Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Erre most tényleg nincsenek szavak. Tessék meghallgatni. Csak egyszer. Csak hogy érezzétek milyen is egy világszínvonalú nagyzenekar csúcsformában a 4. sorból hallgatva.
cover a.jpg
cover a.jpg (45.1 KiB) Megtekintve 2112 alkalommal
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Végh Sándor. Hmmm. Nemrég belefutottam ebbe a lemezébe ni:
https://www.prestomusic.com/classical/p ... -minor-etc

Koncertfelvétel. A 39-es Haydn szimfónia első tétele még az éppen kibírható kategória ha eltekintünk valamelyik nagytehetségű hegedűs időnkénti generál pauzás belerondításaitól. A 2. tétel már maga a zenei agyhalál. Azóta vacakol az AK 120 II kijelzője. Nekem ennyi az élményem Végh Sándorral.
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Még egyet erről a Pasquini lemezről, a kétcsembalósról.
A 10. track, a X. szonáta.
Tökéletes.


youtu.be/71f3waUveXQ

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
violinist2
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 100
Csatlakozott: 2011.08.10., szer. 17:55
Értékelés: 52

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: violinist2 »

Egy a régi magyar zenészlegendák közül: Végh Sándor


youtu.be/Yj5ie1vU5GM


Ha valaki nagyon mereszti a szemét, felfedezheti a felvételen Kalló Zsoltot a Capella Savaria jelenlegi koncertmesterét/művészeti vezetőjét is.
Sanyo kazettásmagnó - Tesla táskarádió

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2019.05.16., csüt. 09:17
írta:
2019.05.15., szer. 11:30
.........mert hogy a tehetség az valami csúnya individuális dolog, ami tönkreteszi a művészetet (az ilyenfajta önigazoló magyarázkodásokat hívta Nietzsche "rabszolgalázadásnak"), de hát sajnos ennek az ellenkezője áll: mindig minden érdekes dolgot tehetséges individuumok találtak ki, csináltak meg. Bárki, aki bármiben látott már tehetséges és kevésbé tehetsége embert, az tudja ezt, persze belülről kevesen élik át.
írta:
2019.05.15., szer. 11:30
Most nem vitatkozni akarván, csak annyit, hogy a régi, 16.sz.-i zenei traktátusok aránylag sokat foglalkoztak ezzel a dologgal, ami a grâce, angol területen a grace notes, franciául a notes de gout, olaszul a maniero, magyarul nem nagyon fedi le semmi, kb. a tehetség meg az ügyesség/rátermettség keverékét lehetne beerőltetni, szóval, rendkívül fontosnak tartották, és az, hogy ma azt mondod, hogy 'tehetséges individuumok találták ki' - szerintem a dolog jóval bonyolultabb.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Még egy kis Carmina Burana.
Ez a furcsa kézirat másokat is megihletett, jóval később.
A Millenarium fogta a szövegeket és a verseket, mármint amit kiválasztottak, és 'megzenésítették', vagyis középkori zenei környezetbe ágyazták.

Tehát nem zongora-átirat következik...:)

Kép
A kivitelezés nekem nagyon tetszik; akkor is, ha nagyon enyhén érződik, hogy a mai hallgatóság füléhez van igazítva, kissé, tehát nem hardcore-eredeti középkori zene, hanem igyekeztek nem elriasztani a közönséget, korhűnek maradni, nagyjából legalább, meg a versekhez is kapcsolódni.


youtu.be/CQJ9B2o0ZAc


Jó ez a topic - én kb. 10 éve nem vettem le a polcról, most Orff kapcsán, emlékeztem, hogy van valahol egy különleges Carmina Burana, na, ez tényleg különleges, és tényleg jó lemez.



(és, mert hifis topic, az egyik elején olyan csilingelések vannak, hogy elfeküdtem a gyönyörűségtől, és helyben megírtam egy cikket a Hifi Choice-nak a Szupertweeter nélküli élet hiábavalóságáról címmel...)

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

[/quote]

Ezt nem ilyen triviális értelemben értettem. Van olyan, hogy valaki ZENEILEG tehetséges valaki, meg van olyan, hogy nem, vagy kevésbé az. (A matek mellett a zenei tehetség a legkorábban felismerhető) És sajnos ha valaki ilyen, akkor a Zenéhez mint olyanhoz tud viszonyulni, legyen az a romantika, a XX. sz vagy a barokk kor. (Persze a zenének mint olyannak most is vannak különböző típusai jazz, népzene, hip-hopp, kortárs/klasszikus stb (btw: olyan típusa, hogy barokk zene pl. már nincs, merthogy, mint a neve is mutatja, az a barokk korban volt csak) És egy előadóról ezt lehet hallani, akármiylen stílusban is zongorázik. Ettől persze még az ilyennek is kell képeznie magát, de azt is lehet hallani, ha valaki csak egy jól képzett szakember, jól megtanulta, hogy most éppen "hogy kell járni" (amit még sári és kati is tud), de a zenéhez, mint olyanhoz nincs sok köze. Persze mi kis emberek ezt sokszor szoktuk tagadni, mert hogy a tehetség az valami csúnya individuális dolog, ami tönkreteszi a művészetet (az ilyenfajta önigazoló magyarázkodásokat hívta Nietzsche "rabszolgalázadásnak"), de hát sajnos ennek az ellenkezője áll: mindig minden érdekes dolgot tehetséges individuumok találtak ki, csináltak meg. Bárki, aki bármiben látott már tehetséges és kevésbé tehetsége embert, az tudja ezt, persze belülről kevesen élik át.
[quote=L5S1 post_id=2380140 time=1557912631 user_id=44884]

A tehetség zenei téren nem egyértelműen nyilvánvaló, sokszor hosszan el tud rejtőzni és minden értelmes magyarázat nélkül hirtelen megjelenni. Engem pl. 3. általánosban majdnem megvágtak ének-zenéből év végén meg már én akartam zenesuliba járni. Az évek folyamán sok nagyon tehetséges évfolyamtársam volt akikről meg voltam győződve hogy nagy karriert fognak majd befutni, sorban nyerték a fontosabbnál fontosabb versenyeket, aztán az egyik versenyen megjelent egy addig teljesen ismeretlen valaki a nagy büdös semmiből és lemosta őket a pályáról. Boros Misi pl. most nagy tehetség de szinte biztosra veszem hogy mire nagy lesz már nem ő fogja diktálni az iramot hanem mások, ma még teljesen ismeretlen vele egyidős kortársak. Éppen ezért egy látszólag tehetségtelen és egy látszólag tehetséges esetén mai fejjel már nem mernék fogadásokat kötni.

A zenei viszonyulás meg mit sem ér ha nincs hozzá korszerű ismeret. Hiába tehetséges valaki ha stílusidegen módon közli a zenét, ezt nem győzöm eleget hangsúlyozni. Nemzetközi versenyeket hallgatva mindig az a tanulság jön le hogy nem mindegy hogy ki melyik kultúrába és kontinensre születik. Pl vicces hallani ahogyan a távol-keletiek a bécsi klasszikusokat vagy a barokkot interpretálják. Ugyanakkor hiába születik valaki Európa közepébe ha a tanára őt sem képes a mai elvárásoknak megfelelően ütőképesen felkészíteni. Erre is sok példát tudnék ide citálni, pl. a 2018-as japán oboaversenyen egy amúgy tehetséges fiatal olasz srác hát nem valami fényesen játszotta Couperint. És nem a technikájával volt gond hanem azzal ahogyan a barokkhoz közeledett. Jobb tanárral talán nyerhetett volna, így viszont nem sok esélye volt. Tehetség, kitartás és nagyon jó tanár szükséges ahhoz hogy mi is élvezni tudjunk egy előadást. Az hogy valaki úgy általában nem botfülű és van érzéke a hangokhoz még semmire sem elég.

Tegnap bukkantam rá erre a felvételre és megdöbbentő amilyen jól fúj ez a nő. Jó, ő a MET szólamvezetője és a Juilliard School professzora. De akkor is. Így játszani, ráadásul Richard Strausst azt szinte felfoghatatlan. Érdekes volna ismerni az ő élettörténetét. Lehet hogy nem is volna olyan egyértelmű a sikere.
http://www.elainedouvas.com/

youtu.be/zJQbjd12U7A
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Az LP-sek nagy szerelme, nekem CD-n van.

Kép

Ez egy nagyon különleges zene; nagy sodrás, nagy hang, nagy mágia, nagy hatás.
Vásári megoldások?, akár azt is bírja.
Egy teljesen különálló dolog a zenetörténetben.
Nagyon ritka dolog.
Nincs olyan, hogy tetszik, vagy sem. Lehet nem hallgatni, lehet sokat.
Ez szerintem bent van, mindenkinek.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Robici írta:
2019.05.16., csüt. 10:34
L5S1 írta:
2019.05.15., szer. 12:47
Egy újabb szép Carmina Burana ráadásul nagyzenekari kivitelben. Ez is mentes a vásári megoldásoktól. Nagyon profi azt kell mondjam.
Belehallgattam, tényleg jó. Bár én Immerseelt általában kedvelem. Egyedül az énekkarral van probléma: ez a súlytalan, kis létszámú énekkar nem illik ehhez a műhöz.
Ki tudna hitelesebben nyúlni a Carmina Burana szellemiségéhez, mint a közelmúltban a "meetoo" mozgalom kapcsán elhíresült Charles Dutoit??? ("Oh, oh, oh, totus floreo, iam amore virginali totus ardeo, novus, novus amor est, quo pereo...") :D
De tényleg, ha valaki felül tud emelkedni ezeken, igazán élvezetes előadásban lehet része, az egyik legjobb hanggal, amit a mű valaha is kapott (Redbook ide vagy oda):
Kép
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Robici »

L5S1 írta:
2019.05.15., szer. 12:47
Egy újabb szép Carmina Burana ráadásul nagyzenekari kivitelben. Ez is mentes a vásári megoldásoktól. Nagyon profi azt kell mondjam.
Belehallgattam, tényleg jó. Bár én Immerseelt általában kedvelem. Egyedül az énekkarral van probléma: ez a súlytalan, kis létszámú énekkar nem illik ehhez a műhöz.

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

L5S1 írta:
2019.05.15., szer. 11:30

ZENE mint olyan nincs. Nem terem a természetben. Ha az emberiség kihal akkor volt-nincs. Mint ahogyan szeretet sincs csak cselekedet amelyben megnyilvánul.
Ezt nem ilyen triviális értelemben értettem. Van olyan, hogy valaki ZENEILEG tehetséges valaki, meg van olyan, hogy nem, vagy kevésbé az. (A matek mellett a zenei tehetség a legkorábban felismerhető) És sajnos ha valaki ilyen, akkor a Zenéhez mint olyanhoz tud viszonyulni, legyen az a romantika, a XX. sz vagy a barokk kor. (Persze a zenének mint olyannak most is vannak különböző típusai jazz, népzene, hip-hopp, kortárs/klasszikus stb (btw: olyan típusa, hogy barokk zene pl. már nincs, merthogy, mint a neve is mutatja, az a barokk korban volt csak) És egy előadóról ezt lehet hallani, akármiylen stílusban is zongorázik. Ettől persze még az ilyennek is kell képeznie magát, de azt is lehet hallani, ha valaki csak egy jól képzett szakember, jól megtanulta, hogy most éppen "hogy kell járni" (amit még sári és kati is tud), de a zenéhez, mint olyanhoz nincs sok köze. Persze mi kis emberek ezt sokszor szoktuk tagadni, mert hogy a tehetség az valami csúnya individuális dolog, ami tönkreteszi a művészetet (az ilyenfajta önigazoló magyarázkodásokat hívta Nietzsche "rabszolgalázadásnak"), de hát sajnos ennek az ellenkezője áll: mindig minden érdekes dolgot tehetséges individuumok találtak ki, csináltak meg. Bárki, aki bármiben látott már tehetséges és kevésbé tehetsége embert, az tudja ezt, persze belülről kevesen élik át.
L5S1 írta:
2019.05.15., szer. 11:30
Fischer Anniet meghallgatva egyértelműen jobb előadásnak tartom Keith Jarrett felvételét. Jobban központozott és értelmesebben tagolt. De hát mindenki azt hallgat amit akar. Csak nekem ne kelljen. Addig jó. Addig béke van. :D
Aha, értem. Klassz, legyen béke, hallgasd békében Mozartot Jarrettel. Én inkább a szóló jazz lemezeit ajánlanám, meg a klasszikus trióját, azok még jobban "tagoltak" és "központozottak".

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Engem amúgy is kikerült Scarlatti, mármint a Domenico, minek is vitázom ezen; lehet azt mondani olykor, hogy nem szeretem.
Nem szeretem a csapkodást, nem szeretem, hogy tíz ujj minimum mindig használatban, meg nem szeretem, amikor a virtuozitás megeszi a zenét. Aki hifisként Scarlatti csembalólemezeket hallgat, a kalapomat megemelem, komolyan.



Egy szép hangú csembalónál már csak egy jobb van: két szép hangú csembaló.
Az évszám kb 50 évvel korábbi, 1704.

Kép

Nagyon finom zene.


youtu.be/rdM4JfEONhY


Két zongorával mekkora lenne.... két igazi, személyiségüket igazán beleadó zongoristával....:)
(csak nehogy kiderüljön, hogy valaki megcsinálta.)

Asszem, én maradok ennél.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2019.05.15., szer. 08:00
chord írta:
2019.05.14., kedd 21:55
a szépre és a harmóniára való törekvés lejön, de számomra inkább egy korszelet, mint ahogyan Karajan Vivaldi felvételei; egy adott kor, adott ízlése szerint mozogtak, ma, ez már erősen a múlt.
Hát igen, de sajnos ez a mi korunk trendi régizene divatjára is éppen így igaz. Számomra éppen ott kezd érdekes lenni a dolog, ahol egy zenész a ZENÉVEL áll kapcsolatban, és így több van a játékában, mint amit a kora és a saját - esetleg romantikus - iskoláztatása meghatároz. Magyarán van valami egyénisége. Egy valamirevaló zenét nem lehet úgy előadni, hogy az előadónak csak az van a fejében, amit az iskolában megtanult, még akkor is, ha az egy "húde korhű", "nagyon nyugati", "így kell barokkot játszani" típusú, trendi és eladható szakemberek tucatjait kiképző szakközépiskola. Sajnos ezt ugyanúgy el lehet sajátítani elég sokaknak, mint anno a romantikus játékot, és hiába gondoljuk, hogy de ennek aztán van köze az eredetihez, ugyanolyan iskolás, unalmas 12 egy tucat előadásokat eredményez, mint akármelyik másik iskola, ha az előadónak nincs egyénisége, és nem a zene érdekli, hanem pl. "a barokk előadásmód" vagy a "korhű szép hangszer" meg a "szép felharmonikusok". Én értem, hogy most ez nagyon lenyűgöz minket, de én nem annyira szeretem azt hallgatni, amikor a jó tanuló felel, bármennyire jól bemagolta is az éppen kurrens házi feladatot. De persze ez ízlés kérdése, és hát sokszor ment itt már erről a vita...
Énfelőlem mehet az az elektromosgitáros Vivaldi feldolgozás is, meg a romantikus Scarlatti-feldolgozás is; színesítik a felhozatalt, lazítják a monokultúrát.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
perempe
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2004.05.24., hétf. 16:55
Értékelés: 12

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: perempe »

tegnap az Eurovízió helyett az Áriavizsgán voltam. a Pannon Filharmonikusok kísértek. meghallgathattam élőben a vietnámi Bánkot is.
Kép

ez az Orff felvétel könnyen hozzáférhető. jobb a LPO/Hans Graf-tól?
TV: Panasonic TX-32PX20 * DVD: LG DVX9700 * Jazz J9940 hangfalak * DD dekóder: Audio Storm 5.1 Pro * Beltéri: RADIX Delta 2000 plus * épülő alu polcsugárzó (Fountek FW168, Seas 27TBFC/G)

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Egy újabb szép Carmina Burana ráadásul nagyzenekari kivitelben. Ez is mentes a vásári megoldásoktól. Nagyon profi azt kell mondjam.

youtu.be/jYR3A_TszCo
ZZT353 - sleeve.jpg
ZZT353 - sleeve.jpg (1.51 MiB) Megtekintve 2312 alkalommal
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

A "trendi" régizene vonal az 1950-es években kezdődött tehát nem valami múló szeszélyről vagy zenei zsákutcáról van szó. Az hogy Magyarországon ennek a mozgalomnak alig van követője pont azoknak a retrográd ugyanakkor nagy befolyással rendelkező komolyzenei moguloknak köszönhető akik évtizedekre beülték a legfontosabb tanári székeket és mindent elkövetnek annak érdekében hogy nehogy valami előrelépés történjen ebbe az irányba. Persze ők nap mint nap azt hangoztatják hogy mennyire korszerűek és mennyire képben vannak a nemzetközi elvárásokkal miközben láthatjuk és hallhatjuk hogy a hazai intézményekben alapvetően egy széles spektrumú akadémikus oktatás, az elméleti pályára és a zenekari munkára való felkészítés történik. Ugyanakkor a szavajárásuk kiköpött az amit épp az imént olvashattunk: nem a technika, a stílusismeret a lényeg hanem a zeneiség. Ez amúgy jól hangzik és a plebs mindenféle kritika nélkül egyből meg is eszi mert honnan is tudhatná hogy milyen törvények uralkodnak a zenei pályán. Mondjuk emiatt nem is kárhoztatom őket. De mondjuk én jól emlékszem azokra a főiskolás kóruspróbákra ahol a karmester olyan instrukciót adott a karvezető szakos hallgatónak hogy úgy vezényeljen ahogyan Gardiner is. Erre azért mindenki felszisszent a teremben. Szegénykém nem tudta hogyan kell de azért elvárásai neki is voltak.

Trendinek lenni már csak azért is szükséges mert aki nem veszi fel a ritmust a nemzetközi mezőnnyel az nagyon lemarad. Nézzük meg pl. hogy mennyi zenei versenyen veszünk részt - nem zsűriként csak fellépőként ( zsűri...na hiszen ) - és milyen eredményeket érünk el! Ha meg sikert aratunk arról sem szerzünk tudomást, mintha szégyen volna hogy pár nagyreményű hazai tehetség mekkora tettekre képes hazai színekben. Ha nyernek az erről szóló újsághirdetést sokszor ők kezdeményezik mert a hazai szakma az eredményeiket egyszerűen nem jegyzi. Ugyanakkor meg tolják ezerrel a rádióban Wolf Péter zongorás lemezét kb annyira mintha Bach hasonlatos nevű sorozatán is túlnőne.

Jelenleg ha valaki korszerű és nemzetközi szinten is vállalható régi zene oktatásban szeretne részesülni külföldre kell mennie tanulni, de mondjuk ez egyéb klasszikus hangszertanulmányra is igaz volna. Harnoncourt pl. azért vette fel Bach összes kantátáját mert úgy érezte hogy ideje rendet teremteni a fejekben és végre megindulni egy olyan úton amely olyannak mutatja a barokkot mint az valójában volt, mindenféle zenei ízlésficamtól és koridegen elemtől mentesen. Ez ugyanakkor visszafelé is igaz. Gardiner is felvette a Német requiemet és bizony eléggé barokkosra sikerült. Ez sem szerencsés bár sokaknak tetszik.

Szerencsére nem a nép egyszerű fiai diktálják a nemzetközi zenei életet hanem jól felkészült kitűnő zenészek akiknek jóvoltából ezeken a lapokon sok izgalmas felvételből csemegézhetünk. Ha valaki Horowitzot szereti hát hallgassa és ne foglalkozzon vele hogy az mai füllel hallgatva hová sorolható be. Ugyanakkor a zenei életre sem alkalmazható a híres zsdanovi mondás hogy " írók, írjatok remekműveket!". Ez nem olyan hogy velem születik a zene és már sugárzik is mint az urán. Van egy súlyos szakmai rész amelyet alaposan el kell sajátítani, ehhez kellenek a korszerű ismerettel felvértezett, jó hangszeres képességekkel megáldott tanárok - bizony, a nagy művészek is kigyakorolták egyszer magukat - és ez fogja majd lehetővé tenni hogy kiszabadulhasson a zenei mondanivaló a nebuló fejéből. Youtube-ról nincs zenetanulás legyen bárkinek bármekkora hatalmas zenei egyéniségre is kilátása.

ZENE mint olyan nincs. Nem terem a természetben. Ha az emberiség kihal akkor volt-nincs. Mint ahogyan szeretet sincs csak cselekedet amelyben megnyilvánul.

Fischer Anniet meghallgatva egyértelműen jobb előadásnak tartom Keith Jarrett felvételét. Jobban központozott és értelmesebben tagolt. De hát mindenki azt hallgat amit akar. Csak nekem ne kelljen. Addig jó. Addig béke van. :D
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

chord írta:
2019.05.14., kedd 21:55
a szépre és a harmóniára való törekvés lejön, de számomra inkább egy korszelet, mint ahogyan Karajan Vivaldi felvételei; egy adott kor, adott ízlése szerint mozogtak, ma, ez már erősen a múlt.
Hát igen, de sajnos ez a mi korunk trendi régizene divatjára is éppen így igaz. Számomra éppen ott kezd érdekes lenni a dolog, ahol egy zenész a ZENÉVEL áll kapcsolatban, és így több van a játékában, mint amit a kora és a saját - esetleg romantikus - iskoláztatása meghatároz. Magyarán van valami egyénisége. Egy valamirevaló zenét nem lehet úgy előadni, hogy az előadónak csak az van a fejében, amit az iskolában megtanult, még akkor is, ha az egy "húde korhű", "nagyon nyugati", "így kell barokkot játszani" típusú, trendi és eladható szakemberek tucatjait kiképző szakközépiskola. Sajnos ezt ugyanúgy el lehet sajátítani elég sokaknak, mint anno a romantikus játékot, és hiába gondoljuk, hogy de ennek aztán van köze az eredetihez, ugyanolyan iskolás, unalmas 12 egy tucat előadásokat eredményez, mint akármelyik másik iskola, ha az előadónak nincs egyénisége, és nem a zene érdekli, hanem pl. "a barokk előadásmód" vagy a "korhű szép hangszer" meg a "szép felharmonikusok". Én értem, hogy most ez nagyon lenyűgöz minket, de én nem annyira szeretem azt hallgatni, amikor a jó tanuló felel, bármennyire jól bemagolta is az éppen kurrens házi feladatot. De persze ez ízlés kérdése, és hát sokszor ment itt már erről a vita...
De legyen még egy példa. Romantikus vagy sem, ami a zongorát illeti én még jobbat/szebbet ebből nem hallottam (aki még tudja, szerezze be a lemezt (lp), van belőle hungaroton és qualiton is (a hungarotonos mntha jobb minőség lenne). Kb 50 ft-ért lehet néha aluljárós lemezboltokban rábukkanni, de biztos kiadták cd-n is.)

youtu.be/SN8fUfchcFI

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

[/quote]

Nekem is inkább egy romantikus átirat, a szépre és a harmóniára való törekvés lejön, de számomra inkább egy korszelet, mint ahogyan Karajan Vivaldi felvételei; egy adott kor, adott ízlése szerint mozogtak, ma, ez már erősen a múlt.
[/quote]

Tisztára mint a Bach-Siloti preludium. Szép az is csak hát nem Bach, de mivel Siloti jegyzi az átiratot ezért minden meg van bocsátva. Ez is inkább egy Scarlatti-Horowitz lenne mert Scarlattihoz vajmi köze. Zongoristáknak kötelező Scarlattit játszani, jó nehéz darabok írt hála a jó istennek, szívnak is vele rendesen. A Taylor fiú csembalós lemeze ( Continuum ) nekem kimondottan tetszik, sokkal jobban mint amit Jean Rondeau röviddel rá kiadott. Összességében jól össze van rakva és ízlésesen keveredik benne a kortárs és a régi zene. Barenboim is tetszett amikor az On my new piano lemezéről hallgattam,


youtu.be/SZNF7BWMUCg


olyannyira, hogy kedvet kaptam Angela Hewitt albumának meghallgatásához is ( az is zongorás ) viszont azon már szétuntam magam. Hewitt nekem azóta is egy nagy csalódás.
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Kép

Handellel is sokan próbálkoztak zongorán, egészen nagy nevek is.
De pl. ez a menüett zongorán?
Létezhet, persze, jó is lehet akár, de az már egy másik valami lesz, nem az eredeti szellemiség.


youtu.be/MSYZpt1UQaE


Jó lánccal hallgatva, gyakorlatilag egy felhang-függöny jön létre, folyamatos, egészen finom csengések-bongások-lecsengések, különösen gyönyörű hangzás, én nagyon szeretem ezt a lemezt.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2019.05.14., kedd 15:05
Akkor legyen egy régi lemez(részlet), amelyik viszont cserébe már kiállta az "idők próbáját"


youtu.be/Kui5OuWDy_Y


Nekem is inkább egy romantikus átirat, a szépre és a harmóniára való törekvés lejön, de számomra inkább egy korszelet, mint ahogyan Karajan Vivaldi felvételei; egy adott kor, adott ízlése szerint mozogtak, ma, ez már erősen a múlt.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Nem szeretem a romantizálós, nyálam rácsorog a klaviatúrára és rászárad barokkot. Sokkal inkább ez:


youtu.be/C868PH4DNWo
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Akkor legyen egy régi lemez(részlet), amelyik viszont cserébe már kiállta az "idők próbáját"


youtu.be/Kui5OuWDy_Y


Mondjuk Clara Schumann talán nem ennél a szonátánál esett le játék közben a székről.
Az inkább olyasvalamelyik lehetett, amelyik azt a technikát, amit ez az alább következő is, durvább formában alkalmazza (ha valaki tudja melyik volt, írja meg):

youtu.be/HmpWUVIDseA

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

baka írta:
2019.05.13., hétf. 22:38
... helyet talál a zenekar zenészei között, karnyújtásnyira a hangszerektől, ráadásul füllel nagyjából a bőgők F-nyílásával egy szinten üldögélve a babzsákon. Nekünk ezúttal a hegedűk, brácsák és bőgők bermuda háromszögében sikerült helyet foglalnunk.... más lesz, de ami benyomás ért, az lényegesen meghaladta az elképzelést. Mindenekelőtt az intimitás, a bensőségesség érzete volt megkapó. Aztán a hangszerek olyan rezdülései, felhangjai, a húrok, vonók olyasféle suhogó-suttogó világát mutatta meg, mely frontálisan, kimért távolságból egy koncertterem falai között totálisan feltáratlanok maradnak a hallgató előtt. ... Nem mellesleg a hifiről alkotott világképünk is alaposan megváltozhat.
Maximálisan egyetértek. Mindeképpen járjunk sokat koncertre , nemcsak azért mert óriási élmény, és olyan zenéket is élvezettel meghallgatunk amit otthon konzervből soha nem tennénk. Minél közelebb üljünk a zenekarhoz !
Én szinte csak az 1-2 sorban veszek jegyet, egyébként szinházban is, igy a legerősebb az intimitása az előadásnak.
A BMC ben a jegyem az első sorban , legutóbb Baráth Emőke előttem 1,5 méterre énekelt. Képzelhetitek..:rolleyes:

Egyébként én koncert után mindig szivesebben hallgatok otthon is zenét.
Annyi indittatást ad egy élő előadás.
No meg az itteni ajánlók is :smile32: :smile32:

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Ez a Latin-Amerikába kikerülő ibériai barokk, ez nagyon különleges tud lenni.
Sokszor szájhúzós, a konvencionális, főleg a német-behatású közönség, mint mi is vagyunk, nem nagyon tud mit kezdeni vele.

Itt egy Greensleeves, a szép Angolországból, ahonnan először Spanyolországba került, majd irány Mexico.
Az eredmény?
Hááát, nem egyszerű.
Kitekert, le-, ill. áthangolt állapot, a melódia persze felismerhető, némi késéssel persze, ez a 'némi', ez itt a lényeg, a kezdeti meghökkenés utáni rádöbbenés, az igazi tetszésig, az van, akinél olyan hosszú lesz, hogy a válasz inkább marad a miez a ...???, szóval, csak óvatosan...:)


youtu.be/S35G4OkIrSA


Ezen a lemezen van, utolsó szám, páran itt eléggé jól ismerjük:

Kép

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord »

Mindig mondom, hogy ez a zenész - közönség ekkora szakadás, hogy 10 méterekről nézünk mákszemnyi zenészeket, ez nem normális, csak ez van, ezt szoktuk meg.
És pont ez a lent írt intimitás illan el.

A jobb pillanatokban azt gondolom, hogy a hifisek egy része mégis csak ez után megy, ezt keresi.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”