalálni a virtuális eszközök leghatásosabb helyét és az eszköz mérete (a villamos mérete) is kritikus.

Még valamit a virtuális föld hatásáról. Ha jó a rendszer hangja (természetes) akkor a zaj eliminálás egyértelmüen jobb hangzást eredményez. Viszont, ha torz a hang (pl. rossz kábelek miatt) akkor a torzulás fog zaj nélkül megjelenni, és rosszabbnak érezzünk a hangzást, mint virtuális föld nélkül.
CAv.jpg
CAv.jpg (9.98 KiB) Megtekintve 1931 alkalommal
Rudi bácsi, hányszor kell még elmondani, hogy a nyilvános részen nem kéne a saját portékát tolni? (még burkoltan sem)
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Vinkler írta:
2018.08.21., kedd 17:38
chord írta:
2018.08.21., kedd 17:12

Meg a cm átmérőkkel négyzetesen nő a felület, meg a tömeg, meg a tehetetlenség meg a kW igény.
Én is hallottam olyan urban legendet, hogy a nagy membrán lassú, nem tud olyan gyors lenni, mint egy kicsi, nem is elég pontos, stb. De, ha egyszer ráakadsz egyre, ami annak ellenére, hogy nagy, kiválóan teljesít, akkor csak mosolyogsz az egészen. (Hidd el, hogy van olyan, én többet is hallottam). Az, hogy kell neki a teljesítmény, hát igen, de ezt nehogy már felrójjuk neki. :rolleyes:
Ez valóban így van.
Pl. az AN papír mélyközepe meghökkentően könnyű, kicsi triódás is meglengeti szépen. A színezete is megnyerő.
Viszont, ha beáll az ember füle pl. egy BBC hangra, ahol 5 tonnás a membrán, és tényleg háklis az erősítőre, akkor más kategóriának ítéli a kapott hangot.
Akinek meg 'nem áll be', az is ezt mondja, csak pont fordítva...

Nehéz szakma a miénk.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Csak még egy kérdőjel a nagy membránokra...:)

Abban szerintem itt kb. egyetértünk, hogy a középsáv élethűsége, meg a felső-közép felharmonikusainak jelenléte erősen fontos. Ezeket, a 30+ lavórok esetén - általában - a közép/magas szekció viszi. És ez utóbbiak hangvisszaadó képessége szerintem nagyságrendekkel fontosabb, mint az, hogy egy 40 cm pumpálja - az amúgy valóban kiváló - basszushangokat.

Ebből sztem csak az következik, hogy nagydoboz is lehet jó, kicsi meg rossz, vagy fordítva.
Az, hogy a minimonitoroknál létező basszushiány mennyire elviselhető, az erősen ízlés/szokásfüggő.
Én nagyon ritkán hallottam kiegyenlített hangzást ezeknél, a kevés számú kivételnél vagy egy szub volt a rendszerben, vagy kicsi szoba volt, szerencsés sarokkiemelésekkel. Ez utóbbi, ha a szerencse óriási, akkor tényleg egy erős meglepetés lehet, de valóban, a legalja hiányzik a dolgoknak.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Nem feltétlenül érvként, inkább érdekességként mutatom meg az alábbi két ábrát. Ugyanabban a szobában, ugyanazon rendszerben, azonos körülmények között elkövetett saját mérés eredménye mindkettő, csak a hangsugárzókat cseréltük. Az egyiken egy 30 cm-es hangszóró, a másikon egy 16 cm-es példány harmonikus torzítása látható 100 Hz alatt (THD, 2nd, 3rd harm.). A két típus azonos árkategóriát képvisel (180 illetve 280 USD), mindketten 1 MFt feletti árú hangdobozokban dolgoznak. Egyiket sem tekintem kiragadott, rendkívüli esetnek, képviselik az elmúlt években végzett méréseim tendenciáit:

Dist 16cm.jpg
Dist 16cm.jpg (63.83 KiB) Megtekintve 1887 alkalommal
Dist 30cm.jpg
Dist 30cm.jpg (59.85 KiB) Megtekintve 1887 alkalommal

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

asebestyen írta:
2018.08.21., kedd 18:26

A membránméret az ég világon semmi extrát nem jelent az elérhető hangminőséget tekintve (egyik irányba se), egyéb paraméterekkel együtt a megmozgatott levegőmennyiség ami következik belőle kb. :)
márpedig ebben szerintem téves a felfogásod. Egy modellező példa a probléma bemutatásához. Szerinted tudna-e egyforma hangzást produkálni egy 5cm átmérő 10cm hosszú csőben mozgó dugattyú, feltételezve hogy a 10cm mozgástartományban (+/-5cm) lineáris a kitérítést végző "motor" ereje, és egy 30cm átmérőjű membrán 27mm kitérésével +/-13,8mm-errel?

Másik. A hangszer testesség nem azonos jelenség a basszus mélységével és amplitúdójával. Erre egyszerű példa egy cselló, amit talán hallottál élőben is vonós négyesben, nem basszus hangszer, de hallgasd meg egy minőségi fülessel, azután egy 10cm-es mélysugárzós hangfallal, majd 30cm-es mélysugárzós másikkal, persze közel hasonló hangossággal. A testesség legkevésbé a fülesen jelenik meg, miközben lemegy elegendő mélyre az is, a 10cm kb félúton van ebben testesség érzetben.

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7192
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Sajnos, de a mélyátvitel legalább annyira, ha nem jobban a szoba sajátja, mint a hangsugárzóé. Szóval az, hogy igaz csak egy szűk sávban, de a fülnek kellemes frekvencián brutális mélyenergiák vannak, az lófütty szerintem. Ráadásul megmérve látszik az is, hogy mekkora torzítás mellett van az. Persze, érezni meg mozog a kanapé meg a gyomor. Ettől eltérő eredmény abban az egy esetben lehetséges, ha a helyiség nagyon komolyan ki van találva. Aztán ahol semmilyen akusztikai kezelés nincs, ott meg aztán minden mindegy, közepes hangerőtől egy zengő katyvasz lesz az egész. Jó sok ilyet volt szerencsétlenségem hallani.
Összefoglalva és elvonatkoztatva a membránmérettől (zeneszobában 2db 10cm-es mélyközép van, kint a nappaliban 4db 25cm-es és 2db 30cm-es membrán nálam) szerintem a jó, száraz, szikár, kiegyenlített basszushoz elsősorban kell egy jó szoba aztán a szobához illeszkedő jó hangsugárzó, illetve a hangsugárzót megfelelően meghajtani képes erősítő. A többi esetben 5 perc alatt kiderül, hogy csak a basszus érzet adja a hűha érzést, de a bőgő hangja erősen likacsos és olyan, mintha a Pege bácsi direkt 3x erővel pendítené a húrokat itt-ott és mindig ugyanott érdekes módon, máskor meg mintha nem is akarna megszólalni az a bőgő. És itt most nem arra gondolok, mikor Pege bácsi bemutatja, milyen makro és mikrodinamikai finomságokat tud a hangszerén előállítani. :rolleyes:
A membránméret az ég világon semmi extrát nem jelent az elérhető hangminőséget tekintve (egyik irányba se), egyéb paraméterekkel együtt a megmozgatott levegőmennyiség ami következik belőle kb. :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

audioline írta:
2018.08.21., kedd 17:22
(Gondoltam ezt hozzáfűzöm soraidhoz, ami szerintem a realitás irányába billentette a libikókát...)
Azért azt vegyük észre, hogy néhány ártatlan, szubjektív véleményből szépen lassan ismét hitvita kerekedik, amiben sokan kényszeresen védik az álláspontjukat, pedig erre semmi szükség nincs, hiszen a szempontjaink, preferenciáink nem csereszabatosak. Hogy számomra szerethetőbbek a nagyobbacska hangdobozok, arra nem jelenthet cáfolatot, hogy Neked a kisebb méretek kedvesek.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2018.08.21., kedd 18:31-kor.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord írta:
2018.08.21., kedd 17:12
Meg a cm átmérőkkel négyzetesen nő a felület, meg a tömeg, meg a tehetetlenség meg a kW igény.

Lehet, hogy még nem volt jó akusztikájú zeneszobád...? (:), nehogy mellre szívódjon)
... és nő a mágnes mérete, ereje, a lengőtekercs átmérője, stb. :napsut:

Bármi lehetséges.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

audioline írta:
2018.08.21., kedd 17:22

Sztem. Szubjektív hallomásom alapján, a jól sikerült "kisebb dobozok" tud(hat)nak olyat pl. térben/pontosságban/közép tartományban/linearitásban, amit a nagyok nem, valaki ezért részesíti őket előnyben. :smile53:
Azért ezt így kijelenteni szintén nagy felelőtlenség szerintem. :rolleyes:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Nekem most a nyaralás alatt volt meglepően jó élményem kis vagy inkább pici hangszórókkal Hollik Lacinál. Nagyon jó LPk-ről hallgattunk különféle zenéket és sehol nem éreztem, hogy a kis 47Lab hangszórók (http://www.sakurasystems.com/speakers/lens.html) hangjából valami hiányozna.
Csatolmányok
30442718.JPG
30442718.JPG (81.39 KiB) Megtekintve 1861 alkalommal

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

chord írta:
2018.08.21., kedd 17:12

Meg a cm átmérőkkel négyzetesen nő a felület, meg a tömeg, meg a tehetetlenség meg a kW igény.
Én is hallottam olyan urban legendet, hogy a nagy membrán lassú, nem tud olyan gyors lenni, mint egy kicsi, nem is elég pontos, stb. De, ha egyszer ráakadsz egyre, ami annak ellenére, hogy nagy, kiválóan teljesít, akkor csak mosolyogsz az egészen. (Hidd el, hogy van olyan, én többet is hallottam). Az, hogy kell neki a teljesítmény, hát igen, de ezt nehogy már felrójjuk neki. :rolleyes:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

chord írta:
2018.08.21., kedd 14:14
Azért ne menjünk nagyvonalúan tovább ennél a tenyérnyi-membrán degradáló dolognál.
Közepes szobában, nagy membrán, olykor tud rosszabb mélyeket produkálni, mint egy kisebb, bármennyire is fizikai ellentmondás.
A megfejtés az, hogy 'olykor', tehát, azok a hangsugárzók, amelyek mélyátvitelébe a szoba segítsége bele lett tervezve, elő tudják adni ezt a furcsaságot.
És nem mindig, nyilván.

Furimuri dolog ez. Néhány éve vendégeskedett nálam egy vintage Canton GLE 70 nagy monitor 26cm-es membránnal, emlékszem mennyire kín szenvedés volt hallgatnom a Dyno C1.3SE és a jelenleg is becsben tartott TL álló dobozom mellett, melyben Dyno 15w75 mély-közép dolgozik. :smile29:

Úgy vélem a szoba mérete, a preferált zenei műfaj, a hallgató ízlése és a hangsugárzó konstrukciója is meghatározó lehet a kérdésben. Nem ritkák a dobozhangú óriások, melyek a "hangosan tud szólni/búgni" mellett talán virágállványnak alkalmasak, és persze kis dobozok is vannak gyehennára valók...

40-es lábra 40-es cipőt! :rolleyes:

Ami jó esélyel javasolható, hogy Rockker és DJ house ne vegyen mini monitort, 50m2-re főleg ne, viszont vonósnégyes, vokál, trio és hasonlók imádói nem boritékolandó, hogy az attól "mert nagyobb" membránban lelnek nirvánára 18m2-en. Vagyis nem volna célravezető általánosítani a kérdésben. Sztem. Szubjektív hallomásom alapján, a jól sikerült "kisebb dobozok" tud(hat)nak olyat pl. térben/pontosságban/közép tartományban/linearitásban, amit a nagyok nem, valaki ezért részesíti őket előnyben. :smile53:

(Gondoltam ezt hozzáfűzöm soraidhoz, ami szerintem a realitás irányába billentette a libikókát...)
.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

fapaci írta:
2018.08.21., kedd 14:34
chord írta:
2018.08.21., kedd 14:14
Azért ne menjünk nagyvonalúan tovább ennél a tenyérnyi-membrán degradáló dolognál. Közepes szobában, nagy membrán, olykor tud rosszabb mélyeket produkálni, mint egy kisebb, bármennyire is fizikai ellentmondás.
Degradálás nincs, ellenben példa mindenre van. Pár napja megelőztem az autópályán egy Ferrarit, de ebből talán nem lenne tanácsos komoly következtetést levonni.

Amit írsz, az tipikusan a rossz akusztikáról szól, ilyen helyen pedig semmilyen hangdoboz sem fog igazán élvezetesen megszólalni, hacsak nem annyira apró, hogy nincs számottevő basszusa. A probléma persze akkor is jelen lesz, csak kevésbé halljuk. Én nem szeretnék ilyen önbecsapással élni.
Hát ezt azért ne terjesszük ab ovo igazságként...
Nagyon élvezetes hangok ki tudnak bújni a szoba segítségével, hidd el.

Meg a cm átmérőkkel négyzetesen nő a felület, meg a tömeg, meg a tehetetlenség meg a kW igény.


Lehet, hogy még nem volt jó akusztikájú zeneszobád...? (:), nehogy mellre szívódjon)

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2018.08.21., kedd 14:52
Az alsó határfrekvencia is egy érdekes kérdés, jól tudnak hazudni a gyártók...
Hazugság is előfordul bőven, de én magam is mértem olyan picinyke dobozt, ami frekvenciaválaszban tényleg lement 33 Hz-ig különösebb hiány nélkül, fülre viszont csak valami vérszegény morajlás jött belőle a basszustartományban. Vélhetően olyan üzemmódba állították a hangszórót, amiben bár mélyre hatolt, de pocsék impulzusválaszt produkált. Erre írtam, hogy ilyen áron nem kell nekem.

Avatar
meridián
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1160
Csatlakozott: 2010.07.02., pén. 13:51
Értékelés: 539

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: meridián »

Erre szoktam volt mondani mikor ismerősök körében repkednek a több száz
wattok....-Te rezsóval hallgatsz otthon Zenét? gondolkodik.gif
Nálam 10 wattal tele van a szoba! :tutiok:
Amikor kivágod az utolsó fát,a folyóból kifogod az utolsó halat,
rájössz arra a pénzed semmit sem ér.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

asebestyen írta:
2018.08.21., kedd 14:52
Vinkler írta:
2018.08.21., kedd 14:43
fapaci írta:
2018.08.21., kedd 14:40

Kisebb dobozok, hangszórók is képesek 40 Hz alá menni, de olyan áron, amit én nem akarok megfizetni.
No meg kérdés, hogy a valóságban az hogyan néz ki. Az előző dobozomra 28 Hz-et írt a gyártó, a mostani dobozom “csak” 32 Hz-ig megy le, de ég és föld az utóbbi javára. gondolkodik.gif
Az alsó határfrekvencia is egy érdekes kérdés, jól tudnak hazudni a gyártók. De ennél sokkal érdekesebb az alsó oktávok energiaszintjeinek aránya, a szoba akusztikai tulajdonságai, a hangsugárzó hogy van benne elhelyezve, hol és miként gerjeszti azt. Meg kell nézni a Dynok átviteli görbéjét :rolleyes: majd hozzávenni a szobát. Hiába megy/menne le 20Hz-ig, ha 80Hz-nél van az átlag érzékenységhez képest +5-6dB-e a hangsugárzónak, ami ha a szobát is tudja úgy gerjeszteni, sose fogod hallani az alját, csak a 80Hz-es pufogást. És akkor még jönnek a padló reflexiós árkok, stb. Nyilván ez nem a Te eseted, de lehetne akár az is...
Kb. olyan lehet, mint az erősítők teljesítmény adatai. Már azt sem hinném el, amit kérdeznének, nemhogy azt, amit leírnak... :D
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7192
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Vinkler írta:
2018.08.21., kedd 14:43
fapaci írta:
2018.08.21., kedd 14:40

Kisebb dobozok, hangszórók is képesek 40 Hz alá menni, de olyan áron, amit én nem akarok megfizetni.
No meg kérdés, hogy a valóságban az hogyan néz ki. Az előző dobozomra 28 Hz-et írt a gyártó, a mostani dobozom “csak” 32 Hz-ig megy le, de ég és föld az utóbbi javára. gondolkodik.gif
Az alsó határfrekvencia is egy érdekes kérdés, jól tudnak hazudni a gyártók. De ennél sokkal érdekesebb az alsó oktávok energiaszintjeinek aránya, a szoba akusztikai tulajdonságai, a hangsugárzó hogy van benne elhelyezve, hol és miként gerjeszti azt. Meg kell nézni a Dynok átviteli görbéjét :rolleyes: majd hozzávenni a szobát. Hiába megy/menne le 20Hz-ig, ha 80Hz-nél van az átlag érzékenységhez képest +5-6dB-e a hangsugárzónak, ami ha a szobát is tudja úgy gerjeszteni, sose fogod hallani az alját, csak a 80Hz-es pufogást. És akkor még jönnek a padló reflexiós árkok, stb. Nyilván ez nem a Te eseted, de lehetne akár az is...
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

fapaci írta:
2018.08.21., kedd 14:40

Kisebb dobozok, hangszórók is képesek 40 Hz alá menni, de olyan áron, amit én nem akarok megfizetni.
No meg kérdés, hogy a valóságban az hogyan néz ki. Az előző dobozomra 28 Hz-et írt a gyártó, a mostani dobozom “csak” 32 Hz-ig megy le, de ég és föld az utóbbi javára. gondolkodik.gif
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2018.08.21., kedd 14:29
Ami nekem tapasztalás kis-nagy basszus sugárzó felület kérdésben az, hogy kis membránú sugárzók képesek lemenni elegendően mélyre, akár úgy is hogy párhuzamosan van kettő-hrom-négy, amik így kiadnak eredőben nagy felületet, de mégis más hangképet adnak a magában nagy felületű hangszórókhoz képest. A hangszer, hangkép testesség az amit a 10" és feletti mélysugárzók sokkal életszerűbben tárnak elénk. Ebben a testesség leképzésben a kis helység semmit nem segít a kis átmérősöknek, inkább még jobban összezavar.
Pontosan így tapasztaltam meg én is olyan sokszor, hogy már nincs bennem kétség a kérdésben. Kisebb dobozok, hangszórók is képesek 40 Hz alá menni, de olyan áron, amit én nem akarok megfizetni.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”