Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1826
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1660
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron.
Szerintem a téli gumik gördülési zaja is nagyobb.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
Egy kis kültéri akusztika & légkör.
Az erősen eltérő körülmények (hőmérséklet, páratartalom, a felszín nedvessége, pocsolyák, hótakaró, növényzet, szálló por, légmozgás, alapzaj) nagyon más az évszakok akusztikája, de az érzékelésünk is másként működik 0 fokban, mint 30 fokon.

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3405
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4368
Tartózkodási hely: Eger

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: pärt »

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
pärt írta:
2019.11.13., szer. 20:23
Nem jó ötlet a kristálycukor: higroszkopikus. Ha hangról van szó, a pára a mi barátunk.
Egy kis kültéri akusztika & légkör. Van erről fizikaórai anyag, de nincs is előttem és szeretnék egy itteni eszmefuttatást erről, ha érdekel valakit. Legyen a gyakorlati példa egy autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron. A meleg levegő felfelé szállító hatása is benne van a történetben (nyáron halkabb), ezen felül elfelejtett fogalmak és légkörről visszaverődő hatás is: nem törvényszerűen lineárisan csökkenő a zajszint távolodva a pályától. Fák lombozatának ügyét ne vegyük bele a jelenségbe.
Pilátus a krédóban esete. :D
Az idézet tőlem az ezo topicból jött át. Nem szeretem a túl sok emoticont, ide sem raktam, de füleleknek a kristályok jótékony hatásán ironizáló bejegyzésére reagáltam, szándékom szerint szintén ironikusan. Egy fórumtársunk- szerintem téves- megfigyelésére utaltam, amit a magas páratartalom hangra gyakorolt jótékony hatásával kapcsolatban tett.
A téli-nyári megfigyelésed szerintem a levegő sűrűségének, és igenis, a növényzet változásának (nem csak fa lombozat, hanem talajt takaró növények) tudható be. Hóról nem is beszélve, mert az aztán nagyon kellemesen csillapít. Hogy még mi mindennek, pontosabban minek igazán, azt majd hozzáértők kifejtik.

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1715
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 412

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: venomer »

pärt írta:
2019.11.13., szer. 20:23
Nem jó ötlet a kristálycukor: higroszkopikus. Ha hangról van szó, a pára a mi barátunk.
Egy kis kültéri akusztika & légkör. Van erről fizikaórai anyag, de nincs is előttem és szeretnék egy itteni eszmefuttatást erről, ha érdekel valakit. Legyen a gyakorlati példa egy autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron. A meleg levegő felfelé szállító hatása is benne van a történetben (nyáron halkabb), ezen felül elfelejtett fogalmak és légkörről visszaverődő hatás is: nem törvényszerűen lineárisan csökkenő a zajszint távolodva a pályától. Fák lombozatának ügyét ne vegyük bele a jelenségbe.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Acus írta:
2019.11.04., hétf. 22:23
fapaci írta:
2019.11.04., hétf. 18:03
Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?
Akusztikai oktatásra :)
Novemberben sokat leszek külföldön, ezért december elejére tervezem a következőt, de időben közzé fogom tenni.

Avatar
Acus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2009.02.20., pén. 18:40
Értékelés: 29

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Acus »

fapaci írta:
2019.11.04., hétf. 18:03
Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?
Akusztikai oktatásra :)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?

Avatar
Acus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2009.02.20., pén. 18:40
Értékelés: 29

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Acus »

Mikor lesz a kovetkezo alkalom?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.24., csüt. 08:43
Ja igen, kalibrálás. Azt nem tudtam megcsinálni rendesen, mert nem értettem mit+hogy. Az usb mérőket meg nem kell. Lehet, hogy itt lesz a bibi. Ennek a résznek nekifutok még egyszer - kösz
A pult: Yamaha MG82CX
Kalibrálni referencia mikrofonnal lehet. Az USB-s mikrofonoknál ugyanúgy célszerű elvégezni, mint az analóg verzióknál.

A hangpulton hogy áll a 3 EQ potméter gombja? Legegyszerűbb lenne, ha lefotóznád a pultot úgy, ahogy használod.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.24., csüt. 08:08
Mikrofon:
az a helyzet, hogy a 18 ezer forintos Behringer mérőmikiből sem nézek ki többet.
Általában én is Behringer mikrofonnal dolgozom, házi mérésekre bőven elég. A lineáristól 1-2 dB-t tér el néhol, de kalibrálás után teljesen pontos eredményt ad.

Továbbra is azt javaslom, a REW programban ellenőrizd a be- és kimeneti eszközök beállítását! A keverőből miként jut a jel a PC-be? Milyen pultról van szó?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.23., szer. 22:19
Ez a mai napi termés:
Nem lett jobb sajnos. Ott valami nagyon nem kerek a mérés környékén. Számtalan oka lehet, reggelig lehetne találgatni. Első lépésként nézd meg, a REW programban milyen be- és kimeneti eszközök vannak beállítva! Illetve fontos még, hogy miként jut el a mérőjel a hangsugárzókba, illetve a mikrofonból a PC-be.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Jó kérdéseket tettetek fel, de a rájuk adott igazán korrekt válasz több oldal lenne, amire most nem tudok vállalkozni, mert úton vagyok. Csak röviden...

Mérés előtt el kell döntenünk, mire vagyunk kíváncsiak. Ha a hangsugárzó átviteli paramétereit szeretnénk feltárni, akkor a dobozhoz minél közelebb kell elhelyeznünk a mikrofont, hogy kevésbé hasson rá a szobaakusztika. De a többutas hangdobozoknál több hangforrásunk van, ezért el kell távolodnunk a doboztól 1-2 métert, hogy az utak jele összeálljon, ne legyen köztük fázishiba a mérési ponton. A bemutatott méréseken komoly beszakadás látható 4 kHz körül, ami vélhetően a közép/magassugárzók közötti fázishiba, a vertikálisan rosszul megválasztott mérési pont eredménye.

Ha a szoba akusztikájára, vagy a teljes rendszer produkciójára vagyunk kíváncsiak, akkor célszerű a hallgatási pontban mérni.

A mikrofonhoz közeli visszaverő felület által reflektált hullámok hamis mérési adatokat eredményezhetnek. Persze ha ezek a felületek jelen vannak zenehallgatás közben, akkor a mérésből sem tanácsos őket kihagynunk, csak legyünk tisztában vele, mit is okoznak.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

tamagaba írta:
2019.10.22., kedd 09:52
Szerintem a mérésnél fontos igazán a pozi. A hallgatási annyira nem, mert mászkál az ember ide-oda ücsörög, odébbhúzza a fotelt stb....
én gyakran kimérem a hallgato fotel poziciojat meröszalaggal, nalam nincs ide-oda ücsörgés ha igazi zenehallgatas van, megnézem a szönyegek pozícióját (egy lendületesebb menés nem csúsztatta-e el 1 cm-rel ...neeeeem, nem "kényszeres") ; kimérem, elhelyezkedek, megnezem, hogy hangfal éle felé tekintve a saroknal ugyanoda esik-e a tekintetvonal meghosszabbitasa, ... zene indit, elábrándoz rajta, belerelaxál ...felébred :-) na nyilvan nem mindig, de nem is csak 20-bol 1-szer

lehet az elözöben rosszul írtam, fogalmaztam, amit gondolok: mérésben mögötted vagyok, hisz csak fejben gondolok rá 2-3 év óta, de azóta is ott tartok; nem kapkodok :smile29: nem kerget senki (es szuper a 22 eve meglevö Dunaudio Evergreen is)

es persze - szakmai artalomkent is - tudom: meresi folyamatoknak is rengeteg buktatoja van (hol van a merest vegzö szemely ? az ö pozicioja, elnyelese smafu ? vagy leülsz a hallgatasi poziba, a mikrofont szigszalagozod a füledre ? :-)))))) es még utana: szakertö ugyanolyan korrekt mérésböl mennnnnnyivel többet ki tud olvasni, mint egy kezdö söt: kezdö szintü sem !! ..ez is benne van: miert nem rohantam már mikrofonboltba (rossz meressel csak felrevezetem magam, ertetlen kiértékeléssel ugyszinten, ...) :-)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2019.10.22., kedd 07:25
Ezek a görbék nagyjából használhatatlanok, látszanak rajtuk a durva mérési hibák. Azt javaslom, hallgatási pontba, visszaverő felületektől távol elhelyezett mikrofonnal mérj egyeztetett jelszinteken.
nem mondom, hogy optimális lenne ez, de mi a helyzet ott, ahol a fenti 2 nem ugy van, ha a hallgatasi poziban közel vannak visszaverö felületek ? ...vagy ott nem is erdemes mérni, mas elhelyezest kell azonnal keresni ?

én még elörébb vagyok a folyamatban, mint tamagaba: még csak gondolok mérésre, eszközöm sincs ...de kérdés igen: Ikea Kimsta fotelben ülve hallgatok zenét, ott bizony egy része a fejtámlának nincs tul messze a fültöl (külön extra támaszt hasznalok, hogy a fejem kb. vizszintesen elöre nezve legyen megtamasztva ..jo az a bealváshoz is :-), igaz nem is merev az a rész. sürgösen lecserélendö, mert zavarja a hangzást ? vajon mennyire ???

ha mérnék/mérek, akkor nyilván a mikrofont a 2 fül közötti helyre igyekeznék minél pontosabban pocízionálni, ugy jo, nem ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Ezek a görbék nagyjából használhatatlanok, látszanak rajtuk a durva mérési hibák. Azt javaslom, hallgatási pontba, visszaverő felületektől távol elhelyezett mikrofonnal mérj egyeztetett jelszinteken.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.17., csüt. 20:56
Sikerült a C signal-lal
Itt kezdődnek a problémák:
Ez sajnos nem túl szívderítő és gyanítom, hallgatni sem túl kellemes.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.17., csüt. 10:38
Amúgy miért kell neki annyi pont?
A több ponton készített mérések eredményét átlagolja és abból számol egy korrekciós görbét.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.16., szer. 21:48
Egy helyben tartottam a mikrofont de mozgónak "látta" a progi. Az mitől lehet? Visszhang?
Ahogy mozgatod a mikrofont a szobában, folyamatosan változik az átviteli karakterisztika, ezt észlelhette a szoftver. 4-5e forintért lehet kapni normális mikrofon állványt.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Gergő78 írta:
2019.09.10., kedd 16:46
Szia Faló!
Szeptember 22 -én , Miskolc is útba esik .
Méretnék én is akusztikát.
Szia! Okay, útba ejtelek. A részleteket üzenetben megbeszéljük.

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Szia Faló!
Szeptember 22 -én , Miskolc is útba esik .
Méretnék én is akusztikát.
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A közeljövőre tervezett akusztikai mérés helyszínek:

szeptember 22. - Debrecen, Nyíregyháza
szeptember 29. - Kecskemét, Szeged

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Gergő78 írta:
2019.08.30., pén. 06:50
Sziasztok !
A kérdésem a következők lennének ?
Csak elnagyoltan írom a paramétereket.
Adott egy 18 négyzetméteres panel nagyszoba (hossz: 5.18m ,szélesség : 3.47m, magasság:2.6m).
A Hifi széltében van elhelyezve (rövidebb fal), a fal közepén ablak (2.04m x 1.52m) ,ablakon függöny .
Én a hátsó falon ülök középen ülőgarnitúrán .
Mit célszerű le burkolni Halltex panellal ?
- Az oldalfalakat részbe vagy egészbe ?
- A mennyezettet egészbe ?
Tudom mérni kéne , de ha legközelebb erre jársz megejtjük azt is ( Miskolc) .

Üdv Gergő.
ha ennyi feltételed van, felejtsd el, hogy valaha is normális hangzás lesz nálad...
bocs FalÓ

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Sziasztok !
Borsod ,Miskolc környékiek nem akarnak szoba akusztikát méretni Falóval ?
Összefoghatnánk, költség csökkentés miatt .
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

„hossz: 5.18m“ - ezért írtam az akár 2 m-re ülést is

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2019.08.30., pén. 08:03
Gergő78 írta:
2019.08.30., pén. 06:50
...Én a hátsó falon ülök középen ülőgarnitúrán...
Nekem a fenti szemet szúr, ahogy én - érdeklödö amatör, topictulajhoz képest e kerdesekben laikus - tudom, ismerem: ez erösen ellenjavalt, tul hamar erkeznek reflexiok igy a fülhöz és ez „maszatol“; erdemes kiprobalni nem a fal közelében ülni (akár 2m-re is)
Valóban nem szerencsés, pláne ha az a falfelület teljesen csupasz és sík, nagyon össze tudja kuszálni az átviteli paramétereket, bizonytalanná teszi az irányhallásunkat, kicsipkézi a frekvenciaválaszt, megemeli a torzítást. Ennek ellenére sajnos sokan kényszerülnek a hátsó falhoz közel ülni, ez a kis szobák egyik nagy hátránya.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”