Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

chord írta:
2019.09.09., hétf. 17:48
Én sok dolgot teljesen látatlanban vettem meg.

Visszatekintve, semmiféle összefüggést nem érzek a 'tartósságuk' terén, hogy kipróbálva, vagy legalább valahol meghallgatva, vagy vaktában volt a vásárlás.

Ebből is csak az következik, hogy a netes infók a saját hallgatási élményeinknél is fontosabbak...
Ez kicsit vicces, nem?
Dee :rolleyes:

Aza' igazság, egy jó csomó dologra az embör akkó jön rá, amikor próbálgat, kísérletezik, együttél... A Diyerkedés pl. egy olyan terület, ami ügyesen tanít. Érdekes megélni, amikor jobban tetszik valami, aminek "papíron" nem kéne jobbnak lennie. gondolkodik.gif Ismerős? És a tanulság? Egy ilyen tapasztalat már "audioprófétává" teheti az embert? Sajnos nem. A dolog jóval bonyolultabb. Az egyenletek képlete szinte fülenként/lakásonként egyedi.
.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Én sok dolgot teljesen látatlanban vettem meg.

Visszatekintve, semmiféle összefüggést nem érzek a 'tartósságuk' terén, hogy kipróbálva, vagy legalább valahol meghallgatva, vagy vaktában volt a vásárlás.

Ebből is csak az következik, hogy a netes infók a saját hallgatási élményeinknél is fontosabbak...
Ez kicsit vicces, nem?

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

kaef2 írta:
2019.09.09., hétf. 12:39
Egy új eszköz kipróbálásakor, ha egy-két órát használjuk vagy akár csak egy-két napot adunk neki max, nem biztos hogy lesz ideje kifutni magát. Nem csak azárt mert esetleg kell járódnia, hanem azért is mert nem tudjuk a rendszerünket ennyi idő alatt finomhangolni. Számtalan esetben tapasztaltam meg kereskedői éveim alatt hogy még egy kábel cserénél is érdemes volt példul a hangfal pozícióval centiméterenként vagy fokonként játszani, vagy kipróbálni másik alátétet, asztalt, stb, mivel ugye mindig a rendszert és nem az eszközt halljuk. Ezt pedig nem lehet egy -két nap alatt. Szerintem.

Meg aztán a hifiben, zenehallgatásban (szerintem) soha semmi nem sürgős, soha semmi nem élet-halál kérdése, miért is ne adjunk magunknak időt a jó és hosszútávú döntésre?
1. a kérdés, hogy van-e lehetőség mindent több napig otthon próbálgatni, mielőtt megveszed. Pl. nagy hangfalakat otthon kipróbálni. Egyik lehetőség az internetes rendelés újan, aztán ha nem tetszik, visszaküldöd (a költség téged terhel). A harmadik már biztosan tetszeni fog :D De ez nem a leg-költséghatékonyabb megoldás, és van, ahol nem is működik (pl. belefutottam már olyanba, hogy a bolt csak személyes átvételes megrendelés esetén vett raktárra valamit. De van pl. hangfal, amit már régóta vadászok, de egyelőre csak Németországban bukkan fel itt-ott (főleg jó messze), az ebay-kleinanzeige.de-n, ahol nincs visszavétel ("privatverkauf, keine rücknahme) - ugye ezeket vagy megveszed látatlanban, és vállalod a kockázatot, vagy kiesnek. Stb.
Tényleg nehezen hiszem, hogy valaki MINDEN cuccát több napos otthoni próbálgatás után vette.
Én néhányszor már bevállaltam kockázatot, és volt, hogy rá is fizettem, sajnos.

2. jó és hosszútávú döntés: ha a hifiláz elkapja az embert, nincs hosszútávú jó döntés. Ehhez először ki kell gyógyulni a hihfi-kórból. Megint saját tapasztalat. Már annyiszor megfogadtam, hogy nyugton maradok, de sajnos még kerülget a kórság. :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Itt egy cikk, amit bő öt évvel ezelőtt írtam, ide kapcsolódik.

Feljegyzések egy kaszton kívüli kirándulásról


Hogy mi lett?, hát az, hogy a nagy Naim Olive rendszernek mennie kellett emiatt a kicsi f@s miatt...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 934
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

chord írta:
2019.09.09., hétf. 16:46
audioline írta:
2019.09.09., hétf. 12:59
Még a megfontoltság útját választva sem egyszerű a dolog. Az aprók beszédesek ezt illetően..., szerintem mindannyiunknak lennének történetei, hogy a kezdetben JÓ mennyire lett jó végül... :smile28:
Sőt.
Az igazi rutinos, annak mindig gyanús az, amikor nagyon tetszik elsőre...
Pár nap, és szétfoszlik a köd.

Kognitív disszonancia.
Ez a hifiben ezerrel játszik. Lehet kapálózni ellene, de a pszichés működésünk sajátossága.
Észlelési torzítás.
Legalább egy tucat tényező az, ami nagyon komolyan bele tud játszani.

Soroljunk egy párat?, pl. az ára.
Nekem azt senki se adja be, hogy egy 3M CD játszót úgy ülünk le meghallgatni, mint egy 50e-est.

Hogy mit ástunk ki az internetből az áhított készülékről. Bele tudjuk lovalni magunkat. Ha megvan, akkor meg szopogatjuk a teszteket, ahol q..vajól szerepelt. Na, ez a kognitív disszonancia iskolapéldája. Hogy visszafelé alátámasztásokat keresünk.
Valamelyikőtökkel ez esetleg nem fordult elő...?
En tudatosan megyek ellene, tehat ha jon egy "legenda" szembe velem, akkor en ugy allok neki, na majd en lefikazom most!
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

chord írta:
2019.09.09., hétf. 16:46
Valamelyikőtökkel ez esetleg nem fordult elő...?
Szerintem mindenkivel előfordult már, esetleg lehet, aki már megtanulta kezelni. (én még nem)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

audioline írta:
2019.09.09., hétf. 12:59
Még a megfontoltság útját választva sem egyszerű a dolog. Az aprók beszédesek ezt illetően..., szerintem mindannyiunknak lennének történetei, hogy a kezdetben JÓ mennyire lett jó végül... :smile28:
Sőt.
Az igazi rutinos, annak mindig gyanús az, amikor nagyon tetszik elsőre...
Pár nap, és szétfoszlik a köd.

Kognitív disszonancia.
Ez a hifiben ezerrel játszik. Lehet kapálózni ellene, de a pszichés működésünk sajátossága.
Észlelési torzítás.
Legalább egy tucat tényező az, ami nagyon komolyan bele tud játszani.

Soroljunk egy párat?, pl. az ára.
Nekem azt senki se adja be, hogy egy 3M CD játszót úgy ülünk le meghallgatni, mint egy 50e-est.

Hogy mit ástunk ki az internetből az áhított készülékről. Bele tudjuk lovalni magunkat. Ha megvan, akkor meg szopogatjuk a teszteket, ahol q..vajól szerepelt. Na, ez a kognitív disszonancia iskolapéldája. Hogy visszafelé alátámasztásokat keresünk.
Valamelyikőtökkel ez esetleg nem fordult elő...?

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

audioline írta:
2019.09.09., hétf. 12:59
Még a megfontoltság útját választva sem egyszerű a dolog. Az aprók beszédesek ezt illetően..., szerintem mindannyiunknak lennének történetei, hogy a kezdetben JÓ mennyire lett jó végül... :smile28:
Ennek lehetne témát nyitni: "legnagyobb hifis csalódásaim." Lenne szemeknek törölgetése.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Még a megfontoltság útját választva sem egyszerű a dolog. Az aprók beszédesek ezt illetően..., szerintem mindannyiunknak lennének történetei, hogy a kezdetben JÓ mennyire lett jó végül... :smile28:
.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Szerintem a rövid és hosszú távú meghallgatás nem zárja ki egymást. Rövid távon ki lehet zárni azt ami az ízlésünk ismerete alapján biztos, hogy nem jönne be. A hosszú táv pedig azért célszerű, mert könnyen lehet, hogy ami elsőre tetszett az egy hét múlva már idegesítő lesz. Persze egyre nagyobb önismerettel ez a rizikó csökkenthető, de azért biztos ami biztos alapon én célszerűbbnek tartok legalább pár napos együttélést. Ráadásul mint itt írták is, a hangulatunk nagyban befolyásolja a véleményalkotást.
Az otthoni kipróbálás meg szükséges. Persze lehet mindenkinél egy összeghatár ami alatt kipróbálás nélkül is be lehet vállalni a kockázatot, de nagy értékű komponenseknél azért szerintem mindenkinek kellemetlen, ha vásárlás után két héttel derül ki, hogy mégsem ezt akartam.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Egy új eszköz kipróbálásakor, ha egy-két órát használjuk vagy akár csak egy-két napot adunk neki max, nem biztos hogy lesz ideje kifutni magát. Nem csak azárt mert esetleg kell járódnia, hanem azért is mert nem tudjuk a rendszerünket ennyi idő alatt finomhangolni. Számtalan esetben tapasztaltam meg kereskedői éveim alatt hogy még egy kábel cserénél is érdemes volt példul a hangfal pozícióval centiméterenként vagy fokonként játszani, vagy kipróbálni másik alátétet, asztalt, stb, mivel ugye mindig a rendszert és nem az eszközt halljuk. Ezt pedig nem lehet egy -két nap alatt. Szerintem.

Meg aztán a hifiben, zenehallgatásban (szerintem) soha semmi nem sürgős, soha semmi nem élet-halál kérdése, miért is ne adjunk magunknak időt a jó és hosszútávú döntésre?

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

[/quote]
..Őseink egy ág roppanásra is felébredtek, azonnal tudták, hogy mi a hang jelentése, ha nem tudták volna, akkor a kardfogú tigris ham bekapta volna őket és se juliush se cables nem lenne.

Szóval egy pillanat és tökéletes hang felismerés...
[/quote]

Őseink nem döglöttek mindannyian egyszerre hanem mindig páran ébren voltak és őrködtek ezért nem kapott be minket Diego.
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3342

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

A magam részéről úgy gondolom, hogy a hobbinkban, különösen azon a szinten, amelyen a jelen diszkusszióban részt vevők jelentős része űzi azt, igazából egy-egy eszközcsere esetén valójában már csak nüansznyi különbségekről beszélhetünk - bármennyire is szeretjük (különösen a "szaksajtó"!) drámai jelzőkkel felnagyítani azt!
Most nyilvánvalóan nem olyan fejlesztésekről beszélek, mint mondjuk egy szobát kihajtani képtelen, alacsony hatásfokú hangfal cseréjére, hanem például egy forráseszköz vagy épp erősítő cseréje egy picit jobb specifikációjúra. Persze kontrollált körülmények között, megfelelő tapasztalattal a tarsolyban, tudva, hogy milyen részletekre kell odafigyelni, képesek vagyunk különbséget tenni, de otthon nem egyszer éltem át, hogy a 15 évesként az enyémnél még nyilvánvalóan érzékenyebb fiziológiai hallási képességekkel rendelkező fiam számára ezek a különbségek bizony elenyészőek.
Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy az eszközök mindenképp több-kevesebb kompromisszum kényszerű elfogadásával készülnek, tehát a váltás esetén figyelembe kell vennem, hogy mely területeken nyerek és melyeken kell esetleg megalkudnom.
És ne felejtsük el, hogy az új eszköznek együtt kell működnie a rendszer többi elemével is, egyáltalán nem biztos, hogy a bemutatóteremben mutatott produkciója megismétlődik az otthoni rendszerben, környezetben!
Mindezek miatt számomra igenis hosszabb együttlét után dől el egy eszközről, hogy marad-e, egy fejlesztési irányról, hogy tartósan követem-e. Nem ritka, hogy jó ideig a régi berendezést is megtartom, vissza-visszateszem, hogy megalapozott döntést hozhassak.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1658
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Van gyors és hosszú távú döntés is, és a kettő szinte mindig kiegészíti egymást. Gondoljunk csak az előzetes mérlegelésre, vagy a vásárlás utáni tapasztalatokra is. Nem is értem miért kellene bármelyik mellett állást foglalni gondolkodik.gif

Aztán meg többnyire úgyis a vásárlás körülményei fognak dönteni.... Az igazán barátságos az, amikor lehetséges a nem pár perces otthoni tesztelés, de ez nem mindig adatik meg. Persze sokan játszanak az elállási joggal, ami bár jogilag lehetséges, szerintem nem túl korrekt dolog, pláne kisebb céggel szemben, pláne egy ritkán fogyó terméknél.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Az ízlés különbözőség hogyan és egyáltalán miért fejlődött ki? Miért volt szüksége az evolúciónak művészeti irányzatokra? Mi a helyzet a lelkiismerettel? Ez már tudom más téma..., de attól tartok a válszok jóval összetettebbek, mint itt néhányan gondolják.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára audioline 2019.09.09., hétf. 10:15-kor.
.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5084
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

juliush írta:
2019.09.09., hétf. 09:52
cables írta:
2019.09.09., hétf. 07:07
Ha látszólag statikus viselkedésű élőlények, növények szelektív "hallással" 3 perc alatt vegyi művelettel reagálnak egy adott, jól definiálható hangra, akkor az embernek is elegendő pár perc arra, hogy eldöntse melyik a természeteshez közelebb álló, jobb hangzás.
Nos, a magam részéről "kissé" elrugaszkodottnak tartom ezt az érvelést, mely szerint a törzsfejlődés tőlünk igencsak messze eső ágán csücsülő élőlényekben az evolúció által az utódnemzés hatékonyságának növelése érdekében kialakított, frekvencia-specifikus válaszreakció alapján von le következtetést az emberek zenehallgatását jellemző, a genetikai öröklődő alapokon túlmenően tanulandó, komplex frekvencia- és mintázatfelismerő és értelmező folyamatokra vonatkozóan.
Az elfogadható ugye, hogy a természet nagyon ügyes. Azért nem tudjuk a fülünket becsukni, ellentétben a szemünkkel, mert a hallás az életben maradásunk biztosítéka. Őseink egy ág roppanásra is felébredtek, azonnal tudták, hogy mi a hang jelentése, ha nem tudták volna, akkor a kardfogú tigris ham bekapta volna őket és se juliush se cables nem lenne.

Szóval egy pillanat és tökéletes hang felismerés...

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3342

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

cables írta:
2019.09.09., hétf. 07:07
Ha látszólag statikus viselkedésű élőlények, növények szelektív "hallással" 3 perc alatt vegyi művelettel reagálnak egy adott, jól definiálható hangra, akkor az embernek is elegendő pár perc arra, hogy eldöntse melyik a természeteshez közelebb álló, jobb hangzás.
Nos, a magam részéről "kissé" elrugaszkodottnak tartom ezt az érvelést, mely szerint a törzsfejlődés tőlünk igencsak messze eső ágán csücsülő élőlényekben az evolúció által az utódnemzés hatékonyságának növelése érdekében kialakított, frekvencia-specifikus válaszreakció alapján von le következtetést az emberek zenehallgatását jellemző, a genetikai öröklődő alapokon túlmenően tanulandó, komplex frekvencia- és mintázatfelismerő és értelmező folyamatokra vonatkozóan.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

ilyet is ismerek - nem cables-töl ! :

ha egy hangzás nem tetszik az első megszólaláskor, az biztosan később sem fog.

számomra a gyors kapcsolgatás célravezetőbbnek tűnik, mert egyébként egy nem túl gyakorlott fül nagyon hamar hozzászokik egy "nem helyes" hamis hangzásképhez is
.

örülnék, ha nyugodt, érzelemmentes vélemények jönnének, nem nagyon az lebegne a szemek elött: cables véleménye ellen "kell" fellépni, esetleg önérdekböl ir ilyet. ...lehet, de nem az a téma !!

különösen a második rész, hogy igenis hozzá lehet/hozzá szokunk a "nem helyes hangképhez, hangzáshoz" - pl. szerintem ilyet több "elismert" forumtarstol is olvastam, olyanoktol is, akik pedig biztos nem a gyors döntest preferáljak, hanem az együttélés utáni döntést. ...de ha az alatt hozzászokunk az "új hibákhoz" ?

szoval: metodikai kerdes (es nem szemelyeskedös !!!!!!!!!!!!!!!)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

kaef2 írta:
2019.09.09., hétf. 08:27
A hosszú távú, jó döntéshez a hosszú tesztelgetésen keresztül vezet az út, ez nem is kérdés. ...
vagy mégsem ? :
cables írta:
2019.09.09., hétf. 07:07
...az embernek is elegendő pár perc arra, hogy eldöntse melyik a természeteshez közelebb álló, jobb hangzás. Ez pontosan így is van a gyakorlatban. ...
értem, ismerem, olvasom, hogy nagyon sokan a hosszab táv utáni döntést javasolják - de ahogy tudom nem mindenki !! - nem csak cables áll azon az oldalon, hogy hamarabb is lehet dönteni. ...azt nem tudom, itt felvállalják-e

talán az is lehet a mottó: különbözöek vagyunk

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2019.09.09., hétf. 07:07
Ha látszólag statikus viselkedésű élőlények, növények szelektív "hallással" 3 perc alatt vegyi művelettel reagálnak egy adott, jól definiálható hangra, akkor az embernek is elegendő pár perc arra, hogy eldöntse melyik a természeteshez közelebb álló, jobb hangzás. Ez pontosan így is van a gyakorlatban. Akik hetekig tesztelgetnek, azoknak két rossz közül kell választani és az valóban nem könnyű és nem egyértelmű.
Nem értem, Rudolf. Ha 3 perces meghallgatás után becsületes növényként el tudom dönteni a lehetőségek közül, nekem melyik jobb, akkor pár héttel később ezek az opciók hogyan lesznek mindannyian rosszak? Vagy az a megoldás, hogy csak pár percig szabad zenét hallgatni egyhuzamban? A növények is becsukják a fülüket 3 perc után? Nem értem, Rudolf.

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Lassan be kellene vezetni a TROLL!!! titulust.
Kép
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

audioline írta:
2019.09.09., hétf. 07:28
"Akik hetekig tesztelgetnek, azoknak két rossz közül kell választani" gondolkodik.gif

E mellett nem tudok elmenni szó nélkül. Téves okfejtés. Aki okosan több időt szán 1-1 eszköz összehasonlítására - komolyan vehető portékákra gondoljunk -, azt szeretné megtudni, hogy melyikkel lesz jobb hosszabb távon együttélnie, melyik a kompromisszum mentesebb választás. Az előszöri "hűűűhaaa" érzések tévútra vihetnek. Több féle felvétel, más-más napszak, idegállapot stb. Arról nem is beszélve, hogy a hajtogatott "stressznek" kitett vezetékek az első pár percben általában 'zizisebben' szólnak, már csak ezért sem bölcs elkapkodni a dolgot. (A nagyon gagyi és a Szent Grál között természetesen könnyű gyors ítéletet hozni.)
A hosszú távú, jó döntéshez a hosszú tesztelgetésen keresztül vezet az út, ez nem is kérdés.

Már persze ha valaki nem a cserélgetés izgalma miatt akar cserélni, hanem azért mert:

- tudja, hol van szűk keresztmetszet, mi az a probléma, amire megoldást keres (és nem csak valami hirtelen felindulás, hype miatt akar új eszközt)
- ismeri a maga (család tagjai, szomszédjai) ízlését
- ismeri a rendszerét (technológiai szempontból)
- ismeri az akusztikai környezetét
- ismeri a zenéit és hallotta őket más rendszerekben is
- kialakította magában a prioritásokat, hogy az adott szűk keresztmetszetet a rendszer mely pontján (pontjain) és milyen beavatkozással tudja feloldani
- esetleg szeretné minél OLCSÓBBAN elérni az adott környezetben számára már megfelelő hangot

Nagyon ritka az olyan eset és különbség, ahol néhány óra, vagy egy-két nap alatt hosszútávon is jó döntést lehet hozni, ha nem is lehetetlen, de nagyon ritka. A rövid összehasonlítás az agyalásról szól, a hangélmény értékeléséről leginkább, a hosszútávú jó döntés meg a zenei reprodukció élvezetéről, aminek a hang élménye csak egy része.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

audioline írta:
2019.09.09., hétf. 07:28
"Akik hetekig tesztelgetnek, azoknak két rossz közül kell választani" gondolkodik.gif

E mellett nem tudok elmenni szó nélkül. Téves okfejtés. Aki okosan több időt szán 1-1 eszköz összehasonlítására - komolyan vehető portékákra gondoljunk -, azt szeretné megtudni, hogy melyikkel lesz jobb hosszabb távon együttélnie, melyik a kompromisszum mentesebb választás. Az előszöri "hűűűhaaa" érzések tévútra vihetnek. Több féle felvétel, más-más napszak, idegállapot stb. Arról nem is beszélve, hogy a hajtogatott "stressznek" kitett vezetékek az első pár percben általában 'zizisebben' szólnak, már csak ezért sem bölcs elkapkodni a dolgot. (A nagyon gagyi és a Szent Grál között természetesen könnyű gyors ítéletet hozni.)
Kép
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

"Akik hetekig tesztelgetnek, azoknak két rossz közül kell választani" gondolkodik.gif

E mellett nem tudok elmenni szó nélkül. Téves okfejtés. Aki okosan több időt szán 1-1 eszköz összehasonlítására - komolyan vehető portékákra gondoljunk -, azt szeretné megtudni, hogy melyikkel lesz jobb hosszabb távon együttélnie, melyik a kompromisszum mentesebb választás. Az előszöri "hűűűhaaa" érzések tévútra vihetnek. Több féle felvétel, más-más napszak, idegállapot stb. Arról nem is beszélve, hogy a hajtogatott "stressznek" kitett vezetékek az első pár percben általában 'zizisebben' szólnak, már csak ezért sem bölcs elkapkodni a dolgot. (A nagyon gagyi és a Szent Grál között természetesen könnyű gyors ítéletet hozni.)
.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5084
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

cables írta:
2019.09.07., szomb. 06:08

Az audió technika tele van látszat igazságokkal, ezek közül az egyik, hogy mindenki másféle hangzásra vágyik, ezért nincs egyetértés lemezek, vagy készülékek hangjának megitélésében.
Ez nem igaz. Az alapja ennek a félreértésnek, hogy a teszteléseknél nem igazi hangszer hangokat hallunk, és a torz hangok megítélésében már valóban nincs egyetértés. Van aki ezt a torzítást viseli el jobban, van aki amazt. De az igazi, torzítatlan hang mindenkinek jobban tetszik. (Kivéve a dallamsüketeket, akik a népesség 4-5%-át teszik ki).

Ha nem egyformán hallanánk nagyon nehéz lenne az életünk. Nem észlelnénk a finom hangváltozást, ha valaki indulatosan vagy éppen kedveskedve szól hozzánk és ennek következtében változik a bezédhangjainak a felharmonikus tartalma. Nem ismernénk fel egy hangot a telefonban, nem tudnánk biztonsággal megkülönböztetni a különböző madarak hangját és így tovább.
Sikerült szét offolni a fenti beírást, ezért a lényegi részt megismétlem. Ha látszólag statikus viselkedésű élőlények, növények szelektív "hallással" 3 perc alatt vegyi művelettel reagálnak egy adott, jól definiálható hangra, akkor az embernek is elegendő pár perc arra, hogy eldöntse melyik a természeteshez közelebb álló, jobb hangzás. Ez pontosan így is van a gyakorlatban. Akik hetekig tesztelgetnek, azoknak két rossz közül kell választani és az valóban nem könnyű és nem egyértelmű.

Az idézet kutatás teljes riportja itt olvasható https://onlinelibrary.wiley.com/doi/ful ... /ele.13331

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”