Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2018.12.10., hétf. 12:06
violinist2 írta:
2018.12.10., hétf. 01:05
Most Várdai nélkül, csak Boris Pergamenschikow. Merthogy a „kritizált” két link közül az egyik ő volt, és ennek volt oka is. Gondolom csak azért maradt ki a „kicsontozásból” mert ahogy mondják: halottról vagy jót, vagy semmit.

Hidd el nem bosszantásként teszem, hogy megint Bach következik, igazából csatolhatnék mást is, de ez egyszerűen csodálatos, ahogy ezeket a szviteket játssza.

Bach zenéjéről nekem egyébként nemrég az egyiptomi piramisok jutottak eszembe:
ugyan emberi alkotások, de mégis természetfölötti csodák. Az első felfedezőutak óta eltelt már kis idő, de időnként még mindig újabb járatokra, kincseskamrákra bukkannak. A maga teljességében megfejthetetlen. Pont mint Bach zenéje.

De hogy legyen zene/művészet is: itt van ez a Greenberg írás: 'avangard és giccs' címen (a 4. oldaltól kezdődik, Greenberg később még kiegészítette egy 4., ha valakit érdekel, elküldöm neki, ebben a fordításban még nem szerepel).

file:///C:/Users/win10/Downloads/Greenberg__Avantgarde_es_giccs.pdf

Sokszor az az érzésem, hogy amit a régizene újabb hullámának nevezünk, az nagyon sok ponton érintkezik az itt giccsnek nevezett jelenséggel. (az 'első hullámban' még volt valami forradalmi, még akkor is, ha az is egy alapvetően téves gondolaton alapult.) Ehhez persze hozzátartozik, hogy a giccs Greenberg szerint "megtévesztő". Nagyon különböző színvonalakon jelenik meg (Ld. 'infinitezimális fragmentálódás'). Néha egészen magas színvonalú, és akár értékes is lehet, (de azért mégiscsak giccs).
Én azt látom, hogy Greenberg elméletei mögé bújva, ill. elfogadva tanait, kicsit, akarva vagy akaratlanul, de ezzel feladva a saját primér véleményt, a régizene lényege és szépsége és alapja, hát, az elérhetetlen messzeségbe kerül.... és kicsit nevetséges, vagy inkább csak furcsa véleményekre ragadtathat...

De mint véleményt tisztelem, Greenberg nagy koponya volt, elméletei erősen vitatottak, én nem is mondanék rájuk semmit.
De nem kell szomorkodni, a zenének nagyon sok más fajtája és módozata létezik, mindenki megtalálhatja, ami neki tetszik.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Hogy örülne ennek a hozzászólásodnak egy Greenberggel sokat foglalkozó barátom. leborulok.gif
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

violinist2 írta:
2018.12.10., hétf. 01:05
Most Várdai nélkül, csak Boris Pergamenschikow. Merthogy a „kritizált” két link közül az egyik ő volt, és ennek volt oka is. Gondolom csak azért maradt ki a „kicsontozásból” mert ahogy mondják: halottról vagy jót, vagy semmit.

Hidd el nem bosszantásként teszem, hogy megint Bach következik, igazából csatolhatnék mást is, de ez egyszerűen csodálatos, ahogy ezeket a szviteket játssza.

Bach zenéjéről nekem egyébként nemrég az egyiptomi piramisok jutottak eszembe:
ugyan emberi alkotások, de mégis természetfölötti csodák. Az első felfedezőutak óta eltelt már kis idő, de időnként még mindig újabb járatokra, kincseskamrákra bukkannak. A maga teljességében megfejthetetlen. Pont mint Bach zenéje.
Erről a "RIEC kicsontozta", és a "számít-e hogy valaki zenész-e vagy sem" témáról jut eszembe néhány gondolat, mert hogy sztem ez egy érdekes "kvázi filozófiai" kérdés, abszolút a jelen kultúránkhoz, régizenéhez stb. kapcsolódik.
(Az "ezt most azonnal hagyd abba" típusú riec hozzászólásokhoz (hisztikhez) nem fűznék kommentet, bár ezek is érdekesek, de inkább a pszichológiához van közük, mint a zenéhez. (Ki hogyan, minek látja (szeretné látni) magát egy ilyen fórumon stb.)

Ami az egyik embernek igen "alapos kicsontozás", az a másiknak (pl nekem is) kb annyi, hogy "ez nekem nem tetszik". Ez egy amatőr zeneszerető embertől persze ok. is (persze megint felmerülhet a kérdés, hogy "de miért nem elég ennyit írni", miért fontos, hogy valamiféle szakértőnek lássa magát az ember, de ehhez ld. fentebb.) Aki az egyik embernek komoly 'zenész', az a másiknak - ugyanazon a fórumon - lelkes amatőr. MIért van ez, vagy inkább mi teszi ezt lehetővé? Egyrészt persze az internet, ahol összecsaphatnak akár képzett szakemberek és lelkes amatőrök, de van ennek a jelenségnek azért a kultúránkban mélyebb gyökerei is. Van a kutúrának egy fajta 'infinitezimális fragmentálódása', amely lehetővé teszi, hoyg egymástól nagyon távol eső minőségekről, szubliminális lépéseken közvetítése révén azt gondoljuk, hogy valójában "egy szinten" vannak. (pl- ez is zenész, az is zenész, vagy, amit más topikokban itt is gyakran lehet látni: egy hifivel szakmányban foglakozó ember, hangmérnök stb és egy őt teljes mellszélességben cikiző lelkes fórumozó, blogger, hobbipákász stb) Ez az úgynevezett 'Szoritész paradoxon', ami a kultúra végtelen fragmentálódása miatt át meg átszövi azt, és látszólag eltűntet korábban éles és nyilvánvaló különbségeket. Ez végsősoron emberek tömegeit eredményezi, akik nincsenek a helyükön, és nem is látják ezt. Persze ez csak látszat: aki valaha valamit is csinált 'hivatásszerűen', annak ezek a különbségek teljesen nyilvánvalóak maradnak. Külső támpontok nincsnek ehhez: bármihez és bárkihez találunk tömegeket, akik szerint ő profi, sőt jobb is annál. (Marad a ragaszkodás valamiféle belső normarendszerhez, amit persze valahogyan ki kell alakítani, de ez már messze vezetne.)

De hogy legyen zene/művészet is: itt van ez a Greenberg írás: 'avangard és giccs' címen (a 4. oldaltól kezdődik, Greenberg később még kiegészítette egy 4., ha valakit érdekel, elküldöm neki, ebben a fordításban még nem szerepel).

file:///C:/Users/win10/Downloads/Greenberg__Avantgarde_es_giccs.pdf

Sokszor az az érzésem, hogy amit a régizene újabb hullámának nevezünk, az nagyon sok ponton érintkezik az itt giccsnek nevezett jelenséggel. (az 'első hullámban' még volt valami forradalmi, még akkor is, ha az is egy alapvetően téves gondolaton alapult.) Ehhez persze hozzátartozik, hogy a giccs Greenberg szerint "megtévesztő". Nagyon különböző színvonalakon jelenik meg (Ld. 'infinitezimális fragmentálódás'). Néha egészen magas színvonalú, és akár értékes is lehet, (de azért mégiscsak giccs).

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Sajna nem megy a csellószvites link, de rákerestem, én, részemről örülök, hogy tetszik, és tényleg jó, és sok ilyet hallgatnának az emberek, jobb lenne a világ, bizonyosan.

Aztán érdemes rögtön utána picit visszamenni, úgy 50 évet, hogy mennyire más megközelítés, mennyire más zeneiség is létezett, mint Bach-é, hogy mekkora teljesség és szépség áramolhat valóban, egyetlen hangszerből.

Az érdekes, hogy aki Bach-on nevelkedett, abból ritkán lesz Marais vagy Sainte Colombe fan, vagyis, való igaz, hogy Bach zenéje óriási hatású, erős zene, soha nem üres, rendkívüli módon bele lehet szeretni.


youtu.be/cIQ3sk0f8MU

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

Ezen még Kodályt is játszanak. Elég rendhagyó módon.
https://www.youtube.com/watch?v=2412geU1Bj8
Csatolmányok
Cover.jpg
Cover.jpg (124.64 KiB) Megtekintve 1643 alkalommal

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

Kortárs zene. Ráadásul first recordings. Csak bátran!

youtu.be/Fk3J8B6YYPQ
inlay.jpg
inlay.jpg (439.81 KiB) Megtekintve 1641 alkalommal

Avatar
violinist2
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 100
Csatlakozott: 2011.08.10., szer. 17:55
Értékelés: 52

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: violinist2 »

chord írta:
2018.11.30., pén. 14:15
bitrograde írta:
2018.11.30., pén. 08:51
RIEC írta:
2018.11.29., csüt. 23:13
Most fejezd be! Köszönöm.
A helyzet az, hogy ez az adok-kapok is úgy kezdődött, hogy "...visszaütött". Nehezen értem, hogy míg zenei kérdésekben hallatlanul fontosnak tartod a stiláris és ízlésbeli különbségeket, addig hozzászólásaid egy részében minimális szinten is képtelen vagy disztingválni. Nem szeretném, ha sor kerülne rá, hogy a negyedik nickeddel térj vissza, mert olyan vitát gerjesztesz, aminek a menetét lelkileg nem tudod elviselni.
Azért az sem korrekt, hogy ja, te nem vagy zenész, akkor egy korlátolt f@sz vagy, és semmi lövésed nem lehet az egészről....
Ha fikázzák a zenénket vagy linkünket vagy írásunkat, miért nem lehet kiállni a dolgainkért? Miért nincs egy árva sor sem arról, hogy akkor mi tetszik mégis benne?? Riec részletesen kicsontozza, hogy mi a baja vele, és ezt persze nem kell elhinni, velem is volt pár csörtéje, ahol soha nem fogunk egyetérteni, de megmagyarázzuk a hülyeségünket - legalább.
És sok olyan dolgot nyom, amit az ide benézők életükben nem hallottak még, és jó dolgokat nyom, és ez a mérleget mindenképp a javára billenti, énfelőlem beszólhat, fikázhat, részemről el van nézve...:) És én pl. meg tudom védeni magam bármikor a kicsit sarkosabb véleményeivel szemben, javaslom másnak is ezt a taktikát.

Tíz bekezdést tudnék nyomni, miért kell ide meg miért jók azok a csellószvitek, úgy, hogy nem is szeretem őket.



Amúgy, a mögé elbújni, hogy valaki zenész, ez nem korrekt. Úgy főleg nem, hogy Magyarországon vagyunk, az ízekre-beszélt zeneakadémiaiképzés-problematika miatt, a régizenei területen legalábbis.



Engedtessék meg nekem, hogy ha megkésve is, de erre röviden reagáljak. Mentségemre szolgáljon, hogy úton voltam, kicsit sok koncert volt az utóbbi két hétben.

Chord, te szeretsz olyan kijelentéseket nekem tulajdonítani, amit tőlem sosem olvashattál. Most ismét ez történt. Tisztelettel kérlek, ne tedd. A „zenészségemmel” nem én kérkedtem, fura módon összetévesztesz valakivel.

Sajnos nekem sokakkal ellentétben nem sok időm van ide a fórumra írni, így remélem megérted, ha az általam csatolt zenék csak úgy magukban állnak, mindenféle magyarázat nélkül.
Valószínűleg valamiért érdekesnek találtam megmutatni őket.

Ahogy te fogalmazol: „fikázzák a zenénket vagy linkünket vagy írásunkat miért nem lehet kiállni a dolgainkért? ”

Nem, nem az ÉN zenémről, az ÉN linkemről, az ÉN írásomról van szó.
Nem is szorulnak rá amúgy, hogy megvédjem őket.

Én igyekszem elkerülni, nemcsak a fórumon, hanem a mindennapi életben, hogy zenésztársaimról akár okkal, akár anélkül negatívan nyilatkozzak. Ez természetesen nem a kulturált, építő jellegű kritika hiányát jelenti. Lehet úgy is!

Csalódtam volna ha a végére nem biggyesztetted volna oda ezt a „ízekre-beszélt zeneakadémiaiképzés-problematika” témát. Amúgy nem mintha ez érdekes lenne, hogy Magyarországon vagytok. Jelentem, itt Németországban is vízzel főznek ám!

Végül, remélem nem haragszol meg, ha ismét veszem a bátorságot, és csak úgy minden körítés nélkül bátorkodok ismét egy linket csatolni.

Most Várdai nélkül, csak Boris Pergamenschikow. Merthogy a „kritizált” két link közül az egyik ő volt, és ennek volt oka is. Gondolom csak azért maradt ki a „kicsontozásból” mert ahogy mondják: halottról vagy jót, vagy semmit.

Hidd el nem bosszantásként teszem, hogy megint Bach következik, igazából csatolhatnék mást is, de ez egyszerűen csodálatos, ahogy ezeket a szviteket játssza.

Bach zenéjéről nekem egyébként nemrég az egyiptomi piramisok jutottak eszembe:
ugyan emberi alkotások, de mégis természetfölötti csodák. Az első felfedezőutak óta eltelt már kis idő, de időnként még mindig újabb járatokra, kincseskamrákra bukkannak. A maga teljességében megfejthetetlen. Pont mint Bach zenéje.




youtu.be/wx9136ylIBc
Sanyo kazettásmagnó - Tesla táskarádió

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Nagyon finom zene.
SACD-n külön öröm.

Kép


youtu.be/9dk0GhcMYaY

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

count01.jpg
count01.jpg (358.15 KiB) Megtekintve 1662 alkalommal

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
perempe
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2004.05.24., hétf. 16:55
Értékelés: 12

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: perempe »

nagyon jó volt. talán a tempo lehetett volna vmivel gyorsabb. összeségében jók voltak a produkciók. jók voltak a szólisták, a váci kórus nagyon tetszett.
TV: Panasonic TX-32PX20 * DVD: LG DVX9700 * Jazz J9940 hangfalak * DD dekóder: Audio Storm 5.1 Pro * Beltéri: RADIX Delta 2000 plus * épülő alu polcsugárzó (Fountek FW168, Seas 27TBFC/G)

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

perempe írta:
2018.12.07., pén. 17:21
az AranyTízben lesz holnap ingyenes (Albinoni Kamarazenekar - Váci Harmónia Kórus)
engem leginkább a két oboaverseny érdekel.
Jól játszott Dr Girgás Ágnes?

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

chord írta:
2018.12.07., pén. 12:43
Ma viola da gamba koncert.
Nem, nem külföldön.

Itthon, Nádor terem, fél 8.
Gyertek.

https://www.facebook.com/events/3590017 ... 5225353446
Megyek.

Avatar
perempe
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2004.05.24., hétf. 16:55
Értékelés: 12

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: perempe »

TV: Panasonic TX-32PX20 * DVD: LG DVX9700 * Jazz J9940 hangfalak * DD dekóder: Audio Storm 5.1 Pro * Beltéri: RADIX Delta 2000 plus * épülő alu polcsugárzó (Fountek FW168, Seas 27TBFC/G)

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Ma viola da gamba koncert.
Nem, nem külföldön.

Itthon, Nádor terem, fél 8.
Gyertek.

https://www.facebook.com/events/3590017 ... 5225353446

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

janesz írta:
2018.12.07., pén. 10:17
erre a lemezre rá kell repülnöm:
Guido Morini Solve et Coagula

https://youtu.be/tQKdR1sOtP0
Ez óriási.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 


Avatar
janesz
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 673
Csatlakozott: 2010.11.24., szer. 11:45
Értékelés: 404
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: janesz »

erre a lemezre rá kell repülnöm:
Guido Morini Solve et Coagula

https://youtu.be/tQKdR1sOtP0



meg erre: Marco Beasley La Bella Noeva
https://www.youtube.com/watch?v=Hekes1fcpts
EAD UD2000, Lavardin IT, Verity Audio Finn, Acoustic Zen, Shunyata R. Hydra, Finite Elemente Spider


RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

cover.jpg
cover.jpg (228.54 KiB) Megtekintve 1638 alkalommal



RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

https://www.youtube.com/watch?v=bNqbiS7pE3A
Cover.jpg
Cover.jpg (74.63 KiB) Megtekintve 1691 alkalommal

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

https://www.youtube.com/watch?v=jIFjzMhi0C8
Cover.jpg
Cover.jpg (788.94 KiB) Megtekintve 1682 alkalommal

RIEC

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: RIEC »

https://www.youtube.com/watch?v=Jnuylo5bpI8
Cover.jpg
Cover.jpg (1.5 MiB) Megtekintve 1663 alkalommal

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Jobb pillanataiban ez az egész ajánló arról a titokzatos valamiről szól, ami miatt egy zene, egy előadás, egy lemez nagyon jó, sokkal jobb, mint a többi, és ezt meghalljuk, vagy érezzük, vagy ilyesmi.

Ez a Frescobaldi zene kimondottan érzékeny valami. Mint egy finom hártya, és jön a varázslat.
Bruno Cocset 20 év után fogta magát, és csinált egy lemezt, ugyanezekkel a canzonákkal, csellóra.
Tehát a cselló ugyanaz, meg aki játssza, az is.
Hogy mi lett?
Valami más.

Nincsenek furulyák.
Nagy különbség? Feltétlen, de nem itt a lényeg.
Hanem ott, hogy a 25 évvel ezelőtti lemezen ő csak egy csellista volt, másvalaki álmodta meg a lemezt, más diktálta a zenei megvalósításokat.
Ezen meg most ő.
Ráadásul egy Alpha lemez, a hangminőségen könnybe lábad az ember szeme, annyira élő.

De az az érzékeny hártya nincs többé.
Egyszerűen nem érdekel.
Pedig jó előadás.
Meg Frescobaldi canzonák.

Soha nincs a CD játszóban.
Valahogy komolytalan.
Nehéz szakma a miénk...

Kép


youtu.be/fKWQfcsKA


Itt a link, ha nem megy.
https://www.youtube.com/watch?v=e-fKWQfcsKA

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”