Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Sztereó erősitők

Online
Avatar
Jozef76
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2012.12.19., szer. 09:33
Értékelés: 231
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Jozef76 »

Mivel a Kácsa audiot kifosztottam és csak kis értékek maradtak így neki estem a netnek!
Megszünt eme termék gyártása sok lehetőség nem maradt!
Partsconnexiontól lett rendelve Kanadából.
Az árakat nem tudom megmondani!
Holnap jön az a vendégem masszíroztatni aki intézte az egészet és megmondja!
A magyar vámügy az kész horror!
Kácsába 17400ft darabja 4darabot vettem.
Holnap megírom ez mennyibe került!

Avatar
Amatőr61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2015.06.25., csüt. 15:13
Értékelés: 101

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Amatőr61 »

Jozef76 írta:
2019.07.22., hétf. 13:17
Jozef76 írta:
2019.03.08., pén. 16:32
Valaki tuning biztosíték vásárláson gondolkodik külföldről betársulnék!
Úgy néz ki hogy megoldodott ez is!
IMG_20190722_123759.jpg

Honnan sikerült beszerezni és mennyibe került ?

Online
Avatar
Jozef76
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2012.12.19., szer. 09:33
Értékelés: 231
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Jozef76 »

Jozef76 írta:
2019.03.08., pén. 16:32
Valaki tuning biztosíték vásárláson gondolkodik külföldről betársulnék!
Úgy néz ki hogy megoldodott ez is!
IMG_20190722_123759.jpg
IMG_20190722_123759.jpg (2.78 MiB) Megtekintve 3023 alkalommal

warsong
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2019.01.25., pén. 09:56
Értékelés: 2

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: warsong »

Aszpirin írta:
2019.07.19., pén. 10:00
warsong írta:
2019.07.19., pén. 09:19
van annak bármilyen jelentősége szerintetek hogy egy gyári fejhallgató kábelt aminek 6.3 van a végén , egy átalakítóval 3.5 re redukáljuk, mert olyat fogad az adott erősítő ? (3.5 van rajta). Gondolok itt bármire ami kapcsolatba lehet bármivel, pl hogy esetleg nem fog így annyi áram ,feszültség áthaladni rajta,mint ami kellene a fejhallgató drivereinek, vagy akármi ? Gondolom meg van az oka gyárilag miért 6.3 a vége. Nyilván az a legjobb ha egy kàbel 3.5 végződésű , és azt simán át lehet alakítani nagyra, így nagyobb a keresztmetszet, és az nem árthat semminek. Ebben az esetben pedig szűkítés történik 6.3 ról 3.5 re. Nem igen találtam ezzel kapcsolatban olvasni valót .
SZERINTEM: (tévedés joga fenntartva)
Az audiofil világban mindennek lehet jelentősege, ami az analóg részen van, ha elég kifinomult az ember hallása (és ne feledjük az érzékek tudati vagy tudatalatti befolyásolását sem), ugyanakkor én a fejhallgatók jellemző névleges impedanciája mellett nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy pont egy ilyen átalakító okozna hallható hangromlást, ha maga az átalakító amúgy jó minőségű, aranyozott (tehát nem a gagyi műanyag vacak, hanem valami megbízható).

Én most épp ugyanígy arra kényszerülök, hogy a számítógépemre kötött mini ADC/DAC eszközhöz (Apogee One) ilyen átalakítót használjak (egyszerűen jelenelg nincs más USB DAC-om), egy AKG K701 fejlhallgatóval (az eredetileg hozzácsomagolt, szintén jóminőségű, full-fém átalakítót). Nem érzékelek hátrányt, bár az ilyesmit nem nagyon lehet A/B tesztelni a dolog természete miatt.

A nagyobb csatlakozó előnye a robusztusság és a jobb tartósság, a kisebbé pedig a kis igényelt hely - ezért rakják az olyan eszközökbe a 3,5mm-es jack csatlakozót, amelyeknél minden köbmilliméternyi hely számít a dobozban... telefonok, miniatűr DAC-ok és fejhallgató-erősítők, stb.

Egyébként meg nem értem, miért nevezed ezt szűkítésnek, nem bemenetről, hanem kimenetről van szó, tehát éppen fordítva: ez a 3,5 mm-es kimenetet “tágítja” 6,3-asra, ha már ilyen fogalmakat használunk...
Attól függ melyik oldalról nézed, mert kábelt szűkítem vele 6.3 rol 3.5 re, de még mindig nem tudom fizikai hatását ennek, illetve azt se,mennyire baj ez maga a kábelnek, mivel 6.3 ra terveztèk és építették fel.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

warsong írta:
2019.07.19., pén. 09:19
van annak bármilyen jelentősége szerintetek hogy egy gyári fejhallgató kábelt aminek 6.3 van a végén , egy átalakítóval 3.5 re redukáljuk, mert olyat fogad az adott erősítő ? (3.5 van rajta). Gondolok itt bármire ami kapcsolatba lehet bármivel, pl hogy esetleg nem fog így annyi áram ,feszültség áthaladni rajta,mint ami kellene a fejhallgató drivereinek, vagy akármi ? Gondolom meg van az oka gyárilag miért 6.3 a vége. Nyilván az a legjobb ha egy kàbel 3.5 végződésű , és azt simán át lehet alakítani nagyra, így nagyobb a keresztmetszet, és az nem árthat semminek. Ebben az esetben pedig szűkítés történik 6.3 ról 3.5 re. Nem igen találtam ezzel kapcsolatban olvasni valót .
SZERINTEM: (tévedés joga fenntartva)
Az audiofil világban mindennek lehet jelentősege, ami az analóg részen van, ha elég kifinomult az ember hallása (és ne feledjük az érzékek tudati vagy tudatalatti befolyásolását sem), ugyanakkor én a fejhallgatók jellemző névleges impedanciája mellett nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy pont egy ilyen átalakító okozna hallható hangromlást, ha maga az átalakító amúgy jó minőségű, aranyozott (tehát nem a gagyi műanyag vacak, hanem valami megbízható).

Én most épp ugyanígy arra kényszerülök, hogy a számítógépemre kötött mini ADC/DAC eszközhöz (Apogee One) ilyen átalakítót használjak (egyszerűen jelenelg nincs más USB DAC-om), egy AKG K701 fejlhallgatóval (az eredetileg hozzácsomagolt, szintén jóminőségű, full-fém átalakítót). Nem érzékelek hátrányt, bár az ilyesmit nem nagyon lehet A/B tesztelni a dolog természete miatt.

A nagyobb csatlakozó előnye a robusztusság és a jobb tartósság, a kisebbé pedig a kis igényelt hely - ezért rakják az olyan eszközökbe a 3,5mm-es jack csatlakozót, amelyeknél minden köbmilliméternyi hely számít a dobozban... telefonok, miniatűr DAC-ok és fejhallgató-erősítők, stb.

Egyébként meg nem értem, miért nevezed ezt szűkítésnek, nem bemenetről, hanem kimenetről van szó, tehát éppen fordítva: ez a 3,5 mm-es kimenetet “tágítja” 6,3-asra, ha már ilyen fogalmakat használunk...
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

tonya írta:
2019.07.18., csüt. 22:13
Mondjuk az én Primalunám oldalán van egy kapcsoló amivel a rácsfeszültség nagyságát lehet kapcsolni attól függően, hogy EL34 vagy KT88-at teszek bele a többit meg intézi ez az áramkör
Mivel “RTFM-hívő” vagyok, természetesen elolvastam elejétől végéig a használati útmutatót (csak angolul van meg), és abban van egy ilyen, idézem:
EL34/KT88 Switch

The ProLogue Premium Integrated Amplifiers—as well as the Premium Stereo and Mono amplifiers— come with an EL34/KT88 bias switch. This means that by the flip of a switch you can choose the optimum bias setting for EL34s or KT88s. No hassle with screwdrivers, no messing around with meters etc. If you swap tubes, simply flip the switch for optimum bias!

And should you use the “wrong” bias setting for the tubes in use, don’t worry. It just means you did not choose the “optimum” bias setting as decided by the PrimaLuna design team. Some PrimaLuna owners even like to “play” with this switch to see what is the optimum bias setting for their circumstances and some go even further and play with this switch while having a mix of EL34 and KT88 within one channel. All is possible due to the PrimaLuna Adaptive AutoBias Circuit.
Na, ezt talán ti jobban tudjátok értelmezni, de a gyártó attól sem zárkózik el, hogy “jatszadozzunk’ ezzel a kapcsolóval, valamint egy csatornán belül különböző típusú csöveket használjunk... hmm, ezt talán érdemes lenne kipróbálni? De egyáltalán mi értelme lenne a különböző típusú végfokcsöveknek? Bocs a laikus kérdésért.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

warsong
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2019.01.25., pén. 09:56
Értékelés: 2

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: warsong »

van annak bármilyen jelentősége szerintetek hogy egy gyári fejhallgató kábelt aminek 6.3 van a végén , egy átalakítóval 3.5 re redukáljuk, mert olyat fogad az adott erősítő ? (3.5 van rajta). Gondolok itt bármire ami kapcsolatba lehet bármivel, pl hogy esetleg nem fog így annyi áram ,feszültség áthaladni rajta,mint ami kellene a fejhallgató drivereinek, vagy akármi ? Gondolom meg van az oka gyárilag miért 6.3 a vége. Nyilván az a legjobb ha egy kàbel 3.5 végződésű , és azt simán át lehet alakítani nagyra, így nagyobb a keresztmetszet, és az nem árthat semminek. Ebben az esetben pedig szűkítés történik 6.3 ról 3.5 re. Nem igen találtam ezzel kapcsolatban olvasni valót . Illetve van ebből sima adapter, és rövid kábel is, gondolom itt a passzív sima adapter a jobb a kettő közül , mert nincs plusz egy vezeték beiktatása a rendszerbe, meg a minőségük is kivetni való . Erre az átalakítóra gondolom eddig hogy jó .

https://kacsa-audio.hu/webaruhaz/35-mm- ... adapter-2/

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

tunerman írta:
2019.07.18., csüt. 23:06
wittao írta:
2019.07.18., csüt. 23:03
Gyorsan leskiccelted, koszi :smile29:
Én ugyan nem :D

http://www.doge.audio/pab-autobias-vers ... -autobias/
Ez ahogy látom, katód ellenálláson mért áram-feszültség visszacsatolás rácsra. Egészen biztos, stabilabb áramot képez a csőnek, a PP mindkét ágának, ez előny. Viszont ezzel elveszik az autobias másik funkciója, továbbá okoz némi zavart tápfesz induláskor, valamint a cső élettartama végén, mert akkor könnyen agyon nyitja a rácsot.
De lehet ez hasznos plusz feature, miket szeretnek a népek.

Online
Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tunerman »

wittao írta:
2019.07.18., csüt. 23:03
Gyorsan leskiccelted, koszi :smile29:
Én ugyan nem :D

http://www.doge.audio/pab-autobias-vers ... -autobias/
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Online
Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Itt a működési elve az "adaptiv autobias"-nak.
Csatolmányok
2019-07-18_22.12.25.jpg
2019-07-18_22.12.25.jpg (735.1 KiB) Megtekintve 3015 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tonya »

istvan01 írta:
2019.07.18., csüt. 21:59
tonya írta:
2019.07.18., csüt. 21:17
fülelek írta:
2019.07.18., csüt. 20:58
Az azonos típusú, de különböző gyártású elektroncsövek sosem egyforma karakterisztikájúak, ahhoz, hogy valóban kiderüljön, melyik milyen, az adott csőnek megfelelő munkapontba kellene állítani minden egyes cserealkalmával, anélkül komolytalan az összehasonlítás, de hifiösszeröffenésnek azért kiváló :D
Ha az összes cső quadba van válogatva és mondjuk mivel itt pont Primaluna erősítők lesznek összehasonlítva ha jól tudom tartalmaznak egy Adaptive AutoBias áramkört ami automatikusan beállítja munkapontot a cső tipusnak megfelelően, legalábbis ezt állítja a gyártó "With PrimaLuna, you get to choose. Go for it. 6L6G, 6L6GC, 7581A, EL34, EL37, 6550, KT66, KT77, KT88, KT90, KT120", vagy ez csak parasztvakítás gondolkodik.gif
Maradjunk abban, hogy autobias, de hogy mitől adaptiv?
Egy viszont biztos, a felsorolt csőtípusok jelentősen eltérő munkapontban optimálisak, bele értve az anód tápfeszt is, azt pedig egyszerűen nehéz, de nem is szokás. Ennyiben vakítás.
Mondjuk az én Primalunám oldalán van egy kapcsoló amivel a rácsfeszültség nagyságát lehet kapcsolni attól függően, hogy EL34 vagy KT88-at teszek bele a többit meg intézi ez az áramkör
Adaptive-Autobias-Board.jpg
Adaptive-Autobias-Board.jpg (101.17 KiB) Megtekintve 3040 alkalommal
az tény legalábbis nekem, hogy jól teszi a dolgát, mivel az előbb felsorolt összes csővel kipróbáltam és tökéletesen működött, hallható brumm nélkül, márpedig ha egy PP erősítőben a csövek nincsenek munkapontba állítva akkor az bizony igen szépen tud brummogni. Szerintem csak működik és van valami haszna ennek az áramkörnek. :rolleyes:
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

tonya írta:
2019.07.18., csüt. 21:17
fülelek írta:
2019.07.18., csüt. 20:58
Az azonos típusú, de különböző gyártású elektroncsövek sosem egyforma karakterisztikájúak, ahhoz, hogy valóban kiderüljön, melyik milyen, az adott csőnek megfelelő munkapontba kellene állítani minden egyes cserealkalmával, anélkül komolytalan az összehasonlítás, de hifiösszeröffenésnek azért kiváló :D
Ha az összes cső quadba van válogatva és mondjuk mivel itt pont Primaluna erősítők lesznek összehasonlítva ha jól tudom tartalmaznak egy Adaptive AutoBias áramkört ami automatikusan beállítja munkapontot a cső tipusnak megfelelően, legalábbis ezt állítja a gyártó "With PrimaLuna, you get to choose. Go for it. 6L6G, 6L6GC, 7581A, EL34, EL37, 6550, KT66, KT77, KT88, KT90, KT120", vagy ez csak parasztvakítás gondolkodik.gif
Maradjunk abban, hogy autobias, de hogy mitől adaptiv?
Egy viszont biztos, a felsorolt csőtípusok jelentősen eltérő munkapontban optimálisak, bele értve az anód tápfeszt is, azt pedig egyszerűen nehéz, de nem is szokás. Ennyiben vakítás.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Lehet, hogy az adaptív auto bias megoldja a problémát, eleddig még nem találkoztam ilyesmivel. Ha tényleg, akkor :smile32:

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tonya »

fülelek írta:
2019.07.18., csüt. 20:58
Az azonos típusú, de különböző gyártású elektroncsövek sosem egyforma karakterisztikájúak, ahhoz, hogy valóban kiderüljön, melyik milyen, az adott csőnek megfelelő munkapontba kellene állítani minden egyes cserealkalmával, anélkül komolytalan az összehasonlítás, de hifiösszeröffenésnek azért kiváló :D
Ha az összes cső quadba van válogatva és mondjuk mivel itt pont Primaluna erősítők lesznek összehasonlítva ha jól tudom tartalmaznak egy Adaptive AutoBias áramkört ami automatikusan beállítja munkapontot a cső tipusnak megfelelően, legalábbis ezt állítja a gyártó "With PrimaLuna, you get to choose. Go for it. 6L6G, 6L6GC, 7581A, EL34, EL37, 6550, KT66, KT77, KT88, KT90, KT120", vagy ez csak parasztvakítás gondolkodik.gif
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Az azonos típusú, de különböző gyártású elektroncsövek sosem egyforma karakterisztikájúak, ahhoz, hogy valóban kiderüljön, melyik milyen, az adott csőnek megfelelő munkapontba kellene állítani minden egyes cserealkalmával, anélkül komolytalan az összehasonlítás, de hifiösszeröffenésnek azért kiváló :D

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tonya »

Ha már pont egy Primaluna van a képen, szerintem ez egy érdekes hallgatózás lesz:
viewtopic.php?f=166&p=2398170#p2398170
Akit esetleg érdekel a cső variálgatás, az tuti nem fog unatkozni.... ;)
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Online
Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Aszpirin írta:
2019.07.17., szer. 01:36
Érdekes (és szamomra kissé fura fejlemény, mert a magyarázatát még nem ismerem): az erősítő cseréjével a problémák megszűntek.
Az új erősítőt megtaláljátok az aláírásomban :D
(egyébként egyáltalán nem emiatt történt az erősítő cseréje, ettől független korábbi elhatározás volt a “csöves irány”).
Azért nagyon köszönöm a segítséget és a tippeket! leborulok.gif
A magyarázat egyszerű - be van kötve a földelés a készülék fémházára. :D :D :D
TJ.
Csatolmányok
letöltés.jpeg
letöltés.jpeg (226.58 KiB) Megtekintve 2489 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Érdekes (és szamomra kissé fura fejlemény, mert a magyarázatát még nem ismerem): az erősítő cseréjével a problémák megszűntek.
Az új erősítőt megtaláljátok az aláírásomban :D
(egyébként egyáltalán nem emiatt történt az erősítő cseréje, ettől független korábbi elhatározás volt a “csöves irány”).
Azért nagyon köszönöm a segítséget és a tippeket! leborulok.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Aszpirin írta:
2019.07.13., szomb. 20:05


A nagyfrekis susogás forrását megtaláltam. A számtógép csinálja, de csak ha standby-ban van. Teljesen kikapcsolt állapotban, vagy ha dolgozom rajta, nem csinálja. Na ez fura gondolkodik.gif

Viszont maradt a huszonvalahány másodpercenként rendszeresen ismétlődő kb két másodperces kercegés, ennek a forrását nem sikerült megtalálnom. Az biztos, hogy nem a Vincent, mert ha a phonokábelt az erősítő phono bemenetére kötöm, akkor is jön a kercegés és a susogás. Az is biztos, hogy nem a lemezjátszó/pickup, mert elég csak a másik végén szabad üres kábelt bedugni, és máris megjelenik. És nem is kábel-specifikus, mert három különböző kábelpárral is műveli.
Innentől tanácstalan vagyok. A zajforrásokat kell kiiktatni. Az egyik megvan, a másikat még keresem.
A GND nem kötelezően egyezik a készülékek burkolatához kötött PE védővezetővel, erről még nem győződtél meg. (ohm mérő kihúzott 230V tápkábellel). Az elvben hatásosabb az ilyen búgás zaj csökkentésére.

A PC tápod standby-ban kiadott zaj csökkentésre, ami bekapcsolt állapotban is hasznos lehet, egy passzív szűrőt kéne elé rakni, ami névleges árama 4A-nél ne legyen kisebb, mert a zajokat mindig a forrásnál lehet hatékonyabban csökkenteni. Teljesen eltüntetni nagyon nehéz.

A kercegés forrás felderítéshez érdemes lenne a lakás minden fogyasztóját lekacsolni-kihúzni, ha ezzel eltűnik, akkor egyenként vissza. Ha mégis marad a kercegés, akkor vagy szomszéd adja a hálózatra, vagy még mindig egyik hifi eszközöd produkálja.

Még egy próba a kercegéshez. Ha találtál passzív szűrőt, azt lepróbálnám külön csak a phono erősítő tápnál Omega és phono között, vagy úgy, hogy Omega nélkül. Van-e valami hatása?

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

istvan01 írta:
2019.07.12., pén. 07:30
Egyenként, mindig a legkevesebb eszközzel rakd össze a rendszert. Tehát erősítő hangfal. Majd phono erősítő, majd lemez motor táp, mindezt Omega nélkül. Amikor először jelentkezik brumm vagy magasabb freki zaj, azokra kell gyanakodni.
A phonora lehet zavar forrás az Omega is, mert bizony az, amikor dolgozik, nagy áramokat-feszültségeket kapcsol.
Ma teljesen elemeire szedtem a rendszert, még az állványt is szétkaptam, hogy könnyebben menjen a dolog (Norstone Bergen állvány, üvegpolcok tüskében végződő lábakkal minden szinten, könnyű szétkapni és újra összerakni).

1. hangfalak erősítőre, erősítő elosztóba. Bekapcs, RECEIVER input kiválaszt, csutkára felteker, csend. Kikapcs.
2. Vincent táp elosztóba, phono előerősítő összekötése táppal, phono kimeneteinek összekötése erősítő RECEIVER bemeneteivel RCA-RCA kábelekkel. Phono bekapcs, erősítő bekapcs, RECEIVER forrás kiválasztva, vár, csend. Hangerő csutkára felteker, nagyon kis fehérzaj. Ez a phonoból jön, de ennyi teljesen normális. Erősítő kikapcs, phono kikapcs.
3. Thorens RCA-RCA phono kábelpár rádugása a phono inputra. GND bekötése, de csak a phono oldalon, a kábel minden túloldali csatlakozója szabad. Phono bekapcs, erősítő bekapcs, RECEIVER forrás kiválasztva, vár, és ahogy minden relé bekapcsol, búgás ezerrel + megön a nagyfrekvenciás susogás-kercegés zaj is. (ezt a kikapcs, szerel, bekapcs, vár dolgot már nem írom többé le, minden művelet után képzeljétek oda). Na, ennél a pontnál kipróbáltam még két másik RCA-RCA-kábelpárral is (a nappaliban lévő házimozi-erősítős rendszerből szedtem ki őket), egyik közülük láthatóan árnyékolt, mindegyiknél ugyanaz: ha a phono inputjaira kábelt dugok, szabad túlsó véggel, búgás és zaj van. Ha a kábel hidegpontját fogom, a zaj erősödik. Ha a melegponthoz nyúlok, nagy dobbanás. Végül a Thorens phono kábelt kötöm vissza, mert láthatóan mindegy a kábel a búgás szempontjából.
4. Phono és erősítő GND pontjainak összekötése egy külön dróttal. A búgás NEM szűnik meg!
5. Lemezjátszó csatlakoztatása, motortáp nélkül. Vagyis a Thorens phono kábelpár, amelynek egyik vége már a phono-ban van, csatlakoztatása a lemezjátszóra. GND még nincs bekötve a lemezjátszóra, csak az RCA-k. Búgás, zaj.
6. lemezjátszó GND-jének csatlakoztatása a phono GND-jével (ami még az erőstő GND-jével is össze van kötve). BÚGÁS MEGSZŰNIK. Nagyfrekis zaj marad.

Na itt tartunk. Innen aztán összeraktam megint a teljes rendszert, SACD-t, Omegát is bekötöttem, mert ezek láthatóan "ártatlanok".

A nagyfrekis susogás forrását megtaláltam. A számtógép csinálja, de csak ha standby-ban van. Teljesen kikapcsolt állapotban, vagy ha dolgozom rajta, nem csinálja. Na ez fura gondolkodik.gif

Viszont maradt a huszonvalahány másodpercenként rendszeresen ismétlődő kb két másodperces kercegés, ennek a forrását nem sikerült megtalálnom. Az biztos, hogy nem a Vincent, mert ha a phonokábelt az erősítő phono bemenetére kötöm, akkor is jön a kercegés és a susogás. Az is biztos, hogy nem a lemezjátszó/pickup, mert elég csak a másik végén szabad üres kábelt bedugni, és máris megjelenik. És nem is kábel-specifikus, mert három különböző kábelpárral is műveli.
Innentől tanácstalan vagyok. A zajforrásokat kell kiiktatni. Az egyik megvan, a másikat még keresem.

Köszi mégegyszer a tippet a rendszer újra-összerakásával kapcsolatban! Tanultam belőle. A jelenségeket viszont csak részben tudom magyarázni. Te nagyobb szakértő vagy, hátha van ezek után magyarázatod. És bocs, hogy ezzel zargatlak. leborulok.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Hurby
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2019.03.03., vas. 07:53
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Budapest

Hta-30

Hozzászólás Szerző: Hurby »

Hello srácok..
Valaki tud esetleg olyan erősítő építöt aki mínőségin meg tudja építeni a HTA-30 VÉGFOK változatát????

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Aszpirin írta:
2019.07.12., pén. 09:33

Köszi a hasznos tanácsot!
Amit még ehhez.
A kényes pont nálad az MM pickup és phono erősítő bemenete, ami nem ideális illesztésű. Miként mi a baj vele, azt persze nem tudhatom.

Nekem van egy DIY építésű MC-pre-RIAA erősítőm, ami MC trafó nélkül erősít, dual FET bemenetű, és műveleti erősítővel közvetlen végerősítőre dolgozik 0dB->1,5V-RMS szinten. /nekem nincs előerősítőm, se hangerő állításom./ Bemeneti érzékenysége és impedanciája cserélhető elemekkel variálható, volt már rajta 3uV-os Ortofon MC10 és most egy 600uV-os Van den Hul. Mindkét illesztési beállításban se brumm, se nagyfrekis susorgás. Érdekes módon, ennek az MC erősítőnek pickup oldali bemenetét, kihúzott kábellel nyugodtan fogdoshattam a meleg és hideg pontján is, enyhe brumm ekkor persze megjelenik a hangszórón, továbbá halkan megszólalt a KH Kossuth, mint fals demoduláció. Természetesen amikor nem fogdosom vagy rendesen csatlakozik a bemenetére a pickup, akkor egyik zavar jel sem jelenik meg. /Az már egy másik történet, leszoktam az LP-zésről/
Tegyél egy olyan próbát, húzd szét phono kábelt, és így lezáratlan módon mekkora-milyen a zaj, aztán mi van akkor, ha kézzel érintet a kábel meleg-hideg pontjait kézzel. Először persze halkítsd le az erősítőt.

Online
Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Sokadjára írom le - a három készülék összekötött GND vezetékét a védőföldre le kell kötni!
Amennyiben az LP játszó bármelyik fémrészéhez hozzáérsz és bármilyen zajt tapasztalsz, akkor a készülék NINCS(!) földpotenciálon. Az összes többi emlegetett jelenség azonnal megszünik, ha az LP játszó és a hozzá tartozó készülékek le vannak a földre kötve...Ezt ha családi házban laksz, akkor egy szakember az ablakod alatt egy védőföld szondával kialakítja. Onnan vezetékkel becsatlakozol a Denon erősítő GND csavarjához és megjön az "audió nirvana" :smile53:
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

istvan01 írta:
2019.07.12., pén. 07:30
Aszpirin írta:
2019.07.11., csüt. 22:49
alto írta:
2019.07.11., csüt. 22:36
Próbáltad a lemezjátszó és phono előerősítő közötti kábelt kicserélni másikra?
Ezt még sajnos nem (nincs másik...).
Ezt talán nem is kéne mondani. Egyenként, mindig a legkevesebb eszközzel rakd össze a rendszert. Tehát erősítő hangfal. Majd phono erősítő, majd lemez motor táp, mindezt Omega nélkül. Amikor először jelentkezik brumm vagy magasabb freki zaj, azokra kell gyanakodni.
A phonora lehet zavar forrás az Omega is, mert bizony az, amikor dolgozik, nagy áramokat-feszültségeket kapcsol.
Köszi a hasznos tanácsot!
Az Omega kevésbé valószínű, mint zavarforrás, mert kikapcsolt állapotában is jelentkezik a zaj (igaz, nem szedtem ki az Omegat, csak kikapcsoltam).
De a módszereddel el fogok jatszadozni a hétvégén. Úgyis ideje volt már teljesen szétszedni az állványt és széthúzni minden eszközt, takarítani egyet, rendezni kicsit a kábeltengert, és újra összerakni...
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

tunerman írta:
2019.07.12., pén. 06:50
1. A három készülék GND pontját összekötő vezetéket le kell kötni földre
2. Evidencia, hogy vagy a zavar szintjét kell csökkenti, vagy ha az nem lehetséges, akkor a készülékek védettsegét kell növelni
3. A digi készülékek "stand by" üzemmódja alatt is működhet a kapcsoló üzemű tápegységük
4. Az LP játszók karja + a benne lévő lévő pick up vevőantennaként műkődhet, ha nincsenek földpotenciálon
5. További gond lehet, ha a pick up teste pl. műanyagból van és nem fémből, tehát nagyfrekvenciás szempontból árnyékolatlannak számit
TJ.
1. Úgy érted, a hálózati védőföldre? De ha ez már valamelyik készülékben nem történt meg, akkor hogy alakulhatott ki földhurok? És ha már itt tartunk: az miért van, hogy elég gyakori, hogy nem használják a hifi-készülékek a védőföld-vezetéket? Mi több, nincs is ilyen a (z egyébként IEC-formájú és méretű, IEC-végű kábelekkel kompatibilis) tápcsatlakozójukban? Ez a Denon PMA-1600NE erősítő ugyan nem egy csúcstermék, de azért a maga 450ezer forintos új árával nem is a leggagyibb cucc... és nincs védőföld-csatlakoztatása. Gondolom ez csak szándékos lehet, nem?
2. A zavarforrást keresem még. Egyelőre a szobában lévő digitális eszközök (számítógép, lézernyomtató) kizárva, ezeket még áramtalanítottam is, úgyis jelentkezik a zaj. Hasonlóképp nem az SACD-lejátszó, ezt is kihúztam, nincs változás. Az Omega kikapcsolt állapotában (amikor csak átengedi a tápot) szintén jelentkezik a zaj. Az erősítőben a digitális rész teljesen kikapcsolva. A lemezjátszó tápja sem lehet a gond, három tápot is kipróbáltam, nagyon nem valószínű, hogy mindhárom pont ugyanazt a zajt produkálja.
Bármi is szórja a zavaró “adást”, az biztos, hogy a lemezjátszó gyűjti össze a zajt. A lemezjátszó alján van egy fekete doboz szerűség, ahol a csatlakozók (2xRCA, GND, DC in) ki vannak alakítva. Na, ha ezen doboz alá helyezem a kezemet (nem kell hozzáérjek, csak alányúlok), akkor a zaj több decibellel felerősödik. Talán ezt a részt kellene valahogy árnyékolni? Eléggé hajlok erre, bár azt nem tudom, hogyan lehet szakszerűen ezt elvégezni. Valszeg szakember kell, ha ez a gond.
4. hmm... valahogy meg tudom állapítani, hogy földpotenciálon van-e a kar? Gondolom ehhez meg kellene bontani a lemezjátszó alját...
5. Sajnos nem tudom, hogy műanyag, vagy fém-e, csak annyit látok hogy fekete. Műanyagnak néz ki ránézésre, de hogy mi van benne... Egy Goldring 2200-ról van szó. Beszerelve, beállítva stb a Stream Audionál volt, ahol magát a lemezjátszót is vettem.

Biztosan az lenne a tuti, ha el tudna jönni hozzám egy hozzáértő szaki... falun lakom, BP-től 50km-re...
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”