Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

muzsikpeti írta:
2018.10.31., szer. 08:11

Aztán nincs benne trapéz korrekció, így egy 20cm-el feljebb kellett vinni a vásznam alját mint amit megszoktam. Ezen kívűl van még néhány szoftveres baki benne amit gondolom idővel javítani fognak.
Azért a trapézkorrekció hiányán csodálkozom. A bakikakt valószínű tudják orvosolni.

Avatar
muzsikpeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 640
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 22:29
Értékelés: 235

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: muzsikpeti »

Sajnos még vissza kell szolgáltassam, egyszer talán maradni fog:)
Focal Electra 1027Be, Focal Electra cc1008Be, Focal Electra 1007be, Focal Electra IC1002, Velodyne SPL1200 Ultra, Emotiva RMC1, Rotel Rmb1095 és Rmb1075, Oppo205, Samsung 77S90C Oled, Hidiamond 7 speaker cable, Hidiamond Xlr2, Hidiamond 3 power cable, Audioquest Husky sub cable. Nordost qrt 4

Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Fish »

Es meg is leped?jo kis szulinapi meglepi! :smile32: :D
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
muzsikpeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 640
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 22:29
Értékelés: 235

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: muzsikpeti »

IMG_5413.JPG
IMG_5413.JPG (2.57 MiB) Megtekintve 1853 alkalommal
Focal Electra 1027Be, Focal Electra cc1008Be, Focal Electra 1007be, Focal Electra IC1002, Velodyne SPL1200 Ultra, Emotiva RMC1, Rotel Rmb1095 és Rmb1075, Oppo205, Samsung 77S90C Oled, Hidiamond 7 speaker cable, Hidiamond Xlr2, Hidiamond 3 power cable, Audioquest Husky sub cable. Nordost qrt 4

Avatar
muzsikpeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 640
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 22:29
Értékelés: 235

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: muzsikpeti »

IMG_5412.JPG
IMG_5412.JPG (2.91 MiB) Megtekintve 1816 alkalommal
Focal Electra 1027Be, Focal Electra cc1008Be, Focal Electra 1007be, Focal Electra IC1002, Velodyne SPL1200 Ultra, Emotiva RMC1, Rotel Rmb1095 és Rmb1075, Oppo205, Samsung 77S90C Oled, Hidiamond 7 speaker cable, Hidiamond Xlr2, Hidiamond 3 power cable, Audioquest Husky sub cable. Nordost qrt 4

Avatar
muzsikpeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 640
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 22:29
Értékelés: 235

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: muzsikpeti »

Mai nap a házimozi stúdió jóvoltából volt szerencsém itthon tesztelni egy legújabb sim2 Domino 4 uhd hdr projektort. A dobozból kicsomagolva a nem kis súlyán kívűl (15kg) a leírhatatlan szépséges design tárul elénk. Tiszta üveg borítás, az utolsó milliméterig mérnöki precizitással összeszerelt kaszniba bújtatott, projektorok ferrarija! Az installálás percek alatt ment mivel az is ingyen jár a termék mellé, a szakember (Attila) perfekt módon megoldotta. No de nézzük a vetített képet, elsőre azt kell mondjam hiába 0,67” egy chipes tisztességes feketéje van, nem az a kókadt alul felül szürke csík, mint amit egy ugyanilyen chipes benq produkál. Rendes real 4k anyaggal az oppo 205-ről megtáplálva ( logan lucky) egyszerűen nem lehet belekötni eszméletlen éles az üveg optika miatt, a színek brutálisan telítettek, és itt végre tényleg látható a 4k felbontás előnye is. Teljesen más képi világ ez mint amit a sony 4k müanyag objektíves projikon láthatunk. Hdr, a meglepő az, hogy van hozzá elegendő fényereje is, lefotóztam bár csak telefonnal de látható szerintem. Nos és akkor nézzük meg mit tud gyengébb forrásból full hd-val. A magyar Kincsem filmbe kukkantottunk bele, na erre se lehet panasz, simán mondhattuk volna erre is, hogy 4 k anyag, a ruházatok és arcbőrök textúrái eszméletlen szépek voltak, és itt is a színek telítettsége hihetetlen, átlagon felüli! Szóval a proji minden anyaggal kíválón brillírózik, a fényereje 110”- os vásznamhoz elegendő. A ventije leheletnyivel hangosabb mint az epson-é. Aztán nincs benne trapéz korrekció, így egy 20cm-el feljebb kellett vinni a vásznam alját mint amit megszoktam. Ezen kívűl van még néhány szoftveres baki benne amit gondolom idővel javítani fognak. Egy szó mint száz, boldog lehet az aki egy ilyen projektort tud birtokolni, az általa vetített képbe nem lehet belekötni. A kérdés persze az, hogy a 8500euros árát megéri e, én részemről maximálisan!
IMG_E5411.JPG
IMG_E5411.JPG (2.05 MiB) Megtekintve 1791 alkalommal
A IMG_5412.JPG csatolmány már nem érhető el.
A IMG_E5411.JPG csatolmány már nem érhető el.
Focal Electra 1027Be, Focal Electra cc1008Be, Focal Electra 1007be, Focal Electra IC1002, Velodyne SPL1200 Ultra, Emotiva RMC1, Rotel Rmb1095 és Rmb1075, Oppo205, Samsung 77S90C Oled, Hidiamond 7 speaker cable, Hidiamond Xlr2, Hidiamond 3 power cable, Audioquest Husky sub cable. Nordost qrt 4

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Quetz »

Cseneles írta:
2018.10.26., pén. 16:05
Nyilván internet a barátom de nincs kevem visszaküldözgetni a kábelt h nem tudja a gyári specifikációt, így ezert kérnék tanácsot.
Érdemes még ezt megnézned: AmazonBasics High-Speed HDMI Cable with RedMere- 10.6 m - non bi-directional cable. Viszont a legjobb gyártó kábele is lehet hibás, semmi sem garantálja, hogy megúszod visszaküldés nélkül.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
szepi0808
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3952
Csatlakozott: 2013.10.22., kedd 20:15
Értékelés: 2051

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: szepi0808 »

AQ, Supra HDMI 2.0
Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES
SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K
Zidoo Z2000 Pro
Anthem AVM70 15.2ch.
EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500.
MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5
SVS SB4000 2db.
AQ, IsoTek, Techly,

https://avx.hu/forum/viewforum.php?f=46 ... i-házimozi

Avatar
Cseneles
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2013.12.18., szer. 14:38
Értékelés: 430
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Cseneles »

Sziasztok!

Érdeklődnék hogy 10 méteres kábelhosszban milyen HDMI kábel amit bátran használhatnék a közeljövőben AVR és projektor között? A problémám hogy fullHD vetités esetén ha bekapcsolom a deepcolor 10/12bit étvitelt néha nem a vászonra illő képi anomáliákat látok bár ritkán mint például mintha egy pixel felcsillanna pár helyen a képen stb. Ha visszarakom 8bitre jelenség megszűnik így betudtam a kábelem határának ezt a vonalat, gondolom kevés neki a sávszél vagy veszti a jelet gyári adathoz képest is 10m hosszban. Nyilván internet a barátom de nincs kevem visszaküldözgetni a kábelt h nem tudja a gyári specifikációt, így ezert kérnék tanácsot.
Névtelen.jpg
Névtelen.jpg (53.01 KiB) Megtekintve 1834 alkalommal
A kép alapján olyan 18Gbps Hdmi 2.0 az ami tudnál elvileg gondolkodik.gif

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

TSanyi írta:
2018.10.11., csüt. 22:16
Elképzelhetónek tartom hogy nem minden DLP projektor szedhető szét atomjaira, inkább több bennük a komplex, megbonthatatlan egység, így a tuning sem jöhet szóba.
Esetleg itt is a "békebeli" vetítők vannak előnyben, hogy jobb tuning alanyok.
Látatlanban biztosat nem lehet mondani, de tudtommal nem jellemző, hogy egy gépet ne lehetne szétszedni, hiszen valahogy összerakta a gyártó is. Ha persze összeragasztgatta az alkatrészeket, azzal megnehezíthető a dolog, de nem hinném, hogy ez általános lenne. Eddig én minden gépet szét tudtam szedni ... de persze ez csak pár gép, statisztikailag értékelhetetlenül kicsi minta ...

Mondjuk az igaz, hogy a nagyobb, ipari gépekben több hely van és szétszedni is könnyen, gyorsan logikusan lehet őket. Egy Barco-t darabokra bontani töredék idő egy kicsi LED-es prezis géphez képest, amiben olyan kicsik a csavarok, hogy az én koromban már nem is látom őket ... :-)

GyP

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

Kívancsi leszek, mikor elkészül a tuning izzó, a tüköralagút, a tuning írisz, esetleg a színkerék, és ezek kiforrottan össze lesznek hangolva, mit tud egy gyári Barcohoz képest!
Kontrasztban, fényerőben, szerintem még színtérben is. Elküldeném Norvégiába hogy ilyet is tud a gépetek csak egy "kicsit" foglalkozni kell vele.
A durva az hogy ez kb. pár órás munka lesz. Igaz éveket kellett Palinak dolgozni rajta hogy rájöjjön mi működik és mi nem...
Edison mondta hogy: "Nekem nincs egyetlen sikertelen kísérletem sem. Nekem van kétezer sikeres kizárásom.”
Hajrá Pali!

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

Elképzelhetónek tartom hogy nem minden DLP projektor szedhető szét atomjaira, inkább több bennük a komplex, megbonthatatlan egység, így a tuning sem jöhet szóba.
Esetleg itt is a "békebeli" vetítők vannak előnyben, hogy jobb tuning alanyok.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Még pár dolog, mielőtt elfelejtem...

A tegnap említett lámpán kívül azért még egy finomhangolási lehetőség maradt, de ez már tényleg csak finomhangolás.

Jelen pillanatban az a vicces helyzet, hogy az elérhető maximális kontrasztot NEM is maga a kontraszt korlátozza, hanem a nagyon pici átmérőjű íriszek használatakor keletkező másodlagos problémák:
- fényerő-inhomogenitás (a kép jobb- és bal oldalán),
- elszíneződés (a kép jobb- és bal oldalán).
- elfogadhatatlanul kicsi "kontrasztos fényerő".

Ha ezeket a problémákat megoldanánk, a kontraszt még (kb.) duplázódhatna (a jelenlegi felület kb. felére lehetne még lecsökkenteni a lencse íriszének a felületét és a kontraszt a felület reciprokával arányos).

A "kontrasztos fényerő" problémáját (remélem) meg fogja oldani a tegnap említett, spéci "segédtükrösített" lámpa.

Viszont a lámpa NEM fogja megoldani a másik két problémát. A gyakorlatban megnyerhető további kontraszt mértéke attól függ majd, hogy mennyire sikerül "elméletileg tökéletes" megoldást találni a két másik problémára. Tökéletes megoldás szerintem nincs, de ez nem feltétlenül baj, jelen esetben már egy "félmegoldás" is könnyen jelenthet mondjuk 50% plusz kontrasztot, tehát BÁRMILYEN "BÉNA" megoldás is elfogadható lehet ... ez már tényleg a "végjáték".

Három további tényt is figyelembe kell (?) még venni:
1. a kúpos tüköralagút miatt a DMD-t megvilágító fényfolt függőlegesen nyújtott ellipszis alakú
2. a kép 21:9-es képet vetít ... pontosabban a kép szélessége 2,4x nagyobb, mint a magassága
3. az UHP lámpából NEM jönnek olyan fénysugarak a fókuszpontba, amelyek tökéletesen párhuzamosak lennének az optikai tengellyel.

Az, hogy a csak kép jobb- és bal oldalán látszanak a képhibák, szerintem a 2. pont miatt van. A valóságban (a kör alakú íriszek miatt) az elszíneződések is kör alakjában vannak jelen a kép felületén ... csak éppen ezt nem látjuk (mivel olyan "lapos" képet vetít a gép, hogy a hibák felül- és alul a vetített képen kívül vannak).

A múltban sokszor említett "szimmetria feltétel" megfogalmazásakor nem emeltük ugyan ki, de a kontraszt akkor lesz optimális, ha MINDEN paraméter teljesen szimmetrikus a megvilágítás- és a lencse-oldal között.

A fenti 3. pont miatt viszont a lencsét elérő fénykúp közepén van egy sötétebb "folt", magyarul a megvilágítás NEM küld (számottevő mennyiségű) fényt a lencse közepére. Akkor viszont itt egy asszimmetria van! Ha a megvilágítás közepe "fekete", akkor a lencse közepének is annak kell(ene) lennie, azaz a lencse közepét ki kell(ene) takarni (ami logikus is, hiszen a lencse közepe most csak a "szürkeséget gyűjti" de hasznos fényt nem "továbbít" a vászonra). Ennek a sötét foltnak mérete szinte elhanyagolható akkor, amikor jó nagyra nyitott íriszekkel vetítünk (kertmozi). Viszont amikor kb. fele átmérőre szűkítjük be az íriszeket, akkor már NEM is lesz annyira elhanyagolható a sötét folt mérete. A probléma kezeléséhez kellene tenni egy kicsi, kör alakú "matricát" a motoros íriszhez legközelebbi lencsetag közepére ... de ehhez szét kellene szedni a lencsét. Ezt most nem fogom megtenni ... de eljöhet még a pillanat ... :-)

A "szimmetria feltétel" nem szól az íriszek alakjáról, ezek formája teljesen tetszőleges (és pont az előző bekezdésben említettük, hogy egy "gyűrű" alakú felület jobb is lenne a jelenlegi "körlap" alaknál :-). Ha lemondanánk a motorral állítható íriszekről, akkor használhatnánk olyan (fix) íriszeket, amelyek alakja sokkal jobban illeszkedik a gép 21:9-es képarányához ... magyarul lehetne mondjuk 21:9 oldalarányú téglalap formájú a "lyuk", amin keresztük a DMD-t megvilágítjuk, illetve egy ugyanilyen formájú íriszt tehetnénk a lencsébe is (amihez megint csak szét kellene azt szedni... de akkor már a "pötty'" is odaragasztható egy tag közepére :-). Ezáltal a képhibák szépen eltűnnének a kép jobb- és bal széléről, azonban felül- és alul nagyon is lennének képhibák ... de ezeket NEM látnánk, mivel kívül lennének a "lapos" (21:9) kép határain. Így tehát NEM KÖR ALAKÚ, de a jelenleginél kisebb felületű "lyukakon" át vetíthetnénk szép, a látható felületen hibamentes, homogén képet ... és mivel a kontraszt a lencse/megvilágítás felületétől függ, a kontraszt is jobban közelíthetné az elméleti maximumot.

A gond az, hogy JELENLEG (még) nem az íriszek alakja, hanem a fényerő az elérhető kontrasztot korlátozó legfőbb tényező. Sajnos még (?) NINCS meg a jobb kontraszthoz szükséges fényerő-tartaléka a gépnek (azaz az íriszek bezárásakor a fényerő előbb "fogy el", mint hogy az inhomogenitások megjelennének). De HA majd elkészül a "spéci" lámpa és HA jól is működik, akkor az általa megnyert plusz fényerő már elég lehet ahhoz, hogy az íriszeket még tovább szűkíthessük és bizony AKKOR majd megjelennek az inhomogenitások kétoldalt és AKKOR majd nagyon is lesz értelme a "képarányhoz hasonló alakú" íriszek használatának. De hát a spéci lámpa még el sem készült ...

A fentiek szőrszálhasogatásnak tűnhetnek, de egy dolgot nem szabad elfelejteni: a jelenleg "reszelt" Barco fő "csodája" a motoros dulpa-írisz. Ha ezt megszüntetjük, akkor azonnal egy "teljesen átlagos" géppé válik a Barco ... azaz amit ekkor meg lehet csinálni a géppel, azt BÁRMELYIK MÁSIK (DLP) géppel is meg lehet tenni. A fenti ötletek tehát TÍPUSFÜGGETLENEK, egy Samu ugyanúgy átalakítható ezen ötletek "mentén" ahogy pl. akár egy 3 chip-es DLP is.

Egy Samu pont van is otthon, ha a Barco-projekt véget ér, azt veszem majd "kezelésbe". Kiváncsi vagyok, hogy egy "egyszerűbb" gépből mit lehet kihozni ...

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2850
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1187
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: thxfan »

Fish írta:
2018.10.10., szer. 21:18
Beszéltünk már erről a vetítőről? Látott már valaki ,vélemény? gondolkodik.gif

Optoma UHZ65
https://www.optoma.co.uk/product-details/uhz65#features
Volt. Lapozz vissza 2018.04.06.-ra. Bocs 2x ment telefonról.
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2850
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1187
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: thxfan »

Fish írta:
2018.10.10., szer. 21:18
Beszéltünk már erről a vetítőről? Látott már valaki ,vélemény? gondolkodik.gif

Optoma UHZ65
https://www.optoma.co.uk/product-details/uhz65#features
Volt. Lapozz vissza 2018.04.06.-ra.
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Fish »

Beszéltünk már erről a vetítőről? Látott már valaki ,vélemény? gondolkodik.gif

Optoma UHZ65
https://www.optoma.co.uk/product-details/uhz65#features
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Segédtükrös lámpák - gyakorlat

Nos, van nálam két ilyen "csodalámpa" (230W teljesítményűek, ez a "normál" méret, a nagyobbak ritkábbak, ezért ilyeneket kaptam Batyótól "játszani").

A segédtükrös lámpának (amint az közismert :-) két (főbb) előnye is lehet:

1. Jobban hasznosulnak a keletkezett fotonok (nincs fényveszteség a foncsor "száján" át).

2. A segédtükrös lámpa kisebb átlagos (és maximális) szög alatt juttathatja a fényt a fókuszpontba.

Begányoltam egy lámpaházba az egyik "csodalámpát" és betettem a 220W-os ballasztot a gépbe (biztos ami biztos, így a lámpa nem lesz túlterhelve, hiszen 220W-nál nagyobb elektromos teljesítményt nem kaphat).

Batyó szerint ezek a lámpák már csak az eredeti fényességük 50%-ával világítanak ... de én mégis 70% fényerőt mértem egy vadi új, 250W-os Barco lámpához képest. Ez alapján egy ilyen, de új lámpával kb. 40% plusz fényerőt kapna a gép. Ez jó hír, viszont EZ a nyereség már NEM magyarázható meg pusztán a segédtükörrel. Valami másnak is kell lennie itt a felszín alatt...

Megnéztem a gép lencséjének a felületén a fényeloszlást a "csodalámpával" ... és meglepetten láttam, hogy ALIG lett kisebb a fényfolt mérete a lencse felületén. No, itt már elég ostobán bámultam magam elé, miközben vakargattam a homlokomat ...

A fenti két "ellentmondás" végül egy kis számolás alapján vált érthetővé:

A gép (a lencse nyílásviszonya alapján) kb. 2x13,7 fokos kúpszögű, DMD-ről visszavert fényt tud a vászonra juttatni (wide zoom állás mellett, teljesen nyitott íriszekkel). A tüköralagút és a DMD méretkülönbsége és az etendue-megmaradási tétel alapján kb. dupla, azaz 2x27,4 fokos (maximális) szögben érkezhet meg a HASZNOS fény a lámpa fókuszpontjába ... de a "normál" lámpa (a foncsor mért méretei alapján) kb. 2x48 fokos szögben még világíthat. A lámpa 27,4 ... 48 fok közötti szögű sugarai tehát ELVESZNEK, ezeket a gép NEM tudja hasznosítani. Mivel ilyen szögű fény kevesebb van a segédtükrös lámpa fényében, ennek a lámpatípusnak a fényéből kevesebbet is veszít el a gép. Ezért nőtt TÖBBEL a fényerő, mint amennyit a segédtükör plusz hatásfoka megmagyarázhat. Így viszont már az is érthető, hogy miért NEM lett jóval kisebb a fényfolt mérete ... hiszen a gépen a "normál" lámpa 2x48 fokos fénykúpjának csak egy része jutott át eredetileg, ez a rész viszont nem volt sokkal nagyobb szögű, mint a most kipróbált segédtükrös lámpa (teljes) fényfoltjának a mérete. Ezzel a felismeréssel (szerintem) minden mérési adat és minden tapasztalat értelmet nyert ... végre.


A most kipróbált segédtükrös lámpák "érzékszervi vizsgálata" (magyarul: nézegetése :-) alapján egyértelműen látszik, hogy a tervezők célja a fényveszteség csökkentése volt, ezért jó "öblösre" alkották meg a lámpák "fő" foncsorát. Így relatíve kevés fény halad az optikai tengely közelében, ami előnyös, hiszen az itt elhaladó fény két akadályba is beleütközhet még a fókuszpont elérése előtt:
- a lámpa (hengeres) testének a vége (a fókuszpont közelében) illetve
- a segédtükör teste is

kevesebb fényt takar ki így, az "öblös" foncsorral. Sajnos azonban a tervezők ezzel a megoldással pont NEM a kontraszt "malmára" hajtották a vizet, hiszen a kontrasztos vetítéshez a kis szögű fény lenne jól használható, az "öblös" foncsor viszont megnöveli a fókuszpontot elérő fény szögét. Ezek a segédtükrös lámpák tehát a fényerő növelésére vannak optimalizálva és arra kiválóak is lennének pl. kertmozizáskor ... de ki a fenének kell ekkora fényerő egy házimoziban?

Mivel valószínűleg a többi segédtükrös lámpa is hasonló elvek mentén van megtervezve, eljött a pillanat, amikor készen kapható termékekkel már nem érhetjük el a célunkat. Nincs más hátra, építeni kell egy új lámpatípust, amely a mi céljainknak megfelelően lesz optimalizálva, azaz:
- segédtükrös,
- de a foncsora NEM "öblös" ... hanem nyújtottabb ellipszis formájú, azaz pl. Barco foncsorra hasonlít.

Az ötletem az volt, hogy a "fő" foncsor legyen a gyári Barco foncsor, csak tegyünk egy segédtükröt a benne levő lámpa világítótestére. Így az új, "segédtükrösített" lámpatípus simán illeni fog a Barco lámpaházba, tehát mindeféle "reszelgetés" nélkül be lehet majd tenni az új típusú lámpát a régi helyére.

Batyóval egyeztetve a dolog így is megoldható lett volna, de szerinte egyszerűbb egy gyárilag segédtükrös világítótestet betenni a Barco foncsorba, így a segédtükör saját fókuszpontját nem kell állítgatni (az gyárilag be van hangolva) tehát valamivel kevesebb "macera" a lámpát megépíteni. Örömmel elfogadtam a javaslatot, már készül is az első "Barco-foncsoros-segédtükrösített" lámpa.

A Barco foncsorral (és a segédtükörrel) biztosan a jelenleginél kisebb szögben jutnak majd a fénysugarak a fókuszpontba, de hogy pontosan mennyivel, azt nehéz előre megmondani. Mivel a segédtükör teste szélesebb, az kitakarhat valamennyi fényt pluszban ... de az is lehet, hogy ezek a sugarak pont azok, amelyek amúgy is elvesztek volna (a világítótest végébe ütközve) a fókuszpont előtt. Ha a 230W-os változat fényereje megfelel a várakozásoknak, akkor építhető egy nagyobb, 275W-os változat is ugyanezen az elven, de a nagyobb teljesítményű világítótesten a segédtükör is nagyobb lesz, tehát a plusz fényveszteség is nagyobb lehet (ha egyáltalán van ilyen). Ha a maximális fényerő a cél, akkor inkább az eredeti, azaz "öblös" foncsort lenne érdemes használni a nagyobb lámpákhoz ... viszont a nagyobb lámpa komoly előnye, hogy az a gép 300W-os lámpavezérlőjével is simán használható (persze lehetőleg NEM maximumra "tolva", bár állítólag ezek a lámpák ettől sem jönnének zavarba, olyan "strapabíróak") tehát a nagyobb segédtükrös lámpával NEM kell lámpavezérlőt cserélni a gépben, akkor csak valóban annyi a feladat, hogy betesszük a "spéci" lámpát a gépbe és kész is vagyunk.

Probléma lehet még az, hogy a segédtükör a "fő" foncsoron egy viszonylag kisebb felületre irányítja a fénysugarakat, tehát a felületnek ez a része az eddiginél nagyobb fényterhelést kap. Ez csökkentheti a foncsor élettartamát ... de az elhasznált "hagyományos" lámpák foncsora nagy számban (és ingyen) hozzáférhető "erőforrás", így ha csak egyetlen segédtükrös lámpa élettartamát kibírja a foncsor, akkor ez már nem valódi gond. Ha pl. 200 óránként kellene foncsort cserélni ... hát ... az már valódi probléma lenne. Ebből a szempontból nyilván jobb megoldás a kisebb, 230W-os lámpa használata, azzal (a gép lámpánként 300W-ra tervezett hűtési rendszerével) nem valószínű, hogy a foncsor bármelyik része is melegebb lenne, mint eddig volt. Ráadásul a segédtükrön dielektrikus bevonat van, ami kizárólag a látható fényt veri vissza, tehát sem az infravörös, sem az UV hullámhosszak NEM "pattannak" vissza róla a fő foncsorra, ezért a foncsor felületének a terhelése messze NEM duplázódik meg a segédtükör miatt. Az üvegtest belső hővezetését is figyelembe véve (szinte) kizártnak tartom, hogy a 230W-os lámpával bármilyen gond legyen, de a 275W-ossal sem hiszem, hogy lenne.

A másik örömhír, hogy a 230W-os lámpák ívhossza mindössze 0,8mm, ami drasztikusan rövidebb ívet jelent, mint a gép gyári (Philips) lámpáinak 1,35mm-es értéke. Emiatt a foncsor sokkal kisebb felületre fókuszálhatja le a lámpa fényét, tehát kevesebb fénysugár véti el a tüköralagút bejáratát (vagy esetleg a bejárat akár szűkebbre is "vehető"). Az ív végeinél keletkező vörös fény is jobban együtt halad a többi színnel, tehát lehet, hogy kevésbé lesz vöröshiányos a lámpa fénye (pl. az íriszek beszűkítésekor). A rövidebb ívhossznak sok előnye van és ezeket mind megkapjuk "ajándékba".

Ha esetleg még így, a Barco foncsorral is túl nagynak találjuk végül a fénysugarak szögét, akkor egy utolsó lehetőség még mindig marad: a Barco-nál (is) "nyúlánkabb" formájú foncsor használata. Az Epson lámpám foncsora például nagyon is alkalmas lenne a feladatra. Az a foncsor már bizonyította, hogy a Barco megoldásánál kisebb szögben juttatja a fókuszpontba a fénsugarakat, ez a tulajdonsága pedig akkor is megmaradna, ha segédtükröt tennénk a világítótestre. Viszont ennek a foncsornak még kisebb (rész)felületéről verődne vissza a fény zöme, emiatt a fényterhelése még nagyobb lenne az aktívan használt foncsor-felületnek, illetve relatíve több fény "akadhatna fenn" a segédtükrön, ami csökkenthetné a fényerőt (és pont a legkisebb szögű sugarak vesznének el). Ezen okok miatt NEM vagyok biztos abban, hogy ez az Epson foncsoros változat életképes a gyakorlatban. Lehet, hogy az, de ezt majd akkor lehet megbízhatóbban megjósolni, ha már vannak tapasztalatok a jelenleg készülő lámpával. Enélkül nem láttam értelmét egy ilyen lámpa megépítésének.

Ha a Barco (vagy az Epson) foncsorban segédtükrös lámpatest lesz, ez a fényforrás (szerintem) igen közel lesz a (kontrasztos) vetítéshez ideális (UHP) fényforráshoz. Mivel a segédtükrös foncsornál (tudtommal) nem létezik hatékonyabb megoldás a lámpa által termelt fény összegyűjtésére, így a lehetőségek "UHP vonalon" nagyjából el is fogytak. Ennél jobb (kontrasztos) képet valószínűleg csak RGB lézer fényforrással kaphatnánk, de ezt megvalósítani a garázsban nem lenne egyszerű. A LED fényforrás sajnos kiesett a lehetőségek közül (a nagyobb teljesítményű LED fényforrás etendue-je gyengébb, ott a LED-ek fényerejének dinamikus vezérlésével lehet "elrejteni" az alapvetően gyenge kontrasztot a nézők szeme elől) és a lézer-foszfor fényforrás esetén az alapszínek etendue-je annyira különbözik, hogy a lencsébe tett plusz írisz teljesen felborítaná a színek egyensúlyát (bár az is igaz, hogy ha ezt sikerülne megoldani, akkor ebben a technológiában is lehetnének komoly lehetőségek ... de hát ki adna nekem egy ilyen fényforrású gépet "játszani"? :-)

A DCI-P3 színtér esetleges vetítése ismét egy racionális lehetőséggé válna akkor, ha lenne a cél érdekében "beáldozható" plusz (felesleges) fényerőnk. Az ehhez szükséges fényerő-felesleg megszerzésére nagyon is alkalmas lehet az új lámpatípus de persze ezt majd a gyakorlat dönti el.

Az új lámpa fénysugarainak kisebb szöge miatt:
- a gép második lámpájának fényét a tüköralagútba továbbító üvegtest kisebb veszteséggel tenné a dolgát (ez a nagyobb szögű sugarakat hajlamos elveszíteni a második lámpa fényéből),
- az üvegtest az első lámpa fényéből is "elpazarol" valamennyit, de kisebb szögek mellett ez a veszteség is csökkenne.

Magyarul ezekkel a "tuning" lámpákkal a kétlámpás gép "kétlámpásságából" adódó összes veszteség csökkenne, nagyobb fényerőt érhetünk majd el egy- és kétlámpás üzemmódban egyaránt. Mindkét üzemmódban javulni fog az (adott fényerő mellett mérhető) kontraszt is, de sajnos rájöttem, hogy a kép homogenitása NEM fog javulni, tehát a kúpos tüköralagúttal elérhető kontraszthoz (és homogenitáshoz) továbbra is használhatatlanná kell tenni a második lámpát.

Ha kész az új lámpa és sikerül kipróbálni, beszámolok majd az eredményekről, de azért a lámpa elkészültéhez kell majd pár hét, Batyó sem az én hülyeségeimmel foglalkozik a hét minden munkanapján ... :-)

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: irishcream »

Streetlegal írta:
2018.10.02., kedd 11:58
Kb 5 meter tavolságból tudjuk nézni a mozit. A raklapok fix alatamasztást adnak (szerintem)a vászonnak azert esett erre a választás a keret helyett.(volt már fix keretes vásznam) több száz ezres kiadás ekkora méretben azert kerestem más megoldást
Ez irigylésre méltó adottság. Egy ilyen méretű szobában bármit meg tudsz valósítani.

Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Roli80 »

Streetlegal írta:
2018.10.02., kedd 11:58
Kb 5 meter tavolságból tudjuk nézni a mozit. A raklapok fix alatamasztást adnak (szerintem)a vászonnak azert esett erre a választás a keret helyett.(volt már fix keretes vásznam) több száz ezres kiadás ekkora méretben azert kerestem más megoldást
Azért vannak több százezernél olcsóbb vásznak is, ha a minőség mindegy.

Avatar
Streetlegal
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2018.02.26., hétf. 09:22
Értékelés: 3

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Streetlegal »

Kb 5 meter tavolságból tudjuk nézni a mozit. A raklapok fix alatamasztást adnak (szerintem)a vászonnak azert esett erre a választás a keret helyett.(volt már fix keretes vásznam) több száz ezres kiadás ekkora méretben azert kerestem más megoldást

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

irishcream írta:
2018.10.01., hétf. 16:59
TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:42
TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:20


Itt a fórumon van ennek egy DIY topikja:
http://www.avx.hu/forum/viewtopic.php?f=28&t=715,

Jó kis vetítőd lehet, aaját IMAX mozit szeretnél????

Ha olcsó vásznat szeretnél, ott van Pali hangáteresztő vászna, igaz az talán 16:9-es.

Igaz IMAX kßparányú mozija itt a fórumon nincs még senkinek, Te lehetsz az első (1:1,43).
Akkor ez most egy raklapokra feszített hangáteresztő vásznas IMAX 800x600 képfelbontású mozi lesz?
Hangfalak a raklap palánk mögött? Érdekel az ügy.
A raklapok egyben adják a THX fal alapját.
A vászon(lepedő) feszítése talán a problémáa. Hogy fog nyúlni, hullámosodni. AT képesség nem volt kritérium, gondolom átengedi a hangot, és a hangfalak is mögötte lennének.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: irishcream »

TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:42
TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:20
Streetlegal írta:
2018.09.30., vas. 23:33

2,5*3,6m-es vaszonanyagot veszek (lepedővaszon) kifeszitem raklapokra valos lehet az elkepzelesem?
Itt a fórumon van ennek egy DIY topikja:
http://www.avx.hu/forum/viewtopic.php?f=28&t=715,

Jó kis vetítőd lehet, aaját IMAX mozit szeretnél????

Ha olcsó vásznat szeretnél, ott van Pali hangáteresztő vászna, igaz az talán 16:9-es.

Igaz IMAX kßparányú mozija itt a fórumon nincs még senkinek, Te lehetsz az első (1:1,43).
Akkor ez most egy raklapokra feszített hangáteresztő vásznas IMAX 800x600 képfelbontású mozi lesz?
Hangfalak a raklap palánk mögött? Érdekel az ügy.

Avatar
ldg81
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 256
Csatlakozott: 2016.03.31., csüt. 09:42
Értékelés: 102

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: ldg81 »

Ez egy 4:3-as 800x600-s felbontású, prezentációs célokra fejlesztett vetítő. Ekkora képmérethez nagyon távol kell ülni, hogy ne lásd a csirkehálót.

https://www.projectorcentral.com/BenQ-MS612ST.htm

https://www.projectorcentral.com/BenQ-M ... or-pro.htm

Avatar
Streetlegal
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2018.02.26., hétf. 09:22
Értékelés: 3

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Streetlegal »

TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:42
TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:20
Streetlegal írta:
2018.09.30., vas. 23:33

2,5*3,6m-es vaszonanyagot veszek (lepedővaszon) kifeszitem raklapokra valos lehet az elkepzelesem?
Itt a fórumon van ennek egy DIY topikja:
http://www.avx.hu/forum/viewtopic.php?f=28&t=715,

Jó kis vetítőd lehet, aaját IMAX mozit szeretnél????

Ha olcsó vásznat szeretnél, ott van Pali hangáteresztő vászna, igaz az talán 16:9-es.

Igaz IMAX kßparányú mozija itt a fórumon nincs még senkinek, Te lehetsz az első (1:1,43).
Benq ms612st a projim es,hogy miert raklap? Mi gyartjuk 😁😁😁igy vadiuj raklap kevesebb macera,mint a fakeret

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

TSanyi írta:
2018.10.01., hétf. 06:20
Streetlegal írta:
2018.09.30., vas. 23:33

2,5*3,6m-es vaszonanyagot veszek (lepedővaszon) kifeszitem raklapokra valos lehet az elkepzelesem?
Itt a fórumon van ennek egy DIY topikja:
http://www.avx.hu/forum/viewtopic.php?f=28&t=715,

Jó kis vetítőd lehet, aaját IMAX mozit szeretnél????

Ha olcsó vásznat szeretnél, ott van Pali hangáteresztő vászna, igaz az talán 16:9-es.

Igaz IMAX kßparányú mozija itt a fórumon nincs még senkinek, Te lehetsz az első (1:1,43).

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”