Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pärt »

chord írta:
2019.11.09., szomb. 11:43


Ebben sok igazság van.
Igen, bizonyos rendszerek hangját 'tanulni' kell.
A hiány talán "tanulható", a többlet csak elviselhető ideig-óráig. Lecsípett sávszék, szűk dinamika, egy kisebb völgy az átvitelben, szűk tér, stb. megszokhatóak.

De lehet, hogy másra gondoltál, írhatnál rá példát.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

fapaci írta:
2019.11.09., szomb. 22:49
audioline írta:
2019.11.09., szomb. 21:20
Ez elég szűkös/egyoldalú megközelítés.
Szerintem is, ezért én elsősorban a sajtkészítőknek vagyok hálás.
Tegyük hozzá, ugye a sajtkészítő mérnököknek... :D
.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

audioline írta:
2019.11.09., szomb. 21:20
Ez elég szűkös/egyoldalú megközelítés.
Szerintem is, ezért én elsősorban a sajtkészítőknek vagyok hálás.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

@ Chord

"bizonyos rendszerek hangját 'tanulni' kell."

Vagy inkább megszokni. :smile53: Aztán akár az lesz a tetsző/nyerő vonal. Valakinek. Miután beégett a szürke állomány "ramjába", minden egyéb karaktert ahhoz hasonlít. Nesze objektivitás. Ja, hogy olyan nincs.
.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

LIMAR írta:
2019.11.08., pén. 21:37
mgus írta:
2019.11.08., pén. 17:54
Nem megy már neki, a mérnökök már nem a zenére koncentrálnak, hanem a logaritmikus alapú számításokra koncentrálnak. :D
Hálát mondhatsz a mérnököknek, hogy biztosítják számodra, hogy csak a zenére koncentrálhatsz.
A mérnökök logaritmikus számításaik alapján megtervezett és felépített világban élsz, használod mindazt, amit ők hoztak létre NEKED. Biztosítva ezzel a túlélésedet a természetben.
A mérnökök nélkül ma is a barlangban retteghetnél mindentől és hallgathatnád a szél susogását hifi minőségben.
Ma egy hetet nem élnél túl a természetben, ha nem venne körbe mindaz, amit a mérnökök terveztek logaritmikus számításokkal NEKED évezredek alatt.
Ez elég szűkös/egyoldalú megközelítés. Ilyen alapon hálát adhat(nál) a kőművesnek, hogy felépítették a házad, ahol tudsz zenét hallgatni. Hálát adhatnál a földművesnek, hogy van mit enned, hisz 'étgyomorra' hogyan élveznéd az életet?! A kórházi személyzet hol van a listán, amikor világra jöttél..., Hányadik a listán az a Valaki, akinek a léted köszönheted?

"Mérnökök nélkül ma is a barlangban retteghetnél"

Az Ősember mérnöke evolússsön :D ez volt a csúcs gondolat. Köszönöm!
.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

chord írta:
2019.11.09., szomb. 11:43

Ebben sok igazság van.
Igen, bizonyos rendszerek hangját 'tanulni' kell.
Teljes tisztelettel megkérdezhetem, hogy Te hány légköbméterben hallgatod a Spendor Sp1-et?

Előre is köszönöm. :smile53:

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2019.11.09., szomb. 09:27
juliush írta:
2019.11.08., pén. 15:05
Klaca írta:
2019.11.08., pén. 14:15
Az élő zenének van egyfajta koherenciája, amit a pszichológában leginkább Gestalt koherenciának szoktak hívni, vagyis az egy olyan egész, ami megelőzi a részeit, nem előzetesen adott atomszerűen elkülöníthető részekből tevődik össze, és részeket csak külön erőfeszítés vagy a figyelem másirányú fókuszálása révén lehet belőle kiemelni. Amikor élő zenét hallgatunk, akkor egy efféle sajátos 'egészt' hallgatunk. Bár nincs nagyon sok tapasztalatom, de mintha egy hifi valahogy, isten tudja hogyan, képes volna arra, hogy a részeket ne egy ilyen sajátos gestaltszerű egészben, hanem együtt, ám mégis egymástól elkülönítve és csak külsődlegesen összekapcsolva jelenítse meg.
Érvelésedben az élő és a reprodukált zenét ruházod fel a "Gestalt koherenciával", illetve annak hiányával, holott a "Gestalt koherencia" inkább a psziché interpretáló reakciója a zenére, mint auditív ingerre, ha jól értem. A kérdés ebből a szemszögből már az, hogy a műszaki eszközeinkkel reprodukált zene kevésbé alkalmas-e a "Gestalt koherenciával" jellemezhető élmény kiváltására, mint az élő.
De lehet hogy tévedek.
Most frissen, üdén azt mondanám erre az ellenérvre, hogy ha hozzászokunk ahhoz, hogy egy dolgot, esetünkben az élő zenét, valamilyen módon észleljük, akkor ha ugyanaz a dolog másként kerül az érzékszerveink elé (pl. (egy rossz) hifi-n át), akkor valszeg megborul a normáis Gestalt szerű érzékelésünk, ezért észlelhetjük azt részeire esve. Ez nem nyilvánvaló képtelenség, hiszen már jó ideje tudjuk, hogy minden, még a legegyszerűbb észlelés maga is, tanult folyamat, így sajátos helyzetekben fel is borulhat a normális menete. Pl. egy képet is meg lehet úgy buherálni, hogy ne vegyük rögtön észre, hogy mi is az a dolog, az az "egész", amit ábrázol, és egy külön erőfeszítésre legyen szükség ahhoz, hogy a képet lássuk. Ilyenek az egy időben divatos 3d képek, ahol elsőre csak egy színes ponthalmazt lát az ember, de meg tudja tanulni, hogy a kép mögé fókuszálva "előhívja" a rendes képet. Valami ilyesmit csinál szerintem a hifi is kisebb nagyobb mértékben. Szétszed valamit, amit utólagos "erőfeszítés" révén kell összeraknunk. Ez különösen az un. "nagy felbontásra' képes (esetleg stúdió) hifiknél van így, de én azt mondanám, hogy valamennyire ez minden hifi sajátja.És ezárt van az, hogy aki jól begyakorolta ezt a fajta zenehallgatást, annak ez már nem fárasztó (ez is tanulható) és ezt hallja jónak. De nyilván egy hifivel foglalkozó ember jobban tudja, hogy ez hogy lehet, miként csinálja egy hifi ezt stb...
Ebben sok igazság van.
Igen, bizonyos rendszerek hangját 'tanulni' kell.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 723

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Klaca írta:
2019.11.09., szomb. 09:27
juliush írta:
2019.11.08., pén. 15:05
Klaca írta:
2019.11.08., pén. 14:15
Az élő zenének van egyfajta koherenciája, amit a pszichológában leginkább Gestalt koherenciának szoktak hívni, vagyis az egy olyan egész, ami megelőzi a részeit, nem előzetesen adott atomszerűen elkülöníthető részekből tevődik össze, és részeket csak külön erőfeszítés vagy a figyelem másirányú fókuszálása révén lehet belőle kiemelni. Amikor élő zenét hallgatunk, akkor egy efféle sajátos 'egészt' hallgatunk. Bár nincs nagyon sok tapasztalatom, de mintha egy hifi valahogy, isten tudja hogyan, képes volna arra, hogy a részeket ne egy ilyen sajátos gestaltszerű egészben, hanem együtt, ám mégis egymástól elkülönítve és csak külsődlegesen összekapcsolva jelenítse meg.
Érvelésedben az élő és a reprodukált zenét ruházod fel a "Gestalt koherenciával", illetve annak hiányával, holott a "Gestalt koherencia" inkább a psziché interpretáló reakciója a zenére, mint auditív ingerre, ha jól értem. A kérdés ebből a szemszögből már az, hogy a műszaki eszközeinkkel reprodukált zene kevésbé alkalmas-e a "Gestalt koherenciával" jellemezhető élmény kiváltására, mint az élő.
De lehet hogy tévedek.
Most frissen, üdén azt mondanám erre az ellenérvre, hogy ha hozzászokunk ahhoz, hogy egy dolgot, esetünkben az élő zenét, valamilyen módon észleljük, akkor ha ugyanaz a dolog másként kerül az érzékszerveink elé (pl. (egy rossz) hifi-n át), akkor valszeg megborul a normáis Gestalt szerű érzékelésünk, ezért észlelhetjük azt részeire esve. Ez nem nyilvánvaló képtelenség, hiszen már jó ideje tudjuk, hogy minden, még a legegyszerűbb észlelés maga is, tanult folyamat, így sajátos helyzetekben fel is borulhat a normális menete. Pl. egy képet is meg lehet úgy buherálni, hogy ne vegyük rögtön észre, hogy mi is az a dolog, az az "egész", amit ábrázol, és egy külön erőfeszítésre legyen szükség ahhoz, hogy a képet lássuk. Ilyenek az egy időben divatos 3d képek, ahol elsőre csak egy színes ponthalmazt lát az ember, de meg tudja tanulni, hogy a kép mögé fókuszálva "előhívja" a rendes képet. Valami ilyesmit csinál szerintem a hifi is kisebb nagyobb mértékben. Szétszed valamit, amit utólagos "erőfeszítés" révén kell összeraknunk. Ez különösen az un. "nagy felbontásra' képes (esetleg stúdió) hifiknél van így, de én azt mondanám, hogy valamennyire ez minden hifi sajátja.És ezárt van az, hogy aki jól begyakorolta ezt a fajta zenehallgatást, annak ez már nem fárasztó (ez is tanulható) és ezt hallja jónak. De nyilván egy hifivel foglalkozó ember jobban tudja, hogy ez hogy lehet, miként csinálja egy hifi ezt stb...
Rátapintottál a lényegre!Ez a zenehallgatás. ;)
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

juliush írta:
2019.11.08., pén. 15:05
Klaca írta:
2019.11.08., pén. 14:15
Az élő zenének van egyfajta koherenciája, amit a pszichológában leginkább Gestalt koherenciának szoktak hívni, vagyis az egy olyan egész, ami megelőzi a részeit, nem előzetesen adott atomszerűen elkülöníthető részekből tevődik össze, és részeket csak külön erőfeszítés vagy a figyelem másirányú fókuszálása révén lehet belőle kiemelni. Amikor élő zenét hallgatunk, akkor egy efféle sajátos 'egészt' hallgatunk. Bár nincs nagyon sok tapasztalatom, de mintha egy hifi valahogy, isten tudja hogyan, képes volna arra, hogy a részeket ne egy ilyen sajátos gestaltszerű egészben, hanem együtt, ám mégis egymástól elkülönítve és csak külsődlegesen összekapcsolva jelenítse meg.
Érvelésedben az élő és a reprodukált zenét ruházod fel a "Gestalt koherenciával", illetve annak hiányával, holott a "Gestalt koherencia" inkább a psziché interpretáló reakciója a zenére, mint auditív ingerre, ha jól értem. A kérdés ebből a szemszögből már az, hogy a műszaki eszközeinkkel reprodukált zene kevésbé alkalmas-e a "Gestalt koherenciával" jellemezhető élmény kiváltására, mint az élő.
De lehet hogy tévedek.
Most frissen, üdén azt mondanám erre az ellenérvre, hogy ha hozzászokunk ahhoz, hogy egy dolgot, esetünkben az élő zenét, valamilyen módon észleljük, akkor ha ugyanaz a dolog másként kerül az érzékszerveink elé (pl. (egy rossz) hifi-n át), akkor valszeg megborul a normáis Gestalt szerű érzékelésünk, ezért észlelhetjük azt részeire esve. Ez nem nyilvánvaló képtelenség, hiszen már jó ideje tudjuk, hogy minden, még a legegyszerűbb észlelés maga is, tanult folyamat, így sajátos helyzetekben fel is borulhat a normális menete. Pl. egy képet is meg lehet úgy buherálni, hogy ne vegyük rögtön észre, hogy mi is az a dolog, az az "egész", amit ábrázol, és egy külön erőfeszítésre legyen szükség ahhoz, hogy a képet lássuk. Ilyenek az egy időben divatos 3d képek, ahol elsőre csak egy színes ponthalmazt lát az ember, de meg tudja tanulni, hogy a kép mögé fókuszálva "előhívja" a rendes képet. Valami ilyesmit csinál szerintem a hifi is kisebb nagyobb mértékben. Szétszed valamit, amit utólagos "erőfeszítés" révén kell összeraknunk. Ez különösen az un. "nagy felbontásra' képes (esetleg stúdió) hifiknél van így, de én azt mondanám, hogy valamennyire ez minden hifi sajátja.És ezárt van az, hogy aki jól begyakorolta ezt a fajta zenehallgatást, annak ez már nem fárasztó (ez is tanulható) és ezt hallja jónak. De nyilván egy hifivel foglalkozó ember jobban tudja, hogy ez hogy lehet, miként csinálja egy hifi ezt stb...

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

chord írta:
2019.11.08., pén. 21:01
Klaca írta:
2019.11.08., pén. 19:01
Aszpirin írta:
2019.11.08., pén. 15:13


A mindenit, én vagyok az egyedüli, aki ebből már egy mukkot sem ért? El tudnátok magyarázni esetleg egy kicsit kevésbé magasröptűen, kérlek? Csak hogy ne érezzem magam tökhülyének :smile53:
Nem annyira bonyolult dolog. Alapvetően a 'harmónia' hallása kapcsán fedezték fel. PL. laikus kíésrleti alanyok simán mindenféle környezetben azonosítani tudnak egy harmóniát (ez itt az "egész"), a nélkül, hogy bármelyik benne "részként" szereplő hangot fel tudnák ismerni. Az egész tehát itt olyan elem, ami ebben az értelemben megelőzi a részeit, így nem azokból épül fel. Ugyanilyen a látás: pl. a híres "nyúl-kacsa" alakzat esetében, az hogy az ábra egy részét a nyúl fülének látod, vagy a kacsa csőrének, attól függ, hogy az egészet nyúlnak vagy kacsának látod. Itt is az egész határozza meg a részt és így tovább.
Még pici kiegészítés.
Ez egy régi teória, aztán sok dologra próbálták kiterjeszteni, de ők vitték be igazából a pszichológiába azt a (ma már) tényt, hogy a teljes észlelés az nem egyenlő a szenzoros érzetek összegével.
A hifisek ezt miért nem hiszik el, az egy kérdőjel.

Csak egy gyors példa. Elég elképzelni. Teáscsészébe teszünk három kanál cukrot, felkavarjuk, megkóstoljuk, fú, de édes, meg elég forró.
A fantomérzetek sora egészen pontosan kimérhető, bárkinél, aki teázott már életében. Ha élőben megy a mérés, mármint, ott a tea meg a cukor a laborban, annyira erős fantomérzet lehet az igazi előtt, hogy a levett két EEG/egyéb mintázat olykor alig-alig megkülönböztethető.

Na, a hifizés közben, el lehet képzelni, mik történnek. Sablon?, abból aztán van mindegyikünk fejében egy kevés..
Szinte csoda, hogy egymás zenéit felismerjük... legalább a hangszereket.... jobb esetben....:))

És ez az oka, hogy pl. a teszteknél, érdemesebb valami jó régen hallgatott lemezt betenni, ahol a generálódó fantom-érzetek jóval gyengébbek, mint azon a lemezen, amelyet állandóan nyúzunk, és kívülről tudjuk az összes zörejt rajta.
Amit írsz, abban legalább három dolog keveredik, amit nem érdemes összemosni, és mindegyikük különbözik attól, amit én írtam (az utóbbival az alaklélektan (Gestalt pszichológia) foglalkozik, ami nem annyira régi, a XIX. sz végén, XX. sz elején alakult ki (ez meg nem teljesen fedi a Gestalt terápiát)), de nem érdemes ebbe itt nagyon belemenni.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mgus »

lehoako írta:
2019.11.09., szomb. 08:26
fülelek írta:
2019.11.08., pén. 17:47
Elnézést a bocsánatért, de ez egy rossz kérdés.
Vajon te meghallod a 20 méterre éneklő pacsirta hangját, amikor a melletted álló haverod épp ordítva meséli kalandját?
A pszichoakusztikában komoly jelentősége van a hangelfedésnek (maszkolás), nézz utána, ha ismeretlen a téma.
Amúgy meg a mikrofonok sokat kibírnak kis torzítással, a mikrofon előerősítők szoktak "kiakadni", azaz durván betorzítani nem várt durván nagy hangnyomásra, de egy zongora felvételnél ez nem fordulhat elő, mert az hatalmas felvételkészítői bakinak számít.
A mikrofon felvesz mindent, ami a saját (és az előerősítő)zajánál hangosabb, de hogy mit lehet ebből meghallani, az egy csomó egyéb tényezőtől függ.
Köszönöm egy számomra valódi mérnök hiteles válaszát.

Pontosítok: nyilván nem a mikrofon VESZI FEL a koncertet, hanem a mögé kötött felvevőrendszer, ebben pongyola voltam, bocsánat. A mikrofon nyilván csak a receptor.

Amiből a kérdésem származott, azt ideidézem:

"KOnkrét példa akkor pl Chopin első zongiversenye, nagy szerencsénkre a főszerepben Kissinnel. A maestro Zubin Mehta. Ki hall a hangosabb zongora mögött néha halk hegedűket? SZerintem senki. És amikor 4:17-nél van 3 hang pizzicato, azt is csak látom és nem hallom. Nektek hallható?

[youtube]https://youtu.be/LPa7jjeKVR4[/youtube]"

Tervezett zenélési folyamat ez, amit megpróbálnak felvenni annak érdekében, hogy otthoni lejátszáskor a hallgató lehetőleg hallja a darab különböző részeit egyszerre.

A frappáns pacsirtás és ordító haveros történet szvsz max. részben hasonlít ehhez, noha adott cél érdekében nyilván, pl 2 db mikrofonnal szépen fel lehetne venni és reprodukálni, nyilván a valóság kreatív reinterpretációjával.

Utolsó mondatod a válasz a kérdésemre, ezek szerint hasonlóan van, mint ahogy azt gondoltam, köszönöm. :smile53:
Sajnos a mikrofon a felvevő rendszer része, anélkül nem rögzítene semmit a felvevő. :D
A 4:17 én nem hallok semmi pizzicatot, de viszont hallom az öltönye susogását. :D
Egyszer összejötűnk a haverokkal zenét hallgatni, közben iszogattunk is,majd egy zenei részletnél kérdezem hogy hallják-e hárfát a háttérben, erre a válasz az volt ha töltök még agy kupicával még látják is a hárfát.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 723

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Nem is kell mindig minden hangszert kihallani ,szépen összesímulnak a hangok,én elég érzékeny vagyok a hegedű hangjára nagyon kihallom egy rendszerből vagy nem,számomra azongora,hegedű "élethűbb" hangja adja egyjó rendszer qalitását.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

fülelek írta:
2019.11.08., pén. 17:47
Elnézést a bocsánatért, de ez egy rossz kérdés.
Vajon te meghallod a 20 méterre éneklő pacsirta hangját, amikor a melletted álló haverod épp ordítva meséli kalandját?
A pszichoakusztikában komoly jelentősége van a hangelfedésnek (maszkolás), nézz utána, ha ismeretlen a téma.
Amúgy meg a mikrofonok sokat kibírnak kis torzítással, a mikrofon előerősítők szoktak "kiakadni", azaz durván betorzítani nem várt durván nagy hangnyomásra, de egy zongora felvételnél ez nem fordulhat elő, mert az hatalmas felvételkészítői bakinak számít.
A mikrofon felvesz mindent, ami a saját (és az előerősítő)zajánál hangosabb, de hogy mit lehet ebből meghallani, az egy csomó egyéb tényezőtől függ.
Köszönöm egy számomra valódi mérnök hiteles válaszát.

Pontosítok: nyilván nem a mikrofon VESZI FEL a koncertet, hanem a mögé kötött felvevőrendszer, ebben pongyola voltam, bocsánat. A mikrofon nyilván csak a receptor.

Amiből a kérdésem származott, azt ideidézem:

"KOnkrét példa akkor pl Chopin első zongiversenye, nagy szerencsénkre a főszerepben Kissinnel. A maestro Zubin Mehta. Ki hall a hangosabb zongora mögött néha halk hegedűket? SZerintem senki. És amikor 4:17-nél van 3 hang pizzicato, azt is csak látom és nem hallom. Nektek hallható?

[youtube]https://youtu.be/LPa7jjeKVR4[/youtube]"

Tervezett zenélési folyamat ez, amit megpróbálnak felvenni annak érdekében, hogy otthoni lejátszáskor a hallgató lehetőleg hallja a darab különböző részeit egyszerre.

A frappáns pacsirtás és ordító haveros történet szvsz max. részben hasonlít ehhez, noha adott cél érdekében nyilván, pl 2 db mikrofonnal szépen fel lehetne venni és reprodukálni, nyilván a valóság kreatív reinterpretációjával.

Utolsó mondatod a válasz a kérdésemre, ezek szerint hasonlóan van, mint ahogy azt gondoltam, köszönöm. :smile53:

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

fapaci írta:
2019.11.08., pén. 22:49
E topikban gyakran került szóba, de mostantól sajnos csak múlt időben beszélhetünk róla. A mai napon elhunyt Ujházy László hangmérnök.
Óóóó. Nagyon sajnálom, :( Nyugodjon békében.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

E topikban gyakran került szóba, de mostantól sajnos csak múlt időben beszélhetünk róla. A mai napon elhunyt Ujházy László hangmérnök.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

mgus írta:
2019.11.08., pén. 17:54
lehoako írta:
2019.11.08., pén. 17:24
Arra bátorítanálak, hogy fókuszálj arra, hogy átéld a zenét, ahogy és ahol éppen van. :smile32:
Nem megy már neki, a mérnökök már nem a zenére koncentrálnak, hanem a logaritmikus alapú számításokra koncentrálnak. :D
Zavarba hozol, mert régebben vagyok zenész, mint mérnök. :D

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mgus »

LIMAR írta:
2019.11.08., pén. 21:37
mgus írta:
2019.11.08., pén. 17:54
Nem megy már neki, a mérnökök már nem a zenére koncentrálnak, hanem a logaritmikus alapú számításokra koncentrálnak. :D
Hálát mondhatsz a mérnököknek, hogy biztosítják számodra, hogy csak a zenére koncentrálhatsz.
A mérnökök logaritmikus számításaik alapján megtervezett és felépített világban élsz, használod mindazt, amit ők hoztak létre NEKED. Biztosítva ezzel a túlélésedet a természetben.
A mérnökök nélkül ma is a barlangban retteghetnél mindentől és hallgathatnád a szél susogását hifi minőségben.
Ma egy hetet nem élnél túl a természetben, ha nem venne körbe mindaz, amit a mérnökök terveztek logaritmikus számításokkal NEKED évezredek alatt.
A 20. századik előtt is éltek emberek, azt se tudták hogy mi a mérnök, kicsit túl van spilázva ez a kifejezés, előtte is építettek, zenéltek mulattak az emberek nem is akárhogyan.

Itt azt írják földmérők voltak. :D
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9rn%C3%B6k
Úgyhogy a barlang az egy kicsit erős túlzás.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

mgus írta:
2019.11.08., pén. 17:54
Nem megy már neki, a mérnökök már nem a zenére koncentrálnak, hanem a logaritmikus alapú számításokra koncentrálnak. :D
Hálát mondhatsz a mérnököknek, hogy biztosítják számodra, hogy csak a zenére koncentrálhatsz.
A mérnökök logaritmikus számításaik alapján megtervezett és felépített világban élsz, használod mindazt, amit ők hoztak létre NEKED. Biztosítva ezzel a túlélésedet a természetben.
A mérnökök nélkül ma is a barlangban retteghetnél mindentől és hallgathatnád a szél susogását hifi minőségben.
Ma egy hetet nem élnél túl a természetben, ha nem venne körbe mindaz, amit a mérnökök terveztek logaritmikus számításokkal NEKED évezredek alatt.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Klaca írta:
2019.11.08., pén. 19:01
Aszpirin írta:
2019.11.08., pén. 15:13
juliush írta:a "Gestalt koherencia" inkább a psziché interpretáló reakciója a zenére, mint auditív ingerre
A mindenit, én vagyok az egyedüli, aki ebből már egy mukkot sem ért? El tudnátok magyarázni esetleg egy kicsit kevésbé magasröptűen, kérlek? Csak hogy ne érezzem magam tökhülyének :smile53:
Nem annyira bonyolult dolog. Alapvetően a 'harmónia' hallása kapcsán fedezték fel. PL. laikus kíésrleti alanyok simán mindenféle környezetben azonosítani tudnak egy harmóniát (ez itt az "egész"), a nélkül, hogy bármelyik benne "részként" szereplő hangot fel tudnák ismerni. Az egész tehát itt olyan elem, ami ebben az értelemben megelőzi a részeit, így nem azokból épül fel. Ugyanilyen a látás: pl. a híres "nyúl-kacsa" alakzat esetében, az hogy az ábra egy részét a nyúl fülének látod, vagy a kacsa csőrének, attól függ, hogy az egészet nyúlnak vagy kacsának látod. Itt is az egész határozza meg a részt és így tovább.
Még pici kiegészítés.
Ez egy régi teória, aztán sok dologra próbálták kiterjeszteni, de ők vitték be igazából a pszichológiába azt a (ma már) tényt, hogy a teljes észlelés az nem egyenlő a szenzoros érzetek összegével.
A hifisek ezt miért nem hiszik el, az egy kérdőjel.

Csak egy gyors példa. Elég elképzelni. Teáscsészébe teszünk három kanál cukrot, felkavarjuk, megkóstoljuk, fú, de édes, meg elég forró.
A fantomérzetek sora egészen pontosan kimérhető, bárkinél, aki teázott már életében. Ha élőben megy a mérés, mármint, ott a tea meg a cukor a laborban, annyira erős fantomérzet lehet az igazi előtt, hogy a levett két EEG/egyéb mintázat olykor alig-alig megkülönböztethető.

Na, a hifizés közben, el lehet képzelni, mik történnek. Sablon?, abból aztán van mindegyikünk fejében egy kevés..
Szinte csoda, hogy egymás zenéit felismerjük... legalább a hangszereket.... jobb esetben....:))

És ez az oka, hogy pl. a teszteknél, érdemesebb valami jó régen hallgatott lemezt betenni, ahol a generálódó fantom-érzetek jóval gyengébbek, mint azon a lemezen, amelyet állandóan nyúzunk, és kívülről tudjuk az összes zörejt rajta.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Sonny

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Sonny »

fülelek írta:
2019.11.08., pén. 17:47
Elnézést a bocsánatért, de ez egy rossz kérdés.
Vajon te meghallod a 20 méterre éneklő pacsirta hangját, amikor a melletted álló haverod épp ordítva meséli kalandját?
Ott a piros pont :rolleyes:

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Aszpirin írta:
2019.11.08., pén. 15:13
juliush írta:a "Gestalt koherencia" inkább a psziché interpretáló reakciója a zenére, mint auditív ingerre
A mindenit, én vagyok az egyedüli, aki ebből már egy mukkot sem ért? El tudnátok magyarázni esetleg egy kicsit kevésbé magasröptűen, kérlek? Csak hogy ne érezzem magam tökhülyének :smile53:
Nem annyira bonyolult dolog. Alapvetően a 'harmónia' hallása kapcsán fedezték fel. PL. laikus kíésrleti alanyok simán mindenféle környezetben azonosítani tudnak egy harmóniát (ez itt az "egész"), a nélkül, hogy bármelyik benne "részként" szereplő hangot fel tudnák ismerni. Az egész tehát itt olyan elem, ami ebben az értelemben megelőzi a részeit, így nem azokból épül fel. Ugyanilyen a látás: pl. a híres "nyúl-kacsa" alakzat esetében, az hogy az ábra egy részét a nyúl fülének látod, vagy a kacsa csőrének, attól függ, hogy az egészet nyúlnak vagy kacsának látod. Itt is az egész határozza meg a részt és így tovább.

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

juliush írta:
2019.11.08., pén. 15:05
Klaca írta:
2019.11.08., pén. 14:15
Az élő zenének van egyfajta koherenciája, amit a pszichológában leginkább Gestalt koherenciának szoktak hívni, vagyis az egy olyan egész, ami megelőzi a részeit, nem előzetesen adott atomszerűen elkülöníthető részekből tevődik össze, és részeket csak külön erőfeszítés vagy a figyelem másirányú fókuszálása révén lehet belőle kiemelni. Amikor élő zenét hallgatunk, akkor egy efféle sajátos 'egészt' hallgatunk. Bár nincs nagyon sok tapasztalatom, de mintha egy hifi valahogy, isten tudja hogyan, képes volna arra, hogy a részeket ne egy ilyen sajátos gestaltszerű egészben, hanem együtt, ám mégis egymástól elkülönítve és csak külsődlegesen összekapcsolva jelenítse meg.
Érvelésedben az élő és a reprodukált zenét ruházod fel a "Gestalt koherenciával", illetve annak hiányával, holott a "Gestalt koherencia" inkább a psziché interpretáló reakciója a zenére, mint auditív ingerre, ha jól értem. A kérdés ebből a szemszögből már az, hogy a műszaki eszközeinkkel reprodukált zene kevésbé alkalmas-e a "Gestalt koherenciával" jellemezhető élmény kiváltására, mint az élő.
De lehet hogy tévedek.
Igazad van: az észlelés az, ami alapvetően gestalt-szerű egységeket ad, így elvileg a hifi hangját is így észleljük. (És persze nem is csak a hallás, hanem bármelyik érzéki modalitás észlelése ilyen, de érdekes módon történetileg ezt a hallással kapcsolatban kezdték el felfedezni (az ún. hangpszichológia). Ennek elsődlegesen egyébként nem az agykutatáshoz van köze, de elég sokat tudunk már a dolog agyi hátteréről is.) Valamiért mégis van olyan hifis hang (és persze ahogyan Chord mondja nem mindegyik hifi ilyen), amit mintha nem így fognánk fel. Hm... Ezen még gondolkodnom kell...

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mgus »

lehoako írta:
2019.11.08., pén. 17:24
Arra bátorítanálak, hogy fókuszálj arra, hogy átéld a zenét, ahogy és ahol éppen van. :smile32:
Nem megy már neki, a mérnökök már nem a zenére koncentrálnak, hanem a logaritmikus alapú számításokra koncentrálnak. :D
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Elnézést a bocsánatért, de ez egy rossz kérdés.
Vajon te meghallod a 20 méterre éneklő pacsirta hangját, amikor a melletted álló haverod épp ordítva meséli kalandját?
A pszichoakusztikában komoly jelentősége van a hangelfedésnek (maszkolás), nézz utána, ha ismeretlen a téma.
Amúgy meg a mikrofonok sokat kibírnak kis torzítással, a mikrofon előerősítők szoktak "kiakadni", azaz durván betorzítani nem várt durván nagy hangnyomásra, de egy zongora felvételnél ez nem fordulhat elő, mert az hatalmas felvételkészítői bakinak számít.
A mikrofon felvesz mindent, ami a saját (és az előerősítő)zajánál hangosabb, de hogy mit lehet ebből meghallani, az egy csomó egyéb tényezőtől függ.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

fapaci írta:
2019.11.08., pén. 15:00
lehoako írta:
2019.11.08., pén. 14:35
Min akarsz csámcsogni? Hogy variálva megismételted? Sztem ez ennél egyszerűbb dolog. Olvass figyelmesebben.
Igyekszem figyelmesen idézni, amire reagáltam: "...a mikrofon kvázi kiakad egy zongora fortissimo alatt"
Konkrétan így van. Mit nem értesz ezzel kapcsolatban? Húzzuk alá az ismeretlen szavakat?

"hogyha a mikrofon kvázi kiakad egy zongora fortissimo alatt, akkor úgy fel tudja venni a távoli halk finomságokat?" - ez volt a kérdés, nem az egyik kiragadott és félreértelmezett része.

Arra bátorítanálak, hogy fókuszálj arra, hogy átéld a zenét, ahogy és ahol éppen van. :smile32:

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”