Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Online
Avatar
szepi0808
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3952
Csatlakozott: 2013.10.22., kedd 20:15
Értékelés: 2051

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: szepi0808 »

redbulova írta:
2019.03.10., vas. 23:01
Milyen a Sonyval összemérve? A 7-es lenne a 570-es párja?
Nem volt semmilyen összemèrès, csak megnéztem. Messzemenő következtetèst sem lehet levonni, mivel ott sajnos fehèrek a falak, így a kontraszt sem látható rendesen.
Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES
SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K
Zidoo Z2000 Pro
Anthem AVM70 15.2ch.
EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500.
MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5
SVS SB4000 2db.
AQ, IsoTek, Techly,

https://avx.hu/forum/viewforum.php?f=46 ... i-házimozi

Avatar
redbulova
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2005.01.27., csüt. 21:00
Értékelés: 75

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: redbulova »

Milyen a Sonyval összemérve? A 7-es lenne a 570-es párja?

Online
Avatar
szepi0808
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3952
Csatlakozott: 2013.10.22., kedd 20:15
Értékelés: 2051

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: szepi0808 »

Láttam az új N5 JVC-t a stream-nèl, hatalmas. A kèp is meggyőző volt azon azon kevés demón, amit negnèztünk.
IMG_20190307_161925.jpg
IMG_20190307_161925.jpg (2.65 MiB) Megtekintve 1632 alkalommal
IMG_20190307_161936.jpg
IMG_20190307_161936.jpg (2.78 MiB) Megtekintve 1632 alkalommal
Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES
SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K
Zidoo Z2000 Pro
Anthem AVM70 15.2ch.
EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500.
MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5
SVS SB4000 2db.
AQ, IsoTek, Techly,

https://avx.hu/forum/viewforum.php?f=46 ... i-házimozi

Avatar
dzseki
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.01.27., csüt. 13:47
Értékelés: 10

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: dzseki »

Pali, és mondjuk egy fényképezőgép lencséjét nem lehet/érdemes befaragni projektorba? Fényképészék úgy tartják, hogy minden zoom lencse vacak csak a fix objektív a király. Projektorokban praktikussági okokból "zoom" lencsék vannak, no de mi volna ha fix lencse volna benne, ez nem volna egy jó kompromisszum a minőségért?
BEAG HEC-45 - HiVox Lupus C Mk II S DAC - PC
VDC Marquee 9500LC CRT projektor

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Lencse-tan.

Amint arról manapság többször is meggyőződhettem, nem mindenki van pontosan tisztában a vetítőkben manapság használt lencsék típusaival és ezek tulajdonságaival...

Egy mai projektorban 3 lencsetípus közül találjuk valamelyiket:

1.) Műanyag tagot (is) tartalmazó objektív. Ennek is mindig vannak üveg lencséi, de 1-2 műanyag tag elég ahhoz, hogy a kép dinamikája láthatóan leromoljon. Sajnos ezek a lencsék NEM kimondottan igényes kép vetítésére valók ... de ez sokakat nem zavar, hiszen sokan vesznek boltban műanyag optikás projektort... főleg ha "4K".

2.) A teljesen üvegből készült lencsék. Ezek lényegesen jobbak, igényes kép vetítésére alkalmasak. Az üveglencse előállítása azonban NEM olcsó játék ... így ezeket a lencséket NEM szokás olcsó (műanyag) projektorba építeni. Manapság a jobb, drágább, igényesebb gépekben jellemzően ezeket találjuk.

3.) Fluorit (tagokat is tartalmazó) lencse. Fényképészek "ED" néven ismerhetik a hasonló lencséket, amatőrcsillagászok "ED Apokromátnak" vagy egyszerűen APO-nak hívják. Ez a csúcskategória, de az ára is ezzel arányos. Összehasonlításként: a hagyományos optikai üveg 15-50 Euró kilónkénti összegbe kerül, az ED üveg 650 Euró. Érthető, hogy miért NEM találunk ilyen lencsét olcsó gépben. A fluorit tagok használata olyan szintű színkorrekció (és kontraszt) elérését teszi lehetővé, ami máshogyan nem lenne megvalósítható. Csak hát az ár ...

Sajnos kevés gyártó mondja meg, hogy az adott gépben levő lencse milyen üvegből készült, de pl. a ProjectionDesign/Barco esetén a vevő választhat lencsét (a "nagyobb" gépek esetén, amelyekhez egyáltalán elérhető ilyen ED lencse). A kétlámpás nagygépek esetén a "hagyományos" üvegből készült (és házimozira alkalmas vetítési arányú) lencsék neve "EN11 vagy EN13", ezek új ára (tudtommal 1500 USD körüli) de választhatunk ED üvegből készült lencsét (EN41 illetve EN43) amely jóval drágább (5500 USD) viszont olyan képet vetít vele a gép, amit nem nagyon kell "magyarázni". Sajnos azonban ezek a lencsék használtan is horror drágák, 550Eft körüli összeget kóstálnak Ebay-en ... és ehhez még hozzáadódik a szállítás, biztosítás, VÁM, Áfa ... egészen durva a végösszeg. Sajnos. A leginkább "sajnos" a dologban az, hogy én már láttam ilyen lencse képét (és más is, aki pl. ott volt a DC-s lézerhéten, mivel az ott bemutatott Loki-ban is egy EN43 volt ... :-) szóval SAJNOS a különbség nagyon is látszik a képben. Egy fluorit lencsével olyan dinamikus képet kapunk a vásznon (persze rendes vetítési környezet is kell ehhez) ami kb. olyan érzést kelt a nézőben, mintha egy hatalmas plazmatévét néznénk. A vetített képről általában azért tudjuk megmondani, hogy vetített képet nézünk, mert az optika fényszórása (és a világos falak) miatt az ANSI kontraszt sokkal gyengébb, mint az on-off kontraszt. Az ANSI kontraszt ezekkel a fluorit lencsékkel akár 700:1 felett is lehet, ez már elég ahhoz, hogy a vetített kép DÖBBENETES dinamikát kapjon ... és ezáltal "elfelejtsük", hogy vetített képet nézünk...

A fluorit lencsék a nagygépek számára sajnos megfizethetetlenek, de szerencsére a PD/Barco kisebb gépekbe is épített ilyeneket. Ezen gépek egyik példája a projektor.hu tesztben vizsgált Avielo Quantum (http://projektor.hu/nincs+kompromisszum.html). Itt konkrétan említik is, hogy a tesztelt gépben levő "spéci" lencse felára 3000 Euró, illetve a tesztelő különlegesen nagyra értékeli az optika képminőségét. Ez persze érthető is, hiszen egy fluorit lencse van a gépben ... de szerencsére ezt már kb. mindenki elfelejtette.

Azt, hogy a nagyközönség nincs tisztában ezekkel a dolgokkal, az bizonyítja, hogy az említett teszben szereplővel lényegében azonos gépet már egész nevetséges áron hirdetek az apróban és kb. senkit nem érdekel a gép. Pedig valóban hihetetlen dinamikájú képet vetít ez a kis projektor ... és a (3000 Euró felárú) lencséje VALÓSZÍNŰLEG beépíthető lenne egy nagyvasba ... persze így nem lenne motoros a zoom és a fókusz ... de szerintem ez lényegtelen, úgyis csak egyszer kell ezeket beállítani ... a képminőséget viszont MINDEN alkalommal élvezi az ember... Sajnos azonban NINCS lelkem ahhoz, hogy egy ilyen kiváló és tökéletesen működő kis gépet szétszedjek és kiszedjem belőle a lencsét. Mivel azonban kb. senki nincs tisztában ezeknek a lencséknek a "csodájával", az ezekkel szerelt gépek is nevetséges összegbe kerülnek pl. Ebay-en, ha FullHD alatti a felbontásuk (1400x1050 a jellemző) illetve ha pl. nem működek. Ezekből már NEM sajnálnám kiszedni a lencsét és átrakni egy nagygépbe ... a "halott" kisgép többi része pedig hasznos lehet alkatrésznek (tápegység, lámpavezérlő, színkerék, ventillátorok, ezek mind felbontás-függetlenek). Évekik kerestem ilyen kisgépet a hálószobába és most, hogy végre megvan, pont az vele a "bajom", hogy annyira jó képet vetít, hogy kicsit "pazarlásnak" érezném ezen nézni az Onedin családot esténként az ágyból. Ez a kis vacak simán alkalmas lenne egy KOMOLY házimozi kiszolgálására, mind fényerő, minde képminőség alapján... és ugye az optikájának a minősége mindent ver. Ha nagyon nem kell senkinek, akkor marad, akkor majd beszűkítem a lencse íriszét (még plusz kontraszt és nem ég ki a szemünk, mivel a hálóban max. 160cm széles képet tudok vetíteni) és lenyelem a békát, tényleg megmarad a hálóban. Ja, TERMÉSZETESEN ezekben 0,95"-es DMD van ... és ez is látszik a képen, nem csak a csoda-optika. Mindenesetre egy pár hasonló gépet én mindenképpen össze fogok "vásárolgatni", mert egyszerűen "bűn" lenne otthagyni őket a tudatlan tulajdonosok kezében. Egy csomó helyen használhatóak lennének:

- 3 projektoros rendszer (pici, formás, szexi gépek és VAN lens shift, a 3db lenne kb. 10 kiló összesen és ugye ha mindháromban fluorit lencse van ... :-)
- hálószoba (ha minden kötél szakad ... de oda jó lenne valami "félhulla" gép is, ami éppen csak működik, NEM is kell a FullHD felbontás. :-)
- fluorit-lencse-donor nagygéphez.
- 220W-os (VIDI) lámpavezérlő van bennük, ami működik nagygépben is. Az jó dolog, mert a kisebb lámpa élettartama sokkal hosszabb...

Az eredményekről majd beszámolok ... és igen, természetesen tisztában vagyok a kockázattal ... de egy ilyen lencse nekem magában többet ér mint egy hibás gép ára és mivel van itthon pár nagyobb Barco, amihez nincsen lencse, a lencséikre nagyon is szükségem van. Ha némelyik lencséhez esetleg kapok egy életre kelthető kis projektort is, akkor csak még jobb... de hogy a nagygépek milyen képet fognak ezekkel a lencsékkel vetíteni ... hmmm ... már előre csöpög a nyálam! :-)

Avatar
Cinemadness
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 204
Csatlakozott: 2016.02.10., szer. 12:26
Értékelés: 113

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Cinemadness »

gyulaipal írta:
2019.02.28., csüt. 21:19
Egy érdekesség: ...
Pali, ez egy legalább 4 éve működő funkció, magát a képességet legtöbben maszkolt 21:9 vetítésre használjuk, magam is. Nyilván a full spec további számos felhasználási módot rejt magában natív 2.35:1-2.40:1 esetében is. Működni mindig is 100%-ban működött, egyedüli különbséget a processzoron keresztüli vagy GPU feldolgozás jelent, ezért nem különbséget téve cropolt ill crop mentes képen, DXVA2 CP minden esetben OK.

Szerintem anno részletesen írtam róla, hogy egy ISCO 3-at spóroltam ezzel a módszerrel. Nem könnyű döntés, hogy fix 21:9 vászon és anamorf lencse, vagy 16:9 és maszkolva 21:9. Mivel fenti formában van black bar felismerés, a video renderer ezt le is vágja a francba (nem kell renderelni sem a fekete sávokat = felesleges kódolási erő és idő spórolás), majd akár a látható képfelületet letolod a vászon aljára és felülről maszkolsz. Marad az 1:1 pixel, nincsenek a lencséből adódó anomáliák, ellenben van fényerő veszteség vetítő oldalról. Előnye nyilván, hogy olcsóbb megoldás és 16:9 képnél oldal maszk sem kell. Továbbá 100% automatizálható, nálam motoros maszk igazodott a felső fekete sávra, látható végeredmény gyakorlatilag egy 21:9 AT vászon. Pont ez a funkció volt az utolsó rúgás a Lumagen seggébe. :D

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Egy érdekesség: eddig azt gondoltuk a "gyárilag" 21:9-es Barco fő előnyének, hogy automatikusan váltja a képarányt, azaz észreveszi a gép, hogy felül-alul fekete csíkok vannak a képben és automatikusan maximalizálja a látható képméretet a vásznon (ami persze 21:9 képarányú).

Már megy ugyanez HTPC-vel is. A MadVR ezt alapvetően tudná, de nem nagyon szokott működni ... mivel ez CSAK akkor működő szolgáltatás, ha a videó dekódoló szűrőben "DXVA2-CopyBack" üzemmódot állítunk be (tipikusan MPC-HC esetén ez a LAVVIdeoDecoder szűrő). Ne kérdezze senki, hogyan jöttem erre rá ... :-)

A dolog előnye, hogy a MadVR-ben NINCS benne az a kötöttség, hogy pontosan 21:9 legyen a projektor (vagy a vászon) natív képaránya, lehet az bármilyen más képarány is (nekem mondjuk a 2:1 szimpatikus) a lényeg csak annyi, hogy olyan felbontást használjunk, ami egyezik a projektor (átalakítás utáni) natív képarányával és onnantól kezdve a kép mindig maximálisan kitölti majd a vásznat (persze a lehetőségekhez képest).

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

nadtom írta:
2019.02.25., hétf. 01:42
Ez alapvetően nem egy HM projektor:
https://www.projectorreviews.com/casio/ ... or-review/
Tetszik a teszt! Konkrétan az, hogy NEM MERTEK leírni mért kontraszt adatot, ha jól láttam (csak ezt a részt néztem meg). Helyette a "házimozira van jobb kontrasztú gép de prezentációra ez teljesen jó" szöveg ... hmmm ... és a gyári speckó 20000:1. A gép meg gondolom tudja annak a huszadát. És ez mind NEM gátolja meg a legtöbb házimozist, hogy rohanjon megvenni a 0,47"-es gépeket a boltban ... mondjuk azoknál ez lényegesen jobb, mivel ez 0,67"-es ... na de akkor is...

Az viszont vicces, hogy 5000 lumen körüli fényerőt kihoztak egy 0,67"-es chip-ből. Ha ebben nincs pl. vízhűtés, nem sokáig fogja húzni a DMD ... de hát nem is hiszem, hogy cél lenne a mondjuk 30000 órás élettartam manapság, amikor "dübörög" a fogyasztói társadalom...

Viszont ezzel a fényforrással ebből a gépből már lehetne jó gépet "faragni" ... csak sok értelme nincs akkor. ha 4x-5x drágább a gép, mint amennyiért egy 2560 pixeles Barco-t lehet venni, amiben igaz, hogy "csak" 2db UHP lámpa adja a fényt, de a DLP chip felülete közel kétszer nagyobb...

Ez egy prezis gép, de biztos vagyok benne, hogy sokan megveszik majd mozizni is, hiszem amíg lókaki van, addig veréb is van...

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: nadtom »

csacsumicsa írta:
2019.02.22., pén. 16:02
Akkor ez most lézer vagy led??? :D :D gondolkodik.gif

https://vetitovaszon-projektor.hu/hu/te ... projektor/
Ez alapvetően nem egy HM projektor:
https://www.projectorreviews.com/casio/ ... or-review/
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Avatar
Morph
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2011.02.19., szomb. 18:14
Értékelés: 551
Tartózkodási hely: Érd

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Morph »

Hiccusz írta:
2019.02.22., pén. 20:12
csacsumicsa írta:
2019.02.22., pén. 16:02
Akkor ez most lézer vagy led??? :D :D gondolkodik.gif

https://vetitovaszon-projektor.hu/hu/te ... projektor/
Lézer.
5000 ANSI lumennel kíváncsi volnék milyen (szar) a kontraszt házi-mozi körülményeknél filmnézésre. Nem gondolom, hogy jó lehet.
Nappali! MoziTCL 75C935 , Pc,
"Pinyó" mozi 7.1.4: PJ: Epson 12000B, ,Proci , Hang: KRIX Vászon: Screen research, Madzag: Wire World Helicon OCC,Fapaci. SUB:Krix, Arendal

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »

csacsumicsa írta:
2019.02.22., pén. 16:02
Akkor ez most lézer vagy led??? :D :D gondolkodik.gif

https://vetitovaszon-projektor.hu/hu/te ... projektor/
Lézer.

Avatar
csacsumicsa
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2014.12.06., szomb. 18:01
Értékelés: 30

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: csacsumicsa »



Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

dzseki írta:
2019.02.20., szer. 21:21
Azért én óvakodnék eltérő típusú projektorok használatától, mert ki tudja hogy alakulnak a bemeneti késleltetések a különféle bemenetek között. De mondjuk ezt valahogy lehetne állítani, akkor is probléma, hogy bizonyos projektorok egyáltalán nem szinkronizálják a vetített képet (Samsung A600) míg mások (Barco) igen, ez képtörést fog okozni, hiába nincs "szivárvány".
Teljesen igaz. De:
- az 1 chip-es DLP projektorok esetén SEM egyszerre van a vásznon a 3 alapszín, hanem egymás után. A dolgot látom, de nem zavar igazán. Viszont valóban LEHETSÉGES, hogy végül ezen fog "megbukni" ez az egész projekt, ebben egyetértünk. Sajnos a legtöbb projektor NEM szinkronizálja a megjelenítést a jelhez, a Samu sem (pont ahogy említetted) de sajnos a legtöbb Barco sem. Az F35 az egyetlen Barco ami tuti szinkronizál, mert egyrészt ezt specifikusan leírják a manual-ban, másrészt a menüben is lehet állítani, hogy a kép ritmusához, vagy a fenekén levő spéci szinkronjel-portra kapott jelhez szinkronizáljon (ezt a lehetőséget direkt a több-projektoros rendszerek kedvéért találták ki és rakták a gépre). Az a gép tuti szinkronizál ... de az F35 annyira ritka (és drága) hogy nem sok esély van 3db-ot venni belőle. Most még. De ha pár év múlva már az a gép is olcsó lesz, akkor ez a dolog majd magától meg fog oldódni. Én nem sietek ... :-)

A megoldás szerintem az LEHET, hogy 24 helyett 48Hz-es jelet adunk a gépnek. Akkor ugyanolyan szépek a mozgások, mint 24-nél, de felére csökkentettük az időt, amennyivel maximálisan késhet az egyik gép a többihez képest (mivel 1 frame-nél nagyobb eltérés nem lehet, ha egyformák a gépek, hiszen akkor azonos megjelenítési algoritmust használnak).

Kipróbáljuk a dolgot élőben és ha nem látszik vagy nem zavaró a hiba, akkor nyertünk, ha meg igen, akkor buktunk. Nincs jobb ötletem. Ha ez az egész rendszer nem olcsó, akkor nem is érdemes megvetíteni, mert sokmillióért már a hülye is tud jó projektort venni, abban semmi "kunszt" nincsen. De (szinte) "nulla" pénzből építeni valamit, ami kb. minden ma létező vetítési rendszert "agyonver" ... na, EZ már kihívás, EZ már "kunszt". Egy próbát nekem ez megér ... és már van is itthon elég gép, csak lencse nincs. De majd szerzek egyet kölcsön az itthon levő 2db mellé és akkor mehet a próba...

Avatar
cisco
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1205
Csatlakozott: 2003.03.22., szomb. 19:05
Értékelés: 164

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: cisco »

.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Avatar
dzseki
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.01.27., csüt. 13:47
Értékelés: 10

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: dzseki »

Azért én óvakodnék eltérő típusú projektorok használatától, mert ki tudja hogy alakulnak a bemeneti késleltetések a különféle bemenetek között. De mondjuk ezt valahogy lehetne állítani, akkor is probléma, hogy bizonyos projektorok egyáltalán nem szinkronizálják a vetített képet (Samsung A600) míg mások (Barco) igen, ez képtörést fog okozni, hiába nincs "szivárvány".
BEAG HEC-45 - HiVox Lupus C Mk II S DAC - PC
VDC Marquee 9500LC CRT projektor

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Quetz írta:
2019.02.20., szer. 11:41
Azt tegyük hozzá, hogy valószínűleg nem égetett el túl sok pénzt, mert a megvásárolt projektorokat "letesztelte", majd visszaküldte.
Nekem ezzel sincs bajom, csak azzal, hogy idióta módon választ gépeket a teszthez, idióta módjára (nem) állítja be a projektorokat a feladathoz (szerintem még az "üzemmódot" sem) emiatt a gépek marhaságokat vetítenek, az ember meg marhaságokat állít a gépekről.

Vannak dolgok, amiket LEHET tesztelni üres aggyal (gondolom) és vannak dolgok, amelyek esetén már az eszköz bekapcsolásához és beállításához is kell némi agytevékenység. A projektor szerintem ilyen. Jó képet kihozni egy projektorból tipikusan csak egyetlen módon lehet ... szart meg kb. végtelen sok módon. Aki nem érti és nem tudja beállítani a gépet optimális képminőségre, az NE teszteljen és NE beszéljen marhaságokat. Aki meg már kiválasztani sem tudja a gépet, az különös intenzíven kussolhatna.

Mondjuk arra kiváncsi lennék, hogy hány "szakértő" veszi meg és használja ezeket a gépeket mozizásra "bright" módban évekig, mivel SOHA nem hallottak róla, hogy van a gépen "movie" mód is ... lehet, hogy megdöbbennénk ha ezt tudnánk! :-) De hát megvenni egy gépet a boltban sokkal egyszerűbb, mint elolvasni a gép használati utasítását! Az a sok betű, mindenkit csak összezavarna! Sokan leélnek egy hosszú, boldog életet anélkül, hogy összesen annyi betűt elolvasnának, amennyi egy ilyen utasításban van ... lehet, hogy ők csinálják jól! :-)

Ezért jó a minőségi projektor: azon NINCSENEK "üzemmódok". Azokon csak "on" üzemmód van és akkor garantáltan jó a kép. Ha meg "off" módba kapcsolsz, akkor sokkal halkabb a gép és kevesebb áramot eszik. Nincs mit állítani, nincs mit elrontani. ... ja, bocs, nem ez az ISF-kalibrált üzemmódok lényege is? Úgy tűnik, hogy a jó projektor az, amelyik nem csak jó képet képes vetíteni, de közben képes megvédeni magát az idióták "piszkálásaitól" is. Tehát az egyenlet:

JóProjektort = JóKép + HülyékElleniVédelem

Mégis csak okos dolog a matematika... :-)

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Quetz »

gyulaipal írta:
2019.02.20., szer. 09:50
És még büszke rá az idiótája, hogy mennyi pénz költött el projektorokra. Hát nem sokkal érdekesebb lenne egy olyan videó, amiben százdollárosokat dobál a tűzbe?
Azt tegyük hozzá, hogy valószínűleg nem égetett el túl sok pénzt, mert a megvásárolt projektorokat "letesztelte", majd visszaküldte.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

További érdekesség a lenti videóval kapcsolatban: pár perc "googlizgatás" során sikerült kiderítenem, hogy a videó (rendkívül "hozzáértő") készítője a ViewSonic gép PREZENTÁCIÓS VÁLTOZATÁT vette meg (ennek hatalmas fehér szegmens van a színkerekén) ... majd "ügyesen" letesztelte, hogy mit tud házimozira. És gondolom a gyári alapértelmezett, azaz a Bright üzemmódban tesztelte, amikor a Vidi lámpavezérlés dupla áramot ad a lámpára a fehér szegmens idején. OKOS! Pont mint egy marék hangya! :-) Ezek után sikerült megfogalmaznia a mérhetetlenül velős "a ViewSonic projektoroktól óvakodjunk" állítását. A fentiek fényében inkább azt mondanám, hogy "a dilettáns idióták által készített félrevezető videóktól kellene óvakodni". És még büszke rá az idiótája, hogy mennyi pénz költött el projektorokra. Hát nem sokkal érdekesebb lenne egy olyan videó, amiben százdollárosokat dobál a tűzbe? Ugyanannyi értelmes és hasznos információ abból is kiderülne ... pl. az, hogy a papír éghető anyag. Szerintem EZ lenne az a videó ami ennek a csókának a szellemi szintjéhez passzol. Félreértés NE essék: NEM az a bajom az emberkével, hogy teljesen tudatlan a projektorokkal kapcsolatban. Ezzel SEMMI gond nincs, hiszen a legtöbb házimozis is ebben az állapotban éli le az életét. Viszont azok NEM csinálnak idióta videókat és NEM teszik fel őket "jutyi"-ra, hogy másokat jól félrevezessenek velük. EZ itt az igazi gond! Régen, mielőtt megjelent pl. egy könyv, pár hozzáértő (mérnök, tanár, kutató) elolvasta és ha ormótlan nagy baromságot írt a szerző, akkor megkérték, hogy javítsa ki. Mire a könyve a boltokba került, nagy marhaság (ha csak nem politikai témában) nem jellemzően volt benne. Most viszont teljesen kontrollálatlanul ömlik a szemét a pofánkba, akármilyan dilettáns idióta is valaki, simán felrakhat videót, ami tele van baromságokkal, a sok birka meg nézi és már megy is a boltba a szemetet megvásárolni, vigyorogva. Csodálatos ez a "Szép, új világ"... :-(

Ha valaki ezek után 0,47"-es DMD-vel épített "fos-4K" projektort akar venni, akkor csakis a ViewSonic "727"-es modelljét vegye meg, az legalább házimozira van optimalizálva és RGBRGB benne a színkerék. Prezentációra meg jó az idióta által a videóban bemutatott "747"-es modell (még ha nem is Boeing :-) de annak a színei gyengék, mivel egy hatalmas fehér szegmens van a színkerekén, azon megy át a fény nagyobb része. De hát valamit valamiért...

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Fish írta:
2019.02.19., kedd 21:32
Az optománál a vörös fű meg a lila felhők mindent visznek :D
Nekem a kedvencem a csóka szakértelme: szerinte azért szar a Viewsonic, mert "csak" 12000:1 a kontrasztja. És ezt belemondja a mikrofonba, miközben 1000:1 alatti kontrasztú képet néz a vásznon. Durva...

Azért ezekkel a hatalmas hazugságokkal a speckókban eléggé megkavarták a gyártók a hozzá nem értők agyát! Egy kis Barco ami nálam van, 4000:1 kontraszttal szar gépnek tűnik a számok alapján. A távolkeleti gagyit, amben 0,45"-es DMD van és a VALÓSÁGBAN tud 1000:1 kontrasztot (a speckóban meg 12x ennyit írnak le) és tud kb. fele fényerőt a Barco-hoz képest (papíron meg a dupláját kellene tudnia) szóval azt meg viszik, mint a cukrot, akár több pénzért, mint amennyiért én a Barco-t árulom. Ki van a végén megszivatva? Aki elhitte a speckót és megvette a műanyag gagyit. Mégsem reklamál senki, inkább bemagyarázza magának, hogy nem is verték át és a kaki az nem is büdös. De hát mindenki maga dönti el, hogy a műszernek
(esetleg a szemének) hisz, vagy a speckónak. Persze más iparágakban is kb. ez megy... szóval ez ma az ipari szabvány. Nesze nekünk fogyasztói társadalom ... :-)

Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Fish »

Az optománál a vörös fű meg a lila felhők mindent visznek :D
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »

Proji összehasonlítás

youtu.be/y8E0j9DcaJE

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

Ha valaki hangáteresztő vásznat szeretne!

Dreamscreen gondolom kivezeti a V5-ös típusát, készlet erejéig 1,6mx4m-es AT vászon 499 Euro kiszállítással együtt.

www.dreamscreen.no

Ahogy néztem a honlapon megszűnt a magyar képviselet.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

nadtom írta:
2019.02.14., csüt. 02:12
gyulaipal írta:
2019.02.13., szer. 22:56
.........megoldottam még egy feladatot. 2560 pixeles géppel 21:9-ben vetíthetnénk a zöld színt, 1080p gépekkel a másik kettőt. Az 1080p gépek nem tudnak nagyobb felbontású jelet fogadni, de VGA-n nem tudnának arról, hogy a felbontás nagyobb. "Anamorf" képarányt használva a kép pont perfekt 21:9 lenne az 1080p gépeken. A 2560 pixeles gép pedig kaphatná a jelet HDMI-n, azaz a zöld képe maximálisan éles lenne. Ez működhetne, de csak 21:9-ben. Így csak egyetlen 2560 pixeles gép kellene ... na, EZT nagyon ki kellene próbálni!
Én vevő lennék egy ilyen megoldásra, mennyi pénzből jönne ki?
Hej,

bocsi a lassú válaszért...

Ez azért még nem megoldás, ez még csak egy ötlet. De működőképes ötlet, ez nem kérdés. A kérdés az, hogy:
- megéri-e a dolog a macerát, azaz kapunk-e annyi plusz képminőséget, aminek a kedvéért érdemes ezt a rendszert üzemeltetni (ha csak picit jobb a kép, akkor nem racionális dolog 3 gépet járatni),
- a mechanikai megoldás mennyire lesz stabil (ha többet kell a rendszert állítgatni mint élvezni, akkor megette a fene),
- a CMS még kérdéses, nem használtam még soha szoftveres megoldást ... szóval bíztató lenne ha valaki azt mondaná, hogy ő már évek óta yCMS-t használ és az egy jól működő, stabil dolog ... feltéve, hogy bárki is kipróbált már ilyesmit. Persze ha másik hasonló, ingyenes szoftver ismer valaki, amit támogat a MadVR akkor használhatjuk azt is, nekem tökmindegy.

Arra viszont pontosan tudok válaszolni, hogy mennyiből jön ki egy ilyen rendszer: ha van 3db (és lehetőleg egyforma) gagyi projektor , akkor onnantól kezdve gyakorlatilag ingyen van. Hardver SEMMI nem kell ehhez, csak ki kell szedni a 3db gépből a színkereket (vagy Batyó-tól kérni hármat ami kompatibilis a géppel és már letört róluk pár szegmens, letörni a maradékot és ezeket tenni a gépekbe). A színkerekekről letört R,G,B szegmensek fix módon be a fény útjába és kész. Batyó biztosan ad pár totálkáros színkereket pár üveg sörért vagy kóláért ... vagy ilyesmi. Persze egy VGA kábelt is kell csinálni, de szerintem az sem nagy dolog, csak drót kell hozzá meg forrasztó páka. A VGA kábeleket ma már mindenki dobálja kifelé a kukába, azok már egy letűnt világ "játékai" ... a zöld gépet vetítő gépbe pedig egy íriszt csinálni alufóliából ... ház az sem egy drága dolog. :-)

A fentiek ellenére is, akik azt gondolják, hogy ezt a rendszert kevesen fogják használni azoknak teljesen igazuk van. Az átlagos házimozis egy "sima" projektor képével teljesen elégedett és ez érthető is, én is hasonló gépet haszáltam évekig és én is elégedett voltam vele. De az is tény, hogy azután vettem egy 3 chip-es DLP-t (egy Samu árába került, mivel csak 720p felbontású volt, de nem tudtam kihagyni) és akkor rájöttem, hogy lehet feljebblépni képminőségben akkor is, ha amúgy előtte az ember azt gondolta, hogy alapvetően elégedett.

A múltkori számítás alapján ez a rendszer kontrasztban többet "ver" egy 3 chip-es gépre, mint amennyit a 3 chip-es az 1 chip-esre ... és nincs szivárvány. Nem rontja a képét a BrilliantColor és fényerő amit be lehet áldozni a nagyobb színtér vagy a jobb kontraszt oltárán. Mindezek ellenére 1000 házimozisból 999 ezután is a boltban kapható csillogó, plafonon jól mutató, katalógusban leírt adatok alapján modern gépet veszi majd meg. De mindig van 1-2 olyan emberke is, akinek valami specifikus oka miatt nem jó a boltban kapható választék, mivel a boltban kapható gépek az "egységsugarú felhasználó" igényeihez vannak szabva. Általános felhasználásra teljesen jók, de ha felmerül egy-két speciális igény, akkor a legtöbb bolti gép azonnal elbukik ... vagy csak olyan drága gép felel meg a célra, ami irrealitás. Ekkor jól jöhet ez a rendszer ... de nyilván nem mindig és nem mindenkinek.

Ja, közben kiderült, hogy a FullHD Barco-k mégis (a User Guide ellenére) tudnak fogadni nagyobb felbontású jelet a digitális bemenetükön. A 2560x1220-at simám "megette" és megjelenítette a gép ... teljes meglepetésemre. Azt viszont nem tudom, hogy az átméretezés miatt késik-e a kép megjelenítése. Ha nem, akkor egyetlen 2560 pixeles gép elég egy zöldben ekkora felbontású, de vörösben és kékben "csak" 1080p rendszerhez.

Közben jár az agyam azon, hogy nem lehetne-e valami "egyszerűsített" rendszert építeni, amihez kevesebb projektor kellene, de mégis értelmes mennyiségű pluszt tudna szolgáltatni. Nyilván a 3-nál kevesebb de 1-nél több projektor kb. 2db-ot jelent. A színeket egyetlen módon lenne racionális dolog elosztani: egy gép vetíti a vöröset (mivel az a problémás szín, abba a gépbe kell a nagy írisz) és a másik gép vetíti a kéket és a zöldet. Mondjuk egy RGBW színkeréken ki lehetne cserélni a vörös szegmenst kékre és a fehér szegmenst zöldre (az rövidebb, így kékből több jutna át, tehát jobban egyensúlyban lenne a két szín, nem kéne feleslegesen nagyra nyitni a gép íriszét a kék miatt, majd a zöldet a CMS segítségével visszafogni). Sajnos ehhez F35-ös gép kell, mivel csak abban tudja a felhasználó definiálni a speciális szegmens színét, márpedig a gépnek tudnia kell, hogy mit vetít, hiszen 2 alapszín a "dolga". Ennek a rendszernek kb. 2,5x nagyobb lenne a fényereje, ha csak a vörös szín mennyiségén múlna a végső fényerő (kb. 40% fényerőig kell szűkíteni az íriszeket ahhoz, hogy jó legyen a kontraszt) de a dupla kék szegmens miatt ebben a színben a fényerő csak kb. kétszeresére nőne, zöldben pedig valamivel kevesebbet (de abból amúgy is több felesleg van). A végén, azonos kontraszt mellett kb. dupla fényerőt kapnánk, de a szivárvány csökkenne, mivel a vásznont nem az RGBW színek váltogatnák egymást, hiszen vörös folyamatosan lenne a képben, a B és G váltogatná egymást a vöröshöz "hozzáadva", tehát a szivárványban sárga és magenta "csíkok" lennének. Lehet, hogy ez egy teljesen jól használható rendszer lenne és "csak" 2db projektor kell hozzá. És persze ha a zöld-kék gép 2560 pixeles, akkor ez a két szín NEM csúszhat el egymáshoz képest a vásznon ... viszont két színben lenne egyszerre 1440p a felbontás (amiből a kék pont kb. semmit nem számít a valóságban, de a dupla fényerő nagyon is számítana ... vagy az általa lehetővé tett plusz kontraszt ... vagy a nagyobb színtér).

A konvergenciával kapcsolatban alapvetően egyetértek Dzseki kollégával, gondolkoztam a dolgon, nyilván jobb lenne ha fémből készült projektorokat használnánk, azok képe kevésbé mozdulna el a melegedéstől. Az is előny ha nagyobb a DLP chip a gépben, hiszen ugyanakkora fizikai elmozdulás ekkor "kevesebb pixel" elmozdulást jelent a vásznon. Viszont egy eddig nem említett előnye is lenne ennek a rendszernek a 3 chip-es gépekhez képest: még ha nem is lenne a teljes képfelületen perfekt a konvergencia, legalább mi mondhatjuk meg, hogy hol legyen az. A kép közepén kell jól beállítani a színek fedését, hiszen itt történik a filekben kb. minden, illetve itt vannak a feliratok is. Itt azonnal látszik, ha gond van. De a kép szélein illetve a sarkokban szerintem megbocsáthatóbb a tökéletlen konvergencia. De persze ezt élőben lenne jó kipróbálni ... és el is fog jönni annak az ideje, előbb vagy utóbb ...

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”