Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12096
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5730
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

greenbio írta:
2019.09.27., pén. 08:57
sziasztok!

hallgat valaki zenét (teljes) sötétben? nem háttérzenélésre gonolok, hanem relaxációs, odafigyelős hallgatásra.
Hogy a viharba' ne! :smile54: Én pld sokkal jobban tudok / tudtam koncentrálni a zenére, mintha pld. a nappali órákban csukott szemmel hallgatom.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: greenbio »

sziasztok!

hallgat valaki zenét (teljes) sötétben? nem háttérzenélésre gonolok, hanem relaxációs, odafigyelős hallgatásra.

Avatar
mike-rame
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 192
Csatlakozott: 2016.10.23., vas. 16:01
Értékelés: 598

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mike-rame »

fülelek írta:
2019.09.14., szomb. 08:43
A zeneiség fogalmat eredetileg a nyelvtanban használják, nem tudom, hogyan került át a hifibe, valószínűleg hasonlóan, mint a bakelit :smile51:
Mit nem lehet ezen érteni? A bakelit fogalma a bak csillagjegyben született emberek színe-javát jelöli. ;) A zeneiség fogalma pedig úgy született, hogy egyszer lángra lobbant egy zeneszoba, miközben szólt a zene. A helyszínre érkezett tűzoltók egyike pedig felkiáltott, hogy itt még a "zene is ég"! :smile29: Utólag persze megállapítást nyert, hogy a kábelezést cables mester szállította a Rudi Hill szériából. :P
"Áldozat nélkül nincs veszteség"

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Aszpirin írta:
2019.09.14., szomb. 08:52
Klaca írta:
2019.09.13., pén. 18:36
cables írta:
2019.09.12., csüt. 08:30


Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan
Hát én meglepődnék, ha ezt jelentené, de lehet. Kéne látni a tágabb kontextus, de nem lehet, hogy ez nem inkább valami olyasmire utal, hogy az ilyen-olyan változtatgatások a 'játszadozás' (kütyüzés, hifizés, állítgatás ,ilyesmi) örömével járnak?
Nem. Ezt a mondatot fejből idéztem (tehát nem szóról szóra), de egy pénzért árult készülék-modifikáció (nem csak a hozzávaló kit!) marketing-szövegében volt. Sajnos már nem találom pontosan azt a szöveget, de akkor azonnal felfigyeltem rá, és itt van egy másik példa, ugyanattól a cégtől, amely készüléktunngolásokkal foglalkozik:
Erstaunlich ist es schon, wieviel "mehr" an Auflösung, Schnelligkeit und "Spielfreude" sich mit etwas Aufwand aus den Daten "kitzeln" lässt.
Das "Innenleben" des ARIES G2 ist nicht wirklich "spektakulär", wie bereits berichtet, und auf unserem Seiten mittlerweile vorgestellt, siehe ARIES G2. Hatten wir zuerst gedacht, wir sollten besser ein neues PSU entwerfen, so mussten wir bei der weiteren Planung schnell einsehen, dass der Platz nicht ausreicht, um ein deutlich besseres PSU "unter zu bringen". Also haben wir uns auf die Modifikation des "Dualen Purer-Power-Netzteils" konzentriert, und da "keinen Stein auf dem anderen gelassen". So ist es uns gelungen, dem ARIES G2 den "hoer-wege Stempel" aufzudrücken. Soll heißen: Auflösung und Schnelligkeit bis zum Abwinken, aber mit wunderschönen "Klangfarben", "Wärme" in den Mitten, allerfeinsten dynamischen Abstufungen, also einem "musikalischen" und "langzeit-tauglichen" Klangbild. Reinhören lohnt sich, versprochen.
Na, ez már elég beszédes szövegkörnyezet, innen idéztem: https://www.hoer-wege.de/neu.htm

Itt egy másik, ez egy szintén tuningolásról szóló fórumból:
Wenn es um Tuning und Modifikation geht sollte als Alternative auch AVS Oymann genannt werden.
Hatte ihn meinen Marantz PM7001KI Verstärker nach telefonischer Beratung geschickt.
Vorgaben waren:
schlankerer und präziserer Bass
mehr Spielfreude Luftigkeit.
bessere Kontrolle bei höheren Lautstärken.

Von dem Ergebnisse war ich begeistert und das zu einem moderaten Preis
Forrás:https://www.analog-forum.de/wbboard/ind ... ssammlung/

A kontextusokból számomra egyértelmű, hogy a (nem DIY) tuning által kapott hang jellemzéséről van van szó, szóval ha egyetlen magyar szót kell rá találni, akkor az stimmelhet, ami cables írt.
Ja,itt már tényleg látszik, hogy nem a kütyüzés öröme. Nem ismertem ezt a használatot, de innen meg úgy tűnik, hogy inkább a zenélés örömére, tehát a játék/játékos könnyedségére utalhat. (lehet, hogy ez a "zeneiség"-ben is benne van, ezt nem érzem. Nekem ez kicsit tágabb értelműnek tűnik, de majd valaki, aki jobban érzi a németnek ezt a területét, megmondja.)

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

hollohazi írta:
2019.09.14., szomb. 07:14
Klaca írta:
2019.09.13., pén. 18:36
cables írta:
2019.09.12., csüt. 08:30


Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan
Hát én meglepődnék, ha ezt jelentené, de lehet. Kéne látni a tágabb kontextus, de nem lehet, hogy ez nem inkább valami olyasmire utal, hogy az ilyen-olyan változtatgatások a 'játszadozás' (kütyüzés, hifizés, állítgatás ,ilyesmi) örömével járnak?
Én annak fordítanám, hogy ez a modifikáció a zenei örömre, a zeneiségre hat, vagyis az adott hangrendszer azon képességére, hogy milyen mértékű az érzelmi, indulati "töltöttsége", a befogadó személyében mennyire könnyen váltja ki ezeket az érzéseket. Talán egy jó példa:https://www.youtube.com/watch?v=GXHwxcpn24k
Nézd, a beidézett sorban semmi nem utal sem a zenére (hacsak nem a zenészről van szó, aki ugye a hangszerén játszik, de hát az meg mit modikfikálna, talán a hangszerét?"), sem a befogadásra (a "játszás" révén nem fogadunk be semmit, még ha a hifieszközön való lejátszás öröméről lenne szó, akkor sem, de hát akkor meg miféle modifikációk növelhetnék a "lejátszás" örömét? Puhábban nyomódik le a play gomb?) Szal én nem tudom itt semmilyen módon a Spielfreude-t, sem a zenéhez, sem a zene befogadásához kapcsolni, ezért gondoltam, hogy inkább a kütyüzés (Modifikation) öröme lesz az...

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

fülelek írta:
2019.09.14., szomb. 08:43
A zeneiség fogalmat eredetileg a nyelvtanban használják, nem tudom, hogyan került át a hifibe, valószínűleg hasonlóan, mint a bakelit :smile51:
Nem. Ugyanúgy, mint a “felbontás”, “színpadkép”, “részletezettség”, stb. Kellenek a hifistáknak máshonnan kölcsönvett fogalmak, amivel a nem mérhető, de hifisták számára oly fontos hangzásbéli tulajdonságokat meg lehet nevezni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2019.09.14., szomb. 09:04-kor.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Klaca írta:
2019.09.13., pén. 18:36
cables írta:
2019.09.12., csüt. 08:30
Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan
Hát én meglepődnék, ha ezt jelentené, de lehet. Kéne látni a tágabb kontextus, de nem lehet, hogy ez nem inkább valami olyasmire utal, hogy az ilyen-olyan változtatgatások a 'játszadozás' (kütyüzés, hifizés, állítgatás ,ilyesmi) örömével járnak?
Nem. Ezt a mondatot fejből idéztem (tehát nem szóról szóra), de egy pénzért árult készülék-modifikáció (nem csak a hozzávaló kit!) marketing-szövegében volt. Sajnos már nem találom pontosan azt a szöveget, de akkor azonnal felfigyeltem rá, és itt van egy másik példa, ugyanattól a cégtől, amely készüléktunngolásokkal foglalkozik:
Erstaunlich ist es schon, wieviel "mehr" an Auflösung, Schnelligkeit und "Spielfreude" sich mit etwas Aufwand aus den Daten "kitzeln" lässt.
Das "Innenleben" des ARIES G2 ist nicht wirklich "spektakulär", wie bereits berichtet, und auf unserem Seiten mittlerweile vorgestellt, siehe ARIES G2. Hatten wir zuerst gedacht, wir sollten besser ein neues PSU entwerfen, so mussten wir bei der weiteren Planung schnell einsehen, dass der Platz nicht ausreicht, um ein deutlich besseres PSU "unter zu bringen". Also haben wir uns auf die Modifikation des "Dualen Purer-Power-Netzteils" konzentriert, und da "keinen Stein auf dem anderen gelassen". So ist es uns gelungen, dem ARIES G2 den "hoer-wege Stempel" aufzudrücken. Soll heißen: Auflösung und Schnelligkeit bis zum Abwinken, aber mit wunderschönen "Klangfarben", "Wärme" in den Mitten, allerfeinsten dynamischen Abstufungen, also einem "musikalischen" und "langzeit-tauglichen" Klangbild. Reinhören lohnt sich, versprochen.
Na, ez már elég beszédes szövegkörnyezet, innen idéztem: https://www.hoer-wege.de/neu.htm

Itt egy másik, ez egy szintén tuningolásról szóló fórumból:
Wenn es um Tuning und Modifikation geht sollte als Alternative auch AVS Oymann genannt werden.
Hatte ihn meinen Marantz PM7001KI Verstärker nach telefonischer Beratung geschickt.
Vorgaben waren:
schlankerer und präziserer Bass
mehr Spielfreude Luftigkeit.
bessere Kontrolle bei höheren Lautstärken.

Von dem Ergebnisse war ich begeistert und das zu einem moderaten Preis
Forrás:https://www.analog-forum.de/wbboard/ind ... ssammlung/

A kontextusokból számomra egyértelmű, hogy a (nem DIY) tuning által kapott hang jellemzéséről van van szó, szóval ha egyetlen magyar szót kell rá találni, akkor az stimmelhet, ami cables írt.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A zeneiség fogalmat eredetileg a nyelvtanban használják, nem tudom, hogyan került át a hifibe, valószínűleg hasonlóan, mint a bakelit :smile51:

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 303
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

Klaca írta:
2019.09.13., pén. 18:36
cables írta:
2019.09.12., csüt. 08:30
Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan
Hát én meglepődnék, ha ezt jelentené, de lehet. Kéne látni a tágabb kontextus, de nem lehet, hogy ez nem inkább valami olyasmire utal, hogy az ilyen-olyan változtatgatások a 'játszadozás' (kütyüzés, hifizés, állítgatás ,ilyesmi) örömével járnak?
Én annak fordítanám, hogy ez a modifikáció a zenei örömre, a zeneiségre hat, vagyis az adott hangrendszer azon képességére, hogy milyen mértékű az érzelmi, indulati "töltöttsége", a befogadó személyében mennyire könnyen váltja ki ezeket az érzéseket. Talán egy jó példa:https://www.youtube.com/watch?v=GXHwxcpn24k
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

cables írta:
2019.09.12., csüt. 08:30
Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan
Hát én meglepődnék, ha ezt jelentené, de lehet. Kéne látni a tágabb kontextus, de nem lehet, hogy ez nem inkább valami olyasmire utal, hogy az ilyen-olyan változtatgatások a 'játszadozás' (kütyüzés, hifizés, állítgatás ,ilyesmi) örömével járnak?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15221
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10375
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord írta:
2019.09.12., csüt. 13:30
Én értem, amiket írsz, sőt. azt hiszem, én vagyok itt az első számú pszicho-ra-rákenő, hogy kétszer nem halljuk ugyanolyannak még a saját ismert lemezünket sem, de le ne szedjük már a felelősséget a hangmérnökök válláról. És nem, nem mindegy, hogy milyen láncon hallgatjuk, a saját rezonanciapontunkhoz közel állót érdemes keresni. És igen, ha nem tetszik a hang, az egyik módszer, hogy cserélgetni kell. Nem ezt csináltuk évtizedekig?

Attól persze igaz, hogy vannak krumpli rendszerek, ahol bele tudunk feledkezni, de én nem tudok beállni a sokol-rádión-is-tudok-zenét-hallgatni klubba - tisztelem őket amúgy, ismerek ilyen embert nem egyet.
Különféle üzemmódjaink léteznek. Mikor még rendszeresen szerveztem és vettem részt HiFi teszteken (kb 20 éven át), rá volt állva a fülem a hangok elemzésére. Akkoriban ritkábban hallgattam lazán zenét, inkább elemeztem, véleményeztem, amit szintén lehet élvezni, de szerintem kevés köze volt a zenéhez, sokkal inkább hangeseményekről szólt. Ha akarom, most is hallom a hibákat, de nem állnak a zene és én közém. Blődséget persze nem akarok állítani, van az a torzítási szint, amin már nem tudok felülemelkedni, tehát természetesen számít a felvétel és a lejátszó rendszer minősége, de ha ezek elérnek egy "elfogadható" szintet, onnan kezdve leginkább rajtam múlik, mennyire vagyok képes élvezni a produkciót. Ezt az elfogadható szintet persze manapság nem is olyan egyszerű elérni a rengeteg gagyi készülék között tapogatva, de azt sem gondolnám, hogy több évtizedes kutatómunka kell a célba érkezéshez.

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Én a zenei nirvánába szoktam eljutni a hifi csimborasszóján.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

fapaci írta:
2019.09.12., csüt. 08:58
chord írta:
2019.09.12., csüt. 08:16
A házikoncerteken, ezekben a 'szalonokban', nagyon jól megfigyelhető, hogy ez mennyire sérülékeny dolog. Igen, az is játszik, hogy a csembalista hölgy éppen hogy van a nőiségével, vagy, hogy kint a hó esik, vagy zivatar előtt vagyunk-e. A hallgató tér szakrális tartalmai. Hogy a közönség milyenfajta emberekből áll.
Biztos, hogy ez a jelenség a hangfelvételek minőségén múlik? Van-e neked olyan lemezed, amit lejátszva minden esetben megtapasztalod az aurát és van-e olyan, aminél pedig soha?
A dolog bonyolult. Igen, szerintem biztos, hogy a hangfelvétel minőségén múlik egy jó része a dolognak. És persze, hogy van ilyen lemez. Szerencsére elég sok. Meg olyan is, ami tetszik ugyan, de ez az 'aura', ez nincs, vagy nagyon kicsi. Azokból is van jó sok.
Hallgasd már meg azt a KML Satie lemezt, aztán meg az említett 2 percet.
Az sincs kizárva, hogy nem hallod, amire gondolok. Sőt, szinte normális lenne... Óriási eltérések lehetnek az ízlések meg a lehallgató láncok között.

Én értem, amiket írsz, sőt. azt hiszem, én vagyok itt az első számú pszicho-ra-rákenő, hogy kétszer nem halljuk ugyanolyannak még a saját ismert lemezünket sem, de le ne szedjük már a felelősséget a hangmérnökök válláról.
És nem, nem mindegy, hogy milyen láncon hallgatjuk, a saját rezonanciapontunkhoz közel állót érdemes keresni.
És igen, ha nem tetszik a hang, az egyik módszer, hogy cserélgetni kell. Nem ezt csináltuk évtizedekig?

Attól persze igaz, hogy vannak krumpli rendszerek, ahol bele tudunk feledkezni, de én nem tudok beállni a sokol-rádión-is-tudok-zenét-hallgatni klubba - tisztelem őket amúgy, ismerek ilyen embert nem egyet.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

cables írta:
2019.09.12., csüt. 08:30
Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan
"zeneiség" - ez tökéletes, köszi!

(olvasva az AVX-et, sokszor feltűnik sajnos, hogy még a tizenakárhány-éves hangszeres zenélés ellenére is /amiben sajnos soha nem voltam eléggé tehetséges/ mennyire gyenge a szókincsem, amikor egy hangot kell jellemezni abszolút (nem összehasonlító) szavakkal, módon. Gyakran úgy érzem magam, ha rákérdeznek, mint amikor egy bor ízére kérdeznek rá, annak jellemzésére ugyanúgy nincs képzettségem, persze az alapokat - testes, könnyed, gyümölcsös, stb - én is tudom, de amikor egy képzett sommelier-t hallok... hát a múltkor megtudtam, hogy a kóstolt bor ízén az erdei gyümölcsök és a kakaó keveredése fedezhető fel leginkább - és tényleg! de erre magamtól soha nem jöttem volna rá. Na ez van a hanggal is. Persze dinamika, mélyek, közepek, magasak, színpadkép szélessége-mélysége stb megvan, de amikor már ilyen fogalmakhoz érünk, hogy "részletezettség" meg "levegősség" stb. - nos akkor nem vagyok benne biztos, hogy ugyanazt értem, mint a többiek. És akkor most itt az "aura" meg a "zeneiség". Van (lenne) mit tanulnom a tapasztaltabbaktól.

Más. Említettétek itt többen is ezt a "lebegés" érzést, vagy valaki még "megszűnik a gravitáció"-nak is jellemezte.
Én ilyent mindig adott zenével kacsolatban érzek, és az az érdekes, hogy ha egy adott zene hallgatásakor ezt érzem, akkor majdnem mindegy, hogy min hallgatom azt a zenét - még a sokat szidott bluetooth-os fülesekkel is tudok "lebegni" (azokat szinte mindig repülős utak alatt használom :D :D - oké, a megjegyzés igaz, de viccnek szántam, valóban tudnak bizonyos zenék BT-n hallgatva is "lebegtetni"). Ez nagyon gáz akkor? Mert a hangszínbeli/hangminőségbeli különbséget persze egyértelműen hallom, bizonyos zenéktől mégis "lebegek". Ez lenne az "aura"? Vagy ez valami teljesen más?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15221
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10375
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord írta:
2019.09.12., csüt. 08:16
A házikoncerteken, ezekben a 'szalonokban', nagyon jól megfigyelhető, hogy ez mennyire sérülékeny dolog. Igen, az is játszik, hogy a csembalista hölgy éppen hogy van a nőiségével, vagy, hogy kint a hó esik, vagy zivatar előtt vagyunk-e. A hallgató tér szakrális tartalmai. Hogy a közönség milyenfajta emberekből áll.
Biztos, hogy ez a jelenség a hangfelvételek minőségén múlik? Van-e neked olyan lemezed, amit lejátszva minden esetben megtapasztalod az aurát és van-e olyan, aminél pedig soha?

Lehetséges, hogy nem ugyanarról az érzésről beszélünk, de néha alólam is eltűnik a padló zenehallgatás közben és magába szippant a muzsika. Ha ez egyetlen alkalommal is megtörténik, akkor kijelenthetjük, hogy a lejátszó rendszer alkalmas az előidézésére. Hogy nem minden esetben történik meg, szerintem leginkább rajtam, az én hangulatomon, hozzáállásomon, előítéleteimen múlik. Ebben kis szerep jut a készülékeknek, hangfelvételnek. Régebben persze én is abban hittem, hogy kütyük cserélgetésével eljuthatok valami olyan műszaki közegbe, amitől garantált lesz az otthoni zenei orgazmus. De amikor néha egészen gagyi technikai környezetben is nagy élményeket szereztem, beláttam, hogy az élmény nem a készülékeken múlik, én vagyok a legbizonytalanabb pont a lejátszási folyamatban. Magamat fejleszteni, képezni pedig sokkal olcsóbb és élvezetesebb, mint készülékeket csereberélni, hangfelvételeket szapulni, hangmérnököket felelőssé tenni.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht

Ezt magyarban nem úgy mondanánk Ezekkel a modifikációkkal elsősorban a zeneiség javult hallhatóan

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
Szép nyelvünk itt eléggé vergődik.
Azért aura, mert nem nagyon van más szó arra a titkos kiterjedésre, amely kissé kínosan magyarázható technikailag.
Valamiféle egybefüggő hangtér, amely alatt, mint valami finom búra alatt történnek a dolgok, de egyben, egy időben, nincs az a szájhúzós 'összerakott' feeling. Egység jön létre. Szinergia, ha úgy tetszik.

A házikoncerteken, ezekben a 'szalonokban', nagyon jól megfigyelhető, hogy ez mennyire sérülékeny dolog. Igen, az is játszik, hogy a csembalista hölgy éppen hogy van a nőiségével, vagy, hogy kint a hó esik, vagy zivatar előtt vagyunk-e.
A hallgató tér szakrális tartalmai.
Hogy a közönség milyenfajta emberekből áll.

Mielőtt valaki belekötne ezekbe, hogy micsoda metaizé már megint, mert néhányat kapásból tudok, aki már elevenemértegyet, még pár dolog.

Ez a régi korokban természetes volt; az, hogy egy szál zongorista kiáll a MÜPA-ba 1700 ember elé, az viszont nem az.
A misztikus ködnek némileg ellentmond az, hogy adott rendszerekkel és adott felvételekkel ez a fenti dolog átjön, ha persze megvolt.
Ha nem, akkor kicsit szépíthet a láncunk, mert oda tud varázsolni nem létező dolgokat, de a hiány meglesz.
A hifisták egy része bizonyosan erre az 'aurára' gyúr, pl. én is. Más meg másra. Pl. a jó basszusra. Meg a térre.


És igen, ez veszélyes dolog ám, kiállni egy saját-felvett Goldberg-variációkkal olyanok elé, akik a világ legjobb lemezeit hallgatják.
De az élet veszélyes eleve, nem?

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Online
Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 972
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 581

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

fülelek írta:
2019.09.11., szer. 08:11
Evvel nem értek egyet.
A zenei aurához elsősorban jó előadás és persze jó zene kell, persze nem árt, ha a felvétel és lejátszás körülményei is jók, de a befogadóképesség megléte vagy hiánya a legfontosabb.
Ha a jó előadáson kiváló előadót, előadókat is értesz, a dolog rendben van. Az unokahúgom
kiskorában auralátó volt. De mindig csak élőlényeket emlegetett ezzel kapcsolatban. Később
kinőtte eme képességét. Szóval azt akarom mondani, kisugárzása esetünkben csak a zenésznek
van, lehet. Ennek közvetítése elég komplex feladat. Lehet, egyszer lesz aura átviteli görbe is. :D
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Online
Avatar
zenta
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2018.10.04., csüt. 23:22
Értékelés: 84
Tartózkodási hely: Győr

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zenta »

A stúdiófelvételhez:
Ott voltam. Köszönet mindenkinek, aki ezt lehetővé tette.
Hogy miért nem sorjáznak a reakciók? A kétperces kóstolórészlet kevés ehhez. Nagyon kíváncsi vagyok a teljes “nyers” felvételre és legalább annyira a végeredményre, a CD-re. Akkor majd többet lehet/érdemes mondani.
A két percről csak annyit, hogy a hang szerintem rendben van.
Amiről most beszélni lehet (vagy legalább is én erről tudok) az az előadás, ami nem csak az élőhang és felvett hang összehasonlíthatósága miatt volt érdekes számomra, hanem a zene miatt. Az utóbbi két évben a mostanin kívül öt alkalommal volt módomban élőben hallani a Goldberg variációkat, ebből három zongora volt. Igen, a mostanában sokat emlegetett “varázslatról” van szó. Nekem ezen a szombat estén ez elmaradt. Nem elemezném az előadást, mondjuk úgy, hogy a közvetítő és befogadó között nem szövődtek össze a szálak. Aztán másnap végighallgattam két különböző zongorás felvételt (persze nem találomra), és mindkettőnél megszűnt a gravitáció... Bár a felvételek “zongorahangjára” is kíváncsi voltam, erről pillanatok alatt megfeledkeztem.

Más, de a témánál maradva (élő előadás - felvétel):
Tavaly márciusban kétzongorás koncertet adott a Zeneakadémián két kiváló jazz zenész: Vijay Iyer és Craig Taborn. A koncertről CD-t adott ki az ECM. A “tanulság” nekem itt sem az élő és felvett hang hasonlítgatása, hanem az a komplexitás, amit a zene jelent egyik és másik esetben (aminek egyik összevője kétségtelen a “hangszerhang”). A koncert fél házzal ment, talán ez is az oka, talán az is, hogy a zenészek sem melegedtek még be és talán az is, hogy lélekben még én sem érkeztem meg, de nehezen indult a dolog. Aztán egyszer csak, észrevétlenül megjött varázslat, remek koncert volt. A felvétel is remek lett, de más, semmiképp sem szolgai reprodukció. Amikor hallgatom, nem a koncertre gondolok, hanem az pillanatnyi élmény ragad el, amit ott, akkor a szobámban születik meg. És itt akár visszacsatolhatunk a HIFI-hez is, hiszen kell, hogy esendő technikai rendszerünk képes legyen bármi módon a zene csodáját/auráját közvetíteni, ‘uram bocsá’, akár rásegíteni.
Jó zenehallgatást mindnyájatoknak!
Rega P6/Goldring 1042, Heed Obelisk DT, cirrus7 ROCK szerver, Border Patrol SE DAC, Mastersound BOX, Falcon Acoustics IMF 100

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3772
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2374
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Aszpirin írta:
2019.09.11., szer. 22:04
No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
Ezt már én is hallottam, akarom mondani olvasta. Én úgy értelmezném, hogy örömzenélés.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

No, megint tanultam egy hifis szót/fogalmat: “Aura”. :rolleyes: :smile53:
A múltkor egy német leírásban is leltem egy számomra korábban ismeretlen hifis fogalmat: Spielfreude. Készülék megszólalását ill. hangját jellemző fogalom, kb ilyen mondatkörnyezetben: “Vorallem Spielfreude wird durch diese Modifikation erhöht”. Megköszönném, ha valaki lefordítaná nekem magyarra egy szóban ezt a fogalmat (de nem tükörfordításban ám, mert én is beszélek mémetül, azt, hogy “játéköröm”, én is össze tudom hozni :D )
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Sok jó élő felvétel van, mielőtt még valaki elkeseredne.
Aurával, meg mindenféle varázslattal, amelyeket én pl. nagyon szeretek, meg a lánc is, amivel hallgatom.

Aztán az, hogy ez technikailag hogy kerül oda, ezt én nem tudom. Ha egy potméter tekerés csak, az sem zavar, ha pedig valami ködös-misztikus cucc, amit a hangmérdökdinasztia-dédapa elsuttog az unokájának Cardonában vagy a KML stúdiójában vagy a Hungarotonnál, vagy akárhol, az még élvezetesebb...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Helyszini élő felvételnél a mikrofonok még azt megmutatják amit nem akartak felvenni ( belső és külső zajok:)
Ami pedig az "Aura" kifejezés alatt értendő - a helyszínen a levegő mozgását a hallgatók egyfajta jelenlétérzésként élik meg, ezt csak a legjobb élő felvételek tudták eddig is rögzíteni...
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Evvel nem értek egyet.
A zenei aurához elsősorban jó előadás és persze jó zene kell, persze nem árt, ha a felvétel és lejátszás körülményei is jók, de a befogadóképesség megléte vagy hiánya a legfontosabb.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Shinagawa írta:
2019.09.10., kedd 22:33
chord írta:
2019.09.10., kedd 16:38
Robici írta:
2019.09.10., kedd 11:31


.................Ami viszont mellbevágó volt, hogy az odaát pár perce érzékelt "aura" teljesen hiányzik.


Ez fontos. 'Aura'.
Legalábbis az itteni társaság egy részének fontos, bár, van, aki a létezését is megkérdőjelezi....


... És megfelelő utómunkával odavarázsolható, csak az "itteni társaság" egy része ezt megkérdőjelezi. (mert nem ért hozzá! :smile29:)


Aligha. Az Aura attól volt, hogy ott a studióban egy nagytestű csodálatos hangszer rezgette a levegőt. Bármilyen későbbi visszahallgatásnál pedig két hangszóró. Ez nagyon nem ugyanaz. Az élő zongora hang betölti a szobát a mikrofonokkal felvett hangot pedig valamilyen térbeli karakterisztikával lesugározza két hangszóró. Abból sohasem lesz Aura.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”