Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Altec

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

bandi100 írta:
2018.08.29., szer. 18:50
Stokowskinak állítólag volt valami szerződése az Altec-Lansinggel, és az ő dobozait megszerezte egy Jeff nevű manyus, aki egyébként A5-ös hangváltókkal kísérletezik.
Milyen gyönyörű, csakugyan, ez a két hangdoboz.
Nem tudom, mikor kezdte az Altec a képen látható, házi hifi-hangsugárzók gyártását. A Voice of the Theatre (VOTT) kis modelljéből, az A7-esből kifejlesztett otthoni változat csak annyiban különbözött az eredetitől, hogy mindkét hangszórót és a tölcsért is belerakták a dobozba, a doboz pedig finom keményfa-furnért kapott a mattszürke festék helyett, sőt még hangszóró-selymet is. (Tényleg, hogy nevezik manapság azt a textilt – már sok évtizede nem selyem ez –, amellyel a hangszórókat védeni szoktuk?) Ilyenek a hangdobozok a fényképen. Az általam felrakott, ősi, zöld prospektus végén is ilyen látható, de hangszóró-selyemmel burkolva: az A7W. Nem tudom, milyen szót takar a W, de jelentése bizonyára: de luxe. Az A7W tetején, mint a sima A7-esén, 811B tölcsérre dolgozó 806-os, nyomókamrás hangszóró volt (a nagyobbik fajta A7-esen 511B/802), az alsó 416-os pedig előre, a középtölcsérbe sugárzott, azt az energiát pedig, amelyet hátrafelé sugárzott, mélyreflex-doboz hasznosította. Egyszer aztán ráébredtek, hogy hiába rakják díszes hangdobozba, egy pár VOTT, még ha csupán A7-es is, az átlagos lakószobában nehezen fér el. A rendszer egyetlen elhagyható eleme a középtölcsér volt. Középtölcsér nélküli, tiszta mélyreflex-doboz a 60-as években kihozott, otthoni A7-tömörítvény, a 846A Valencia. Hangossága persze meg sem közelíti a középtölcséres A7-esét, de még mindig nagyon hangos, és hangja is hasonló jellegű, ami nem meglepő, hiszen hangszóró-készletük teljesen azonos. A 70-es évek közepén jött ki a 846B Valencia (kisebb módosítások), aztán a 19-es (előkelően: Nineteen). Ebben alul nem 416-8Z vagy 416-8A van (ezek azonosak, csak a Z-n nincsen díszfelirat, és ezért nem is vaskalapos), hanem a szintén AlNiCo-mágnesű, kissé szerényebb fluxusú 416-8B. (Ahogy a divatot figyelem: mintha Amerikában és Németországban inkább a B-t, Franciaországban és Japánban inkább az A-t (Z-t) részesítenék előnyben.) A 19-es felül sem azonos a Valenciával: a 811B tölcsérbe itt nem 806-8A nyomókamrát szereltek, hanem az erősebb 802-es nyomókamra egy korszerűbb változatát. A korszerűsítés még hagyján, de a mélyhangszóróhoz már a 806-os is aránytalanul hangos volt (tölcsér). A 802-est még jobban le kell szabályozni, hogy a hangsugárzót hallgatni lehessen.
Ez lenne tehát a VOTT (a kis A7-es) szalonváltozatának története. Először az A7W (a prospektusban, aztán a Stokowski-képen), aztán a Valencia, aztán a Model 19. Tulajdonképpen van még egy állomása a történetnek. A 90-es évek közepén kihoztak még egy ilyen kétutas, otthoni zenehallgatásra is alkalmas VOTT-ot, az akkori Mantaray-tölcsérrel, az akkori, ferritmágneses hangszóró-készlettel. Pompázatos nevet kapott: M500 Maestro. De ez már a bukás idején történt; alig forgalmazták, és lehet, hogy ebből már csak Altec-szürke példányok készültek.
Ha egy kicsit vártok, bemutatok nektek egy szép 846B Valenciát. Pontosabban 846U Unfinished-et. Így hívták, Befejezetlennek, mint Schubert 8., h-moll szimfóniáját. Nem kapott szép dió-, csak nyírfafurnért, nem kapott szép előlapot sem. Olyanoknak készült, akik a lakásuk vagy stúdiójuk színére maguk fogják befesteni, a hangszóró-selymet meg úgyis leveszik. Először egy prospektus.
Csatolmányok
valencia1.jpg
valencia1.jpg (542.93 KiB) Megtekintve 2837 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Az 515-ös alighanem a világ egyik legfinomabb mélyhangszórója. A 421-es lehet, hogy gatyalengetőbb.
A gatyalengetőség, illetve a "hatalmas mélyek" érzete egyébként szerintem inkább azzal van összefüggésben, hogy 50 és 150 Herz között relatíve hangosan szól egy doboz, nem pedig azzal, hogy milyen mélyre megy le. (Egy barátom megjegyezte, hogy a kis JPW Sonata dobozomnak "mekkora mélyei" vannak, pedig ott 70 Herztől indul az átvitel.)
Az A5-ös nem egy mélybajnok, de a mélyei elegendőek ahhoz, hogy a hallgatónak ne legyen hiányérzete: rendesen megszólal az orgona, a nagyzenekar vagy a nagybőgő.

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

bandi100 írta:
2018.08.29., szer. 18:50
Hallottam 421-el szerelt dobozokat, és nagyon gatyalengető mélyük volt, de nem tudom, hogy mennyire mentek le. A mély tömege nagyobb volt, mint az 515-ösöknél és 416-osoknál.
Erre jó ez a fórum: kijavítják a tévedéseket. Sose hallottam 421-est, de te igen, és, elsöprő basszust tapasztaltál. Most ezért újra nézegetem az adatlapját és, lámcsak, az imént rosszul értelmeztem a hatásfok-adatot. A 97dB (ami nem-Altec hangszórók esetében gyönyörű lenne) nem 1 méter, hanem 4 láb távolságból van mérve, ráadásul 10kHz-ig. 500 és 1000Hz közötti rózsaszín zajjal, 4 láb távolságból mérve viszont már 99dB, ami 1 méterről 101dB lehet. Óriási hatásfok, eléri a hihetetlen 515B hatásfokának (kb. 104dB) felét. A légrésben a mágneses fluxus lenyűgöző: 1,44 Tesla; megközelíti az 515B 1,475 Teslás fluxusát. Kiváló lehet a basszusa is, de én feltétlenül az 515B-t választanám. Amelytől akár szubbasszus is remélhető (rezonancia-frekvencia: 25Hz, szemben a 421-gyel (40Hz)).
© Horváth Iván

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Hallottam 421-el szerelt dobozokat, és nagyon gatyalengető mélyük volt, de nem tudom, hogy mennyire mentek le. A mély tömege nagyobb volt, mint az 515-ösöknél és 416-osoknál.
Nem hallottam Karajan dobozairól, de Stokowskinak állítólag volt valami szerződése az Altec-Lansinggel, és az ő dobozait megszerezte egy Jeff nevű manyus, aki egyébként A5-ös hangváltókkal kísérletezik.
LS-VOTTs-no-grills.jpg
LS-VOTTs-no-grills.jpg (124.89 KiB) Megtekintve 2709 alkalommal
Próbálkozott Hiraga-váltóval, Jagusch-félével, és még néhánnyal. Aztán irtózatosan drága Duelund-kondikból szerkesztget váltókat, amik állítólag jók. Mindenesetre olyan drágák, hogy Duelund-kondikból egy váltó lehet, hogy többe kerül, mint egyébként egy nem olcsó (és sajnos egyre drágább) A5-ös.

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

bandi100 írta:
2018.08.28., kedd 15:00
Itt egy olcsó VOTT (Voice of the Theatre) az ebay-en...
Igazad van: a 421–8H-t nem mozi-, stúdió- vagy otthoni hangsugárzókba szánták, hanem könnyűzenei hangszer hangosítására (musical instrument loudspeaker). Nemcsak zárt dobozba tehető, mert a palást-visszatérítő erőről nem az összenyomott levegő gondoskodik, mint például az AR-hangsugárzók esetében, hanem a szokásos, impregnált vászonharmonika-perem (high compliance cloth surround with mechanical resistance). Ilyesféle zenekari hangsugárzó kelt el idén a mi fórumunkon: http://www.avx.hu/forum/viewtopic.php?f ... c#p2233868 A hirdető szerint Herbert von Karajan tulajdona volt. (Korábban azt hittem, a karmester történetesen éppen légrugózású AR-hangsugárzót használt: https://www.stereophile.com/standloudsp ... index.html.) Abban is igazad van, hogy a 421 nem feltétlenül jó az 515 vagy 416 helyén. A 421 is nagy hatásfokú, de az 515 és a 416 még nagyobb, aztán meg a 421 nem is tud annyira mélyre lemenni, mint azok.
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

Most már nekem is a kedvencem.
© Horváth Iván

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

És a kedvenc karikatúrám a tölcséres-hívőknek:
listening_room.jpg
listening_room.jpg (12.32 KiB) Megtekintve 2645 alkalommal

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Itt egy olcsó VOTT (Voice of the Theatre) az ebay-en. Ilyen összeállítás viszont tudomásom szerint gyárilag nem létezett. A 421-es mélyek nagyon erősek, de ha jól emlékszem, csak zárt dobozba ajánlották őket, különben olyan nagy a kilengésük, hogy hamar elszállnak.
Szóval kérdés, hogy a 421-esek betétele az A5-ös A7-es házba jó ötlet-e.
https://www.ebay.com/itm/ESTATE-PAIR-AL ... 0009.m1982

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

Fórumtársak, bátran szóljatok hozzá!
Csatolmányok
6
6
altec_022.jpg (816.02 KiB) Megtekintve 2724 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

5
5
altec_021.jpg (818.85 KiB) Megtekintve 2706 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

4
4
altec_020.jpg (905.71 KiB) Megtekintve 2838 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

3
3
altec_019.jpg (420.46 KiB) Megtekintve 2839 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

2
2
altec_018.jpg (912.93 KiB) Megtekintve 2845 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

1
1
altec_017.jpg (774.12 KiB) Megtekintve 2850 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

Szomszédaim a tanúk rá: én bizony néha szeretem egy kicsit, hm, fölcsavarni a hangerőt – de csakugyan nem egyszerűen a hangosság az Altec jellemző tulajdonsága. Talán inkább a hangossággal összefüggő hatásfok. Amely annál nagyobb, mennél hangosabb hangot ad egy hangsugárzó változatlan erősítő-teljesítmény mellett.
Számolgassunk egy kicsit. A legnagyobb Quad elektrosztatikus hangsugárzó, az ESL-2912 meglehetősen érzéketlen; érzékenysége csupán 86dB/W/m. Állítsuk szembe vele a 210A típusjelű tölcséres dobozba szerelt Altec 515-8GHP-t. Ez volt a Filmszínház Hangjának legnagyobb hatásfokú mélyközép-hangszórója. Érzékenysége óriási: 108,5dB/W/4láb, ami becslésem szerint kb. 110,5dB/W/m-nek felelhet meg.
Képzeletben hajtsuk meg egy kicsit. 10W-os erősítő-teljesítmény esetén az Altec 120,5dB erősségű hangot ad, ami alig elviselhető. 100W-os erősítő-teljesítmény esetén 130,5dB-t ad. Ezzel bőven átléptük a fájdalomhatárt, és a hangszóró még mindig távol jár elméleti teljesítőképességétől (200W).
Most hajtsuk meg a Quadot. 10W-os bemenetre ad 96dB erősségű hangot. 100W-osra 106dB-t adna, de a hangsugárzót nem szabad ennyire megerőltetni. 116dB-hez már 1kW-os erősítő-teljesítmény kellene, ha a hangszórót korábban nem gyilkoltuk volna meg. A tisztán elméleti 126dB-hez 10kW-os erősítő kellene! És akkor még mindig hol vagyunk az Altec maximális hangerejétől, amely ennek kb. kilencszerese!
Csatolok egy régebbi, általános prospektust, valószínűleg az 1960-as évekből.
© Horváth Iván

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Hát, gondolkodtam ezen, és lehet, hogy revideálom, amit az előbb írtam: asszem, igenis fontos, hogy az Altecek torzítatlanul tudnak hangosan szólni. Ez bizony hozzájárul a koncertszerű élményhez. A koncertek sem halkak, nem bizony.

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Hogy miért szeretjük az Altec-eket? Én nem a hangosság miatt, bár az határozottan klassz dolog, hogy aránylag nagy hangerővel is sima, torzítatlan hangot adnak. Nem szoktam iszonyú hangerővel hallgatni őket, talán úgy közepesen. A közepes hangerőhöz egyébként elég 1-2 Watt erősítő-teljesítmény.
Az talán többet számít nekem, hogy halkan is teljes hangképet adnak, amiből nem hiányzik a dinamika és semmi más sem.
De legfőképpen talán azért kedvelem őket, mert a dinamikus hangsugárzók közül a legvalóságközelibb hangot adják (persze az általam ismertek közül. Biztos lehet csilliókért alternatívákat találni). Behunyt szemmel tényleg sokszor egy koncert nézőterén érzem magam. Én csak elektrosztatikusoktól hallottam finomabb hangot, ott viszont meg nincs meg a dinamika. Jól megszólal a nagyzenekar is, de megdöbbentő, hogy ezekből a hűtőszekrénnyi dobozokból milyen finoman jön egy énekhang vagy egy hegedűszóló is.
Más: mozizáshoz nem az Altec-eket használom, mert nem vagyok olyan gazdag. Egyrészt sajnálnám a drága cső-üzemidőt mozizásra fordítani, másrészt laptopról nézek filmeket, s előfordulhatna, hogy egy csatlakozás kirángatásakor véletlenül túl nagy impulzusnak teszem ki a hangszórókat. A mozi-erősítő egy régi, aránylag olcsó tranyós Marantz, a hangdobozok pedig JPW Sonaták, amiknek a méretükhöz és az árukhoz képest állati jó hangja van (de persze az Altecekkel nincsenek versenyben). Takács Jenő szerint az Altecekkel mozizni olyan volna, mint egy Ferrarival kihajtani a legelőre.
Nagyon klassz irodalmakat tettél föl! Igyekszem majd megtalálni olyan képeket, leírásokat, amelyek az Altec-hívők érdeklődésére számíthatnak.

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

4.
Csatolmányok
altec_006.jpg
altec_006.jpg (896.11 KiB) Megtekintve 2738 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

3.
Csatolmányok
altec_005.jpg
altec_005.jpg (344.65 KiB) Megtekintve 2728 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

2.
Csatolmányok
altec_004.jpg
altec_004.jpg (1.19 MiB) Megtekintve 2720 alkalommal
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

Lehet, hogy részben azért szeretjük a régi Altec-eket, mert hangosak? Mert nagy a hatásfokuk? Mert nagy hangerőnél se nő meg a torzításuk, és nem nyomják össze a felvétel dinamikáját?
Bandi A5-ösének tiszteletére megpróbálok feltenni egy prospektust A Filmszínház Hangjáról, szerintem az 1970-es évekből. Előre elnézést, lehet, hogy elrontom a fájlok csatolását.
prospektus/4
prospektus/4
altec_003.jpg (509.7 KiB) Megtekintve 2728 alkalommal
A altec_005.jpg csatolmány már nem érhető el.
A altec_004.jpg csatolmány már nem érhető el.
A altec_003.jpg csatolmány már nem érhető el.
© Horváth Iván

Avatar
lullus
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 09:35
Értékelés: 43

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: lullus »

Lenyűgöző. Kösz, Bandi, hogy megosztottad velünk. Teljesen előírásszerű A5. Még ez a csatahajó-szürke Altec-szín is tökéletes, és a 10-cellás fémtölcsér alatti lábak sincsenek megrövidítve, ahogy a hifisek szeretik. Csak a szupermagas hangszóró (én Fostexnek néztem volna) nem volt ott a gyári változatban, de ilyesmire valóban szükség van. A mozi-hangsugárzóknak aránylag szűk frekvencia-tartományban kellett sugározniuk. Hangmester fiam valami olyasmit magyarázott, hogy az egykori amerikai hangosfilm-szabvány szerint nemigen kellett 8kHz fölé felmenniük.
Lenyűgöző a mikrolemez-állvány a gyakori osztásokkal. A hátsó fal akusztikai csillapítása. De a legjobb az összetekert filmvászon. Te nemcsak LP-ket hallgatsz ezen a rendszeren, hanem mozit is nézel. De lehet-e, szabad-e házimozinak (home cinema) nevezni ezt a rendszert?
Ha egy boldog hifis valahogy, nagy szerencsével hozzájut egy „The Voice of the Theatre”-hez, az nem A5-ös, hanem mindig A7-es. Alul általában 416-os, fölül 806-os, esetleg a nagyobb 802-es hangszórókkal. A legkisebb mozik hangsugárzója volt az A7-es. Az A5-ös már nem. Az 515-ös mélysugárzónak még a 416-osénál is nagyobb volt a mágnese. A 288-as magassugárzónak pedig csak a nyomókamrája is, tölcsér és közdarab nélkül, közel 14 kiló! Ez itt már egy nagyobbacska Filmszínház Hangja! Vicces, hogy lemezhallgatás mellett home cinemának használod.
© Horváth Iván

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Bocsánat, hogy így egyenként, a rendszer nem engedte be egy hozzászólásba a három képet, alighanem terjedelmi korlátok miatt.

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Altec3.jpg
Altec3.jpg (48.04 KiB) Megtekintve 2711 alkalommal

Avatar
bandi100
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 566
Csatlakozott: 2014.09.07., vas. 17:43
Értékelés: 140

Re: Altec

Hozzászólás Szerző: bandi100 »

Altec2.jpg
Altec2.jpg (51.55 KiB) Megtekintve 2706 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Hangsugárzók”