Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Elektroncső topik {___]=

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Messor írta:
2019.09.13., pén. 18:18
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hallható különbség lenne egy 6ZS8 Orosz katonai fémházas cső, illetve egy Hitachi 6SJ7 között?


Röviden, igen.
Hosszabban, azonos típusjelű cső, például a nagyon sok helyen gyártott EL34 csövek gyártónként is eltérő hangzást produkálnak, sőt az évtizedekkel régebbi NOS csövek még inkább.

Avatar
Messor
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 886
Csatlakozott: 2009.03.19., csüt. 17:37
Értékelés: 45
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: Messor »

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hallható különbség lenne egy 6ZS8 Orosz katonai fémházas cső, illetve egy Hitachi 6SJ7 között?

Köszönettel:

M

Avatar
ludy
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1974
Csatlakozott: 2014.08.07., csüt. 23:31
Értékelés: 154

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: ludy »

Keresek olyan hozzáértöt akinek van csöbemérő készüléke és betudja mérni hsznált csöveim állapotát.

Avatar
Jolida
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 342
Csatlakozott: 2006.01.19., csüt. 16:07
Értékelés: 30

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: Jolida »

Analóg: Roksan Xerxes, SME IV, Supex 900S, Paravicini MC3, Audio Innovations 200;
Digit: Roon ROCK, SOtM 200, Singxer SU-1; Lite DAC50, Soekris 1941;
Preamp: #26 tube+TVC, #801 tube; Amp: 300B SET;
Kábelek: VhAudio Flavor 2 és 4 táp, Jon Risch DIY IC és hangfal;
Speaker: Acoustic Energy Aelite 3

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

Pedig más alternatívája nincsen,
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Avatar
tmboy
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2012.10.22., hétf. 19:43
Értékelés: 18

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tmboy »

trane írta:
2019.04.16., kedd 08:57
GE JAN5670
Köszi! Esetleg valami könnyebben beszerezhető (mondjuk hazai forrásból)?
Plinius Tiki • Audirvāna - Qobuz - HRA • Hattor Audio The BIG • GAUSS Optheron • Ascendo C8 Renaissance

Avatar
tmboy
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2012.10.22., hétf. 19:43
Értékelés: 18

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tmboy »

Sziasztok!
Tudnátok abban segíteni, hogy milyen minőségibb alternatívái léteznek az orosz 6N3P-EV csőnek? Átépített cd játszómban található egy példány belőle.
Köszi!
Plinius Tiki • Audirvāna - Qobuz - HRA • Hattor Audio The BIG • GAUSS Optheron • Ascendo C8 Renaissance

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Azt hiszem itt túl sok dolog keveredik össze.
A cső regenerálás nem ismetetlen dolog.
Szervízben alkalmaztuk valamikor. Vegyes eredménnyel.
Volt olyan cső ami azonnal rosszabb lett tőle,
volt ami csak pár hét-hónap múlva lett sokkal rosszabb csak, pedig a regenerálaláskor majdnem újszerű képet adott.
És volt aminek egész sok idővel kitolta a használati idejét. Statisztika nincs, hogy milyen típusok hogyan viselkedtek.
Voltak olyan nézetek is , hogy át kell alakítani egyenáramú stabilizáltra a fűtést és az majd nagyon meghosszabbítja az életét. Hát nekem ez nem jött be . Kb azonos üzemidőt ment így is az új cső.
Amúgy van néhány kb 1920-as években gyártott csövem, amik nagyon klasszul működnek és alig romlik az állapotuk 1-1évnyi hasznalat alatt mindenféle hókuszpókusz nélkül. N m tudom melyiket mennyiszer dugták be áramkörbe/mérésre, de nálam volt ami 10 éve áll a fiókban és biztos vagyok benne , hohy 10 évig még működne ha elkezdeném használni.

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

Van egy jó pár darab régi csövem, 1940-től 1957-ig és mérések alapján simán hozzák a gyári új értékeket sőt inkább jobbak (meredekség, anódáram) és még a hangjuk is rendben van, nem zajosak, mikrofóniásak. Gyártót nem írok, de van köztük magyar, amerikai, angol, német, holland . Van közöttük olyan amit már 2 éve használok rendszeresen és mérés alapján nem romlottak a paraméterei a kezdeti állapothoz képest.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

La_Valse írta:
2019.03.13., szer. 00:02
Hajdanában, még a múlt évezredben, egy ilyen Müter BMR7 képcsőregenerátorral kerestem a vajat a kenyérre,
egy rövid ideig persze.
Amennyire vissza tudok emlékezni, az emisszió csökkenésnek két oka lehet, az egyik a katód-méreg. A triviális
másik, elhasználódott a katód. Az ilyen csövet ki kell cserélni.
Az első esetben van mód a feltámasztásra, de nem járatással, hanem a katód rövid idejű túlfűtésével. Ekkor
a getter megköti a káros anyagokat. Ezt a Müter nagyon egyszerűen oldotta meg, egy adott töltéssel rendelkező
kondit rásütött a katódra. S láss csodát, megtáltosodott az öreg Grundig TV. Szóval, a járatás nem az igazi.

Müter BMR7.jpg
Ennek a csőkarbantartásnak van egy másik története is. Nekem a csőforgalmazó-gyártó EML melegen ajánlotta, hogy a szekrényben tartott tartalék csöveket, főleg a direktfűtésűeket, akár új, akár nem, 1-2évenként pár órára be kell dugni a normál használati helyére, ezzel úgymond "regenerálódik" vagy kevésbé öregszik a cső álltó helyében. Ennek tükrében érdemes a NOS cső fogalmát is átértékelni.

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

galrob írta:
2019.03.12., kedd 22:31
A régen használt, "munkától elszokott" csövekről volt szó itt nem rég. Ehhez kapcsolódik a hozzászólásom és erre is gondoltam. A járatással leválik az oxid gondolom, de régen erre volt egy speciális készülék.
Járatással csak elhasználódik a cső.

Online
Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 580

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

Hajdanában, még a múlt évezredben, egy ilyen Müter BMR7 képcsőregenerátorral kerestem a vajat a kenyérre,
egy rövid ideig persze.
Amennyire vissza tudok emlékezni, az emisszió csökkenésnek két oka lehet, az egyik a katód-méreg. A triviális
másik, elhasználódott a katód. Az ilyen csövet ki kell cserélni.
Az első esetben van mód a feltámasztásra, de nem járatással, hanem a katód rövid idejű túlfűtésével. Ekkor
a getter megköti a káros anyagokat. Ezt a Müter nagyon egyszerűen oldotta meg, egy adott töltéssel rendelkező
kondit rásütött a katódra. S láss csodát, megtáltosodott az öreg Grundig TV. Szóval, a járatás nem az igazi.

Müter BMR7.jpg
Müter BMR7.jpg (39.25 KiB) Megtekintve 2406 alkalommal
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Online
Avatar
galrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 15:33
Értékelés: 31

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: galrob »

A régen használt, "munkától elszokott" csövekről volt szó itt nem rég. Ehhez kapcsolódik a hozzászólásom és erre is gondoltam. A járatással leválik az oxid gondolom, de régen erre volt egy speciális készülék.

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

galrob írta:
2019.03.12., kedd 21:13
A csövek járatása viszont a lerakódott oxidrétegre vezethető vissza.A csövek fénykorában, volt is erre valamiféle csőregenerátor készülék, a nagyobb műhelyekben. Most persze még egy csővizsgáló embert se lehet találni, nem hogy regeneráló gépet. Járatgatjuk és hallgatózunk. Az RFT-k nálam úgy 50 óra után kezdtek zenélni, az 1988-as dobozból származó orosz csövek meg 5 óra után komoly meglepetést okoztak.
Többféle dologról is írtál. Nem lehet , hogy nem teljesen arra gondolsz amit írsz?
Legalábbis nem értem ,hogyan jön a regeneráláshoz a járatás.

Online
Avatar
galrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 15:33
Értékelés: 31

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: galrob »

A csövek járatása viszont a lerakódott oxidrétegre vezethető vissza.A csövek fénykorában, volt is erre valamiféle csőregenerátor készülék, a nagyobb műhelyekben. Most persze még egy csővizsgáló embert se lehet találni, nem hogy regeneráló gépet. Járatgatjuk és hallgatózunk. Az RFT-k nálam úgy 50 óra után kezdtek zenélni, az 1988-as dobozból származó orosz csövek meg 5 óra után komoly meglepetést okoztak.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

galrob írta:
2019.02.19., kedd 21:38
istvan01 írta:
2019.02.19., kedd 17:59
tonya írta:
2019.02.19., kedd 17:28

Bizony ez nem legenda, tényleg gyártott a Tungsram Hollandiában is csöveket, amikor először hallottam én is meghökkentem, de ez így volt.Nekem is van belőlük pár db ECC82 és ECC83. Ja és nem véletlenül drágák. ;) szerintem. Mondjuk azért az 514 font talán azért túlzás.
Tungsram története. 8.oldalon szerepelnek az egykori külföldi érdekeltségek, képviseletek, gyárak, közte a Tilburg is..
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... hN6A4D98bw
Ezek alapján az is elképzelhető, hogy a komolyabb szériák külföldön készültek és vannak, nem itthon.
A Tungsram a két háború között időkben világelsők közé tartozott főleg az izzólámpa technológiában, üveg és vákuumtechnológia berendezés gyártásban. A wolfram izzószál (tungsten) technológia ami megalapozta a sikerét.
Magyarország második világháborúba sodródása és presszió fokozta a rádiócsövek iránti igényt, aztán jöttek zsidó törvények, német megszállás .... És jött a felszabadító szovjet, aminek eredménye:

" 700 vagonnyi gépet, alkatrészt szállítottak el. Elvitték a gyár gépi berendezésének 96%-át, az izzólámpakészlet 50%-át, a tárnoki raktárból 130 láda gépet, az ott tárolt nyersanyag- és félkészáru készlet 90%-át, és teljesen leszerelték az ajkai kriptongyárat."

E dicső felszabadulás és államosítás után mégis újra "felépítették" a gyáraikat, de ez már nem hozta vissza a háború előtti dicsőséget.
A külföldi leányvállalatok közül több le is szakadt, azok kisebb háborús veszteséggel tudtak tovább működni. Az indirekt fűtésű, miniatűrnek mondott NOVAL foglalatos csövek világ piaca civil területen is a háború után futott fel.
Egy érdekes Tungsram kor- és technológia történet linken.
Egy adat csupán ebből
1939 évben 36.4 millió db izzólámpát exportáltak a világ minden része felé. Rádiócsőgyártás exportja 1937-1938-ban 3.457.393db, ami szinten is maradt a háborús évek alatt a hadi megrendelések felfutásával.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... d686G-4ZrB

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

A gyártók sokszor egymásnak is készítettek csöveket, aztán aki megvette rányomta a saját logóját, pl. nemrég szereztem egy Mazda Belevu 12Ax7 logós csövet, jobban megnézve a szerkezetét ez egy Ulmban készült Telefunken ECC83 volt, a gyémántjel is benne volt az aljában, de találkoztam már philips ecc83-al ami a kód alapján Jugoszláviában készült.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Online
Avatar
galrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 15:33
Értékelés: 31

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: galrob »

istvan01 írta:
2019.02.19., kedd 17:59
tonya írta:
2019.02.19., kedd 17:28
galrob írta:
2019.02.19., kedd 16:15
Ezek sajnos nem a sajátjaim, külföldi oldalon árulják őket 514 angol fontért.
A leírás szerint: "Ez az első változat az 50-es évek közepén készült Hollandiában, Tilburgban, a Tungsram gyárban."
Vagy így van, vagy egy téves legenda a Tungsramról.
Bizony ez nem legenda, tényleg gyártott a Tungsram Hollandiában is csöveket, amikor először hallottam én is meghökkentem, de ez így volt.Nekem is van belőlük pár db ECC82 és ECC83. Ja és nem véletlenül drágák. ;) szerintem. Mondjuk azért az 514 font talán azért túlzás.
Tungsram története. 8.oldalon szerepelnek az egykori külföldi érdekeltségek, képviseletek, gyárak, közte a Tilburg is..
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... hN6A4D98bw
Ezek alapján az is elképzelhető, hogy a komolyabb szériák külföldön készültek és vannak, nem itthon.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

tonya írta:
2019.02.19., kedd 17:28
galrob írta:
2019.02.19., kedd 16:15
Ezek sajnos nem a sajátjaim, külföldi oldalon árulják őket 514 angol fontért.
A leírás szerint: "Ez az első változat az 50-es évek közepén készült Hollandiában, Tilburgban, a Tungsram gyárban."
Vagy így van, vagy egy téves legenda a Tungsramról.
Bizony ez nem legenda, tényleg gyártott a Tungsram Hollandiában is csöveket, amikor először hallottam én is meghökkentem, de ez így volt.Nekem is van belőlük pár db ECC82 és ECC83. Ja és nem véletlenül drágák. ;) szerintem. Mondjuk azért az 514 font talán azért túlzás.
Tungsram története. 8.oldalon szerepelnek az egykori külföldi érdekeltségek, képviseletek, gyárak, közte a Tilburg is..
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... hN6A4D98bw

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

galrob írta:
2019.02.19., kedd 16:15
Ezek sajnos nem a sajátjaim, külföldi oldalon árulják őket 514 angol fontért.
A leírás szerint: "Ez az első változat az 50-es évek közepén készült Hollandiában, Tilburgban, a Tungsram gyárban."
Vagy így van, vagy egy téves legenda a Tungsramról.
Bizony ez nem legenda, tényleg gyártott a Tungsram Hollandiában is csöveket, amikor először hallottam én is meghökkentem, de ez így volt.Nekem is van belőlük pár db ECC82 és ECC83. Ja és nem véletlenül drágák. ;) szerintem. Mondjuk azért az 514 font talán azért túlzás.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Online
Avatar
galrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 15:33
Értékelés: 31

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: galrob »

Ezek sajnos nem a sajátjaim, külföldi oldalon árulják őket 514 angol fontért.
A leírás szerint: "Ez az első változat az 50-es évek közepén készült Hollandiában, Tilburgban, a Tungsram gyárban."
Vagy így van, vagy egy téves legenda a Tungsramról.

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

galrob írta:
2019.02.19., kedd 15:46
Ez lenne az?
Ez bizony. :smile32: már csak be kell mérni Őket, hogy milyen állapotban vannak.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Online
Avatar
galrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 15:33
Értékelés: 31

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: galrob »

Ez lenne az?
Csatolmányok
s-l1600 (2).jpg
s-l1600 (2).jpg (268.36 KiB) Megtekintve 2371 alkalommal
s-l1600 (3).jpg
s-l1600 (3).jpg (275.23 KiB) Megtekintve 2371 alkalommal

Avatar
zizi8003
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 813
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 20:11
Értékelés: 199

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: zizi8003 »

Tungsrambol ami nekem a legjobban tetszett az a sotetszurke inkabb fekete - ponthegesztett anodlemezes verzio volt. Ritka holmi manapsag...
Tidal=>Macmini=>KondoKSLUSB=>CoreAudioTranszport=>KSLdigiIC=>EARAcute3=>SAEC1980=>Almarro A205=>SAEC SPC700=>Audio Note AN-E/D vagy lapitopi =>SAEC USB =>Surricata =>KSLdigiIC=>QuadCDP99=>SAEC1980=>Markaudio Tozzi integrált 47Lab erősítővel :-)

Online
Avatar
galrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.17., vas. 15:33
Értékelés: 31

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: galrob »

Járatgatom az RFT-ket. 4 óra munka, 4 óra pihenő. :rolleyes: Kíváncsi vagyok milyen lesz.
Közben folyamatban van 2db Tungsram ecc82 is. Nem tudni mennyit mentek, de a hosszabb anód lemezesek, amiből kettőt talált összesen az eladó. Azt olvastam, hogy létezik ritka piros cimkés, de azt nem tudtam, hogy a sárgák közt is van különbség az anód lemez méretében.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”