A fórum 2019. február 1-én frissítésre került
Kérünk titeket, ha valami problémát találtok, jelezzétek a postmaster@avx.hu email címre

A legnagyobb változás, hogy a fájl csatolmány rendszernek most már rendesen kell működnie

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Moderátorok: dragonweed, TMP

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2045

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.21., hétf. 19:01

Nem is akarok én bizonygatni semmit, de azt érdemes tudni, hogy bizonyos mérhető anomáliák igenis visszaköszönnek a hangzásban, bár sokan nem is tudják megfogalmazni mi a baj egy adott holmival. Aztán a legtöbben megtanulunk (nak) együtt élni ezekkel, mert szerencsére a fülünk rendkívül adaptív, de ettől azok a hibák még ott vannak, és hosszú távon ezek írják meg a legtöbb hifi holmi sorsát.
Mindig igyekeztem hogy a dobozaim mérve és meghallgatva is korrektek legyenek, hogy ez mennyire sikerült, azt Ti döntitek el. :smile53:
"Ninety procent of everything is crap" (Sturgeon's law)

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 970

Hozzászólás Szerző: trane » 2019.01.21., hétf. 18:51

András, voltak Totem hangfalaim, sőt, olyan pár is, amit te modifikáltál (ld. fotó), számomra nem kell bizonyítanod :ohnoohnoohno:
viszont IMHO és IME a mérés csupán 1 dolog... leborulok.gif
Csatolmányok
DSCF3907.JPG
DSCF3907.JPG (2.94 MiB) Megtekintve 341 alkalommal

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.21., hétf. 18:39

Erre én sem mondok inkább semmit.... ezzel együtt nem a "műszeremmel" hallok, azzal csak mérek. Gondolom akik ismerik a munkásságomat többé-kevésbé egyetértenek.

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » 2019.01.21., hétf. 17:57

most erre mit mondjak gondolkodik.gif : van, aki a fülével, van, aki a műszerével hall leborulok.gif . anno az Avantgarde kapcsán is voltak meglepik... :yingyang:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.21., hétf. 17:39

Megértelek... Én meg -amint írtam- nem bántani akartam az AN-t, de terveztem, építettem,hallgattam már annyi dobozt az életem során, hogy bizonyos dolgokra azért mérési diagramokból is tudjak következteteni. Amit pedig ott látok az cseppet sem bizalomgerjesztő.
Két akkora púp az átvitelben mindenképpen rányomja a bélyegét a hangzásra, mindegy milyen erősítővel, kábelekkel, meg milyen szobában hallgatod. Plusz a hiányzó 2/3 oktávot 12 kHz felett elég nehéz bármilyen install trükkel befoldozni. (bár ez a legtöbb hallgatót 35-40 év felett nemigen fogja zavarni :rolleyes: )

Ettől még lehet hogy valaki szeretni fogja (meg szereti is) őket, de az biztos nem én leszek....

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » 2019.01.21., hétf. 17:03

nem akarom különösebben az AN-t (ill. a csöves erősítők egy részét) védeni> meg kell hallgatni őket :rolleyes: (a mérések pedig engem pl. nem igazán izgatnak :ohnoohnoohno: ), s ha bejönnek, jó - ha nem, nem leborulok.gif . csakúgy egyébként, mint bármi más kütyü esetében :yingyang: - különben (adott árszinten) mindenki ugyanazt hallgatná :napsut:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.21., hétf. 16:43

Hát igen... Minden tiszteletem az AN-é, csinálnak szuper dolgokat is, de ez a frekvencia és impedanciagörbe egyszerűen fájdalmas. A 17 Hz itt álom, még falra tolva sem lesz meg -12 dB-nél sem. Az meg hogy 10 k-s masszív púp felett felett szinte semmi energia nincsen, nehezen magyarázható egy ilyen árú (12 ezer $ !!!) doboznál. A mért érzékenységet (92 dB) a specifikált (98) ellenében meg szükségtelen kommentálni. Azért ennyi pénzért máshol már elég komoly dobozokat lehet venni, nem 20 cm-es papír méllyel, meg ezüsttel áttekercselt 15 dolláros Tonegen magassugárzóval..... :smile33:

"And its specified sensitivity and bass extension are misleadingly optimistic, in my opinion.—John Atkinson"

Tudom Revi, előítélet, de az akkor is egy vicc :smile53:. (annak viszont elég költséges)

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2202

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.01.21., hétf. 16:20

revox írta:
2019.01.20., vas. 22:05
dragonweed írta:
2019.01.20., vas. 16:07
. (bár van ahol a fal "támogatása" bele van tervezve a mélyátvitelbe)
Audio Note.
elvileg így a Fullos E doboz tud 18 Hz-et.(-6dB). 20cm
...gyakorlatban meg nagyon nem. Még az érzékenység sem stimmel durván, és az impedancia menetet elnézve...
https://www.stereophile.com/content/aud ... asurements

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.21., hétf. 09:16

Az Unison dobozok elég jó hírnévnek örvendenek... Ebben az esetben a 12"-os mélyközép könnyű papírmemebránnal készül, ilyen kialakítással elvileg el lehet menni 2 k-ig, a felett az iránykarakterisztika kezd el beszűkülni.
A magas éppen ezért "waveguide" vagyis hullámvezető típusú, ezeknek a sugárzási szöge jóval szélesebb mint a sima dómsugárzóké, ezért is használják bennük ezt a típust.
Az érzékenységről pedig a nyomókamrás kivitel gondoskodik, másként nehéz ezt az érzékenységet elérni. Esetleges hátrányként említhető, hogy mind a könnyű papírmembrán (kicsi belső csillapítás, parciális rezonanciák, akusztikailag "átlátszó" membrán), mind a nyomókamrás magas hajlamos lehet némi "színezésre", de ez elég sok hasonló érzékenységű dobozra jellemző.
A valamit valamiért elv itt is érvényesül....

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 568

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.01.21., hétf. 08:40

dragonweed írta:
2019.01.21., hétf. 07:42
Régebben szokás volt süketszobai mérésekkel specifikálni hangdobozokat. Ez sajnos a valós -átlagos lakószobai- viszonyokról nem sok felvilágosítást ad- mivel itt teljesen reflexiómentes környezetben kerültek mérésre. Egy olyan doboz ami ott szép egyenes átvitelt mutat 30-40 Hz-ig, normál lehallgatói körülmények között elég sok fejfájást tud okozni, jöhet a basszuscsapda, hová tegyen hogy ne zúgjon az alja, stb. Fordított esetben egy ott éppen nem jeleskedő állványos dobozka ideális lehet kisebb szobákban a falak közelsége miatt. A Stereophile tesztjeiben közölt méréseken sok esetben jól látható, hogy egy kapuzott közeltéri ( a reflexiókat nem veszi figyelembe) mérésű kisebb doboz ami 100 Hz alatt alig mutat értékelhető átvitelt, a tesztszobában szépen egyenletesen dolgozhat 40-50 Hz-ig....
ugy emlekszem - de lehet rosszul :-) -, hogy Floyd Toole-tol olvastam olyasmit, hogy süketszobaban merve jo doboz azert lakoszobaban is jo lesz. ...na, belatom, ez igy gyanus, csak nincs idöm, kedvem kikeresni, hogy is volt a cikkben.

ertem, hogy szoba erösen modositja a viselkedest, de ez visszajara is fordul(hat), ha lakoszobahoz van egy hangsugarzo "tervezve", mert egy masik szobaban esetleg epp ez adja a teljes "elvérzést" ("A" szoba ilyen területen es ilyen frekvenciakon "rádob", emiatt a tervezesben ezeken a doboz "ne harsogjon, legyen visszafogottabb", B szoba meg pont ezekben a jellemzökben es frekiken visszafog, elnyel, es akkor abban a doboz vegkepp "besül")

termeszetesen igaz, hogy a lakoszobaban kell jol muzsikalnia, es az mas mint süketszoba.

azt el tudom kepzelni - nem tudom mennyire realis -, hogy azert is van a süketszobanak ertelme, mert 1) valahonnan el kell indulni, mégse egy adott szobabol kiindulva legyen, mert adott szoba "rateszi a belyegét" a süketszoba meg nem tesz rá bélyeget a hangképre 2) a süketszoba es lakoszobak többsege között kisebb maximalis (=totalis lebögeshez vezetö) különbseg van mint 2 lakoszoba között (extrem esetben, atlagos lakoszoba meg HU-ban, UK-ban es US-ben egesz mas) van/lehet, azaz ha egy lakoszobahoz lenne tervezve, akkor nagyobb a rossz hang eselye attol gyökeresen különbözö szobak eseten.

Number of way:2 way ....Crossover Frequency 2000 Hz

ezen meg plane: http://www.unisonresearch.com/en/produc ... max-2.html
Loudspeakers: 1 x 15” woofer
1 x 1.4 “ compression driver with titanium diaphragm
Numbers of ways: 2 way ....Crossover Frequency 800 Hz

ezek szerint ma mar ez megoldhato (oriasi meretkülönbseg driverekben, 12"-os felengedve 2kHz-ig ? stb.) ? "nincs szükseg" 3 utra ? illetve a realisabb kerdes: mit nyertek es mit vesztettek ilyen kialakitassal ?
...erdekes lenne mert görbejüket nezni.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.21., hétf. 07:42

Régebben szokás volt süketszobai mérésekkel specifikálni hangdobozokat. Ez sajnos a valós -átlagos lakószobai- viszonyokról nem sok felvilágosítást ad- mivel itt teljesen reflexiómentes környezetben kerültek mérésre. Egy olyan doboz ami ott szép egyenes átvitelt mutat 30-40 Hz-ig, normál lehallgatói körülmények között elég sok fejfájást tud okozni, jöhet a basszuscsapda, hová tegyen hogy ne zúgjon az alja, stb. Fordított esetben egy ott éppen nem jeleskedő állványos dobozka ideális lehet kisebb szobákban a falak közelsége miatt. A Stereophile tesztjeiben közölt méréseken sok esetben jól látható, hogy egy kapuzott közeltéri ( a reflexiókat nem veszi figyelembe) mérésű kisebb doboz ami 100 Hz alatt alig mutat értékelhető átvitelt, a tesztszobában szépen egyenletesen dolgozhat 40-50 Hz-ig.
Az esetek jó részében ajánlott lenne a tervezést is valódi zeneszobában elvégezni, és számolni a falak rásegítő, illetve kioltó hatásával. Ez persze nehezen realizálható, így aztán marad a tologatás meg a fejvakarás mire úgy-ahogy elérjük amit szeretnénk az alsó oktávokban, de szinte bizonyos hogy egy adott helységben tervezett doboz problémás lesz elhelyezés szempontjából minden más esetben. Ilyen szempontból a zárt dobozok "szobabarátabbak", a reflexet, TL-t már nyűgösebb bejátszani.

revox
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 340
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2019.01.20., vas. 22:05

dragonweed írta:
. (bár van ahol a fal "támogatása" bele van tervezve a mélyátvitelbe)
Audio Note.
elvileg így a Fullos E doboz tud 18 Hz-et.(-6dB). 20cm
avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.20., vas. 18:02

Röviden: Vincent nagyon jól tudja, hogy mennyire fontos a környezet a kapott "performance", élmény szempontjából.
Így kreált egy olyan táblázatot, amiben ezek a szempontok jórészt "fedezve" vannak, tehát ha egy adott helységben-rendszerben a dobozok nem hozzák az elvárt hangminőséget akkor erre hivatkozhat.: Nem jó a bázistávolság, túl közel (messze) van a hátsó fal, nem elég (túl sok) a töltőanyag a dobozban, stb.....
Ez persze kicsit rosszmájú megközelítés, de ismerve őt, meg a lehallgatóhelységek akusztikai problémáit nincs is túl messze az igazságtól.

d.janos
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 106

Hozzászólás Szerző: d.janos » 2019.01.20., vas. 17:35

dragonweed írta:
Fura érzésem támadt, Vince barátom jutott eszembe, ő írt ilyen listákat a Totemnél.... gondolkodik.gif
Amúgy is gyanúsan Forest méretű a doboz, meg a hangszórókészlet, de ezzel együtt valami kínai darabra gondolok.
Elég vicces amúgy a dolog ha jobban megnézed: 30-182 cm, 121-365 cm, 0.9-6.8 kg..... Azaz gyakorlatilag rakhatod bárhová, meg töltögetheted a dobozt amennyivel akarod, próbálkozzál ha van türelmed, majd csak összejön :D
Ez olyan, mintha autónál beírnák: ajánlott sebességtartomány 40-200 km/h, fogyasztás 4-12 liter/100km :rolleyes:
A reflexcső hossza és a hátsó faltól való távolság annyiban releváns, hogy a reflex hangolás típusa (BB4 , SBB4, SC4, QB3)
befolyásolja a mélyek átvitelét, de a cső hossza nem befolyásolja a távolságot. Azért hátsó reflexes dobozokat nem célszerű 40-50 cm-nél jobban falra tolni. (bár van ahol a fal "támogatása" bele van tervezve a mélyátvitelbe)
Ha fogadás lett volna, megnyered :) Igen, a Forest az. Vajon mi vezérelhette aki megalkotta ezt a spec táblát és mi volt vele a cél ?
https://totemacoustic.com/en/forest/specifications
"Az élet különös ténye, hogy elménk mindig megtalálja annak a módját, hogy fizikai valósággá változtassa azokat a gondolatokat, melyekkel a legtöbbet foglalkozunk"
Suricata 24/192-Heed OBELISK PRE+Heed PX+Heed OBELISK PAS+Dynaudio A42 (Heed DACtilus II+Heed Luna II+PAS+Fi-Ex)

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.20., vas. 16:07

Fura érzésem támadt, Vince barátom jutott eszembe, ő írt ilyen listákat a Totemnél.... gondolkodik.gif
Amúgy is gyanúsan Forest méretű a doboz, meg a hangszórókészlet, de ezzel együtt valami kínai darabra gondolok.
Elég vicces amúgy a dolog ha jobban megnézed: 30-182 cm, 121-365 cm, 0.9-6.8 kg..... Azaz gyakorlatilag rakhatod bárhová, meg töltögetheted a dobozt amennyivel akarod, próbálkozzál ha van türelmed, majd csak összejön :D
Ez olyan, mintha autónál beírnák: ajánlott sebességtartomány 40-200 km/h, fogyasztás 4-12 liter/100km :rolleyes:
A reflexcső hossza és a hátsó faltól való távolság annyiban releváns, hogy a reflex hangolás típusa (BB4 , SBB4, SC4, QB3)
befolyásolja a mélyek átvitelét, de a cső hossza nem befolyásolja a távolságot. Azért hátsó reflexes dobozokat nem célszerű 40-50 cm-nél jobban falra tolni. (bár van ahol a fal "támogatása" bele van tervezve a mélyátvitelbe)

d.janos
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 106

Hozzászólás Szerző: d.janos » 2019.01.20., vas. 14:47

Most láttam egy ilyen specifikációt. Mi alapján kerül kiszámításra az, hogy a hátsó faltól minimum 30,48cm vagy épp egymástól min.121,92cm legyenek a dobozok? A hátsó faltól való elhelyezésnek, van vmi köze pl. a reflexcső hosszához ?
spec.jpg
spec.jpg (75.54 KiB) Megtekintve 693 alkalommal
"Az élet különös ténye, hogy elménk mindig megtalálja annak a módját, hogy fizikai valósággá változtassa azokat a gondolatokat, melyekkel a legtöbbet foglalkozunk"
Suricata 24/192-Heed OBELISK PRE+Heed PX+Heed OBELISK PAS+Dynaudio A42 (Heed DACtilus II+Heed Luna II+PAS+Fi-Ex)

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.19., szomb. 18:33

Ezt nem tudom megmondani, nem próbáltam (nincs is IC-m mit "bejáratni").
A toroidra meg egyszerűen felfűzöd azt a pár menetet, a huzal elég vastag, megtartja magát nem kell semmivel külön rögzíteni.
A magassugárzó a képen amerikai gyártmány, a cég neve SLS, a típusa PRD 100. A Madisoundnak gyártják, ők forgalmazzák.
Planár magassugárzó, 3.5 kHz-től 40 kHz-ig működik, 4 ohmos, 92 dB érzékenységű. Ennyit tudok róla.
Szupertweeter-nek is kiváló...
Csatolmányok
PRD 100.jpg
PRD 100.jpg (42.43 KiB) Megtekintve 830 alkalommal
SAM_4011.jpg
SAM_4011.jpg (252.18 KiB) Megtekintve 830 alkalommal

Igor69
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 34

Hozzászólás Szerző: Igor69 » 2019.01.19., szomb. 17:47

Kedves András!

A "beégetést" IC kábelekkel is érdemes elvégezni? Persze ott gondolom kisebb árammal.
Technikai kérdés: a toroidra a secunder tekercset mivel rögzíted?

Ez a magas sugárzó milyen jószág?

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.19., szomb. 16:03

Készülőben egy pár "planarizált" JPW Sonata... (vagyis: SONAR) Az eredeti - dicsőségben megőszült- kis Audax magasak helyére kerül ez a 30 mm effektív sugárzóátmérőjű kis csoda. Nem volt rossz a maga idejében a TW 6x9-es sem, de kicsit színez, kicsit sistereg, kicsit torzít, szóval ez minden tekintetben lekörözi.
Picit alakítani kell a váltón persze, de marad az elsőfokú szűrő: 1 tekercs, 1 ellenállás, 1 kondi. Most még csak ideiglenesen van felrögzítve a régi helyére, de már így is körökkel veri az elődjét. :rolleyes:
Csatolmányok
prd100.jpg
prd100.jpg (93.39 KiB) Megtekintve 871 alkalommal

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.18., pén. 14:07

Amit még érdemes megemlíteni (és ez minden szalag típusú kábelre érvényes) az az, hogy tömör egyeres Mundorf gyártmányú OFC rézszalagból készülnek, így a geometriájukból adódóan a skin-hatás ezeknél nem léphet fel (az áram a teljes keresztmetszeten egyenletesen folyik frekvenciától függetlenül), plusz menetesek a sokeres kábelek különálló ereinek felületi oxidációjából eredő dióda hatástól is.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.18., pén. 13:55

Tudom, minden ilyen beavatkozás újabb problémákat szül a helyett amit megold... gondolkodik.gif
Ez egy ilyen szakma, tudomásul kell venni.
A hangfalkábeleink -amint írtam- majd' 2 négyzetmilliméteresek, (1.96) tehát az ellenállásuk nem hiszem hogy gond lenne elég komoly teljesítményekig. Méterenkénti ellenállásuk 10 mOhm (0.01 Ohm), így egy 3 méteres szett teljes ellenállása kb.
0.06 Ohm, ez 8 Ohmos dobozokat feltételezve kevesebb mint 1% veszteséget jelent a kábelen. Mivel különálló szalagokból-csíkokból vannak, (olyan messze rakod őket egymástól ahogy a hely engedi) a kapacitásuk sem jelenthet komoly problémát.
Szerintem 3-3.5 méterig nem okozhatnak érzékelhető veszteséget a hangzásban.

Tul
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 665

Hozzászólás Szerző: Tul » 2019.01.18., pén. 11:18

dragonweed írta:
2019.01.18., pén. 09:56
Újabb tapasztalat kábel "bejáratással" kapcsolatban.
Nekem egy időben minden kábelem "beégetett" volt. Tuti, hogy a legjobb ár/érték arányú beavatkozás, egyértelmű javulással. A bibi számomra az volt vele, hogy elvesztettem a referencia pontot - onnantól egyik kábel sem volt már ugyanaz és így nagyon könnyen el lehetett veszni a hangolásban, illetve eladásnál sem volt mire támaszkodni a vevőnek.. :)

A legjobb tápkábelem egyébként egy olyan, házi készítésű, 2,5mm2-es hagyományos tömör réz vezetőből fonódott, ami egy autógyárban használt generátor teljesítmény teszter betápja volt úgy 6-7 évig. Egy csoda.

András, milyen hosszig lehet érdemes elmenni hangsugárzó kábellel a tiétekből? Úgy adódott, hogy a tegnap összeállított digitális zongorám csak úgy fér el a két hangsugárzó közé, ha az elektronikákat az egyik hangsugárzó melletti sarokba helyezem (mint nálad a számítógép). Ehhez viszont lehet, hogy 3,5m kábel is kellene.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.18., pén. 09:56

Újabb tapasztalat kábel "bejáratással" kapcsolatban. Tegnap -egy ismerős fórumtársunk elmondása alapján- megpróbáltam, gondoltam rosszabb nem lehet... gondolkodik.gif . Pár menetet feltekertem egy 100W-os toroid trafóra 2.5 mm-es huzalból, a huzal végére banán aljzatokat rögzítettem, a majd a hangfalkábel két végét rácsatlakoztattam. Mérés alapján 4.6A folyt a kábelen kb. fél óráig, a vezeték (az új TMP lapos kábelekről van szó) alig érezhetően langyos lett a végére.
Ekkora áramot üzemi körülmények -erősítőn keresztül- között 8 ohmos dobozoknál (vagy műterhelésnél) kb. 170 Watt kimenőteljesítménynél lehet áthajtani rajtuk, tehát ilyen módon nem túl okos dolog próbálkozni.

Összehasonlítva a másik -alig bejáratott- kábelpárral, érdekes változás körvonalazódik. Tisztán és egyértelműen jobb a bejáratott pár. Mélyben, magasban, térben, dinamikában, mindenben. Ne kérdezzetek, rengeteg elmélet van a jelenségről, hogy a gyakorlatban mit változtat meg a rajtuk átfolyó relatíve nagy áram, nem tudom. Valami a kristályszerkezettel történhet, de nem akarok tudományosnak tűnő halandzsát ideakasztani. A melegedés nem kielégítő magyarázat, mert csak pár fokot emelkedik a hőmérséklet a kezelés alatt. Tény hogy működik a dolog, nem kell tíz percet hallgatni hogy észleld, első megszólalásra jobb a bejáratott kábel.... Igaz az áthajtott áram "csak" 50 Hz-es, de a javulás a teljes frekvenciasávban érezhető. Azt nem tudom, hogy már bejáratott kábeleknél működik-e a dolog, de elképzelhető, mert -ahogy írtam- normál üzemi körülmények között nem nagyon folyik ekkora áram rajtuk.
A fura dolog az az egészben, hogy egy másik irányzat szerint a krio-kezelt (mélyhűtött) kábelek IS jobban szólnak a kezelés után. Ki érti? Mindenesetre felfűteni egy kábelt egyszerűbb mint folyékony nitrogénnel bíbelődni, na meg nem is annyira veszélyes...
Aki esetleg meg akarja próbálni, mérje meg a kábel ellenállását- mindenképpen precíziós ellenállásmérővel-, majd annyi menetet tekerjen 2.5-3 mm-es szigetelt rézhuzalból egy kb. 100W-os toroidra, hogy az üresen mérhető feszültség és a kábel ellenállásnak hányadosa kb. 5A áramot eredményezzen (a terhelés hatására a feszültség, így az áram is esni fog).

Példa: Ha a kábel ellenállása (egy ér!): 0.10 Ohm, a feszültség a tekercsen 0.50 V AC legyen. (Ez egy tipikus toroidnál pár menetet jelent) Meg lehet csinálni a két vezetőt sorba kötve is, akkor értelemszerűen dupla menetszám kell a szekunderre.
Ennél nagyobb árammal nem biztos hogy jobb eredményt lehet elérni, de ha valaki elég bátor (meg a kábelkeresztmetszet bírja) magasabb árammal is próbálkozhat.
Érintésvédelemre, melegedésre figyelni!!!....

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.15., kedd 18:55

A "surface absorption" értéke átlagos illetve gyéren bútorozott lehallgatószobában vékony szőnyeggel, függönnyel borított padlón, falfelületeken 0.10-0.20 között lehet. Ennél többel csak akkor érdemes számolni ha akusztikai elnyelő paneleket teszünk egy falra, felületre, de 0.30- 0.40-nél magasabb értéket azokkal sem nagyon lehet elérni.
Sima fal (plafon-padló) értéke 0.03 körüli.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.15., kedd 16:23

Denonavr írta:
2019.01.15., kedd 14:41
Kíváncsiságból megcsináltam :D
Ott is van szépen a beszakadás 150 és 200 Hz között..... gondolkodik.gif

Válasz küldése

Vissza: “TMP Audio”