Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1550
Csatlakozott: 2007.03.12., hétf. 01:15
Értékelés: 303

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: jott/ment »

Oh, barbárok ideje, amikor több hónapon át rögzített és utómunkázott Pink Floyddal* meg Steely Dannel** demóztak hifi cuccot...

*Between May 1972 and January 1973 Pink Floyd spent pretty much all of their time at Abbey Road studios
**Becker and Fagen reportedly remixed the album ("Aja") around 13 times

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

ANDS írta:
2019.06.13., csüt. 11:28
az utómunka sokkal gazdaságosabb, mint a művészek ott tartása.

Az utómunka, főképpen a keverés része, leginkább a megfelelő arányok megtalálásáról szól .....

Azt hiszem, ezt a két mondatodat mindenkinek meg kellene értenie. Ám tartok tőle, hogy csak az érti, aki már szívott pár órányi hangfelvétel elkészítésével.
Valóban jó lenne, ha értenék, de tartok tőle, nagy igazságtartalmuk ellenére sokan inkább félremagyarázzák majd a két mondatot. Az utómunka nem helyettesíti a művészt, de alaposan rövidítheti a jelenlétét a stúdióban (így csökkenti a feszültséget, stresszt és persze a költségeket is). Pl. ha a muszikus elront egy hangot, nem kell újra eljátszania a teljes művet, hanem csak a problémás részletet, amivel helyettesítik az elrontott szakaszt. Overdubbing az eljárás neve, be lehet vésni a fekete listára. :rolleyes:

Az utómunka egyik fő része a megszólalási arányok beállítása, ami leginkább valóban jelszintekről, dinamikáról szól. De szintén része a munkafolyamatnak a vágás, effektelés, térkeverés, zajszűrés is. A hifisták bár jellemzően nem ismerik ezeket a beavatkozásokat, de ismeretlenül is utálják őket, pedig nélkülük nem létezne az imádott térhatás és a (hazai fórumokon kevésbé emlegetett) sötét háttér sem. Ha ezzel egy kicsit is tisztában van valaki, akkor nem fog olyan butaságokat írni, hogy minden potmétert állítsunk középső állásba a tökéletes hangminőségért.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2019.06.13., csüt. 12:08
Nem lehetne a művészeket pl skypon felkérni a zenélésre ... aztán majd összekalapálják spéci digitális technikával a bandát.
Van erre bőséges példa már, mikor a közreműködő muzsikusok akár más-más földrészen vannak a "felvétel" idején. Elfoglalt sztároknál ez sajnos gyakori. Ilyenkor megkapják az alap hangsávokat, azokat hallgatva feljátszák a saját szólamukat és küldik vissza, a hangmérnök pedig összekalapálja a mindenhonnan érkező trackeket. Élőben is működik a dolog, de ott azért problémás a késleltetések leküzdése. Laikusok ebbe is beleköthetnek, hogy az ördög műve, de szerintem felesleges. Egyszerűen ilyen lett a világ.

Avatar
ANDS
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2317
Csatlakozott: 2010.10.23., szomb. 19:56
Értékelés: 627

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ANDS »

istvan01 írta:
2019.06.13., csüt. 12:08
..........


Nem lehetne a művészeket pl skypon felkérni a zenélésre ... aztán majd összekalapálják spéci digitális technikával a bandát. ...
1.
De, meg lehet oldani, csak a felvétel minősége nem biztos hogy eléri azt a szintet, hogy kiadható legyen. Jelenleg.

2.
Próbálj meg meghallgatni egy nyers, utómunka nélküli hangfelvételt, és döntsd el, mennyire tetszik.

3.
Próbálkoztál már hangfelvétel készítésével, kereskedelmi forgalomban árusítás céljából?
Veszteséges lett, vagy nyereséget hozott?
Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása.

Ha jól szól a cuccod, és elégedetten hátradőlve hallgatod, ne fejleszd tovább.

Avatar
Indy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3054
Csatlakozott: 2011.08.30., kedd 11:06
Értékelés: 1597
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Indy »

kaef2 írta:
2019.06.13., csüt. 13:23
Ahogy én is írtam alább, anno a Pennával adtunk el Evidence kábeleket olyan stúdiónak aki az egész rendszerét átkábelezte vele, vett Audience tápelosztót is és volt Audience és Nirvana kábelből megcsinált mikrofon kábele is, de ezt általánosnak egyáltalán nem mondanám. Egyszer pár hónapja tettem már be olyan vonós zenekar felvételt, amit Audience tápelosztóval táplálva, Nirvana, Audience kábeleket használva vettünk fel Metric Halo ADC-vel és Royer SF24 sztereó ribbon mikrofonnal, az elektronikát Yamamoto állványon tartva. Ilyen felvétel és hasonlóan igényes kábelezéssel és elektronikákkal készült például Sebestyén Ernő hegedű művész pár éve megjelent első un High-End Pro cd-je is, ami a Penna és a Hunnia Records közös kiadásában készült, 192 kHz/24 bit mintavételezéssel. A 192k/24 bit file-ok megvannak azóta is és várják, hogy file formátumban is egyszer megvehetőek legyenek.
Én az összes CD lemezemet eladtam már, kivéve ezt az egy, dedikált példányt. Amikor megvettem, ígérték hozzá ajándékba a nagyfelbontású fájlokat, de azóta sem kaptam meg.
Indulj el egy úton, én is egy másikon...

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Shimano írta:
2019.06.13., csüt. 09:44
Ear írta:
2019.06.13., csüt. 09:15
fapaci írta:
2019.06.11., kedd 17:35
Ahogy korábban is írtam, a stúdióban elérhető módosítások mértéke nagyságrendekkel nagyobb, mint amire bármelyik kábel képes, így hát ott egyszerűen elsikkad a kábelek szerepe. Még egy alapszintű stúdióban is félszáz készülék van csatasorba állítva. Ha csak belépő szintű HiFi tápkábelekkel kötnénk be őket, már az is sok milliós költség lenne, amit kevés cégvezető vállal be, pláne hogy a beavatkozás által elért "javulás" általában nem is prezentálható. Tettem már ilyen próbálkozásokat, de többnyire "kudarc" lett a végük, mert a professzionális audio rendszerek valóban sokkal kevésbé érzékenyek a kábelezésre, mint az otthoni HiFi készülékek és az előttük ülő személyek.
Tisztelettel, de ennek némileg ellentmond ez az írás: https://www.residentadvisor.net/feature ... WDvoIN0Tug Igen, benne van az is, amiről te írsz, de benne van az is, hogy még a laptopon készül az egész zenéknél, ahol azt gondolnánk mindent meg lehet csinálni valós vagy éppen virtuális potméterek csavargatásával, de nem, hallják és használják is a nekik megfelelő kábelezést.
Nekem ez nagyon marketing szagúnak tűnik,de szépek a drótok. :D
Az egyik megszólaló elmondta, hogy megnyitotta a kábelgyárát Berlinben :)

Ahogy én is írtam alább, anno a Pennával adtunk el Evidence kábeleket olyan stúdiónak aki az egész rendszerét átkábelezte vele, vett Audience tápelosztót is és volt Audience és Nirvana kábelből megcsinált mikrofon kábele is, de ezt általánosnak egyáltalán nem mondanám. Egyszer pár hónapja tettem már be olyan vonós zenekar felvételt, amit Audience tápelosztóval táplálva, Nirvana, Audience kábeleket használva vettünk fel Metric Halo ADC-vel és Royer SF24 sztereó ribbon mikrofonnal, az elektronikát Yamamoto állványon tartva. Ilyen felvétel és hasonlóan igényes kábelezéssel és elektronikákkal készült például Sebestyén Ernő hegedű művész pár éve megjelent első un High-End Pro cd-je is, ami a Penna és a Hunnia Records közös kiadásában készült, 192 kHz/24 bit mintavételezéssel. A 192k/24 bit file-ok megvannak azóta is és várják, hogy file formátumban is egyszer megvehetőek legyenek.
Sebestyén Ernő CD 1.jpg
Sebestyén Ernő CD 1.jpg (160.67 KiB) Megtekintve 2037 alkalommal

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

istvan01 írta:
2019.06.13., csüt. 12:08
ANDS írta:
2019.06.13., csüt. 11:28
Néhány random gondolat az elmúlt pár nap egészen furcsa pár beírásához.

1.
Felvételkészítés közben az ott dolgozók munkája arról szó általában, hogy a lehető legjobban rögzítsék az élőben a stúdióban (műteremben) keletkező hangokat AZ UTÓMUNKÁHOZ, ezt a célt szolgálja az ottani akusztika és a mikrofonok elhelyezése is. A felvételkészítés ugyanis üzlet és

az utómunka sokkal gazdaságosabb, mint a művészek ott tartása.
Nem lehetne a művészeket pl skypon felkérni a zenélésre ... aztán majd összekalapálják spéci digitális technikával a bandát. Sőt, még az is menni fog, hogy pl Ella Fitzgerald-ot felkérik egy két nótára? Elvégre Star Wars utóbbi epizódjában már megoldották az ehhez hasonlót, ja, a gázsit se nagyon kell neki fizetni, elvégre nem tudja átvenni.
Értem én az irónia (gúny?) tárgyát. Csak azt nem, hogy mire is jó ez? Ha a világ ebbe az irányba halad, akkor sem Te, sem én nem fogjuk tudni megállítani sajnos, berzenkedhetünk ellene napestig.

Egykor Frank Sinatra, amikor halála előtt nem sokkal már betegeskedett és nem tudott bemenni a stúdióba, valamelyik Duets (1 vagy 2?) lemezére egy pár tracket úgy énekelt fel, hogy a házát ISDN vonalakon keresztül összekötötték a stúdióval oda-vissza és ráénekelte a zenekar háttérre a szólamát. Egészen jól sikerült kiadvány mindkét Duets című cédéje. Még ennek ellenére is.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ANDS írta:
2019.06.13., csüt. 11:28
Néhány random gondolat az elmúlt pár nap egészen furcsa pár beírásához.

1.
Felvételkészítés közben az ott dolgozók munkája arról szó általában, hogy a lehető legjobban rögzítsék az élőben a stúdióban (műteremben) keletkező hangokat AZ UTÓMUNKÁHOZ, ezt a célt szolgálja az ottani akusztika és a mikrofonok elhelyezése is. A felvételkészítés ugyanis üzlet és

az utómunka sokkal gazdaságosabb, mint a művészek ott tartása.
Nem lehetne a művészeket pl skypon felkérni a zenélésre ... aztán majd összekalapálják spéci digitális technikával a bandát. Sőt, még az is menni fog, hogy pl Ella Fitzgerald-ot felkérik egy két nótára? Elvégre Star Wars utóbbi epizódjában már megoldották az ehhez hasonlót, ja, a gázsit se nagyon kell neki fizetni, elvégre nem tudja átvenni.

Avatar
ANDS
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2317
Csatlakozott: 2010.10.23., szomb. 19:56
Értékelés: 627

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ANDS »

kaef2 írta:
2019.06.12., szer. 09:46
Néhány random gondolat az elmúlt pár nap egészen furcsa pár beírásához.

1.
Felvételkészítés közben az ott dolgozók munkája arról szó általában, hogy a lehető legjobban rögzítsék az élőben a stúdióban (műteremben) keletkező hangokat AZ UTÓMUNKÁHOZ, ezt a célt szolgálja az ottani akusztika és a mikrofonok elhelyezése is. A felvételkészítés ugyanis üzlet és

az utómunka sokkal gazdaságosabb, mint a művészek ott tartása.



2.
Az utómunka, főképpen a keverés része, leginkább a megfelelő arányok megtalálásáról szól .....

.....
Azt hiszem, ezt a két mondatodat mindenkinek meg kellene értenie.

Ám tartok tőle, hogy csak az érti, aki már szívott pár órányi hangfelvétel elkészítésével.
Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása.

Ha jól szól a cuccod, és elégedetten hátradőlve hallgatod, ne fejleszd tovább.

Avatar
ANDS
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2317
Csatlakozott: 2010.10.23., szomb. 19:56
Értékelés: 627

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ANDS »

Kellnerművek írta:
2019.06.12., szer. 19:51
Kicsit böngészve a 2018-as statisztikákat, csak " könnyűzenei "
albumokból , csak a top 20-ból, világszerte, fekete korongból , hanglemezből , legálisan eladtak vagy 600000 /hatszázezer / darabot. Vegyesen vadonatúj, és régi felvételeket.
Ezek szerint az egész világ botfülű és igénytelen ?
...
Igen, jól látod.
Amíg a tévé egyre nagyobb felbontású, egyre jobb a képe, fekete-fehértől fejlődött a színesig,
addig a zenehallgatás megmaradt az emberek döntő hányadánál a kommersz szinten, kb. egy régi Sokol rádió hangja
ma is a nagy többségnek megfelel (csak zörögjön benne valami).
Ha összehasonlítom, milyen gagyi készülékeken hallgatnak ma zenét, (műanyag, 20 dekás cd-mp3-erősítő-dac kombó, hozzá két papírból készül hangdoboz, az egész berendezés alig lépi túl a tesla lemezjátszó-erősítő-hangfalpár szintjét...de lehet, nem is üti meg azt a szintet. Az emberek többségénél erre nincs igény, fárasztó a füllel figyelni.
Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása.

Ha jól szól a cuccod, és elégedetten hátradőlve hallgatod, ne fejleszd tovább.

Avatar
ANDS
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2317
Csatlakozott: 2010.10.23., szomb. 19:56
Értékelés: 627

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ANDS »

tonee73 írta:
2019.06.11., kedd 07:00
ZolaBA írta:
2019.06.11., kedd 06:57
cables írta:
2019.06.10., hétf. 21:29
Alkotó-e a hangmérnök, aki belenyúl egy művészi előadás hangjába, vagy sem. Szerintem nem, szerinted igen.

A hangmérnökök - így általánosságban, tisztelet a kivételnek - nem foglakoznak kábelezéssel.
Ez annyira átlátszó :D
Igen.Most már kezd kissé unalmassá válni, hogy mesterünk már az általános részen is a kábelezés mindenek feletti fontosságánál köt ki. gondolkodik.gif
Valahol érthető, hiszen kábelek nélkül nem szól semmi! :D :fekverohog:
Nekem az a személyes véleményem, hogy a forrás, a dac sokkal-sokkal fontosabb.
A kábelekkel inkább színezi, saját ízlésére alakítja az ember a hangot.
De ez csak az én tapasztalatom.
Annyira egyéni vélemény kérdése, kinek melyik kábel hangja tetszik jobban.
Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása.

Ha jól szól a cuccod, és elégedetten hátradőlve hallgatod, ne fejleszd tovább.

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Ear írta:
2019.06.13., csüt. 09:15
fapaci írta:
2019.06.11., kedd 17:35
Ahogy korábban is írtam, a stúdióban elérhető módosítások mértéke nagyságrendekkel nagyobb, mint amire bármelyik kábel képes, így hát ott egyszerűen elsikkad a kábelek szerepe. Még egy alapszintű stúdióban is félszáz készülék van csatasorba állítva. Ha csak belépő szintű HiFi tápkábelekkel kötnénk be őket, már az is sok milliós költség lenne, amit kevés cégvezető vállal be, pláne hogy a beavatkozás által elért "javulás" általában nem is prezentálható. Tettem már ilyen próbálkozásokat, de többnyire "kudarc" lett a végük, mert a professzionális audio rendszerek valóban sokkal kevésbé érzékenyek a kábelezésre, mint az otthoni HiFi készülékek és az előttük ülő személyek.
Tisztelettel, de ennek némileg ellentmond ez az írás: https://www.residentadvisor.net/feature ... WDvoIN0Tug Igen, benne van az is, amiről te írsz, de benne van az is, hogy még a laptopon készül az egész zenéknél, ahol azt gondolnánk mindent meg lehet csinálni valós vagy éppen virtuális potméterek csavargatásával, de nem, hallják és használják is a nekik megfelelő kábelezést.
Nekem ez nagyon marketing szagúnak tűnik,de szépek a drótok. :D

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Ha már szóba jött a korai technika,nekem ilyen felvételből van egy pár a Grateful Dead-tól.Nem mondom hogy nagyon szuperek,és azt sem hogy nem jók,de nem a megszokott cd hang.
Érdekesség még hogy a zenekar több mint 2300!!! koncertet adott,és ebből 2200-at rögzítettek is.
grateful-dead-dicks-picks-volume-five-oakland-auditorium-arena-122679-5-cd-1.jpg
grateful-dead-dicks-picks-volume-five-oakland-auditorium-arena-122679-5-cd-1.jpg (244.92 KiB) Megtekintve 2070 alkalommal

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

kaef2 írta:
2019.06.12., szer. 23:09
Szomorkodni azon, hogy elmúltak az ötvenes évek, szerintem nem érdemes.

Egy valamire azonban feltétlenül felhivnám a figyelmet azon túl, hogy mennyit és hogyan fejlődött a technológia, ha fejlődött.

Anno az 50, 60-as években NAGYON drágák voltak a stúdióberendezések. Ennek folytán NAGYON kevesen voltak, akik dolgozhattak rajtuk, tényleg nagyon kellett érteni hozzá. Mivel kevés volt a stúdió ezért a zenészek közül is csak a legjobbaknak adatott meg, hogy a drága stúdió időt kihasználhassák. Mivel nem volt sok csatorna rögzítési lehetőség, meg utómunka, ezért nem volt lehetőség hibázni sem. A zenészeknek is és a hangosoknak is maximális koncentrációval és felkészültséggel kellett dolgozni.

Ma már viszont akár 1 millió forintból egészen sokan csinálnak már "stúdiót" és hangfelvételt.

Azt hiszem, hogy a más tisztaságú rézkábel mellett ennek is lehet jelentősége.
Még valami, egy érdekesség, azoknak, akik az élő, utómunka nélküli felvételre vágynak:

az ő formátumuk a DSD.

A DSD-t ugyanis nem lehet utómunkázni, fizikailag lehetetlen a processzálás, azon a módon, ahogy PCM-nél lehetséges, maximum vágni lehet és a gaint lehet állítani és ennyi.

Vagyis ha az van egy felvételre ráírva, hogy natív DSD, akkor abba jó eséllyel nem volt belenyúlva.

A dinamika processzálás, mastering ebben az esetben csak úgy lehetséges, ha:

1. vagy átalakítják PCM-re (akkor már nem natív)
2. Ha kiküldik egy DAC kimenetén analógban és analógban processzálják majd visszadigitalizálják. Viszont akkor már ez sem lesz natív, a szó szoros értelmében.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Szomorkodni azon, hogy elmúltak az ötvenes évek, szerintem nem érdemes.

Egy valamire azonban feltétlenül felhivnám a figyelmet azon túl, hogy mennyit és hogyan fejlődött a technológia, ha fejlődött.

Anno az 50, 60-as években NAGYON drágák voltak a stúdióberendezések. Ennek folytán NAGYON kevesen voltak, akik dolgozhattak rajtuk, tényleg nagyon kellett érteni hozzá. Mivel kevés volt a stúdió ezért a zenészek közül is csak a legjobbaknak adatott meg, hogy a drága stúdió időt kihasználhassák. Mivel nem volt sok csatorna rögzítési lehetőség, meg utómunka, ezért nem volt lehetőség hibázni sem. A zenészeknek is és a hangosoknak is maximális koncentrációval és felkészültséggel kellett dolgozni.

Ma már viszont akár 1 millió forintból egészen sokan csinálnak már "stúdiót" és hangfelvételt.

Azt hiszem, hogy a más tisztaságú rézkábel mellett ennek is lehet jelentősége.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 21:06
SoundMania írta:
2019.06.12., szer. 21:01
Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 20:55


Ne vedd magadra, csak kijött belőlem... Nem neked szántam, de végül is neked is. Amik itt leírásra kerültek, hogy már a hangmérnök kábelén rágódunk, meg hol van mikrofon és az milyen stb. Nálam már kiverte a biztosítékot. AMIT OTTHON HALLGATUNK NEM ÉLŐ ZENE! De úgy érzem, hogy sokan az élő zenét ugyanúgy "fikáznák" ha kell mint a reprodukált zenét. Mi az otthoni hifi szett célja? Tedd fel magadnak a kérdést. Te is és mindenki más. Ha meg tudod válaszolni akkor ok.
Mi az élő zene?! Azon nincs is mit fikázni? Mi a célja ha van rajta mit és mi ha nincs? :)
Nem ez volt a kérdés.....
Mivel többmindent ki lehet olvasni belőle.....

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

istvan01 írta:
2019.06.12., szer. 18:42

Hol van ehhez mérhető technikai, minőségi változás-fejlődés hangtechnikában. Azzal hárítani, hogy a megrendelő, meg MP3, meg tömeg igény, meg sokan tudnak olcsón zenét csinálni???
Ha már Tv és videó. Csak nagyon egyszerűen egy összehasonlítás. Többféleképpen is túlzott egyszerűsítés, de talán így is illusztrálja, amit mondani szeretnék.
Az SD (Standard Definition) (nevezzük a digitális televíziós szabványok szerint az egyszerűség kedvéért 576i50 (720 x576 pixel és 50 váltott soros félkép felbontásnak) felbontáshoz képest a 4k 25p UHD (3840 x 2160 pixel, 25 teljes kép) kb 16-szor több pixelt jelent (egyszerűsítés és nem pontosan de a nagyságrendet mutatja) és még ez sem igazán elterjedt.

A CD felbontás bitrátájához képest a 384 kHz 24 bit kb szintén 16-szor nagyobb bitrátát igényel tömörítetlenül és akkor a DSD256-ról még nem is beszéltünk.

Vagyis technikai értelemben a "felbontás" felől vzsgálva kb ugyanott tart a fejlődés (elnézést kérek azoktól akik szerint ez túlzott egyszerűsítés, csak arányokat szeretnék mutatni és nagyságrendeket nem pedig kisdoktorinak szántam).

Ámde

A kijelzők esetében elkezdett nőni a méret is, és emiatt ha ugyanolyan távolról nézek egy átlagosan 42 - 50 inchesnek mondható átlag mai tévét, egy 20 évvel ezelőtti katódsugárcsöveshez képest, akkor számottevően több pixelt vagyis "információt" fogok látni és a sugárzási lehetőségek is ennek megfelelően fejlődtek. Ha nagyon össze akarom a videót, tévét meg a hangot hasonlítani, akkor e szerint az okoskodás szerint a hangfalak a leginkább a gátjai annak, hogy technológiai fejlődés eredménye nem jön át. Amellett persze hogy a hallásunk és a zene feldolgozás közben az érzékelésünk valamint a környezeti hatások összhatása másképpen működik, mint a látásunk és annak a "felbontás" érzékelése. Ott is megváltozik a kép amit látunk kicsit, ha nem középen és az ideális távolságban ülök, de nem annyira és nem olyan módon, mintha egy visszhangos rossz akusztikájú szobában próbálom oldalt ülve a nagy felbontást kihallani a felvételből.

Szóval nehéz összehasonlítani a képet és hangot.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára kaef2 2019.06.12., szer. 22:58-kor.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

SoundMania írta:
2019.06.12., szer. 21:01
Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 20:55
istvan01 írta:
2019.06.12., szer. 20:44

Ha már engem idéztél, akkor kérdezem, te ugye nem vagy pszichológus? Mert olyanokra hivatkozol, amiket én egyáltalán nem érintettem. Nem beszéltem az otthoni lejátszó eszközök fejlődéséről, pláne nem említettem a saját megelégedettségi szintemet, igényeimet. Kb 10éve változatlanul ugyanazok az elemek vannak a zene játszó rendszeremben, berendezés, kábel, táp és hangsugárzó. Igényem sincsen változtatni, pláne csereberélni. Zenéket hallgatok, nem tuning kütyüket.
A saját fülemmel és rendszeremen tapasztalt zenék felvételi stílus változásairól beszéltem, korszakos jellemzőiről, e körül kialakult preferenciámról, mindezt redbook szinten. Mert a 16b/44kHz is bőven elegendő ennek érzékelésére. Nem, egyáltalán nem vágyok 24b/192k, vagy ennél is "fejlettebbnek" tekintett DSD fajta zenék gyűjtésére, hallgatására, több okból is.
Ne vedd magadra, csak kijött belőlem... Nem neked szántam, de végül is neked is. Amik itt leírásra kerültek, hogy már a hangmérnök kábelén rágódunk, meg hol van mikrofon és az milyen stb. Nálam már kiverte a biztosítékot. AMIT OTTHON HALLGATUNK NEM ÉLŐ ZENE! De úgy érzem, hogy sokan az élő zenét ugyanúgy "fikáznák" ha kell mint a reprodukált zenét. Mi az otthoni hifi szett célja? Tedd fel magadnak a kérdést. Te is és mindenki más. Ha meg tudod válaszolni akkor ok.
Mi az élő zene?! Azon nincs is mit fikázni? Mi a célja ha van rajta mit és mi ha nincs? :)
Nem ez volt a kérdés.....
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 20:55
istvan01 írta:
2019.06.12., szer. 20:44
Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 19:38

Bocs, hogy ide idézek, de szerintem máshova is megtehettem volna.... Szerintem a boldogság keresése és elérése, vagy megtalálása mindenkinek másként sikerül (vagy nem).... A túl sok információ káros az egészségre! Nem én mondtam, egy mérnök-orvos barátom. Szóval 50-60 évvel ezelőtt a mai hangminőségtől el@lveztünk volna! (szerintem, bár biztos sokan cáfolják :D :smile53: ) Mindennek megvan az előnye és hátránya, én "hallgatok" lemezeket is és tidalt és mp3-t is. Mindegyiknek megvan az előnye és hátránya. Egyik sem jobb vagy rosszabb mint a másik. Más!!! De mindegyik másért jó.
Az otthoni zenehallgatás a reprodukcióról szól. Ez pedig kompromisszumokkal jár még ma is. Igen még ma is. Próbáljuk meg elfogadni és nem belehalni.
Ha már engem idéztél, akkor kérdezem, te ugye nem vagy pszichológus? Mert olyanokra hivatkozol, amiket én egyáltalán nem érintettem. Nem beszéltem az otthoni lejátszó eszközök fejlődéséről, pláne nem említettem a saját megelégedettségi szintemet, igényeimet. Kb 10éve változatlanul ugyanazok az elemek vannak a zene játszó rendszeremben, berendezés, kábel, táp és hangsugárzó. Igényem sincsen változtatni, pláne csereberélni. Zenéket hallgatok, nem tuning kütyüket.
A saját fülemmel és rendszeremen tapasztalt zenék felvételi stílus változásairól beszéltem, korszakos jellemzőiről, e körül kialakult preferenciámról, mindezt redbook szinten. Mert a 16b/44kHz is bőven elegendő ennek érzékelésére. Nem, egyáltalán nem vágyok 24b/192k, vagy ennél is "fejlettebbnek" tekintett DSD fajta zenék gyűjtésére, hallgatására, több okból is.
Ne vedd magadra, csak kijött belőlem... Nem neked szántam, de végül is neked is. Amik itt leírásra kerültek, hogy már a hangmérnök kábelén rágódunk, meg hol van mikrofon és az milyen stb. Nálam már kiverte a biztosítékot. AMIT OTTHON HALLGATUNK NEM ÉLŐ ZENE! De úgy érzem, hogy sokan az élő zenét ugyanúgy "fikáznák" ha kell mint a reprodukált zenét. Mi az otthoni hifi szett célja? Tedd fel magadnak a kérdést. Te is és mindenki más. Ha meg tudod válaszolni akkor ok.
Mi az élő zene?! Azon nincs is mit fikázni? Mi a célja ha van rajta mit és mi ha nincs? :)

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Kellnerművek írta:
2019.06.12., szer. 19:51
Kicsit böngészve a 2018-as statisztikákat, csak " könnyűzenei "
albumokból , csak a top 20-ból, világszerte, fekete korongból , hanglemezből , legálisan eladtak vagy 600000 /hatszázezer / darabot. Vegyesen vadonatúj, és régi felvételeket.
Ezek szerint az egész világ botfülű és igénytelen ?
Vagy csak mi vagyunk ilyen finyanyák az AVX- en ? bocs.gif
Szerintem 600ezer az nem nagy szám a világ lakosságához képest. Szóval nem tudom , hogy most azért botfülű és igénytelen a világ , hogy ennyi fogott, vagy még ezt a számot is soknak tartod?! :)

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

istvan01 írta:
2019.06.12., szer. 20:44
Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 19:38

Bocs, hogy ide idézek, de szerintem máshova is megtehettem volna.... Szerintem a boldogság keresése és elérése, vagy megtalálása mindenkinek másként sikerül (vagy nem).... A túl sok információ káros az egészségre! Nem én mondtam, egy mérnök-orvos barátom. Szóval 50-60 évvel ezelőtt a mai hangminőségtől el@lveztünk volna! (szerintem, bár biztos sokan cáfolják :D :smile53: ) Mindennek megvan az előnye és hátránya, én "hallgatok" lemezeket is és tidalt és mp3-t is. Mindegyiknek megvan az előnye és hátránya. Egyik sem jobb vagy rosszabb mint a másik. Más!!! De mindegyik másért jó.
Az otthoni zenehallgatás a reprodukcióról szól. Ez pedig kompromisszumokkal jár még ma is. Igen még ma is. Próbáljuk meg elfogadni és nem belehalni.
Ha már engem idéztél, akkor kérdezem, te ugye nem vagy pszichológus? Mert olyanokra hivatkozol, amiket én egyáltalán nem érintettem. Nem beszéltem az otthoni lejátszó eszközök fejlődéséről, pláne nem említettem a saját megelégedettségi szintemet, igényeimet. Kb 10éve változatlanul ugyanazok az elemek vannak a zene játszó rendszeremben, berendezés, kábel, táp és hangsugárzó. Igényem sincsen változtatni, pláne csereberélni. Zenéket hallgatok, nem tuning kütyüket.
A saját fülemmel és rendszeremen tapasztalt zenék felvételi stílus változásairól beszéltem, korszakos jellemzőiről, e körül kialakult preferenciámról, mindezt redbook szinten. Mert a 16b/44kHz is bőven elegendő ennek érzékelésére. Nem, egyáltalán nem vágyok 24b/192k, vagy ennél is "fejlettebbnek" tekintett DSD fajta zenék gyűjtésére, hallgatására, több okból is.
Ne vedd magadra, csak kijött belőlem... Nem neked szántam, de végül is neked is. Amik itt leírásra kerültek, hogy már a hangmérnök kábelén rágódunk, meg hol van mikrofon és az milyen stb. Nálam már kiverte a biztosítékot. AMIT OTTHON HALLGATUNK NEM ÉLŐ ZENE! De úgy érzem, hogy sokan az élő zenét ugyanúgy "fikáznák" ha kell mint a reprodukált zenét. Mi az otthoni hifi szett célja? Tedd fel magadnak a kérdést. Te is és mindenki más. Ha meg tudod válaszolni akkor ok.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Shimano írta:
2019.06.12., szer. 18:44
fapaci írta:
2019.06.12., szer. 17:39

Nem értem, miért hergeljük egymást a 60 évvel ezelőtti hangtechnikai helyzettel. Akkoriban egy év alatt készült annyi hangfelvétel a világban, mint most egy óra alatt. Nyilván más módszereket és tempót használtak, mások voltak az elvárások és a körülmények is, mint manapság. Ráadásul biztos vagyok benne, hogy az otthoni műélvezet folyamatában nem a felvételek jelentik a leggyengébb láncszemet, már csak emiatt sincs értelme e témán rugózni egy hifis fórumon.
Ez az egyik.A másik meg ez a szurkapiszka,és a jobbról balról jövő váratlan gyomrosok egyesek részéről pl kaef2 felé.Pedig önzetlen módon csak jót akar mindenkinek,és baromi jó írásai is vannak,de ebbe is könnyebb belekötni mint értékelni azt.
Így aztán várhatjuk hogy a többi hasonló tudással és tapasztalattal rendelkező kereskedő,gyártó is megszólaljon,pedig az csak a hasznunkra válna.
Te jól bírod azt látom, :D de nem mindenki ilyen,és inkább meg sem szólalnak,és ez senkinek sem jó.
Most komolyan....! Szerintetek szükség van ennyi gyártóra, meg termékre?!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tctronic írta:
2019.06.12., szer. 19:38

Bocs, hogy ide idézek, de szerintem máshova is megtehettem volna.... Szerintem a boldogság keresése és elérése, vagy megtalálása mindenkinek másként sikerül (vagy nem).... A túl sok információ káros az egészségre! Nem én mondtam, egy mérnök-orvos barátom. Szóval 50-60 évvel ezelőtt a mai hangminőségtől el@lveztünk volna! (szerintem, bár biztos sokan cáfolják :D :smile53: ) Mindennek megvan az előnye és hátránya, én "hallgatok" lemezeket is és tidalt és mp3-t is. Mindegyiknek megvan az előnye és hátránya. Egyik sem jobb vagy rosszabb mint a másik. Más!!! De mindegyik másért jó.
Az otthoni zenehallgatás a reprodukcióról szól. Ez pedig kompromisszumokkal jár még ma is. Igen még ma is. Próbáljuk meg elfogadni és nem belehalni.
Ha már engem idéztél, akkor kérdezem, te ugye nem vagy pszichológus? Mert olyanokra hivatkozol, amiket én egyáltalán nem érintettem. Nem beszéltem az otthoni lejátszó eszközök fejlődéséről, pláne nem említettem a saját megelégedettségi szintemet, igényeimet. Kb 10éve változatlanul ugyanazok az elemek vannak a zene játszó rendszeremben, berendezés, kábel, táp és hangsugárzó. Igényem sincsen változtatni, pláne csereberélni. Zenéket hallgatok, nem tuning kütyüket.
A saját fülemmel és rendszeremen tapasztalt zenék felvételi stílus változásairól beszéltem, korszakos jellemzőiről, e körül kialakult preferenciámról, mindezt redbook szinten. Mert a 16b/44kHz is bőven elegendő ennek érzékelésére. Nem, egyáltalán nem vágyok 24b/192k, vagy ennél is "fejlettebbnek" tekintett DSD fajta zenék gyűjtésére, hallgatására, több okból is.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fapaci írta:
2019.06.12., szer. 17:39
Shimano írta:
2019.06.12., szer. 15:56
Ki a frászt érdekel hogy régen mit bányásztak,meg mit és hogyan nyomtak.Ez a hajó már elment,most minden más,el kell fogadni és ennyi.
Gyerekkorom egyik legnagyobb kalandja volt, mikor a pajtásokkal Pécsről eltekertünk Szigetvárra. A térképet bújva napokig terveztük az útvonalat, egyeztettük a felszerelést, szereltük a bringákat, tartalék alkatrészeket gyűjtöttünk és komoly mennyiségű hidegélelemmel is készültünk a nagy túrára. Úgy izgultam, hogy alig tudtam előző éjjel aludni. Hajnalban indultunk remegő lábakkal és bár bemagoltuk az útvonalat, minden kereszteződésnél megálltunk komoly arccal tanácskozni. Megcsináltuk, imádtuk, de jól el is fáradtunk, mire hazaértünk. Másnap sajgó fenékkel sántikáltunk az izomláztól jajgatva. Manapság 25 perc alatt tesszük meg ugyanazt az utat autóval, amire egykor elment fél napunk, régebben meg egy egész napos gyaloglást jelentett a vándoroknak.

Nem értem, miért hergeljük egymást a 60 évvel ezelőtti hangtechnikai helyzettel. Akkoriban egy év alatt készült annyi hangfelvétel a világban, mint most egy óra alatt. Nyilván más módszereket és tempót használtak, mások voltak az elvárások és a körülmények is, mint manapság. Ráadásul biztos vagyok benne, hogy az otthoni műélvezet folyamatában nem a felvételek jelentik a leggyengébb láncszemet, már csak emiatt sincs értelme e témán rugózni egy hifis fórumon.
Szerintem vegyetek űrhajót, azzal még gyorsabban haladhattok. Vagy valami szupergyors repülőt.
Ja , de az már nem jó, lehet hogy a hatvanas években készült.....

Avatar
Kellnerművek
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2014.01.19., vas. 13:50
Értékelés: 500
Tartózkodási hely: Fejér megye

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Kellnerművek »

Kicsit böngészve a 2018-as statisztikákat, csak " könnyűzenei "
albumokból , csak a top 20-ból, világszerte, fekete korongból , hanglemezből , legálisan eladtak vagy 600000 /hatszázezer / darabot. Vegyesen vadonatúj, és régi felvételeket.
Ezek szerint az egész világ botfülű és igénytelen ?
Vagy csak mi vagyunk ilyen finyanyák az AVX- en ? bocs.gif

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”