Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Ha már szóba került a nonNFB erősítő, és Hack3er kollega is érdeklősött a kisimpedanciás füles erősítőkről, akkor felteszem ide a mostani munkámat. Ez az erősítő nem saját kútfőből van. Ezt a neve is mutatja, Amerókában egy szívlapátnyi Dollárt kérnek érte, igaz az csöves egyenirányítással van megoldva, meg van rajta egy plusz kapcsoló. Ja, meg egy műszer parasztvakításnak, ami a végcső áramfelvételét hivatott mutatni A osztályban. :rolleyes: Biztosan hasznos dolog. :D Én egy kicsit átalakítottam, főleg a tápot. Ezzel választ adva Hack3er kollegának. Szegény Lajos bácsival sokat dolgoztunk együtt, jó barátom volt. Én mindig mondtam neki, hogy tápcsőből nem lehet hangerősítőt készíteni. (ezt mondtam Jenőnek is) Lajos Bácsi erre mindig azt mondta, hogy könnyen beszélsz Dyscus, neked ingyen van a kimenő, nekem pénzben. Így is drágálnak a népek mindent. Jókat nevettünk ezen.
Szóval ez az erősítő az egyik legjobb hangú, de olcsó audio csövet használja, nevezetesen az EL84-et. Triódába kötve, szokványos SE kapcsolásban, kis teljesítmény kivétele mellett. A kapcsolás az alábbiakban látható:
Taboo III.JPG
Taboo III.JPG (231.69 KiB) Megtekintve 3243 alkalommal
Az alkatrész minőség a rajzról leolvasható. A NYÁK, és a beültetés az alábbiakban látható:
Taboo III PCB Beültet.jpg
Taboo III PCB Beültet.jpg (168.27 KiB) Megtekintve 3243 alkalommal
Egyszerű kis szerkezet nagy hanggal. Megmondom őszintén, pár éve már megépítettem, s kiszolgálta gazdája 1,2 millás fejhallgatóját. Egyébként kb.1,6Wattos, és 16Ohmtól felfelé bármilyen impedanciás fülest meghajt. Ideális olyannak, aki sűrűn váltogatja a fülhallgatóját, mert még nem találta meg az igazit. :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A kedvemért ne tegyél fel ilyen mérést kedves SüteményX. A saját magad megnyugtatására jó csak. Neked is azt írom, mint a Jenőnek: ebben a kapcsolásban nincs biztosítva a működés közbeni szimmetria a kétmódusú jelre. Nincs benne önszabályozás ugyanis. Jenő feltalálta az olyan lebegő parafázisú fázisfordítót, amiből sikerült kiiktatnia a szimmetriára vonatkozó önszabályozást. Igazából ez a fázisfordító kapcsolás jobban hasonlít a szakirodalomban egyszerűnek nevezett fázisfordító kapcsolásra. A tied meg szinte ugyanaz. (lsd.: J.L.Hood: Csöves és Tranzisztoros Hangerősítők 4.5 ábra64. oldal) Használata néprádiókban indokolható az egyszerűsége miatt. Hátránya a könyv szerint az, hogy nem jó megoldás az, a zaj szempontjából, hogy az első cső jelét leosztjuk, majd újra felerősítjük. Ezt már tankönyvekben is leírják. A másik gond az, hogy az első trióda torzításához hozzáadódik a második cső torzítása. Elvileg STATIKUS állapotban (mint a mérésed) tetszőleges pontossággal tökéletesen egyforma két jel kellene, hogy keletkezzen, hiszen tetszőlegesen állítható a második cső kivezérlésének nagysága. Mégsem pontosan egyforma a két jel, és nem is lehet soha egyforma a második trióda plusszban hozzáadott torzítása miatt. A helyzet működés közben még roszabb, hiszen a két trióda működés közbeni együttfutását semmi sem biztosítja, mint említettem.
A fentieken kívül nagyon nagy pazarlásnak gondolom azt, hogy egy EL34-es csőből 8Wattot veszel ki. PushPull-ban. Ha jól értelmeztem a leírásod. Más ezzel a végcsővel 100Wattos erősítőt készít. :rolleyes: Az 1 Watton mért 0,1% torzítást soknak tartom. A TauCeti erősítőmnek 25 Watton ennyi a torzítása. Igaz, abban van NFB, viszont azt, hogy ez jó-e, vagy nem, csak egy vakteszt tudja eldönteni, nem az a kinyilatkoztatás, hogy csak NFB nélkül szólhat valami jól. A világ használati, és nem reklámcélú high end készülékeinek min. 80%-a tartalmaz valamilyen visszacsatolást. Bár Jenő nem akar rá emlékezni, de én, és sok barátom is már kétszer hallottuk az erősítőjének a hangját közösen. Itt is leírom, mint ahogy más fórumon neki is megírtam: Tápcsőből, hálótrafót használva munkaellenállásnak és kimenőtrafónak ezzel a fázishasító megoldással felvértezve nem építhető jó hangú erősítő. Azt a nyikorgást, csikorgást nem lehet elfeledni, amit az ő erősítője csinál a zenéből. És ezt nem csak én mondom, hanem a barátai is.
Mindenesetre dícséretes a kitartásod ezzel az erősítővel kapcsolatban. Szívesen látlak vendégül egy nonNFB-s és NFB-s erősítők összehasonlítására. Azért megjegyzem, hogy jelenleg én egy SE erősítőt építek, ami szintén nonNFB, aminek a kimenője akár hálózati trafónak is használható. A teljesítménye 1,6Watt a terheléstől függően, és fejhallgatót hajt majd az Istenadta. Igaz, nekem nincs fülesem... :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

És a kapcsolási rajz:
FB4045AA-A49A-4D8C-A774-E8C5C7E3F605.jpeg
FB4045AA-A49A-4D8C-A774-E8C5C7E3F605.jpeg (630.51 KiB) Megtekintve 3114 alkalommal
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

8W-ot tudnak, a sávszélesség 1W-on:
9Hz...37kHz (-1dB)
5Hz...72kHz (-3dB)

A torzítása 1W-on 0.1% körüli vagy az alatti. 8W-on is még 1% alatti. A torzítás spektruma attol is függ, hogyan van beallitva a meghajtofokozat.
Akik korabban is kovettek a dolgot mashol, furcsa lehet, hogy a korabban kozolt felso hatafrekvenciak alacsonyabban voltak. Nos ez azért van, mert nagyfrekvencian a driver masodik triodajanak racskapacitasa asszimetrizalta a drivert. Ez lett kikompenzálva egy 6-25pF trimmer kondenzator segitsegevel azota.
Most a driver kimenetei a rajta lógó végcsövekkel így néznek ki:
415CF971-CCE8-42DE-B094-53C35F47E413.jpeg
415CF971-CCE8-42DE-B094-53C35F47E413.jpeg (2.21 MiB) Megtekintve 3276 alkalommal
5A52B6D3-AEE8-481E-BD36-7A1EFC245B35.jpeg
5A52B6D3-AEE8-481E-BD36-7A1EFC245B35.jpeg (2.25 MiB) Megtekintve 3276 alkalommal
Az egyik dyscus kedveert a kombinalt kepernyo, ahol a kozepso vastag vonal az ellenfazisu jelek összege.
A masikon az egyik csatorna invertalva van, ezen szépen latszik a szinmetrikus együttfutás.

Ha érdekel bárkit, akkor teszek fel komplett kapcsolási rajzot.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Elkészültek a TJ nonfb 6528 PP erősítője által inspirált hasonló elvű, de a driver fokozatban nem fojtot és a végfokozatban nem triodat, hanem egy pár EL34-et alkalmazó, eredetileg regent gitárkombók sasszijait és trafóit felhasználó PP erősítő monoblokkjaim.
EF14DBF4-4F4C-4D13-BDCE-289F5AE249FA.jpeg
EF14DBF4-4F4C-4D13-BDCE-289F5AE249FA.jpeg (583.08 KiB) Megtekintve 3093 alkalommal
40294409-2C29-4FD0-B5D2-BCF04A463215.jpeg
40294409-2C29-4FD0-B5D2-BCF04A463215.jpeg (2.43 MiB) Megtekintve 3093 alkalommal
32A207D1-F114-4C4F-9568-6DE596931A2B.jpeg
32A207D1-F114-4C4F-9568-6DE596931A2B.jpeg (2.67 MiB) Megtekintve 3093 alkalommal
13B7D392-D5F1-431B-80CC-42428AD725BB.jpeg
13B7D392-D5F1-431B-80CC-42428AD725BB.jpeg (2.53 MiB) Megtekintve 3093 alkalommal
8613DBAB-9D47-42B8-837B-52E42B0DACB8.jpeg
8613DBAB-9D47-42B8-837B-52E42B0DACB8.jpeg (2.18 MiB) Megtekintve 3093 alkalommal
1F927B88-F511-4EFC-BB8D-4E6A1E6C6564.jpeg
1F927B88-F511-4EFC-BB8D-4E6A1E6C6564.jpeg (1.51 MiB) Megtekintve 3093 alkalommal
54824266-65CD-4304-978E-95F6AD3F0AD1.jpeg
54824266-65CD-4304-978E-95F6AD3F0AD1.jpeg (2.01 MiB) Megtekintve 3093 alkalommal
C3DCB3F7-4362-48AD-A1BF-74BE2EF5C93F.jpeg
C3DCB3F7-4362-48AD-A1BF-74BE2EF5C93F.jpeg (290.84 KiB) Megtekintve 3093 alkalommal
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Amugy a kinaiak arulnak hasonlo 6DJ8 / 6080-as fejhallgatoerositot. Ők ezt a zajproblemat ugy oldjak meg, hogy az anodtap es a futes is igbt-s stabilizalt taprol jön.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Hack3er írta:
2019.12.08., vas. 13:07
Sziasztok!

Vettem egy diy csöves fejhallgató és elő erősítő egyben, Horn Mihály csinálta Ágoston Lajos terve alapján de módosított tápegységgel. Ez az: https://www.vatera.hu/uj-audiofil-triod ... 84512.html

Mi a véleményetek erről a kapcsolási rajzról?

"A harmadik rajz pedig a módosított tápegység rajzát mutatja (ez van az erősítőben, mindkét csatornának külön külön kis panelon)"

https://ibb.co/dDtjZM8
https://ibb.co/xXS95Ys
https://ibb.co/SXxcQRf
Az erősítő belsejéről van egy kép a hirdetésben.

Már az első óra közben figyelmes lettem búgó hangra, másnapra sikerült rájönnöm hogy ha nagyobb fogyasztót használunk a házba pl mikro akkor búg egyet fejesen keresztül, ekkor jött haver a képbe hogy írta hogy nincsen benne bemeneti folytótekercs, és írta Mihály hogy valóban nincsen benne, de eddig még senki sem panaszkodott ilyen jelenségre.

Mihály kérdezte hogy bele tudom e építetni ezt a tekercset, írtam hogy igen, ekkor megkaptam a kapcsolási rajzokat és tovább küldtem Palinak és Ő írta hogy ennek az erősítőnek 1000ohm-os fejhallgatónál kisebbet nem szabad rádugni mert fél-egy óra alatt kinyírja a csöveket, ezt megcáfoltam mert 32ohm-os fejesem van egyenlőre (tudom, nagyobb kell majd neki) és már vagy 10 óra benne van a csövekben és nem haltak el a csövek.

Ezeket írta Pali:

"amikor ezek az erősítők voltak érvényben akkor 3000ohm volt a standard"
Ez kb a 60-as évek"
"Itt két párhuzamos kicsatolókondival oldja meg a leválasztást"
"De az nem illeszt teljesítményt csak potenciált"
"470ohm kimenteni ellenállásra dolgozik rá de kérdem én hogy miért? Ez nagy feszültségen kell hogy leadjon kis áramot"
"Ennek a kimenti fokozatnak a kivitelezését nem értem... egy push-pull végfokot nem így kell megcsinálni"

(kérdeztem hogy mennyi idő alatt mennének tönkre a csövek:"Szerintem kb fél-1óra üzemidő alatt. Ez így nagyon szar. Azt a kimenetet nem így kell megcsinálni"
"Nem javaslom hogy így használd"
"De azt te is láthatod hogy kb 75V a kimenet maxon Az nem igazán jó 32ohmra 175W terhelést akar látni a cső"
"Nyilván ez így nem reális, de az impedanciát illeszteni kell"

"És tuti hogy nem kondenzátorral, nem mellesleg a minősèget is nagyban rontja"
"A triódának van a legszebb hangja... de ez a konstrukció nem fasza"
"Meg az a megépítési módszer..."
"Nincs nyák hanem minden megy a levegőben"
"Az mind egy kis dipol antenna ami szedi a hálózati 50Hzes zavart
"
A légszerelésre írta: "Régen az oroszok használták mert így olcsóbb volt gyártani, de akkor sem precíz"
"A vezetékeket ha használunk akkoris nullvezetővel össze kell fonni"


Valaki írja meg legyen szíves írja meg a frankót, mert nekem ez olyan mintha kínaiul szidnák anyámat gondolkodik.gif


A srác 20 éves egyetemi hallgató, villamos mérnök lesz majd, meg épített már magának egy csöves erősítőt hangfalaknak, sok elektronikai dolgot megtud csinálni meg csinált is.
Nagyon finoman fogalmazva mondjuk úgy, hogy kicsi még, nem érthet még hozzá, de majd felnő, s akkor talán fog. A cső ettől nem megy tönkre, valoszinuleg életében nem latott meg elektroncsovet. Abban azert valamelyest igaza van, hogy nem igazán jó terhelés a pártíz ohm-os fejhallgato egy végcsőnek, valoban jobb lenne legalabb egy 600ohmos füles. Ennek ellenere azert meghajtja a 32ohmot is, csak jelntosen asszimetrikusan, azaz jelentős torzitassal.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Hack3er
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.03.06., vas. 23:12
Értékelés: 1

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Hack3er »

Sziasztok!

Vettem egy diy csöves fejhallgató és elő erősítő egyben, Horn Mihály csinálta Ágoston Lajos terve alapján de módosított tápegységgel. Ez az: https://www.vatera.hu/uj-audiofil-triod ... 84512.html

Mi a véleményetek erről a kapcsolási rajzról?

"A harmadik rajz pedig a módosított tápegység rajzát mutatja (ez van az erősítőben, mindkét csatornának külön külön kis panelon)"

https://ibb.co/dDtjZM8
https://ibb.co/xXS95Ys
https://ibb.co/SXxcQRf
Az erősítő belsejéről van egy kép a hirdetésben.

Már az első óra közben figyelmes lettem búgó hangra, másnapra sikerült rájönnöm hogy ha nagyobb fogyasztót használunk a házba pl mikro akkor búg egyet fejesen keresztül, ekkor jött haver a képbe hogy írta hogy nincsen benne bemeneti folytótekercs, és írta Mihály hogy valóban nincsen benne, de eddig még senki sem panaszkodott ilyen jelenségre.

Mihály kérdezte hogy bele tudom e építetni ezt a tekercset, írtam hogy igen, ekkor megkaptam a kapcsolási rajzokat és tovább küldtem Palinak és Ő írta hogy ennek az erősítőnek 1000ohm-os fejhallgatónál kisebbet nem szabad rádugni mert fél-egy óra alatt kinyírja a csöveket, ezt megcáfoltam mert 32ohm-os fejesem van egyenlőre (tudom, nagyobb kell majd neki) és már vagy 10 óra benne van a csövekben és nem haltak el a csövek.

Ezeket írta Pali:

"amikor ezek az erősítők voltak érvényben akkor 3000ohm volt a standard"
Ez kb a 60-as évek"
"Itt két párhuzamos kicsatolókondival oldja meg a leválasztást"
"De az nem illeszt teljesítményt csak potenciált"
"470ohm kimenteni ellenállásra dolgozik rá de kérdem én hogy miért? Ez nagy feszültségen kell hogy leadjon kis áramot"
"Ennek a kimenti fokozatnak a kivitelezését nem értem... egy push-pull végfokot nem így kell megcsinálni"

(kérdeztem hogy mennyi idő alatt mennének tönkre a csövek:"Szerintem kb fél-1óra üzemidő alatt. Ez így nagyon szar. Azt a kimenetet nem így kell megcsinálni"
"Nem javaslom hogy így használd"
"De azt te is láthatod hogy kb 75V a kimenet maxon Az nem igazán jó 32ohmra 175W terhelést akar látni a cső"
"Nyilván ez így nem reális, de az impedanciát illeszteni kell"

"És tuti hogy nem kondenzátorral, nem mellesleg a minősèget is nagyban rontja"
"A triódának van a legszebb hangja... de ez a konstrukció nem fasza"
"Meg az a megépítési módszer..."
"Nincs nyák hanem minden megy a levegőben"
"Az mind egy kis dipol antenna ami szedi a hálózati 50Hzes zavart
"
A légszerelésre írta: "Régen az oroszok használták mert így olcsóbb volt gyártani, de akkor sem precíz"
"A vezetékeket ha használunk akkoris nullvezetővel össze kell fonni"


Valaki írja meg legyen szíves írja meg a frankót, mert nekem ez olyan mintha kínaiul szidnák anyámat gondolkodik.gif


A srác 20 éves egyetemi hallgató, villamos mérnök lesz majd, meg épített már magának egy csöves erősítőt hangfalaknak, sok elektronikai dolgot megtud csinálni meg csinált is.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Építek egy preampot én is. Manapság a másnak is építgető amatőrök maximum RIAA fokozatot tesznek az előerősítőjükbe. Az MC valahogy nem megy. :D Az én preampom egy Marantz 7C RIAA fokozattal kezdődik. S ha már lemezjátszó, akkor természetesen MC pick-up fogadási lehetőséggel. Rittyentettem is egy MC trafót. Majd a hozzáértők elmondják, hogy rossz. :D :D Kis hazánkban sokan próbálnak ilyen trafót tekerni, de mérést, fotót soha nem látunk róla. Meg tudom érteni. Én az általam tekertet megmértem, s közre is adom. A mérést a szokásos mérő rendszeremen végeztem. A mérésekhez az MC trafó bemenetét leterheltem 22 Ohmmal, szimulálva egy átlagos MC pick-up terhelését. A szekunder oldalt pedig 47k-val terheltem, hiszen ez a szabványos RIAA korrektorok bemeneti impedanciája. Nem nagyon lehet az átvitelre panasz. Főleg a gyérebb frekvenciákon. Ezt a rendkívüli jó "vasanyag" biztosítja. Magasban van egy enyhe kiemelés a hallható sáv felett. Ez az 1,4dB-es kiemelés a kábelkapacitás, és a RIAA fokozat bemeneti kapacitásának hatására mérséklődni fog. Nos lássuk a medvét:
PK MC trafó Bode.JPG
PK MC trafó Bode.JPG (173.16 KiB) Megtekintve 3564 alkalommal
A megfelelően széles átvitelű trafónak nagyon jó a fázisátvitele is. A fotón látható, hogy 20Hz-n +7,6 fok, 20kHz-n pedig -17,8 fok a fáziseltérés. A fősodratú frekvenciákon az eltérés szinte nemleges. Ez a trafó nem fogja a hangot elszinezni.
PK MC trafó Phase.JPG
PK MC trafó Phase.JPG (137.01 KiB) Megtekintve 3564 alkalommal
S ha már mértem, akkor megmértem a trafó THD-jét is. A bemenetre 100mV-ot adva. ;) Ekkora feszültséget biztos nem ad ki egy MC pickup. (mellesleg a többi mérést is ekkora feszültséggel végeztem) A kapott eredmény nagyon jó:
PK MC trafó THD.JPG
PK MC trafó THD.JPG (173.9 KiB) Megtekintve 3564 alkalommal
Ilyen adatokat, és hangzást természetesen csöves, ne adj Isten tranyós MC fokozattal elérni nem lehet. Egy biztos, hogy ma már kevesebben "analógoskodnak", de aki igen, az kizárólag MC pickup-ot használ. Ezen fokozat nélkül egy preamp csak félkezű törpe. :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Szerintem a Dale, és a PRP ellenállások jók. Dale ellenállásokat nem tudom hol lehet beszerezni, de a PRP hozzáférhető pl a Hifi Collektívról. Ára meglehetősen jó. Mindig, mindenfajta értékben kaphatóak. A tapasztalataim rendkívül jók velük, mondhatom azt, hogy meglehetősen semleges hangúak, amit az erősítőim is bizonyítanak. A két féle ellenállás között hangra nincs nagy különbség. Mint ahogy a gyártási technológiában sem lehet differencia. A színük kivételével meglehetősen egyformán néznek ki. Mindenesetre meg kell nézni az adatlapjukat is. Tudni kell azt is, hogy a PRP gyárt milytari célra is ellenállásokat. Azt mondják a Dale is az. Szóval én a PRP-re szavazok.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Van valakinek tapasztalata a vilagosbarna Dale ellenallasokkal? ( azthiszem RN60)
Milyenek ezek a PRP vagy Takman vagy R534 ellennallasokhoz kepest?
Kene valami olyan tipus, ami elfogadhato hangú, és lehet belőle rendelni egész sorokat úgy, hogy ne egy egész havi fizetést kelljen rá kifizetni. Ebből a dale-ből adnak eBay-en 40db-ot 10USD-ért.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Elkészült az előfok doboza, fedél még csak alapozóval festve.
Csatolmányok
Előfok E4.jpg
Előfok E4.jpg (1.53 MiB) Megtekintve 3687 alkalommal
Előfok H.jpg
Előfok H.jpg (1.45 MiB) Megtekintve 3687 alkalommal

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2019.10.23., szer. 09:51
Kedves Süteményx! Ezt írtad: "Akkor azt kerdezem a hangvaltotekercs dc ellenallasa ha szamit egy melyhangszoro elott, akkor az erosito kimeneti impedanciaja miert nem?
Miert lehet nyugodtan 4ohm az erosito kimeneti impedanciaja ( 2-es damping factor ) ha a hangvaltoban elvarjuk a 0.1-0.2ohm dcr-t."
Felvilágosítalak, hogy soha nem írtam olyat, hogy az erősítő kimenő impedanciája nem számít. Ez enyhén szólva csúsztatás. Én csak azt írtam, hogy rossz a Df számítási metódus, amit használsz. A Df értéke egy dimenzió nélküli szám. Tök mindegy, hogy egy adott erősítő/hangfal párosításnál ezek viselkedését mekkora számmal írjuk le. Próbálkozok egy analógiával, hátha megérted. Nevezetesen a légnyomással. Régen ugye 760Hgmm volt a földi légnyomás. Ma 1024mBar. Ugyan azt a jelenséget, esetünkben a földi légnyomást két különböző számmal írjuk le. Én a Df-et 1,33-al jellemzem, te meg 100 000-rel. Ennyi. A másik meg az a baj a kritikáddal, hogy nem a valóságot veszi alapul. A soros tekercs igenis fonros, hogy kis DCR-el rendelkezzen. Ugyanis a DF egy működő párosításban mindig egy komplett hangfalra vonatkozik, aminek van impedanciája. A hangfal része a tekercs, tehát benne van a hatása a Df-ben. Úgyhogy nem jó a megközelítésed.
Rendben, értem, köszönöm!
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Kedves Süteményx! Ezt írtad: "Akkor azt kerdezem a hangvaltotekercs dc ellenallasa ha szamit egy melyhangszoro elott, akkor az erosito kimeneti impedanciaja miert nem?
Miert lehet nyugodtan 4ohm az erosito kimeneti impedanciaja ( 2-es damping factor ) ha a hangvaltoban elvarjuk a 0.1-0.2ohm dcr-t."
Felvilágosítalak, hogy soha nem írtam olyat, hogy az erősítő kimenő impedanciája nem számít. Ez enyhén szólva csúsztatás. Én csak azt írtam, hogy rossz a Df számítási metódus, amit használsz. A Df értéke egy dimenzió nélküli szám. Tök mindegy, hogy egy adott erősítő/hangfal párosításnál ezek viselkedését mekkora számmal írjuk le. Próbálkozok egy analógiával, hátha megérted. Nevezetesen a légnyomással. Régen ugye 760Hgmm volt a földi légnyomás. Ma 1024mBar. Ugyan azt a jelenséget, esetünkben a földi légnyomást két különböző számmal írjuk le. Én a Df-et 1,33-al jellemzem, te meg 100 000-rel. Ennyi. A másik meg az a baj a kritikáddal, hogy nem a valóságot veszi alapul. A soros tekercs igenis fonros, hogy kis DCR-el rendelkezzen. Ugyanis a DF egy működő párosításban mindig egy komplett hangfalra vonatkozik, aminek van impedanciája. A hangfal része a tekercs, tehát benne van a hatása a Df-ben. Úgyhogy nem jó a megközelítésed.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

1FE5149C-CD88-4AA8-B191-4F2C71847B68.jpeg
1FE5149C-CD88-4AA8-B191-4F2C71847B68.jpeg (113.47 KiB) Megtekintve 3845 alkalommal
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Doboz még nincs kész, de már meghallgattam.
PHONO fokozatban 6H16B csövek jól teljesítenek, tápegységben LR8N3 IC nagyon bevált. Nincs brumm, zaj.
Csatolmányok
Előfok próba.jpg
Előfok próba.jpg (395.66 KiB) Megtekintve 3798 alkalommal

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2019.10.16., szer. 11:35
sutemenyx írta:
2019.10.15., kedd 22:23
Majd probalj ki egy tranzisztoros erositot, aztan probald ki ugy is, hogy beteszel a hangfallal sorba 4ohmot.
Lerontja a mélyek pontosságát. Ezért van az, hogy ha valaki, például én építek egy hangfalat, akkor zsebemet nem kímélve törexem arra, hogy a magasvágó szűrő soros L tagja minél kisebb DCR-el rendelkezzen. Ez véleményem szerint többet javít a hangminőségen, mint amit egy vasmag ront. Na ezért van nekem beépítve egy 4 kilós Mundorf Szallagtekercs a subbasszus hangszóró elé. :D
Akkor azt kerdezem a hangvaltotekercs dc ellenallasa ha szamit egy melyhangszoro elott, akkor az erosito kimeneti impedanciaja miert nem?
Miert lehet nyugodtan 4ohm az erosito kimeneti impedanciaja ( 2-es damping factor ) ha a hangvaltoban elvarjuk a 0.1-0.2ohm dcr-t.

Ellentmondasz ezzel magadnak és a linkelt cikknek. Sztem meg kéne fontolnod, hogy az a cikk ugyan nagyon okos okfejtésnek tűnik, de egy ordas kreténség.

( egyébként egy single ended vagy barmilyen csoves erosito kimeneti impedanciaja egyaltalan nem a trafo dcr-jen mulik, hanem nagyon leegyszerusitve a vegcso fokozat kimeno impedanciaja leosztva a trafo impedanciattetelevel )
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

sutemenyx írta:
2019.10.15., kedd 22:23
Majd probalj ki egy tranzisztoros erositot, aztan probald ki ugy is, hogy beteszel a hangfallal sorba 4ohmot.
Lerontja a mélyek pontosságát. Ezért van az, hogy ha valaki, például én építek egy hangfalat, akkor zsebemet nem kímélve törexem arra, hogy a magasvágó szűrő soros L tagja minél kisebb DCR-el rendelkezzen. Ez véleményem szerint többet javít a hangminőségen, mint amit egy vasmag ront. Na ezért van nekem beépítve egy 4 kilós Mundorf Szallagtekercs a subbasszus hangszóró elé. :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Majd probalj ki egy tranzisztoros erositot, aztan probald ki ugy is, hogy beteszel a hangfallal sorba 4ohmot.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

greenbio írta:
2019.10.14., hétf. 09:15
sziasztok!

a csöves erőítőket gyakran éri az a vád, hogy a mély tartományban (mondjuk 60 Hz) alatt nem mindig (figyelem! nem mindegyik, hanem általában!) nem olyan magabiztosak, mint a szilíciumos társaik. ennek mi az oka? homályosítsatok fel legyetek szívesek, köszi :rolleyes:
A helyzet nem egyszerű. A rossz erősítőket érhet ilyen vád. A jók basszus átvitelével semmi baj, azok élethűen szólnak, de nem túl analitikusan, mint a tranyósok. Ezért számomra a tranyós hang robotzenét kommunikál. A csöves erősítők is feloszthatók legalább két halmazra. Ez egyik az egyszerű erősítők halmaza, amit SE erősítőnek is hívnak. Nos ezek torzítanak mint a veszett fene. 50%-os kivezérléskor akár 2,5-3%-ot is. Van akinek ez tetszik. Persze felvetődik a kérdés, ha valakinek ilyen erősítő a szive vágya, és nem látja be a torzítás hangelszínező hatását, akkor az hogy hall meg pl egy kábelcserét. Az SE-k mélye torzít be leghamarabb. Az ok a légrtéssel szerelt kimenő, amit az anódáram egyenáramúlag gerjeszt. A hatás olyan, mintha a szükségesnél kétszer kisebb vaskeresztmetszetet használnának. Hogy miért szeretik ezeket az amatőrök? Az ok egyszerű, még egy borbély is megtudja építeni, akiéletében nem tanult még elektronikát. A PP erősítők helyzete jobb. Ha rendes, és tisztességes kimenőt használunk, akkor igen jó mélyhangátvitelt lehet elérni. Az általam épített erősítők kb 4-8Hz-től visznek át. (-3dB) A nagyon mélyre "lemenő" kimenő nagy előnye, hogy a mélytartományban is megfelelő a fázisátvitele. Főleg, ha a tekercsei jól vannak méretezve, illetve a térben elhelyezve. A jó fázisátvitel előfeltétele a jó megszólalásnak. Ezt az elgondolást az is megerősíti, hogy az átlag felvételek 99%-ban 35Hz-nél mélyebb hangot nem tartalmaznak 0dB-s szinten. Ha a fázisátvitel jó, akkor ezek a felvételek jó basszussal rendelkeznek. Tudni kell azt is, hogy a PP kimenőnél nincs egyenáramú gerjesztése a vasnak. Ha az erősítő rendelkezik CFB kapcsolással, akkor még tisztább basszusátvitelt érhetünk el. Lásd az itt, korábban bemutatott erősítőimet, illetve a régi ARC erősítőket. Viszont nem értek egyet Istvánnal. A nagy damping faktor nem magyarázat semmire, mert olyan a valóságban nincs. Tudni kell, hogy a faktort kétféleképpen számolják. Egyszer a prospektusnak, s egyszer a valóságnak. A két számolás hasonló, de van köztük egy óriási különbség. A reklám Df-et így számolják: Df= Zhsz/Rg. Azaz a hangszóró impedancia osztva az erősítő kimenő ellenállásával. Ez nem igaz, ez téves számolás, mert elhagynak valamit, amit nem szabad megkerülni. Ezért a képlet kicsit módosul. A valós DF számítása: Df=Zhsz/Rg+Hrdc A Hrdc nem más mint a hangszóró tekercsének saját egyenáramú ellenállása, amely sorosan kapcsolódik az erősítő kimenő ellenállásával. Így már más a leányzó fekvése. Kiderül, hogy kb 1,33 Df-nél nagyobb damping faktor nem igazán van. Csöves készülékkel, PP-vel ekkora DF-et simán ellehet érni. Akkor már nem kóvályog a basszus. Illetve kóvályog, de a Df nem fogja meg. Tessék csak számolni! Legyen a hangszóró impedancia 8Ohm, a tekercs RDC-je meg az átlagos 6,2 Ohm. Az erősítő kimenő ellenállását csökkentsük mondjuk 8 Ohmtól egészen 0 Ohmig tetszőleges lépcsőkben. És számoljunk a valós képlettel. Ehhez a témához egy link: http://www.butleraudio.com/damping1.php Már csak azért, hogy ne hülyézzenek le a Df hívők. :D
A fentiektől függetlenül azért fontos a kis kimenő impedancia, de ezt a kimenőtrafónál is kellően kicsire tehetjük. Átlahgosan egy szekunder tekercs impedanciája 2mH. 20 Hz-n a tekercs kimenő impedanciaája 2PífL, azaz 6,28X20X0,002=0,25 Ohm. Egy tranyósé meg 0,1 Ohm. A 0,15 Ohm eltérés nem okozhatja a tranyós jobb mély átvitelét. Azt inkább mindkét esetben az NVCS befolyásolja jobban. A tranyósok NVCS-je sokkal, de sokkal nagyobb, mint egy PP erősítő hasonló paramétere. Itt a vége fuss el véle. :napsut:
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

greenbio írta:
2019.10.14., hétf. 09:15
sziasztok!

a csöves erőítőket gyakran éri az a vád, hogy a mély tartományban (mondjuk 60 Hz) alatt nem mindig (figyelem! nem mindegyik, hanem általában!) nem olyan magabiztosak, mint a szilíciumos társaik. ennek mi az oka? homályosítsatok fel legyetek szívesek, köszi :rolleyes:
Ennek két nagyon egyszerű oka van általában. A csövesek majd minden kapcsolása lényegesen alacsonyabb (kisebb) damping kimenetű mint a homokos kimenetű erősítők. Erre a maghajtóképességre meg leginkább a basszus tartomyánban van szükség, ott folynak nagyobb áramok is.
A másik jellemző ok a kimenő trafó. Nem könnyű olyan kimenőt gyártani ami ténylegesen nagy kivezérléssel (0dB közelében) is vastelítés nélkül adja le az 40Hz alatti tartományt. Ez a basszus tartomány is egészen másként viselkedik színuszos vagy komplex zenei jellel, tehát esik és torzul.
E két hatás együtt meg képes olyat is produkálni, hogy lötyögős és rezonássá válik a 100Hz alatti tartomány, ami persze nem lineáris átvitel és torzítás is egyben. Ettől meg szoktak meleg basszust hallani a csöves szerelmesei.
Nekem is csövesem van, a Plitron kimenő trafóm kisjelű alsó -3dB-es pontja 0,32Hz, a névleges 100W-on 23Hz. Ezt én max 45W-ig terhelem és push-pullban. Ezt még nem mondanám lötyögős gyenge megahajtó hangnak.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: greenbio »

sziasztok!

a csöves erőítőket gyakran éri az a vád, hogy a mély tartományban (mondjuk 60 Hz) alatt nem mindig (figyelem! nem mindegyik, hanem általában!) nem olyan magabiztosak, mint a szilíciumos társaik. ennek mi az oka? homályosítsatok fel legyetek szívesek, köszi :rolleyes:

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Most készülő előfokban is VFD kijelzőt használok. Még fedél és két faoldallap és a kijelző elé plexi hiányzik.
Doboza és az előlap egyszerű eszközökkel készült, CNC sajnos nem áll rendelkezésemre.
Csatolmányok
Csöves előfok.jpg
Csöves előfok.jpg (183.7 KiB) Megtekintve 3697 alkalommal

Avatar
HoriTon
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2011.04.09., szomb. 09:51
Értékelés: 512

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: HoriTon »

SoundMania írta:
2019.10.06., vas. 12:22
sutemenyx írta:
2019.10.05., szomb. 23:13


Gyönyörűek a mechanikai munkáid!
Főleg az a doboz, amiért Godina Istvánt kitiltatta közvetve a klubból! Gratulálok!
:smile32:
CD futómű: Jadis JD2
DAC: Chord Qutest; Táp MCRU
Digitális futómű: Auralic Aries Femto (tuningolt ház,táp)
Deck: Nakamichi LX5
Erősítő: HoriTon AN SE 300B
Hangfal: Audio Note E/LX kit
Kábelek: HiDiamond D7; AQ Thunder; Nordost H2; ValhallA Aura, Aurora
Elosztó: Fisch Audiotechnik reference line

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

sutemenyx írta:
2019.10.05., szomb. 23:13


Gyönyörűek a mechanikai munkáid!
Főleg az a doboz, amiért Godina Istvánt kitiltatta közvetve a klubból! Gratulálok!

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”