Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 981
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

Robici írta:
2019.09.20., pén. 11:01
Hát nekem ez a Schallwand-os kép meg a videó nagyon durva. Én ebbe a szobába még bemenni se szívesen mennék attól félve, hogy mire lépek rá vagy mit verek le véletlenül. Nem hogy ott zenét hallgatni...
Nekem ebből a videóból meg képből az jött le, hogy ennél az embernél komoly problémák vannak, ha csak így képes élvezni a zenét. Én inkáb messzire elkerülném, nem hogy még tanácsot is kérjek tőle. De végülis mindenki arra költi a saját pénzét amire akarja.
Hidd el, engem sem a látvány fogott meg, hanem a hang, azon a videón, abban az árkategóriában. Van, aki szerint fantasztikus, mások szerint katasztrofális. Ez a fevétel nekem is megvan, tudom, hogyan szól nálam. Élőben.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5068
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2046

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: cables »

Ezen az ábrán melyik a fülelek?

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

fülelek írta:
2019.09.20., pén. 11:36
cables írta:
2019.09.20., pén. 10:16
fapaci írta:
2019.09.20., pén. 08:34
Ezért tartom veszélyesnek a tudatlanság támogatását és a komplex folyamatok végletes egyszerűsítését, ami a hifista fórumokon masszívan zajlik.
Érdekes módon valamiért nem tudjátok elviselni, ha valaki Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök c. topikba ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközökről ír.

A tudattalanság az audió technikával kapcsolatban általánosnak nevezhető. És nem az itt saját tapasztalataikat leíró emberek miatt. Komoly gyártó cégek etetik maszlaggal a vásárlókat komoly marketing erővel. Én azt érzem sokkal nagyobb veszélynek, és sokkal nagyobb rablásnak. Ha itt XY leír egy tapasztalatot azt kevesen hiszik el, azok is kétkedve... majd ha én is hallom elhiszem alapon. A nagy gyártók maszlagjának viszont rengetegen felülnek, mert nagy marketing szakértelemmel van tálalva és a cég hírneve elvakítja őket.
Te bezzeg elhiszed egy vélemény alapján, hogy az összes VdH kábel rossz, hiszen milyen jó csámcsogni az ilyesmin. Ráadásul pont a VdH híresen keveset költ reklámra, evvel együtt sok száz kilométer kábelt elad évente világszerte.
:noproblemo:
A VdH-kábelekről írottakkal az én tapasztalataim is egybevágnak, már ameddig próbáltam.
De hogy visszakérdezzek: mit is szoktál mondani, hány rendes erősítőt csinált a Sony?
Kép
És persze gyűlnek majd még a "legnagyobb hifis csalódásaim" témában az írások, hiszen mindnyájunknak vannak ezzel kapcsolatban történetei.
Ami viszont ide tartozik: a nagy cégek nyilván nem fognak sokat feccölni az audiofil felvilágosításba (tisztelet persze a ritka kivételeknek). Ám ami még zavaróbb, hogy a DIY-világból kinőtt kis gyártók is tovább ködösítenek és egyben gurusodnak, hogy a piacból kiszakítsák a maguk részét az erre fogékonyak vásárlókból. Nemzetközi szinten (is) számos elrettentő példát találni, pedig ott a DIY-közösségek (már csak a méret okán is) a legtöbbször egészségesebb működésnek örvendenek.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: fülelek »

fülelek írta:
2019.09.20., pén. 11:36
cables írta:
2019.09.20., pén. 10:16
fapaci írta:
2019.09.20., pén. 08:34
Ezért tartom veszélyesnek a tudatlanság támogatását és a komplex folyamatok végletes egyszerűsítését, ami a hifista fórumokon masszívan zajlik.
Érdekes módon valamiért nem tudjátok elviselni, ha valaki Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök c. topikba ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközökről ír.

A tudattalanság az audió technikával kapcsolatban általánosnak nevezhető. És nem az itt saját tapasztalataikat leíró emberek miatt. Komoly gyártó cégek etetik maszlaggal a vásárlókat komoly marketing erővel. Én azt érzem sokkal nagyobb veszélynek, és sokkal nagyobb rablásnak. Ha itt XY leír egy tapasztalatot azt kevesen hiszik el, azok is kétkedve... majd ha én is hallom elhiszem alapon. A nagy gyártók maszlagjának viszont rengetegen felülnek, mert nagy marketing szakértelemmel van tálalva és a cég hírneve elvakítja őket.
/off/
Te bezzeg elhiszed egy vélemény alapján, hogy az összes VdH kábel rossz, hiszen milyen jó csámcsogni az ilyesmin. Ráadásul pont a VdH híresen keveset költ reklámra, evvel együtt sok száz kilométer kábelt elad évente világszerte.
:noproblemo:
/on/

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: fülelek »

cables írta:
2019.09.20., pén. 10:16
fapaci írta:
2019.09.20., pén. 08:34
Ezért tartom veszélyesnek a tudatlanság támogatását és a komplex folyamatok végletes egyszerűsítését, ami a hifista fórumokon masszívan zajlik.
Érdekes módon valamiért nem tudjátok elviselni, ha valaki Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök c. topikba ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközökről ír.

A tudattalanság az audió technikával kapcsolatban általánosnak nevezhető. És nem az itt saját tapasztalataikat leíró emberek miatt. Komoly gyártó cégek etetik maszlaggal a vásárlókat komoly marketing erővel. Én azt érzem sokkal nagyobb veszélynek, és sokkal nagyobb rablásnak. Ha itt XY leír egy tapasztalatot azt kevesen hiszik el, azok is kétkedve... majd ha én is hallom elhiszem alapon. A nagy gyártók maszlagjának viszont rengetegen felülnek, mert nagy marketing szakértelemmel van tálalva és a cég hírneve elvakítja őket.
Te bezzeg elhiszed egy vélemény alapján, hogy az összes VdH kábel rossz, hiszen milyen jó csámcsogni az ilyesmin. Ráadásul pont a VdH híresen keveset költ reklámra, evvel együtt sok száz kilométer kábelt elad évente világszerte.
:noproblemo:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2019.09.20., pén. 10:16
A tudattalanság az audió technikával kapcsolatban általánosnak nevezhető. És nem az itt saját tapasztalataikat leíró emberek miatt. Komoly gyártó cégek etetik maszlaggal a vásárlókat komoly marketing erővel. Én azt érzem sokkal nagyobb veszélynek, és sokkal nagyobb rablásnak.
Nekem úgy tűnik, maszlagért nem kell a "komoly gyártó cégekig" mennünk.

Itt a fórumon bele tudunk szólni, meg tudjuk vitatni, miként menjenek a dolgok, ellenben a nagy vállalatok marketing folyamataira, ahogy a Föld forgási irányára is kevésbé van hatásunk.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5852
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

cables írta:
2019.09.20., pén. 11:05
asebestyen írta:
2019.09.20., pén. 10:30
A cég hírneve szerinted miből jön, már ha az jó és nem az átverésről híres a cég? Tartok tőle, a sok pozitív felhasználói tapasztalatból, nem?


Nem. Olvass csak bele A legnagyobb hifis csalódásaim topikba: Gyakorlatilag az összes VdH kábel...

Ennél híresebb cég ugye nem kell?
Oké, és ebből, hogy ha ezt oda leírta 1 felhasználó, akkor mi van, ebből mi következik azon kívül, hogy Neki nem jött be?
Ha azt akarod mondani, hogy az hogy egy nagy nevű gyártó termékét veszed meg, az nem garancia arra, hogy neked tetszeni fog, azzal egyet tudok érteni, csak az egy kissé más dolog.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5068
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2046

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: cables »

asebestyen írta:
2019.09.20., pén. 10:30
A cég hírneve szerinted miből jön, már ha az jó és nem az átverésről híres a cég? Tartok tőle, a sok pozitív felhasználói tapasztalatból, nem?


Nem. Olvass csak bele A legnagyobb hifis csalódásaim topikba: Gyakorlatilag az összes VdH kábel...

Ennél híresebb cég ugye nem kell?

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Robici »

Hát nekem ez a Schallwand-os kép meg a videó nagyon durva. Én ebbe a szobába még bemenni se szívesen mennék attól félve, hogy mire lépek rá vagy mit verek le véletlenül. Nem hogy ott zenét hallgatni...
Nekem ebből a videóból meg képből az jött le, hogy ennél az embernél komoly problémák vannak, ha csak így képes élvezni a zenét. Én inkáb messzire elkerülném, nem hogy még tanácsot is kérjek tőle. De végülis mindenki arra költi a saját pénzét amire akarja.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5852
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

cables írta:
2019.09.20., pén. 10:16
Érdekes módon valamiért nem tudjátok elviselni, ha valaki Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök c. topikba ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközökről ír.

A tudattalanság az audió technikával kapcsolatban általánosnak nevezhető. És nem az itt saját tapasztalataikat leíró emberek miatt. Komoly gyártó cégek etetik maszlaggal a vásárlókat komoly marketing erővel. Én azt érzem sokkal nagyobb veszélynek, és sokkal nagyobb rablásnak. Ha itt XY leír egy tapasztalatot azt kevesen hiszik el, azok is kétkedve... majd ha én is hallom elhiszem alapon. A nagy gyártók maszlagjának viszont rengetegen felülnek, mert nagy marketing szakértelemmel van tálalva és a cég hírneve elvakítja őket.
Nem, a hozzájuk fűzött magyarázatokat nem hisszük, a valós, sokszor és bármikor újra bizonyítható dolgok tagadását nem szeretjük. A Mpingo hatását mutató videó sajnos inkább a hatástalanságát mutatta be.
A cég hírneve szerinted miből jön, már ha az jó és nem az átverésről híres a cég? Tartok tőle, a sok pozitív felhasználói tapasztalatból, nem? :rolleyes:
Ha valaki azt mondja, hogy úgy használja ezeket az eszközöket, mint egy különleges fűszert, hogy tehát jó alapanyagokból van egy jó étel és azt Ő még ezzel a különleges, nem minden ízt elnyomó fűszerrel a maga ízlésére igazítja, mint egy esszenciát használja, az tök rendben van.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5068
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2046

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: cables »

fapaci írta:
2019.09.20., pén. 08:34
Ezért tartom veszélyesnek a tudatlanság támogatását és a komplex folyamatok végletes egyszerűsítését, ami a hifista fórumokon masszívan zajlik.
Érdekes módon valamiért nem tudjátok elviselni, ha valaki Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök c. topikba ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközökről ír.

A tudattalanság az audió technikával kapcsolatban általánosnak nevezhető. És nem az itt saját tapasztalataikat leíró emberek miatt. Komoly gyártó cégek etetik maszlaggal a vásárlókat komoly marketing erővel. Én azt érzem sokkal nagyobb veszélynek, és sokkal nagyobb rablásnak. Ha itt XY leír egy tapasztalatot azt kevesen hiszik el, azok is kétkedve... majd ha én is hallom elhiszem alapon. A nagy gyártók maszlagjának viszont rengetegen felülnek, mert nagy marketing szakértelemmel van tálalva és a cég hírneve elvakítja őket.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord írta:
2019.09.19., csüt. 23:12
Én értem, ahogyan érvelsz, csak hát saját magad ellen beszélsz.
Soraidat olvasva azt kell mondjam, sajnos nem érted, de részemről is reménytelen próbálkozás komplex jelenségeket néhány mondatban leírni.

A komfortos létezéshez az embernek szüksége van térinformációra, amit látás, hallás, tapintás, szaglás útján szerez be. Bármelyik érzékünket kivesszük a folyamatból, kényelmetlenül kezdjük érezni magunkat, ezért (is) nem gyártunk zéró utózengésű tereket. A hangfelvételeknek nincs szükségük zengetésre lejátszáskor, maximum annyira, amennyi egy hangstúdió vezérlő helyiségében van, hiszen ahhoz igazodva állították be a hangzási arányokat. Mikor egy cselló mellé néhány méterre rakott mikrofonnal rögzítem a hangszer hangját, abban benne lesz az őt körülvevő tér hatása is. Vagy ha valamiért közeli mikrofonozást, hangszedőt kell alkalmazzak, akkor utólag fogjuk megteremteni a zengő teret hozzá, de a felvételen mindegyik esetben ott lesz, nem neked kell otthon előállítanod. Ha a felvételeken csak a nyers, zengés nélküli hangszerhangok sorakoznának egymás mellett, képtelenek lennénk őket fejhallgatón, autóban hallgatni.

Az akusztika nem attól lesz rossz, mert a szobában van némi visszaverődés, hiszen erre eleve szükségünk van. De ha ezek a visszaverődések teljesen kusza jelleget mutatnak (és szinte mindig ez a helyzet egy kezeletlen szobában), az mindenképpen módosítani fog a hangzáson, a High Fidelity elvei alapján garantáltan negatív irányba. Ha egy színes lencséjű szemüveget viselsz, ami frekvenciánként eltérő módon engedi át a fényt, nem a világ valós színeit fogod látni. A kis méretű, párhuzamos és merev falú helyiségek, amikben Magyarországon jellemzően élnek az emberek, sajnos egyáltalán nem homogén zengést állítanak elő. Bárhova is ülsz, tucatnyi módus kereszttüzében leszel, a szűkös hely miatt pedig elkerülhetetlen, hogy a hangsugárzók és/vagy a hallgató valamilyen falfelület közvetlen közelében legyen, ami tovább rontja a helyzetet.

Bátran engedd el a hangszeres párhuzamot, mert teljesen más akusztikai elvárásai vannak egy koncertteremnek, mint egy lejátszó helyiségnek! Ahol a csellista barátaink megfelelő akusztikai hatáshoz, hangzáshoz jutnak, ott a lejátszó berendezéseinken megszólaltatott felvételek élvezhetetlen produkciót nyújtanak és ez általában fordítva is igaz.

És hogy visszakanyarodjak a topik témájához... Ha a problémás, kusza akusztikájú terekbe bármilyen csodabogyót helyezünk, annak vélhetően hallható, nagy eséllyel pozitív hatása lesz. Ettől még az a bogyó nem lesz tökéletes megoldás, mert ahány helyiség, annyiféle hatása lesz, magyarul blöfföl. Nem véletlen, hogy a demonstrációs anyagokon durván rossz akusztikájú termekben demózzák ezeket a woodoo kütyüket. Egy jó szobában szerintem nincs keresnivalójuk, hacsak a tulajdonosnak nincsenek hozzájuk kötődő kellemes érzelmei (amikkel alapvető emberi reflexként megindokolja önmaga számára a bugyuta és méregdrága beruházást). Ha a szobádba betolok 666 db halványpiros vasalót, biztosan fogsz változást hallani, ami akár még kedves is lehet számodra és ha másnap megosztod élményedet a fórumon, tutira lesz néhány ember, aki hasonló tapasztalatairól számol majd be. Én meg majd ügyesen megtámogatom a történetet és megmagyarázom, hogy a pirosnak ezen árnyalata már az ógörög kultúrában is ismert akusztikai hatással bírt és mellé teszek egy fotót, amin egy majdnem olyan színű kavicsot látunk az Akropolisz lábánál. Eladok belőle néhány száz darabot, a fórumot pedig újabb félszáz ember hagyja el örökre egy szomorú kézlegyintéssel. Rövid távon sikeres vállalkozó leszek, de ettől még átvágás marad, ha én halványpiros vasalót árulok tökéletes akusztikai elemként. Ezért tartom veszélyesnek a tudatlanság támogatását és a komplex folyamatok végletes egyszerűsítését, ami a hifista fórumokon masszívan zajlik.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5852
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

chord írta:
2019.09.19., csüt. 23:12
Én értem, ahogyan érvelsz, csak hát saját magad ellen beszélsz.
A szoba 'csökevényeiről' beszélsz. Előtte meg arról, hogy a túlcsillapított tér, meg a süketszoba, ahol végre megszabadulunk minden csökevénytől, mennyire rossz.
Akkor melyik a rossz?
Vagy mégis csak kell a szoba rossz akusztikája?
Ha meg jó az akusztika, akkor hirtelen mitől jó? Hogy kicsi rosszat adagoltunk csak?
Párhuzamos falak ennyire rosszak lennének? A párhuzamos falú doboz meg nem? Vagy az is?, Akkor nálam is sz@rul szól ezért...?
??
Ismerd el, ez így nagyon erősen zavaros.

A hangszerpárhuzam pedig hidd el, valós.
Zenészek komolyan izzadnak a hangszerek, énekesek elhelyezésénél, mert az üres terem a próbák során más hallgatási élményt ad, mint ha teli van közönséggel. És adott esetben információ veszhet el, ezt saját fülemmel hallottam.

Ez a hangsugárzás csak, az az ideális, a szoba meg csak rosszat ad hozzá, szerintem teljesen téves megközelítés.
Hiszen terekben zenélünk és terekben hallgatunk zenét.
Kérdezz meg egyszer egy csellistát, milyen érzés szabadtéren, a la nature játszani, csak úgy bele a levegőbe.

Azt hiszem, csak abban értünk egyet, hogy a jó akusztika az fontos a hifiben...
Szerintem meg a Te logikád rossz, sőt számomra kicsit úgy tűnik, beleszűkültél kissé a saját zenei/hifista világodba.
Hogy mégis megérthessem a logikád, mert szeretném, kérlek írd le, milyen szerinted a jó akusztikájú helyiség? Meggyőzhető vagyok.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: chord »

Én értem, ahogyan érvelsz, csak hát saját magad ellen beszélsz.
A szoba 'csökevényeiről' beszélsz. Előtte meg arról, hogy a túlcsillapított tér, meg a süketszoba, ahol végre megszabadulunk minden csökevénytől, mennyire rossz.
Akkor melyik a rossz?
Vagy mégis csak kell a szoba rossz akusztikája?
Ha meg jó az akusztika, akkor hirtelen mitől jó? Hogy kicsi rosszat adagoltunk csak?
Párhuzamos falak ennyire rosszak lennének? A párhuzamos falú doboz meg nem? Vagy az is?, Akkor nálam is sz@rul szól ezért...?
??
Ismerd el, ez így nagyon erősen zavaros.

A hangszerpárhuzam pedig hidd el, valós.
Zenészek komolyan izzadnak a hangszerek, énekesek elhelyezésénél, mert az üres terem a próbák során más hallgatási élményt ad, mint ha teli van közönséggel. És adott esetben információ veszhet el, ezt saját fülemmel hallottam.

Ez a hangsugárzás csak, az az ideális, a szoba meg csak rosszat ad hozzá, szerintem teljesen téves megközelítés.
Hiszen terekben zenélünk és terekben hallgatunk zenét.
Kérdezz meg egyszer egy csellistát, milyen érzés szabadtéren, a la nature játszani, csak úgy bele a levegőbe.

Azt hiszem, csak abban értünk egyet, hogy a jó akusztika az fontos a hifiben...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord írta:
2019.09.19., csüt. 19:58
fapaci írta:
2019.09.19., csüt. 16:42
........A felvétel információ tartalma semennyit nem változik attól, hogy Te a szobádban mit művelsz. A hangszóróból elinduló információhoz minden helyiség elkerülhetetlenül hozzáad valamit visszaverődések formájában, ami nyilván hamis, nem valós információ. ...
Azért furcsállom, hogy ezt így megosztod.

Akusztikus terekben hallgatunk zenét otthon. Nincs kivétel.
Ezek a 'visszaverődésnek' nevezett dolgok rendkívül komplex hullám/nyomás/stb. változások, és csak pl. a többszörös interferencia-keveredések korrekt leírására ma a matekunk még kevés, szóval ezek, meg a többi káoszos dolgok erősen részei a hallott élménynek, nem pedig egy eltakarítani való technikai szégyenfoltok.. igenis, hogy valós információk. A hangdoboz tervezésekben a 'szoba', az vastagon benne van. Még a közeltéri monitorozásnál sem lehet kikerülni az akusztikát, csak ott a hatás kisebb.

Az élő zenénél, a hangszereknek egyik 'speciális' része a tér, ahol szólnak - ezt kb. 600-700 éve már bizonyosan tudták a régiek is.

Ha ez nem így lenne, akkor végtelenül egyszerűbb lenne a hifis élet. Egy bődületes csillapítású tér kellene, ahová sugároznak a hangszórók, és csá, ott aztán nem lenne visszaverődés, majdhogynem semmi.
De ez nagyon nem így van.
Biztos voltam benne, hogy lesz, aki soraimat ennyire egyszerűsítve értelmezi, de sebaj, így legalább van lehetőségem jobban kifejteni. :D

Ha figyelmesebben olvasod a hozzászólásom, láthatod, hogy abban arányokról beszéltem. Egyáltalán nem cél, hogy minden visszaverődést kiöljünk a szobából. Erre lehetőségünk sincs, de ha sikerülne is, egy teljesen élhetetlen teret hoznánk létre. Aki járt már süketszobában, az tudja, mennyire kellemetlen ott tartózkodni.

A rögzített hangfelvétel és a hangszerek hangja között van egy lényeges különbség, mégpedig hogy a hangfelvétel már magában hordozza a térinformációt. (A fejhallgatóval zenét hallgatók ebben bizonyára meg tudnak erősíteni.) A hangszereknél ez nincs meg, tehát a párhuzam téves, a hangsugárzó és a lejátszó rendszer nem hangszerként, hanem közvetítő csatornaként viselkedik (jó esetben). A hangfelvételhez visszajátszáskor nekünk otthon érdemben nem kell semmit hozzátennünk, hiszen minden jelen van benne, amit az alkotók lényegesnek gondoltak és én, meg vélhetően hobbitársaink többsége azt szeretnénk hallani, amit az alkotók felénk szándékoztak küldeni. De valamennyit biztosan hozzá fogunk adni a csökevényes szobáink által, így hát kényszerűségből arra kell törekednünk, hogy e rárakódásokkal, dúsulásokkal ne módosítsuk a megszólalási arányokat, tehát az akusztika minden tartományban és dimenzióban hasonló, homogén hatást fejtsen ki. Nem véletlenül lényeges szempont az akusztikában már jó ideje, hogy az utózengés mértéke a szomszédos oktávok esetében ne térjen el 10 %-nál többel.

A zárt terek akusztikai viselkedésében nincs semmi misztikum, a folyamat matematikailag tökéletesen modellezhető már több évtizede, csak nem olyan végletesen egyszerűsített módon, ahogy a hifisták kezelni szeretnék. A modern hangversenytermek, rendezvény csarnokok igényesebb hányadát számítógépes akusztikai modellezés (CAD) segítségével tervezték, sőt a jóval régebben épült termek akusztikai modelljeit is elkészítették már a 90-es években. Az egyik legelterjedtebb audio utómunka szoftverhez (Sound Forge) már a 2000-es évek elején meg lehetett vásárolni egy kiegészítőt (Acoustic Mirror), amiben az ismert világ félszáz leghíresebb koncerttermének és nevesebb helyiségének akusztikai modellje szerepelt. Még elevenen él bennem az élmény, mikor éjszakákon át játszottam ezekkel fejhallgatóval a fejemen.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5852
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

chord írta:
2019.09.19., csüt. 19:58

Azért furcsállom, hogy ezt így megosztod.

Akusztikus terekben hallgatunk zenét otthon. Nincs kivétel.
Ezek a 'visszaverődésnek' nevezett dolgok rendkívül komplex hullám/nyomás/stb. változások, és csak pl. a többszörös interferencia-keveredések korrekt leírására ma a matekunk még kevés, szóval ezek, meg a többi káoszos dolgok erősen részei a hallott élménynek, nem pedig egy eltakarítani való technikai szégyenfoltok.. igenis, hogy valós információk. A hangdoboz tervezésekben a 'szoba', az vastagon benne van. Még a közeltéri monitorozásnál sem lehet kikerülni az akusztikát, csak ott a hatás kisebb.

Az élő zenénél, a hangszereknek egyik 'speciális' része a tér, ahol szólnak - ezt kb. 600-700 éve már bizonyosan tudták a régiek is.

Ha ez nem így lenne, akkor végtelenül egyszerűbb lenne a hifis élet. Egy bődületes csillapítású tér kellene, ahová sugároznak a hangszórók, és csá, ott aztán nem lenne visszaverődés, majdhogynem semmi.
De ez nagyon nem így van.
A szoba hangjai valós információk a szobáról és sajnos valóban részei az élménynek.
Senki nem beszélt arról, hogy agyon kell csillapítani a szobát és 0 legyen az utózengés. Továbbá az akusztikai megoldások rengeteg félék lehetnek aszerint, hogy mi a cél. Nyilván más a cél, ha azt akarjuk, hogy a szórakozóhely 120dB-s hangnyomásából lehetőség szerint ne sok jusson ki az épületből, vagy az autópálya zajából a városra, más egy templomban, egy arénában, egy színházban, egy moziban, egy kamarazenekari előadó teremben vagy egy MÜPA-ban, stúdió feléneklő helyiségében, mint egy otthoni akár dedikált zenehallgató helyiségben. Ez mind akusztika, hisz a hanghullámok terjedését próbálom befolyásolni a céljaimnak megfelelően.
Az otthoni, átlagos hifista akusztikai megoldások csak a durva anomáliákat próbálják korrigálni valamelyest. Szó sincs arról, hogy csak elnyelőket kell használni, sőt. Azonban a legtöbb akusztikai megoldáshoz is kell a nagy tér, pl egy szélesebb sávban működő diffuzor fizikai kiterjedése sem kicsi, és hogy érzékelni is lehessen a hatását, kell távolság is tőle, mert 20 centiről nem ér semmit. De ha a párhuzamos falakkal szeretnénk kezdeni valamit, mármint csökkenteni az ilyen felületek méreteit, az is elvesz jó sokat a térfogatból.
Az is tény, hogy az elnyelők nyelnek el energiákat (nem zenei információkat), tehát az akusztikai teljesítmény csökken a használatukkal, hisz hővé alakítjuk azokat az energiákat, amiket "elnyel". Ugyanakkor ha jól csináljuk, akkor javarészt azokat az energiákat vesszük csak ki a rendszerből, amik gondot okoznak nekünk, az egyenletesség kárára vannak (legalábbis ez a cél).
Most bele lehetne még menni, hogy picike, alacsony hatásfokú hangsugárzó, kis teljesítményű erősítőről hajtva lehal egy rendesen csillapított kis szobában is, a nagyot meg eleve nem tudja megtölteni. Lehet illúziót kelteni, hogy megvan a hangtömeg, ha hagyom nagyon zengeni, csak akkor végtelenül durván meghamisítom a zenei anyagot, elszínezem, elveszem a finomságait, árnyalatait, a rétegezettségét teljesen összekuszálom. De tény, energikusabb marad. És ez minél összetettebb a zene, annál inkább előbújik. Nem a szokásos demó lemezeket érdemes erre használni, ahol van egy előtérbe hozott, a többi hangszerhez képest túlerősített szólóhangszer meg 2 kísérő, jellemzően a ritmus szekciót képviselő hangszer tized hangerőn, mint a valóságban. És én elhiszem, hogy az tetszik és nem is baj, ha tetszik, csak az nem a valóság, hanem annak csak egy torzója.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

mgus írta:
2019.09.19., csüt. 18:04
Mint tudjuk energia nem vész el csak átalakul ez igaz a hang hullámokra is, vagyis a ki nem adott hullám nem tud olyan örömet okozni mint ami elhagyja a hangsugárzót. A ladában hallgattuk a zenét iszonyat a hangerő, a torzításról nem is beszélve. :fekverohog:
Milyen a csöves erősítő bevált a tranyós helyett?
Ja, így már minden világos :D
A csöves erősítő olyan.... csöves :D
Bevált.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: chord »

fapaci írta:
2019.09.19., csüt. 16:42
hollohazi írta:
2019.09.19., csüt. 15:14
Visszatérve az elnyelő elemekre én logikusnak érzem azt az érvelést, ami az információ vesztésről szól, hiszen az a dolguk, azt csinálják, amire tervezték őket, abban a frekvencia sávban működnek. ...
........A felvétel információ tartalma semennyit nem változik attól, hogy Te a szobádban mit művelsz. A hangszóróból elinduló információhoz minden helyiség elkerülhetetlenül hozzáad valamit visszaverődések formájában, ami nyilván hamis, nem valós információ. ...
Azért furcsállom, hogy ezt így megosztod.

Akusztikus terekben hallgatunk zenét otthon. Nincs kivétel.
Ezek a 'visszaverődésnek' nevezett dolgok rendkívül komplex hullám/nyomás/stb. változások, és csak pl. a többszörös interferencia-keveredések korrekt leírására ma a matekunk még kevés, szóval ezek, meg a többi káoszos dolgok erősen részei a hallott élménynek, nem pedig egy eltakarítani való technikai szégyenfoltok.. igenis, hogy valós információk. A hangdoboz tervezésekben a 'szoba', az vastagon benne van. Még a közeltéri monitorozásnál sem lehet kikerülni az akusztikát, csak ott a hatás kisebb.

Az élő zenénél, a hangszereknek egyik 'speciális' része a tér, ahol szólnak - ezt kb. 600-700 éve már bizonyosan tudták a régiek is.

Ha ez nem így lenne, akkor végtelenül egyszerűbb lenne a hifis élet. Egy bődületes csillapítású tér kellene, ahová sugároznak a hangszórók, és csá, ott aztán nem lenne visszaverődés, majdhogynem semmi.
De ez nagyon nem így van.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5852
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

mgus írta:
2019.09.19., csüt. 18:04
Aszpirin írta:
2019.09.19., csüt. 17:22
mgus írta:
2019.09.19., csüt. 16:47
A hegedű természetes hangja nem fog sosem visszaverődni a környezetben mert az el sem jut a hangsugárzóig, innentől kezdve az akusztikus kezelés nem ér semmit.Egy egyszerű példa a Stradivari ami kibocsát x frekvenciát egy másik hegedű y frekvenciát, az y hegedű sosem fog Stradivari x frekit kelteni még ha mahagóni fával borítom be az egész lakást akkor se. :D
Huhh, a szmájliból arra következtetek, hogy ezt viccnek vagy szarkazmusnak szántad, mert ha nem, és komoly, akkor vesszek meg, de nem értem gondolkodik.gif :rolleyes:
Nem mindegy hogy bmw-ben ülsz vagy fiatban, a bmw 10s alatt van százon a fiat 20s mások lesznek a gravitációs hullámok és a nehézségi gyorsulás is másképpen hat az agy sejtekre.Ezt poénak szántam. Mint tudjuk energia nem vész el csak átalakul ez igaz a hang hullámokra is, vagyis a ki nem adott hullám nem tud olyan örömet okozni mint ami elhagyja a hangsugárzót. A ladában hallgattuk a zenét iszonyat a hangerő, a torzításról nem is beszélve. :fekverohog:
Milyen a csöves erősítő bevált a tranyós helyett?
Te már túl sokat ültél BMW-ben. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: mgus »

Aszpirin írta:
2019.09.19., csüt. 17:22
mgus írta:
2019.09.19., csüt. 16:47
A hegedű természetes hangja nem fog sosem visszaverődni a környezetben mert az el sem jut a hangsugárzóig, innentől kezdve az akusztikus kezelés nem ér semmit.Egy egyszerű példa a Stradivari ami kibocsát x frekvenciát egy másik hegedű y frekvenciát, az y hegedű sosem fog Stradivari x frekit kelteni még ha mahagóni fával borítom be az egész lakást akkor se. :D
Huhh, a szmájliból arra következtetek, hogy ezt viccnek vagy szarkazmusnak szántad, mert ha nem, és komoly, akkor vesszek meg, de nem értem gondolkodik.gif :rolleyes:
Nem mindegy hogy bmw-ben ülsz vagy fiatban, a bmw 10s alatt van százon a fiat 20s mások lesznek a gravitációs hullámok és a nehézségi gyorsulás is másképpen hat az agy sejtekre.Ezt poénak szántam. Mint tudjuk energia nem vész el csak átalakul ez igaz a hang hullámokra is, vagyis a ki nem adott hullám nem tud olyan örömet okozni mint ami elhagyja a hangsugárzót. A ladában hallgattuk a zenét iszonyat a hangerő, a torzításról nem is beszélve. :fekverohog:
Milyen a csöves erősítő bevált a tranyós helyett?
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

mgus írta:
2019.09.19., csüt. 16:47
A hegedű természetes hangja nem fog sosem visszaverődni a környezetben mert az el sem jut a hangsugárzóig, innentől kezdve az akusztikus kezelés nem ér semmit.Egy egyszerű példa a Stradivari ami kibocsát x frekvenciát egy másik hegedű y frekvenciát, az y hegedű sosem fog Stradivari x frekit kelteni még ha mahagóni fával borítom be az egész lakást akkor se. :D
Huhh, a szmájliból arra következtetek, hogy ezt viccnek vagy szarkazmusnak szántad, mert ha nem, és komoly, akkor vesszek meg, de nem értem gondolkodik.gif :rolleyes:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: mgus »

A hegedű természetes hangja nem fog sosem visszaverődni a környezetben mert az el sem jut a hangsugárzóig, innentől kezdve az akusztikus kezelés nem ér semmit.Egy egyszerű példa a Stradivari ami kibocsát x frekvenciát egy másik hegedű y frekvenciát, az y hegedű sosem fog Stradivari x frekit kelteni még ha mahagóni fával borítom be az egész lakást akkor se. :D
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

hollohazi írta:
2019.09.19., csüt. 15:14
Visszatérve az elnyelő elemekre én logikusnak érzem azt az érvelést, ami az információ vesztésről szól, hiszen az a dolguk, azt csinálják, amire tervezték őket, abban a frekvencia sávban működnek. Tettem egy próbát, amikor a kőpadlót 80%-ban takaró bambusszőnyeg egyikét eltávolítottam. Ugyanaz a felvétel tényleg sokkal több információt tartalmazott, de ugyanakkor hallgathatalan volt, gyorsan vissza csináltam.
Elkezdtem pötyögni egy hosszú választ, de Asebestyén megelőzött, feleslegesen nem ismétlem bölcs szavait. Csupán annyit javaslok, gondold végig a saját mondataidat. A felvétel információ tartalma semennyit nem változik attól, hogy Te a szobádban mit művelsz. A hangszóróból elinduló információhoz minden helyiség elkerülhetetlenül hozzáad valamit visszaverődések formájában, ami nyilván hamis, nem valós információ. Annyit tudunk tenni, hogy ezeket a hozzáadott hangokat kordában tartjuk és úgy állítjuk be őket, hogy érdemben ne módosítsák a felvétel saját belső megszólalásai arányait. Ha feltekered a szőnyeget, dúsabb, zengőbb hangot fogsz hallani, ami első hallásra akár még tetszhet is, de hogy távolabb kerülsz a felvételt készítők eredeti szándékától, abban biztos lehetsz. Ez persze nem mindenkit tart vissza, csak azon hobbitársaknál már nem a HiFi a fő cél, hanem az öncélú játék, legyen annak eszköze egy maréknyi színes gyöngy, vagy néhány fapálcika.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5852
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7187
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

hollohazi írta:
2019.09.19., csüt. 15:14

Szerintem viszont a rendrakás csak-csak sikerülhetett, utolsó "harcosnak", ahogy látom, már csak én maradtam.
Visszatérve az elnyelő elemekre én logikusnak érzem azt az érvelést, ami az információ vesztésről szól, hiszen az a dolguk, azt csinálják, amire tervezték őket, abban a frekvencia sávban működnek. Tettem egy próbát, amikor a kőpadlót 80%-ban takaró bambusszőnyeg egyikét eltávolítottam. Ugyanaz a felvétel tényleg sokkal több információt tartalmazott, de ugyanakkor hallgathatalan volt, gyorsan vissza csináltam. Elég, ha otthon a parkettán felgöngyölsz egy szőnyegdarabot,meghallgatod, mi történik.
Sajnos némi túlérzékenység is van ebben a dologban, amolyan önkéntes száműzetés ez.
Mindannyian megtapasztaltuk már az akusztikai problémákat.
Az akuszikával kapcsolatban rengeteg különféle probléma tud keletkezni, azonban ezek rendkívül jól számolható/modellezhető dolgok. Attól, hogy hagyom, hogy sokáig zengjen egy hang, nem lesz több az információ, sőt! Gondoljunk bele, ha még akkor is szól, amikor már nem kéne, az egy hiba, de ha úgy jobban tetszik adott pillanatban hamis információ. Ha az a hang egy alapvetően nagy energiájú hang volt a felvételen és az indokolatlanul hosszan, lassan hal el, akkor pontosan elfedi a felvételen kisebb energiával jelenlévő, de adott pillanatban valós információt tartalmazó hangot.
Továbbá a csillapítatlan szoba/helyiség annak geometriai méreteiből adódó (és persze a felhasznált anyagoktól és egyéb dolgoktól is függő) saját hangja alakul ki, ami adott frekvenciák feldúsulását és más frekvenciák kioltását eredményezik. Mivel kioltások is keletkeznek, ez mindenki számára egyértelművé teszi, hogy információvesztés jön létre direkt módon is, nem csak a feldúsulás általi elfedésekkel indirekt módon.
A modern hifi egyik fő baja pont az, hogy hamis érzetet ad felbontás tekintetében azáltal, hogy abban a sávban, ahol az emberi hallás a legkifinomultabb, ahol a legérzékenyebb, azt a sávot, sávszakaszt kiemeli. Gyakorlatilag ezt kb úgy kell elképzelni, hogy nézünk egy régi osztályképet, amin mindenki nagyon kicsi, de még minden info egyforma súllyal jut el az agyunkig, Karcsika képe is, aki mindig ellopta a tízóraid, meg Juliska is, akibe igen szerelmes voltál, még virágot is vittél Neki. Namost ha kézbe veszel egy nagyítót és Juliska fölé teszed, a fekete kerete meg pont kitakarja Karcsika bárgyú szeplős arcát, akkor egy Neked jobban tetsző eredményt kapsz, de a valódi információ tartalomból vesztettél. Karcsika anyukájának a Te verziód nagyon nem tetszene. Pontosan ezt csinálják a gyártók, a hifisták, hol tudatosan, hol csak megtörténik, egy nagyítót mozgatunk az információk felett, így súlyozva bizonyos számunkra fontos paramétereket. Én is ezt csináltam az OB-vel annó, Te is ezt csinálod a szélessávúddal, de valahol az egész folyamat erről szól, már a felvételkészítéstől kezdve, mert sajnos mindig kompromisszumokat kell kötni.
Az akusztikai szakemberektől és az arra érzékeny hozzáértőktől elnézést a kissé pongyola megfogalmazásért. Bármiféle tartalmi, szakmai korrekciót szívesen fogadok.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Ezoterikus, misztikus és voodooba hajló HiFi eszközök

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

hollohazi írta:
2019.09.19., csüt. 15:14
Visszatérve az elnyelő elemekre én logikusnak érzem azt az érvelést, ami az információ vesztésről szól, hiszen az a dolguk, azt csinálják, amire tervezték őket, abban a frekvencia sávban működnek.
Én nem érzem annak. A falra szerelt hangelnyelők a falak által visszavert hanghulámok intenzitását csökkentik "abban a frekvenciasávban, amelyre tervezték őket". A basszuscsapdák pedig tudtommal az állóhullámok kialakulását és a szobák egyes mélyfrekvenciákat kiemelő, erősítő hatását hivatottak megnehezíteni.

Ha nincs a füled és a hangszórók között közvetlenül elhelyezve semmi (márpedig a falra szerelt hangelnyelők esetében nincs ilyen), akkor semmi nem fogja megakadályozni a közvetlenül a hangszóróból jövő hangot, hogy eljusson a füledig. Nincs információvesztés, sőt. Épp így jut el több, a hangszórók által közölt információ a füledhez. A visszavert hanghullámok ugyanis - a "direkten érkaző" hanghullámokkal interferálva - erősítik vagy gyengítik (esetenként kioltják) azokat, ezáltal torzítva a hangszórók által közölt információt.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”