Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Köszönöm, akkor képességeimtől függően próbálok a csöves technikában, kivitelezésben az elinduláshoz általános segítséget adni. Szerintem nem kell megijedni, jó mulatság, sok örömet adhat szerényebb kivitelű berendezés elkészítése is.
Aztán kiválóan szóló erősítők meglepően egyszerű felépítésúek, ha jó anyagokat használunk.
Egyúttal köszönöm azoknak is, akik ebben a témában idáig támogattak, tanácsokat adtak.
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12039
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5709
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Camelflapping írta:
2018.12.09., vas. 10:40
Epilóg
Azt hiszem, én tévedtem és elnézést is kérek.
Tévedés lehet(ett) tölem, hogy itt építési, alapról induló tanácsokat is vár és hasznát is veheti az Olvasó, ha ilyesmi megjelenik.
Való igaz, csak készülék bemutatók szerepelnek igazából, így egy alapokról indult, tamácsnak, segítségnek szánt hsz-ekre nincsen szükség.
Kérem a Moderátor urat a gördülékeny topik élet érdekében a hsz-eimet törölni szíveskedjék.
Boldog Ünnepeket!
happybday.gif
Szerintem meg bőven belefér.Sokkal inkább, mint a sajna egyre sűrűbben előkerülő indokolatlan kardozások.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Epilóg
Azt hiszem, én tévedtem és elnézést is kérek.
Tévedés lehet(ett) tölem, hogy itt építési, alapról induló tanácsokat is vár és hasznát is veheti az Olvasó, ha ilyesmi megjelenik.
Való igaz, csak készülék bemutatók szerepelnek igazából, így egy alapokról indult, tamácsnak, segítségnek szánt hsz-ekre nincsen szükség.
Kérem a Moderátor urat a gördülékeny topik élet érdekében a hsz-eimet törölni szíveskedjék.
Boldog Ünnepeket!
happybday.gif
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

...és még mindig a GOS vasról - ugorgyunk... :)
A nevében a vas laminálása is benne van.
Minden, ma készült trafó és villanymotor vas Goss textúrával készül, de a GOS, mint említettem, nem ugyanazt jelenti.
Amikor a szemcseorientált szalag elkészül, kiszabják a megfelelő lemezformát, pl. E I lemezeket.
A kivágásnál a vágás mentén az irányított szemcsék torzulnak és lerontják a mágnesezhetőségi tulajdonságokat.
A laminálás, ami ezt követi, egy hőkezelés, ami ezeket a torzulásokat eltünteti.
Utóbbi eljárás csak kimenő, vonali, inverter, stb. transzformátoroknál lényeges, hálózati 50Hz-e alkalmazásoknál szükségtelen.
Bocsánat, akinek ez az infó unalomig ismert.
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

skorpio- írta:
2018.12.08., szomb. 21:50
Már elnézést kérek mindenkitől,tényleg nem akarok megsérteni senkit,de ez nem véletlnűl a “diyer csöves erősítő építés”topic?...ha az lenne mégis,akkor nem értem mit keres itt ez a rengeteg “kiollózott gugli” irodalom? leborulok.gif
Arra gondoltam, és én is elnézést kérek, hátha egy diyernek is szöksége lehet egy kis előtanulmányokra.
Amiket leírtam, nagy részét a net világ előtti évtizedekben tanultam.
Persze, annak is bizonyára lehet, van létjogosultsága - nem tőlem - hogy van szép berendezés reklámozva, grafikonok és meg lehet venni a diyertől - megint csak nem tőlem.
Mert megépíteni nulláról nem fogja tudni. Ha sajátmaga építené és egy közönséges HAGY fojtó vasra teker valaki kimenőt, szólni fog, de messze nem hozza egy csövestől elvárt eredményt, csak fecséreli a pénzét, idejét. Bizony, nyugodtan lehet ám diyernek kimenő trafót is tekerni, vannak jópáran az országban akiknek ez fényesen sikwerült. No, ehhez némi alapokat szándékoztam adni.Én építési adatokat és módokat is megadtam, de, ha nincs rá szükség, csak át kell lépni a hsz-emet.
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
skorpio-
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2016.02.09., kedd 16:54
Értékelés: 59

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: skorpio- »

Már elnézést kérek mindenkitől,tényleg nem akarok megsérteni senkit,de ez nem véletlnűl a “diyer csöves erősítő építés”topic?...ha az lenne mégis,akkor nem értem mit keres itt ez a rengeteg “kiollózott gugli” irodalom? leborulok.gif

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Még néhány szó a szemcseorintált transzformátor lemezekről.

A Goss textúra, GOS (grain oriented lamination steel) transzformátor lemez
http://www.dierk-raabe.com/electrical-steels-fe-3-si/
Jó eredménnyel történő gyártásában 1935-ben ez a kutató járt elöl.

Norman P. Goss (1902 február 4 - 1977. október 28.) feltalálója és kutatója volt Cleveland-ben, Ohio államban.
1925-ben diplomázott a Case Institute of Technology-ból. Jelentősen hozzájárult a fémek kutatásához, és 1935-ben kiadott egy cikket és szabadalmaztatott egy módszert az úgynevezett szemcseorientált elektromos acél előállítására. nagyon anizotropikus mágneses tulajdonságokkal rendelkezik.Ezt a különleges, "szemcse-orientált" struktúrát a feltaláló után nevezték el, és ezt a "GOSS szerkezet" -nek nevezik.
A szemcsézettségű elektromos acél lehetővé tette a nagy hatékonyságú elektromos gépek, különösen a transzformátorok kifejlesztését. Ma minden nagyfeszültségű nagy teljesítményű transzformátor mágneses magja szemcsézett elektromos acélból készül.
A magyar említése például egy régi szakkönyvemben, Áts Illés - Kistranszformátorok 1969.
Megjegyzem, az amerikai szabványban M6-steel jelöli a szemcseorientált trafólemezeket.
Mint láthatjuk, nem mai találmány...
Csatolmányok
GOSS.jpg
GOSS.jpg (1.66 MiB) Megtekintve 2368 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Néhány szót a kimenő trafók anyagáról. Sokféle transzformátor vas lehet alkalmas többé-kevésbé kimenőnek, csatoló trafónak, de van erre jó néhány évtizede hangfrekvenciára, inverterekhez a megfelelő átvitelhez megfelelő anyag és a kezelése.
Amit 4 éve használok, Németországban és az US-ban is gyártják, van mindkét helyről anyagom, nem kellett felfedeznem bojlerben a melegvizet.
Ún.: GOS - grain oriented lamination steel
A minőségéről az adatalapokon lehet tájékozódni, EDCOR, WAASNER
A német vasat egy, a régi "zsírpapírra" emlékeztető papírba csomagolja a gyár, ebben nem rozsdásodik a lemez, ha netán kicsit mostohább körülmények közt raktározzuk. Mert amúgy a vakrozsda hamar megjelenhet a lemezek élein.
Jelen hsz-t nem célozom se ön, se eladási reklámnak, diyer hobbista vagyok, van tisztességes foglalkozásom a kenyérkeresésre...
Még annyit, gyakran olvasom, hallom - de nem láttunk semmit - tőlem, meg mikor.
Hm...mert? Akiket mércének tekintek a kivitelben, hangzásban, látják, hallják, látni fogják... Ilyen egyszerű.
Csatolmányok
gosék.jpg
gosék.jpg (1.12 MiB) Megtekintve 2484 alkalommal
gosék2.JPG
gosék2.JPG (106.72 KiB) Megtekintve 2484 alkalommal
Msteel.JPG
Msteel.JPG (90.86 KiB) Megtekintve 2484 alkalommal
részlet.jpg
részlet.jpg (1.47 MiB) Megtekintve 2484 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Így már értem, nem tudtam, hogy szimmetrikus szekunderrel tekert az új kimenőt. Azt hittem, csak az eltérő menetszámokat javítottad.

Avatar
Coffos
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.12.01., szomb. 12:52
Értékelés: 9

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Coffos »

CHZ írta:
2018.12.04., kedd 08:17
Nagyon meglepődtem, hogy ugyanazzal a kimenővel mennyivel több mindent mutat az új erősítő.

Az a kimenő nem szimmetrikus szekunder tekercsekkel készült. Hogyan alkalmazod, kihagytad a végcsövek katódjaiba történő visszacsatolást?
Ugye újra tekertem a kimenőt a régi csövesbe, mert az elsőt elszúrtam. Az új kimenő már szimmetrikusra készült, és be is kötöttem a 2 cfb tekercset a katódba.
Ezért is írtam korábban, hogy super trioda üzemmódban mentek a végcsövek a korábbi erősítőben (UL+CFB = super trioda).

Ez se a legideálisabb kimenő, mivel kellett 130pF kompenzálás a visszacsatolásba, de így szépek a négyszögek.
Több tarfót nem akarok tekerni, elég volt ezzel megkinlódni.. a hangja számomra több mint tökéletes..

Érdemes bele fülelni, nagyon jó ez a kapcsolás.

Vagyis inkább mondanám azt, hogy ez jobban illeszkedik az én zenei stílusomhoz, hangzásvilágomhoz.
Másnak lehet a korábbi jönne be jobban!
while(!sleep) sheep++;

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Nagyon meglepődtem, hogy ugyanazzal a kimenővel mennyivel több mindent mutat az új erősítő.

Az a kimenő nem szimmetrikus szekunder tekercsekkel készült. Hogyan alkalmazod, kihagytad a végcsövek katódjaiba történő visszacsatolást?

Avatar
Coffos
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.12.01., szomb. 12:52
Értékelés: 9

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Coffos »

shany írta:
2018.12.03., hétf. 08:55
Coffos írta:
2018.12.02., vas. 16:00
...A hangjáról nem írok egy szót sem,...
Szerintem többen szívesen olvasnának erről. Milyen berendezésbe illesztetted, milyen műsorforrással, hangsugárzóval hallgatod? Milyen más erősítővel hasonlítottad össze? Mit tapasztaltál, hogyan írnád le? Szóval olyan információk, amelyek alapján a potenciális utánépítők, vagy akár csak az egyszerű olvasó el tudja helyezni ezt a készüléket a való világban.

Egyébként szép építés, gratulálok hozzá.
Köszönöm!

No egye fene..
A végfokot egy saját építésű TDA1541-es trafós+csöves kimenetű DAC-ról működtetem.
A kettő között található még egy 6 csatornás bemenetválasztó, relés hangerő szabályozóval, CJ PV10-es fokozattal.
A hangfal egy modifikált Mission M35I páros.
Az összekötő kábelek és hangfal kábelek mind Van Damme.

Összehasonlítva eddig egy saját építésű darlington tranyós, saját építésű mostfet-es, saját építésű hibrid (CHZ tervei alapján, enyhén módosítva, csöves egyenirányítással), és egy szintén saját építésű ARC VSI55 csövessel (szintén CHZ tervei alapján, több módosítással) volt. Ez utóbbi csövest váltottal le. Ebben annyi eltérés volt az eredeti kapcsolástól, hogy a végcsövek super-trioda módban üzemeltek. A kimenő trafókat és a hálózatit ebből szereltem át az új erősítőbe.

Nagyon meglepődtem, hogy ugyanazzal a kimenővel mennyivel több mindent mutat az új erősítő.
Sokkal letisztultabb, mindennemű mosottság eltűnt a mély tartományból. Felül is többet mutat, részletesebb, dinamikusabb, de nem idegesítően csilingelős a magas. A korábban megszokott színpadkép kiszélesedett, nagyon egyben van a hangzás.
Másik nagy meglepetés, hogy olyan apró részletekre is fel lehet figyelni, mint pl hogy Zoránnak enyhén be volt dugulva az orra az egyik album felvételekor, de pl kollegámmal a Celine Dion CD-jét fülelve (Sony cd játéksoról meghajtva a dac-ot coax bemeneten) ő hívta fel a figyelmem, hogy pár helyen mély tartományban olyan hangokat hallott, amiket korábban sose.
Kollégámat idézve: "nagyon kellemes lágy hangja van, de eszméletlenül dinamikus, részletes".

A 2 csöves alkatrészkészlete megegyezik, ellenállások és csatoló kondik viszonylatában. A meghajtás csöveit és a végcsöveket szintén az előző erősítőből emeltem át, így ez is ugyanaz.

Érdemes belefülelni, mert nehezen kapcsolja ki az ember ha egyszer elkezdte hallgatni..

Eddig ennyi volt az összehasonlítás, de év elején tervezem elvinni egyik ismerősömhöz, belepróbálni egy az enyémtől sokkal komolyabb rendszerbe.

Az általam épített összes korábbi erősítőnél jobban teljesített, nem csak nüansznyi különbségekkel.
Ha valaki nem akar folyton építeni, annak ez tökéletes választás, nekem elég volt a kapott eredmény ahhoz, hogy több erősítőt már ne akarjak építeni. Abszolút megelégedtem vele.

Ez persze csak az én, és az erősítőt megfülelő barátaim szubjektív véleménye..
while(!sleep) sheep++;

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Idáig megvolnánk. Mint írtam, 105 mikronos nyákon a holmi...Még körülszabás, kifúrás, etc. előtti állapot.
Az érdeklődésre, mikor mi lesz kész, szomorító a hírem, én se örülök neki. Amikor lesz időm!
Dolgozom és amellett kkell időt lopnom a diy-re, nem ebből élek.
Csatolmányok
eddig.jpg
eddig.jpg (1.86 MiB) Megtekintve 2467 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: shany »

Coffos írta:
2018.12.02., vas. 16:00
...A hangjáról nem írok egy szót sem,...
Szerintem többen szívesen olvasnának erről. Milyen berendezésbe illesztetted, milyen műsorforrással, hangsugárzóval hallgatod? Milyen más erősítővel hasonlítottad össze? Mit tapasztaltál, hogyan írnád le? Szóval olyan információk, amelyek alapján a potenciális utánépítők, vagy akár csak az egyszerű olvasó el tudja helyezni ezt a készüléket a való világban.

Egyébként szép építés, gratulálok hozzá.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12039
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5709
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Csak nyugalom ;peace; , nem szeretném megint lezárni a topikot, mert a végén megunom és úgy is marad.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

OFF
Ugyan már, minek szítani, amire nincs szükség...

Egyszerűen az ember megköszöni a segítségeit, akármilyen kicsi is lehet.
Azt nem is említettem, amit én voltam szíves...
Örülök, hogy egy kicsit is hozzájárulok bárki sikeréhez.
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Coffos
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.12.01., szomb. 12:52
Értékelés: 9

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Coffos »

Camelflapping írta:
2018.12.02., vas. 20:17
Remek munka. Én is mindig megköszönöm, ha valaki segít.
A nyák különösen talpraesett munka. Valahol egy hasonló munkánál szintén CHZ keze munkáját dícsérik, köszönik:
A te terved is nagyon jól néz ki, pár részletet (pl a végcső körüli alkatrészek elhejezését) kölcsön vettem ehhez a projekthez a korábbi altalad tervezett panelről.
Ne is legyen az ember hálátlan, ha akármilyen kis segítséget is kapunk.
Úgy illik...
Már korábban másik fórumon megköszöntem Zoli segítségét... mint ahogy ez a kivágásodból is kiderül.
Ezzel csak magadat minősíted..
Látom nagyon szereted a "print screen" billentyűt.. inkább építs, ne mérgelődj. Kíváncsian várjuk az elkészült erősítőket..
És ha kérhetem, ezúttal ne kezdj el e-mailben bombázni hülyeségekkel!
while(!sleep) sheep++;

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Üdv!
Egy fórumos kolléga az STA25-el kapcsolatban segítségemet kéri.
Most felrakom a rajzát, én majdnem pontosan ezt csinálom meg, azonban az előfokot, f.fordítót egy teljesen önálló, stabilizált tápegységről fogom majd elkészíteni.
2 verzióban készül, az egyikben a gyári kapcsolás - ahonnét a gyári sémáról a fojtót lehagyták, de egyéb Radford erősítők tápján látható a használata. Ezeket már szabadon variálhatjuk. Nálam a másik STA25-nél 600VA hálótrafó lesz, külön szekunderekkel, az említett külön előfok stabilizátorról (2 db) és egy teljesen önálló fűtőtrafóval.
A sajátos f.fordító előnyeit egy régi Elektorban tárgyalják, lényege a majdnem 7x-es átvitel előnye egy pl.ECC83-al épített "hosszú farkú" kapcsoláshoz képest.
A történetet itt tekinthetjük át.http://www.r-type.org/articles/art-097.htm
A munkát végző elektroncsövet kellő biztonsággal elérhetjük, tucatszámra vehető, viszonylag olcsón.
Csatolmányok
STA-25-Rensaissance-Circuit.jpg
STA-25-Rensaissance-Circuit.jpg (304.59 KiB) Megtekintve 2423 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Remek munka. Én is mindig megköszönöm, ha valaki segít.
A nyák különösen talpraesett munka. Valahol egy hasonló munkánál szintén CHZ keze munkáját dícsérik, köszönik:
A te terved is nagyon jól néz ki, pár részletet (pl a végcső körüli alkatrészek elhejezését) kölcsön vettem ehhez a projekthez a korábbi altalad tervezett panelről.
Ne is legyen az ember hálátlan, ha akármilyen kis segítséget is kapunk.
Úgy illik...
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Coffos
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.12.01., szomb. 12:52
Értékelés: 9

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Coffos »

Sziasztok!

Megépítettem pár kisebb nagyobb módosítással a dis-cus által áttervezett ARC M60HD erősítőt, ezt szeretném most megosztani veletek.
ARC elől.JPG
ARC elől.JPG (769.1 KiB) Megtekintve 2461 alkalommal
ARC hátul.JPG
ARC hátul.JPG (672.67 KiB) Megtekintve 2461 alkalommal
Én sztereo változatnál maradtam, saját tervezésű panelekkel és vezérléssel.

A kimenőket és a hálózatit is én készítettem hozzá, dis-cus segítségével.

Ezúton is szeretném megköszönni neki a terveket és a rengeteg segítséget a projekttel kapcsolatban :smile53:

(A hangjáról nem írok egy szót sem, dis-cus korábbi beszámolója nagyon igaz a kapott hangzásról, megszólalásról, pedig én szerényebb alakrész készletet használtam a kivitelezéshez.)

(Négyszögjeles méréseket ugyan végeztem korábban az átviteli beállítások során, de fotót nem készítettem, kérném ezzel ne is zaklasson senki..)
ARC belső.JPG
ARC belső.JPG (785.22 KiB) Megtekintve 2461 alkalommal
A panelen a gnd elrenezését utólagosan módosítottam, a középen futó hidiamond kábel lett ennek áldozata.
Így már nem csak szimmetrikus a golog, de megvan a megfelelő gnd kialakítás is, semmi esélyt nem hagyva a földhuroknak. Tudom tudom, miért így tervezetem.. nos azért mert a panel majdnem A4-es méretű és csak így volt esélyem házi körülmények között legyártani.
SAM_3068.JPG
SAM_3068.JPG (819.92 KiB) Megtekintve 2461 alkalommal
(a panelek kézi rajzolással készültek)
Ez a változtatás igencsak érzékelhető volt az erősítő megszólalásában is. Azt nem tudom mérni, mennyire alacsony a zajszint, de max hangerőn sincs semmi alapzaj, rövidrezárt bemenet mellett.
while(!sleep) sheep++;

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

istvan01 írta:
2018.12.01., szomb. 09:50
CHZ írta:
2018.12.01., szomb. 09:01
Megtekertem a kimenőket, 10-es osztás. Sokszor látom, hogy a tekercsek kivezetéseit, ahol lukat találnak vezetik ki, szerintem ez nem igazán jó megoldás. Képen látható módon, egyszerűbb, átláthatóbb, tekercselés sorrendje látszik és minden tekercs azonos helyen kezdődik és végződik. Szimmetria miatt is előnyösebb.
Azért jobb lenne primert és szekundert ellentétes oldalon kihúzogatni. Nem csak biztonság miatt, hanem kisebb púp keletkezik a szigeteléssel vastagított vezetékek kibújási helyén.
Tudatosan így lett tervezve, biztonsági szempontból sincs jelentősége. Púp nem keletkezhet így, mivel minden sor (prim/szek)mindig azonos oldalról van indítva. Szek. tekercs egy sor, három sor primer követi. Kivezető szigetelések, behasítva, tekercselés során rögzítődik. Vasmag elforgatása miatt is így adódik kedvezően a kivezetések bekötése.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

CHZ írta:
2018.12.01., szomb. 09:01
Megtekertem a kimenőket, 10-es osztás. Sokszor látom, hogy a tekercsek kivezetéseit, ahol lukat találnak vezetik ki, szerintem ez nem igazán jó megoldás. Képen látható módon, egyszerűbb, átláthatóbb, tekercselés sorrendje látszik és minden tekercs azonos helyen kezdődik és végződik. Szimmetria miatt is előnyösebb.
Azért jobb lenne primert és szekundert ellentétes oldalon kihúzogatni. Nem csak biztonság miatt, hanem kisebb púp keletkezik a szigeteléssel vastagított vezetékek kibújási helyén.

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Megtekertem a kimenőket, 10-es osztás. Sokszor látom, hogy a tekercsek kivezetéseit, ahol lukat találnak vezetik ki, szerintem ez nem igazán jó megoldás. Képen látható módon, egyszerűbb, átláthatóbb, tekercselés sorrendje látszik és minden tekercs azonos helyen kezdődik és végződik. Szimmetria miatt is előnyösebb.
Csatolmányok
kimenő cséve..jpg
kimenő cséve..jpg (58.17 KiB) Megtekintve 2372 alkalommal

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Így néz ki a másik oldal. A most gyártásban levő nyák annyiban különbözik ettől, hogy az első cső néhány bekötése ezen az oldalon szélesebb sávban ki van hagyva, a nyák kapacitása & Miller-effektus minimalizálása végett.
Csatolmányok
Klasszik2.JPG
Klasszik2.JPG (98.87 KiB) Megtekintve 2428 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

sutemenyx írta:
2018.11.29., csüt. 07:23
Camelflapping írta:
2018.11.27., kedd 09:22
Még utoljára pár szó a nyomtatott áramkörökhöz.
...
A nyákokat magad gyártottad, vagy valahol csináltattad? Ha utóbbi, akkor kérhetnék róla infókat?
A kétoldalasokat egy kis barátom készítette, dry fólia módszerrel, ehhez én nem értek.
Az egyoldalasakat - vannak A4-es méretű erősítő panelek is, vasalásos technikával én készítettem.
Azonban a vastag bevonatoknál - 105 mikron - már másra bízom. Tervező programnak bőven megfelel a SprintLayout tervező, amúgy néhány évtizedig a PADS tervezőt használtam munkáimhoz.
Sokan gyártatnak Kínában nyákot, méret és darabszám függvényében olcsó és tetszetős munkát kaphat az ember. A csöves nyákjaim meglehetősen egyszerűek, többsége sk munka.
A képen az STA25 Renaissance telifóliás
Klasszik.JPG
Klasszik.JPG (186.53 KiB) Megtekintve 2399 alkalommal
meghajtó/f.fordító áramköre - E88CC - ECF82. A végcsövek bekötése "drótozva" lesz.
Mániám a lekerekített nyák vezetés, állítólag jót tesz a hangnak. :)
Szememnek biztosan.
"Annál is hihetetlenebb..."

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”